Setari Cookie-uri

Unde te duci cand locul tau nu mai e al tau?

Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.
annabelle23
Postat pe 26 Martie 2011 20:15
te duci in partea cealalta!
850
Postat pe 26 Martie 2011 20:16
care e cealalta parte?
annabelle23
Postat pe 26 Martie 2011 20:32
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:32:04care e cealalta parte?


unde te simti bine.
850
Postat pe 26 Martie 2011 20:33
asta zic..nu e nicaieri ma simt bine doar pt moment, nu mereu :) nu asa cum ar trebui cineva sa se simta.
annabelle23
Postat pe 26 Martie 2011 20:37
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:37:35asta zic..nu e nicaieri ma simt bine doar pt moment, nu mereu :) nu asa cum ar trebui cineva sa se simta.

Cine se simte bine mereu? :)
Mereu am crezut ca fericirea e o stare compusa din 5 lucruri bune care ti se intampla simultan...apoi fiecare pe rand dispar si reapar si nu mai esti fericit pana cand alte 5 (sau aceleasi) se intampla din nou :) ,simultan.
Poate e doar o perioada. Poate iti bazezi prea mult "starea de bine" pe acea persoana "de langa". Nu vreau sa generalizez....dar am observat ca pentru femei este mult prea importanta persoana "de langa" . Ok ,e importanta...dar nu este totul ,parerea mea. Eu unul imi gasesc refugiul in cateva hobby-uri ,in prieteniile vechi ,in casa parintilor ,in plimbari de unul singur prin locuri aglomerate...:)
Smokey
Postat pe 27 Martie 2011 01:54
Pisi, esti emo? Te duci pe lumea cealalta, daca asta nu-ti mai place:) Acolo e liniste, verdeata:) Cel putin, asa ne vrajeste popa.
Breaking News! "O adolescenta s-a sinucis indemnata de postarile unei persoane de pe internet" :)
Sau, ca sa nu dramatizam atat, iti inventezi tu o lume cu care te contopesti si identifici si traiesti in ea, binemerci. Imi pare rau ca esti asa bulversata, sigur s-a intamplat ceva cu tine...dar cand o sa dai de adevaratele probleme, ce te faci? Viata asta e atat de frumoasa pentru ca in fiecare zi intalnesti provocari pe care sa le depasesti, pentru a deveni un om complet: mai intelept, mai bun, mai puternic. O sa gasesti raspuns la tot ce te framanta, nu mai dramatiza atat.
Ionyssa
Postat pe 9 Aprilie 2011 23:03
parerea mea este ca o consiliere psihologica te-ar ajuta , macar ca te regasesti... si probabil acel cineva de langa tine nu te doreste langa la fel cu il doresti tu si cred ca a trebui sa iei niste masuri daca pe el nu-l deranjeaza ca tu nu esti ok.... cine nu te vrea nu te merita, sa nu uiti asta...
roxaco
Postat pe 10 Aprilie 2011 09:05
incearca sa iesi din rutina in primul rand,redecoreaza casa unde stai si gaseste o noua sursa de energie!trec si eu prin asta si e foartee greu!
adinuta_condrea
Postat pe 10 Aprilie 2011 09:16
te inteleg destul
rodyus
Postat pe 10 Aprilie 2011 09:38
te inteleg destul
rodyus
Postat pe 10 Aprilie 2011 09:38
te inteleg destul
rodyus
Postat pe 10 Aprilie 2011 09:38
te inteleg destul de bn,si mie mi se intampla acelasi lucru in ultimul timp si nu stiu ce este de facut ,eu cred ca totul se intampla ca nu mai exista acea comunicare cu partenrul de viata
rodyus
Postat pe 10 Aprilie 2011 09:41
si eu ma aflu in aceeasi situatie.............problema e ca la mijloc mai sunt si doi copii care il adora.el conteaza pt noi dar noi pt el.........???deci ce e de facut???
de planing familial nici nu vrea sa auda.
iuliana_mistrianu
Postat pe 10 Aprilie 2011 11:14
timpul va face ca totul sa dispara...nesigutanta ta,nelinistea.Daca simti ca nu te iti este locul langa partenerul tau,indiferent cat de greu iti este, eu zic ca ar fi bine sa pui punct.
kudika381220
Postat pe 10 Aprilie 2011 11:53
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:15:21Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.



Se pare ca treci printr-un puiut de depresie .Nimeni si nimic din viata asta nu merita sa te pierzi in asemenea fel.
Nu mai sta la mana unuia si a vietii in general.Minunile vin doar daca le iesi in intampinare, nu zacand la indemana oricui .Viata chiar merita traita si doar de tine depinde s-o traiesti frumos.Daca stai in dezamagirea asta crunta crezi ca va veni Fat-Frumos pe cal alb sa te scoata din depresie.Ma tem ca nu va veni.Fir-ar iubirea asta a dracu , ca mai sunt si altele frumoase in viata de trait , dar voi numai asta vedeti:
iubire in sculare, iubire in culcare.

Postat pe 10 Aprilie 2011 13:03
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:15:21Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.


Sfatul meu este sa iti folosesti toate fortele sa treci de starea asta. Infrunta-ti frica....trebuie sa iti dai seama ca ceilalti nu pot decide pentru tine. Tu chiar crezi ca cel de langa tine iti poate schimba viata? Numai tu poti....ideea e sa nu te izolezi. Orice ai face nu te izola. Crede-ma odata ce adopti acel stil de viata o sa iti fie tot mai greu sa iti revii...trebuie sa cauti ca sa iti gasesti locul. Izolandu-te nu il vei gasi niciodata. Numai bine iti doresc.
evangeline87
Postat pe 10 Aprilie 2011 18:41
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:15:21Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.


Sfatul meu este sa iti folosesti toate fortele sa treci de starea asta. Infrunta-ti frica....trebuie sa iti dai seama ca ceilalti nu pot decide pentru tine. Tu chiar crezi ca cel de langa tine iti poate schimba viata? Numai tu poti....ideea e sa nu te izolezi. Orice ai face nu te izola. Crede-ma odata ce adopti acel stil de viata o sa iti fie tot mai greu sa iti revii...trebuie sa cauti ca sa iti gasesti locul. Izolandu-te nu il vei gasi niciodata. Numai bine iti doresc.
evangeline87
Postat pe 10 Aprilie 2011 18:41
Buna! Parerea mea este ca suferi din dragoste, fie pentru ca nu esti iubita, fie ca el nu iti da atentie, nu te mai vrea, sau te evita. Nu cred ca se mai merita sa faci niste pasi cu o persoana care isi aduce aminte de tine din Paste in Craciun. E posibil sa treci printr-o depresie. AI doua variante: ori mergi la un psihoterapeut/psiholog, ori iti iei cateva zile libere si pleci undeva sau iti chemi prietenele pe la tine....
MonikStefn
Postat pe 10 Aprilie 2011 19:04
Trista intrebarea ta ... trista-i rastignirea ... trista-i ideea de superioritate fatza de blandetze si sinceritate... Trista este decizia Evei care face voia sarpelui... Trist este faptul ca Adam si Eva au plecat din locul cel frumos ...

" Unde te duci , cand locul tau, nu mai este al tau ??? " Cine hotaraste care-i locul tau ??? Si ce inseamna al tau ??? Toate sint ale Vietzii si nimic nu este al meu daca eu nu sint viatza...

Timpul, Universul , Viatza, Infinitul... Tot sinele este o apa curgatoare... nimeni si nimic nu-si are locul sau fix. Totul este in miscare ca o apa curgatoare... Viatza calatoreste si creeaza diverse aventuri... venirea-n trup de lut, copilaria, adolescentza, maturitatea, batranetzea, moartea, viatza, incarnarea, calatoria, creeatzia, un film nou, o noua aventura... Viatza calatoreste, nu-si are locul ei si nici nu-l cauta, ea este multzumita cu sine ...

Doar mortzii se cearta pt. locul lor... viatza calatoreste , iubeste, traieste, canta, danseaza, zambeste, multumeste...
denis_3d25
Postat pe 10 Aprilie 2011 23:37
De la: iuliana_mistrianu, la data 2011-04-10 11:14:38si eu ma aflu in aceeasi situatie.............problema e ca la mijloc mai sunt si doi copii care il adora.el conteaza pt noi dar noi pt el.........???deci ce e de facut???
de planing familial nici nu vrea sa auda.

Copii il vor adora si daca va despartit pt ca este tatal lor si asta nu o va putea lua nimeni. Iesi din aceasta suferinta si da-ti o sansa tie, daca ai incercat tot ce era posibil pt a nu ajunge aici at te sfatuiesc sa mergi mai departe fara el. Va fi foarte greu dar nu vei mai suferi toata viata! Nu esti prima si nici ultima care ajunge aici asa ca fi fericita!
verraa
Postat pe 11 Aprilie 2011 13:34
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:15:21Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.

Cu totii trecem prin astfel de perioade, nu trb sa disperam. Daca esti foarte confuza pleaca undeva cateva zile, doar tu...fa ceva ce iti place ...o activitate si apoi ia o decizie, daca poti, daca nu mai asteapta poate este doar o perioada mai nasoala, dar vei iesi din asta, te asigur
Cat despre cel de langa tine incearca sa iti aduci aminte ce te-a legat de el, fa ceva ce nu ati mai facut de mult si daca nu merge continua-ti viata fara el. Bafta
verraa
Postat pe 11 Aprilie 2011 13:41
Cu totii trecem prin astfel de perioade, nu trb sa disperam. Daca esti foarte confuza pleaca undeva cateva zile, doar tu...fa ceva ce iti place ...o activitate si apoi ia o decizie, daca poti, daca nu mai asteapta poate este doar o perioada mai nasoala, dar vei iesi din asta, te asigur
Cat despre cel de langa tine incearca sa iti aduci aminte ce te-a legat de el, fa ceva ce nu ati mai facut de mult si daca nu merge continuati viata fara el. Bafta
[/quote]
verraa
Postat pe 11 Aprilie 2011 13:43
Am trecut prin clipe de genul asta,dar cum nu am avut unde sa fug sa ma refugiez,adica...m ramas tot printre oamrni si cu ajutorul lor am trecut peste momentele grele din viata mea
mimishor957
Postat pe 11 Aprilie 2011 20:23
sfatul meu este sa deschizi ochi draga mea...eu oricand am astfel de probleme si nu ma regasesc nicicum,nicunde,ma gandesc la ceilaltii care sunt mai debusolati ca si mine si au prob mult mai mari.atunci constat ca ajung sa ma rog pt ei si problemele si temerile mele se micsoreaza considerabil.
oana_22
Postat pe 16 Aprilie 2011 05:36
de obicei ajungem aici din cauza frustrarilor, din cauza rutinei, pentru ca nu ne gandim mai mult la noi, pentru ca in loc sa alegem o viata simpla...ne complicam....lasam sa ni se strecoare in minte lucruri aiurea care nu fac altceva decat sa ne macine. simti ca nu ai controlul a nimic....vrei sa scapi si nu reusesti. iti trebuie forta, enegie pozitiva pe care nu o poti lua decat din lucrurile simple...pure. te poate scoate celalalt din starea asta daca intre voi exista o legatura puternica, daca te cunoaste suficient...stiu cum e! eu evadez din cand in cand ...plec afara, cunosc oameni noi, locuri noi. cea mai mica briza imi alunga starea....imi incarc bateriile si revin la normalitate. cred ca fiecare dintre noi avem perioade de acest gen...mai ales dupa 35 de ani....Bafta!
STEFYIO
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:12
Cind locul tau nu mai e al tau trebuie sa te opresti ,sa faci doi pasi in spate si sa privesti situatia per ansamblu.E greu .Nu e usor dar nici imposibil.Dupa ce ai vazut ce mai ai(daca ai ...) ,ce mai poate fi salvat,ce merita aruncat la gunoi...opreste-te si intoarcete in tine insuti.Aminteste-ti de tine,de tot ce e frumos in tine...aminteste-ti ca nimeni nu are dreptul sa te faca sa suferi,cu atiit mai putin tu insuti...Aminteste-ti de toate momentele frumoase pe care le-ai daruit tu altuia si o sa vezi ca instrainarea e numai fata de tine,ca tu te-ai pierdut pe tine insuti intr-un amalgam de nimicuri.Regaseste-te si vei sti intr-adevar unde iti e locul.Trebuie doar sa incepi sa iubesti.Prima data pe Dumnezeu si mai apoi pe tine.Restul lumii are importanta doar atunci cind incearca sa iti faca rau DAR daca vei reusi sa-ti restabilesti respectul de sine,nimeni din lumea asta nu va mai putea sa te faca sa te indoiesti de locul tau.Pt ca locul tau e acolo unde te duce inima si mai apoi mintea.
kudika371929
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:09
De la: scorpio67, la data 2011-04-10 13:03:11
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:15:21Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.



Se pare ca treci printr-un puiut de depresie .Nimeni si nimic din viata asta nu merita sa te pierzi in asemenea fel.
Nu mai sta la mana unuia si a vietii in general.Minunile vin doar daca le iesi in intampinare, nu zacand la indemana oricui .Viata chiar merita traita si doar de tine depinde s-o traiesti frumos.Daca stai in dezamagirea asta crunta crezi ca va veni Fat-Frumos pe cal alb sa te scoata din depresie.Ma tem ca nu va veni.Fir-ar iubirea asta a dracu , ca mai sunt si altele frumoase in viata de trait , dar voi numai asta vedeti:
iubire in sculare, iubire in culcare.
kudika_alida1
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:40
ai nevoie deocamdata doar de o perioada de timp; o perioada in care sa te ohihnesti. dupa care va trebui sa-ti pui ordine in viata nu ai nevoie de nimeni care sa te ajute sa iei o decizie totul depinde de tine doar sa sti ce vrei . ce vrei sa faci cu viata ta? raspunsul il detii numai tu. te referi la o despartire? e simplu hotarastete ce vrei. iubesti sau doar te-ai obisnuit? ai nevoie doar de odihna deocamdata. vrei sa pleci? simti ca nu mai e locul tau acolo? pleaca. vezi cum e! nu merita pentru nimic in lume sa te izolezi viata e frumoasa sfatul meu? nu te izola nici macar nu te mai gandi la acel cineva care dupa cum spui,isi aminteste de tine din cand in cand daca isi amintestesi de care nu esti legata cu nimic . daca ti permiti iati o vacanta chiar si un wekeend undeva unde sa fi doar tu si cu gandurile tale si vezi daca poti scapa de acel nu stiu
candva si eu il luam in brate pe nu stiu acum????? eu sant stapana propriilor mele genduri
succes - simona
mookyedookye
Postat pe 17 Aprilie 2011 09:31
Nu trebuie s stai langa cineva doar pt ca ai anumite "beneficii" sau ca te-ai obijnuit....nu trebuie s te complaci in situatii doar pt ca daca ar trebuii sa faci ceva ar necesita mai multa implicare,riscuri....e usor de dat sfaturi, dar adevarul e in sufletul tau...trebuie doar sa ai curjul sa il vezi, sa il accepti....si sa faci ceva...

Bafta. Ilinca
acnilI
Postat pe 22 Aprilie 2011 12:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce unii baieti cred ca corpul este pe primul loc la o fata? 20 De la: cherrydreamm 24 Martie 2010 23:36
in legatura cu articolul: de ce umblam cu cioara vopsita in dragoste 2 De la: battleofwits 18 Aprilie 2011 13:41
buna la toata lumea 13 De la: rockk 22 Februarie 2011 16:19
incepu bun...... 7 De la: roz5bule6lila7 29 Mai 2009 10:17
Sunt adevarate visele? 3 De la: scumpitika 16 August 2010 09:01