Setari Cookie-uri

Unde te duci cand locul tau nu mai e al tau?

timpul le rezolva pe toate, trebuie sa ne rugam si sa avem rabdare, atunci cand fortam lucrurile nimic nu iese bine, totul vine de la sine, la timpul si momentul potrivit...atunci cand a fost stabilit..trebuia sa nu ne pierdem nadejdea!!
kudika388602
Postat pe 1 Mai 2011 10:24
Da , e bine ia o pauza de...liniste iar cand ea te va apasa prea tare profita de o zi cu soare iesi in parc , stai singura pe o banca si observa ce se petrece in jurul tau , cum viata isi continua drumul, bucura-te de aer, flori , verdeata, tot ceea ce ne ofera natura si Dumnezeu si care , crede-ma, exista si fara EL. Am trecut si eu prin astfel de perioade si mi-am regasit puterea in mine. Niciun barbat nu mai este atat de important pentru mine incat sa imi strice echilibrul interior . Fericirea si misterul vietii le poti gasi in lucrurile simple . Incerca macar o zi sa faci ceea ce ti-am sugerat!
buculeiro
Postat pe 1 Mai 2011 10:32
Din pacate astazi tot mai putini dintre noi au o pasiune pe care sa o practice in timpul liber.(ingrijirea unui animalut,a florilor,a unei gradini e.t.c.) Acest lucru te destinde te rupe de realitate, de problemele zilnice in plus acel loc va fi doar al tau vei merge intodeauna cu placere.
danpetrut70
Postat pe 1 Mai 2011 10:34
Lasi sa treaca un timp si iti vei revenii.... Muzica placuta,o lectura, cerul, dansul (chiar si cel prin casa singura...) sunt ale tale, nu ti le-a luat nimeni! toti avem momente de oboseala! Si celalalt are! Fa ceva ce sa te departeze de gandurile de acum! Cauta partea frumoasa in tot, ea te va scoate la ...LINISTE! Poti, dupa cum ai pus problema ai multe resurse! Ai rabdare cu tine! Sigur vei reusii!
healthy010479
Postat pe 1 Mai 2011 10:37
pe aceasta planeta fiecare fiinta are locului. asa ca nu am unde sa ma duc
kudika384496
Postat pe 1 Mai 2011 10:44
Sa nu pleci inainte de a te convinge ca ai facut "totul" pentru a ramane.Sa stii ce vrei de la barbatul cu care stai si daca tu esti ok cu el cere-i acelasi lucru.Sa nu pleci ca sa te duci dupa altul,sa pleci daca te-ai saturat de asta pe care-l ai,daca crezi ca nu mai e nimic de facut.Uneori plecand ramai,abia atunci isi da seama ce-a pierdut.
viogen26
Postat pe 1 Mai 2011 11:07
Draga mea, am mers in deriva cativa ani buni, langa un barbat pentru care oriunde era mai bine decat acasa!!!Am alergat dupa el, l-am urmarit, am tipat, am plans...... Si intr-o zi m-am trezit asa de limpede la cap si mi-am dat seama ce mare dobitoaca eram!!!! Si atunci( aveam 38 de ani) am stat si m-am gandit ce insemn eu pentru mine si mi-am dat seama ca daca eu nu ma iubesc pe mine nimeni altul nu ma va iubi!!! Si am plecat la facultate intr-un domeniu nou pentru mine dar pe care mi-l doream de mult timp si dupa multe meserii pe care le-am incercat de-a lungul vietii si in care nu m-am regasit , acum pot sa spun ca mi-am gasit linistea!!! Linistea si-a gasit-o si partenerul meu pentru ca in momentul in care am incetat sa-i mai dau atentie si sa nu mai incerc sa-l aduc acasa, a venit singur!!! Si a meritat!! Cei doi copii ai nostri au si mama si tata!!! E drept ca nu mai e ce a fost dar acum ma simt implinita prin meseria mea, prin copiii mei prin tot ce fac eu personal!!! Conteaza mai putin ce ne fac cei din jurul nostru, mai mult conteaza cum percepem noi asta!!! Si daca m-am hotarat sa nu mai las nimic sa ma raneasca am descoperit o lume diferita pe care nu o vedeam inainte!!!Ai sa treci de toate supararile, dar important este sa inveti lectia prin care treci acum!!! Si intr-o buna dimineata ai sa vezi solutia atat de bine incat ai sa te miri ca nu ai vazut-o pana atunci!!!Atunci inseamna ca ai invatat lectia si este timpul sa treci mai departe!!! Iti doresc o lectie usoara!!!
pu_sa
Postat pe 1 Mai 2011 11:11
Ce frumos ai descris totul... Superb!
kudika351516
Postat pe 1 Mai 2011 11:23
inteleg ce zici.De ce?Pentru ca asa sunt si eu acum!Dar la mine dureaza de mai bine de un an!Si eu simt ca nicaieri nu ma regasesc,si eu simt ca orice as face nu e bine,eu simt ca nu mai e bine nici pe plan sentimental nici pe plan profesional,simt ca nimic nu mai are sens,simt ca as vrea sa dispar pentru totdeuna dintre oameni,simt orice dar numai bine nu!La mine mai trist e ca am incercat sa fac schimbari si am si facut schimbari majore,nu mi-am schimbat doar doar domiciliul ci si orasul in care am stat de 2 ori in mai putin de un an,si suntem tot amandoi,si totusi eu nu sunt bine!Nu sunt multumita de nimik,simt ca lupt degeaba si ca orice as face nu va fi bine niciodata!
Acum vezi ca inteleg ce zici?
Nu pleci nikaieri daca esti la fel de lasa ca mine,ramai acolo unde nu ti-e locul si te agati cu disperare de un fir de par ce-l crezi fericire care se va rupe la nesfarsit si o sa ramai pentru totdeuna acolo unde nu ti-e locul la fel ca mine traind zi de zi aceeasi tristete pe care la un moment dat nu o vei mai putea ascunde!Si nu pleci nikaieri pentru ca orinde vei pleca nu iti vei gasi locul,si ramai mereu acolo unde nu ti-e locul sa speri sa fie bine deoar pentru a fi dezamagita din nou,si iar vei spera si asa pana cand Dumnezeu va decide ca ai sperat destul si te va lua la El.Se zice ca El nu ne da mai mult decat putem duce,inseamna ca suntem facute sa trecem prin asta si forta de atrece este undeva,unde?numai Dumnezeu stie ca io nu am gasit-o nicaieri!
Si eu simt ca nu mai pot continua si uite ca a trecut un an si va trece si al doilea si vor mai trece ani multi pana cand va hotari Dumnezeu ca am suferit destul!Mergem mai departe cum necum vom vedea noi............
larutza_grace
Postat pe 1 Mai 2011 11:33
....aici depinde de ceea ce tu iti doresti..daca simti cu adevarat ca trebuie sa pleci atunci nu mai sta pe ganduri si asta ti-o spun din propria experienta. Trebuie sa te gandesti in primul rand ce te face sa placi , de ce s-a ajuns aici si ce urmari are decizia ta... dar atunci cand ceea ce ai avut acum nu mai ai trebuie sa accepti, sa ai demnitatea si sa spui mereu "eu merit mai mult" nimic in lumea asta nu merita prea mult. Poti continuua dar trebuie sa ai vointa...
kudika374626
Postat pe 1 Mai 2011 11:40
Eu te inteleg...Am trecut prin asta de 2 ori in viata, si este foarte greu mai ales prima data, sa o iei de la zero!
Dar daca esti o fire cat de cat puternica, te poti descurca singura! Eu aveam ceva banuti pusi de-o parte, nu multi, dar cat sa imi ajunga sa plec in alta taar unde stiam limba si sa inchiriez o camera intr-o casa cu mai multe persoane, apoi mi-am cautat servici, in orice domeniu stiam ca pot face cate ceva, si mi-am facut noi prieteni. pare foarte greu la inceput, dar daca inima iti spune sa pleci, cauta un loc unde iti place si crezi ca ar putea sa iti aduca putina lumina in suflet, cauta un loc unde sa stai acolo si restul o sa vina de la sine!

Si daca simti ca nimeni nu te vrea si nu te iubeste, capul sus, caci cineva, acolo, undeva, este jumatatea ta si cand va fi timpul potrivit il vei gasi!
Curaj si multa bafta! Lasa tristetea de-o parte si incearca sa zambesti, este primavara si trebuioe sa fie asa si in inima ta!
kudika383441
Postat pe 1 Mai 2011 11:44
timpul le rezolva pe toate, pana atunci fa ceea ce e mai bine pt tine!mult noroc.
andrab_grace
Postat pe 1 Mai 2011 11:44
Petrece cateva zile , asta insemnand , saptamani doar cu tine . Pentru asta exista drumurile de pelerinaj. Un exemplu bun este drumul lui Iacov, un drum care trebuie facut pe jos ..sute de km ( in Spania). Se spune ca multi pelerini au gasit raspunsuri pe acest drum pentru problemele din viata lor.

Numai bine si multa lumina in suflet care sa se oglindeasca pe fata ta !
EDyta
Postat pe 1 Mai 2011 12:03
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:15:21Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.
Locul tau nu mai este al tau. Dar a fost candva. A fost vremelnic. Poti sta in continuare in acel loc chiar daca nu mai este al tau iar daca locul nu-ti mai place ca se gaseste langa o cocina de porci, te muti in alt loc din cadrul marii ferme existentiale. De cate ori, mergem in statiuni care nu sunt ale noastre si ne simtim bine. Problema este daca avem resursele necesare. Putem sa stam undeva cu chirie daca locul ne place si daca acel loc il impartim cu cine ne dorim. Viata merge inainte cu noi sau fara noi. Cineva ne-a intors spatele, a plecat de langa noi. Este alegera sa iar noi sa nu pierdem timpul cu reprosuri personale. Viata trebuie sa mearga mai departe. Existenta noastra este unica iar pentru noi, noi suntem persoanele cele mai importante din existenta noastra. Cu noi a inceput lumea fizica si cu noi ea se va sfarsi. Existenta noastra va continua in timp, prin urmasii nostri, prin faptele si exemplele ce le-am lasat in jurul nostru.
kudika388873
Postat pe 1 Mai 2011 12:10
iti gasesti al loc al tau unde te simti in siguranta,in primul rand, alaturi de persoana care iti da stabilitate.Este o alegere greu de facut, cu mult discernamant, si de data asta trebuie sa alegi cu ratiunea, nu cu inima.
healthy014929
Postat pe 1 Mai 2011 12:13
Ce-mi plac sfaturile voastre, "stati" bine la cap. acesta, dar la gramatica limbii romane....Doamne!
Fata draga, lasa lamentarile si mergi mai departe! Doar vointa ta te va scoate din starea asta mizerabila. Eu mi-am petrecut 1/2 din viata langa acelasi barbat si cand n-am mai putut, dupa ce-am analizat situatia si pe mine insami am decis ca e timpul sa pun punct si sa merg mai departe!
siscela
Postat pe 1 Mai 2011 12:15
Gandeste-te bine unde te simti bine pt k asa nu poti trai...Si viata merita traita .Gandeste ce iti e tie bine unde vrei sa fi cu cine vrei sa fi si daca esti fericita cu persoanele cu care stai..Invata sa fi putin egoista
spiridusaroz
Postat pe 1 Mai 2011 12:16
"Eu mi-am petrecut 1/2 din viata langa acelasi barbat si cand n-am mai putut, dupa ce-am analizat situatia si pe mine insami, am decis ca e timpul sa pun punct si sa merg mai departe!"
siscela
Postat pe 1 Mai 2011 12:18
Din pacate sunt milioane de femei in situatia asta ,care nu-si gasesc locul si fericirea acolo unde sunt. Printre ele ma numar si eu iar raspunsul e acelasi ''NU STIU CE SA FAC'' .Nu am puterea sa iau o decizie pentru ca imi iubesc copii mai mult ca orice pe lumea asta si ma sacrific pentru ei.
angi71
Postat pe 1 Mai 2011 12:20
fata nu am intzeles bine despre cine este vorba,tu in disputa cu familia ta adica cu sotzul?sau tu in disputa cu parintzii tai?ori tu in disputa cu prietenul cu care nu mai aceleasi afinitatzi?ca vezi tu sunt lucruri diferite si evident tratament diferit,exemplu:un minor indiferent de cat nu i-ar conveni de parintzii lui nu are voie sa plece de acasa fara aprobarea lor mai ales ca acestia raspund legal pentru tine.Io stiu asa ca nicaieri nu ma simt mai bine decat acasa la mine!dar casa mea este acolo unde eu ma simt bine!trebuie cercetate motivele pentru care nu te mai simtzi tu bine acasa la tine.Cand ai sa intzelegi asta atunci esti capabila sa iei si deciziile corecte
kudika146580
Postat pe 1 Mai 2011 12:28
Ca sa schimbi ceva in viata ta in primul rand trebuie sa vrei, nu trebuie sa te lasi coplesita de faptul ca acel cineva langa care stai nu te apreciaza si nu-i pasa de tine, ca sa fi respectata trebuie in primul rand sa te respecti tu insuti, cand o situatie iti face rau mai bine ii pui punct, viata e prea scurta ca sa astepti ca cineva sa te bage in seama, nu ai nevoie de atentia cuiva care nu te merita, astfel de oameni nu merita sa suferi pt.ei. Gandeste-te doar la tine si copii si vezi ce ai de facut in continuare.
Sonyk
Postat pe 1 Mai 2011 12:33
De la: annabelle23, la data 2011-03-26 20:15:21Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect sau nu ..dar aveam nevoie de niste pareri .. Ce faceti atunci cand locul in care erati si era bine ..nu mai este al vostru? Nu mai e ok ...nu te mai simti bine..ai vrea sa pleci si nu stii incotro..cu cine...singur? Cand cuvantul de ordine este "nu stiu" si toti asteapta sa treci peste acest prag ca sa te poti decide ce vrei sa faci cu tine, cu totul al tau...si tu trantesti iar "nu stiu" si ridici din umeri ca un copil si lasi capul in pamant ca abia mai sustine si pamantul greutatea acestui nu stiu.
Nu imi place sa fac ceva in mod special...inca ma intreb daca ceea ce simt se numeste iubire sau doar dependenta de acel cineva care nici macar nu e langa mine decat cand isi aminteste de mine..Singura nu pot sa iau nicio decizie legat de nimic, vreau doar sa ma izolez de toata lumea..sa fie liniste.






nu stiu cat de bine ti-ar prinde linistea, pt ca te-ar face sa te gandesti si mai mult tocmai la ceea ce nu vrei sa te mai gandesti, gaseste-ti o ocupatie placuta si daca se poate si utila, fii activa, chiar daca spui "nu stiu" timpul trece si o sa depasesti momentul chiar si asa "nestiind" . Nu esti singura care nu stie, multa lume e la un moment dat in situatia asta, eu spun sa lasi linistea la o parte...si sa-ti gasesti liniste intr-o activitate, pt ca linistea nu o vei gasi intr-o liniste la propriu vorbind
AnaCristina89
Postat pe 1 Mai 2011 12:36
De la: kudika388203, la data 2011-05-01 12:20:40Din pacate sunt milioane de femei in situatia asta ,care nu-si gasesc locul si fericirea acolo unde sunt. Printre ele ma numar si eu iar raspunsul e acelasi ''NU STIU CE SA FAC'' .Nu am puterea sa iau o decizie pentru ca imi iubesc copii mai mult ca orice pe lumea asta si ma sacrific pentru ei.


da...sunt milioane de femei si probabil milioane de barbati...
la tine ca si la mine este putin diferit fata de cei care nu au copii...si eu imi iubesc copii enorm...si tocmai dein acest motiv trebuie sa vad unde sunt linistit, unde imi este bine, unde sunt fericit.si daca linistia si fericirea mea nu este alaturi de mama lor trebuie sa plec.trebuie sa plec in primul rand pt copii si apoi pentru mine.un tata nefericit si nelinistit nu poate sa lupte pentru ei si sa le insufle si lor fericire si liniste cand el nu este fericit si linistit unde se afla.decat 2 parinti care nu se inteleg si nu se mai iubesc mai bine 2 parinti divortati care se inteleg civilizat.eu am avut 2 parinti care nu s-au inteles si copilaria mea este marcata de certuri,strigate priviri reci si alte sentimente neplacute.nu vreau sa imi supun si eu copii la acest tratament.daca jumatatea nu iti mai aduce fericire si liniste in suflet cel mai bun lucru pentru tine si pentru copii tai este sa o iei de la capat
kudika388450
Postat pe 1 Mai 2011 12:39
Buna . Daca simti ca locul tau nu mai este acolo langa cel de langa tine ,incerci sa analizezi bine problema inainte de a lua o decizie pentru ca la un moment dat vei ajunge sa te intrebi oare este bine sa plec sau sa raman langa aceea persoana chiar daca nu mai este cum a fost la inceput aceea iubire pe care o simteam intens si incep sa ii vad defectele mai bine sau chiar mai rau sa te tot inchizi in tine si sa le bagi toate la suflet si sa taci sa nu spui nimic din teama ca nu cumva sa jicnesti sau sa il faci sa sufere pentru ca situatia in care suntem pusi cateodata ne depaseste este grea .
Cateodata cred ca este mai bine sa si spunem ceea ce avem de spus si sa comunici cu cel de langa tine daca il ai aproape si sa incerci sa ii afli si ceea ce simte el si gandeste pe fata fara ocolisuri .
Iar cand nu mai poti pur si simplu sa luati o pauza ca sa se mai linisteasca apele ,daca tot asa ii sa faci ceea ce iti dicteaza inima chiar daca este greu,dar lasa-ti timp sa gandesti sa nu iti fie frica sa te inpui sa ii spui punctul tau de vedere.
Nu asculta pe nimeni :se spune ,,zic cum zice lumea ,dar fac cum cred eu" - deciziile uneori trebe gandite cu cap inainte de a le lua si numai tu trebe sa iti asumi raspunderea de a lua propriile decizii , se spune sa alegi tu pentru tine .
Iti poti reveni daca nu te lasi si poti merge inainte alege ceea ce crezi tu ca vrei , se spune in ,,sut"primit este totdeauna o noua lectie de viata.
Pe masura ce inaintam in viata invatam cate o lectie de viata .
Chiar daca nu o invatam din prima ,avem timp sa tot invatam pana murim.
gdeia
Postat pe 1 Mai 2011 12:43
Ca vrei sa te izolezi un pic de lume, sa meditezi la ce vrei sa faci cu tine, asta e bine...dar nu inteleg de ce sa nu poti lua o decizie de una singura...nu se refera la viata ta, la ce trebuie sa faci ca TIE sa-ti fie bine ?...stiu ca ar putea suna un pic cam egoist, dar, tu trebuie sa stii ce e mai bine pentru tine si tot in tine trebuie sa gasesti curajul sa o si faci...succes !
kudika081721
Postat pe 1 Mai 2011 13:18
Draga mea ,in situatia ta eu as face o pauza "definitiva " cu acea persoana !
adi_1952
Postat pe 1 Mai 2011 13:22
Doar cu rabdare...Cu o rabdare de...inger..! Timpul are asupra sentimentelor noastre efectul pe care il are o pensula uda asupra unei picturi in acuarela...(nu eu am zis-o...). Nu poti depasi durerea, crede-ma, stiu ce vorbesc! Tot ce poti face, este sa inveti sa traiesti cu ea, asa, cumplita cum este, odioasa, distrugatoare...Veti trai o vreme impreuna, iar ea va fi din ce in ce mai slabita; timpul n-o ajuta deloc...Vei vedea cum se dilueaza si apoi cum se usuca. Marginile ei ascutite, care acum iti fac sufletul sa sangereze, se vor toci, se vor imprastia, se vor inmuia...Dupa o vreme, atunci cand ea, durerea, va fi suficient de slabita si transparenta, atunci, epuizata, intorcandu-te tu in ajutorul tau, vei spune: "Ajunge, am suferit destul !"
Ti se va prabusi la picioare ca o blana de animal, lipsita de orice fel de rigiditate...Te vei dezbraca de ea in clipa aceea...Totusi, de cate ori vei trece pe acolo, te vei impiedica putin, ca de un obiect inutil, fara valoare, uitat in drum..
kudika375809
Postat pe 1 Mai 2011 13:24
Gaseste-ti ocupatii noi.iesi,plimba-te.chiar si singura.indeparteaza-te de persoana "de langa" cum a mentionat cineva si fa lucruri noi,incearca,fa-ti timp pentru tine,acorda-ti mai multa importanta,rasfata-te.si astfel vei vedea si reactia celuilalt si in functie de asta probabil vei putea lua o decizie.dormi la o prietena,fa o vizita parintilor,socializeaza si detaseaza-te de lucrurile care nu te multumesc.nu iti convin nici alte lucruri?incearca altele! chinuie-te! bafta multa :*
biancatrbl
Postat pe 1 Mai 2011 13:25
timpul le rezolva pe toate...
kudika081662
Postat pe 1 Mai 2011 13:31
buna.. si eu am un prieten care e foarte departe de mine(250 km) si ne vedem de 2-3 ori pe an cand merg eu la tg.jiu.
nu stiu ce sa fac. in momentul de fata..de o saptamana am vorbit doar o ora la telefon(adunand minutele).
ultima data i-am spus ca plec, ca nu sunt acasa, ca merg la gratar, ca dorm si alte scuze.

am observat ca e trist dar nu poate sa imi spuna nimic. nu stiu daca aceasta relatie e potrivita pentru mine cu toate ca am incredere deplina in el. un lucru care m-a facut sa am indoieli in privinta sentimentelor mele e ca acum 2 saptamani cand ne-am vazut il vedeam mai mult ca pe un frate, nu ca iubit..
sa ma despart de el nu pot. data trecuta suferit mult si doua luni ne-am impacat. dar si daca ramanem impreuna e greu.

aveti vreun sfat..?daca a trecut sau trece cineva prin asta spuneti-mi si mie ce ati facut.
dd_3
Postat pe 1 Mai 2011 13:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce unele persoane sunt dependente de parinti si cum poti sa schimbi acest lucru 63 De la: Barbie30 15 Octombrie 2010 11:05
Femeile si "aerele" 40 De la: one_size 5 Octombrie 2009 12:19
buna tuturor!eu sunt noua pe aici si as vrea si eu un sfat!nu stiu ce sa ma fac 4 De la: geo_x 13 Septembrie 2009 23:13
Da`ti`va cu parerea..:) 4 De la: DiavolytaTa 18 Aprilie 2009 12:59
Motocicleta Vs. masina 32 De la: alinutza_em 26 Septembrie 2009 08:26