Setari Cookie-uri

Am cunoscut oameni cu carte PROSTI..si fara-DESTEPTI.

De la: kudika023770, la data 2011-03-21 18:00:33Cea care a deschis topicul, a uitat sa specifice daca cel cu carte este prost tot in acelasi domeniu sau in altul.Acelasi lucru este valabil si pentru cel fara carte.


vorbim despre un topic deschis in romania de un roman. tu nu ai observat ca la poporul asta oricine face prost pe oricine? Mai mult ca sigur daca intrebi autoarea de ce erau prosti o sa iti raspunda ca erau pentru ca stateau pe scaun nu stiu cum, pentru ca nu stiu cum se uitau, pentru ca nu stiu cum mergeau. prost in societatea asta are multe definitii...
leo_
Postat pe 22 Martie 2011 10:01
De la: visan_georgiana, la data 2011-03-21 20:33:07
De la: ironia, la data 2011-02-28 20:55:16
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:44:04
Ptr mine istetz este o persoana care beneficiaza de o inteligentza nativa si nu una artificiala ca a multora:)). O persoana descurcareatza care cand e pusa in fatza faptului implinit este capabila sa solutzioneze problema...fara a se apuca sa citeasca nush ce carte pe tema aia:)).


hai sa luam si cazul cu pilotatul unui avion...crezi ca o persoana isteata ar reusi sa faca asta fara a avea un manual?


pt anumite meserii trebuie sa ai anumite abilitati, daca era atat de simplu si doar invatai si dadeai examen, eram cu totii piloti, controlori de trafic aerian, neurochirurgi etc. Eu cred ca exista oameni inteligenti care poate au la baza doar liceul , dar au talent in ceea ce fac, sunt deschisi la minte si pot accepta noi provocari, fata de un corporatist caruia daca ii expui o problema simpla, citeste o carte da vreo 3 zile search pe google, si tot nu ajunge la un rezultat....

nici nu o sa ajunga!
ironia
Postat pe 22 Martie 2011 11:43
dragii mei, prostii sunt peste tot si-n toate domeniile. Dar, intr-adevar e mai naspa cu prostii scoliti. Este si o zicere celebra care suna asa: "Cu prostul nescolarizat te lupti un pic si ai scapat, dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala!"
puiut_77
Postat pe 22 Martie 2011 16:26

pt anumite meserii trebuie sa ai anumite abilitati, daca era atat de simplu si doar invatai si dadeai examen, eram cu totii piloti, controlori de trafic aerian, neurochirurgi etc. Eu cred ca exista oameni inteligenti care poate au la baza doar liceul , dar au talent in ceea ce fac, sunt deschisi la minte si pot accepta noi provocari, fata de un corporatist caruia daca ii expui o problema simpla, citeste o carte da vreo 3 zile search pe google, si tot nu ajunge la un rezultat....[/quote]

si se mai lauda ca n-a intalnit problema asta in scoala!
cel mai rau e cazul cand unul d-asta ajunge sa aiba subalterni.[/quote]

asa este, si din pacate asemenea oameni ajung destul de sus in unele companii, pt ca altii considera ca ei asa isi dau interesul, sincer iti spun daca as ajunge vreodata in postura de angajator cred ca i-as pune sa dea test, cand am fost la o companie si am dat ex de 4 ore , am zis ca sunt nebuni, dar de fapt asa vezi daca omul ala a scris adevarul in cv si daca are aptitudini pt postul pe care il vrea
visan_georgiana
Postat pe 23 Martie 2011 20:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu mai suport!!! 19 De la: andr004 31 August 2011 12:56
Declaratie de dragoste... 21 De la: dulcineeaXXX 26 August 2010 15:40
Dragoste sau obisnuinta? 22 De la: fluturasmulticolor 30 Ianuarie 2011 15:39
Dificultati de reangajare dupa nastere 4 De la: timeAftertime 30 Aprilie 2009 16:24
Roata se intoarce intotdeauna? 24 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 17:28