Setari Cookie-uri

CARD DE SANATATE obligatoriu??

biserica,parca nu este de acord cu donarea de organe
kudika224927
Postat pe 15 Ianuarie 2011 17:21
De la: TIGRA, la data 2011-01-15 13:51:48
De la: cristina57m, la data 2011-01-13 18:20:53in ceeea ce priveste donare de sange pentru transfuzii , am doant si eu si am adus doantori dintre colegi peste 20 de persoane , atunci cand a fost cazul.
Problema cu donarea de organe este mai importanta pentru voi care sunteti tineri , ca de la un om in varsta nu e ...tentant.
De ce cred ca este inca...... o problema ?Am discutat cu un barbat de 36-37 de ani care a iesit din coma dupa ce timp de o luna si ceva l-au tinut in spital , doctorii afirmand ca nu mai au ce sa faca e ca si "mort" Si-a revenit acasa. Daca atunci cand el era "mort"ceva de la el era bun pentru unul cu bani? ce s-ar fi intampalt?.................


stai putin ca nu e asa simplu, deconectarea de la aparate presupune acceptul familiei, sau daca exista 1% sanse si familia doreste continuarea tratamentului acesta va continua; nu se va trezi medicul sa deconecteze bolnavul de la aparate de capul lui pt ca poate fi acuzat de malpraxis si chiar omor.

Mai mult chiar,trebuie sa le arate moartea cerebrala si imposibilitatea cardiaca -asta n-are cum sa-si "revina acasa",fara aparate, moare.Apoi consimtamantul familiei e obligatoriu si pentru donare,daca donatorul n-a lasat nimic hotarat.
"Donarea de organe" presupune o sala de operatie si cel putin 2 echipe de interventie,mai multe ambulante,o tevatura intreaga.Eu stiam ca organele se trimit, practic,in toata tara,dupa criteriul compatibilitate/grup de sange,nu daca are nevoie "unu cu bani de ceva bun de la el".
nicossia
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:31
De la: kudika224927, la data 2011-01-15 17:21:38biserica,parca nu este de acord cu donarea de organe

Biserica nu e de acord nici cu sexul inainte de casatorie ... asta nu inseamna ca nu il faci ...Sunt credinte si credinte , fiecare ar trebuii sa faca ceea ce ii dicteaza inima si constiinta nu biserica sau alte surse de inspiratie
Leczutza
Postat pe 15 Ianuarie 2011 21:33
Pentru cei care sunt nerabdatori sa aiba carduri de sanatate ii anunt ca exista deja in sistemul medical privat www.medaliat.ro
Sunt sigur ca vor fi multe comentarii de la "prietenii" mei din alte posturi, asa ca deabea astept criticile.
calutul
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:22
De la: kudika224927, la data 2011-01-15 17:21:38biserica,parca nu este de acord cu donarea de organe


Daaaa,mai nou acum iti face popa inventarul la organe inainte sa te bage in groapa.
Barbie30_
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:30
De la: Barbie30_, la data 2011-01-16 11:30:31
De la: kudika224927, la data 2011-01-15 17:21:38biserica,parca nu este de acord cu donarea de organe


Daaaa,mai nou acum iti face popa inventarul la organe inainte sa te bage in groapa.




esti mortala!!!
anastasia_m
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:31
De la: anastasia_m, la data 2011-01-16 11:31:53
De la: Barbie30_, la data 2011-01-16 11:30:31
De la: kudika224927, la data 2011-01-15 17:21:38biserica,parca nu este de acord cu donarea de organe


Daaaa,mai nou acum iti face popa inventarul la organe inainte sa te bage in groapa.




esti mortala!!!


Pai chiar ma enerveaza fata,sa spuna dracu ca nu vor sa-si doneze organele de egoism nu ca nu este de acord biserica.
Barbie30_
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:36
De la: calutul, la data 2011-01-16 11:22:07Pentru cei care sunt nerabdatori sa aiba carduri de sanatate ii anunt ca exista deja in sistemul medical privat www.medaliat.ro
Sunt sigur ca vor fi multe comentarii de la "prietenii" mei din alte posturi, asa ca deabea astept criticile.


o critica ar fi din partea mea aceea de a nu mai considera neprieten pe cel care te critica
pickard
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:38
Pai popa se uita,..daca si pierde cel mai important organ?cum ar fi inima ....:)))))))
kudika330764
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:41
De la: kudika330764, la data 2011-01-16 11:41:59Pai popa se uita,..daca si pierde cel mai important organ?cum ar fi inima ....:)))))))


Dupa unii cam asa ar trebui sa fie...Parca ii vad stransi langa groapa:
-Parinte te rugam ca dupa ultima slujba sa faci si un ultim inventar.
-Desigur!Dascale,incepem inventarierea de sfarsit de viata.Inima?
-Una bucata parinte!
-Plamani?
-Doua bucati parinte!
-Rinichi?
-Trei bucati parinte!
-Cum trei?Tre` sa intre decat cu doi,da bisturiul sa-i scoatem unu ca sa avem plus la inventar si nu minus!
Barbie30_
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:48
De la: Barbie30_, la data 2011-01-16 11:48:47
De la: kudika330764, la data 2011-01-16 11:41:59Pai popa se uita,..daca si pierde cel mai important organ?cum ar fi inima ....:)))))))


Dupa unii cam asa ar trebui sa fie...Parca ii vad stransi langa groapa:
-Parinte te rugam ca dupa ultima slujba sa faci si un ultim inventar.
-Desigur!Dascale,incepem inventarierea de sfarsit de viata.Inima?
-Una bucata parinte!
-Plamani?
-Doua bucati parinte!
-Rinichi?
-Trei bucati parinte!
-Cum trei?Tre` sa intre decat cu doi,da bisturiul sa-i scoatem unu ca sa avem plus la inventar si nu minus!




anastasia_m
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:53
Ca in orice contabilitate cind iti da cu plus inseamna ca undeva e un minus mare :)))))te miri unde iese:))))
kudika330764
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:55
De la: cristina57m, la data 2011-01-13 18:20:53in ceeea ce priveste donare de sange pentru transfuzii , am doant si eu si am adus doantori dintre colegi peste 20 de persoane , atunci cand a fost cazul.
Problema cu donarea de organe este mai importanta pentru voi care sunteti tineri , ca de la un om in varsta nu e ...tentant.
De ce cred ca este inca...... o problema ?Am discutat cu un barbat de 36-37 de ani care a iesit din coma dupa ce timp de o luna si ceva l-au tinut in spital , doctorii afirmand ca nu mai au ce sa faca e ca si "mort" Si-a revenit acasa. Daca atunci cand el era "mort"ceva de la el era bun pentru unul cu bani? ce s-ar fi intampalt?.................



cum adik si-a revenit acasa?....adik doctorii au dat la pachet un om in coma.......sau si-a revenit acasa in cosciug?.....ca altfel nu se leaga
aimmee
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:56
De la: battleofwits, la data 2011-01-12 12:40:50
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 12:37:05...Ce se intampal daca NU esti de acord sa ti se preleveze organe dupa deces?...

cat egoism ... phuaaa
daca ar exista "dreptate" voi astia care sunteti impotriva donarii, eu nu v-as da dreptul la transfuzii, sau transplanturi de organe ... nu vrei sa donezi, atunci descurcate cu ce ai sa veniti la spital cu punga de sange in traista


Fiecare face ce vrea cu organele lui,nu asta este problema!!!! Ci faptul ca atunci cand faci public faptul ca esti de acord sa-ti donezi organele ( cand esti in moarte clinica evident , pt ca altfel nu mai au ce face cu ele) risti sa fii victima unui accident neintamplator!!!! Cel mai bine este sa se ceara acceptul familiei, care sigur va sti daca esti sau nu de acord cu asta!!!!!!
pu_sa
Postat pe 16 Ianuarie 2011 13:52
De la: battleofwits, la data 2011-01-14 17:03:26
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-14 16:42:48
Mama a fost operata anul trecut in Targul Mures , pentru ca spitalul nu avea sange a trebuie ca sa cautam donatori care sa doneze sange la centru de trasfuzii din Brasov deoarece din orasul asta suntem ...apoi au dus sangele la Targul Mures.


posibil sa fi fost un caz special nu te contrazic...insa rutina e asa: daca ai nevoie de sange, trebuie sa te duci cu cineva sa donezi sange, nu conteaza unde, si sa spui ca donezi pentru X, pe baza faptului ca Y a donat pentru X ti se distribuie si tie sange din banca de sange. partea proasta e ca nu toti care "doneaza" au si sangele bun, pentru a fi folosit in transfuzii.

si daca ne vorbim de egoismul oamenilor, gandestete cat sange s-ar strange si nu ar mai fi criza asta de sange (vino tu cu sangele "de acasa") daca odata pe an fiecare persoana sanatoasa ar dona sange... dar nu, cum sa facem asta, e sangele nostru nu dam la nimeni - eu p'astia i-as lasa sa zaca in spital fara sange in perfuzie la nevoie (pentru ca toti vom avea nevoie la un moment dat in viata, daca nu pentru noi pentru o persoana iubita)



Fratilor, oricum ne ducem la spital cu tot ce avem nevoie in traista!!!!! De-aia NU VREAU sa platesc asigurari de sanatate!!!! Pentru ca oricum platesc absolut tot in spital!!! De la o bucata de vata, medicamente pana la doctori si asistente!!!! Indiferent daca esti asigurat sau nu!!! Asa ca mai bine neasigurat!!!
pu_sa
Postat pe 16 Ianuarie 2011 14:03
sunt de acord cu cardul obligatoriu ,dar sa avem si unele benefici ;; asistenta medicala mai buna ,sa fim toti tratati la fel nu doar cei cu bani,sa nu mai stam ore insir la usile medicilor cu buzunarele pline
[ BANI} nu toata lumea are bani . CU cardul de sanatate SA FIE OBLIGATORIU UN CONTROL PE AN GRATUIT.
kudika068176
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:03
De la: babyboomboom, la data 2011-01-12 12:51:45da' ce mai faci cu ele dupa ce te-a luat aghiuta




Sunt de acord cu donatia de organe insa mi se pare mai normal sa doneze numai cine vrea nu sa ti se impuna. La noi in tara se pare ca totul se impune (mi-ar placea ca aceste legi sa fie facute ptr, toata lumea insa...slabe sperante)
kudika342044
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:29
De la: calutul, la data 2011-01-16 11:22:07Pentru cei care sunt nerabdatori sa aiba carduri de sanatate ii anunt ca exista deja in sistemul medical privat www.medaliat.ro

iar ti-ai intins taraba cu vechituri pe forum?

battleofwits
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:54
Te asteptam de mult prietene, vad ca iar te-ai prins in hora... Dar nu stiu de ce esti asa verde???!!! Faci a primavara???
calutul
Postat pe 16 Ianuarie 2011 22:55
De la: calutul, la data 2011-01-16 22:55:35Te asteptam de mult prietene, vad ca iar te-ai prins in hora... Dar nu stiu de ce esti asa verde???!!! Faci a primavara???


Calutule,v-ati hotarat cu ce clinici colaborati?Daca da poate ne spui si noua!
Barbie30_
Postat pe 17 Ianuarie 2011 02:30
De la: battleofwits, la data 2011-01-12 12:40:50
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 12:37:05...Ce se intampal daca NU esti de acord sa ti se preleveze organe dupa deces?...

cat egoism ... phuaaa
daca ar exista "dreptate" voi astia care sunteti impotriva donarii, eu nu v-as da dreptul la transfuzii, sau transplanturi de organe ... nu vrei sa donezi, atunci descurcate cu ce ai sa veniti la spital cu punga de sange in traista


tu traiesti pe pamant sau pe luna? acolo scrie dupa deces. daca eu vreau sa iti iau organele te ajut frumusel sa decedezi si dup-aia foarte legal fac prelevarea. tu de ce crezi ca acceptul asta se face pe un card? acolo vor fi toate informatiile despre tine, grupa de sange si altele asemenea. mare ciudatenie daca la cativa ani dupa cardurile astea nu vor incepe sa mai dispara din oamenii cu grupe de sange rare. poate vreun conte, duce, rege are nevoie de transplat...
leo_
Postat pe 17 Ianuarie 2011 14:42
De la: TIGRA, la data 2011-01-12 17:36:57
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 17:28:53Nu trebuie sa demonstrati ca nu aveti cei 7 ani de acasa, este suficient daca spuneti ca sunteti de acord sa donati sau nu si care este motivul !


da, sunt de acord si cu totii ar trebuii sa fim de acord, daca este sa fiu pe moarte , sau ajung in coma , o leguma, de ce sa nu dau sansa altora la viata???????????? de ce sa nu bata inima mea in pieptul unui copil , decat sa putrezeasca?????????????????????????????? Si nu vad legatura intre cei 7 ani de acasa si raspunsurile pe care le-ai primit.

dar daca este sa ajungi in coma, sa poti fi salvata, iar doctorul sa vrea un iaht si sa spuna ca nu poti?
leo_
Postat pe 17 Ianuarie 2011 14:43
De la: cristina57m, la data 2011-01-13 18:27:01De fapt daca dai dovada de un altruism exacerbat se paote si asa , te omoara pe tine, dar......altcineva poate o sa traiasca cu unul din organele tale. Fetelor , pot doar sa va doresc o viata lunga si sa nu aveti nevoie de "priceperea" unui medic . Mai ales ca in conformitate cu spusele unuia , "eu nu pot sa te vindec , dar incerc ...te vindeca numai Cel de Sus".....nu cred ca mai e cazu sa comentez.


tatal meu a tratat si insanatosit sute de oameni pana in prezent, iar iesit la pensie la fel spune cu ti-a spus si tie respectivul. spune ca au existat pacienti carora nu avea ce sa le mai faca. din punct de vedere al medicinei erau pierduti, insa ceva i-a ajutat sa traiasca.
leo_
Postat pe 17 Ianuarie 2011 14:48
De la: leo_, la data 2011-01-17 14:42:14
tu traiesti pe pamant sau pe luna? acolo scrie dupa deces. daca eu vreau sa iti iau organele te ajut frumusel sa decedezi si dup-aia foarte legal fac prelevarea. tu de ce crezi ca acceptul asta se face pe un card? acolo vor fi toate informatiile despre tine, grupa de sange si altele asemenea. mare ciudatenie daca la cativa ani dupa cardurile astea nu vor incepe sa mai dispara din oamenii cu grupe de sange rare. poate vreun conte, duce, rege are nevoie de transplat...


pentru paranoia nu cred sa existe tratament ....asa ca poti sa stai linistit
battleofwits
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:36
De la: battleofwits, la data 2011-01-17 15:36:04

pentru paranoia nu cred sa existe tratament

si eu care credeam ca mai am o sansaaaaaaaaaaaaaaaa
miss_darine
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:40
De la: leo_, la data 2011-01-17 14:43:35
De la: TIGRA, la data 2011-01-12 17:36:57
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 17:28:53Nu trebuie sa demonstrati ca nu aveti cei 7 ani de acasa, este suficient daca spuneti ca sunteti de acord sa donati sau nu si care este motivul !


da, sunt de acord si cu totii ar trebuii sa fim de acord, daca este sa fiu pe moarte , sau ajung in coma , o leguma, de ce sa nu dau sansa altora la viata???????????? de ce sa nu bata inima mea in pieptul unui copil , decat sa putrezeasca?????????????????????????????? Si nu vad legatura intre cei 7 ani de acasa si raspunsurile pe care le-ai primit.

dar daca este sa ajungi in coma, sa poti fi salvata, iar doctorul sa vrea un iaht si sa spuna ca nu poti?


alte conceptii tampite, tu atat crezi ca valoareaza un rinichi , ficat sau inima, cat un yacht, visezi, ai uitat ca acum ceva ani se dadeau anunturi "un rinichi 5000 EUR"; dar hai sa lasam prostiile deocamdata nu traim in Columbia unde traficul de organe este ca si traficul de droguri, ceva obisnuit, prelevarea de organe impune costuri extrem de mari , si presupune existenta aparaturii performante, in plus ma indoiesc ca va exista aceasta conditie de obligativitate a donarii organelor, fiecare alege ce vrea sa faca, in SUA de la prima vizita la spital esti intrebat daca ai vrea pe viitor sa donezi organele, deci in tari civilizate se poate numai in Romania nu...............
visan_georgiana
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:41
leczutza ..... Ma bucur ca ai reusit sa prinzi ideea si anume ca nu pot accepta ca sa mi se IMPUNA ceva , daca te lasa sa optezi , atunci se schimba totul . Daca se spune ca s-au schimbat( " in bine" ) lucrurile fata de cea ce a fost pna in 89 cand erai obligsat sa faci "n" lucruri, acuma, macar un lucru sa ti se permita, sa alegi singur ce doresti sa se faca cu corpul tau, dupa moarte.
cristina57m
Postat pe 17 Ianuarie 2011 16:59
Daca privesti intotdeauna partea goala a paharului vei merge cu siguranta in jos... Foloseste-te doar de ce e bun si frumos pentru a putea sa progresezi. Si nu fugi, asuma-ti responsabilitati.
calutul
Postat pe 18 Ianuarie 2011 19:45
De la: calutul, la data 2011-01-18 19:45:28Daca privesti intotdeauna partea goala a paharului vei merge cu siguranta in jos... Foloseste-te doar de ce e bun si frumos pentru a putea sa progresezi. Si nu fugi, asuma-ti responsabilitati.

..ii foarte buna partea goala a paharului...cand se umple... apoi ii bai mare...
kudika195501
Postat pe 18 Ianuarie 2011 19:50
De la: TIGRA, la data 2011-01-17 15:41:38
De la: leo_, la data 2011-01-17 14:43:35
De la: TIGRA, la data 2011-01-12 17:36:57
De la: cristina57m, la data 2011-01-12 17:28:53Nu trebuie sa demonstrati ca nu aveti cei 7 ani de acasa, este suficient daca spuneti ca sunteti de acord sa donati sau nu si care este motivul !


da, sunt de acord si cu totii ar trebuii sa fim de acord, daca este sa fiu pe moarte , sau ajung in coma , o leguma, de ce sa nu dau sansa altora la viata???????????? de ce sa nu bata inima mea in pieptul unui copil , decat sa putrezeasca?????????????????????????????? Si nu vad legatura intre cei 7 ani de acasa si raspunsurile pe care le-ai primit.

dar daca este sa ajungi in coma, sa poti fi salvata, iar doctorul sa vrea un iaht si sa spuna ca nu poti?


alte conceptii tampite, tu atat crezi ca valoareaza un rinichi , ficat sau inima, cat un yacht, visezi, ai uitat ca acum ceva ani se dadeau anunturi "un rinichi 5000 EUR"; dar hai sa lasam prostiile deocamdata nu traim in Columbia unde traficul de organe este ca si traficul de droguri, ceva obisnuit, prelevarea de organe impune costuri extrem de mari , si presupune existenta aparaturii performante, in plus ma indoiesc ca va exista aceasta conditie de obligativitate a donarii organelor, fiecare alege ce vrea sa faca, in SUA de la prima vizita la spital esti intrebat daca ai vrea pe viitor sa donezi organele, deci in tari civilizate se poate numai in Romania nu...............


civilizatia este cel mai scurt drum spre haos... dar daca rinichiul este al unui om cu grupa 0 si are nevoie un om foarte bogat de el si riscul de respingere e foarte mic? tot 5000 de euro?
leo_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infectie genitala 16 De la: kudika495392 30 Iunie 2012 08:35
Ucigasul tacut - OSTEOPOROZA! 5 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 10:31
ma mai iubeste oare?????? 1 De la: kudika096023 26 Iulie 2010 23:05
raceala si tuse 6 De la: MissRainbow 22 Februarie 2012 13:27
produse sunsilk 6 De la: incognito_cris 27 Aprilie 2015 18:16