Setari Cookie-uri

Unde te duci cand locul tau nu mai e al tau?

nu stiu ce sa spun...eu knd sunt suparata ma inkid in camera mea si plang kteva ore bune. eu nu cred k sunt in masura sa.ti dau un sfat,dar stii cum se spune "fa ce zice popa nu ce face popa" asa k eu iti zic sa stai de vb cu cineva....de incredere, sa incerci sa te descarci, nu sa stai k mn si sa plangi...si dupa sa incerci sa mergi inainte si sa lasi totul in urma. orice altceva, dar nu te uita inapoi...iti va fi mult mai greu
kudika380950
Postat pe 1 Mai 2011 13:55
voi merge pe drumul meu
kudika325402
Postat pe 1 Mai 2011 14:53
nu te lasa infranta viata este grea si nu trebuie sa cedezi
kudika325402
Postat pe 1 Mai 2011 14:55
salut.sunt de acord ca uneori mai des simti ca locul in care esti nu mai e sigur si nu mai stii ce sa faci.uneori simt si eu aceeasi chestie :plec la munca si atunci cand trebuie sa ma intorc parca as vrea sa nu mai stiu drumul sau sa o iau in directia opusa , sa ajung nicaieri si totusi sa plec.nu e nimic mam obisnuit si intotdeauna trebuie sa fac eu primul pas si regulile ca sa incerc sa trec cu vederea ca de fapt nu mai este cum a fost sau e mai rau, :)
kudika373624
Postat pe 1 Mai 2011 14:57
Ar mai fi o solutie pentru multe persoane care se grabesc sa dea sfaturi. Ma refer la invatarea limbii romane si la verificarea textului inainte de a fi transmis. E pacat sa te faci de bafta doar pentru ca te grabesti sau ai chiulit de la ore. Cele mai multe greseli se fac in legatura cu utilizarea literei "i". Multa sanatate tuturor!
healthy005482
Postat pe 1 Mai 2011 15:03
domnisoara : asta ste o lectie foarte buna pentru tine , acum fa ceva ca sa nu mai ajungi in viitor in aceasta (problema . numi aduc aminte cuvintul potrivit in romana) si daca poti sa faci ceva sa te reintorci la vieata de o adinioara fa imediat fara sa pierzi nici un minut , dar in acelas timp vieata d o adinioara era cinstita , curata , si daca da intoarcete la ea , daca nu mai poti cautati o viata cinstita si curata ca sa fii in siguranta pentru toata vieata .daca nu ai pe linga tine persoane care sa te bazezi nu le mai tine pe linga tine .aduti aminte de proverbul cum iti asterni asa o sa dormi .veata este foarte frumoasa sii pacat sa nu stii sa o traesti , veata este ca un om sa fie cuminte ,sincer , raspunzator ptr, faptele lui , harnic omul normal care se trezestwe de dimineata se duce la servici sau la scoala isi face treaba de nota 10 vine inapoi acasa bucuros cu inima impacata ptr, ca seful sau profesorul este multumit de elevul lui si simti cum te iubeste ca pe copilul lui si isi da interesul ptr tine , te intorci si spui familiei de note sau de multumirile sefului , maninci o mincare facuta in familie , CURATA vorbesti , glumesti si ASA ESTE VEATA : TE TREZESTI SA VEZI SOARELE SI LUMINA ZILEI SI TE CULCI CA SA TE TREZESTI A DOUA ZI SAL MAI VEZI O DATA .omul care nu asculta de familie e vai si amar de el sau m,acar sa ceara parerea si sa faca diferenta intre ceia cei spune familia si ceia cei spun strainii .imi cer scuze ptr, gramatica si scrierea in romana necorecta.
MemoMarcela
Postat pe 1 Mai 2011 15:08
De la: kudika325402, la data 2011-05-01 14:53:08voi merge pe drumul meu



te ai gandit mult?

[img]http://2.bp.blogspot.com/-1C7gw-G9U7s/TVyAIB6ZfSI/AAAAAAAABoo/E-MzVUkissw/s640/facepalm%252Chumor%252Cmeme-060cdded9e7366f5e09072e66316602a_m.jpg[/img]
rockk
Postat pe 1 Mai 2011 15:17
cu zambetul pe buze ,imi fac alt loc si merg mai departe.....asai viata
kudika382249
Postat pe 1 Mai 2011 15:24
da................cunosc sentimentul
sa te simti singura.............sa fie langa tine fizic dar nu si psihic
kudika193326
Postat pe 1 Mai 2011 15:43
E greu atunci cand nu vezi iesirea dintr-o situatie , te inteleg , la un moment dat am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare , nu puteam discuta cu nimeni si totul se petrecea in interiorul meu . Cred ca cel mai bine ar fi sa te gandesti sa mergi intr-un loc linistit in natura unde sa poti reflecta in liniste la ceea ce se intampla cu viata ta , daca merita sa mai stai cu un astfel de om , sa incerci sa te regasesti pe tine cea dinainte care sunt convinsa ca e o femeie frumoasa si desteapta dar a uitat sa se priveasca in oglinda la adevarata ei valoare . Incepe sa traiesti pentru tine .
Sper ca sfatul meu iti va fii de ajutor .
Angel2009
Postat pe 1 Mai 2011 16:15
iti trebuie curaj sa te trezesti dimineata stiind

ca si aceasta zi va fi la fel ca cea de ieri...
incerci sa zambesti...
dar gustul amar ramane
e f usor sa dai sfaturi cand nu esti tu in situatia resp.
sunt momente cand nici nu mai poti vb cu nimeni
Re_becca
Postat pe 1 Mai 2011 16:26
Si eu sunt in aceeasi situatie. Acum e cu alta. Am tot incercat sa vorbesc cu el si imi spune ca nu se poate decide. Deja stau impreuna!!!! Ca pe mine ma iubeste, nu pe ea, dar nu poate sa ii spuna asa pur si simplu ca s-a terminat, iar pe de alta parte, ca ii e frica sa se impace cu mine. Vorbim la telefon tot timpul, chiar n-am intalnit de vreo cateva ori, dar el tot la ea sta. Mi- spus sa mai astept ca nu vrea sa ii strice Pastele. Frumos nu, Dar oare Pastele meu cum a fost? Voi ce credeti?
flory_preety
Postat pe 1 Mai 2011 17:15
De la: flory_preety, la data 2011-05-01 17:15:04Si eu sunt in aceeasi situatie. Acum e cu alta. Am tot incercat sa vorbesc cu el si imi spune ca nu se poate decide. Deja stau impreuna!!!! Ca pe mine ma iubeste, nu pe ea, dar nu poate sa ii spuna asa pur si simplu ca s-a terminat, iar pe de alta parte, ca ii e frica sa se impace cu mine. Vorbim la telefon tot timpul, chiar n-am intalnit de vreo cateva ori, dar el tot la ea sta. Mi- spus sa mai astept ca nu vrea sa ii strice Pastele. Frumos nu, Dar oare Pastele meu cum a fost? Voi ce credeti?


da-l dracu! trimite-l de unde a iesit si gata. sa fim serioase pana la urma conteaza sa ne simtim noi bine cu noi. am trecut si eu prin chestii asemanatoare dar mi-am dat seama ca oamenii sunt siferiti nu trebuie sa compari tot timpul doar pt a te convinge ca sunt altii mai buni ca el. trebuie sa cauti si sa-l uiti pur si simplu!
Adela_rosucuverde
Postat pe 1 Mai 2011 17:26
De la: kudika377293, la data 2011-05-01 17:26:51
De la: flory_preety, la data 2011-05-01 17:15:04Si eu sunt in aceeasi situatie. Acum e cu alta. Am tot incercat sa vorbesc cu el si imi spune ca nu se poate decide. Deja stau impreuna!!!! Ca pe mine ma iubeste, nu pe ea, dar nu poate sa ii spuna asa pur si simplu ca s-a terminat, iar pe de alta parte, ca ii e frica sa se impace cu mine. Vorbim la telefon tot timpul, chiar n-am intalnit de vreo cateva ori, dar el tot la ea sta. Mi- spus sa mai astept ca nu vrea sa ii strice Pastele. Frumos nu, Dar oare Pastele meu cum a fost? Voi ce credeti?


da-l dracu! trimite-l de unde a iesit si gata. sa fim serioase pana la urma conteaza sa ne simtim noi bine cu noi. am trecut si eu prin chestii asemanatoare dar mi-am dat seama ca oamenii sunt diferiti nu trebuie sa compari tot timpul doar pt a te convinge ca sunt altii mai buni ca el. trebuie sa cauti si sa-l uiti pur si simplu!
Adela_rosucuverde
Postat pe 1 Mai 2011 17:27
De la: kudika377293, la data 2011-05-01 17:26:51
De la: flory_preety, la data 2011-05-01 17:15:04Si eu sunt in aceeasi situatie. Acum e cu alta. Am tot incercat sa vorbesc cu el si imi spune ca nu se poate decide. Deja stau impreuna!!!! Ca pe mine ma iubeste, nu pe ea, dar nu poate sa ii spuna asa pur si simplu ca s-a terminat, iar pe de alta parte, ca ii e frica sa se impace cu mine. Vorbim la telefon tot timpul, chiar n-am intalnit de vreo cateva ori, dar el tot la ea sta. Mi- spus sa mai astept ca nu vrea sa ii strice Pastele. Frumos nu, Dar oare Pastele meu cum a fost? Voi ce credeti?


da-l dracu! trimite-l de unde a iesit si gata. sa fim serioase pana la urma conteaza sa ne simtim noi bine cu noi. am trecut si eu prin chestii asemanatoare dar mi-am dat seama ca oamenii sunt diferiti nu trebuie sa compari tot timpul doar pt a te convinge ca sunt altii mai buni ca el. trebuie sa cauti si sa-l uiti pur si simplu!
Adela_rosucuverde
Postat pe 1 Mai 2011 17:28
Fetelor, ce faceti? Nu stiu cati ani aveti, dar trebuie sa stiti ca viata nu se opreste aici! Identificati ce va doriti cu adevarat: o viata cu el in continuare, acest el care acum a dat dovada de lasitate, doar pentru ca a trecut o fusta pe langa el? De acum incolo vor trece atatea... si mai ales dupa ce timpul se va aseza pe chipul si pe trupul vostru.... iar ele vor fi din ce in ce mai tinere si ofertante.... sau va doriti sa va traiti viata langa cineva care dupa ce va va iubi enorm la inceput, iar cu trecerea timpului aceasta dragoste se va transforma in atasament si chiar daca vor trece fuste dupa care va intoarce capul, tot la voi va veni???? Va spun astea pentru ca si eu am povestea mea.... dupa 20 de ani de casatorie, sotul meu si-a gasit iubirea intr-o femeie cu 10 ani mai tanara desi aveam o familie frumoasa, un baiat mare care are mare nevoie de el in aceste momente si eram o familie invidiata de toti.... Nu dati sfaturi si nici judecati de valoare! Faceti ce va dicteaza instinctul si sufletul! Lasati-l sa se vindece putin, pentru ca acum este un suflet ranit (puteti apela la un psiholog sau la un duhovnic) si vedeti apoi daca nu cumva o relatie cu el v-o doriti doar din ambitie copilareasca... Va spun eu veti fi surprinse... Greselile de genul astora nu se trec cu vederea niciodata...
nuante_de_gri
Postat pe 1 Mai 2011 17:32
Fetelor, ce faceti? Nu stiu cati ani aveti, dar trebuie sa stiti ca viata nu se opreste aici! Identificati ce va doriti cu adevarat: o viata cu el in continuare, acest el care acum a dat dovada de lasitate, doar pentru ca a trecut o fusta pe langa el? De acum incolo vor trece atatea... si mai ales dupa ce timpul se va aseza pe chipul si pe trupul vostru.... iar ele vor fi din ce in ce mai tinere si ofertante.... sau va doriti sa va traiti viata langa cineva care dupa ce va va iubi enorm la inceput, iar cu trecerea timpului aceasta dragoste se va transforma in atasament si chiar daca vor trece fuste dupa care va intoarce capul, tot la voi va veni???? Va spun astea pentru ca si eu am povestea mea.... dupa 20 de ani de casatorie, sotul meu si-a gasit iubirea intr-o femeie cu 10 ani mai tanara desi aveam o familie frumoasa, un baiat mare care are mare nevoie de el in aceste momente si eram o familie invidiata de toti.... Nu dati sfaturi si nici judecati de valoare! Faceti ce va dicteaza instinctul si sufletul! Lasati-l sa se vindece putin, pentru ca acum este un suflet ranit (puteti apela la un psiholog sau la un duhovnic) si vedeti apoi daca nu cumva o relatie cu el v-o doriti doar din ambitie copilareasca... Va spun eu veti fi surprinse... Greselile de genul astora nu se trec cu vederea niciodata...
nuante_de_gri
Postat pe 1 Mai 2011 17:32
undeva unde iti poti forma un loc al tau. intodeauna se pote incepe de la zero chiar dak e mai greu cateodata.
lexi_darastrov
Postat pe 1 Mai 2011 17:50
De la: nuante_de_gri, la data 2011-05-01 17:32:38Fetelor, ce faceti? Nu stiu cati ani aveti, dar trebuie sa stiti ca viata nu se opreste aici! Identificati ce va doriti cu adevarat: o viata cu el in continuare, acest el care acum a dat dovada de lasitate, doar pentru ca a trecut o fusta pe langa el? De acum incolo vor trece atatea... si mai ales dupa ce timpul se va aseza pe chipul si pe trupul vostru.... iar ele vor fi din ce in ce mai tinere si ofertante.... sau va doriti sa va traiti viata langa cineva care dupa ce va va iubi enorm la inceput, iar cu trecerea timpului aceasta dragoste se va transforma in atasament si chiar daca vor trece fuste dupa care va intoarce capul, tot la voi va veni???? Va spun astea pentru ca si eu am povestea mea.... dupa 20 de ani de casatorie, sotul meu si-a gasit iubirea intr-o femeie cu 10 ani mai tanara desi aveam o familie frumoasa, un baiat mare care are mare nevoie de el in aceste momente si eram o familie invidiata de toti.... Nu dati sfaturi si nici judecati de valoare! Faceti ce va dicteaza instinctul si sufletul! Lasati-l sa se vindece putin, pentru ca acum este un suflet ranit (puteti apela la un psiholog sau la un duhovnic) si vedeti apoi daca nu cumva o relatie cu el v-o doriti doar din ambitie copilareasca... Va spun eu veti fi surprinse... Greselile de genul astora nu se trec cu vederea niciodata...


Mie mi-a luat 9 luni sa pot trece peste toate astea. Si crede-ma, au fost 20 de ani, in care am devenit dependenta de el, eu copilul nostru, parintii mei.... am avut de impartit munca de dupa 20 de ani.... Acum am si divortat intre timp, dar, recunosc am avut ajutor in rugaciune si in psiholog... Am trecut peste toate. Mi-am schimbat viata si inca mai definitivez cate ceva si am avut mii de lectii de viata intre timp. Nu este usor.... acum inca invat sa traiesc singura, si sa nu-i lipseasca nimic baiatului meu, care in acest moment este singurul barbat din viata mea...
nuante_de_gri
Postat pe 1 Mai 2011 17:59
Da,multora dintre noi ni se intampla acest lucru.Cauti un raspuns aici sau in izolarea de care vorbesti,de multe ori am incercat si eu acelasi lucru,insa sa stii ca oriunde vei cauta raspunsuri nu vei gasi.De ce ?!Viata isi urmeaza cursul,este plina de imprevizibil,ea,viata sau destinul isi va spune cuvantul,orict ne-am stradui sa luam decizia cea mai buna.Nimic nu va iesi asa cum ne facem planul.Nu vreau sa te dezamagesc dar nu poti sa schimbi cursul destinului pe care il ai foarte bine definit inca din faza embrionala.Da,izolarea este uneori benefica,pentru ca esti tu cu tine,poti plange,poti gandi linistita la ce a fost si la ce ai de facut sau la ce visezi.Poti sa faci o retrospectiva a vietii tale,poti incet sa te ridici din starea in care esti,poti sa iei o hotarare numai si numai pentru tine.Si stii de ce?Nimeni nu va intelege si va simti prin ceea ce treci tu.Nimeni nu poate decide in locul tu.Tu esti propriul tau stapan.Daaaa,sunt multi care spun"da te inteleg..."Oare,intreb eu?Asa ca frunte sus,mergi la lupa si invata sa spui un da sau un nu hotarat in ceea ce faci.Si greseala sa fie,sa nu-ti fie teama,asuma-ti responasbilitatile faptelor si deciziilor tale.Nimeni nu are dreptul de a te judeca.Iti doresc tot binele din lume.
kudika199430
Postat pe 1 Mai 2011 18:05
probabil si el da vina pe tine si se considera o victima, e greu sa depinzi psihic de o persoana. am trecut si eu prin ce treci tu, m-am inchis in casa si in mine si pur si simplu cerseam iubire sau macar atentie.Asta pana cand prietenele mele nu m-au mai suportat "fraiera" asa(pentru ca pana atunci eram o femeie puternica) si m-au scos din casa si din pura intamplare am cunoscut un tip extraordinar care m-a facut sa ma iubesc si care surprinzator si poate fara sa vrea mi-a salvat relatia. cel care imi era partener de peste 3 ani a inceput sa ma iubeasca si sa isi doreasca sa fie toata viata cu mine. FA-TI UN AMANT!!!
kudika104376
Postat pe 1 Mai 2011 19:12
prima oara cand comentez de cand sunt inscrisa pe kudika....
mi s-a parut interesant titlul...
Am trecut prin ce vrei tu sa zici...pur si simplu te gandesti neincetat ce decizie sa iei si nu stii pentru ca oarecum esti influentata de sentimente.:(
Singurul sfat pe care pot sa il scriu in situatia asta este:pune in balanta ce a fost bine si ce a fost rau...daca ce a fost rau face ca talerul balantei sa incline intr-o parte atunci stii care e decizia ...lafel si cu ce a fost bine.
karalily
Postat pe 1 Mai 2011 19:26
si eu am o relatie de 7 ani ,iar barbatul cu care sunt imi zice zilnic ca ma iubeste,,insa nu se va casatorii cu mine niciodata.nu stiou ce as putea sa fac.il iubesc enorm,spune ca ma iubeste,insa nu se va casatorii niciodata,nu vrea sa aiba o familie.eu nu am puterea sa o iau de la capat.mai ales ca,el este singurul barbat pe care lam iubit vreodata cu adevarat.si ultimul.
olteant
Postat pe 1 Mai 2011 19:39
am 24 de ani si miam pus viata in mainile acestui barbat.am lajuns la un nivel inalt de suferinta,iar gandurile rezolvarii iau o intorsatura urata deja in mintea mea
olteant
Postat pe 1 Mai 2011 19:42
Ai dreptate, pentru femei e foarte importanta persoana de langa. Ele sunt sentimentale, atasabile. Eu consider aceste caracteristici niste calitati de exceptie, care uneori sunt risipite cu persoane care nu le merita. Asta e!Daca nu ar fi atat de atasabile, greu ae exista cupluri, si mult mai greu familii (inteleg prin asta existenta copiilor).E bine ca cel care ne-a creat ne-a facut diferiti (barbat-femeie), dar complementari. Greu e sa gasesti jumatatea.
ValentinaT50
Postat pe 1 Mai 2011 20:03
Am trecut prin asta si te inteleg perfect.Singurul mod prin care am reusit sa depasesc aceasta stare, a fost sa renunt la el complet si sa invat sa ma bucur de viata singura.Nu e o tragedie, ai nevoie doar de o schimbare majora in viata ta si cei care te acuza ca dramatizezi, habar nu au cum e sa fii cu moralul la pamant, e una din cele mai mari probleme pentru ca nimic nu merge bine, iar tu esti singura care te poate ajuta sa treci peste asta.Cel mai important e sa te imbarbatezi si sa fii optimista, nu-ti fie frica sa spui "nu" sau "da", e viata ta si faci ce vrei cu ea.Mult noroc si fericire!
kudika317676
Postat pe 1 Mai 2011 20:10
cel mai urat lucru este sa fi singur asa ceva nu trebuie dorit de nimeni mai mult de o zi sincer cred ca trebuie sa vezii unde este problema s_sa o rezolvi locul este acolo unde esti fericit si langa oameni ce te fac sa zambesti
kudika315966
Postat pe 1 Mai 2011 20:21
Daca s-a stricat ceva in relatia pe care o ai de ceva timp si nu reusesti sa o mai repari in ciuda numeroaselor incercari, atunci ce iti ramane de facut? Sa suferi, nu este o solutie, pe termen lung iti poate afecta sanatatea.
Singura varianta este sa incerci sa construiesti ceva nou, dar nu inainte de a-ti da seama ce ai gresit prima data pentru a nu repeta aceeasi greseala. Nu te grabi, fii prudenta la inceput ,apoi da frau inimii si nu uita ca acolo unde dragoste nu e , nimic nu e.
Mona_Roman_1
Postat pe 1 Mai 2011 20:52
:)
annabelle23
Postat pe 1 Mai 2011 21:07
Multumesc pentru raspunsuri ! :)
annabelle23
Postat pe 1 Mai 2011 21:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cele mai PENIBILE / CIUDATE / AMUZANTE momente/intamplari in timpul unui interviu!!! 14 De la: dark_princes 27 Septembrie 2009 09:09
buna seara 8 De la: krisulina15 3 Februarie 2013 10:18
toata viata fara copii ? 975 De la: andreea_n_x 11 Martie 2010 01:50
Ajutor...Nu stiu ce sa cred 23 De la: HannaH_RaluK 26 Septembrie 2009 18:19
Iubitul meu are copil cu alta femeie 84 De la: ram84 30 Martie 2013 16:31