Setari Cookie-uri

poate da... poate nu..

cum sa incep... suntem impreuna de 3 ani jumate.. m-a cerut, am zis da... dar.... (exista si un dar), eu am o mare ezitare... mi-e frica.. mi-e frica sa fac pasul.. parca e loc de mai bine.. suntem de 3 ani si ceva impreuna.. dar nu mai e pasiunea aceea, parca e seaca relatia.. lipseste ceva... stau si ma tot gandesc ca se poate si mai bine.. ma tot uit in stanga in dreapta, la alti barbati, parca ala e mai frumos, parca ala e mai matur, celalalt e mai nu stiu cum. din august se tine un coleg de munca sa ii tot dau numaul de telefon.. i la-m dat prin noiembrie.. am cedat.. arata bine, e cu 10 ani mai mare, matur.. m-am capatat in schimb cu un termen de comparatie pentru prietenul meu.. nu regeret ca m-am vazut cu colegul dar mi s-a adancit ezitarea cu nunta... colegul inca se tine dupa mine desi nu ne-am vazut decat o data acum 2 luni.. mi-ar place mult sa incerc cu el, in schimb nu pot renunta nici la relatia actuala.. daca as renunta si s-ar dovedi gresit? daca as renunta si ar fi decizia buna? nici nu stiu... nu-s multuita de przent... sunt multe diferente intre noi.. voi ce ziceti?
shining_lulu
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:31
Dacã nu vrei sa renunti atunci amina încã un an sau mai mult...fi sincera cu tine si întreabã te dacã îl mai iubesti...pt ca obijnuinta e mai rea decit dragostea...si apoi ia decizia cea mai buna...
kudika330764
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:38
Of Doamne tentatia asta...Mai e un topic pus tot acum de o domnisoara care are nunta in 6 luni...aveti aceasi problema...cred ca ar trebui sa comunicati intre voi.
Spui ca te uiti in stanga si in dreapta...ca ala e mai frumos, ala mai matur, ala nu stiu cum.
Nimeni nu e perfect asta e clar. Poate ala frumos de l-ai vazut tu, e un mare prost, sau se imbata si isi bate nevasta, sau sau ragaie de duduie restaurantul, etc. Fiecare avem plusuri si minusuri. Trebuie sa te uiti in curtea ta sa vezi ce iti place la el si ce ii mai lipseste (si tu iti doresti). Apoi vezi cum e proportia...si iei o decizie.
In majoritatea cazurilor cand apare altcineva care ne da atentie (si mai suntem si vulnerabili in aceea perioada), incepe sa ne atraga atentia, sa ne gandim oare cum ar fi, sa nu ne mai placa ce avem acasa, sau sa ii vedem defecte mult mai multe, peste care uneori avem senzatia ca nu putem trece.
''Ti-ar placea sa incerci cu el''...si daca descoperi ca are niste defecte imense, ca de fapt ti s-a parut tie ca e asa minunat, dar nu e, si ca acasa ai ceva mult mai bun...s-ar putea sa fie prea tarziu si atunci ce faci???

pinguina
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:46
De la: shining_blue3, la data 2011-01-30 11:31:37cum sa incep... suntem impreuna de 3 ani jumate.. m-a cerut, am zis da... dar.... (exista si un dar), eu am o mare ezitare... mi-e frica.. mi-e frica sa fac pasul.. parca e loc de mai bine.. suntem de 3 ani si ceva impreuna.. dar nu mai e pasiunea aceea, parca e seaca relatia.. lipseste ceva... stau si ma tot gandesc ca se poate si mai bine.. ma tot uit in stanga in dreapta, la alti barbati, parca ala e mai frumos, parca ala e mai matur, celalalt e mai nu stiu cum. din august se tine un coleg de munca sa ii tot dau numaul de telefon.. i la-m dat prin noiembrie.. am cedat.. arata bine, e cu 10 ani mai mare, matur.. m-am capatat in schimb cu un termen de comparatie pentru prietenul meu.. nu regeret ca m-am vazut cu colegul dar mi s-a adancit ezitarea cu nunta... colegul inca se tine dupa mine desi nu ne-am vazut decat o data acum 2 luni.. mi-ar place mult sa incerc cu el, in schimb nu pot renunta nici la relatia actuala.. daca as renunta si s-ar dovedi gresit? daca as renunta si ar fi decizia buna? nici nu stiu... nu-s multuita de przent... sunt multe diferente intre noi.. voi ce ziceti?



vorbesti de intuitie ? de "vocea ratiunii" ? eu la asta ii acord tot creditul
Histria
Postat pe 30 Ianuarie 2011 11:52
Eu nu cred ca tipul matur, colegul, e problema ta. Faptul ca-ti arunci ochii in stanga si in dreapta, ca esti constienta de multele diferente dintre tine si actualul tau prieten, inseamna ca problema este intre voi. Faptul ca tanjesti dupa altceva, ca-ti doresti ceva nou, cel putin pentru mine, inseamna ca nu esti multumita cu ce ai. Indiferent de rezultatul pe care l-ai avea cu x sau y, ca ar putea merge sau nu, important mi se pare ca nu e ok actuala relatie. Nu esti pregatita sa te casatoresti, atunci nu o face.
Corect mi se pare insa sa spui asta. Sa stai de vorba cu el si sa-i vorbesti despre nelinistea din sufletul tau. De multe ori, ne imaginam ca a sta cu cineva doi, trei, zece ani, inseamna ca nunta bate la usa. O facem instinctiv ca asa cade bine, ce ar zice lumea, mama, tata, prietenii daca nu s-ar intampla asa. Ei bine, eu cred ca o casatorie are loc pur si simplu, atunci cand simti ca e singurul lucru care iti lipseste. Vine ca o completare a ceea ce traiesti deja. Nu cred ca e cazul aici.

Nu esti pregatita sa-l lasi? In primul rand, nu-ti spune nimeni sa-l lasi. In al doilea rand, daca e nu si nu, de ce trebuie sa o lalai inca ceva timp, inselandu-te pe tine, inselandu-l pe el?
Exista un moment critic, atunci cand spunem lucrurilor pe nume, cand i-ai spune lui: nu vreau sa ne casatorim. E jenant, simti ca intri in pamant, dar trece. Te elibereaza si poti vedea lucrurile mai bine.
rashela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:10
De la: hystria1, la data 2011-01-30 11:52:59
De la: shining_blue3, la data 2011-01-30 11:31:37cum sa incep... suntem impreuna de 3 ani jumate.. m-a cerut, am zis da... dar.... (exista si un dar), eu am o mare ezitare... mi-e frica.. mi-e frica sa fac pasul.. parca e loc de mai bine.. suntem de 3 ani si ceva impreuna.. dar nu mai e pasiunea aceea, parca e seaca relatia.. lipseste ceva... stau si ma tot gandesc ca se poate si mai bine.. ma tot uit in stanga in dreapta, la alti barbati, parca ala e mai frumos, parca ala e mai matur, celalalt e mai nu stiu cum. din august se tine un coleg de munca sa ii tot dau numaul de telefon.. i la-m dat prin noiembrie.. am cedat.. arata bine, e cu 10 ani mai mare, matur.. m-am capatat in schimb cu un termen de comparatie pentru prietenul meu.. nu regeret ca m-am vazut cu colegul dar mi s-a adancit ezitarea cu nunta... colegul inca se tine dupa mine desi nu ne-am vazut decat o data acum 2 luni.. mi-ar place mult sa incerc cu el, in schimb nu pot renunta nici la relatia actuala.. daca as renunta si s-ar dovedi gresit? daca as renunta si ar fi decizia buna? nici nu stiu... nu-s multuita de przent... sunt multe diferente intre noi.. voi ce ziceti?



vorbesti de intuitie ? de "vocea ratiunii" ? eu la asta ii acord tot creditul


da da!
pickard
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:19
Daca nu esti sigura, mai bine nu te casatori cu el. Cand iubesti, nu ai in fata decat un barbat si atat. Nu-ti arde sa mai iei in calcul si alte "oferte".
Micael
Postat pe 30 Ianuarie 2011 15:13
De la: shining_lulu, la data 2011-01-30 11:31:37cum sa incep... suntem impreuna de 3 ani jumate.. m-a cerut, am zis da... dar.... (exista si un dar), eu am o mare ezitare... mi-e frica.. mi-e frica sa fac pasul.. parca e loc de mai bine.. suntem de 3 ani si ceva impreuna.. dar nu mai e pasiunea aceea, parca e seaca relatia.. lipseste ceva... stau si ma tot gandesc ca se poate si mai bine.. ma tot uit in stanga in dreapta, la alti barbati, parca ala e mai frumos, parca ala e mai matur, celalalt e mai nu stiu cum. din august se tine un coleg de munca sa ii tot dau numaul de telefon.. i la-m dat prin noiembrie.. am cedat.. arata bine, e cu 10 ani mai mare, matur.. m-am capatat in schimb cu un termen de comparatie pentru prietenul meu.. nu regeret ca m-am vazut cu colegul dar mi s-a adancit ezitarea cu nunta... colegul inca se tine dupa mine desi nu ne-am vazut decat o data acum 2 luni.. mi-ar place mult sa incerc cu el, in schimb nu pot renunta nici la relatia actuala.. daca as renunta si s-ar dovedi gresit? daca as renunta si ar fi decizia buna? nici nu stiu... nu-s multuita de przent... sunt multe diferente intre noi.. voi ce ziceti?


Cand o sa te hotarasti ce vrei n-o sa mai ai dubii in a alege.Ce marfa ar fi sa-l iubesti pe coleg si el sa mai vrea sa experimenteze si cu altele.
Barbie30_
Postat pe 31 Ianuarie 2011 08:10
Daca tu nu stii ce ar trebui sa faci noi nici atat
_Cryssa_
Postat pe 31 Ianuarie 2011 09:50
Daca simti ca ceva este in neregula, e mai bine sa amani nunta.

Dupa cum spune si Rashela, vorbeste cu el si vezi ce se intampla. Poate pur si simplu relatia voastra s-a consumat sau poate ca ti-e doar frica de pasul acesta.
kudika_pudika
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:03
eu am invatat cateva lucruri.
1. esti prea tanara se te casatoresti nu mai sunt vremurile parintilor nostri acum suntem prea imaturi si conditia socio-economica ne da numai batai de cap, mori tu te foame singur nu mai iti trebuie inca unul.
2. cand o femeie sa vorbeasca de nunta, fugi, nu pt ca nu vrei sa te lege de ea ci pt ca vorbesc hormonii din ea.
felixcat
Postat pe 31 Ianuarie 2011 15:33
De la: felixcat, la data 2011-01-31 15:33:25eu am invatat cateva lucruri.
1. esti prea tanara se te casatoresti nu mai sunt vremurile parintilor nostri acum suntem prea imaturi si conditia socio-economica ne da numai batai de cap, mori tu te foame singur nu mai iti trebuie inca unul.
2. cand o femeie sa vorbeasca de nunta, fugi, nu pt ca nu vrei sa te lege de ea ci pt ca vorbesc hormonii din ea.
... ..si iata..cum voi barbati ajungeti..singuri si ai nimanui.... ...cu, barba sura..stirbi...cu o burtica, promitatoare...cu un, mers sleampat... ...cu colacei faimosi...etc....etc....
Sibel_16
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:42
De la: Sibel_16, la data 2011-01-31 19:42:17..si iata..cum voi barbati ajungeti..singuri si ai nimanui....

pentru fiecare barbat se gaseste cel putin o femeie disperata care sa-l suporte
battleofwits
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:49
De la: battleofwits, la data 2011-01-31 19:49:08
De la: Sibel_16, la data 2011-01-31 19:42:17..si iata..cum voi barbati ajungeti..singuri si ai nimanui....

pentru fiecare barbat se gaseste cel putin o femeie disperata care sa-l suporte
... ...ei,na.... unde, gasiti...atatea Femei ,disperate???? ...aici pe ,Kudika.???.. ....
Sibel_16
Postat pe 1 Februarie 2011 15:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
depresie din cauza sotului sau a mea? 133 De la: sofia_maria 20 Decembrie 2010 18:59
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 1 De la: naty38 19 August 2010 18:30
cum sa imi cer iubitul de sot? 15 De la: dixe 13 August 2009 21:11
Soacra...este in plus 317 De la: kudika_12538 24 Iulie 2014 21:04
PORUMBEI PENTRU NUNTA 3 De la: POrumbei_Nunta 10 Februarie 2011 08:42