Setari Cookie-uri

Contraceptivele potrivite

Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?
Mirela_t
Postat pe 15 Ianuarie 2011 00:01
eu folosesc inelul.
am o prietena care foloseste plasturele dar este enervant tocmai din motivul invocat de tine asa ca am renuntat la idee.
inelul e f ok, nu mi-a provocat nicio jena si i-am ramas fidela.
OanaSun
Postat pe 16 Ianuarie 2011 20:07
asta da subiect
scorpyoW
Postat pe 16 Ianuarie 2011 20:10
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?


Eu nu-nteleg un lucru: potrivite cui?
Din moment ce chiar tu spui ca trebuie sa mergi sa te consulti cu medicul dinecolog,ce mai vrei sa "potrivesti" aici?
AdrianaR
Postat pe 16 Ianuarie 2011 20:13
multe multe adriano
vrea pareri
scorpyoW
Postat pe 16 Ianuarie 2011 20:17
Si eu folosesc Nuvaring, prima luna am avut o indispozitie totala si mici sangerari, incepand cu a doua luna a fost ok, uneori insa imi da o stare de disconfort in sensul ca nu vrea sa stea acolo unde trebuie sa stea , dar per total e ok ...
lover_woman
Postat pe 16 Ianuarie 2011 20:18
De la: AdrianaR, la data 2011-01-16 20:13:44
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?


Eu nu-nteleg un lucru: potrivite cui?
Din moment ce chiar tu spui ca trebuie sa mergi sa te consulti cu medicul dinecolog,ce mai vrei sa "potrivesti" aici?

potrivite fiecareia dintre noi probabil, doar nu mobilei din casa..
OanaSun
Postat pe 18 Ianuarie 2011 21:10
De la: AdrianaR, la data 2011-01-16 20:13:44
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?


Eu nu-nteleg un lucru: potrivite cui?
Din moment ce chiar tu spui ca trebuie sa mergi sa te consulti cu medicul dinecolog,ce mai vrei sa "potrivesti" aici?

Intrebam ce mai foloseste lumea, ce i se potriveste fiecareia, ce e asa de greu de inteles?
Sunt atatea metode contraceptive si vroiam sa stiu si parerile altora despre una, alta.. nu doar a medicului ginecolog caci tot el mi-a recomandat si chestii care nu mi s-au potrivit.
Topicul nu este numai pentru mine, este pentru toate, tocmai ca sa ne putem da cu parerea despre ce folosim si ce nu mai folosim.
E indeajuns de "potrivit" raspunsul?
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 21:17
lover_woman, de cand il folosesti tot nu te-ai obisnuit cu el?
Sunt curioasa daca se simte ca si tamponul intern si daca a cazut vreodata, desi am citit ca in mod normal asa ceva nu este posibil.
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 21:23
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?









... contraceptivele sint singurele medicamente care nu ''trateaza'' o boala psihica ... ci una ... MENTALA ... ca si incapacitatea de a iti gasi rostul in viata ... e dovada ... impotentei ... sociale si morale ...


marco918
Postat pe 18 Ianuarie 2011 21:30
De la: marco918, la data 2011-01-18 21:30:10
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?









... contraceptivele sint singurele medicamente care nu ''trateaza'' o boala psihica ... ci una ... MENTALA ... ca si incapacitatea de a iti gasi rostul in viata ... e dovada ... impotentei ... sociale si morale ...




Eu folosesc contraceptive si e treaba mea de ce nu vreau copii.
Dar poate ca inainte sa arunci in stanga si-n dreapta cu acuze ar trebui sa te gandesti ca sunt si persoane care au nevoie de asa ceva pt a-si regla menstruatia, pentru a a-si regla feedbackul hormonal in general, de care depinde buna functionare a organismului etc.
ps: psihic e acelasi lucru cu mental.
poate ai vrut sa spui "de mentalitate" care e cu totul altceva.
multumim pentru preocupare totusi
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 21:44
Eu folosesc Mirena, e un sterilet cu hormoni.
A fost mai nasol in primele doua luni, crampe si menstra lunga, dar acum sangerarea s-a redus considerabil si cica dispare de tot dupa vreun an.

Doamna ginecolog a spus ca este potrivit pentru aproape oricine (nerecomandat pentru cele care nu au un partener stabil, decat daca e dublat de prezervativ). Inainte sa ajung la ea mi se spusese ca este pentru femeile care au avut deja un copil sau trecute de 30 de ani. Dar nu este asa, nu doar ea a infirmat ci si alti medici. Ca mi-a luat vreo 3 luni sa ma hotarasc ce metoda contraceptiva sa aleg :)) si am intrebat si in stanga si in dreapta.

Si nu, nu se simte absolut deloc si nu simte nici partenerul.
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 21:46
De la: Mirela_t, la data 2011-01-18 21:44:32
De la: marco918, la data 2011-01-18 21:30:10
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?









... contraceptivele sint singurele medicamente care nu ''trateaza'' o boala psihica ... ci una ... MENTALA ... ca si incapacitatea de a iti gasi rostul in viata ... e dovada ... impotentei ... sociale si morale ...




Eu folosesc contraceptive si e treaba mea de ce nu vreau copii.
Dar poate ca inainte sa arunci in stanga si-n dreapta cu acuze ar trebui sa te gandesti ca sunt si persoane care au nevoie de asa ceva pt a-si regla menstruatia, pentru a a-si regla feedbackul hormonal in general, de care depinde buna functionare a organismului etc.
ps: psihic e acelasi lucru cu mental.
poate ai vrut sa spui "de mentalitate" care e cu totul altceva.
multumim pentru preocupare totusi







... aloooo ... nu e o acuza ... E O CONSTATARE ... crezi ca e greu de inteles ? ... ce sa spun, sint persoane care au nevoie ca sa isi regleze menstra !!! ... ... de citeva mii de ani femeile tot mureau ca nu aveau menstra ''reglata'' ... ...

... apropo ... faptul ca nu vrei copii nu e un mister asa de greu de explicat ... esti egoista, nu stii ce vrei, nu ai cu cine, esti o persoana asociala ... mai vrei ? ...

marco918
Postat pe 18 Ianuarie 2011 21:56
Mirela, te sfatuiesc sa nu-i raspunzi lui Marco, am vazut si pe alte topicuri, ii sare tandara rau cand aude de contraceptie. Deh, alta mentalitate, din alte vremuri... o fi si catolic :p
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:08
Nu te supara dar pe langul faptul ca scrii incorect gramatical ma deranjeaza si ca esti agresiv!
In primul rand nu este necesar sa-mi motivez alegerea in fata ta pentru ca efectiv nu este problema ta.
In al doilea rand: stressul (principalul factor care deregleaza menstra femeilor) nu este o problema de mii de ani ci de vreo maxim 100. Pana si alimentatia poate deregla menstra femeii iar contraceptivul nu are doar efecte negative ci si pozitive in cazul celor cu chisturi ovariene. STIAI? nu cred, esti doar pus pe harta si pe acuzat fara sa gandesti!
Si faptul ca folosesc un contraceptiv cred ca spune destul de clar: nu vreau copii => stiu ce vreau.

ps: e mai ok sa faci copii si sa n-ai cu ce sa-i cresti, educi (uite, tu de ex nu prea ai fost la scoala din moment ce scrii asa, nu si-a permis mamica ta corect?) etc doar pentru ca asa ti se pare tie normal?
Este optiunea noastra daca sa facem sau nu copii.
Cine esti tu sa-i judeci pe altii?
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:17
De la: Mirela_t, la data 2011-01-18 22:17:07Nu te supara dar pe langul faptul ca scrii incorect gramatical ma deranjeaza si ca esti agresiv!

...unde a gresit? ...si nu e agresiv...asa e el
kudika195501
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:22
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-18 21:46:18Eu folosesc Mirena, e un sterilet cu hormoni.
A fost mai nasol in primele doua luni, crampe si menstra lunga, dar acum sangerarea s-a redus considerabil si cica dispare de tot dupa vreun an.

Doamna ginecolog a spus ca este potrivit pentru aproape oricine (nerecomandat pentru cele care nu au un partener stabil, decat daca e dublat de prezervativ). Inainte sa ajung la ea mi se spusese ca este pentru femeile care au avut deja un copil sau trecute de 30 de ani. Dar nu este asa, nu doar ea a infirmat ci si alti medici. Ca mi-a luat vreo 3 luni sa ma hotarasc ce metoda contraceptiva sa aleg :)) si am intrebat si in stanga si in dreapta.

Si nu, nu se simte absolut deloc si nu simte nici partenerul.

Bun asa! Nu m-am hotarat daca o sa fac vreodata copii dar de sterilet mi-e totusi putin frica pentru ca intr-adevar am auzit ca ar provoca multe sangerari. De-asta am si creat topicul, sa aud pareri despre fiecare metoda contraceptiva in parte.
Am citit putin si despre Mirena si cineva zicea exact ce-ai spus si tu, ca este si pe baza de hormoni si m-am gandit ca decat sa folosesc si sterilet si hormoni mai bine raman doar la hormoni.
Ieri seara mi-am comandat si eu inelul si o data cu menstruatia il voi si incerca.
Ai grija totusi cu Mirena si mai consulta si alti doctori, chiar daca te simti bine cu el, sa nu cumva sa constati mai tarziu ca nu mai poti ramane insarcinata in cazul in care doresti.
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:25
Intr-adevar, sunt ceva sangerari, dar nu te gandi la siroaie :)) punctulete, daca vrei :)) Eu am ales in deplina cunostinta de cauza, beneficiile sunt mai multe decat neajunsurile. Iar Mirena nu-ti afecteaza absolut deloc fertilitatea pe termen lung. Se tine maxim 5 ani, dupa care trebuie schimbat. Poti sa ti-l scoti oricand doresti, iar fertilitatea revine imediat.

Mult mai nocive mi se par pilulele contraceptive pe baza de estrogen. Mirena este pe baza de progesteron, e mai balnd pentru organism.
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:35
"sint"
Cand am invatat eu gramatica, am invatat asa: "sunt".
Dar asta nu dovedeste decat cand a invatat el gramatica si cat timp a trecut de la "cei 7 ani de-acasa" din moment ce nu face nici macar diferenta intre problema psihica si de mentalitate (nu mentala, care de fapt inseamna psihica), dar isi permite sa ii jigneasca pe altii si sa-i numeasca
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:36
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-18 22:35:18Intr-adevar, sunt ceva sangerari, dar nu te gandi la siroaie :)) punctulete, daca vrei :)) Eu am ales in deplina cunostinta de cauza, beneficiile sunt mai multe decat neajunsurile. Iar Mirena nu-ti afecteaza absolut deloc fertilitatea pe termen lung. Se tine maxim 5 ani, dupa care trebuie schimbat. Poti sa ti-l scoti oricand doresti, iar fertilitatea revine imediat.

Mult mai nocive mi se par pilulele contraceptive pe baza de estrogen. Mirena este pe baza de progesteron, e mai balnd pentru organism.

A, si acele sangerari se orpesc cam 6-8 saptamani.
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:36
bland* opresc cam dupa * :p
kudika_pudika
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:37
kudika_pudika, sunt de acord cu tine in privinta pilulelor. De-asta vreau sa si renunt la ele in favoarea inelulului care este microdozat hormonal.
Oricum daca e vorba doar de spotting atunci e ok, ala vine si pleaca. Eu eram tematoare pentru ca auzisem de menometro- si metroragii serioase.
Oricum, important e sa ti se potriveasca tie, nu conteaza ce zic altii.
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:39
e ok, am inteles :)
typo-urile sunt frecvente si la mine dupa cum observi ;))
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:41
De la: Mirela_t, la data 2011-01-18 22:36:01"sint"
Cand am invatat eu gramatica, am invatat asa: "sunt".
Dar asta nu dovedeste decat cand a invatat el gramatica si cat timp a trecut de la "cei 7 ani de-acasa" din moment ce nu face nici macar diferenta intre problema psihica si de mentalitate (nu mentala, care de fapt inseamna psihica), dar isi permite sa ii jigneasca pe altii si sa-i numeasca

...fara suparare, dar noi in scoala asa l-am invatat..."sint"...si recunosc nu mi-a fost foarte usor sa folosesc "sunt" ...si jigneste...nu jigneste...recunoaste ca le zice bine(chiar daca putin mai "raspicat")
kudika195501
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:47
De la: kudika195501, la data 2011-01-18 22:47:30
De la: Mirela_t, la data 2011-01-18 22:36:01"sint"
Cand am invatat eu gramatica, am invatat asa: "sunt".
Dar asta nu dovedeste decat cand a invatat el gramatica si cat timp a trecut de la "cei 7 ani de-acasa" din moment ce nu face nici macar diferenta intre problema psihica si de mentalitate (nu mentala, care de fapt inseamna psihica), dar isi permite sa ii jigneasca pe altii si sa-i numeasca

...fara suparare, dar noi in scoala asa l-am invatat..."sint"...si recunosc nu mi-a fost foarte usor sa folosesc "sunt" ...si jigneste...nu jigneste...recunoaste ca le zice bine(chiar daca putin mai "raspicat")

...aaa da... ...asta stii cum e...ca sensul giratoriu
kudika195501
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:49
Pardon? Ce zice bine? Ca sunt asociala pentru ca nu vreau copii? Sau ca sunt impotenta social / moral? Ce e corect in asta? Ma cunoaste?
Nu cred, daca m-ar fi cunoscut ar fi stiut ca fac o facultate care necesita 90% din timpul meu si un copil nu se regaseste in planurile mele momentan. Sau ca nu am un job care sa-mi asigure traiul de maine mie, d'apoi unui copil.
Ce este imoral in faptul ca nu vreau un copil pentru ca nu am cu ce sa-l intretin, ca sunt prea tanara ca sa fiu mama sau ca intai vreau sa-mi pun viata in ordine si abia apoi sa-mi permit sa fac un copil.
Cred ca inconstienta unora de a face copii fara sa le asigure necesarul zilnic este de condamnat, nu "impotenta" altora.
Si sa zicem ca eu vreau un copil, din cate stiam decizia se ia in 2, nu pot sa decid doar eu si pentru partenerul meu (care in momentul de fata nu ne-ar putea intretine pe toti cu un salariu).
Multumesc pt preocupare inca o data, dar daca taceai domnule, filosof ramaneai!
La revedere
Mirela_t
Postat pe 18 Ianuarie 2011 23:37
calmati-va, aici vorbim despre contraceptie, nu e nevoie sa ducem razboaie.
cui nu-i convine sa nu citeasca.
Mirela_t, steriletul este ok in general ca metoda contraceptiva definitiva.
dispozitivul Mirena cred ca este de asemenea o solutie buna pentru cele care au avut deja un copil.
eu Nuvaring folosesc si nu m-as desparti de el ca nu mi-a creat niciodata discomfort.
de plasture nu stiu ce sa zic insa.
OanaSun
Postat pe 19 Ianuarie 2011 03:23
De la: marco918, la data 2011-01-18 21:30:10
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?









... contraceptivele sint singurele medicamente care nu ''trateaza'' o boala psihica ... ci una ... MENTALA ... ca si incapacitatea de a iti gasi rostul in viata ... e dovada ... impotentei ... sociale si morale ...


sunt unii care nu mai pot de inteligenta...nu te mai da asa destept ca nu-ti sta bine.
DE EXEMPLU:eu iau anticonceptionale de la 16 ani pt ca am PCOS(nu ai decat sa te informezi daca esti interesat) la recomandarea medicului si in urma a foarte multe analize si ecografii.Motivul pt care le iau e simplu...mai am putine ovule si "le pastrez" pt momentul in care vreau sa am copii..E singura metoda in care o sa pot face copii,normal in afara de banca de ovule..Mai bine te documentezi decat sa incepi sa vb fara rost si fara stiinta..ca in fiecare topic trebuie sa fiu minim unul cu un IQ prea mare fata de restu si care nu poate fi inteles :-j

byby13
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:02
pt marco..EVIDENT
byby13
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:03
De la: Mirela_t, la data 2011-01-18 21:23:09lover_woman, de cand il folosesti tot nu te-ai obisnuit cu el?
Sunt curioasa daca se simte ca si tamponul intern si daca a cazut vreodata, desi am citit ca in mod normal asa ceva nu este posibil.



Il folosesc de jumatate de an, nu se simte decat atunci cand aluneca, in apropierea menstrei, vreo doua trei zile nu vrea sa stea unde trebuie. In rest ma simt foarte bine, m-am obisnuit cu el ... Cred ca este si undeva la nivel psihic sa-l simti mereu, te gandesti ca e acolo si chiar asa e :))
Mie mi s-a parut cea mai usoara metoda de contraceptie, bineinteles este indicata in momentul cand avem un partener stabil, in restul cazurilor prezervativul.

Inca ceva, se cam simte in momentul actului sexual si simti o usoara neplacere, eu il scot (poti sa stai fara el 3 ore) atentie totusi ca dupa aceste ore nu mai esti protejata. Trebuie urmate reguli de igiena stricte: daca aluneca se clateste cu apa calduta, nu fierbinte si se reintroduce. Acest inel este incolor, urmand in trei saptamani sa si schimbe cate putin culoarea inspre alb. Daca mai aveti si alte nelamuriri va stau la dispozitie.
lover_woman
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soia ajuta gingiile? 10 De la: ascris 27 Februarie 2011 14:35
PSIHOTERAPIE 1 De la: Costin_Sandu 13 August 2009 18:15
tumoare cerebrala 1 De la: kudika377287 18 Martie 2011 17:38
vrei sa slabesti si nu stii cum,solutia o gasesti aici fara prea mari eforturi,fara dieta stricta si ieftin si sanatos inearca si nu vei regreta! 2 De la: laurathegirl 15 Martie 2009 16:53
depresie la 23 de ani? 118 De la: alfredodecurtofreco 7 Noiembrie 2010 09:06