Setari Cookie-uri

Contraceptivele potrivite

Chiar ma bucur ca ai dat aceste detalii lover_woman. Nuvaring nu ar fi pentru mine, insa. Macar acum stiu

Eu sunt lenesa, nu vrea sa tot scot si sa bag....
kudika_pudika
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:56
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?


eu folosesc contraceptive orale Karissa, asta mi-a dat medicul, si sincer nu le iau mereu la aceeasi ora ca uit, chestia nasola la pastile e ca in timp pot dauna ficatului, eu iau de 10 ani, ca am avut chisturi etc, si hepatoprotector nu am luat pt ca nu stiam ca trebuie, in plus cele mai bune hepatoprotectoare Liv 52 si Essentiale ingrasa, asa ca sfatul meu este sa te duci la medic sa iti faca un set de analize si apoi sa iti recomande o metoda potrivita tie. Succes
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:06
De la: lover_woman, la data 2011-01-19 20:26:06
De la: Mirela_t, la data 2011-01-18 21:23:09lover_woman, de cand il folosesti tot nu te-ai obisnuit cu el?
Sunt curioasa daca se simte ca si tamponul intern si daca a cazut vreodata, desi am citit ca in mod normal asa ceva nu este posibil.



Il folosesc de jumatate de an, nu se simte decat atunci cand aluneca, in apropierea menstrei, vreo doua trei zile nu vrea sa stea unde trebuie. In rest ma simt foarte bine, m-am obisnuit cu el ... Cred ca este si undeva la nivel psihic sa-l simti mereu, te gandesti ca e acolo si chiar asa e :))
Mie mi s-a parut cea mai usoara metoda de contraceptie, bineinteles este indicata in momentul cand avem un partener stabil, in restul cazurilor prezervativul.

Inca ceva, se cam simte in momentul actului sexual si simti o usoara neplacere, eu il scot (poti sa stai fara el 3 ore) atentie totusi ca dupa aceste ore nu mai esti protejata. Trebuie urmate reguli de igiena stricte: daca aluneca se clateste cu apa calduta, nu fierbinte si se reintroduce. Acest inel este incolor, urmand in trei saptamani sa si schimbe cate putin culoarea inspre alb. Daca mai aveti si alte nelamuriri va stau la dispozitie.

da, cred ca daca-l folosesti si zbori din floare in floare esti chiar inconstient in caz ca nu te protejezi si cu prezervativul.
cat despre alunecat, eu n-am avut niciodata nicio problema, la fel ca si-n timpul actului sexual.. asta dovedeste cat de diferiti suntem ca oameni.
oricum, faptul ca poate fi scos pana la 3 ore este un avantaj urias.
OanaSun
Postat pe 22 Ianuarie 2011 04:14
ktaLINE, vorba cuiva de aici, acele persoane ar trebui ignorate caci si asa femeile au un stress lunar, nu ne mai trebuie inca unul.
e greu pentru unii sa inteleaga ca hormonii pot sa faca si bine (disparitia acneei, reglarea menstruatiei etc) nu doar rau!
OanaSun
Postat pe 22 Ianuarie 2011 04:16
De la: TIGRA, la data 2011-01-19 22:06:19
De la: Mirela_t, la data 2011-01-15 00:01:53Care-i contraceptivul cu care va intelegeti cel mai bine fetelor?
Am auzit din foarte multe parti ca pilula contraceptiva este cea mai utilizata pe langa prezervativ dar mie mi se pare foarte stresant sa inger zilnic la aceiasi ora o pastila.
Uit asta chiar si cand iau antibiotice.
Am auzit de plasture sau inelul contraceptiv dar inca n-am ajuns la medicul ginecolog sa ma consult cu el.
Ideea cu inelul mi se pare totusi cea mai comoda caci un plasture nu cred ca este la fel de comod din moment ce trebuie schimbat saptamanal fata de inel care se schimba o data pe luna.
Voi ce folositi?


eu folosesc contraceptive orale Karissa, asta mi-a dat medicul, si sincer nu le iau mereu la aceeasi ora ca uit, chestia nasola la pastile e ca in timp pot dauna ficatului, eu iau de 10 ani, ca am avut chisturi etc, si hepatoprotector nu am luat pt ca nu stiam ca trebuie, in plus cele mai bune hepatoprotectoare Liv 52 si Essentiale ingrasa, asa ca sfatul meu este sa te duci la medic sa iti faca un set de analize si apoi sa iti recomande o metoda potrivita tie. Succes

Mi-am cumparat deja inelul, astept menstruatia si-l voi folosi.
Am vorbit cu un profesor de la facultate si a zis ca pana la urma orice pastila prezinta riscuri dar nah.. asta e.
A zis totusi ca e ok faptul ca evita primul pasaj hepatic si ca are o doza mica de hormoni.
am aflat eu dupa: cea mai mica doza hormonala.
Mirela_t
Postat pe 22 Ianuarie 2011 04:25
De la: kudika330686, la data 2011-01-19 03:23:44
Mirela_t, steriletul este ok in general ca metoda contraceptiva definitiva.

Stai, ca nu esti informata corect. Doar pentru ca se numeste sterilet nu inseamna ca ramai sterila :p

Steriletul este un dispozitiv in forma de T care se fixeaza in colul uterin si este de doua tipuri: fara hormoni, din cupru sau cu hormon (Mirena). Eu m-am ferit de cel din cupru, pentru ca poate da menstre lungi si dureroase, lucru de care incercam sa scap :)

Uite, mai multe informatii
http://www.romedic.ro/montarea-steriletului-0P348
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:36
Sstiu diferenta dintre sterilet si sterilitate.
Dar eu m-am referit strict la faptul ca nu e indicat celor care n-au avut copii pentru ca poate provoca sterilitate.
Oricine-l poate folosi dar trebuie sa-si asume riscurile pe care le presupune acesta: metroragii, menoragii, sterilitate.
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 03:09
Mai fetelor,da pana sa ne dam noi cu parerea ce si cum mergeti la medic...Am mai auzit cazuri ce luau contraceptive si alte chestii asa dupa ureche,fie au auzit o pr vorbiind despre asta,fie pe site-uri..Fiecare doamna/domnisoara este diferita si corpul reactioneaza total difeit..Asa ca pentru sanatatea voastra mergeti la cate un control macar o data pe an.
lilianne
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:30
awww...ce dragut...marco hai sa ne-o tragem de cateva ori ca in final sa avem vreo 20 de plozi care urla de foame...si daca te tin c****** sa ii intretii tu ca tu nu esti de acord cu contraceptia..e mai bine asa? sau daca nu, am o idee mai buna... daca nu ii putem intretine hai sa-i dam la orfelinat sau e strada ca pe niste pui de caine.....ca e rau sa folosesti anticonceptionale..
kudika010627
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:34
De la: kudika010627, la data 2011-01-23 11:34:08awww...ce dragut...marco hai sa ne-o tragem de cateva ori ca in final sa avem vreo 20 de plozi care urla de foame...si daca te tin c****** sa ii intretii tu ca tu nu esti de acord cu contraceptia..e mai bine asa? sau daca nu, am o idee mai buna... daca nu ii putem intretine hai sa-i dam la orfelinat sau e strada ca pe niste pui de caine.....ca e rau sa folosesti anticonceptionale..

...ti-ai pus vre-o data intrebarea :"de ce sunt atatea cazuri de infertilitate?"...ti-ai pus vre-o data intrebarea:"ce se intampla cu hormonii pe care i-ai ingerat?...unde ajung?...ce efecte au asupra noastra?"
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:45
De la: kudika010627, la data 2011-01-23 11:34:08awww...ce dragut...marco hai sa ne-o tragem de cateva ori ca in final sa avem vreo 20 de plozi care urla de foame...si daca te tin c****** sa ii intretii tu ca tu nu esti de acord cu contraceptia..e mai bine asa? sau daca nu, am o idee mai buna... daca nu ii putem intretine hai sa-i dam la orfelinat sau e strada ca pe niste pui de caine.....ca e rau sa folosesti anticonceptionale..







... gherghino ... daca ar fi dupa mintea ta ... si plopul ar face mere si rachita micsunele ... si-as trage de citeva ori dar nu cred ca esti capabila sa faci cei 20 de plozi ... pur si simplu ... NU ESTI CAPABILA ... nu cred ca esti capabila nici de 3-4 daraminte de 20 ... dar chiar prin absurd daca ar fi asa tu nu ai fi in stare sa fii o mama buna ... ca de mincare am eu grija ... ce simpla esti in gindire ... ca multe altele ... pentru voi copii sint doar niste atentate la ''fericirea'' voastra ... sint niste atentate care va ingradesc ''dreptul'' de a arata prostimii din jur ce ''doamne'' sinteti sau vreti sa deveniti ... v-ar fi rusine si cu 3 copii daraminte cu mai multi ...



marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:55
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 11:45:17
De la: kudika010627, la data 2011-01-23 11:34:08awww...ce dragut...marco hai sa ne-o tragem de cateva ori ca in final sa avem vreo 20 de plozi care urla de foame...si daca te tin c****** sa ii intretii tu ca tu nu esti de acord cu contraceptia..e mai bine asa? sau daca nu, am o idee mai buna... daca nu ii putem intretine hai sa-i dam la orfelinat sau e strada ca pe niste pui de caine.....ca e rau sa folosesti anticonceptionale..

...ti-ai pus vre-o data intrebarea :"de ce sunt atatea cazuri de infertilitate?"...ti-ai pus vre-o data intrebarea:"ce se intampla cu hormonii pe care i-ai ingerat?...unde ajung?...ce efecte au asupra noastra?"







Cele mai raspindite boli cu transmitere sexuala sunt:
- Herpesul genital;
- HIV/SIDA;
- Condiloamele genitale (datorate infectiei cu HPV);
- Hepatita A,B,C;
- Infectia cu Chlamydia;
- Sifilisul;
- Gonoreea;
- Trichomoniaza
- ....

Consecintele bolilor cu transmitere sexuala sunt similare pentru femeile insarcinate cat si pentru cele neinsarcinate, si sunt dintre cele mai grave. Astfel de infectii pot avea efecte devastatoare asupra sanatatii, care in timp se vor traduce prin aparitia:
- Cancerului cervical si a altor cancere cu localizare genitala;
- Hepatitei cronice;
- Cirozei hepatice si cancerului hepatic.
- Dereglari hormonale
- Aparitia prematura a menopauzei
- ....

Din pacate, semnele contactarii unei boli cu transmisie sexuala apar mai tarziu (sau deloc) si o femeie poate ramane insarcinata inainte sa afle ca de fapt, a contactat sau are si o infectie periculoasa.

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:58
Prezentate de cele mai multe ori ca inofensive, pilulele anticonceptionale functioneaza ca o sabie cu doua taisuri. Pe de o parte ele protejeaza femeia de aparitia unei ''sarcini nedorite'', dar pe de alta parte, actioneaza asupra altor organe provocand o serie de efecte secundare care pe termen lung pot ajunge sa puna in pericol viata.

Anticonceptionalele sunt singurele medicamente care, de cele mai multe ori, nu au un efect curativ, deci sunt administrate unor persoane sanatoase, dar care au cele mai severe efecte negative.

Contraceptivele orale combinate sunt preparate din estrogen si progesteron sintetic cu eficacitate crescuta in prevenirea sarcinii. Pilulele combinate care se folosesc in prezent contin doze foarte mici de hormoni. Efectul contraceptiv este datorat inhibarii ovulatiei. De asemenea modifica invelisul intern al uterului (endometrul), facand implantarea putin probabila, ingroasa mucusul de la nivelul colului uterin ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. Interventia hormonala asupra organismului duce la pierderea abilitatii naturale a acestuia de a se regla independent si rapid iar efectele sint din cele mai neasteptate si mai greu de identificat sau de tratat.

Contraceptivele monohormonale contin un singur hormon, un progestagen, in cantitati mai mici decat pilulele combinate. Nu contin estrogen, iar efectul contraceptiv este datorat ingroasarii mucusului cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. De asemenea, la aproximativ jumatate din ciclurile menstruale inhiba ovulatia (eliberarea ovulelor din ovare).

Numeroase reactii adverse au fost asociate cu terapia cu estrogen si/sau progestogen:

* Aparatul genito-urinar: sangerare intermenstruala, amenoree post-medicatie, modificari ale secretiei cervicale, cresterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, anumite infectii vaginale, de exemplu candidoza.
* Sani: sensibilitate, durere, marire, secretie.
* Aparatul gastro-intestinal: greata, voma, colelitiaza, icter colestatic.
* Sistemul cardio-vascular: tromboza, cresterea tensiunii.
* Piele: cloasma, eritem, urticarie.
* Ochi: disconfort al corneei in cazul in care se folosesc lentile de contact.
* Sistemul Nervos Central: dureri de cap, migrene, modificari ale starii psihice.
* Diverse: retentia lichidelor, toleranta redusa la glucoza, modificari ale greutatii corporale.

In conformitate cu studiile efectuatre se constata o rata cu 40% mai ridicata de decese prin efectele secundare cardio si cerebrovasculare, mai ales infarct cardiac si hemoragii cerebrale, in cazul femeilor ce folosesc anticonceptionale fata de cele ce nu folosesc.

Studiile arata, de asemenea, ca riscul administrarii anticonceptionalelor este clar mai mare odata cu cresterea in varsta si la fumatoare. Sunt vizate in special femeile peste 35 de ani.

Printre efectele secundare ale pilulelor contraceptive se numara contactele sexuale dureroase, orgasmele diminuate in intensitate sau inexistente si scaderea libidoului. Un compus chimic produs de pilula contraceptiva pentru a impiedica ovulatia continua sa mentina scazut nivelul de testosteron, responsabil de libidoul barbatilor si femeilor, cu pana la un an de la ultima pastila. Astfel, femeile care iau anticonceptionale au in sange o cantitate de SHBG (sex hormone binding globulin) de patru ori mai mare decat cele care nu folosesc aceasta metoda contraceptiva. SHBG opreste testosteronul sa circule prin organism, provocand scaderea dorintei si a nivelului de excitare, lubrifiere scazuta si intensificarea durerilor sexuale. Pilulele contraceptive ar putea duce la pierderea temporara sau definitiva a libidoului sexual.
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:03
Mie mi sa prescris contraceptive insa din cauza ca am chisturi si la piept nu le pot lua...corpul meu face fel si fel de chisturi pe care din pãcate numai contraceptivele le poate dizolva...pãrerea mea e ca nu sint sãnãtoase..ajuta pe o parte strica pe alta
kudika330764
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:09
...asa e...si ca o completare e ca sunt hormoni sintetici...raman in "natura"...ii ingeram...apoi veniti cu intrebarea..."unde sunt barbatii adevarati?"..."de ce mi se intampla sa nu pot concepe un copil cu toate ca mi-l doresc foarte mult?"...si multe altele.
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:12
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 03:09:12
Dar eu m-am referit strict la faptul ca nu e indicat celor care n-au avut copii pentru ca poate provoca sterilitate.

Vad ca se cam vehiculeaza ideea asta in Romania
Steriletul este complet reversibil. Sterilitatea nu se gaseste absolut deloc nici la rsicuri, nici la efecte adverse.

Ciudat...
kudika_pudika
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:15
De la: marco918, la data 2011-01-23 12:03:30Prezentate de cele mai multe ori ca inofensive, pilulele anticonceptionale functioneaza ca o sabie cu doua taisuri. Pe de o parte ele protejeaza femeia de aparitia unei ''sarcini nedorite'', dar pe de alta parte, actioneaza asupra altor organe provocand o serie de efecte secundare care pe termen lung pot ajunge sa puna in pericol viata.

Anticonceptionalele sunt singurele medicamente care, de cele mai multe ori, nu au un efect curativ, deci sunt administrate unor persoane sanatoase, dar care au cele mai severe efecte negative.

Contraceptivele orale combinate sunt preparate din estrogen si progesteron sintetic cu eficacitate crescuta in prevenirea sarcinii. Pilulele combinate care se folosesc in prezent contin doze foarte mici de hormoni. Efectul contraceptiv este datorat inhibarii ovulatiei. De asemenea modifica invelisul intern al uterului (endometrul), facand implantarea putin probabila, ingroasa mucusul de la nivelul colului uterin ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. Interventia hormonala asupra organismului duce la pierderea abilitatii naturale a acestuia de a se regla independent si rapid iar efectele sint din cele mai neasteptate si mai greu de identificat sau de tratat.

Contraceptivele monohormonale contin un singur hormon, un progestagen, in cantitati mai mici decat pilulele combinate. Nu contin estrogen, iar efectul contraceptiv este datorat ingroasarii mucusului cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. De asemenea, la aproximativ jumatate din ciclurile menstruale inhiba ovulatia (eliberarea ovulelor din ovare).

Numeroase reactii adverse au fost asociate cu terapia cu estrogen si/sau progestogen:

* Aparatul genito-urinar: sangerare intermenstruala, amenoree post-medicatie, modificari ale secretiei cervicale, cresterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, anumite infectii vaginale, de exemplu candidoza.
* Sani: sensibilitate, durere, marire, secretie.
* Aparatul gastro-intestinal: greata, voma, colelitiaza, icter colestatic.
* Sistemul cardio-vascular: tromboza, cresterea tensiunii.
* Piele: cloasma, eritem, urticarie.
* Ochi: disconfort al corneei in cazul in care se folosesc lentile de contact.
* Sistemul Nervos Central: dureri de cap, migrene, modificari ale starii psihice.
* Diverse: retentia lichidelor, toleranta redusa la glucoza, modificari ale greutatii corporale.

In conformitate cu studiile efectuatre se constata o rata cu 40% mai ridicata de decese prin efectele secundare cardio si cerebrovasculare, mai ales infarct cardiac si hemoragii cerebrale, in cazul femeilor ce folosesc anticonceptionale fata de cele ce nu folosesc.

Studiile arata, de asemenea, ca riscul administrarii anticonceptionalelor este clar mai mare odata cu cresterea in varsta si la fumatoare. Sunt vizate in special femeile peste 35 de ani.

Printre efectele secundare ale pilulelor contraceptive se numara contactele sexuale dureroase, orgasmele diminuate in intensitate sau inexistente si scaderea libidoului. Un compus chimic produs de pilula contraceptiva pentru a impiedica ovulatia continua sa mentina scazut nivelul de testosteron, responsabil de libidoul barbatilor si femeilor, cu pana la un an de la ultima pastila. Astfel, femeile care iau anticonceptionale au in sange o cantitate de SHBG (sex hormone binding globulin) de patru ori mai mare decat cele care nu folosesc aceasta metoda contraceptiva. SHBG opreste testosteronul sa circule prin organism, provocand scaderea dorintei si a nivelului de excitare, lubrifiere scazuta si intensificarea durerilor sexuale. Pilulele contraceptive ar putea duce la pierderea temporara sau definitiva a libidoului sexual.







... per total efectele prezentate sint doar cele care pot scadea sau afecta ireversibil starea de sanatate si nu prea se vorbeste de infertilitatea care se instaleaza in cazul unor femei sau dupa folosirea lor prelungita ... e vorba si de o mica ''conspiratie'' tacita a doctorilor impreuna cu corporatiile farmaceutice ... primilor le prinde foarte bine sa aiba paciente, cit mai multe paciente ... analize, tratamente, diagnostice toate sint activitati banoase care le aduc bani ... ca si avorturile si nasterile prin cezariana ... iar urmatorii sint incintati de nivelul la care ''afacerea'' lor functioneaza fara ca cineva sa le puna la indoiala ''buna credinta'' ... ca doar sint medicamente pentru un scop ''nobil'' - pastrarea ''dreptului'' femeii de a fi ''libera'' (de proprii copii) ... un asa scop astazi a devenit o paranoia pentru majoritatea femeilor ... copii pentru ele sint asociati cu saracia, cu lipsa de fericire si bucurie, cu lipsa de ''varietate sexuala'' ... cind se inoculeaza o astfel de mentalitate iar valorile si morala sint prezentate ca fiind doar a bunicilor numarul de unitati vindute este asigurat ... iar anticonceptionalele sint cele mai vindute pastile din lume ... si este incredibil ca ele nu vindeca nici o boala ... decit un psihica ... sint ca prozac-ul pentru paranoici ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:16
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:09:23Mie mi sa prescris contraceptive insa din cauza ca am chisturi si la piept nu le pot lua...corpul meu face fel si fel de chisturi pe care din pãcate numai contraceptivele le poate dizolva...pãrerea mea e ca nu sint sãnãtoase..ajuta pe o parte strica pe alta
ai chisturi la sani ??? transfer factor belle vie 2-3 luni si ai scapat....fiindca iti reechilibrezi sistemul hormonal , iar astfel dispare cauza aparitiei chisturilor, implicit efectul ei...

detalii aici:

http://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_PPS_110910.pdf
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:20
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:20:41
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:09:23Mie mi sa prescris contraceptive insa din cauza ca am chisturi si la piept nu le pot lua...corpul meu face fel si fel de chisturi pe care din pãcate numai contraceptivele le poate dizolva...pãrerea mea e ca nu sint sãnãtoase..ajuta pe o parte strica pe alta
ai chisturi la sani ??? transfer factor belle vie 2-3 luni si ai scapat....fiindca iti reechilibrezi sistemul hormonal , iar astfel dispare cauza aparitiei chisturilor, implicit efectul ei...

detalii aici:

http://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_PPS_110910.pdf
100% natural, ZERO TOXICITATE !!!
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:21
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:20:41
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:09:23Mie mi sa prescris contraceptive insa din cauza ca am chisturi si la piept nu le pot lua...corpul meu face fel si fel de chisturi pe care din pãcate numai contraceptivele le poate dizolva...pãrerea mea e ca nu sint sãnãtoase..ajuta pe o parte strica pe alta
ai chisturi la sani ??? transfer factor belle vie 2-3 luni si ai scapat....fiindca iti reechilibrezi sistemul hormonal , iar astfel dispare cauza aparitiei chisturilor, implicit efectul ei...

detalii aici:

http://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_PPS_110910.pdf
Medicii nu mi spun nimic deși ca merg la cele mai bune spitale...cind am întrebat dacã se poate face ceva sa nu mai reapara mi sa rãspuns ca da doar dacã nu mai vreau copii...ASA ca nu mai știu ce sa fac
kudika330764
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:26
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:26:46
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:20:41
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:09:23Mie mi sa prescris contraceptive insa din cauza ca am chisturi si la piept nu le pot lua...corpul meu face fel si fel de chisturi pe care din pãcate numai contraceptivele le poate dizolva...pãrerea mea e ca nu sint sãnãtoase..ajuta pe o parte strica pe alta
ai chisturi la sani ??? transfer factor belle vie 2-3 luni si ai scapat....fiindca iti reechilibrezi sistemul hormonal , iar astfel dispare cauza aparitiei chisturilor, implicit efectul ei...

detalii aici:

http://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_PPS_110910.pdf
Medicii nu mi spun nimic deși ca merg la cele mai bune spitale...cind am întrebat dacã se poate face ceva sa nu mai reapara mi sa rãspuns ca da doar dacã nu mai vreau copii...ASA ca nu mai știu ce sa fac
crede-ma ca produsul este super performant pentru problemele tale....cunosc caveta doamne ce au scapat de operatii de chsturi la sani cu BELLE VIE.....si nu numai de chisturi la sani, ci si de cele ovariene, sau de dereglari menstruale.....
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:30
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-23 12:15:32
De la: kudika330686, la data 2011-01-23 03:09:12
Dar eu m-am referit strict la faptul ca nu e indicat celor care n-au avut copii pentru ca poate provoca sterilitate.

Vad ca se cam vehiculeaza ideea asta in Romania
Steriletul este complet reversibil. Sterilitatea nu se gaseste absolut deloc nici la rsicuri, nici la efecte adverse.

Ciudat...






... de ce te subestimezi ? ... de ce crezi ca esti atit de simpla ? ... de ce te vezi ca un trabant ruginit la care e suficent sa pui o bujie noua pentru a functiona ? ... stiai ca propriul tau corp e de citeva zeci de mii de ori mai complex decit cea mai mare realizare umana - rachetele cosmice ? ... cind vorbesti de interventii asupra organismului tau care NU SINT NECESARE sa stii ca se produc schimbari si dereglari ale caror efecte nu le bauieste nimeni si nici nu a putut nimeni sa le stabileasca cit de cit exact in timp ... orice interventie asupra mecanismelor hormonale, orice ''pacalire'' a propriului organism e ca o sabie a lui damocles pe care ti-o atirni singura deasupra capului ... groaza fata de ceea ai putea pati ar trebui sa fie mult mai mare decit ''groaza'' de a avea copii ... invatati sa va respectati corpul si ceea ce sinteti pentru ca numai astfel veti obtine respectul celro din jur ... nu mai cautati scurtaturi care va prezinta ca pe niste fiinte simple si neimportante ... iar chestia asta se vede cel mai bine la relatiile actuale dintre femei si barbati ...





Steriletul (spirala sau firul uterin - dispozitiv intrauterin DIU) are in primul rand efect abortiv?

Dupa testele folosite pentru stabilirea sarcinii timpurii, in ciuda folosirii spiralei, fecundatia se petrece de cateva ori pe an. Prin producerea intentionata a unei congestii de iritatie in tesutul conjunctiv uterin, fixarea fatului este impiedicata si acesta moare, de cele mai multe ori, dupa una sau doua saptamani.
Astfel, steriletul ucide pruncul, cel mai adesea inainte de menstruatia asteptata cand femeia care fusese insarcinata poate crede ca, de fapt, n-a fost.

Dintre EFECTELE SECUNDARE ale steriletului mentionam cateva:
-infectia mucoasei uterine, anexite, cervicite sau chiar pelviperitonite;
-perforatia uterina, sangerari, sarcina extrauterina (una din cele mai mari pericole pentru viata mamei);
Din cauza acestor efecte deosebit de periculoase, din anul 1987, STERILETUL A FOST RETRAS DE PE PIATA DIN SUA (mai sunt cateva fabrici din Industria Farmacologica, Industria Avortului care exporta din SUA in Europa si Asia sterilete) .
Cand se folosesc Depo-Provera, implanturi sau diferite mijloace de dupa relatiile sexuale, fecundarea, conceptia are de asemenea, loc si aceste mijloace in mod automat ucid pruncii.
Argumentele amintite mai sus arata, asadar, ca exista diferite mijloace incorect numite „anticonceptionale”. Chiar daca sunt folosite, fecundarea poate avea loc, iar pruncii sunt omorati in primele zile ale vietii lor.
Prin intermediul acestor metode sunt ucisi aproximativ acelasi numar de copii ca si prin metodele chirurgicale.
S-a cautat ani de zile sa se ascunda efectul de avort timpuriu al pilulelor si al steriletului, stiindu-se foarte bine ca o divulgare prompta a acestui adevar ar fi determinat multe femei sa se abtina de la folosirea lor.

Eficienta prezervativului: care sa fie oare adevarul?

S-a stabilit posibilitatea infectarii cu HIV/SIDA si prin folosirea prezervativelor.
S-a constat ca prezervativul are microfisuri cu diametrul intre 5-50 microni iar virusul HIV (care declanseaza apoi boala SIDA) este mult mai mic (doar 0,1 microni).



Astfel, medicul ginecolog Prinz, din München, a stabilit prin calcule statistice ca 100 barbati infectati cu HIV/SIDA infecteaza anual 35 de femei, daca acestia utilizeaza in exclusivitate prezervativul.
Multi dintre cei infectati cu HIV nu sunt constienti de acest lucru, deoarece perioada medie de incubatie a virusului este de 10 ani!



- Conferinta despre Bolile cu transmitere sexuala (BTS), boli venerice tinuta tinerilor de un doctor recunoscut in SUA: DOCTORS FOR LIFE. IN YOUR FACE - Protectia prezervativului impotriva bolilor cu transmitere sexuala adevar sau minciuna? Despre bolile cu transmitere sexuala, bolile venerice: HIV, SIDA, Sifilis, Chlamydia, Gonoreea (blenoragia), Herpesul genital, HPV etc

Spre deosebire de HIV/SIDA, care se transmite prin fluidele corpului, virusul papilomatos uman (HPV) este o boala cu transmitere sexuala care contacteaza prin contact intim direct (de la piele la piele). Virusul papilomatos uman este una dintre cele mai raspandite boli cu transmitere sexuala din SUA. Cateva tipuri ale virusului papilomatos uman genereaza cel putin 90% din cazurile de cancer cervical.




Cancerul cervical este pe locul doi in ce priveste numarul deceselor de cancer in randul femeilor din lumea intreaga. În fiecare an, aproape 5000 de femei din SUA mor de acest tip de cancer.




... RESPECTA, RESPECTA-TE ... CA SA FII RESPECTATA ...

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:33
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:26:46
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:20:41
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:09:23Mie mi sa prescris contraceptive insa din cauza ca am chisturi si la piept nu le pot lua...corpul meu face fel si fel de chisturi pe care din pãcate numai contraceptivele le poate dizolva...pãrerea mea e ca nu sint sãnãtoase..ajuta pe o parte strica pe alta
ai chisturi la sani ??? transfer factor belle vie 2-3 luni si ai scapat....fiindca iti reechilibrezi sistemul hormonal , iar astfel dispare cauza aparitiei chisturilor, implicit efectul ei...

detalii aici:

http://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_PPS_110910.pdf
Medicii nu mi spun nimic deși ca merg la cele mai bune spitale...cind am întrebat dacã se poate face ceva sa nu mai reapara mi sa rãspuns ca da doar dacã nu mai vreau copii...ASA ca nu mai știu ce sa fac







... FA COPII ... cea mai simpla metoda de reglare umana ...

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:34
M am uitat acum...cred ca au efect insa nu definitiv iar fiind naturale medici nu sint deacord cu ele...Dar dacã o sa le gãsesc aici o sa incerc
kudika330764
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:43
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:43:10M am uitat acum...cred ca au efect insa nu definitiv iar fiind naturale medici nu sint deacord cu ele...Dar dacã o sa le gãsesc aici o sa incerc
Am o fetița si mai vreau una:))insa acum nu e f sãnãtos pt mine si nici șansele sa ramin însãrcinatã nu sint f mari
kudika330764
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:45
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:43:10M am uitat acum...cred ca au efect insa nu definitiv iar fiind naturale medici nu sint deacord cu ele...Dar dacã o sa le gãsesc aici o sa incerc
pai medicii asa sunt educati, sa fie de acord numai cu ce le furnizeaza industria farmaceutica alopata....dar asta este o alta discutie....iar in privinta efectului, poate fi definitiv, datorita faptului ca sunt cazuri care dupa 1 an inca numai intampina niciun fel de probleme....nu s-au format din nou chisturi sau nu le supara iarasi dereglarile menstruale
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:49
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:45:25
De la: kudika330764, la data 2011-01-23 12:43:10M am uitat acum...cred ca au efect insa nu definitiv iar fiind naturale medici nu sint deacord cu ele...Dar dacã o sa le gãsesc aici o sa incerc
Am o fetița si mai vreau una:))insa acum nu e f sãnãtos pt mine si nici șansele sa ramin însãrcinatã nu sint f mari






... o sarcina e cea mai buna metoda de reglare hormonala ... mai buna decit orice interventie chimica ... mai mult rau nu poate face decit este acum indiferent cit dereglata esti ... practica medicala arata ca majoritatea chisturilor se resorb in timpul sarcinilor ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:53
Fetelor , Marco are perfecta dreptate si in ce spune si prin prezentarea articolelor , eu am trecut prin astea si mi-am distrus sanatatea si corpul.Dar e prea tarziu .Daca eu nu mai pot face mare lucru macar voi faceti ceva si nu va mai indopati cu estrogeni si progestron, mai stiu eu care altele.

Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:24
De la: scorpio67, la data 2011-01-23 14:24:00Fetelor , Marco are perfecta dreptate si in ce spune si prin prezentarea articolelor , eu am trecut prin astea si mi-am distrus sanatatea si corpul.Dar e prea tarziu .Daca eu nu mai pot face mare lucru macar voi faceti ceva si nu va mai indopati cu estrogeni si progestron, mai stiu eu care altele.

...niciodata nu e prea tarziu ...."niciodata sa nu zici niciodata"
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:28
De la: scorpio67, la data 2011-01-23 14:24:00Fetelor , Marco are perfecta dreptate si in ce spune si prin prezentarea articolelor , eu am trecut prin astea si mi-am distrus sanatatea si corpul.Dar e prea tarziu .Daca eu nu mai pot face mare lucru macar voi faceti ceva si nu va mai indopati cu estrogeni si progestron, mai stiu eu care altele.

...niciodata nu e prea tarziu ...."niciodata sa nu zici niciodata"
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: Lucia38 9 August 2009 16:53
Blog dedicat catelusei mele Cocutza 9 De la: andrada4u 12 Aprilie 2009 22:31
Infectii urinare combinate cu infectii vaginale si alte afectiuni !!! 3 De la: Mary_Maryuk_2 11 Septembrie 2013 12:27
Cancer cu metastaze 17 De la: laurathegirl 27 Februarie 2009 12:32
Aspecte care descriu cum anume ne simþim! 17 De la: ralukutzza 6 Noiembrie 2009 09:00