Setari Cookie-uri

Redecoreaza-ti camera cu Dulux !

culoarea mea preferata pentru camera:VIOLET pal.
janvasiliu
Postat pe 1 Martie 2011 18:38
Culoarea mea preferata este albastru. Este culoarea libertatii, puritatii si ma ajuta sa ma simt in largul meu. Intotdeauna am iubit aceasta culoare pentru ca ma reprezinta. Se asorteaza usor, e puternica si stiu ca e a mea. Si ce motiv mai bun poate fi pentru a o regasi si in caminul meu?
irinao
Postat pe 1 Martie 2011 18:40
Culoarea chihlimbarului este cea care ma linisteste si ma face sa visez, mi-ar placea tare mult o camera de chihlimbar care sa fie ca o evadare intr-o lume de stralucire, culoare si mister.
kudika029927
Postat pe 1 Martie 2011 19:39
Pentru ca nu ma pot decide intre bleu si rosu, aleg culoarea de mijloc: mov. Movul este culoarea mea preferata si cea care ma face, intr-adevar, sa visez 8->
mira87
Postat pe 1 Martie 2011 20:12
rozul pentru ca le place sotiei si fetitei mele
guesnicolae
Postat pe 1 Martie 2011 21:16
Culoarea care ma face sa visez este albul. Considerat totusi o non-culoare, dar deopotriva si combinatia perfecta a culorilor spectrului, albul imi aduce aminte de rochia de mireasa, de puritate, de speranta, de porumbelul pacii, ma face sa visez la expresia luminii divine. Este foaia de hartie care imi stimuleaza creativitatea, este culoarea aplicata peretilor din apartamentul micut pentru a da senzatia de spatiu. Albul nu are limite, dupa cum nu au nici mintea umana, vointa ei, creativitatea ei. Albul ma face sa visez la relaxare, la combinatiile pe care le pot face cu el... Putin alb cu rosu si viata devine roz, putin alb cu portocaliu si dam soarele, putin alb cu albastru si dam seninul cerului, putin alb si negru si dam cenusiul norilor, putin alb si verde si dam culoarea marii sau a ierbii... Si as putea continua visand cu ochii deschisi. Albul este rafinat, deschis, elegant, pretentios, capabil sa se asocieze cu oricare alta culoare fara sa dea gres... Este simbolul perfectiunii si nelimitarii, al adevarului si al puritatii. Nu imi imaginez lumea fara alb...
papoocha73
Postat pe 1 Martie 2011 22:17
Lila este culoarea pe care mi-o doream pana acum in bucatarie, faianta am gasit-o deja, mai lipseste lavabilul din partea de deasupra faiantei si tavanul. Dar daca tot m-as apuca de renovat, as face si sufrageria, adica, camera in care imi petrec orele in care vreau sa ma relaxez. Zugravind sufrageria in culoarea lila, a liliacului deschis, m-as trezi dimineata si as vedea in fata ochilor LILA....bine, nu gasca Lila ci culoarea lila, care m-ar face sa fiu mai optimista. Fiind o fire pesimista, as avea nevoie de un impuls, de o doza de optimism din afara, si cine e mai potrivit decat zidurile.
albastreaua
Postat pe 1 Martie 2011 22:44
Culoarea care ma face sa visez este culoarea somonului.
Atunci cand privesc culoarea somonului, visez ca sunt perseverenta in viata precum este somonul, care calatoreste in amonte pe rauri pentru a-si depunde ouale; visez ca sunt rezistenta ca el, care reuseste sa parcurga chiar si 100 km pe zi; visez ca ma integrez oricarui loc unde ajung impinsa de viata fiind, asa cum face fata el schimbarii, atunci cand la maturitate pleaca din apele dulci spre mare, apa sarata, fara a intampina probleme de adaptabilitate.
Cand privesc culoarea somonului, visez la decorul locului in care ma voi casatori deoarece visez sa fie cu accente de roz somon: buchete la mese din pene vopsite in culoarea somonului, visez la baloane, marturii in saculeti in aceeasi nuanta, esarfa care va inlocui voalul sa fie in acelasi ton....
Cand privesc culoarea somonului, visez la toamna care vine cu culori, precum cea a somonului, portocaliu, caramiziu.., revansandu-se cu peisaje minunate pentru ceea ce aduce cu ea; mai visez la un machiaj simplu si fermecator in tonuri de roz somon, care complimenteaza tenul bronzat cu care raman dupa o vara deosebita, mangaiata constant de razele de soare tandre.
Visez la liniste, calm, serenitate, relaxare, blandete, reinvigorarea spiritului......si lista continua...
miha_loves_zaf
Postat pe 2 Martie 2011 01:12
Culoarea sampaniei din noaptea nuntii ce a inrourat buchetul de mireasa din trandafiri rosii si gladiole albe, cu stropi de fericire!
lolita10
Postat pe 2 Martie 2011 04:32
culoarea care ma face pe mine sa vibrez este albastru marin, combinatia aceea intre albastru si verde care are o personalitate proprie si pe care nu o poti asorta cu nimic pentru ca iese din tipar. ma incanta si ca e o culoare mai inchisa, misterioasa pentru ca nu spune multe si doar incanta ochiul si stimuleaza simturile si creativitatea sa integrezi culoarea asta cumva in ziua, casa si mintea ta.
2dream4
Postat pe 2 Martie 2011 09:07
Albastrul este culoarea ce ma face sa visez, ma relaxeaza si imi da confort.
mioritza40
Postat pe 2 Martie 2011 12:00
Culoare in care mi-as decora dormitorul, este culoarea somonului. Aceasta nuanta ,imi ofera nota de optimism,de speranta si de energie pentru a incepe o noua zi , in fiecare dimineata!
gazamica_elena
Postat pe 2 Martie 2011 12:40
Atunci cand visez cu ochii deschisi si visez totul in roz,culoarea care ma face sa visez este albastrul.
Nu exista elixir mai bun pentru suflet decat ridicarea privirii catre albastrul cerului.
Albastrul este o culoare a aspiratiilor inalte ,a libertatii launtrice ,a calmului,a iubirii altruiste,lipsite de gelozie si posesivitate.
Albastrul predispune la concentrare ,la liniste interioara,dor,nostalgie spirituala,face sa apara senzatia de departare in spatiu,de detasare,de infinit,de meditatie spontana.
Albastrul este o culoare legata de vis,intelepciune si serenitate.
Este culoarea lucrurilor profunde.
Albastrul este o culoare specifica fiintelor calme,semnifica tandrete,iubire constanta ,afectiune coplesitoare.
Se spune ca persoanele carora le place culoarea albastra nu pot trai in singuratate,sunt foarte agitate precum valurile oceanelor,sunt independente si senzuale.
kudika022666
Postat pe 2 Martie 2011 13:08
Culoarea care ma face sa zambesc este Roz.
gabyyytza
Postat pe 2 Martie 2011 15:00
Pe mine ma face sa visez culoarea verde, deoarece imi da mereu senzatia de prospetime si caldura.
kudika372507
Postat pe 2 Martie 2011 15:45
Albastru este culoarea care ma face sa visez.
Rocs90
Postat pe 2 Martie 2011 16:39
Din cauza zonei in care locuim,(aproape 6 luni e iarna)imi doresc cea mai calda culoare care reprezinta razele calde si mangaietoare ale soarelui,pe care il dorim din toata fiinta noastra:ORANGE.Suntem asemeni Florii soarelui ,care urmarim razele si caldura Soarelui.
Popovici_Elena_Silvia_1
Postat pe 2 Martie 2011 19:02
cu siguranta am 2 culori care imi plac....rosu inflacarat si verde...cand ma gandesc la verde, ma gandesc la primavara...In fiecare primavara, dupa ce iarna i-a aratat omului cat de este de singur, dezvelind si inghetand pamantul care-l poarta, acesta a imbracat o noua haina verde, datatoare de speranta, redevenind fecund si hranitor. Verdele este caldut, caci venirea primaverii se manifesta prin topirea gheturilor si caderea unor ploi fertilizatoare.Verdele intra cu rosul intr-un joc simbolic de alternante, asa cum trandafirul infloreste printre frunzele verzi.Prin forta, puterea si stralucirea lui, rosul este considerat pretutindeni ca fiind simbolul fundamental al principiului vital. Este culoarea focului si a sangelui, este culoarea iubirii, a dragostei nemarginite....a amorului nebun..a dorintelor indeplinite...a martisorului...deci clar...rosu este culoarea preferata...cum ar arata dormitorul meu in aceasta culoare?
larissa_personal
Postat pe 2 Martie 2011 20:04
albastru doar pentru baiatu meu sa il faca optimist
rezistenta
Postat pe 2 Martie 2011 21:27
Albastrul este culoare mea preferata,la fel ca si cerul sau norii,foarte des mi se spune ca sunt,,cu capul in nori''.Sunt o fire foarte visatoare,pentru mine albastrul este foarte relaxant,imi limpezeste memoria !
madalinel
Postat pe 3 Martie 2011 00:08
culoarea mov pal
diana
kudika046294
Postat pe 3 Martie 2011 00:27
Cularea care ma face sa visez este VERDE.Culoarea verde destinde considerabil atat fizicul, cat si psihicul. Ea ne permite sa echilibram structura somatica cu cea psihica si face posibila o rapida diminuare a stresurilor, precum si anihiarea nelinistilor. Culoarea verde este utilizata cu succes in lupta impotriva iritabilitatii. Aceasta culoare este marele calmant al celor iuti la manie sau irascibili si al nervosilor cronici. In plus, culoarea verde permite o prompta schimbare a ideilor, fiind foarte utila in acest sens mai ales in cazurile de obsesie (tulburare a vointei observabila la degenerati sau la cei cu tulburari mentale care consta intr-o predominare a unei idei fixe, sau chiar impotriva vointei subiectului; in multe situatii, obsesia se prezinta ca o frica sau ca un impuls coplesitor care se impune mentalului in mod tiranic, provocand o senzatie de angoasa).
Efectele fiziologice ale culorii verde: scade presiunea sanguina, dilata vasele capilare. Efectele psihologice ale culorii verde: liniste, buna dispozitie, relaxare, meditatie, echilibru, contemplare, abundenta de asociatiii mentale de idei, fantezie, culoare rece, placuta, odihnitoare si calma, impresie intensa de prospetime, faciliteaza deconectarea nervoasa, senzatie de departere in spatiu.
Indicatiile terapeutice ale culorii verde:

- cancer,
- carcinom la san ( tumoare),
- dureri de cap, dureri de cap nevralgice,
- erizipel,
- gripa,
- hipertensiune,
- insomnie,
- nevralgie,
- raceala la cap,
- sifilis,
- tulburari cardiace,
- ulcer.
VA SFATUIESC PE TOTI SA ALEGETI VERDELE IN MATERIE DE DECORATIUNI INTERIOARE . PE MINE MA "POARTA" INTR-O LUME MAI BUNA,PARCA VISEZ CA SUNT PE UN CAMP, TAVALINDU-MA PE IARBA PROASPATA INTR-O DIMINEATA DE PRIMAVARA!
silviasilvia
Postat pe 3 Martie 2011 09:21
Cu visarea, asociez culoarea BLEU.
felicidade
Postat pe 3 Martie 2011 09:56
Culoarea verde este preferata mea, deoarece ma duce cu gandul la natura. Iubesc natura si deci o astfel de culoare in camera mea, m-ar face sa ma simt mai aproape de natura si in consecinta mi-ar crea o stare de bine.
kudika365226
Postat pe 3 Martie 2011 10:42
Albastru,in mod clar.Culoarea cerului senin,culoarea apei cele mai cristaline,culoarea ochilor mei,culoarea sufletului meu,culoarea cea mai pura!Imi da o stare de bine,de siguranta,dar totodata de libertate si relaxare.
dora_zamfir
Postat pe 3 Martie 2011 12:29
eu prefer culoare ALB...degaja liniste, siguranta, curateniie...etc etc..
ad__83
Postat pe 3 Martie 2011 12:34
Inchid ochii si privesc
In jurul meu mii de culori sclipesc.
Apusul auriu si calm in zari dispare,
O umbra mov si calda in alcov apare.
Luna, pe scena cerului maiastra
Mangaie cu raze argintii cala alba din glastra.
Tin ochii inchisi si parca aud cum bate in fereastra
Un porumbel frumos cu aripa albastra.
Visez si miile de stele din negrul vazduh
Imi poarta pasi mov spre argintiul duh...
In patul cald si moale cu sidefiu procov
Pe perna violeta-mi citeste din ceaslov.
Plutesc cu pasi usori pe vise fumurii,
Coboara dimineata din norii visinii.
Si-n verdea mea odaie cu colturi cenusii,
Ajunge o raza de soare cu sclipiri aramii.
Deschid ochii-mi negri si in jur privesc,
Boabe de roua roz si argintii sclipesc.
Tot ce e pur si alb, in viata ma face sa cedez,
Stralucitorul alb ma face sa visez...
kmy50rynn
Postat pe 3 Martie 2011 17:09
Albastrul (culoarea cerului de vara) ma duce rapid in lumea viselor.
Biencuta
Postat pe 3 Martie 2011 22:15
Culoarea mea preferata este lila in orice nuanta si orice varianta.
angyciobanu
Postat pe 3 Martie 2011 23:51
De mica am preferat culoarea mov,in orice nuanta...violet imperial sau lila...apoi am aflat ca piatra pe care o port la inel si care e bineinteles violet (am un inel cu ametist) e cea care e piatra zodiei mele.
Am avut la un moment dat sufrageria violet,acum am dormitorul violet,ma imbrac destul de des in violet...e clar ca asta e culoarea care ma face sa visez,sa ma simt bine.
kudika373545
Postat pe 4 Martie 2011 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga un joc de Laser Tag de 12 minute pentru tine si inca 4 prieteni! 67 De la: florydogaru 28 Aprilie 2011 14:39
concurs Lotus 193 De la: concursKudika 8 Iunie 2009 11:57
Castiga unul di cele 3 Cadouri de Craciun BIO oferite de Orchidea Blu 239 De la: elena_banu87 20 Decembrie 2010 10:37
Concurs: Clara Sheller sau Erica Strange? 467 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:22
Kudika si Always te invita la rasfat si premii 314 De la: maryyyana10 13 Decembrie 2009 14:36