Setari Cookie-uri

Contraceptivele potrivite

De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:34:20
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:30:52
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:25:09
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:19:13Nu dau la sapa si nu fac copii pe banda doar pentru ca asa-mi zice unu' pe forum, deci nu sunt taranca.
Revizuieste-ti limbajul ca nu te avantajeaza deloc intr-o discutie in care tu incerci sa ma convingi sa fac ceva ce eu nu vreau!
Multumesc si la revedere!

...problema de egoism...nimeni nu incearca sa te convinga de nimic(probabil asta faci, de asta crezi asa)...si nimeni nu a impus nimic...alegerea e optiunea or'carui dintre noi...si nu stiu de unde atata rusine de tarani...parca toti am avea sange albastru

Atunci de ce m-ai numit taranca daca nu sa ma jignesti?

...eu???

...iar faptul de a fii taran e o jignire???...ma scuzati d-soara Dr.(pardon ...medic)

atunci explica alegerea cuvantului taranca. sa inteleg si eu!
OanaSun
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:39
De la: marco918, la data 2011-01-27 23:32:40
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:26:52
De la: marco918, la data 2011-01-27 23:21:55
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:17:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 20:19:28
De la: kudika330686, la data 2011-01-26 04:46:32
eu nu am vorbit de lipsa menstrei ci de infertilitate. si stiu si eu ca lipsa menstrei nu aduce nicio problema asupra conceptiei.
mama e medic, eu sunt la medicina, in concluzie am avut contact cu multi medici, majoritatea profesori universitari care n-au stat doar in tara sa frece menta deci nu cred ca vorbeau toti prostii doar ca sa se afle in treaba.
nu am crezut-o pe vecina de la bloc de am am trecut la inelul pe care-l folosesc sau l-am cumparat dupa ce-am citit un articol, ci am incercat mai multe variante de contraceptive
si da, daca iei contraceptive hormonale de capul tau, atunci e trist.
daca ar fi sa "ma iau" dupa internet, acum as face 20 de copii pentru ca asa mi-a zis marco :))
si faptul ca tu ai avut o intalnire cu un medic incompetent nu inseamna ca toti sunt la fel!

Zau ca eu vorbesc cu mine si tu cu tine!
Eu dadeam un exemplu de informatie gresita!
Si nu am spus nimic de medici in general, am incercat sa explic prin exemplul personal de ce astfel de dsicutii pe forumuri pot fi utile.

DUUUUUHHHHH

Bine ca ai inteles tu tot ce am zis eu..da' de unde!
Vorbeam de sterilet si de faptul ca nu trebuie sa te iei numai dupa informatiile despre net si sa crezi informatia despre sterilitate, pe care chipurile nu o poate provoca.
cat despre medici in general, eu am facut o simpla afirmatie: nu toti sunt la fel, deci ai fi putut foarte bine sa mergi si la un altul.
Nu aveau subiectele nicio treaba unul cu altul :D







... cum le stii tu pe toate !!! ... ca un om mare ... ... la cite milioane de pastile se vind degeaba zilnic si la ce bani se fac crezi ca sint marile corporatii dispuse sa spuna in gura mare ce trebuie sa platesti ... in plus ??? ...

... undeva ai dreptate ... nu toti sint la fel ... dar sint din ce in ce mai prosti ... fara talent ... fara pasiune ... fara curiozitate de a cerceta ceea ce li se pune mura in gura ... pusi pe capatuiala si pe spaga ...


cred ca frustrarea ta a atins niste cote mult prea mari!
in 2 ani termin facultatea si de oameni ca tine sper sa nu dau!
mi-ar fi rusine sa le spun sa-si deschida mintea, ca mi-e ca ma trezesc cu o ranga-n cap!






... o ranga vei lua sigur daca ma vei considera vreodata cobaiul tau ... sau pe oricine din familia mea ... nu o sa o iei in cabinet o sa o iei pe strada intunecoasa ... sau dus vremurile in care eram convins ca fiecare isi face treaba din placere si pasiune ...



Ai dus totul la un alt nivel.
n-ai decat sa-ti ameninti copiii asa, la mine nu merge. eu nu-mi bat joc de oameni, spre deosebire de tine..
sper ca ai tai multi copii sa fie mandri de un tatic care vorbeste in halul asta.
eu ma bucur ca nu am un copil care sa citeasca asa ceva pe internet :D
ps: corect se scrie "s-au" nu "sau".
pps: o sa folosesc contraceptive in continuare, fie ca tu ma jignesti sau nu, asa ca poti sa te consideri fericit ca ai mai convins o persoana sa nu fie parinte :)
OanaSun
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:43
De la: hystria1, la data 2011-01-27 23:37:51
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:23:50
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:18:47
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:05:13Voi v-ati gandit o clipa ca nu toata lumea e facuta sa fie parinte? De ce va luati atata de oamenii care nu vor copii? E alegerea lor, doar n-o sa dea vina pe voi in cazul in care vor vrea si nu vor putea.
Fiecare isi asuma consecintele.
Si macar ea nu-si distruge plamanii de ex, efectul contraceptivelor fiind perfect reversibil.
Cred ca avea dreptate: nu prea e ok sa ai copii intr-o lume cu atata rautate, chiar si pe un amarat de forum!

...am o verisoara care vorbea exact ca tine...timpul a trecut...sa vezi ce bucuroasa e cu copilasul ei....parca nici nu mai e atat de egoista........rautatea vine din egoism...daca mai criticam si expunem pareri...sa stii...nu sunt din rautate...din contra...dar oricum nu ai cum sa intelegi...poate mai incolo

Eu nu inteleg o chestie: e problema mea daca vreau sa nu copii. Acest topic e legat de CONTRAceptie nu conceptie.
Deci nu inteleg frustrarea voastra, a intrusilor, ca noi nu vrem copii.
Care e problema voastra?
Cum adica sunt rea pentru ca nu vreau copii?
Metode contraceptive se foloseau inca din antichitate si nu vad sa fi scazut natalitatea drastic de atunci ci chiar dimpotriva.
Atunci ce va pasa voua de soarta mea si de "egoismul si rautatea" mea?
Vedeti-va de treaba, cu atat mai mult cu cat voi puteti sa faceti copii si pentru cei care nu fac daca tot sunteti asa viteji. Nu mai sunteti pe vremea comunismului cand trebuia sa faci copii ca asa zicea Ceausescu!
Multumesc si la revedere si tie!



vezi.. eu nu vorbesc pe un fundal religios... pentru ca religia are tendinta sa niveleze si sa forteze totul.. DAR religia uita ca oamenii nu sint aceiasi.. aceeasi treaba si cu pacatul.. nu merge sa fii sfant, de aceea e si coada la spovedire.. revenind la subiect, sint absolut convins ca nu toti oamenii sint facuti sa aiba copii. este absurd sa crezi ca toti au capacitatea, disponibilitatea, rabdarea, "pasiunea" pentru asta. Sau poate trebuie sa credem ca e o obligatie lasata de Dumnezeu ? Curios atunci, pentru ca oamenii sint foarte diferiti. Teoria asta, de altfel si teoria religiei, e bazata pe faptul ca oamenii trebuie sa fie perfecti. Cati parinti neglijenti, incapabili sa suporte proprii copii, nervosi, cu o atitudine de "nu mai pot" fata de copii am vazut.. si cati or fi in realitate. Una e realitatea si altul e idealismul religios. Vorbesc despre religie ca stiu ce aveti in capsor 501 si Marco. Realitatea va contrazice si oamenii sint reali si nu teoretici. N-ar fi rau daca societatea s-ar putea aranja ca numai cei "capabili" sau macar care sint capabili sa iubeasca sa li se permita sa creasca copii. Nu si toata lumea, inclusiv nenumaratii parinti care fac copii ca sa-si acopere golurile emotive sau sa-si salveze casatoriile. Si DA, o persoana are dreptul sa nu vrea copii, nu este deloc egoism, este o alegere absolut fireasca, cum fiecare alege sa se casatoreasca sau ce cariera sa faca in viata. Umbra religiei.. pe vremuri, in Canada, preotii te intrebau la spovedit, ce s-a intamplat anul asta ? de ce nu ai nascut ? [/quote...ok...in mare parte sunt de acord...dar nu pentru motivul ca nu merita facuti...si nu pentru faptul ca eu ma pun in calea perpetuarii mele ca individ...la urma urmei...nu?...asta inseamna a avea urmasi...e o chestie nefireasca...oricum...a deviat putin subiectul, in care era vorba de efectele secundare ale hormonilor din anticonceptionale.
kudika195501
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:44
De la: hystria1, la data 2011-01-27 23:37:51
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:23:50
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:18:47
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:05:13Voi v-ati gandit o clipa ca nu toata lumea e facuta sa fie parinte? De ce va luati atata de oamenii care nu vor copii? E alegerea lor, doar n-o sa dea vina pe voi in cazul in care vor vrea si nu vor putea.
Fiecare isi asuma consecintele.
Si macar ea nu-si distruge plamanii de ex, efectul contraceptivelor fiind perfect reversibil.
Cred ca avea dreptate: nu prea e ok sa ai copii intr-o lume cu atata rautate, chiar si pe un amarat de forum!

...am o verisoara care vorbea exact ca tine...timpul a trecut...sa vezi ce bucuroasa e cu copilasul ei....parca nici nu mai e atat de egoista........rautatea vine din egoism...daca mai criticam si expunem pareri...sa stii...nu sunt din rautate...din contra...dar oricum nu ai cum sa intelegi...poate mai incolo

Eu nu inteleg o chestie: e problema mea daca vreau sa nu copii. Acest topic e legat de CONTRAceptie nu conceptie.
Deci nu inteleg frustrarea voastra, a intrusilor, ca noi nu vrem copii.
Care e problema voastra?
Cum adica sunt rea pentru ca nu vreau copii?
Metode contraceptive se foloseau inca din antichitate si nu vad sa fi scazut natalitatea drastic de atunci ci chiar dimpotriva.
Atunci ce va pasa voua de soarta mea si de "egoismul si rautatea" mea?
Vedeti-va de treaba, cu atat mai mult cu cat voi puteti sa faceti copii si pentru cei care nu fac daca tot sunteti asa viteji. Nu mai sunteti pe vremea comunismului cand trebuia sa faci copii ca asa zicea Ceausescu!
Multumesc si la revedere si tie!



vezi.. eu nu vorbesc pe un fundal religios... pentru ca religia are tendinta sa niveleze si sa forteze totul.. DAR religia uita ca oamenii nu sint aceiasi.. aceeasi treaba si cu pacatul.. nu merge sa fii sfant, de aceea e si coada la spovedire.. revenind la subiect, sint absolut convins ca nu toti oamenii sint facuti sa aiba copii. este absurd sa crezi ca toti au capacitatea, disponibilitatea, rabdarea, "pasiunea" pentru asta. Sau poate trebuie sa credem ca e o obligatie lasata de Dumnezeu ? Curios atunci, pentru ca oamenii sint foarte diferiti. Teoria asta, de altfel si teoria religiei, e bazata pe faptul ca oamenii trebuie sa fie perfecti. Cati parinti neglijenti, incapabili sa suporte proprii copii, nervosi, cu o atitudine de "nu mai pot" fata de copii am vazut.. si cati or fi in realitate. Una e realitatea si altul e idealismul religios. Vorbesc despre religie ca stiu ce aveti in capsor 501 si Marco. Realitatea va contrazice si oamenii sint reali si nu teoretici. N-ar fi rau daca societatea s-ar putea aranja ca numai cei "capabili" sau macar care sint capabili sa iubeasca sa li se permita sa creasca copii. Nu si toata lumea, inclusiv nenumaratii parinti care fac copii ca sa-si acopere golurile emotive sau sa-si salveze casatoriile. Si DA, o persoana are dreptul sa nu vrea copii, nu este deloc egoism, este o alegere absolut fireasca, cum fiecare alege sa se casatoreasca sau ce cariera sa faca in viata. Umbra religiei.. pe vremuri, in Canada, preotii te intrebau la spovedit, ce s-a intamplat anul asta ? de ce nu ai nascut ? [/quote...ok...in mare parte sunt de acord...dar nu pentru motivul ca nu merita facuti...si nu pentru faptul ca eu ma pun in calea perpetuarii mele ca individ...la urma urmei...nu?...asta inseamna a avea urmasi...e o chestie nefireasca...oricum...a deviat putin subiectul, in care era vorba de efectele secundare ale hormonilor din anticonceptionale.
kudika195501
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:44
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:35:46
De la: marco918, la data 2011-01-27 23:29:42
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:23:50
Cum adica sunt rea pentru ca nu vreau copii?









... DA ... nu vrei proprii copii ... oricum vorbesti de ei ca de niste ''chestii'' oarecare ... chiar daca si tu ai fost o ''chestie'' la rindul tau ... sint insa sigur ca vei face unul ... ca accesoriu social ... si il vei indopa cu toata ''experientza'' ta de viata ... adica ... egoism, cinism, individualism, rautate, lene, non-valoare ... si o sa te miri de ce va ramine tot mai singur si mai izolat ... stii, frumusetea internetului este si aceea ca da posibilitatea sa studiezi oamenii si sa ii incluzi in niste categorii sociale usor de observat si de evitat ... din 2, 3 cuvinte poti sa stii cu cine ai de a face ... iar reactiile nu vor mai fi de empatie prosteasca ...







nu-mi pune cuvinte in gura, nu am zis niciodata ca sunt niste chestii oarecare. dar ca eu nu vreau.
si am o groaza de motive pentru care nu vreau.
cel putin nu acum. si daca voi face vreodata va fi pentru ca vreau, imi doresc, nu pentru ca m-ai convins tu ca un copil imi va rezolva toate problemele.
categoriile sociale nu au nicio treaba cu internetul pentru ca pe internet poti fi cine vrei tu, si rareori poti citi o persoana doar dupa niste posturi pe un forum.
eu o sa folosesc in continuare contraceptiv pentru ca nu vreau un copil si pentru ca ma doare foarte tare abdomenul in timpul menstrei.
e problema ta ce reprezint eu pentru tine, dar repet: asta nu-ti da voie sa ma jignesti si hartuiesti!
revino-ti, gandeste-te ca poate si copiii tai vor impartasi aceleasi pareri cu mine desi poate tu-i vei educa asa cum ai chef.
o sa-i faci si pe ei in toate felurile? sa vedem ce parinte ai fi tu atunci..









... ... ai grija ... sanatatea conteaza ... si cea fizica si cea mentala ... filozofezi prea mult ... degeaba ... probabil ca esti si tu tot un accesoriu social si trebuie sa demonstrezi ceea ce parintii si-au propus ... cred ca esti ''produsul'' lor ... de asta sfatuiesc pe toti sa aiba mai multi copii ... ca sa aiba personalitati si caractere puternice, nu copii ale parintilor sau ale unor programe de televizor sau de marketing ... ma mir ca nu spui ca vrei, prin exemplul tau, sa elimini foametea din africa ... si sa contribui la ''stavilirea'' creterii demografice ... mondiale ...



marco918
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:45
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:39:54
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:34:20
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:30:52
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:25:09
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:19:13Nu dau la sapa si nu fac copii pe banda doar pentru ca asa-mi zice unu' pe forum, deci nu sunt taranca.
Revizuieste-ti limbajul ca nu te avantajeaza deloc intr-o discutie in care tu incerci sa ma convingi sa fac ceva ce eu nu vreau!
Multumesc si la revedere!

...problema de egoism...nimeni nu incearca sa te convinga de nimic(probabil asta faci, de asta crezi asa)...si nimeni nu a impus nimic...alegerea e optiunea or'carui dintre noi...si nu stiu de unde atata rusine de tarani...parca toti am avea sange albastru

Atunci de ce m-ai numit taranca daca nu sa ma jignesti?

...eu???

...iar faptul de a fii taran e o jignire???...ma scuzati d-soara Dr.(pardon ...medic)

atunci explica alegerea cuvantului taranca. sa inteleg si eu!


...cauta citatul unde te-am facut eu taranca...te rog eu.(astept)
kudika195501
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:46
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:46:17
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:39:54
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:34:20
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:30:52
De la: kudika195501, la data 2011-01-27 23:25:09
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:19:13Nu dau la sapa si nu fac copii pe banda doar pentru ca asa-mi zice unu' pe forum, deci nu sunt taranca.
Revizuieste-ti limbajul ca nu te avantajeaza deloc intr-o discutie in care tu incerci sa ma convingi sa fac ceva ce eu nu vreau!
Multumesc si la revedere!

...problema de egoism...nimeni nu incearca sa te convinga de nimic(probabil asta faci, de asta crezi asa)...si nimeni nu a impus nimic...alegerea e optiunea or'carui dintre noi...si nu stiu de unde atata rusine de tarani...parca toti am avea sange albastru

Atunci de ce m-ai numit taranca daca nu sa ma jignesti?

...eu???

...iar faptul de a fii taran e o jignire???...ma scuzati d-soara Dr.(pardon ...medic)

atunci explica alegerea cuvantului taranca. sa inteleg si eu!


...cauta citatul unde te-am facut eu taranca...te rog eu.(astept)

imi cer scuze, nu tu m-ai facut taranca.
taticul model a facut-o.
scuze
OanaSun
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:53
Nu draga, sunt perfect capabila sa gandesc si singura, nu trebuie sa fac ce zic mami si tati, care a propos, vor nepoti.
eu insa nu-mi doresc si ei n-au decat sa se impace cu ideea.
daca voi vrea vreodata o sa fac, daca o sa pot. daca nu, voi infia, asta e.
dar pana atunci am dreptul sa fac ce vreau cu corpul meu atata timp cat nu ranesc pe nimeni.
corect?
OanaSun
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:55
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:55:40Nu draga, sunt perfect capabila sa gandesc si singura, nu trebuie sa fac ce zic mami si tati, care a propos, vor nepoti.
eu insa nu-mi doresc si ei n-au decat sa se impace cu ideea.
daca voi vrea vreodata o sa fac, daca o sa pot. daca nu, voi infia, asta e.
dar pana atunci am dreptul sa fac ce vreau cu corpul meu atata timp cat nu ranesc pe nimeni.
corect?
succes
gabrielle_new
Postat pe 27 Ianuarie 2011 23:58
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:55:40Nu draga, sunt perfect capabila sa gandesc si singura, nu trebuie sa fac ce zic mami si tati, care a propos, vor nepoti.
eu insa nu-mi doresc si ei n-au decat sa se impace cu ideea.
daca voi vrea vreodata o sa fac, daca o sa pot. daca nu, voi infia, asta e.
dar pana atunci am dreptul sa fac ce vreau cu corpul meu atata timp cat nu ranesc pe nimeni.
corect?

...am mai auzit din a'stea ...oricum, mai ai de terminat scoala...o sa vezi ce frumusete de copil vei avea...sa-ti amintesti atunci...uite...nenea ala nu a vorbit prostii
kudika195501
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:00
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:55:40Nu draga, sunt perfect capabila sa gandesc si singura, nu trebuie sa fac ce zic mami si tati, care a propos, vor nepoti.
eu insa nu-mi doresc si ei n-au decat sa se impace cu ideea.
daca voi vrea vreodata o sa fac, daca o sa pot. daca nu, voi infia, asta e.
dar pana atunci am dreptul sa fac ce vreau cu corpul meu atata timp cat nu ranesc pe nimeni.
corect?











... scuze ... dar esti ''produsul'' lor ... au vrut unul ... au avut unul ... de ce ai fi tu altfel ? ... ai trait singura si nu vezi de ce ar trebui sa schimbi ceva ... e chestie de ... inadaptare sociala ... ti se pare doar ca ''faci ce vrei'' ... faci ceea ce ti sa insuflat ... de acasa ... din anturaj ... nu cred ca ai vreun caracter deosebit care sa te ajute sa gindeasti ... out of box ... se prea poate sa fii si desteapta ... degeaba ... iar cei ca tine nu aduc niciodata nimic bun ... nici macar nu sint in stare sa-si caute si sa-si pastreze valorile ...




marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:03
De la: kudika195501, la data 2011-01-28 00:00:45
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:55:40Nu draga, sunt perfect capabila sa gandesc si singura, nu trebuie sa fac ce zic mami si tati, care a propos, vor nepoti.
eu insa nu-mi doresc si ei n-au decat sa se impace cu ideea.
daca voi vrea vreodata o sa fac, daca o sa pot. daca nu, voi infia, asta e.
dar pana atunci am dreptul sa fac ce vreau cu corpul meu atata timp cat nu ranesc pe nimeni.
corect?

...am mai auzit din a'stea ...oricum, mai ai de terminat scoala...o sa vezi ce frumusete de copil vei avea...sa-ti amintesti atunci...uite...nenea ala nu a vorbit prostii

nu zic ca vorbeste prostii, ma deranjeaza ca incearca sa ma convinga de pe acum de ceva in care eu nu cred.
instinctul meu matern este sub zero.
cand o creste opresc contraceptia si gata.. acum prefer sa-mi vad de scoala si sa nu devin mamica tanara si incapabila sa-si intretina copilul, mai ales unul pe care nu-l doresc.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:05
marco, au vrut mai multi, dar doar pe mine m-au putut avea (si cu foarte multe riscuri) din cauza unei boli de care sufera mama si pe care risc s-o fac si eu pentru ca se poate transmite genetic.
esti multumit acum?
cat despre valorile mele, nici macar nu stii care-s alea. asa ca te rog sa-ti pastrezi opiniile pentru tine ca uite, atingi niste subiecte sensibile care nu te fac decat sa scazi si mai mult in ochii mei!
mi-ai stricat toata seara
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:09
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:05:10
De la: kudika195501, la data 2011-01-28 00:00:45
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:55:40Nu draga, sunt perfect capabila sa gandesc si singura, nu trebuie sa fac ce zic mami si tati, care a propos, vor nepoti.
eu insa nu-mi doresc si ei n-au decat sa se impace cu ideea.
daca voi vrea vreodata o sa fac, daca o sa pot. daca nu, voi infia, asta e.
dar pana atunci am dreptul sa fac ce vreau cu corpul meu atata timp cat nu ranesc pe nimeni.
corect?

...am mai auzit din a'stea ...oricum, mai ai de terminat scoala...o sa vezi ce frumusete de copil vei avea...sa-ti amintesti atunci...uite...nenea ala nu a vorbit prostii

nu zic ca vorbeste prostii, ma deranjeaza ca incearca sa ma convinga de pe acum de ceva in care eu nu cred.
instinctul meu matern este sub zero.
cand o creste opresc contraceptia si gata.. acum prefer sa-mi vad de scoala si sa nu devin mamica tanara si incapabila sa-si intretina copilul, mai ales unul pe care nu-l doresc.

..(.nenea, zicem despre mine)
kudika195501
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:15
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:05:10
De la: kudika195501, la data 2011-01-28 00:00:45
De la: kudika330686, la data 2011-01-27 23:55:40Nu draga, sunt perfect capabila sa gandesc si singura, nu trebuie sa fac ce zic mami si tati, care a propos, vor nepoti.
eu insa nu-mi doresc si ei n-au decat sa se impace cu ideea.
daca voi vrea vreodata o sa fac, daca o sa pot. daca nu, voi infia, asta e.
dar pana atunci am dreptul sa fac ce vreau cu corpul meu atata timp cat nu ranesc pe nimeni.
corect?

...am mai auzit din a'stea ...oricum, mai ai de terminat scoala...o sa vezi ce frumusete de copil vei avea...sa-ti amintesti atunci...uite...nenea ala nu a vorbit prostii

nu zic ca vorbeste prostii, ma deranjeaza ca incearca sa ma convinga de pe acum de ceva in care eu nu cred.
instinctul meu matern este sub zero.
cand o creste opresc contraceptia si gata.. acum prefer sa-mi vad de scoala si sa nu devin mamica tanara si incapabila sa-si intretina copilul, mai ales unul pe care nu-l doresc.







... de ce sa fii o mamica tinara ? ... cea mai mare prostie ... totul trebuie sa fie planificat ...ca in capitalism ... ... e mai bine sa fii o babeta cu copil ... dar nu te mai supar ... esti prea sensibila observ ...


... stii de ce te deranjeaza ? ... ca nu poti sa iti explici ceea ce ''simti'' ... tu nu te simti femeie ... ci un barbat cu fusta ... acum preferi sa iti vezi de scoala, si de ''relatii'' (adica un soi de curvaraseala ''moderna'') si dupa ce crezi ca a trecut suficient timp ... nu pentru ca vei realiza ca esti FEMEIE ... vei produce si accesoriul social ... nu esti singura ... bafta ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:15
pentru mine accesorii sunt pantofii, nu copiii. termina sa-mi pui cuvinte in gura si vezi-ti de viata ta!
in loc sa faci pe psihiatrul cu mine mai bine ti-ai vedea de copiii tai si nu ai mai purta grija celor care nu vor sa-i faca! normal ca sunt snesibila cand tu tragi de mine si ma jignesti si pe mine si pe familia mea fara sa ne cunosti!
esti patetic si nesimtit
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:20
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:20:27pentru mine accesorii sunt pantofii, nu copiii. termina sa-mi pui cuvinte in gura si vezi-ti de viata ta!
in loc sa faci pe psihiatrul cu mine mai bine ti-ai vedea de copiii tai si nu ai mai purta grija celor care nu vor sa-i faca! normal ca sunt snesibila cand tu tragi de mine si ma jignesti si pe mine si pe familia mea fara sa ne cunosti!
esti patetic si nesimtit






... serios ... ai curaj ... SA JURI CA NU VEI FACE NIMIC SA ITI AVORTEZI COPII ? ... si daca nu atunci ramin la parerea ca nu faci o mare diferentza intre O CUTIE de pantofi si niste copii ... scuze ...

marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:23
...gata...linistiti-va si sa vad cum va imbratisati ( )
kudika195501
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:23
nu jur si nu trebuie sa-ti demonstrez nimic.
doar atat iti spun: cu avortul intr-adevar nu sunt de acord decat in situatii gen: nu ai stiut de sarcina si ai consumat alcool sau antibiotice, care ar putea sa dauneze grav fatului sau in caz de viol.
am vazut si eu filmulete si stiu cat de brutal e avortul.
tocmai de-asta folosesc contraceptivul, care nu sa ajung sa concep un copil cand nu vreau!
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:49
daca m-as fi nascut inainte nu as mai fi reprezentat o sarcina cu riscuri, logic!
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:51
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:49:43nu jur si nu trebuie sa-ti demonstrez nimic.
doar atat iti spun: cu avortul intr-adevar nu sunt de acord decat in situatii gen: nu ai stiut de sarcina si ai consumat alcool sau antibiotice, care ar putea sa dauneze grav fatului sau in caz de viol.
am vazut si eu filmulete si stiu cat de brutal e avortul.
tocmai de-asta folosesc contraceptivul, care nu sa ajung sa concep un copil cand nu vreau!








... bre ... crezi ca eu ma uit la aceleasi ''filme'' ca si tine ??? ... mai uita-te in jurul tau ... 99% din avorturi sint facute pentru ca nu au stiut de sarcina ... si asta nu e un motiv ... pe unele nu le intereseaza ... altora nu le vine sa creada ca se intimpla ... si vrei sa spui ca nu ai facut avort ? ... m-as mira ...


marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:54
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:51:11daca m-as fi nascut inainte nu as mai fi reprezentat o sarcina cu riscuri, logic!







... pai ... nu era mai bine ... mai inainte ... decit ... aproape ... prea tirziu ? ... asta tie trebuie sa iti dea de gindit ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:56
nu, n-am facut avort.
am antecendente in familie si stiu ce presupune un avort. iti repet, de-asta folosesc un contraceptiv, ca sa nu ajung acolo.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:00
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:56:04
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:51:11daca m-as fi nascut inainte nu as mai fi reprezentat o sarcina cu riscuri, logic!







... pai ... nu era mai bine ... mai inainte ... decit ... aproape ... prea tirziu ? ... asta tie trebuie sa iti dea de gindit ...

la 22 de ani ai mei, ideea de maternitate nu suna bine.
am prietene care au deja 2 copii si cand ii vad efectiv nu-mi este trezit niciun instinct matern.
daca as face un copil ar fi ca si cum as vedea mancare si o mananc doar pentru ca este acolo si pentru ca pot, nu pentru ca mi-este foame.
imi pare rau ca nu poti concepe ideea ca nu vreau copil si ca folosesc ceva ce pt tine poate parea daunator, dar asta e.
eu imi asum riscul.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:03
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:03:34
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:56:04
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:51:11daca m-as fi nascut inainte nu as mai fi reprezentat o sarcina cu riscuri, logic!







... pai ... nu era mai bine ... mai inainte ... decit ... aproape ... prea tirziu ? ... asta tie trebuie sa iti dea de gindit ...

la 22 de ani ai mei, ideea de maternitate nu suna bine.
am prietene care au deja 2 copii si cand ii vad efectiv nu-mi este trezit niciun instinct matern.
daca as face un copil ar fi ca si cum as vedea mancare si o mananc doar pentru ca este acolo si pentru ca pot, nu pentru ca mi-este foame.
imi pare rau ca nu poti concepe ideea ca nu vreau copil si ca folosesc ceva ce pt tine poate parea daunator, dar asta e.
eu imi asum riscul.









... asa ca te-ai nascut la disperare ... pentru ca nu suna bine ... puteai sa fii tu ... sau putea sa fie altcineva ... o ruleta ... iar mama sau tata .... nu te nasti ... devii ... daca urmezi cursul normal al vietii ... nu le stii pe toate ca sa stii ce vei simti cind vei avea copii ... dar in nici un caz nu vei fi o anormala ... inceteaza sa te considere defazata ... pina nu devii asa ... definitiv ...

marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:08
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:00:41nu, n-am facut avort.
am antecendente in familie si stiu ce presupune un avort. iti repet, de-asta folosesc un contraceptiv, ca sa nu ajung acolo.






... ai fi una din cele 5% ... ceea ce ma mira tinind cont de stilul de viata ... asta daca e sa ma gindesc numai la cite teste ai facut pe tine incercind diferite ''metode'' ... dar poate asa esti tu ... mai norocoasa ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:10
De la: marco918, la data 2011-01-28 01:08:07
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:03:34
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:56:04
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:51:11daca m-as fi nascut inainte nu as mai fi reprezentat o sarcina cu riscuri, logic!







... pai ... nu era mai bine ... mai inainte ... decit ... aproape ... prea tirziu ? ... asta tie trebuie sa iti dea de gindit ...

la 22 de ani ai mei, ideea de maternitate nu suna bine.
am prietene care au deja 2 copii si cand ii vad efectiv nu-mi este trezit niciun instinct matern.
daca as face un copil ar fi ca si cum as vedea mancare si o mananc doar pentru ca este acolo si pentru ca pot, nu pentru ca mi-este foame.
imi pare rau ca nu poti concepe ideea ca nu vreau copil si ca folosesc ceva ce pt tine poate parea daunator, dar asta e.
eu imi asum riscul.









... asa ca te-ai nascut la disperare ... pentru ca nu suna bine ... puteai sa fii tu ... sau putea sa fie altcineva ... o ruleta ... iar mama sau tata .... nu te nasti ... devii ... daca urmezi cursul normal al vietii ... nu le stii pe toate ca sa stii ce vei simti cind vei avea copii ... dar in nici un caz nu vei fi o anormala ... inceteaza sa te considere defazata ... pina nu devii asa ... definitiv ...


si daca devin ce?
nu e ca si cand lumea sta-n loc de mine si de ideea ca eu voi avea sau nu copil.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:11
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:11:56
De la: marco918, la data 2011-01-28 01:08:07
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:03:34
De la: marco918, la data 2011-01-28 00:56:04
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 00:51:11daca m-as fi nascut inainte nu as mai fi reprezentat o sarcina cu riscuri, logic!







... pai ... nu era mai bine ... mai inainte ... decit ... aproape ... prea tirziu ? ... asta tie trebuie sa iti dea de gindit ...

la 22 de ani ai mei, ideea de maternitate nu suna bine.
am prietene care au deja 2 copii si cand ii vad efectiv nu-mi este trezit niciun instinct matern.
daca as face un copil ar fi ca si cum as vedea mancare si o mananc doar pentru ca este acolo si pentru ca pot, nu pentru ca mi-este foame.
imi pare rau ca nu poti concepe ideea ca nu vreau copil si ca folosesc ceva ce pt tine poate parea daunator, dar asta e.
eu imi asum riscul.









... asa ca te-ai nascut la disperare ... pentru ca nu suna bine ... puteai sa fii tu ... sau putea sa fie altcineva ... o ruleta ... iar mama sau tata .... nu te nasti ... devii ... daca urmezi cursul normal al vietii ... nu le stii pe toate ca sa stii ce vei simti cind vei avea copii ... dar in nici un caz nu vei fi o anormala ... inceteaza sa te considere defazata ... pina nu devii asa ... definitiv ...


si daca devin ce?
nu e ca si cand lumea sta-n loc de mine si de ideea ca eu voi avea sau nu copil.








... nu mai fi asa teatrala ... o sa faci si tu un accesoriu ... dupa ce pui mina pe un mascul care sa corespunda criteriilor tale sociale ... ca sa apareti o familie respectabila si fericita ... asta daca nu mostenesti genetic ... ceva ... pina atunci ... doamne fereste ...

marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:18
De la: marco918, la data 2011-01-28 01:10:29
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:00:41nu, n-am facut avort.
am antecendente in familie si stiu ce presupune un avort. iti repet, de-asta folosesc un contraceptiv, ca sa nu ajung acolo.






... ai fi una din cele 5% ... ceea ce ma mira tinind cont de stilul de viata ... asta daca e sa ma gindesc numai la cite teste ai facut pe tine incercind diferite ''metode'' ... dar poate asa esti tu ... mai norocoasa ...

Nu cred ca 95% din populatia feminina a Romaniei a facut avort. Pe vremea mamei stiu ca se facea dar acum rata nu mai este asa mare de cand lumea are acces la diverse metode contraceptive.
da, am facut multe "teste" si imi pare rau ca a trebuit sa fac atatea ca sa descopar un lucru care nu-mi face rau.
cat despre stilul de viata, poate e haotic etc dar cred ca nu-s singura fata (inca nu-s femeie, inca nu am ajuns acolo) care are un partener stabil si care nu vrea un copil momentan.
Nu am timp nici sa ma relaxez din cauza jobului si a scolii. Un copil nu ar face decat sa ma incetineasca acum.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:18
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:18:39
De la: marco918, la data 2011-01-28 01:10:29
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:00:41nu, n-am facut avort.
am antecendente in familie si stiu ce presupune un avort. iti repet, de-asta folosesc un contraceptiv, ca sa nu ajung acolo.






... ai fi una din cele 5% ... ceea ce ma mira tinind cont de stilul de viata ... asta daca e sa ma gindesc numai la cite teste ai facut pe tine incercind diferite ''metode'' ... dar poate asa esti tu ... mai norocoasa ...

Nu cred ca 95% din populatia feminina a Romaniei a facut avort. Pe vremea mamei stiu ca se facea dar acum rata nu mai este asa mare de cand lumea are acces la diverse metode contraceptive.
da, am facut multe "teste" si imi pare rau ca a trebuit sa fac atatea ca sa descopar un lucru care nu-mi face rau.
cat despre stilul de viata, poate e haotic etc dar cred ca nu-s singura fata (inca nu-s femeie, inca nu am ajuns acolo) care are un partener stabil si care nu vrea un copil momentan.
Nu am timp nici sa ma relaxez din cauza jobului si a scolii. Un copil nu ar face decat sa ma incetineasca acum.









... ... multe nu crezi ... si multe se deduc din mai multe surse ... dar cum zicea o femeie tare'n ... gura ... shiit hapens ...

... apropo ... nu te mai vedea o fetitza mica si nevinovata ... daca ti-ai inceput viata sexuala ai devenit ... FEMEIE ... si asa cred ca deja esti vazuta de cei din jur ... nu te mai salveaza mama si tata ...

... inca ceva ... peste ani te vei uita in urma ... acolo unde trebuie sa ajungi ... acolo vei ajunge ... nici mai sus, nici mai jos ... fara copii, cu unul, sau cu zece copii ... la orice se gasesc solutii ... important este sa stii sa nu refuzi ... oportunitatile ... care nu sint neaparat referitoare la munca sau salarii ...

... nu stii sa iti organizezi ... viitorul ... crede-ma ...

marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anticonceptionalele 6 De la: sycorax 15 Iulie 2009 18:26
buna 2 De la: Lucia38 9 August 2009 16:53
tuse de la gradi 27 De la: simo_blaga 17 Ianuarie 2017 22:02
Cancer cu metastaze 17 De la: laurathegirl 27 Februarie 2009 12:32
tigara elecronica 6 De la: kudika069370 18 Septembrie 2009 01:48