Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat......

nici nu stiu cum sa incep......insa mi-as dori tare mult cateva sfaturi.....am 26 de ani, si in 6 luni nunta... pe el, l-am cunoscut pe net, in urma cu 2 ani si cateva luni...a fost dragoste la prima vedere, si dupa o luna si putin ne mutam deja impreuna...ne-am inteles foarte bine in acest timp, insa relatia noastra a inceput sa fie din ce in ce mai monotona..daca la inceput, am aceptat si mi-am schimbat destul de mult stilul meu de viata anterior, pt ca lui nu-i placea sa iasa, in timp, totul a inceput sa se transforme in monotonie, si de lucrul asta mi-e cel mai frica. ideea e ca, acum ceva timp, am cunoscut pe cineva, care a reusit sa ma faca sa imi pun o serie de intrebari referitoare la viata mea, si la ceea ce imi doresc eu. si imi dau seama ca am 26 de ani, si o viata foarte monotona....tipul pe care l-am cunoscut acum, este exact opusul. e genul de om care iese, ii place sa danseze, sa rada, sa fie funny...si......asa cum era de asteptat ne cam place unul de celalalt..... si ma roaga mereu sa nu ma marit, ca e un pas ce se face o data in viata...problema e ca, acum , am foarte mari dubii, si nu stiu ce sa fac...relatia mea, cu prietenul meu, a devenit to mai tensionata, iar timpul care a mai ramas pana la nunta...este foarte scurt....ce ati face sa fiti in locul meu?
symonyk_cta
Postat pe 30 Ianuarie 2011 10:53
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-30 10:53:09nici nu stiu cum sa incep......insa mi-as dori tare mult cateva sfaturi.....am 26 de ani, si in 6 luni nunta... pe el, l-am cunoscut pe net, in urma cu 2 ani si cateva luni...a fost dragoste la prima vedere, si dupa o luna si putin ne mutam deja impreuna...ne-am inteles foarte bine in acest timp, insa relatia noastra a inceput sa fie din ce in ce mai monotona..daca la inceput, am aceptat si mi-am schimbat destul de mult stilul meu de viata anterior, pt ca lui nu-i placea sa iasa, in timp, totul a inceput sa se transforme in monotonie, si de lucrul asta mi-e cel mai frica. ideea e ca, acum ceva timp, am cunoscut pe cineva, care a reusit sa ma faca sa imi pun o serie de intrebari referitoare la viata mea, si la ceea ce imi doresc eu. si imi dau seama ca am 26 de ani, si o viata foarte monotona....tipul pe care l-am cunoscut acum, este exact opusul. e genul de om care iese, ii place sa danseze, sa rada, sa fie funny...si......asa cum era de asteptat ne cam place unul de celalalt..... si ma roaga mereu sa nu ma marit, ca e un pas ce se face o data in viata...problema e ca, acum , am foarte mari dubii, si nu stiu ce sa fac...relatia mea, cu prietenul meu, a devenit to mai tensionata, iar timpul care a mai ramas pana la nunta...este foarte scurt....ce ati face sa fiti in locul meu?


In primul rand casatoria e o responsabilitate foarte mare. Trebuie sa te gandesti la mai multe aspecte. De exemplu pe cine iubesti mai mult. Cine te iubeste mai mult(din ei doi) sau cine ar avea grija de tine in caz de o chestiune serioasa.
Viatza monotona nu e de dorit nici unei femei insa incearca sa determini cauza starii actualului partener sa vezi de ce e asa.
Daca ai motive de ingrijorare si nu poti lua o decizie clara la timp nu fa pasul casatoriei pana nu esti sigura de el.
Nu uita e in joc viatza ta, fericirea ta, stabilitatea ta financiara (probabil) si viitorul. Nu juca lotto. Incearca sa te lasi cat mai putin influentata de anturajul tau pentru ca se vor grabi care mai de care sa-ti ofere sfaturi gratuite care nu sunt de cele mai multe ori utile sau bine intentionate.
Nimeni nu-ti cunoaste situatia mai bine ca tine. Asa ca ia-le drept pareri si considera-le ca atare! Asuma-ti responsabilitatea deciziei si mult, mult succes iti doresc!
R0MW4LD
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:03
Oaauuu! ROMUALD ! Nu am mai auzit numele asta de vreo 20 de ani....din scoala generala...am si uitat ca exista
_oktober_
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:11
De la: _oktober_, la data 2011-01-30 11:11:03Oaauuu! ROMUALD ! Nu am mai auzit numele asta de vreo 20 de ani....din scoala generala...am si uitat ca exista


eheeee Romwald!!!
R0MW4LD
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:15
Pai nici nu te-ai maritat si deja ai indoieli.
Sunt multi oameni (atat femeile cat si barbatii) care inainte de nunta, din cauza stresului de a iesi totul bine, alergatura, etc, ajung sa isi puna diverse intrebari legate de viata lor de dupa semnarea actului. Teoretic nimic nu ar trebui sa se schimbe, din pacate insa majoritatea se schimba atat barbati cat si femei.
E un pas foarte important (nu ireversibil bineinteles) la care trebuie sa te gandesti foarte bine.
Trebuie sa pui in balanta absolut totul...ce iti place la viitorul sot si ce nu si mai ales ce compromisuri poti sa faci si ce nu. Apoi poate ar trebui sa discutati si sa ii spui ce nu iti place si ce ai vrea sa se schimbe. Cred ca daca sunteti maturi amandoi si va iubiti mult si fiecare poate face compromisuri, puteti ajunge la o concluzie si o viata minunata impreuna.
Chiar daca nu ii place sa iasa (nu prea stiu ce implica asta...adica nu mergeti in cluburi si tu ai vrea, nu ii place sa iasa nici macar la filme, in parc sau in vizita???).
Daca lui ii place mai mult in casa, puteti sa faceti chestii si in casa: sa primiti voi vizitele prietenilor si sa stati de vorba sau sa va jucati diverse jocuri gen monopoli, carti, remy, etc., sa va alegeti niste seriale (comedii cel mai bine) si sa le urmariti, sa gatiti impreuna. Bineinteles ca macar o data pe saptamana ar trebui sa si iesiti macar la o plimbare.
Vorbiti despre asta...si luati o decizie impreuna.
Mai vreau sa te intreb ceva: te-a deranjat asta si inainte de a-l cunoaste pe cel...''funny''? E foarte important raspunsul...
pinguina
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:19
De la: pinguina, la data 2011-01-30 11:19:01Pai nici nu te-ai maritat si deja ai indoieli.
Sunt multi oameni (atat femeile cat si barbatii) care inainte de nunta, din cauza stresului de a iesi totul bine, alergatura, etc, ajung sa isi puna diverse intrebari legate de viata lor de dupa semnarea actului. Teoretic nimic nu ar trebui sa se schimbe, din pacate insa majoritatea se schimba atat barbati cat si femei.
E un pas foarte important (nu ireversibil bineinteles) la care trebuie sa te gandesti foarte bine.
Trebuie sa pui in balanta absolut totul...ce iti place la viitorul sot si ce nu si mai ales ce compromisuri poti sa faci si ce nu. Apoi poate ar trebui sa discutati si sa ii spui ce nu iti place si ce ai vrea sa se schimbe. Cred ca daca sunteti maturi amandoi si va iubiti mult si fiecare poate face compromisuri, puteti ajunge la o concluzie si o viata minunata impreuna.
Chiar daca nu ii place sa iasa (nu prea stiu ce implica asta...adica nu mergeti in cluburi si tu ai vrea, nu ii place sa iasa nici macar la filme, in parc sau in vizita???).
Daca lui ii place mai mult in casa, puteti sa faceti chestii si in casa: sa primiti voi vizitele prietenilor si sa stati de vorba sau sa va jucati diverse jocuri gen monopoli, carti, remy, etc., sa va alegeti niste seriale (comedii cel mai bine) si sa le urmariti, sa gatiti impreuna. Bineinteles ca macar o data pe saptamana ar trebui sa si iesiti macar la o plimbare.
Vorbiti despre asta...si luati o decizie impreuna.
Mai vreau sa te intreb ceva: te-a deranjat asta si inainte de a-l cunoaste pe cel...''funny''? E foarte important raspunsul...



Compromisuri? Asta inseamna moarte sigura... Gandeste-te bine la fericirea ta si sa nu crezi ca un ''las ca merge si asa'' o sa le rezolve pe toate. Mai devreme sau mai tarziu problemele care le ocolesti te ajung din urma si atunci nu mai poti da timpul inapoi. Deci gandeste-te cu atentie, nu te pacali singura si nu te lasa dusa de val!
R0MW4LD
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:24
Viata e plina de compromisuri...
Sunt de acord ca ele te prind din urma...tocmai de aia cred ca e foarte important sa iti stabilesti ce fel de compromisuri poti sa faci si ce nu poti sa faci.
Toti facem in viata de zi cu zi si mai ales in ce priveste familia si omul de langa noi.
pinguina
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:03
La 26 de ani eu nu as face niciun compromis cu o nunta. O casatorie inseamna, cel putin in teorie, maturitate, seriozitate, devotament. Ori fetita asta e plina de viata, nu pare deloc pregatita sa se inchida in casa si sa devina sotie. Nu are niciun motiv, daca se simte atat de confuza, sa faca compromis cu viata ei. La DOAR 26 de ani.
Nu spune nimeni ca tipul "funny" e mai bun ca cel de acasa. Ideea este ca ea nu e pregatita pentru asa ceva. INCA si atunci, mai bine sa nu faca pasul asta.
rashela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:33
Ok...se pare ca nu va place cuvantul asta ''compromis''.
Eu in niciun caz nu i-am spus sa faca ''compromis cu viata ei'' si sa se marite si sa se inchida in casa...eu ma refeream la compromisuri de genul...''ok...nu iti place sa iesi...in loc sa iesim de 4-5 ori pe saptamana o sa iesim 1-2 ori pe saptamana...in rest vom gasi activitati...inside''.
Parerea mea e ca la 26 nu are rost sa te casatoresti...dar daca ea a ajuns aici...e clar ca nu e si parerea ei...
De asemenea, daca ma intrebi pe mine, ea se va marita cu tipul cu care are o relatie...daca nu isi va satisface pofta de ''viata'' cu cel funny pana atunci...sunt sigura ca va incerca alte tentatii dupa nunta...si se va duce draq tot...dar este fix problema ei...
Cand l-a cunoscut pe viitorul sot, stia cum e, daca nu oricum pana a acceptat sa se marite a aflat destule despre el...nu a descoperit acum cand l-a cunoscut pe celalalt, ca de fapt stai! prietenului meu nu ii place sa iasa si mie da. Stii, cum iti asterni asa dormi...este cazul ei in totalitate.
pinguina
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:47
De la: pinguina, la data 2011-01-30 12:47:42Ok...se pare ca nu va place cuvantul asta ''compromis''.
Eu in niciun caz nu i-am spus sa faca ''compromis cu viata ei'' si sa se marite si sa se inchida in casa...eu ma refeream la compromisuri de genul...''ok...nu iti place sa iesi...in loc sa iesim de 4-5 ori pe saptamana o sa iesim 1-2 ori pe saptamana...in rest vom gasi activitati...inside''.
Parerea mea e ca la 26 nu are rost sa te casatoresti...dar daca ea a ajuns aici...e clar ca nu e si parerea ei...
De asemenea, daca ma intrebi pe mine, ea se va marita cu tipul cu care are o relatie...daca nu isi va satisface pofta de ''viata'' cu cel funny pana atunci...sunt sigura ca va incerca alte tentatii dupa nunta...si se va duce draq tot...dar este fix problema ei...
Cand l-a cunoscut pe viitorul sot, stia cum e, daca nu oricum pana a acceptat sa se marite a aflat destule despre el...nu a descoperit acum cand l-a cunoscut pe celalalt, ca de fapt stai! prietenului meu nu ii place sa iasa si mie da. Stii, cum iti asterni asa dormi...este cazul ei in totalitate.


In totalitate de acord cu tine. :)
rashela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:50
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-30 10:53:09nici nu stiu cum sa incep......insa mi-as dori tare mult cateva sfaturi.....am 26 de ani, si in 6 luni nunta... pe el, l-am cunoscut pe net, in urma cu 2 ani si cateva luni...a fost dragoste la prima vedere, si dupa o luna si putin ne mutam deja impreuna...ne-am inteles foarte bine in acest timp, insa relatia noastra a inceput sa fie din ce in ce mai monotona..daca la inceput, am aceptat si mi-am schimbat destul de mult stilul meu de viata anterior, pt ca lui nu-i placea sa iasa, in timp, totul a inceput sa se transforme in monotonie, si de lucrul asta mi-e cel mai frica. ideea e ca, acum ceva timp, am cunoscut pe cineva, care a reusit sa ma faca sa imi pun o serie de intrebari referitoare la viata mea, si la ceea ce imi doresc eu. si imi dau seama ca am 26 de ani, si o viata foarte monotona....tipul pe care l-am cunoscut acum, este exact opusul. e genul de om care iese, ii place sa danseze, sa rada, sa fie funny...si......asa cum era de asteptat ne cam place unul de celalalt..... si ma roaga mereu sa nu ma marit, ca e un pas ce se face o data in viata...problema e ca, acum , am foarte mari dubii, si nu stiu ce sa fac...relatia mea, cu prietenul meu, a devenit to mai tensionata, iar timpul care a mai ramas pana la nunta...este foarte scurt....ce ati face sa fiti in locul meu?


stii ce vrei, dar ti e frica sa faci ce crezi ca e bine pentru tine.

eu ti as sugera sa vorbesti cu primul idiot. ca nu i place sa iasa, asta e un complex. nu mi vine sa cred ca exista pe lumea asta o persoana, cat de cat umana, caruia sa i placa sa stea intre patru pereti . de asta sunt si inchisorile atat de oribile, pentru ca esti constrans sa stai intre patru pereti.

nu poti tine pe nimeni in colivie, si ca orice barbat, si el , daca tine la tine, cat de cat, va incerca sa faca pe placul tau, si tot nu mi vine sa cred ca nu i ar placea si lui sa iasa cu tine sa va simtiti bine impreuna.

cel mai grav e cand incerci sa devii mai altfel pentru ca , crezi, ca astfel il vei ajuta pe persoana de care ti e drag, nici vorba. o sufoci prin faptul ca o faci , il faci , responsabil de ceea ce esti sau vei deveni, e un pi cmai complicat. oricum, vei regreta mereu daca vei incerca sa fii pe placul cuiva, sau de dragul cuiva sa fii mai altfel decat esti. cel mai frumos e cand esti tu, daca esti un nemernic ca mine, fii pan la capat ceea ce esti, daca e pentru tine va vedea dupa cortine, daca nu, drum bun.

sa faci compromisuri doar dupa ce esti unul cu celalalt. si nici atunci pentru a te schimba sau a l schimba.

toata mascarada asta pe care ti o impui te va impovara si te va sufoca si mai mult in timp, daca nu pe tine, pe el.minciunile INTOTDEAUNA ies la suprafata, de asta cred si voi crede mereu ca in tot circul asta numit viata, cel mai bine e sa fii onest si sincer, pe cat posibil sa ai o coloana vertebrala cu toti din jurul tau, chiar daca, cateodata va fi greu. si gandeste te cat de rau va fi pt el sa nu te vada fericita. va fi iadul, ani pierduti, discuta cu el.

dar ce stiu eu...cui pasa, oricum aceleasi rahaturi se ntampla cu toti peste tot. parca e totul o gluma proasta cateodata...persoana de care ti place, are complexe, probleme, e mereu complicat.., cele de care nu, parca nu mai poti scapa... tre sa fii al naibii de norocos sa cunosti pe cineva care intr adevar sa fie pt tine... orice ar insemna asta.
rockk
Postat pe 30 Ianuarie 2011 23:20
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-30 10:53:09nici nu stiu cum sa incep......insa mi-as dori tare mult cateva sfaturi.....am 26 de ani, si in 6 luni nunta... pe el, l-am cunoscut pe net, in urma cu 2 ani si cateva luni...a fost dragoste la prima vedere, si dupa o luna si putin ne mutam deja impreuna...ne-am inteles foarte bine in acest timp, insa relatia noastra a inceput sa fie din ce in ce mai monotona..daca la inceput, am aceptat si mi-am schimbat destul de mult stilul meu de viata anterior, pt ca lui nu-i placea sa iasa, in timp, totul a inceput sa se transforme in monotonie, si de lucrul asta mi-e cel mai frica. ideea e ca, acum ceva timp, am cunoscut pe cineva, care a reusit sa ma faca sa imi pun o serie de intrebari referitoare la viata mea, si la ceea ce imi doresc eu. si imi dau seama ca am 26 de ani, si o viata foarte monotona....tipul pe care l-am cunoscut acum, este exact opusul. e genul de om care iese, ii place sa danseze, sa rada, sa fie funny...si......asa cum era de asteptat ne cam place unul de celalalt..... si ma roaga mereu sa nu ma marit, ca e un pas ce se face o data in viata...problema e ca, acum , am foarte mari dubii, si nu stiu ce sa fac...relatia mea, cu prietenul meu, a devenit to mai tensionata, iar timpul care a mai ramas pana la nunta...este foarte scurt....ce ati face sa fiti in locul meu?


Stimabilo, casnicia nu e doar iesiri, rasete si dans.......
Sunt o combinatie .......cand o sa fii convinsa ca le poti combina in asa fel incat sa devina acel " compromis" ( compromis pe care uniii il confunda, sau il vad ca un sinonim la a insela, la a te injosi si care n-are de fapt nicio legatura cu compromisul de mai sus despre care vorbea pinguina) marita-te.
Daca inca visezi la nopti petrecune cu nemiluita prin cluburi.......spune-i baiatului ca nu vrei maritis.
Simplu ca buna ziua.
De o chestiune sa tii cont....de la 26 de ani la 30-35:) nu-s chiar multi...viata trece, trebuie sa treaca cu un rost.
stem_29
Postat pe 30 Ianuarie 2011 23:34
Ascultati inima si mai ales nu sta alaturi de cineva posac si singuratic,viata e atit de scurta
In tinerete necasaorita fiind aveam o familie,cunostinte, el economist si ea profersor universitar la fac de medicina care mi-au dat urmatorul sfat "ai grija si nu-i petrece viata linga un om care nu are pe suiete peste mine"Banal dar real.....
Anii au trecut,oamenii au murit dar sa stii ca aveau dreptate,viata e scurta si murdara ca o camasa de copil mic,daca nu stii sa o traiesti din plin sa fii tot timpul spontana si o noutate pentru cel de linga tine va interveni monotonia,moartea sufletului si a iubirii .tristetea si plictisul de a sta impreuna
Sotul meu are aproape 60 de ani si nu uita sa ma uimeasca cu noutati si in ziua de azi,e tot timpul pus pe sotii pe picior de plecare permanent sau daca nu cu usa deschisa pentru musafiri.n-am avut timp sa ma plictisesc deloc in cei 30 de ani de caZnicie
carmen_natural
Postat pe 30 Ianuarie 2011 23:40
multumesc foarte mult pt raspuns....
symonyk_cta
Postat pe 31 Ianuarie 2011 04:53
Nu ma pot abtine sa nu comentez si stii de ce? Am trecut exact prin aceeasi chestie ca tine...offf nu vreau sa-ti dau sfaturi, pentru ca tu esti singura care trebuie sa ia deciziile, dar...citeste povestea mea si apoi gandeste-te bine....Am fost cu un tip super 5 ani, ne-am iubit mult, mie inainte sa fiu cu el imi placeau chefurile si viata asta care ni se pare fun la o varsta frageda, el era mai linistit, ii placea muntele (datorita lui ador muntele acum), ii placea sa gatim impreuna, sa iesim sa ne plimbam, sa iesim doar noi doi...ma idoliza, la inceput iesea si el in cluburi, dar incet, incet a reusit sa ma scoata din cercul asta, dupa care recunosc ca mai tanjeam cateodata, dar ma simteam super bine si asa, era unul din lucrurile cu care nu m-a inteles...nu vroia in club, pentru ca nu se simtea bine...timpul a trecut si m-a cerut in casatorie, intre timp am cunoscut un tip de asta fun, la aceeasi masa cu el (eram in oras cu prietenele mele pe care el nu le placea)...grupul acela urma sa plece in club si noi acasa, fiecare la casa lui ca nu locuiam impreuna si cum tentatia este foarte foarte mare am iesit in club fara sa-i spun, ATENTIE!!!! O GRESEALA FOARTE FOARTE MARE, deja ma ascundeam de viitorul sot...m-am distrat, a fost super (luasem si sala in ziua aceea), a doua zi fiind sambata...am procedat la fel si m-a prins, a venit la mine acasa si nu m-a gasit...a innebunit (eu dormeam la prietena mea pentru ca ea era singura)...de aici a inceput sa se destrame tot...el plangea si ma taraia prin restaurante, am inchiriat restaurantul, am fixat data, am gasit nasii, dar eu...vroiam distractie si ne-am despartit...am suferit mult ce-i drept pentru ca obisnuinta te omoara, insa am inceput sa ies in club de cate ori aveam eu chef, am avut o scurta relatie cu tipul acela care mi se parea fun, eu i-am pus punct pt ca nu suportam sa ma atinga alt barbat...iar el a disparut in ceata pt ca el vroia DOAR DISTRACTIE, trebuie sa intelegi un lucru foarte clar: barbatii fun sunt doar de fun, cei care fac un pas atat de mare sa te ceara in casatorie e un barbat cu capul pe umeri. Buuun sa continuam.....am iesit in continuare in cluburi si in oras, incercam sa-mi caut pe cineva si nu reuseam sa ma atasez de nimeni, nici macar nu ma puteam saruta cu tipi cu care ieseam de cateva luni, adevarul e ca mi-am facut multi prieteni in perioada asta insa??? Am obosit la un moment dat....a inceput sa mi se para plictisitor sa ma duc in club mereu, sa ies in oras si asa mai departe si drept pedeapsa acum sunt intr-o relatie foarte dificila...El si-a gasit o tipa cu care nu este fericit pentru ca ma iubeste si acum, dar nu ma poate ierta si acum cand vb la tel nu ne putem opri...saptamana asta am vb de 2 ori, prima data am vorbit 5 ore si astazi 4...
Ai grija sa nu regreti mai tarziu cum fac eu acum...pt ca distractia si cluburile nu tin toata viata...tot la remy, carti si vizite ajungi...
matzu_2005
Postat pe 31 Ianuarie 2011 05:36
toata lumea are dreptate in felul ei.... recunosc ca poate si eu exagerez un pic.... insa temerea mea cea mai mare e aceea sa nu intervina monotonia in relatia noastra... viata noastra e una foarte normala, venim de la munca, mancam, ne uitam la tv, dormim si cam atat... ideea e ca imi lipsesc macar iesirile acelea, o data pe saptamana... mai iesim, la o pizza, dar si asta destul de rar...ce-i drept, iesim destul de des din oras atunci cand avem ocazia....deoarece eu lucrez un pic mai ciudat cu weekurile. pe de alta parte , eu mi-as dori foarte mult sa merg, sa mai dansez, sa ma distrez...nu in fiecare saptamana, dar macar o data la ceva timp....noi deja mi se pare ca ne-am maturizat mult prea mult....si prea repede...cateodata ma simt ca si cum as avea deja 35 de ani....il iubesc....si ma iubeste foarte sincer cred...ar oare daca ne vom adanci in monotonie, vom avea scapare? va rezista relatia noastra?
symonyk_cta
Postat pe 31 Ianuarie 2011 10:03
Eu nu dau sfaturi ci doar imi spun parerea.
Asa ca...parerea mea este ca in viata trebuie sa faci ce-ti place tie si sa incerci sa fii cat mai multumita si mai implinita pe toate planurile. Evident ca nu le poti avea pe toate. Nu ai cum! Daca tu te simti bine alaturi de iubitul tau si daca il iubesti si vrei sa-ti construiesti viata alaturi de el , atunci il vei accepta asa cum este (daca poti evident). Oricum relatiile se schimba in timp la fel ca si oamenii. S-ar putea acum sa nu-i placa sa iasa in oras, poate peste o luna ii va placea. Oricum..numai tu poti stii ce iti doresti de la viata!
_Cryssa_
Postat pe 31 Ianuarie 2011 10:16
da crysa, ai mare dreptate....cu treaba cu prostul si cu insotitul;)
symonyk_cta
Postat pe 31 Ianuarie 2011 10:43
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-30 10:53:09nici nu stiu cum sa incep......insa mi-as dori tare mult cateva sfaturi.....am 26 de ani, si in 6 luni nunta... pe el, l-am cunoscut pe net, in urma cu 2 ani si cateva luni...a fost dragoste la prima vedere, si dupa o luna si putin ne mutam deja impreuna...ne-am inteles foarte bine in acest timp, insa relatia noastra a inceput sa fie din ce in ce mai monotona..daca la inceput, am aceptat si mi-am schimbat destul de mult stilul meu de viata anterior, pt ca lui nu-i placea sa iasa, in timp, totul a inceput sa se transforme in monotonie, si de lucrul asta mi-e cel mai frica. ideea e ca, acum ceva timp, am cunoscut pe cineva, care a reusit sa ma faca sa imi pun o serie de intrebari referitoare la viata mea, si la ceea ce imi doresc eu. si imi dau seama ca am 26 de ani, si o viata foarte monotona....tipul pe care l-am cunoscut acum, este exact opusul. e genul de om care iese, ii place sa danseze, sa rada, sa fie funny...si......asa cum era de asteptat ne cam place unul de celalalt..... si ma roaga mereu sa nu ma marit, ca e un pas ce se face o data in viata...problema e ca, acum , am foarte mari dubii, si nu stiu ce sa fac...relatia mea, cu prietenul meu, a devenit to mai tensionata, iar timpul care a mai ramas pana la nunta...este foarte scurt....ce ati face sa fiti in locul meu?


cred ca ti-ai raspuns singura ce trebuie sa faci.

e un pas ce se face o data in viata- si daca il faci gresit o sa vi aici si o sa deschizi un topic cu ma simt atrasa de vreun nu stiu cine
serios draguta, sa nu iti fie frica sau rusine sa pui punct unui dezastru.
te pup si
cristi_nne
Postat pe 31 Ianuarie 2011 11:02
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-31 10:03:52toata lumea are dreptate in felul ei.... recunosc ca poate si eu exagerez un pic.... insa temerea mea cea mai mare e aceea sa nu intervina monotonia in relatia noastra... viata noastra e una foarte normala, venim de la munca, mancam, ne uitam la tv, dormim si cam atat... ideea e ca imi lipsesc macar iesirile acelea, o data pe saptamana... mai iesim, la o pizza, dar si asta destul de rar...ce-i drept, iesim destul de des din oras atunci cand avem ocazia....deoarece eu lucrez un pic mai ciudat cu weekurile. pe de alta parte , eu mi-as dori foarte mult sa merg, sa mai dansez, sa ma distrez...nu in fiecare saptamana, dar macar o data la ceva timp....noi deja mi se pare ca ne-am maturizat mult prea mult....si prea repede...cateodata ma simt ca si cum as avea deja 35 de ani....il iubesc....si ma iubeste foarte sincer cred...ar oare daca ne vom adanci in monotonie, vom avea scapare? va rezista relatia noastra?


nu.o sa vezi ca odata cu trecerea anilor o sa ti regreti anii tineretii, acei minunati ani in care aveai voie sa faci orice, nu chiar orice . serios de stat in casa si dormit ai timp dupa 40 de ani incolo..
ca sa fiu explicita...eu nu vreau sa se inteleaga ca iau lucrurile prea "eassyl",dar crede-ma, cu trecerea anilor o sa regreti foarte tare.
cristi_nne
Postat pe 31 Ianuarie 2011 11:06
va pup si va multumesc din suflet pt pareri.... va mai tin la curent:)
symonyk_cta
Postat pe 31 Ianuarie 2011 14:48
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-31 10:03:52toata lumea are dreptate in felul ei.... recunosc ca poate si eu exagerez un pic.... insa temerea mea cea mai mare e aceea sa nu intervina monotonia in relatia noastra... viata noastra e una foarte normala, venim de la munca, mancam, ne uitam la tv, dormim si cam atat... ideea e ca imi lipsesc macar iesirile acelea, o data pe saptamana... mai iesim, la o pizza, dar si asta destul de rar...ce-i drept, iesim destul de des din oras atunci cand avem ocazia....deoarece eu lucrez un pic mai ciudat cu weekurile. pe de alta parte , eu mi-as dori foarte mult sa merg, sa mai dansez, sa ma distrez...nu in fiecare saptamana, dar macar o data la ceva timp....noi deja mi se pare ca ne-am maturizat mult prea mult....si prea repede...cateodata ma simt ca si cum as avea deja 35 de ani....il iubesc....si ma iubeste foarte sincer cred...ar oare daca ne vom adanci in monotonie, vom avea scapare? va rezista relatia noastra?


Draga mea...nici o relatie nu mai rezista mult timp dupa ce s-a instalat monotonia, dar voi trebuie sa stiti sa o inlaturati prin diferite activitati: plimbari, gasiti-va cu prietenii, mergeti la film, jucati diferite jocuri..si aici mi-a venit o idee...ce-ar fi sa-l rogi sa va jucati impreuna?? numai tu cu el...ii va placea la nebunie, ca el asta isi doreste...ia 2 coli de scris si 2 pixuri...si fiecare sa-si scrie multumirile si nemultumirile...tu noteaza si problema ta ca ai vrea sa iesiti in club...REZULTAT: vedeti daca multumirile au un punctaj mai mare decat nemultumirile si in acelasi timp discutati despre punctele slabe (nemultumiri), daca acestea se pot rezolva si punctele forte primeaza merita sa ramaneti o viata impreuna, daca nu...NU
P.S.: nu e un joc inventat de mine, l-am citit intr-o carte de psihologie si crede-ma ca da roade
Multi pupici si succes!!!
matzu_2005
Postat pe 1 Februarie 2011 05:48
De la: matzu_2005, la data 2011-02-01 05:48:36
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-31 10:03:52toata lumea are dreptate in felul ei.... recunosc ca poate si eu exagerez un pic.... insa temerea mea cea mai mare e aceea sa nu intervina monotonia in relatia noastra... viata noastra e una foarte normala, venim de la munca, mancam, ne uitam la tv, dormim si cam atat... ideea e ca imi lipsesc macar iesirile acelea, o data pe saptamana... mai iesim, la o pizza, dar si asta destul de rar...ce-i drept, iesim destul de des din oras atunci cand avem ocazia....deoarece eu lucrez un pic mai ciudat cu weekurile. pe de alta parte , eu mi-as dori foarte mult sa merg, sa mai dansez, sa ma distrez...nu in fiecare saptamana, dar macar o data la ceva timp....noi deja mi se pare ca ne-am maturizat mult prea mult....si prea repede...cateodata ma simt ca si cum as avea deja 35 de ani....il iubesc....si ma iubeste foarte sincer cred...ar oare daca ne vom adanci in monotonie, vom avea scapare? va rezista relatia noastra?


Draga mea...nici o relatie nu mai rezista mult timp dupa ce s-a instalat monotonia, dar voi trebuie sa stiti sa o inlaturati prin diferite activitati: plimbari, gasiti-va cu prietenii, mergeti la film, jucati diferite jocuri..si aici mi-a venit o idee...ce-ar fi sa-l rogi sa va jucati impreuna?? numai tu cu el...ii va placea la nebunie, ca el asta isi doreste...ia 2 coli de scris si 2 pixuri...si fiecare sa-si scrie multumirile si nemultumirile...tu noteaza si problema ta ca ai vrea sa iesiti in club...REZULTAT: vedeti daca multumirile au un punctaj mai mare decat nemultumirile si in acelasi timp discutati despre punctele slabe (nemultumiri), daca acestea se pot rezolva si punctele forte primeaza merita sa ramaneti o viata impreuna, daca nu...NU
P.S.: nu e un joc inventat de mine, l-am citit intr-o carte de psihologie si crede-ma ca da roade
Multi pupici si succes!!!


matzule vad ca mai nou dai si sfaturi! lasa-ne cu psihologia ca bagi oamenii in balamuc cu ea!
auzi ce joc interesant! singurul joc cu partenera este acela in care eu nu stie cum o cheama cu buletinul in mana in rest e umplutura si pierdere de timp aiurea
bineanteles ca si toate placerile ei trebuiesc indeplinite dar fara progamari de genul ca o dat pe saptamana mancam pizza, odata pe an curcan, etc....daca am pofta merg trei zile la rand la pizza sau plec in concediu de 5 ori pe an fara mare filozofie
prea multa ordine strica!
pickard
Postat pe 1 Februarie 2011 07:12
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-31 10:43:09da crysa, ai mare dreptate....cu treaba cu prostul si cu insotitul;)


Ala este motto-ul meu in viata Nu era un sfat
_Cryssa_
Postat pe 1 Februarie 2011 09:33
De la: symonyk_cta, la data 2011-01-30 10:53:09nici nu stiu cum sa incep......insa mi-as dori tare mult cateva sfaturi.....am 26 de ani, si in 6 luni nunta... pe el, l-am cunoscut pe net, in urma cu 2 ani si cateva luni...a fost dragoste la prima vedere, si dupa o luna si putin ne mutam deja impreuna...ne-am inteles foarte bine in acest timp, insa relatia noastra a inceput sa fie din ce in ce mai monotona..daca la inceput, am aceptat si mi-am schimbat destul de mult stilul meu de viata anterior, pt ca lui nu-i placea sa iasa, in timp, totul a inceput sa se transforme in monotonie, si de lucrul asta mi-e cel mai frica. ideea e ca, acum ceva timp, am cunoscut pe cineva, care a reusit sa ma faca sa imi pun o serie de intrebari referitoare la viata mea, si la ceea ce imi doresc eu. si imi dau seama ca am 26 de ani, si o viata foarte monotona....tipul pe care l-am cunoscut acum, este exact opusul. e genul de om care iese, ii place sa danseze, sa rada, sa fie funny...si......asa cum era de asteptat ne cam place unul de celalalt..... si ma roaga mereu sa nu ma marit, ca e un pas ce se face o data in viata...problema e ca, acum , am foarte mari dubii, si nu stiu ce sa fac...relatia mea, cu prietenul meu, a devenit to mai tensionata, iar timpul care a mai ramas pana la nunta...este foarte scurt....ce ati face sa fiti in locul meu?


Ti-ai dat singura raspunsul doar ca e cam greu de pus in practica.
Barbie30_
Postat pe 1 Februarie 2011 10:00
De la: pinguina, la data 2011-01-30 12:03:23Viata e plina de compromisuri...
Sunt de acord ca ele te prind din urma...tocmai de aia cred ca e foarte important sa iti stabilesti ce fel de compromisuri poti sa faci si ce nu poti sa faci.
Toti facem in viata de zi cu zi si mai ales in ce priveste familia si omul de langa noi.
just_diana71
Postat pe 1 Februarie 2011 10:12
De la: just_diana71, la data 2011-02-01 10:12:20
De la: pinguina, la data 2011-01-30 12:03:23Viata e plina de compromisuri...
Sunt de acord ca ele te prind din urma...tocmai de aia cred ca e foarte important sa iti stabilesti ce fel de compromisuri poti sa faci si ce nu poti sa faci.
Toti facem in viata de zi cu zi si mai ales in ce priveste familia si omul de langa noi.

E ciudat,dar viata dupa casatorie implica o anumita liniste..,o sarcina duce imediat acolo,cred si eu ca nu esti pregatita...
Viata e un sir de compromisuri,trebuie doar sa fii constienta ca merita sa le faci,ori tu nu esti...
just_diana71
Postat pe 1 Februarie 2011 10:16
Nu te marita daca nu esti sigura ca asta vrei. Nu are niciun rost, pe urma nu vei face decat sa dai bani la avocati, ca sa te desparta. Daca te plictisesti cu barbatul respectiv, e clar ca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu el. Cand esti cu persoana iubita, nici nu mai simti cum trece timpul... Mai bine cauta pe altcineva si pune capat relatiei, pana nu te trezesti cu unu mic si cu ochi, ca atunci chiar ca o sa devina trist.
Micael
Postat pe 1 Februarie 2011 10:28
Not lack of love , lack of friendship make relations doesn't work
tonim69
Postat pe 1 Februarie 2011 14:18
eu cred ca raspunsul ti l-ai dat singura. Spuneai ca viitorul sot nu se prea potriveste cu tine din mai multe puncte de vedere, daca le consideri esentiale, atunci pune capat relatiei cu el. Sincer eu cred ca stai cu el ptr ca-ti da un soi de siguranta de care ai nevoie. Am nimenirt-o?
puiut_77
Postat pe 1 Februarie 2011 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ref.sagetator cu taur 6 De la: angelsss 23 Februarie 2011 17:05
Iubesc ce nu-i al meu 60 De la: mara_andrei 14 Iunie 2011 11:42
vreau sa imi dati un sfat 11 De la: _oktober_ 30 Ianuarie 2011 17:48
iubire? 64 De la: MONYK_ADRIANA 28 Aprilie 2009 08:59
200 de km. distanta:( 9 De la: Barbie30_ 28 Iulie 2011 22:02