Setari Cookie-uri

Rugaminte

Buna, fac un studiu de caz pe drepturile femeii si ale mamei si as avea nevoie de cateva "Povesti" ale unor femei care au luptat pentru drepturile lor (fie fata de sotul care o batea sau care o trata fara respect, fie la locul de munca, fie intre prieteni etc), in special ale unor mame, pentru a le transpune in niste exemple de ASA DA. Ideea este ca lucram la o brosura pentru drepturile mamei care are rolul sa incurajeze femeile si mamele de preutindenti sa nu se lase calcate in picioare. Daca credeti ca stiti ceva persoane carora ar putea sa le adresez cateva intrebari sau daca sunteti sau ati fost vreuna din voi intr-o situatie in care ati fost nevoite sa luptati pentru copiii vostri sau pentru integritatea voastra sau altceva, m-ar ajuta foarte mult daca mi-ati raspunde la niste intrebari. Inclusiv daca ati actionat in instanta pentru a va apara drepturile voastre ca mama...

Va multumesc cu anticipatie.
Ioana12
Postat pe 2 Februarie 2011 12:57
De la: Ioana12, la data 2011-02-02 12:57:07Buna, fac un studiu de caz pe drepturile femeii si ale mamei si as avea nevoie de cateva "Povesti" ale unor femei care au luptat pentru drepturile lor (fie fata de sotul care o batea sau care o trata fara respect, fie la locul de munca, fie intre prieteni etc), in special ale unor mame, pentru a le transpune in niste exemple de ASA DA. Ideea este ca lucram la o brosura pentru drepturile mamei care are rolul sa incurajeze femeile si mamele de preutindenti sa nu se lase calcate in picioare. Daca credeti ca stiti ceva persoane carora ar putea sa le adresez cateva intrebari sau daca sunteti sau ati fost vreuna din voi intr-o situatie in care ati fost nevoite sa luptati pentru copiii vostri sau pentru integritatea voastra sau altceva, m-ar ajuta foarte mult daca mi-ati raspunde la niste intrebari. Inclusiv daca ati actionat in instanta pentru a va apara drepturile voastre ca mama...

Va multumesc cu anticipatie.


despre drepturile tatilor si al copiiilor nu ai nimic?
battleofwits
Postat pe 2 Februarie 2011 12:59
De la: battleofwits, la data 2011-02-02 12:59:04
De la: Ioana12, la data 2011-02-02 12:57:07Buna, fac un studiu de caz pe drepturile femeii si ale mamei si as avea nevoie de cateva "Povesti" ale unor femei care au luptat pentru drepturile lor (fie fata de sotul care o batea sau care o trata fara respect, fie la locul de munca, fie intre prieteni etc), in special ale unor mame, pentru a le transpune in niste exemple de ASA DA. Ideea este ca lucram la o brosura pentru drepturile mamei care are rolul sa incurajeze femeile si mamele de preutindenti sa nu se lase calcate in picioare. Daca credeti ca stiti ceva persoane carora ar putea sa le adresez cateva intrebari sau daca sunteti sau ati fost vreuna din voi intr-o situatie in care ati fost nevoite sa luptati pentru copiii vostri sau pentru integritatea voastra sau altceva, m-ar ajuta foarte mult daca mi-ati raspunde la niste intrebari. Inclusiv daca ati actionat in instanta pentru a va apara drepturile voastre ca mama...

Va multumesc cu anticipatie.


despre drepturile tatilor si al copiiilor nu ai nimic?


ad__83
Postat pe 2 Februarie 2011 13:01
De la: battleofwits, la data 2011-02-02 12:59:04

despre drepturile tatilor si al copiiilor nu ai nimic?

ai si tu un "problem" major...tatii ...cam cati copii din flori ai?
miss_darine
Postat pe 2 Februarie 2011 13:02
De la: miss_darine, la data 2011-02-02 13:02:10....cam cati copii din flori ai?


asta e un subiect secretizat ...se desecretizeaza peste 30 de ani
battleofwits
Postat pe 2 Februarie 2011 13:04
De la: battleofwits, la data 2011-02-02 13:04:04

asta e un subiect secretizat ...se desecretizeaza peste 30 de ani

cand vei fi bunicul multor randuri de nepoti?
miss_darine
Postat pe 2 Februarie 2011 13:06
De la: Ioana12, la data 2011-02-02 12:57:07Buna, fac un studiu de caz pe drepturile femeii si ale mamei si as avea nevoie de cateva "Povesti" ale unor femei care au luptat pentru drepturile lor (fie fata de sotul care o batea sau care o trata fara respect, fie la locul de munca, fie intre prieteni etc), in special ale unor mame, pentru a le transpune in niste exemple de ASA DA. Ideea este ca lucram la o brosura pentru drepturile mamei care are rolul sa incurajeze femeile si mamele de preutindenti sa nu se lase calcate in picioare. Daca credeti ca stiti ceva persoane carora ar putea sa le adresez cateva intrebari sau daca sunteti sau ati fost vreuna din voi intr-o situatie in care ati fost nevoite sa luptati pentru copiii vostri sau pentru integritatea voastra sau altceva, m-ar ajuta foarte mult daca mi-ati raspunde la niste intrebari. Inclusiv daca ati actionat in instanta pentru a va apara drepturile voastre ca mama...

Va multumesc cu anticipatie.


Pana o sa ti se spuna vreo poveste aici, incearca sa cauti un Tratat de Dreptul familiei. Nu Codul Familiei ci un tratat. Acolo se explica prin exemple cam tot ce te-ar putea interesa pe tine. Cazuri reale, rezolvari s.a.m.d.
rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 13:07
Draga mea, nu te-as putea ajuta, dar ma gandesc... Exista cazul acela in care o femeie abuzata ajunge sa-l convinga pe animalul care i-e sot sa n-o mai abuzeze?
Eu ma indoiesc. Abuzatorii au grave probleme psihice, care nu se indreapta cu discutii. Nu se indreapta nici cu terapie de lunga durata, cateodata.

Presupun ca mai realist e sa ceri povesti ale femeilor care au avut curajul sa zica "De-ajuns!"...

Oricum, bafta si felicitari celor care or sa-ti scrie, pentru ca au reusit sa isi indrepte viata.

Dor_a
Postat pe 2 Februarie 2011 13:11
De la: rashela, la data 2011-02-02 13:07:52
Pana o sa ti se spuna vreo poveste aici, incearca sa cauti un Tratat de Dreptul familiei. Nu Codul Familiei ci un tratat. Acolo se explica prin exemple cam tot ce te-ar putea interesa pe tine. Cazuri reale, rezolvari s.a.m.d.


Subscriu!
Dor_a
Postat pe 2 Februarie 2011 13:13
Ideea este ca am lucrat deja cu toate materialele existente in literatura de specialitate:) Am nevoie de niste povesti actuale, cu persoane reale. Sunt suficiente cazuri de femei care au actionat in instanta pentru tutela copiilor, cazuri de femei care dupa ce au nascut au intampinat dificultati in a-si relua.gasi un loc de munca etc. Vreau doar sa le gasesc. Imi place ca e plin de persoane care fac misto pe tot felul de teme cretine, dar cand e vorba de ceva serios, prea putini sunt cei care sunt seriosi. Mersi oricum.
Ioana12
Postat pe 2 Februarie 2011 13:17
De la: Ioana12, la data 2011-02-02 13:17:39Ideea este ca am lucrat deja cu toate materialele existente in literatura de specialitate:) Am nevoie de niste povesti actuale, cu persoane reale. Sunt suficiente cazuri de femei care au actionat in instanta pentru tutela copiilor, cazuri de femei care dupa ce au nascut au intampinat dificultati in a-si relua.gasi un loc de munca etc. Vreau doar sa le gasesc. Imi place ca e plin de persoane care fac misto pe tot felul de teme cretine, dar cand e vorba de ceva serios, prea putini sunt cei care sunt seriosi. Mersi oricum.


Hmm, ma tot gandesc UNDE ar fi aglomeratia aia de femei care sa fi trecut prin asa ceva. Nu-mi dau seama de unde esti, dar imi vine in minte APACA in Bucuresti.
Ma gandeam la varianta de a merge acolo si a vorbi cu.. sa zicem liderul sindical. Mai mult ca sigur ca-i o femeie. Si sa-i explici cam ce ti-ai dori si daca te poate ajuta.
Trebuie sa existe o fabrica "de muieri" (a nu se intelege ca ies muieri din procesul de fabricatie) cam in orice oras mare, nu?
Cred ca eu asa as face, daca varianta cu biblioteca am epuizat-o.
rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 13:26
Ah,scuze, la reply nu-mi arata din ce oras esti. So, Cluj. Vezi pe aoclo cum e cu femeile, intr-o fabrica ceva.
rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 13:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INTALNIRE UNICA DE VALENTINES DAY??????? 7 De la: Cassey 14 Mai 2009 21:43
Va rog ajutati-ma cu un sfat! 18 De la: steffy91 2 Noiembrie 2011 18:25
cum sa recastig increderea lui? 25 De la: yumy 3 Octombrie 2010 20:34
Ei cum s-au intalnit?? 22 De la: crysa_tm 17 August 2010 09:39
Cum iti dai seama ca esti inselat sau inselata?? 250 De la: andreea_n_x 8 Ianuarie 2016 22:37