Setari Cookie-uri

CARD DE SANATATE obligatoriu??

De la: battleofwits, la data 2011-01-17 15:36:04
De la: leo_, la data 2011-01-17 14:42:14
tu traiesti pe pamant sau pe luna? acolo scrie dupa deces. daca eu vreau sa iti iau organele te ajut frumusel sa decedezi si dup-aia foarte legal fac prelevarea. tu de ce crezi ca acceptul asta se face pe un card? acolo vor fi toate informatiile despre tine, grupa de sange si altele asemenea. mare ciudatenie daca la cativa ani dupa cardurile astea nu vor incepe sa mai dispara din oamenii cu grupe de sange rare. poate vreun conte, duce, rege are nevoie de transplat...


pentru paranoia nu cred sa existe tratament ....asa ca poti sa stai linistit


eh citeste si tu "a cincea fiola" si gandeste-te cat de departe poate fi de adevar sau nu
leo_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 16:24

civilizatia este cel mai scurt drum spre haos... dar daca rinichiul este al unui om cu grupa 0 si are nevoie un om foarte bogat de el si riscul de respingere e foarte mic? tot 5000 de euro?[/quote]

nu , il ia gratis de la un om al strazii , hai sa ne revenim ca deja problemele pe care le pui sunt tampite si off topic, este normal sa existe aceste carduri, ca sa intram si noi in lumea civilizata unde totul este informatizat, nu sa stea omul dupa un accident de masina, de ex, nu stiu cate ore ca sa i se poata face o trasfuzie, asa bagi CNP-ul si aflii tot despre acesa persoana; si dragilor haide sa nu ne mai hazardam ca vine omu negru si ne fura ficatul ca nu e totul atat de simplu, daca ar fi asa de usor nu ar mai murii zilnic oameni cu averi de milioane de euro pt ca nu gasit donator, ce aia nu puteau sa dea cateva milioane pe un ficat??
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 16:37
De la: leo_, la data 2011-01-19 16:24:16eh citeste si tu "a cincea fiola" si gandeste-te cat de departe poate fi de adevar sau nu


daca o luam dupa logica ta,
nici transfuzia de sange nu trebuia sa aibe loc din cauza scenariilor negativiste ... insa uite ca se intampla si salveaza multe vieti.

despre celulele stem iar nu mai zic nimic, pentru ca tot din cauza "scenariilor negativiste", suntem unde suntem si nu putem beneficia de aceasta "minune medicala"

apropo, eu sunt "donator de organe" - la modul serios, asa ma alinta prietenii (poate va prind pe astia care sunteti contra, ca veniti sa le prelevati, ca nici de-al dracu nu o sa functioneze in voi )
battleofwits
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:10

apropo, eu sunt "donator de organe" - la modul serios, asa ma alinta prietenii (poate va prind pe astia care sunteti contra, ca veniti sa le prelevati, ca nici de-al dracu nu o sa functioneze in voi )[/quote]

apropos, de ce iti spun prietenii asa, ca termenul este folosit foarte mult pt motociclisti, asa ii spuneau si prietenului meu cand avea motor
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:12
De la: TIGRA, la data 2011-01-19 17:12:58apropos, de ce iti spun prietenii asa, ca termenul este folosit foarte mult pt motociclisti, asa ii spuneau si prietenului meu cand avea motor


pai de ex. eu inca il mai am
battleofwits
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:32
De la: battleofwits, la data 2011-01-19 17:32:59
De la: TIGRA, la data 2011-01-19 17:12:58apropos, de ce iti spun prietenii asa, ca termenul este folosit foarte mult pt motociclisti, asa ii spuneau si prietenului meu cand avea motor


pai de ex. eu inca il mai am


asfalt uscat :)))), si mare atentie la prostii din trafic, oricum nimic nu se compara cu senzatia care o ai pe motor, poti sa ai 600 cp pe masina, nu e acelasi lucru
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:37
Corect, cea mai frumoasa senzatie este cand mergi cu motorul, cu parapanta sau calare.
Daca tot veni vorba, mai bine o dam pe sport extrem ca de medici nu are nimeni chef... doar atunci cand e musai. Eu prefer sa mor facand ce imi place, decat banal pe un pat de spital. Dar ma gandeam ca nu toti sunt nebuni ca mine...
Si apropos... ce motor ai? Eu am o Honda SLR 650 Enduro si un Kava de 250 choper. De speed m-am lecuit.
Poate astia cu nebunii in cap facem o intalnire cu motoarele si va povestesc mai multe...
Eu merg si acum cu motorul. Numai cand e zapada nu merg ca nu am lanturi...HI Hi
calutul
Postat pe 19 Ianuarie 2011 18:03
De la: calutul, la data 2011-01-19 18:03:32Corect, cea mai frumoasa senzatie este cand mergi cu motorul, cu parapanta sau calare.
Daca tot veni vorba, mai bine o dam pe sport extrem ca de medici nu are nimeni chef... doar atunci cand e musai. Eu prefer sa mor facand ce imi place, decat banal pe un pat de spital. Dar ma gandeam ca nu toti sunt nebuni ca mine...
Si apropos... ce motor ai? Eu am o Honda SLR 650 Enduro si un Kava de 250 choper. De speed m-am lecuit.
Poate astia cu nebunii in cap facem o intalnire cu motoarele si va povestesc mai multe...
Eu merg si acum cu motorul. Numai cand e zapada nu merg ca nu am lanturi...HI Hi

...cu care dintre ele te-ai "dat"?
kudika195501
Postat pe 19 Ianuarie 2011 18:05
ooo nu am bani de" belet" apai de card...
tavi85
Postat pe 19 Ianuarie 2011 18:07
De la: TIGRA, la data 2011-01-19 16:37:21
civilizatia este cel mai scurt drum spre haos... dar daca rinichiul este al unui om cu grupa 0 si are nevoie un om foarte bogat de el si riscul de respingere e foarte mic? tot 5000 de euro?


nu , il ia gratis de la un om al strazii , hai sa ne revenim ca deja problemele pe care le pui sunt tampite si off topic, este normal sa existe aceste carduri, ca sa intram si noi in lumea civilizata unde totul este informatizat, nu sa stea omul dupa un accident de masina, de ex, nu stiu cate ore ca sa i se poata face o trasfuzie, asa bagi CNP-ul si aflii tot despre acesa persoana; si dragilor haide sa nu ne mai hazardam ca vine omu negru si ne fura ficatul ca nu e totul atat de simplu, daca ar fi asa de usor nu ar mai murii zilnic oameni cu averi de milioane de euro pt ca nu gasit donator, ce aia nu puteau sa dea cateva milioane pe un ficat??[/quote]

in viitor nu vor mai muri stai linistita. mai sunt niste aspecte pentru care nu e bun cardul in romania, dar pe care nu e locul si timpul sa le dezvalui, insa avand in vedere ca am parinti medici si deja sunt prea obisnuit cu evenimentele din meseria asta ca sa imi dau seama pe loc unde bat, nu sunt de acord cu aceste carduri. in plus costul lor e suplimentar fata de ce se consuma la ora actuala (nici pentru ce avem acum nu avem bani). de fapt aceste carduri se fac doar pentru ca sa castige niste baieti bani si nu vor avea niciodata efectul pe care il au in tari civilzate. nu un card ne va aduce servicii.
leo_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:51
De la: TIGRA, la data 2011-01-19 17:37:10
asfalt uscat :)))), si mare atentie la prostii din trafic, oricum nimic nu se compara cu senzatia care o ai pe motor, poti sa ai 600 cp pe masina, nu e acelasi lucru

ai gustat senzatiile !!!
battleofwits
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:03
De la: calutul, la data 2011-01-19 18:03:32... am o Honda SLR 650 Enduro si un Kava de 250 choper

eu am un enduro de 650 si un touring de 1200 ...iar de mers, eu am asigurare pe tot anul de ex. uichendul trecut am dat o tura de 800 km cu niste prieteni prin bulgaria
battleofwits
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:04
De la: battleofwits, la data 2011-01-19 17:10:33

daca o luam dupa logica ta,
nici transfuzia de sange nu trebuia sa aibe loc din cauza scenariilor negativiste ... insa uite ca se intampla si salveaza multe vieti.

despre celulele stem iar nu mai zic nimic, pentru ca tot din cauza "scenariilor negativiste", suntem unde suntem si nu putem beneficia de aceasta "minune medicala"

apropo, eu sunt "donator de organe" - la modul serios, asa ma alinta prietenii (poate va prind pe astia care sunteti contra, ca veniti sa le prelevati, ca nici de-al dracu nu o sa functioneze in voi )


transfuzia de sange e altceva si trateaz-o altfel pentru ca nu are nimic in comun cu ce discutam. vezi, exista o problema in societatea actuala, oamenii care sunt usor dezinformati de orice zvon mai putin sau mai mult stiintific. este si cazul zvonului stem. momentan milioane de "people"-li de astia prea increzatori au bagat sume incomensurabile in bancile de celule stem, doar pe baza de reclama. cate cazuri cunosti tu care s-au vindecat pana acum prin metoda asta? putine, aproape niciunul, adevarat minune medicala si ar trebui sa pastrez ghilimelele de rigoare. deci aia au dat banii respectivi doar pe baza de reclame si promisiuni. care e diferenta dintre ei si cei care au jucat la caritas, si jucatorii deja celebri la vremea respectiva erau in stare sa iti scoata ochii daca ziceai ceva contra metodei lor de imbogatire, aceeasi ardoare cu care unii sustin acum proiecte ca stem. sa iti spun o chestie pentru ca vreau sa fiu scurt: daca tehnologia asta va fi intr-adevar ce se promite nu va fi lasata niciodata publicului larg, tu nu vei beneficia niciodata de ea, dar o vei sustine platind sume peste sume. cum crezi tu ca va fi lasata o metoda de vindecare a cancerului intr-o lume in care studiile arata ca populatia va exploda in urmatoarele 5 decenii la 9 mld de locuitori, in contextul in care alte studii economice spun ca in actualul sistem nu putem intretine cu succes decat 1 mld? pana sustineti o idee mai treceti-o si voi prin filtrul creierului si ganditi-va, daca voi ati fi la conducerea lumii ati aproba asta sau nu?
leo_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:10
De la: leo_, la data 2011-01-19 23:10:39
transfuzia de sange e altceva si trateaz-o altfel pentru ca nu are nimic in comun cu ce discutam. vezi, exista o problema in societatea actuala, oamenii care sunt usor dezinformati de orice zvon mai putin sau mai mult stiintific. este si cazul zvonului stem. momentan milioane de "people"-li de astia prea increzatori au bagat sume incomensurabile in bancile de celule stem, doar pe baza de reclama. cate cazuri cunosti tu care s-au vindecat pana acum prin metoda asta? putine, aproape niciunul, adevarat minune medicala si ar trebui sa pastrez ghilimelele de rigoare. deci aia au dat banii respectivi doar pe baza de reclame si promisiuni. care e diferenta dintre ei si cei care au jucat la caritas, si jucatorii deja celebri la vremea respectiva erau in stare sa iti scoata ochii daca ziceai ceva contra metodei lor de imbogatire, aceeasi ardoare cu care unii sustin acum proiecte ca stem. sa iti spun o chestie pentru ca vreau sa fiu scurt: daca tehnologia asta va fi intr-adevar ce se promite nu va fi lasata niciodata publicului larg, tu nu vei beneficia niciodata de ea, dar o vei sustine platind sume peste sume. cum crezi tu ca va fi lasata o metoda de vindecare a cancerului intr-o lume in care studiile arata ca populatia va exploda in urmatoarele 5 decenii la 9 mld de locuitori, in contextul in care alte studii economice spun ca in actualul sistem nu putem intretine cu succes decat 1 mld? pana sustineti o idee mai treceti-o si voi prin filtrul creierului si ganditi-va, daca voi ati fi la conducerea lumii ati aproba asta sau nu?


ia un distonocalm inainte de a scrie ceva...te mai calmeaza si poate vei vedea lumea cu alti ochi

paranoia e tratabila
battleofwits
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:12
De la: battleofwits, la data 2011-01-19 23:12:52

ia un distonocalm inainte de a scrie ceva...te mai calmeaza si poate vei vedea lumea cu alti ochi

paranoia e tratabila


prietene, chiar ma rog sa fie paranoia si nu realitate, dar aici suntem si vom vedea. eu zic ca va fi realitate. la fel cum zic ca in 100 de ani vom fi la nivelul africii si intelectual si tehnologic, alti spun ca vom avansa... vedem noi.
leo_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:42
Asa le place unora sa fie fatalisti, in loc sa ia masuri sa schimbe ceva in bine...
calutul
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:21
De la: calutul, la data 2011-01-20 16:21:10Asa le place unora sa fie fatalisti, in loc sa ia masuri sa schimbe ceva in bine...


omule, eu iau masuri prin dreptul meu la opinie, daca as fi sef de stat as lua altfel de masuri, daca as fi director de companie altele. voi nu vedeti ca va umplu astia de carduri si cipuri? si in loc de bilete de autobuz si pentru sanatate si bancnote (ca nu cred ca v-a trecut caruiva prin creier intrebarea de ce din lume doar noi si australia avem bancnote din plastic) si stati asa ca vi le pun ei si pe buletine, inca nu au bani. pe pasapartele noi deja le aveti. mai au putin si vi le si insereaza in corp ca de aici mult nu mai este.
leo_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 21:27
Este alegerea fiecaruia
Daca nu vrei carduri si cipuri poti trai in munti la opait fara telefon mobil si sa mananci ce cultivi prin gradina si cresti pe langa casa. Dar nevoia de confort, imitatie si ascensiune ne face sa vrem mai mult. Cine ne opreste sa intrerupem netul si sa aruncam calculatorul???" Nevoia de socializare si evidentiere. Eu nu neg ca vreau asta, desi uneori ma gandesc ca ar fi mai bine sa am o viata de pustnic. Dar sa nu negam ca toti vrem bani...
Pamantul acesta se poate invarti linistit in continuare si cu noi si fara noi. Toata viata in lumea asta e doar ca un joc pe calculator pe mai multe nivele. Doar noi ne imaginam ca reprezentam ceva. Cand se intrerupe curentul totul se reia de la capat.
calutul
Postat pe 21 Ianuarie 2011 19:56
Draga Carmen...
Dragii mei,

Stirile mai sunt si fabricate, adica mincinoase ! Asa ca, mare atentie ! Suntem manipulati prin tv, radio si ziare !!! Este doar una din metodele de supraveghere si inducere in eroare, control a maselor largi de oameni de catre cei care conduc lumea ! Dumnezeu ingaduie ca, conducatorii acestei lumi sa fie slujitori ai diavolului ! Acesta-i tine robi prin patima lor de stapinire si control a intregii lumi, a tuturor oamenilor ! Si totusi este o incercare a credintei si dragostei noastre, pentru ca Dumnezeu ne cere sa-i iubim desi ei lucreaza la omorirea noastra ! Sufletul nu pot sa-l atinga daca noi intelegem ca ei sunt rau chinuiti de diavol prin patimile lor si ne este noua Mila de ei ! Sa mai amintescca aceste suflete dedicate rauui si diavolului sunt pe calea iadului ?! Cred ca se intelege usor aceasta.

PRELEVAREA DE ORGANE TE AJUTA SA MORI ! ADICA ACEASTA SE FACE INAINTE DE A MURI, ALTFEL NU SUNT BUNE LA NIMIC ! ASADAR CUM SE CHEAMA ACEASTA ?! NU CUMVA UCIDERE ?! CRIMA ?! PACAT IMPOTRIVA DUHULUI SFANT ! FEREASCA DUMNEZEU ! VEDETI IN CE INTUNERIC NE ATRAGE DIAVOLUL PRIN "TOVARASII ASTIA" ?! IN INTUNERICUL IADULUI !!!!!!!!

TREZITI-VA !!!!!!!!

DOAMNE AJUTA !

Mircea

Mircea63
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:01
Si acesta e un punct de vedere...
calutul
Postat pe 22 Ianuarie 2011 18:57
la un spital din B...unde sunt internati cei ce fac comotii cerebrale , acestia NU sunt pusi la aparate.....Sunt tratati (medicamente ca sa stea linistiti pentru cei agitati si atata.....)si se asteapta sa isi revina sau NU, indiferent de gravitatea cazului. Pentru toti de aici actiunea de conectare la aparate este ceva de "basm" care se petrece doar in..... filme . De unde credeti voi ca ar fi atatea "aparate" pentru conectarea tuturor celor care ar avea nevoie? Aparatele nu sunt niste ace , costa ........de unde atatia bani?si....interes?Probabil ca cei care au comotii cerebrale trebuie sa aiba o legatura mai stransa cu .......Cel de Sus (nu de la etajul de sus )mai de sus.....pentru ca sa aiba sansa sa-si revina, poate nu exista inca o modalitate de tratament. Unul din acestia a fost extermat dupa mai bine de o luna si trimis cu salvarea acasa ca sa se pregateasca rudele de inmormantare ca "nu-si va mai reveni niciodata". Nimeni nu stie cum de si-a revenit , doctorii cu atat mai putin si da, avea 36 de ani, acum traieste si are o familie frumoasa. Este o intamplare ....
cristina57m
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:52
`atunci ce rost mai au medicii??
calutul
Postat pe 23 Ianuarie 2011 20:58
De la: calutul, la data 2011-01-23 20:58:00`atunci ce rost mai au medicii??


medicii fara aparate au acelasi rost ca si mecanicul fara locomotiva sau ca marinarul fara vapor.
leo_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 23:43
leo ai dreptate totul are un pret si sunt cativa "alesi" care pot obtine ceea ce vor ...."cu orice pret"
cristina57m
Postat pe 24 Ianuarie 2011 17:57
tigra daca vrei ca organele tale sa mai aiba "cautare" vezi cum aranjezi...... cu cat imbatranesti se degradeaza si le scade "valoarea asa ca.............
cristina57m
Postat pe 24 Ianuarie 2011 17:59
leo ,din fericire pentru unii , nu-si dau seama ce se intampla ...dar daca va creste numarul analfabetilor , vor fi tot mai multi "fericiti" care nu vor mai gandi ....si pentru care nu va mai conta ce se intampla!
cristina57m
Postat pe 24 Ianuarie 2011 18:08
De la: cristina57m, la data 2011-01-24 18:08:15leo ,din fericire pentru unii , nu-si dau seama ce se intampla ...dar daca va creste numarul analfabetilor , vor fi tot mai multi "fericiti" care nu vor mai gandi ....si pentru care nu va mai conta ce se intampla!

Deja a inceput acest drum
calutul
Postat pe 24 Ianuarie 2011 21:34
De la: cristina57m, la data 2011-01-24 18:08:15leo ,din fericire pentru unii , nu-si dau seama ce se intampla ...dar daca va creste numarul analfabetilor , vor fi tot mai multi "fericiti" care nu vor mai gandi ....si pentru care nu va mai conta ce se intampla!


este evident faptul ca lumea se indreapta spre un nou ev mediu. intr-adevar istoria se repeta. va fi oare cineva sa o impiedice sa o faca?

leo_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 15:05
De la: cristina57m, la data 2011-01-24 17:59:11tigra daca vrei ca organele tale sa mai aiba "cautare" vezi cum aranjezi...... cu cat imbatranesti se degradeaza si le scade "valoarea asa ca.............


ce gandire inteligenta, noi habar nu aveam de ceea ce spui tu
visan_georgiana
Postat pe 26 Ianuarie 2011 15:24

omule, eu iau masuri prin dreptul meu la opinie, daca as fi sef de stat as lua altfel de masuri, daca as fi director de companie altele. voi nu vedeti ca va umplu astia de carduri si cipuri? si in loc de bilete de autobuz si pentru sanatate si bancnote (ca nu cred ca v-a trecut caruiva prin creier intrebarea de ce din lume doar noi si australia avem bancnote din plastic) si stati asa ca vi le pun ei si pe buletine, inca nu au bani. pe pasapartele noi deja le aveti. mai au putin si vi le si insereaza in corp ca de aici mult nu mai este. [/quote]

asta cu cip-uri in corp poate fi o idee buna, si hai sa iti zic de ce, la noi nu exista o baza de date cu amprenta dentara, sau baza de date dactiloscopica, ca la americani, doar cei amprentati apar in baza de date dactiloscopica, deci cadavrele degradate nu mai pot fi identificate decat in baza unui test ADn sau amprenta dentara, ceea ce la noi nu exista , dar bine in materie de criminalistica suntem cu cateva milenii in spatele americanilor
visan_georgiana
Postat pe 26 Ianuarie 2011 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma las de fumat!!! 10 De la: battleofwits 6 Februarie 2011 14:55
Inchiriez rochie mireasa 1 De la: kudika_12391 19 Iulie 2012 10:49
capricorn 19 De la: BabeLove4U 10 August 2011 22:50
CARD DE SANATATE obligatoriu?? 127 De la: leo_ 29 Ianuarie 2011 00:16
par 1 De la: kudika427079 12 Septembrie 2011 14:13