Setari Cookie-uri

ajutor pentru cei ce vor sa slabeasca

poate sa manance 2000 de calorii dar sa faca un sport si da slabeste pe luna cam vreo 3-4 kg acuma depinde de varsta
alexgnt
Postat pe 17 Ianuarie 2011 14:35
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-16 17:56:37alerg alerg...

Si pe BeBe cui il lasi ? Pup Lila
Si ca sa fiu on topic: eu pap ultima masa pe la ora 14-15 si beau multa apa. E ok. Daca ma roade stomacelul seara, mananc un mar sau o portocala... Asta pentru ca nu fac sport...
luchianramona
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:06
De la: alexgnt, la data 2011-01-17 14:35:31poate sa manance 2000 de calorii dar sa faca un sport si da slabeste pe luna cam vreo 3-4 kg acuma depinde de varsta


2000 calorii mi se pare mult mai ales ca vb de o femeie , cum a spus Ronnie de 1.70m si 90 kg, in prima faza poate slabii, dar nr de calorii trebuie redus odata cu scaderea in greutate. Eu zic ca cel mai ok pt o femeie ca sa slabeasca ar fi sa consume alimente care sa insumeze 1200-1500 calorii, dietele in care se consuma alimente cu 800-1000 calorii pe zi deja sunt diete hipocalorice extrem de restrictive, in genul dietei mayo sau scarsdale.
visan_georgiana
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:23
Mai, nu stiu ce sa zic, eu una am nevoie cam de 2000 de calorii zilnic ca sa nu mor de foame.... Calorii luate din surse variate, nu junk-food ;)
kudika_pudika
Postat pe 17 Ianuarie 2011 16:01
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-17 16:01:01Mai, nu stiu ce sa zic, eu una am nevoie cam de 2000 de calorii zilnic ca sa nu mor de foame.... Calorii luate din surse variate, nu junk-food ;)


Pudi.., cam ce mananci? Cu ocazia asta imi dai si niste idei...ca nu mai stiu ce sa gatesc!
mimi_ca29
Postat pe 17 Ianuarie 2011 16:27
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-17 16:01:01Mai, nu stiu ce sa zic, eu una am nevoie cam de 2000 de calorii zilnic ca sa nu mor de foame.... Calorii luate din surse variate, nu junk-food ;)


depinde si de metabolism
visan_georgiana
Postat pe 17 Ianuarie 2011 16:29
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-17 16:27:11
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-17 16:01:01Mai, nu stiu ce sa zic, eu una am nevoie cam de 2000 de calorii zilnic ca sa nu mor de foame.... Calorii luate din surse variate, nu junk-food ;)


Pudi.., cam ce mananci? Cu ocazia asta imi dai si niste idei...ca nu mai stiu ce sa gatesc!

Pai dimineata mananc oua (ori omleta, ori batute, ori fierte), un castravete si o felie de paine integrala. Cateodata si cereale cu lapte, dar mai rarut.
La pranz o supa/ciorba si un sandwich cu de toate (tot paine integrala), adica are sunca, branza, rosii, salata etc.
Seara paste cu carne sau un peste/pui cu niste legume.
In rest mananc si dulciuri (febletea mea) si-mi mai fac cateva pofte din cand in cand, dar fara exagerari.

Daca nu mai stii ce sa gatesti, incearca acest site (stiu ca e in engleza, dar mancarurile sunt bune si rapide)
http://www.channel4.com/4food/recipes/tv-show-recipes/jamies-30-minute-meals-recipes
kudika_pudika
Postat pe 17 Ianuarie 2011 17:06
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-17 17:06:36
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-17 16:27:11
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-17 16:01:01Mai, nu stiu ce sa zic, eu una am nevoie cam de 2000 de calorii zilnic ca sa nu mor de foame.... Calorii luate din surse variate, nu junk-food ;)


Pudi.., cam ce mananci? Cu ocazia asta imi dai si niste idei...ca nu mai stiu ce sa gatesc!

Pai dimineata mananc oua (ori omleta, ori batute, ori fierte), un castravete si o felie de paine integrala. Cateodata si cereale cu lapte, dar mai rarut.
La pranz o supa/ciorba si un sandwich cu de toate (tot paine integrala), adica are sunca, branza, rosii, salata etc.
Seara paste cu carne sau un peste/pui cu niste legume.
In rest mananc si dulciuri (febletea mea) si-mi mai fac cateva pofte din cand in cand, dar fara exagerari.

Daca nu mai stii ce sa gatesti, incearca acest site (stiu ca e in engleza, dar mancarurile sunt bune si rapide)
http://www.channel4.com/4food/recipes/tv-show-recipes/jamies-30-minute-meals-recipes



Mananci bine! Merci pentru link!
mimi_ca29
Postat pe 17 Ianuarie 2011 17:10
"pudi" , sunt acolo 2000 de calorii? n-as zice.
Ronnie_Coleman
Postat pe 17 Ianuarie 2011 21:08
De la: alexgnt, la data 2011-01-17 14:35:31poate sa manance 2000 de calorii dar sa faca un sport si da slabeste pe luna cam vreo 3-4 kg acuma depinde de varsta

si ce se intampla daca respectiva persoana nu mananca 2000 calorii si nici macar 1500, poate chiar are zile in care mananca sub 1000 si totusi are greutatea aia...ce ii recomanzi? :) de retinut ca nu m am referit la trecutul ei si la cum a ajuns la x greutate. ci la prezent. vezi, te am luat asa usor, pas cu pas...ca am vazut ca direct nu merge.
Ronnie_Coleman
Postat pe 17 Ianuarie 2011 21:09
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-17 21:08:07"pudi" , sunt acolo 2000 de calorii? n-as zice.


Daca pui la socoteala si dulciurile...depaseste 2000
mimi_ca29
Postat pe 17 Ianuarie 2011 21:22
deci daca mancati doar 800-1000 de calori sar putea sa vin sa va viztez la spital ca dati in anemie si restul un maxim caloric ar fii 2000cal dar acuma 2000 calori sunt pentru cei care vor sa faca sport cei care nu sa reduca la 1600 cal
o retea buna ar fi dieta de schimbare de metabloism sau ce credeti dvs ca vi se potriveste
daca vreti neaparat sa slabiti incercati sa luati un arzator NU pastile minune care ajute in sport pentru arderea grasimilor puteti sa luati dimineata niste l-carnitina pentru invioare si este foarte bune si pentru ardere grasimilor si puteti DOAR pentru cei care fac sala sa isi administreze un arzator sunt destule firme eu unu le recomand pe cele din plante sau chiar ceaiuri de slabit la cine merge si accepta metabolismul
pe site www.traieste-sanatos.com la retete am pus niste retete care mi sau parut mai bune dar nu pentru toate organismele cine rezista ...... cea mai buna reteta este sa va faceti dvs cu ce va place sa reduceti cantitatea si sa incepeti sa mancati sanatos ca altfel degeaba incercati cu pastile minune care va deshidrateaza si porma cand beti un pahar cu apa va ingrasati la loc .........
alexgnt
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:29
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-17 21:09:43
De la: alexgnt, la data 2011-01-17 14:35:31poate sa manance 2000 de calorii dar sa faca un sport si da slabeste pe luna cam vreo 3-4 kg acuma depinde de varsta

si ce se intampla daca respectiva persoana nu mananca 2000 calorii si nici macar 1500, poate chiar are zile in care mananca sub 1000 si totusi are greutatea aia...ce ii recomanzi? :) de retinut ca nu m am referit la trecutul ei si la cum a ajuns la x greutate. ci la prezent. vezi, te am luat asa usor, pas cu pas...ca am vazut ca direct nu merge.

degeaba manca azi 1000 de calori si maine 2000 si poimaine 1500 cal totu e si ce mananci ca daca mananci numai patiseri si stai in pat si te uiti la tv fara sa misiti un deget nu ai cum sa slabesti
1.Elimina painea daca nu de tot macar redu sau ilocuieste cu altceva
2.Sa faca miscare
3.sa tina o dieta numai cu legume si carne de pui sau vita si sa cantareasca si sa calculeze caloriile si ai sa vezi ca parca incepi sa te simti mai bine si sa incepi sa ,slabesti
alexgnt
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:33
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-17 21:22:55
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-17 21:08:07"pudi" , sunt acolo 2000 de calorii? n-as zice.


Daca pui la socoteala si dulciurile...depaseste 2000

pai daca mananci dulciuri fm este egal cu zero poti sa manci un patratel de ciocolata sau ce va place dar f putin . cel putin o luna fara dulce
alexgnt
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:35
ca sa slabesti dau un ex tie iti trebuie un max calori pe care le consuma org tau intr-o zi este de 2500 cal u ca slabesti trebuie sa scazi treptat niste sute de calori dar nu prea mult ca poti sa dai in altceva. cel mai bine treptat ca daca o vrei rpd nu ai sa reusesti niciodata
alexgnt
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:40
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-17 21:22:55
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-17 21:08:07"pudi" , sunt acolo 2000 de calorii? n-as zice.


Daca pui la socoteala si dulciurile...depaseste 2000

exact stiu ca ar trebui sa le reduc, dar chiar simt nevoia cateodata...
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 01:51
De la: alexgnt, la data 2011-01-17 23:35:33
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-17 21:22:55
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-17 21:08:07"pudi" , sunt acolo 2000 de calorii? n-as zice.


Daca pui la socoteala si dulciurile...depaseste 2000

pai daca mananci dulciuri fm este egal cu zero poti sa manci un patratel de ciocolata sau ce va place dar f putin . cel putin o luna fara dulce

Sa stii ca sunt bine, n-am nevoie sa slabesc :p Poate sa ma tonific, dar asta tine de sport, nu de dieta.
Cred ca asta arata de ce exista nutritionisti, organismul fiecarui om este diferit.
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 01:53
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-17 21:09:43
De la: alexgnt, la data 2011-01-17 14:35:31poate sa manance 2000 de calorii dar sa faca un sport si da slabeste pe luna cam vreo 3-4 kg acuma depinde de varsta

si ce se intampla daca respectiva persoana nu mananca 2000 calorii si nici macar 1500, poate chiar are zile in care mananca sub 1000 si totusi are greutatea aia...ce ii recomanzi? :) de retinut ca nu m am referit la trecutul ei si la cum a ajuns la x greutate. ci la prezent. vezi, te am luat asa usor, pas cu pas...ca am vazut ca direct nu merge.

Acum am vazut ce ai intrebat tu si ce raspuns a dat si el. Stiind cat mananc eu, mi se pare greu de crezut ca o persoana poate sa manance sub 1000 de calorii pe zi si sa fie la acea gerutate, fara sa existe si alte probleme de sanatate...

Si mai am o nelamurire. Eu sunt in UK si pe toate cutiile de alimente sunt informatiile nutritionale ale produsului in functie de doza zilnica recomandata. Ei bine, la numarul de calorii, pe toate cutiile apare doza zilnica recomandata pentru femei - 2000, pentru barbati - 2500. Stiu ca e o medie si ca e venita de la NHS (sistemul national de sanatate, ca un fel de Minister al Sanatatii la noi), deci probabil s-a stabilit acea medie in mod stiintific. Dar, si inainte de a pleca din Romania si acum, tot aud vehiculandu-se vreo 1500 calorii pe zi pentru femei. Nu pricep de unde diferenta asta.... (500 de calorii poate fi o masa intreaga, nu?)
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 13:14
buna,exista si persoane care nu se ingrasa nu slabesc indiferent cat ar manca sau cand ar manca...spre exemplu eu...mananc tot ce vreau la ce ora vreau si de cand ma stiu nu am mai mult de 65 kg:)) desi am inaltimea de 1.80... nu stiu care e secretul dar e adevarat eu fac si miscare in fiecare zi....deci?depinde de metabolism...
TIAdeea13
Postat pe 18 Ianuarie 2011 13:18
>
1.Elimina painea daca nu de tot macar redu sau ilocuieste cu altceva

painea este recomandata deoarece asigura necesarul de fibre, dar atentie maxim 2 felii pe zi , si nu paine alba, paine integrala
2.Sa faca miscare
nici o dieta nu da rezultate fara miscare sau daca da, te alegi cu piele lasata
3.sa tina o dieta numai cu legume si carne de pui sau vita si sa cantareasca si sa calculeze caloriile si ai sa vezi ca parca incepi sa te simti mai bine si sa incepi sa ,slabesti [/quote]
- aici ar trebui dezvoltat un pic, carnea care este indicata": pui, peste, curcan si exceptional vita, iar la legume ar fi de prefera sa se excluda cartofii si orezul, sau macar sa se reduca portille
- poti manca si dulciuri dar maxim un patratel de ciocolata neagra si doar atunci cand ai pofta de dulce, nu zilnic
visan_georgiana
Postat pe 18 Ianuarie 2011 13:36
Nu cred ca ati inteles ce am vrut sa spun prin intermediul acelor intrebari :) Chiar daca este greu de crezut sunt persoane care desi mananc putin caloric sunt supraponderale sau obeze. Si asta datorita faptului ca initial ele au mancat f mult, nesanatos etc dar nu au stiut sa slabeasca inteligent si si au redus aportul caloric f mult dar incorect si fara sport. Si nu au reusit decat sa isi diminueze BMR-ul. Organismul pentru a se apara s a adaptat la noul stil de viata si a inceput sa functioneze cu energie putina; la acest lucru adaugandu se si o masa activa redusa si uita ca respectivul subiect traieste asa "gras" si cu putine calorii in alimentatie. Si intrebasem ce se intampla daca el incepe sa mananci asa cum scrie la carte adica...de la 1500 calorii in sus. Asta daca imi poti raspunde, ca am vazut ca la inceputul topicului ai zis ca daca avem intrebari, putem sa iti punem :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:29
Pai si daca au metabolismul foarte incetinit, nu se cheama ca e o problema de sanatate? Intreb si io.

Ce e ala BMR? apropo

Si vad ca la nelamurirea mea nu raspunde nimeni :(
kudika_pudika
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:08
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-19 22:08:13Pai si daca au metabolismul foarte incetinit, nu se cheama ca e o problema de sanatate? Intreb si io.

Ce e ala BMR? apropo

Si vad ca la nelamurirea mea nu raspunde nimeni :(


eu nu stiu ce sa iti zic, consumul caloric depinde de multi factori, varsta, ocupatie, stil de viata, eu de ex nu pot manca 2000 calorii pe zi in conditiile in care daca fac 100 pasi pe zi e mult, noroc ca mai fac acasa pe bicicleta. Cand faceam sport de performanta mancam in jur de, si uneori peste, 2000 calorii, dar uneori aveam 2 antrenamente pe zi.
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:12
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-19 22:08:13Pai si daca au metabolismul foarte incetinit, nu se cheama ca e o problema de sanatate? Intreb si io.

Ce e ala BMR? apropo

Si vad ca la nelamurirea mea nu raspunde nimeni :(

abrevierea de la metabolism bazal. daca te referi la intrebarea: de ce in Uk pe alimente scrie un alt DZR ... eu unu nu stiu sa iti raspund. poate din cauza fusului orar, a pozitiei pe glob :P au o vreme mai "rautacioasa" ; trebuie sa fie mai solizi :D
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Ianuarie 2011 21:36
upg la pagina www.traieste-sanatos.com astept pareri si impresi completari ms .....
alexgnt
Postat pe 22 Ianuarie 2011 14:41
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-20 21:36:52de ce in Uk pe alimente scrie un alt DZR ... eu unu nu stiu sa iti raspund. poate din cauza fusului orar, a pozitiei pe glob :P au o vreme mai "rautacioasa" ; trebuie sa fie mai solizi :D

:)) in gluma se spune adevarul :))
Tocmai citeam pe undeva despre consitutiile diferite in functie de locatia pe glob. Cred ca asa se explica :p
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 14:46
Ce credeti? Exista si pastile de slabit care, chiar sunt bune, ptr unii dintre noi care chiar nu ne putem abtine de la mancare s-au nu avem pur si simplu timp de sala, de sport in general, eu de exemplu am slabit 12 kg intr-o luna, si mancam absolut ce vroiam, nu vreau sa fac reclama s-au altceva, dar stiu km e sa vrei si chiar sa nu poti
MaritzaM
Postat pe 22 Ianuarie 2011 18:36
De la: MaritzaM, la data 2011-01-22 18:36:52Ce credeti? Exista si pastile de slabit care, chiar sunt bune, ptr unii dintre noi care chiar nu ne putem abtine de la mancare s-au nu avem pur si simplu timp de sala, de sport in general, eu de exemplu am slabit 12 kg intr-o luna, si mancam absolut ce vroiam, nu vreau sa fac reclama s-au altceva, dar stiu km e sa vrei si chiar sa nu poti
fugi tare....ia calul mei si du-te cu povestile astea de adormit copii....!!!!!
4Life
Postat pe 22 Ianuarie 2011 18:39
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 14:46:01
De la: Ronnie_Coleman, la data 2011-01-20 21:36:52de ce in Uk pe alimente scrie un alt DZR ... eu unu nu stiu sa iti raspund. poate din cauza fusului orar, a pozitiei pe glob :P au o vreme mai "rautacioasa" ; trebuie sa fie mai solizi :D

:)) in gluma se spune adevarul :))
Tocmai citeam pe undeva despre consitutiile diferite in functie de locatia pe glob. Cred ca asa se explica :p

nu am spus chiar in gluma sau la nimereala. stiam ca in zonele mai reci populatiile de oameni consuma mai multa grasime decat in alte zone de pe glob. insa una este sa difere proportiile de macronutrienti si alta este sa difere nr total de calorii. m am gandit insa ca poate fi asta explicatia...
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:38
alexgnt, ti am vizitat si site-ul ca sa stai linistit. oricum se vede ca e facut in graba si cu niste cunostinte nu tocmai bn consolidate. si cand zic ca e facut in graba nu ma refer la designul site ului ci la continutul lui. ai omis unele exercitii (asta din ce am vazut la prima vedere --- poti sa pui si tu numele ex cu o culoare diferita, sa se distinga de restul textului) si ce mi a mai atrans atentia, desi nu am citit tot, deoarece greseala era inca de la inceputul textului, este faptul ca nu prea stai bn cu anatomia "Spatele este alcatuit din : marele dorsal, rotundul mare, rotundul mic, spatele inferior." --- Doamne fereste sa fii fost asa propozitia asta parca a fost spusa de un cocalar care in afara de bicep si piept nu stie altceva.
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciao 7 De la: Tazmanian 12 Iunie 2009 00:27
Cura de slabire cu Bors 8 De la: gabitz_bibi 15 Iunie 2014 12:47
Ce as putea manca seara? 17 De la: kudika_8888 21 August 2012 04:36
Nutritionst Timisoara 9 De la: GeorgianaBB 20 Ianuarie 2012 17:42
herbalife 3 De la: Cosmina_Alexandra_Dulamita_1 1 Octombrie 2018 23:57