Setari Cookie-uri

avortul

buna. in urma unui sondaj de opinie facut la sc m'am gandit sa pun intrebarea si aici. daca la varsta de 17-18 ani atzi ramane insarcinate .. din greseala nu din dragoste..ati avorta sau ati pastra copilul?

pt baieti,: ati fi dispusi sa va casatoriti cu o fata care are un copil cu atcnv facut in timpul adolescentei?
anonimy02
Postat pe 19 Martie 2011 14:18
De la: anonimy02, la data 2011-03-19 14:18:19buna. in urma unui sondaj de opinie facut la sc m'am gandit sa pun intrebarea si aici. daca la varsta de 17-18 ani atzi ramane insarcinate .. din greseala nu din dragoste..ati avorta sau ati pastra copilul?

pt baieti,: ati fi dispusi sa va casatoriti cu o fata care are un copil cu atcnv facut in timpul adolescentei?


Ce inseamna din greseala? Vine musca sau cum?
mimi_ca29
Postat pe 19 Martie 2011 14:23
De la: anonimy02, la data 2011-03-19 14:18:19buna. in urma unui sondaj de opinie facut la sc m'am gandit sa pun intrebarea si aici. daca la varsta de 17-18 ani atzi ramane insarcinate .. din greseala nu din dragoste..ati avorta sau ati pastra copilul?

pt baieti,: ati fi dispusi sa va casatoriti cu o fata care are un copil cu atcnv facut in timpul adolescentei?


sondaj pe dreaq.u
zii ca ai ramas bortoasa si gata
Valy90
Postat pe 19 Martie 2011 14:27
De la: anonimy02, la data 2011-03-19 14:18:19buna. in urma unui sondaj de opinie facut la sc m'am gandit sa pun intrebarea si aici. daca la varsta de 17-18 ani atzi ramane insarcinate .. din greseala nu din dragoste..ati avorta sau ati pastra copilul?

pt baieti,: ati fi dispusi sa va casatoriti cu o fata care are un copil cu atcnv facut in timpul adolescentei?



ia intra frumusel pe net si uita-te la niste fotografii cu copii avortati ! si dupa ai vino si spune-ne cam cum te simti....
contesina
Postat pe 19 Martie 2011 16:23
Pentru o femeie educata, nu exista termenul de "insarcinata din greseala". Pentru o femeie educata si beata critza, aceasta greseala trebuie asumata si lasata sa se dezvolte in conditii optime timp de 7-9 luni. Felicitari! Esti fericita mamica a unui copil! Pune-l la san, faceti cunostinta si asuma-ti rolul de mama singura :) Cu siguranta, as pastra copilul. Chiar daca l-as face la betie. Cat despre barbatii care se incurca cu o mama singura...stim cu totii cat de lasi sunteti :) Voi credeti ca din orgoliu nu cresteti copilul altuia dar, de fapt, e lasitate. Pentru acei cativa care se inhama la o relatie in care se afla o mama singura, ma inclin cu respect. Asta ma face sa va admir curajul si barbatia de care dati dovada. Asta ma face sa cred ca voi, chiar daca sunteti putini, pretuiti femeia aia care are copilul altuia si treceti peste prejudecatile astea ieftine. Iar voi, fetelor, asumati-va greselile si nu deveniti niste criminale. Sunt atatea metode de contraceptie, daca nu va doriti un copil si daca picioarele voastre stau mai tot timpul desfacute la 180 de grade, protejati-va fata! :)
Ionyssa
Postat pe 7 Aprilie 2011 00:14
ERATA!
Randul 4, cuvant lipsa! Revizuiesc! :) " Cat despre barbatii care NU se incurca..." . Mi-a scapat negatia :)
Ionyssa
Postat pe 7 Aprilie 2011 00:16
De la: anonimy02, la data 2011-03-19 14:18:19buna. in urma unui sondaj de opinie facut la sc m'am gandit sa pun intrebarea si aici. daca la varsta de 17-18 ani atzi ramane insarcinate .. din greseala nu din dragoste..ati avorta sau ati pastra copilul?

pt baieti,: ati fi dispusi sa va casatoriti cu o fata care are un copil cu atcnv facut in timpul adolescentei?


Daca m-ai fi intrebat acum 20 de ani cand aveam varsta respectiva si gandeam ca la acea varsta, ti-as fi raspuns: NU, nu l-as pastra. Daca ma pui sa-ti raspund la varsta asta, atunci zic DA, l-as pastra.

Cu baietii nu stiu. Pot doar sa banuiesc ca, acolo unde exista iubire adevarata, copilul nu-i privit ca un "rau".
rashela
Postat pe 7 Aprilie 2011 00:33
Nu l-as pastra.
Spanish_Dancer
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:40
De la: Ionyssa, la data 2011-04-07 00:14:02Pentru o femeie educata, nu exista termenul de "insarcinata din greseala". Pentru o femeie educata si beata critza, aceasta greseala trebuie asumata si lasata sa se dezvolte in conditii optime timp de 7-9 luni. Felicitari! Esti fericita mamica a unui copil! Pune-l la san, faceti cunostinta si asuma-ti rolul de mama singura :) Cu siguranta, as pastra copilul. Chiar daca l-as face la betie. Cat despre barbatii care se incurca cu o mama singura...stim cu totii cat de lasi sunteti :) Voi credeti ca din orgoliu nu cresteti copilul altuia dar, de fapt, e lasitate. Pentru acei cativa care se inhama la o relatie in care se afla o mama singura, ma inclin cu respect. Asta ma face sa va admir curajul si barbatia de care dati dovada. Asta ma face sa cred ca voi, chiar daca sunteti putini, pretuiti femeia aia care are copilul altuia si treceti peste prejudecatile astea ieftine. Iar voi, fetelor, asumati-va greselile si nu deveniti niste criminale. Sunt atatea metode de contraceptie, daca nu va doriti un copil si daca picioarele voastre stau mai tot timpul desfacute la 180 de grade, protejati-va fata! :)
Bun pana aici sunt de cord cu tine.Dar tipul care a lasat-o insarcinata ce inima are sa nu se implice in viaa acelui copil care totusi e al lui.De ce doar ea tre sa traga pronoasele acelei aventuri,huh?
Eu unul as turba sa stiu ca nu-mi pot vedea copilul...asta apropos de donatorii de sperma...cum naiba sa-ti poarte alta copii de care tu sa nu ai habar....ma rog am dat in altele...
The_Exile
Postat pe 7 Aprilie 2011 18:49
Am facut o mare tampenie la varsta de 18 ani. Din fericire, fara urmari, dar daca s-ar intampla (se rupe prezervativul, am uitat sa i-au pastila-recunosc sunt zapacita) l-as pastra, indiferent de consecinte.
in ce priveste avortul, nu sunt de acord, indiferent de motive. nu-l poti creste, nu ai posibilitatea? mai exista si alte optiuni cum e adoptia. sunt sute de femei care isi doresc un copil si nu pot avea. so...
adyna2905
Postat pe 8 Aprilie 2011 09:30
De la: anonimy02, la data 2011-03-19 14:18:19buna. in urma unui sondaj de opinie facut la sc m'am gandit sa pun intrebarea si aici. daca la varsta de 17-18 ani atzi ramane insarcinate .. din greseala nu din dragoste..ati avorta sau ati pastra copilul?

pt baieti,: ati fi dispusi sa va casatoriti cu o fata care are un copil cu atcnv facut in timpul adolescentei?


naspa situatie ...

insa daca te consoleaza cu ceva, am inteles ca daca ai o sarcina pana in 20 de ani
ai sanse reduse de a mai face cancer la san
battleofwits
Postat pe 8 Aprilie 2011 09:35
De la: adyna2905, la data 2011-04-08 09:30:09Am facut o mare tampenie la varsta de 18 ani. Din fericire, fara urmari, dar daca s-ar intampla (se rupe prezervativul, am uitat sa i-au pastila-recunosc sunt zapacita) l-as pastra, indiferent de consecinte.
in ce priveste avortul, nu sunt de acord, indiferent de motive. nu-l poti creste, nu ai posibilitatea? mai exista si alte optiuni cum e adoptia. sunt sute de femei care isi doresc un copil si nu pot avea. so...


Si ai putea trai cu gandul ca nu stii ce s-a intamplat cu copilul tau? Ca poate-l bate mama ailalta, poate-l arde cu tigara cum au fost atatea cazuri, paote-l abuzeaza sexual ...

Mi se pare o mare inconstienta sa-ti dai copilul spre adoptie.
Spanish_Dancer
Postat pe 8 Aprilie 2011 15:51
Normal k as pastra copilul¡¡¡
Eu la varsta de 17 ani am ramas insarcinata,(din dragoste) la 18 am nascut,o fetita minunata ,ea e viata noastra .Acum suntem o mica familie de nedespartit.
Parinti au acceptat,dupa aceea mi-am terminat studile,etc.

Din totdeauna am fost contra avortului,si mereu am zis ca acele pers sunt cele mai ieftine si irresponsabile femei. Decat sa-l omori mai bine da-l spre adoptie si el are loc in lume,dar inainte gandestete cum iti vezi viitorul,kiar ai putea avea constinta impacata?¿?
Si nu uita avortul e PACAT¡¡¡
S_K_
Postat pe 8 Aprilie 2011 16:10
1. Pt persoana aceea care spunea ca pt o femeie.educata nu exista sarcina din greseala imi permit sa-i transmit ca numai un imbecil(a) ar putea scrie asa ceva. De asemenea, imi permit sa-i reamintesc ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura, in afara de abstinenta.
2. La 17-18 ani , in conditiile in care fata respectiva ramane gravida si doreste sa-si continue studiile nu cred ca are rost sa pastreze sarcina. Exista timp suficient si dupa ce reuseste sa se realizeze a.i. sa aiba ce-i oferi. Acuma daca vrea sa se dedice neaparat familie si chiar are posibilitati sa-l creasca, de ce nu daca si-l doreste. Desi ma indoiesc ca sunt multe care au asemenea maturitate.
3. Nu inteleg de ce in adolescenta sa se casatoreasca ca au un copil? Cu ce ii ajuta, in afara de cazul in care amandoi vor sa intemeieze o familie, nu din obligatie cum ar zice o baba. E inutil. Cat despre barbatii ajunsi la o varsta matura care nu vor sa se implice intr-o relatie cu o femeie care are deja un copil, nu cred ca trebuie blamati. Asta e, sunt sinceri si isi declara limitele si dorintele in viata. Ce poti dori mai mult de la un om? Sa fie toti martiri?!
mihaelaghet
Postat pe 9 Aprilie 2011 06:51
daca m-as intoarce in timp nu as pastra plodul...am un viitor sa-mi fac, familie, si abea la urma copilul
B3ndiss
Postat pe 9 Aprilie 2011 08:52
De la: mihaelaghet, la data 2011-04-09 06:51:291. Pt persoana aceea care spunea ca pt o femeie.educata nu exista sarcina din greseala imi permit sa-i transmit ca numai un imbecil(a) ar putea scrie asa ceva. De asemenea, imi permit sa-i reamintesc ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura, in afara de abstinenta.
2. La 17-18 ani , in conditiile in care fata respectiva ramane gravida si doreste sa-si continue studiile nu cred ca are rost sa pastreze sarcina. Exista timp suficient si dupa ce reuseste sa se realizeze a.i. sa aiba ce-i oferi. Acuma daca vrea sa se dedice neaparat familie si chiar are posibilitati sa-l creasca, de ce nu daca si-l doreste. Desi ma indoiesc ca sunt multe care au asemenea maturitate.
3. Nu inteleg de ce in adolescenta sa se casatoreasca ca au un copil? Cu ce ii ajuta, in afara de cazul in care amandoi vor sa intemeieze o familie, nu din obligatie cum ar zice o baba. E inutil. Cat despre barbatii ajunsi la o varsta matura care nu vor sa se implice intr-o relatie cu o femeie care are deja un copil, nu cred ca trebuie blamati. Asta e, sunt sinceri si isi declara limitele si dorintele in viata. Ce poti dori mai mult de la un om? Sa fie toti martiri?!







... auzi mamaie ... in tot ce scrii urla un ''realism'' ipocrit al omului care nu vrea sa faca nici un efort in viata si astepta sa ''fructifice'' orice oportunitate de a trai bine o perioada ... indiferent cum si pe spinarea cui ...

... formulati citeva concepte simple pe care le calcati in picioare atunci cind va place ...

... in primul rind ... NU EXISTA GRESELI ... ca ai 17 sau 40 de ani, orice COPIL este rodul unei IUBIRI ... ca ai luat sau nu anticonceptionale, ca ai folosit sau nu ''protectie'' nu poti spune ca te-ai calarit cu cineva ... din ''greseala'' ... sau sinteti animale ? ... ca nu stiti ce vreti de la cel in fata caruia deschideti deschideti picioarele asta e cu totul altceva ... dar toate o faceti cu ''incredere'' ... in voi si in cel care va pompeaza ...

... in al doilea rind ... de ce inoculati ideea perversa ca o femeie insarcinata la 17 ani ar fi singura si va fi lasata singura ? ... femeia aia are propria familie, o mama, un tata ... care o pot ajuta ... mai exista si tatal biologic ... pe care multe il considerati din start un mucos ... si nu este intotdeauna asa ... si mai sint si parintii tatalui biologic ... care pot fi niste oameni foarte morali si corecti ... de ce sinteti IPOCRITI si ii ''uitati'' aceste persoane undeva in spatele scenei ... de ce credeti ca aceste persoane nu au curajul si corectitudinea de a interveni pozitiv ? ... de ce credeti ca toti sint niste lasi ipocriti si care isi educa copii cu egoism si jubileaza cind le este greu ... cu ajutorul acestor persoane apropiate, cresterea unui copil , sau mai multi devine un lucru normal si natural asa cum ar trenui sa fie ... iar la 17 ani viata de abia incepe ... se poate sa nu iti ''doresti'' un copil pina nu ii vezi ochii si nu il tii in mina ...asa cum ati fost si voi priviti si tinuti in mina ... apoi TOTUL se schimba ... nu mai fiti ipocriti si terminati cu atitudinile comuniste cind femeia era o ''doamna'' doar pentru ca avea un singur copil ...

... nu in ultimul rind ... sint citeva vorbe si atitudini romanesti antice ... deschide ochii inainte de a deschide picioarele ... si ... daca esti Barbat (cu B mare) si stii ce vrei de la tine si de la altii nu poti fugi de o femeie careia iai spus ca o iubesti si nu mai poti fara ea ... nu poti fugi de proprii tai copii ... de fapt sint atitia barbati care SE ROAGA de femeile lor sa le faca un copil sau mai multi ...

... si nu mai inteleg o alta IPOCRIZIE ... care dovedeste, de fapt, ca multe femei ... cu copii sau fara ... deschid picioarele in fata oricui fara sa isi puna intrebarea ce vrea respectivul de la ele ... nu pot intelege ce fel de om poti sa fii sa te lasi pompata de cineva doar pentru a iti satisface niste simturi de moment si apoi sa platesti CONSTIENT cu sanatatea si constiintza ... asta ma face sa cred ca multe femei sint doar niste maimutze ... ca si multi barbati ... dar cred ca se exagereaza mult prea mult ...

marco918
Postat pe 9 Aprilie 2011 11:31
De la: ryana4cutty, la data 2011-04-09 08:52:52daca m-as intoarce in timp nu as pastra plodul...am un viitor sa-mi fac, familie, si abea la urma copilul






... auzi ... tu nu ai nici un copil ... mai multe avorturi ai dar nu si copii ... dar sa stii ca poate viitorul, familia nu o sa le ai tocmai pentru ca ai renuntat la ''plozii'' tai ... si tu ai fost un ''plod'' ... din fericire parintii tai si-au asumat ''riscul'' de a nu avea viitor si familie din cauza ... ta ... ingramadita esti ...
marco918
Postat pe 9 Aprilie 2011 11:35
Sunt de acord cu tine marco918
bobocica87
Postat pe 9 Aprilie 2011 11:44
De la: mihaelaghet, la data 2011-04-09 06:51:291. Pt persoana aceea care spunea ca pt o femeie.educata nu exista sarcina din greseala imi permit sa-i transmit ca numai un imbecil(a) ar putea scrie asa ceva. De asemenea, imi permit sa-i reamintesc ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura, in afara de abstinenta.
2. La 17-18 ani , in conditiile in care fata respectiva ramane gravida si doreste sa-si continue studiile nu cred ca are rost sa pastreze sarcina. Exista timp suficient si dupa ce reuseste sa se realizeze a.i. sa aiba ce-i oferi. Acuma daca vrea sa se dedice neaparat familie si chiar are posibilitati sa-l creasca, de ce nu daca si-l doreste. Desi ma indoiesc ca sunt multe care au asemenea maturitate.
3. Nu inteleg de ce in adolescenta sa se casatoreasca ca au un copil? Cu ce ii ajuta, in afara de cazul in care amandoi vor sa intemeieze o familie, nu din obligatie cum ar zice o baba. E inutil. Cat despre barbatii ajunsi la o varsta matura care nu vor sa se implice intr-o relatie cu o femeie care are deja un copil, nu cred ca trebuie blamati. Asta e, sunt sinceri si isi declara limitele si dorintele in viata. Ce poti dori mai mult de la un om? Sa fie toti martiri?!


si eu imi permit sa-ti spun ca :
1. numai o femeie inteligenta poate gandi asa...sunt total de acord cu ce a spus "acea persoana" asa cum , ironic, o cataloghezi tu...si clar la tine e mai mult abstinenta, ca prea inchistata si prea rece esti...si exista metode 100% sigure...in afara de abstinenta
2. la 17 - 18 ani daca fata ramane gravida si doreste sa isi continue studiile.....pastreaza sarcina si isi continua studiile ...vorba cuiva de mai sus...sa isi continue studiile nu poate , nu o duce mintea, dar sa desfaca picioarele a stiut...

sigur ca acum, depinde si de educatia pe care a primit-o acea fata in familie, depinde si de ce "bagaj" emotional si intelectual dispune....sincer, eu am "pus-o" de la 18 ani, intr-o perioada in care avortul nici nu se lua in calcul, adica nu te puteai duce ca astazi la spital si sa spui" vreau sa avortez"....si am facut copilul la 26 de ani...deci exista metode numai ca trebuie sa te duca putin si mansarda ...
eu chiar nu inteleg ce inseamna expresia " nu are ce sa ii ofere unui copil"...ca nu ai vile si masini si bani de cluburi, asta inseamna ca nu poti avea un copil? nu il poti iubi si ocroti ? ciudat! copilul meu a crescut intr-o garsoniera cf.II, e iubita di ocrotita, a invatat carte si nu a facut foamea, cu orice sacrificiu din partea mea......aaaa, si a mai crescut si fara tata, adica cu tata "de duminica"...
deana222
Postat pe 9 Aprilie 2011 12:17
De la: marco918, la data 2011-04-09 11:31:52
De la: mihaelaghet, la data 2011-04-09 06:51:291. Pt persoana aceea care spunea ca pt o femeie.educata nu exista sarcina din greseala imi permit sa-i transmit ca numai un imbecil(a) ar putea scrie asa ceva. De asemenea, imi permit sa-i reamintesc ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura, in afara de abstinenta.
2. La 17-18 ani , in conditiile in care fata respectiva ramane gravida si doreste sa-si continue studiile nu cred ca are rost sa pastreze sarcina. Exista timp suficient si dupa ce reuseste sa se realizeze a.i. sa aiba ce-i oferi. Acuma daca vrea sa se dedice neaparat familie si chiar are posibilitati sa-l creasca, de ce nu daca si-l doreste. Desi ma indoiesc ca sunt multe care au asemenea maturitate.
3. Nu inteleg de ce in adolescenta sa se casatoreasca ca au un copil? Cu ce ii ajuta, in afara de cazul in care amandoi vor sa intemeieze o familie, nu din obligatie cum ar zice o baba. E inutil. Cat despre barbatii ajunsi la o varsta matura care nu vor sa se implice intr-o relatie cu o femeie care are deja un copil, nu cred ca trebuie blamati. Asta e, sunt sinceri si isi declara limitele si dorintele in viata. Ce poti dori mai mult de la un om? Sa fie toti martiri?!







... auzi mamaie ... in tot ce scrii urla un ''realism'' ipocrit al omului care nu vrea sa faca nici un efort in viata si astepta sa ''fructifice'' orice oportunitate de a trai bine o perioada ... indiferent cum si pe spinarea cui ...

... formulati citeva concepte simple pe care le calcati in picioare atunci cind va place ...

... in primul rind ... NU EXISTA GRESELI ... ca ai 17 sau 40 de ani, orice COPIL este rodul unei IUBIRI ... ca ai luat sau nu anticonceptionale, ca ai folosit sau nu ''protectie'' nu poti spune ca te-ai calarit cu cineva ... din ''greseala'' ... sau sinteti animale ? ... ca nu stiti ce vreti de la cel in fata caruia deschideti deschideti picioarele asta e cu totul altceva ... dar toate o faceti cu ''incredere'' ... in voi si in cel care va pompeaza ...

... in al doilea rind ... de ce inoculati ideea perversa ca o femeie insarcinata la 17 ani ar fi singura si va fi lasata singura ? ... femeia aia are propria familie, o mama, un tata ... care o pot ajuta ... mai exista si tatal biologic ... pe care multe il considerati din start un mucos ... si nu este intotdeauna asa ... si mai sint si parintii tatalui biologic ... care pot fi niste oameni foarte morali si corecti ... de ce sinteti IPOCRITI si ii ''uitati'' aceste persoane undeva in spatele scenei ... de ce credeti ca aceste persoane nu au curajul si corectitudinea de a interveni pozitiv ? ... de ce credeti ca toti sint niste lasi ipocriti si care isi educa copii cu egoism si jubileaza cind le este greu ... cu ajutorul acestor persoane apropiate, cresterea unui copil , sau mai multi devine un lucru normal si natural asa cum ar trenui sa fie ... iar la 17 ani viata de abia incepe ... se poate sa nu iti ''doresti'' un copil pina nu ii vezi ochii si nu il tii in mina ...asa cum ati fost si voi priviti si tinuti in mina ... apoi TOTUL se schimba ... nu mai fiti ipocriti si terminati cu atitudinile comuniste cind femeia era o ''doamna'' doar pentru ca avea un singur copil ...

... nu in ultimul rind ... sint citeva vorbe si atitudini romanesti antice ... deschide ochii inainte de a deschide picioarele ... si ... daca esti Barbat (cu B mare) si stii ce vrei de la tine si de la altii nu poti fugi de o femeie careia iai spus ca o iubesti si nu mai poti fara ea ... nu poti fugi de proprii tai copii ... de fapt sint atitia barbati care SE ROAGA de femeile lor sa le faca un copil sau mai multi ...

... si nu mai inteleg o alta IPOCRIZIE ... care dovedeste, de fapt, ca multe femei ... cu copii sau fara ... deschid picioarele in fata oricui fara sa isi puna intrebarea ce vrea respectivul de la ele ... nu pot intelege ce fel de om poti sa fii sa te lasi pompata de cineva doar pentru a iti satisface niste simturi de moment si apoi sa platesti CONSTIENT cu sanatatea si constiintza ... asta ma face sa cred ca multe femei sint doar niste maimutze ... ca si multi barbati ... dar cred ca se exagereaza mult prea mult ...


Ai luat-o pe aratura. Pe langa faptul ca esti dezinformat/a complet. In afara de abstinenta nu exista nicio alta metoda contraceptiva 100% sigura. Mai pune mana si citeste si tu macar un prospect de anticonceptionale sau prezervative. Atatea vorbe desirate nu am vazut demult.
Oricum nu inteleg ce atatea probleme ca exista femei care fac sex si cu barbati cu care nu-si intemeiaza o familie? cred ca mamaia esti tu... Nici nu ma intereseaza ca m-ai atacat gratuit mai sus dar tare e ciudat sa vezi oameni limitati care nu stiu decat sa improaste cu semi-idei.
mihaelaghet
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:26
De la: deana222, la data 2011-04-09 12:17:35
De la: mihaelaghet, la data 2011-04-09 06:51:291. Pt persoana aceea care spunea ca pt o femeie.educata nu exista sarcina din greseala imi permit sa-i transmit ca numai un imbecil(a) ar putea scrie asa ceva. De asemenea, imi permit sa-i reamintesc ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura, in afara de abstinenta.
2. La 17-18 ani , in conditiile in care fata respectiva ramane gravida si doreste sa-si continue studiile nu cred ca are rost sa pastreze sarcina. Exista timp suficient si dupa ce reuseste sa se realizeze a.i. sa aiba ce-i oferi. Acuma daca vrea sa se dedice neaparat familie si chiar are posibilitati sa-l creasca, de ce nu daca si-l doreste. Desi ma indoiesc ca sunt multe care au asemenea maturitate.
3. Nu inteleg de ce in adolescenta sa se casatoreasca ca au un copil? Cu ce ii ajuta, in afara de cazul in care amandoi vor sa intemeieze o familie, nu din obligatie cum ar zice o baba. E inutil. Cat despre barbatii ajunsi la o varsta matura care nu vor sa se implice intr-o relatie cu o femeie care are deja un copil, nu cred ca trebuie blamati. Asta e, sunt sinceri si isi declara limitele si dorintele in viata. Ce poti dori mai mult de la un om? Sa fie toti martiri?!


si eu imi permit sa-ti spun ca :
1. numai o femeie inteligenta poate gandi asa...sunt total de acord cu ce a spus "acea persoana" asa cum , ironic, o cataloghezi tu...si clar la tine e mai mult abstinenta, ca prea inchistata si prea rece esti...si exista metode 100% sigure...in afara de abstinenta
2. la 17 - 18 ani daca fata ramane gravida si doreste sa isi continue studiile.....pastreaza sarcina si isi continua studiile ...vorba cuiva de mai sus...sa isi continue studiile nu poate , nu o duce mintea, dar sa desfaca picioarele a stiut...

sigur ca acum, depinde si de educatia pe care a primit-o acea fata in familie, depinde si de ce "bagaj" emotional si intelectual dispune....sincer, eu am "pus-o" de la 18 ani, intr-o perioada in care avortul nici nu se lua in calcul, adica nu te puteai duce ca astazi la spital si sa spui" vreau sa avortez"....si am facut copilul la 26 de ani...deci exista metode numai ca trebuie sa te duca putin si mansarda ...
eu chiar nu inteleg ce inseamna expresia " nu are ce sa ii ofere unui copil"...ca nu ai vile si masini si bani de cluburi, asta inseamna ca nu poti avea un copil? nu il poti iubi si ocroti ? ciudat! copilul meu a crescut intr-o garsoniera cf.II, e iubita di ocrotita, a invatat carte si nu a facut foamea, cu orice sacrificiu din partea mea......aaaa, si a mai crescut si fara tata, adica cu tata "de duminica"...

Doar pentru ca s-a intamplat la o varsta frageda nu cred ca e normal sa-ti complici viata inutil. dar fiecare e liber sa creada si sa se chinuie cum i se pare de cuviinta. Si tocmai pentru ca multi au murit ca sa dea acest drept unei femei de a alege ce face cu viata ei nu cred ca vreunul din noi are dreptul sa comenteze impotriva acestui lucru.
Nu o intelegi expresia probabil pentru ca nu te duce mansarda la mai multe decat vile si cluburi. Ca sa educi un copil trebuie sa-ti fi trait intai tu viata tocmai ca sa il poti ocroti si educa. Astea nu se intampla la 17 ani. Poate chiar mai sunt unii care chiar vor sa-si faca o familie la 18 ani, pe care parintii sunt dispusi sa-i ajute. Ii obliga cineva sa renunte la ceea ce-si doresc? Si pentru cele care nu-si doresc ce solutie le propui? Pentru cele carora parintii si mucosul, pentru ca da e un mucos unul la 17 ani, le intorc spatele ce propui? in cazul asta de ce s-o obligi pe amarata aia la ceva ce nu-si doreste?
Dreptul la fericire il are si ea ca si tine. Asa ca nu va mai treziti cunoscatori al adevarului absolut! Vrei sa faci un copil la 17 ani fa-l nu te opreste nimeni? Nu vrei? Sa fii sigura ca nici o gloata de idioti sa te judece nu-ti doresti! Pentru ca nu au dreptul!
mihaelaghet
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:39
Nu avem nici un drept sa judecam (si nici nu are rost) deciziile altora in viatza. E bine de stiut insa ca fiecare poarta raspunderea pentru actiunile lui.
Privind lucrurile la rece as putea spune ca inainte de toate pentru a se evita situatii de genul asta e bine sa se foloseasca metode contraceptive. Ironic sau nu, oricine stie asta insa nu toti iau in considerare acest aspect.
Cand vorbim deja despre ''faptul implinit'' adica despre o sarcina nedorita lucrurile deja stau foarte diferit. Nu pot sa fiu pro sau contra avortului deorece nu sunt femeie si nu stiu ce inseamna sa treci prin asta. Teoretic vorbind insa, inca din momentul in care ovulul fecundat incepe sa se divida vorbim deja despre o VIATZA. Cat de mult inseamna asta sau nu depinde doar de constiintza fiecareia. Ca avortul poate fi considerat sau nu o crima depinde tot de etalonul moral al fiecareia. Avortul ar trebui sa fie o decizia luata de comun acord cu partenerul (in cazul care exista) insa indiferent ca e singura sau nu decizia FINALA ar trebui sa-i apartina in INTREGIME. Sa nu uitam ca efectele acestei decizii cruciale vor fi in primul rand resimtite de ea si apoi de cei apropiati. Ca si procedeu chirurgical poate avea si efecte secundare si unele dintre voi care ati trecut prin asta stiti foarte bine. Pe plan psihic avortul poate fi de asemenea crucial. Pe de alta parte in cazul o femeie decide sa-l pastreze apar urmatoarele impedimente: situatia financiara, partenerul de viatza, sprijinul moral, timpul liber, educatia copilului, etc. Este foarte dificil si de aceea persoanele aflate in aceasta situatie ar trebui sprijinite nu judecate.
De exemplu, la un an dupa ce mi-am cunoscut viitoarea sotie ea a ramas insarcinata desi nu ne programasem inca asta. Initial aveam tendintza sa-i spun sa faca avort dar am stat si am cantarit bine lucrurile. Azi avem un baietzel de toata frumusetea de 1 an si 7 luni si e bucuria vietii noastre. Nu regretam nici o clipa ca l-am pastrat. Nu ne-a fost deloc usor, latura financiara fiind ce-a care ne-a dat cel mai mult de furca, insa incetul cu incetul am iesit la liman. Am mers pe premisa ca mai bine sa regret in viatza ceva ce am facut decat ceva ce nuam facut. Acum sunt constient ca fiecare situatie e unica si ca nu toti sunt asa norocosi cum am fost noi dar ganditi-va de doua ori inainte sa luati o decizie.
Mult succes!!!
R0MW4LD
Postat pe 9 Aprilie 2011 16:46
cam ce ai putea sa ii oferi unui copil la 18 ani? esti un copil cu copil. cred ca e preferabil sa faci avort, oricat de urat ar suna, decat sa faci inca un copil fara viitor pe lume....
kudika381580
Postat pe 9 Aprilie 2011 19:05
De la: kudika381580, la data 2011-04-09 19:05:38cam ce ai putea sa ii oferi unui copil la 18 ani? esti un copil cu copil. cred ca e preferabil sa faci avort, oricat de urat ar suna, decat sa faci inca un copil fara viitor pe lume....


Daca te consideri, la 18 ani, un copil cu copil, nu mai sta cu scula intre picioare. Creeaza dependenta! :) Si ti se umfla burtica. :) Si nu e de la faptul ca ai mancat iahnie de fasole cu o seara inainte :) Vezi-ti de "copilaria" ta, joaca-te cu papusile, nu cu o scula! Daca ai 18 ani si faci pe inocenta, ca nu esti in stare sa ai grija de un copil, ca n-ai aia si ailalta...dar te cracanezi la te miri cine...nu mai esti copil, fata mea! Esti o femeie activa sexual care vrea sa fuga de responsabilitati. Inainte sa faci sex, pune mana si documenteaza-te, copilule de 18 ani! Asuma-ti statutul si nu mai face pe mironosita. Mi-e greata, sa mor io', cand va aud ca aberati in halu' asta. Femeile secolului 21!
Ionyssa
Postat pe 9 Aprilie 2011 22:55
De la: Ionyssa, la data 2011-04-09 22:55:46
De la: kudika381580, la data 2011-04-09 19:05:38cam ce ai putea sa ii oferi unui copil la 18 ani? esti un copil cu copil. cred ca e preferabil sa faci avort, oricat de urat ar suna, decat sa faci inca un copil fara viitor pe lume....


Daca te consideri, la 18 ani, un copil cu copil, nu mai sta cu scula intre picioare. Creeaza dependenta! :) Si ti se umfla burtica. :) Si nu e de la faptul ca ai mancat iahnie de fasole cu o seara inainte :) Vezi-ti de "copilaria" ta, joaca-te cu papusile, nu cu o scula! Daca ai 18 ani si faci pe inocenta, ca nu esti in stare sa ai grija de un copil, ca n-ai aia si ailalta...dar te cracanezi la te miri cine...nu mai esti copil, fata mea! Esti o femeie activa sexual care vrea sa fuga de responsabilitati. Inainte sa faci sex, pune mana si documenteaza-te, copilule de 18 ani! Asuma-ti statutul si nu mai face pe mironosita. Mi-e greata, sa mor io', cand va aud ca aberati in halu' asta. Femeile secolului 21!
hooo breee ce ai de sari asa
thadoogback
Postat pe 9 Aprilie 2011 22:58
De la: thadoogback, la data 2011-04-09 22:58:17
De la: Ionyssa, la data 2011-04-09 22:55:46
De la: kudika381580, la data 2011-04-09 19:05:38cam ce ai putea sa ii oferi unui copil la 18 ani? esti un copil cu copil. cred ca e preferabil sa faci avort, oricat de urat ar suna, decat sa faci inca un copil fara viitor pe lume....


Daca te consideri, la 18 ani, un copil cu copil, nu mai sta cu scula intre picioare. Creeaza dependenta! :) Si ti se umfla burtica. :) Si nu e de la faptul ca ai mancat iahnie de fasole cu o seara inainte :) Vezi-ti de "copilaria" ta, joaca-te cu papusile, nu cu o scula! Daca ai 18 ani si faci pe inocenta, ca nu esti in stare sa ai grija de un copil, ca n-ai aia si ailalta...dar te cracanezi la te miri cine...nu mai esti copil, fata mea! Esti o femeie activa sexual care vrea sa fuga de responsabilitati. Inainte sa faci sex, pune mana si documenteaza-te, copilule de 18 ani! Asuma-ti statutul si nu mai face pe mironosita. Mi-e greata, sa mor io', cand va aud ca aberati in halu' asta. Femeile secolului 21!
hooo breee ce ai de sari asa



Sar, bre, ca am dreptate. Cand le vad pe toate mironositele ca vin acilea si se vaieta ca sunt niste copile care nu poa' sa aiba grija de un plod facut din "joaca"...imi vine sa le pun la toate centura de castitate pana or avea maturitatea sa-si desfaca picioarele cu responsabilitate.
Ionyssa
Postat pe 9 Aprilie 2011 23:41
De la: kudika381580, la data 2011-04-09 19:05:38cam ce ai putea sa ii oferi unui copil la 18 ani? esti un copil cu copil. cred ca e preferabil sa faci avort, oricat de urat ar suna, decat sa faci inca un copil fara viitor pe lume....


nu ai de unde sti ca nu are viitor......si pana la urma, corect este sa iti asumi responsabilitatea faptelor......ca sa isi puna fustele in cap e deja mare si cica, judeca...dar ca sa creasca un copil, e "copil cu copil".......frate, ce va place sa va consolati cu ideea "nu am ce sa ii ofer, il ucid" !!! cea mai simpla cale de a scapa de responsabilitate....de ce nu ucideti mai bine "dorintele", "pofta" de sex.......
deana222
Postat pe 10 Aprilie 2011 01:15
De la: Ionyssa, la data 2011-04-09 22:55:46
De la: kudika381580, la data 2011-04-09 19:05:38cam ce ai putea sa ii oferi unui copil la 18 ani? esti un copil cu copil. cred ca e preferabil sa faci avort, oricat de urat ar suna, decat sa faci inca un copil fara viitor pe lume....


Daca te consideri, la 18 ani, un copil cu copil, nu mai sta cu scula intre picioare. Creeaza dependenta! :) Si ti se umfla burtica. :) Si nu e de la faptul ca ai mancat iahnie de fasole cu o seara inainte :) Vezi-ti de "copilaria" ta, joaca-te cu papusile, nu cu o scula! Daca ai 18 ani si faci pe inocenta, ca nu esti in stare sa ai grija de un copil, ca n-ai aia si ailalta...dar te cracanezi la te miri cine...nu mai esti copil, fata mea! Esti o femeie activa sexual care vrea sa fuga de responsabilitati. Inainte sa faci sex, pune mana si documenteaza-te, copilule de 18 ani! Asuma-ti statutul si nu mai face pe mironosita. Mi-e greata, sa mor io', cand va aud ca aberati in halu' asta. Femeile secolului 21!


deana222
Postat pe 10 Aprilie 2011 01:17
De la: thadoogback, la data 2011-04-09 22:58:17
De la: Ionyssa, la data 2011-04-09 22:55:46
De la: kudika381580, la data 2011-04-09 19:05:38cam ce ai putea sa ii oferi unui copil la 18 ani? esti un copil cu copil. cred ca e preferabil sa faci avort, oricat de urat ar suna, decat sa faci inca un copil fara viitor pe lume....


Daca te consideri, la 18 ani, un copil cu copil, nu mai sta cu scula intre picioare. Creeaza dependenta! :) Si ti se umfla burtica. :) Si nu e de la faptul ca ai mancat iahnie de fasole cu o seara inainte :) Vezi-ti de "copilaria" ta, joaca-te cu papusile, nu cu o scula! Daca ai 18 ani si faci pe inocenta, ca nu esti in stare sa ai grija de un copil, ca n-ai aia si ailalta...dar te cracanezi la te miri cine...nu mai esti copil, fata mea! Esti o femeie activa sexual care vrea sa fuga de responsabilitati. Inainte sa faci sex, pune mana si documenteaza-te, copilule de 18 ani! Asuma-ti statutul si nu mai face pe mironosita. Mi-e greata, sa mor io', cand va aud ca aberati in halu' asta. Femeile secolului 21!
hooo breee ce ai de sari asa


pentru ca , din pacate, ARE DREPTATE!!!
deana222
Postat pe 10 Aprilie 2011 01:20
De la: mihaelaghet, la data 2011-04-09 13:39:11
De la: deana222, la data 2011-04-09 12:17:35
De la: mihaelaghet, la data 2011-04-09 06:51:291. Pt persoana aceea care spunea ca pt o femeie.educata nu exista sarcina din greseala imi permit sa-i transmit ca numai un imbecil(a) ar putea scrie asa ceva. De asemenea, imi permit sa-i reamintesc ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura, in afara de abstinenta.
2. La 17-18 ani , in conditiile in care fata respectiva ramane gravida si doreste sa-si continue studiile nu cred ca are rost sa pastreze sarcina. Exista timp suficient si dupa ce reuseste sa se realizeze a.i. sa aiba ce-i oferi. Acuma daca vrea sa se dedice neaparat familie si chiar are posibilitati sa-l creasca, de ce nu daca si-l doreste. Desi ma indoiesc ca sunt multe care au asemenea maturitate.
3. Nu inteleg de ce in adolescenta sa se casatoreasca ca au un copil? Cu ce ii ajuta, in afara de cazul in care amandoi vor sa intemeieze o familie, nu din obligatie cum ar zice o baba. E inutil. Cat despre barbatii ajunsi la o varsta matura care nu vor sa se implice intr-o relatie cu o femeie care are deja un copil, nu cred ca trebuie blamati. Asta e, sunt sinceri si isi declara limitele si dorintele in viata. Ce poti dori mai mult de la un om? Sa fie toti martiri?!


si eu imi permit sa-ti spun ca :
1. numai o femeie inteligenta poate gandi asa...sunt total de acord cu ce a spus "acea persoana" asa cum , ironic, o cataloghezi tu...si clar la tine e mai mult abstinenta, ca prea inchistata si prea rece esti...si exista metode 100% sigure...in afara de abstinenta
2. la 17 - 18 ani daca fata ramane gravida si doreste sa isi continue studiile.....pastreaza sarcina si isi continua studiile ...vorba cuiva de mai sus...sa isi continue studiile nu poate , nu o duce mintea, dar sa desfaca picioarele a stiut...

sigur ca acum, depinde si de educatia pe care a primit-o acea fata in familie, depinde si de ce "bagaj" emotional si intelectual dispune....sincer, eu am "pus-o" de la 18 ani, intr-o perioada in care avortul nici nu se lua in calcul, adica nu te puteai duce ca astazi la spital si sa spui" vreau sa avortez"....si am facut copilul la 26 de ani...deci exista metode numai ca trebuie sa te duca putin si mansarda ...
eu chiar nu inteleg ce inseamna expresia " nu are ce sa ii ofere unui copil"...ca nu ai vile si masini si bani de cluburi, asta inseamna ca nu poti avea un copil? nu il poti iubi si ocroti ? ciudat! copilul meu a crescut intr-o garsoniera cf.II, e iubita di ocrotita, a invatat carte si nu a facut foamea, cu orice sacrificiu din partea mea......aaaa, si a mai crescut si fara tata, adica cu tata "de duminica"...

Doar pentru ca s-a intamplat la o varsta frageda nu cred ca e normal sa-ti complici viata inutil. dar fiecare e liber sa creada si sa se chinuie cum i se pare de cuviinta. Si tocmai pentru ca multi au murit ca sa dea acest drept unei femei de a alege ce face cu viata ei nu cred ca vreunul din noi are dreptul sa comenteze impotriva acestui lucru.
tocmai pentru ca multi au murit ca sa dea acest drept unei femei de a alege ce face cu viata Poate chiar mai sunt unii care chiar vor sa-si faca o familie la 18 ani, pe care parintii sunt dispusi sa-i ajute. Ii obliga cineva sa renunte la ceea ce-si doresc? Si pentru cele care nu-si doresc ce solutie le propui? Pentru cele carora parintii si mucosul, pentru ca da e un mucos unul la 17 ani, le intorc spatele ce propui? in cazul asta de ce s-o obligi pe amarata aia la ceva ce nu-si doreste?
Dreptul la fericire il are si ea ca si tine. Asa ca nu va mai treziti cunoscatori al adevarului absolut! Vrei sa faci un copil la 17 ani fa-l nu te opreste nimeni? Nu vrei? Sa fii sigura ca nici o gloata de idioti sa te judece nu-ti doresti! Pentru ca nu au dreptul!


"Doar pentru ca s-a intamplat la o varsta frageda nu cred ca e normal sa iti complici viata inutil"..........aaaaaaa, "s-a intamplat" ...adica cum? a venit Zburatorul la fereastra in timp ce tu dormeai si ai ramas gravida? Genial...."varsta frageda"? frageda pentru a creste un copil sau frageda pentru a face sex? aaaaaa, nu , pentru sex nu e frageda, ci doar pentru un copil...... "nu [...] e normal sa iti complici viata inutil"....da' cand te-ai cracanat, ca sa ma exprim mai plastic, deoarece, deh! nu prea ma duce mansarda!, era normal sa iti complici viata nu?
"tocmai pentru ca multi au murit ca sa dea acest drept unei femei de a alege ce face cu viata ei"....tocmai ca nu intelegi ABSOLUT deloc de ce au murit acei multi......dreptul unei femei de a face ce vrea cu viata ei a fost castigat cu mult timp inainte de revolutie...dar daca te referi la faptul ca a alege sa o pui cu te miri cine si te miri unde si te miri cu cati si apoi sa scapi de "mucos" inseamna a face ce vrei cu viata ta, esti pe o cale total eronata....
"Nu o intelegi expresia probabil pentru ca nu te duce mansarda la mai multe decat vile si cluburi. Ca sa educi un copil trebuie sa-ti fi trait intai tu viata tocmai ca sa il poti ocroti si educa. Astea nu se intampla la 17 ani."....daca citeai cu atentie si nu cu mintea incetosata de idei comuniste, ai fi remarcat ca eu am un copil pe care am ales sa il fac la 26 de ani, pentru ca am desoperit , fir-ar sa fie!!! metode contraceptive sigure (si nu abstinenta , ca tine), desi am inceput viata sexuala la 18 ani....si tot asa, daca citea mai atent , vedeai ca am facut copilul, si l-am crescut fara vile si cluburi, madam!!! si fara aere de vedeta!....spui ca trebuie sa iti fi trait tu viata inainte ca sa poti educa si ocroti un copil........si asta nu se intampla la 17 ani....da cum dracu' se poate intampla la 17 ani sa isi puna fustele in cap? inseamna ca e destul de traita, nu?
are dreptate lonyssa cu ce spune.....daca fac pe mironositele, ca nu pot creste copilu, ca n-au una si alta, sa ramana sa se joace cu galetusa la nisip sau cu papusile, nu cu scula!!!!...si mai spune ceva bine, citez: "Inainte sa faci sex, pune mana si documenteaza-te, copilule de 18 ani! "

" dreptul la fericire il are si ea ca si tine"...corect...adica o face ala fericita de doua trei ori, o lasa bortoasa si apoi , saraca, nu mai e fericita!!! naspa...trebuia sa se tina departe de "prea fericita scula"....

si sa stii ca ma duce mansarda....din pacate nu prea stiu cum arata un club nici macar pe dinafara....si vile, ce sa mai zic?..in filme am vazut, sau doar cand m-am nimerit in cartiere de-astea de fite!

asa ca , mamaie, cum bine ti se spunea mai sus, mai lasa-ne cu educatie de-asta de doi bani....dar daca nu ai copii, e normal sa incerci sa ne educi pe noi , "gloata de idioti", cum ne alinti matale....

si cred ca nimeni de aici nu a judecat pe nimeni, ci fiecare ne-am spus o parere. prima care a judecat ai fost tu...daca ai fi avut un copil, nu mai vorbeai asa....garantat!!! sau daca ai, sa iti traiasca, dar am unele indoieli asupra educatiei lor..........
deana222
Postat pe 10 Aprilie 2011 01:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help me 33 De la: Boca 21 Ianuarie 2010 09:27
sunt timid 35 De la: bruneagra25 12 Martie 2009 11:30
ce e de facut ?... 7 De la: _dulcik_ 11 Martie 2009 13:51
complex are barbatul asta? dar c am eu de nu l las o data? c sa fac?????????? 22 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 19:00
Despre agatat, pareri feminine 17 De la: viseee 26 Mai 2013 06:15