Setari Cookie-uri

CARD DE SANATATE obligatoriu??

Aveti rabdare va rog si cititi pana la capat:
"Kudika » Healthy » Tot ce trebuie sa stii despre cardul national de sanatate
TOT CE TREBUIE SA STII DESPRE CARDUL NATIONAL DE SANATATE
Informatiile minime care vor putea fi accesate de pe cardul national, precum si cele inscrise pe cipul cardului, sunt, printre altele, diagnostice cu risc vital si boli cronice, grupa sanguina si Rh, acceptul exprimat in timpul vietii pentru prelevarea, dupa deces, de organe, tesuturi si celule."
Am citat cele de mai sus deoarece imi pun o intrebare:
- Ce se intampal daca NU esti de acord sa ti se preleveze organe dupa deces? Observati ca in card este inscris OBLIGATORIU?? donarea dupa deces......................Cine /cum /de ce are dreptul sa-ti impuna ceva ce nu doresti referitor la propriul tau corp?si in plus il mai si...platesti :

"Ministrul Sanatatii a pus astazi in dezbatere publica, pana in data de 10 februarie, proiectul de Hotarare de Guvern pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la cardul national de asigurari sociale de sanatate.
Contravaloarea cardului national se suporta atat de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, cat si de asigurat.
Asiguratul suporta cheltuielile reprezentand contravaloarea cardului national de asigurari sociale de sanatate, respectiv a documentului propriu-zis prin care se atesta calitatea de asigurat, precum si costurile aferente distributiei acestuia. In momentul primirii cardului de la factorul postal sau, dupa caz, de la casa de asigurari de sanatate, asiguratul plateste contravaloarea acestuia, potrivit MEDIAFAX."
Voi ce parere aveti??
cristina57m
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:37
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 12:37:05...Ce se intampal daca NU esti de acord sa ti se preleveze organe dupa deces?...

cat egoism ... phuaaa
daca ar exista "dreptate" voi astia care sunteti impotriva donarii, eu nu v-as da dreptul la transfuzii, sau transplanturi de organe ... nu vrei sa donezi, atunci descurcate cu ce ai sa veniti la spital cu punga de sange in traista
battleofwits
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:40
De la: battleofwits, la data 2011-01-12 12:40:50
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 12:37:05...Ce se intampal daca NU esti de acord sa ti se preleveze organe dupa deces?...

cat egoism ... phuaaa
daca ar exista "dreptate" voi astia care sunteti impotriva donarii, eu nu v-as da dreptul la transfuzii, sau transplanturi de organe ... nu vrei sa donezi, atunci descurcate cu ce ai sa veniti la spital cu punga de sange in traista


si eu sunt de acord cu tine, toti cei decedati in accidente sau din alte cauze si care ar putea fi donatori, ar trebui sa doneze organele, dar la noi totul tine de educatie, e mai bine sa putrezeasca decat sa salveze alte vieti ...............
visan_georgiana
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:43
da' ce mai faci cu ele dupa ce te-a luat aghiuta
bombonik_babardik
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:51
Fereasca Dzeu,sa nu cumva sa va ia cineva organele si sa salveze alte vieti,sa le luati cu voi la 3 metrii sub pamant.Doamneee cati egoisti sunt pe lumea asta.Ce mai faci cu ele fata dupa ce dai coltu`????
Barbie30_
Postat pe 12 Ianuarie 2011 13:33
Nu trebuie sa demonstrati ca nu aveti cei 7 ani de acasa, este suficient daca spuneti ca sunteti de acord sa donati sau nu si care este motivul !
cristina57m
Postat pe 12 Ianuarie 2011 17:28
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 17:28:53Nu trebuie sa demonstrati ca nu aveti cei 7 ani de acasa, este suficient daca spuneti ca sunteti de acord sa donati sau nu si care este motivul !


da, sunt de acord si cu totii ar trebuii sa fim de acord, daca este sa fiu pe moarte , sau ajung in coma , o leguma, de ce sa nu dau sansa altora la viata???????????? de ce sa nu bata inima mea in pieptul unui copil , decat sa putrezeasca?????????????????????????????? Si nu vad legatura intre cei 7 ani de acasa si raspunsurile pe care le-ai primit.
visan_georgiana
Postat pe 12 Ianuarie 2011 17:36
N-am inteles cu ce m-ar ajuta cardul asta.O chestie informatizata,sa afle orice salvator ca-s alergica la penicilina...ar fi ok.Dar de ce ma obliga de-acum,cand sistemul de sanatate mai are atatea lucruri mult mai importante si chiar aplicabile, de facut?!
Donarea de organe este optionala peste tot in lume.Acuma,daca ma-ntrebati de ficatul personal,proaspat si...vorba ceea,nefunctional,da,domne,nu-mi mai trebuie.Dar daca m-ati intreba de orice organ al celor dragi,n-as putea sa zic acelasi lucru.
nicossia
Postat pe 12 Ianuarie 2011 17:41
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 17:28:53Nu trebuie sa demonstrati ca nu aveti cei 7 ani de acasa, este suficient daca spuneti ca sunteti de acord sa donati sau nu si care este motivul !


Nu au legatura aici cei 7 ani de acasa dar sa trecem peste...poate ne spui tu, ce motiv bine intemeiat ai sa nu donezi?Chiar sunt curioasa care e motivul tau
Barbie30_
Postat pe 12 Ianuarie 2011 18:45
De la: battleofwits, la data 2011-01-12 12:40:50
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 12:37:05...Ce se intampal daca NU esti de acord sa ti se preleveze organe dupa deces?...

cat egoism ... phuaaa
daca ar exista "dreptate" voi astia care sunteti impotriva donarii, eu nu v-as da dreptul la transfuzii, sau transplanturi de organe ... nu vrei sa donezi, atunci descurcate cu ce ai sa veniti la spital cu punga de sange in traista

cu sange chiar vin de acasa in traista...ceva de genu , trebuie sa cauti tu donatori, sa-i duci la centru de transfuzii daca trebuie sa fi operat si ai nevoie de transfuzie de sange dupa operatie.Spitalele au sange doar pentru cei care sunt raniti in accidente sau urgentele!
roz5blue6lila7
Postat pe 12 Ianuarie 2011 19:01
Sunt de acord ,doarece s-ar putea stopa traficul de organe si multi copii ar putea sa traiasca!
roz5blue6lila7
Postat pe 12 Ianuarie 2011 19:02
eu nu sunt de acord cu donarea de organe/le-as da numai celor care ar vrea un drob din mine/
denis_roxana
Postat pe 12 Ianuarie 2011 19:07
in ceeea ce priveste donare de sange pentru transfuzii , am doant si eu si am adus doantori dintre colegi peste 20 de persoane , atunci cand a fost cazul.
Problema cu donarea de organe este mai importanta pentru voi care sunteti tineri , ca de la un om in varsta nu e ...tentant.
De ce cred ca este inca...... o problema ?Am discutat cu un barbat de 36-37 de ani care a iesit din coma dupa ce timp de o luna si ceva l-au tinut in spital , doctorii afirmand ca nu mai au ce sa faca e ca si "mort" Si-a revenit acasa. Daca atunci cand el era "mort"ceva de la el era bun pentru unul cu bani? ce s-ar fi intampalt?.................
cristina57m
Postat pe 13 Ianuarie 2011 18:20
De la: denis_roxana, la data 2011-01-12 19:07:25eu nu sunt de acord cu donarea de organe/le-as da numai celor care ar vrea un drob din mine/
Ce rea esti
Valy90
Postat pe 13 Ianuarie 2011 18:23
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-12 19:01:14
cu sange chiar vin de acasa in traista...ceva de genu , trebuie sa cauti tu donatori, sa-i duci la centru de transfuzii daca trebuie sa fi operat si ai nevoie de transfuzie de sange dupa operatie.Spitalele au sange doar pentru cei care sunt raniti in accidente sau urgentele!


imi pare rau ...insa nu e asa
tu iei sangele unui strain, iar cei pe care ii aduci tu vor dona sange pentru altcineva (desi sunt sanse destul de mari ca sangel lor sa nu fie bun) ... exact pe sistemul asta lucreaza si "donarea organelor"


ca sa vi cu sangele in traista, presupune sa-ti pompezi in punga odata pe an sange si sa-l depozitezi in congelator ...sau vorba ta, sa vi cu cineva care sa se lege cu transfuzia direct la vena ta ...
battleofwits
Postat pe 13 Ianuarie 2011 18:26
De fapt daca dai dovada de un altruism exacerbat se paote si asa , te omoara pe tine, dar......altcineva poate o sa traiasca cu unul din organele tale. Fetelor , pot doar sa va doresc o viata lunga si sa nu aveti nevoie de "priceperea" unui medic . Mai ales ca in conformitate cu spusele unuia , "eu nu pot sa te vindec , dar incerc ...te vindeca numai Cel de Sus".....nu cred ca mai e cazu sa comentez.
cristina57m
Postat pe 13 Ianuarie 2011 18:27
De la: cristina57m, la data 2011-01-13 18:20:53in ceeea ce priveste donare de sange pentru transfuzii , am doant si eu si am adus doantori dintre colegi peste 20 de persoane , atunci cand a fost cazul.
Problema cu donarea de organe este mai importanta pentru voi care sunteti tineri , ca de la un om in varsta nu e ...tentant.
De ce cred ca este inca...... o problema ?Am discutat cu un barbat de 36-37 de ani care a iesit din coma dupa ce timp de o luna si ceva l-au tinut in spital , doctorii afirmand ca nu mai au ce sa faca e ca si "mort" Si-a revenit acasa. Daca atunci cand el era "mort"ceva de la el era bun pentru unul cu bani? ce s-ar fi intampalt?.................


Cazurile de genul asta nu se intampla frecvent,daca peste tine da masina si te face varza pe loc,ai dona organele bune?De ce e mai importanta donarea pentru tineri si nu si pentru batrani?Pana la urma facem acelasi lucru SALVAM ALTE VIETI.Din punctul meu de vedere batranii care se simt mai aproape de moarte ar trebui sa lase scris sa li se doneze organele,eu nu am scris asta dar am tinut sa le spun celor din familie ca daca e sa dau coltul sa-mi dea toate organele care sunt bune si sa ma incinereze.Wtf....fiecare suntem datori cu o moarte dar daca putem sa ajutam altii sa mai traiasca,de ce nu?
Barbie30_
Postat pe 13 Ianuarie 2011 19:16
De la: Barbie30_, la data 2011-01-13 19:16:54...De ce e mai importanta donarea pentru tineri si nu si pentru batrani?...


pe naiba au nevoie tinerii mai mult decat batranii...tot aia batrani folosesc cele mai multe resurse, nu ca m-ar deranja
daca are nevoie, si e disponibil de ce sa nu il ajute, insa cand vad egoismul asta la batrani ...f#ck
oare de ce ma mai mir ca si copiii lor sunt la fel de egoisti
battleofwits
Postat pe 13 Ianuarie 2011 19:20
De la: battleofwits, la data 2011-01-13 19:20:37
De la: Barbie30_, la data 2011-01-13 19:16:54...De ce e mai importanta donarea pentru tineri si nu si pentru batrani?...


pe naiba au nevoie tinerii mai mult decat batranii...tot aia batrani folosesc cele mai multe resurse, nu ca m-ar deranja
daca are nevoie, si e disponibil de ce sa nu il ajute, insa cand vad egoismul asta la batrani ...f#ck
oare de ce ma mai mir ca si copiii lor sunt la fel de egoisti


Vor sa se duca in rai cu toate organele....
Mi-am adus aminte de un banc apropo de rai(asta ca sa mai destindem atmosfera)
O femeie moare si se duce in cer.Dzeu o intreaba:
-Te-ai .utut?
-Nu!
-Ai fumat?
-Nu!
-Ai preacurvit?
-Nu!
Dzeu catre sf.petru :Petrule adu` niste aripi!
-Ohhhh..ma faceti inger?

-Nu..te facem gasca!
Barbie30_
Postat pe 13 Ianuarie 2011 19:27
opriti-va un pic din afirmatii si judecati......Orice organism imbatraneste si ...piere . De aceeea organele celor batrani nu au valoare , caci ele deja s-au uzat(au fost folosite de TITULAR) si nu mai sunt utile in plus un organism cu cat e mai batran cu atat e mai "bolnav".
Degeaba doneaza oamenii batrani organele, ca nimeni nu le vrea. Daca tot se face operatie de transplant (si asta are multe riscuri), mai repede e acceptat un organ tanar.
cristina57m
Postat pe 14 Ianuarie 2011 16:34
Daca esti o persoana tanara in jur de 20 de ani si esti donator de organe , nu ai de unde sti daca esti facut "terci" (conform unei afirmatii anterioare) si atunci nici o problema pot sa ti se ia organele,ca oricum nu mai esti cel dinainte daca reusesc sa te mai "carpeasca"sa-ti revii, sau esti intr-o coma din care ai posibilitatea sa iti revii daca nu se "grabeste"cineva in mod intentionat .
cristina57m
Postat pe 14 Ianuarie 2011 16:40
De la: cristina57m, la data 2011-01-14 16:40:09Daca esti o persoana tanara in jur de 20 de ani si esti donator de organe , nu ai de unde sti daca esti facut "terci" (conform unei afirmatii anterioare) si atunci nici o problema pot sa ti se ia organele,ca oricum nu mai esti cel dinainte daca reusesc sa te mai "carpeasca"sa-ti revii, sau esti intr-o coma din care ai posibilitatea sa iti revii daca nu se "grabeste"cineva in mod intentionat .

de ce ti-e frica nu scapi ...
battleofwits
Postat pe 14 Ianuarie 2011 16:42
De la: battleofwits, la data 2011-01-13 18:26:24
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-12 19:01:14
cu sange chiar vin de acasa in traista...ceva de genu , trebuie sa cauti tu donatori, sa-i duci la centru de transfuzii daca trebuie sa fi operat si ai nevoie de transfuzie de sange dupa operatie.Spitalele au sange doar pentru cei care sunt raniti in accidente sau urgentele!


imi pare rau ...insa nu e asa
tu iei sangele unui strain, iar cei pe care ii aduci tu vor dona sange pentru altcineva (desi sunt sanse destul de mari ca sangel lor sa nu fie bun) ... exact pe sistemul asta lucreaza si "donarea organelor"


ca sa vi cu sangele in traista, presupune sa-ti pompezi in punga odata pe an sange si sa-l depozitezi in congelator ...sau vorba ta, sa vi cu cineva care sa se lege cu transfuzia direct la vena ta ...

Mama a fost operata anul trecut in Targul Mures , pentru ca spitalul nu avea sange a trebuie ca sa cautam donatori care sa doneze sange la centru de trasfuzii din Brasov deoarece din orasul asta suntem ...apoi au dus sangele la Targul Mures.
roz5blue6lila7
Postat pe 14 Ianuarie 2011 16:42
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-14 16:42:48
Mama a fost operata anul trecut in Targul Mures , pentru ca spitalul nu avea sange a trebuie ca sa cautam donatori care sa doneze sange la centru de trasfuzii din Brasov deoarece din orasul asta suntem ...apoi au dus sangele la Targul Mures.


posibil sa fi fost un caz special nu te contrazic...insa rutina e asa: daca ai nevoie de sange, trebuie sa te duci cu cineva sa donezi sange, nu conteaza unde, si sa spui ca donezi pentru X, pe baza faptului ca Y a donat pentru X ti se distribuie si tie sange din banca de sange. partea proasta e ca nu toti care "doneaza" au si sangele bun, pentru a fi folosit in transfuzii.

si daca ne vorbim de egoismul oamenilor, gandestete cat sange s-ar strange si nu ar mai fi criza asta de sange (vino tu cu sangele "de acasa") daca odata pe an fiecare persoana sanatoasa ar dona sange... dar nu, cum sa facem asta, e sangele nostru nu dam la nimeni - eu p'astia i-as lasa sa zaca in spital fara sange in perfuzie la nevoie (pentru ca toti vom avea nevoie la un moment dat in viata, daca nu pentru noi pentru o persoana iubita)

battleofwits
Postat pe 14 Ianuarie 2011 17:03
De la: battleofwits, la data 2011-01-14 17:03:26
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-14 16:42:48
Mama a fost operata anul trecut in Targul Mures , pentru ca spitalul nu avea sange a trebuie ca sa cautam donatori care sa doneze sange la centru de trasfuzii din Brasov deoarece din orasul asta suntem ...apoi au dus sangele la Targul Mures.


posibil sa fi fost un caz special nu te contrazic...insa rutina e asa: daca ai nevoie de sange, trebuie sa te duci cu cineva sa donezi sange, nu conteaza unde, si sa spui ca donezi pentru X, pe baza faptului ca Y a donat pentru X ti se distribuie si tie sange din banca de sange. partea proasta e ca nu toti care "doneaza" au si sangele bun, pentru a fi folosit in transfuzii.

si daca ne vorbim de egoismul oamenilor, gandestete cat sange s-ar strange si nu ar mai fi criza asta de sange (vino tu cu sangele "de acasa") daca odata pe an fiecare persoana sanatoasa ar dona sange... dar nu, cum sa facem asta, e sangele nostru nu dam la nimeni - eu p'astia i-as lasa sa zaca in spital fara sange in perfuzie la nevoie (pentru ca toti vom avea nevoie la un moment dat in viata, daca nu pentru noi pentru o persoana iubita)


...probabil are o grupa mai rara de sange, din cauza aceasta.
kudika195501
Postat pe 14 Ianuarie 2011 17:10
...app in legatura cu banii de spaga, o stiti pe a'ia cu bani de mere?
kudika195501
Postat pe 14 Ianuarie 2011 17:11
De la: cristina57m, la data 2011-01-14 16:34:18opriti-va un pic din afirmatii si judecati......Orice organism imbatraneste si ...piere . De aceeea organele celor batrani nu au valoare , caci ele deja s-au uzat(au fost folosite de TITULAR) si nu mai sunt utile in plus un organism cu cat e mai batran cu atat e mai "bolnav".
Degeaba doneaza oamenii batrani organele, ca nimeni nu le vrea. Daca tot se face operatie de transplant (si asta are multe riscuri), mai repede e acceptat un organ tanar.


Daca e batran nu inseamna ca are toate organele terminate in el si nu vad de ce nu ar ajuta un alt batran sa mai traiasca cativa ani sau poate mai multi.Argumente mai gasesti daca cauti dar niciunu atat de solid incat sa nu ajuti un alt om sa mai traiasca.Daca o persoana foarte draga tie (familie,prietena,iubit) ar avea nevoie de un transplant ti-ai dori ca rudele unui muribund sa-i ofere organul de care are nevoie,nu?Cand te-ai uita pe lista de asteptare care e trecut la numarul 300 si probabil nu o sa aiba noroc sa traiasca pana primeste transplantul ai spune "Ce rautate in oamenii astia,prefera sa le iasa la inventar toate organele inainte sa-i bage in groapa decat sa salveze o viata",nu?
Barbie30_
Postat pe 15 Ianuarie 2011 03:59
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 12:37:05Aveti rabdare va rog si cititi pana la capat:
"Kudika » Healthy » Tot ce trebuie sa stii despre cardul national de sanatate
TOT CE TREBUIE SA STII DESPRE CARDUL NATIONAL DE SANATATE
Informatiile minime care vor putea fi accesate de pe cardul national, precum si cele inscrise pe cipul cardului, sunt, printre altele, diagnostice cu risc vital si boli cronice, grupa sanguina si Rh, acceptul exprimat in timpul vietii pentru prelevarea, dupa deces, de organe, tesuturi si celule."
Am citat cele de mai sus deoarece imi pun o intrebare:
- Ce se intampal daca NU esti de acord sa ti se preleveze organe dupa deces? Observati ca in card este inscris OBLIGATORIU?? donarea dupa deces......................Cine /cum /de ce are dreptul sa-ti impuna ceva ce nu doresti referitor la propriul tau corp?si in plus il mai si...platesti :

"Ministrul Sanatatii a pus astazi in dezbatere publica, pana in data de 10 februarie, proiectul de Hotarare de Guvern pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la cardul national de asigurari sociale de sanatate.
Contravaloarea cardului national se suporta atat de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, cat si de asigurat.
Asiguratul suporta cheltuielile reprezentand contravaloarea cardului national de asigurari sociale de sanatate, respectiv a documentului propriu-zis prin care se atesta calitatea de asigurat, precum si costurile aferente distributiei acestuia. In momentul primirii cardului de la factorul postal sau, dupa caz, de la casa de asigurari de sanatate, asiguratul plateste contravaloarea acestuia, potrivit MEDIAFAX."
Voi ce parere aveti??

Eu as fi de acord ca dupa decesul meu sa-mi donez organele(care sunt sanatoase)..scumpa mea..ieri la tv a fost o stire in care un baietel de 5 ani din tm..a salvat 5 vieti...parintii copilului au fost de acord sa-i doneze organele.
carmen180970
Postat pe 15 Ianuarie 2011 10:01
Cred ca e o idee de principiu ,daca una din persoanele iubite ar avea nevoie dar unu ca tine cu idei preconcepute zice ... nu ca mie imi trebuiesc toate chiar daca sunt mort , de ce nu te gandesti asa ?
E normal sa fi revoltata pentru ca e o idee care ti se baga pe gat la propriu , dar nu e o idee rea , e o sansa sa ajuti pe cineva cand nu se mai poate face nimic pentru tine ...Daca moartea ta ajuta chiar si 1 copil sa traiasca de ce nu ai fi de acord ?
Cat despre sange sa stiti ca asa se intampla si in Bucuresti ... Tatal meu a fost operat asta vara la spitalul Fundeni , niste doctori extraordinari dar , cu doua zile inainte de operatie mi sa spus sa ma duc sa "rezerv sange " (adica sa dau o oarecare spaga ) altfel nu se poate ... Cam la asta s-a ajuns in spitalele din Romania ... Asta da incurajare pentru tineri ....
Leczutza
Postat pe 15 Ianuarie 2011 12:12
De la: cristina57m, la data 2011-01-13 18:20:53in ceeea ce priveste donare de sange pentru transfuzii , am doant si eu si am adus doantori dintre colegi peste 20 de persoane , atunci cand a fost cazul.
Problema cu donarea de organe este mai importanta pentru voi care sunteti tineri , ca de la un om in varsta nu e ...tentant.
De ce cred ca este inca...... o problema ?Am discutat cu un barbat de 36-37 de ani care a iesit din coma dupa ce timp de o luna si ceva l-au tinut in spital , doctorii afirmand ca nu mai au ce sa faca e ca si "mort" Si-a revenit acasa. Daca atunci cand el era "mort"ceva de la el era bun pentru unul cu bani? ce s-ar fi intampalt?.................


stai putin ca nu e asa simplu, deconectarea de la aparate presupune acceptul familiei, sau daca exista 1% sanse si familia doreste continuarea tratamentului acesta va continua; nu se va trezi medicul sa deconecteze bolnavul de la aparate de capul lui pt ca poate fi acuzat de malpraxis si chiar omor.
visan_georgiana
Postat pe 15 Ianuarie 2011 13:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dece nu doresc femeile sa faca sex mai des? 75 De la: guru_ion 8 Ianuarie 2012 00:05
buna 5 De la: Biank_kudika 17 Septembrie 2010 16:19
Cate putem accepta in numele iubirii ? 84 De la: Miss_Y 8 Februarie 2014 21:52
Va rog, ajutati-ma sa inteleg ce s-a intamplat!? 4 De la: geo_refinantat 8 Aprilie 2011 16:54
imi iubesc la nebunie amantul 32 De la: Shhh 6 Martie 2014 10:51