Setari Cookie-uri

doar el

Buna!
as vrea sa va impartasesc si eu cateva cuvinte...
ma intilnesc cu un tip de 2 ani.. ne iubim... ne intelegem bine ne vedem viata impreuna..doar ca avem o relatie la distanta.. oricum vb in fiece zi, ne vedem pe net...el vine de cateva ori pe an acasa..caci invata acolo... si se gandeste acum sa faca un master intr-o tara si mai indepartata- canada... i-am spus parerea mea despre asta, adica ca sunt impotriva..dar am impresia ca nu ia in consideratie, pt ca tot vb de masterul cela.. In Romania nu vrea sa faca master....
Pe mine nu prea ma intreaba ce-mi doresc...unde as vrea sa-mi continui studiile (masterul) ... unde as vrea sa traiesc...
Mi-e cam frica....
Poate ma ajutati si voi cu un sfat... ;)
veronikky
Postat pe 14 Aprilie 2011 00:17
De la: veronikky, la data 2011-04-14 00:17:31Buna!
as vrea sa va impartasesc si eu cateva cuvinte...
ma intilnesc cu un tip de 2 ani.. ne iubim... ne intelegem bine ne vedem viata impreuna..doar ca avem o relatie la distanta.. oricum vb in fiece zi, ne vedem pe net...el vine de cateva ori pe an acasa..caci invata acolo... si se gandeste acum sa faca un master intr-o tara si mai indepartata- canada... i-am spus parerea mea despre asta, adica ca sunt impotriva..dar am impresia ca nu ia in consideratie, pt ca tot vb de masterul cela.. In Romania nu vrea sa faca master....
Pe mine nu prea ma intreaba ce-mi doresc...unde as vrea sa-mi continui studiile (masterul) ... unde as vrea sa traiesc...
Mi-e cam frica....
Poate ma ajutati si voi cu un sfat... ;)


Sunt doua lucruri pe care trebuie sa le stii:

1.Nu trebuie sa fii o piedica in procesul de relizare a persoanei iubite. Iubirea nu e egoista.

2. Cand iubesti o persoana, te gandesti intotdeauna la nevoile lui.

Concluzia mea e ca voi nu va iubiti.
mimi_ca29
Postat pe 14 Aprilie 2011 06:35
Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.
Micaell
Postat pe 14 Aprilie 2011 20:33
De la: Micaell, la data 2011-04-14 20:33:04Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.

adica sa-l ia pe vecinul de la bloc?
are mai multa carne si mai multe oase decat un om de la distanta? gresita mentalitate!
pickard
Postat pe 14 Aprilie 2011 20:39
Nu sunt egoista.. vreau sa reuseasca ceva in viata...
doar ca nu mai pot sa stau departe de el.. nu vreau sa fim la distanta...
vreau sa fie alaturi de mine si impreuna sa reusim ..
eu chiar il iubesc mult...
nu l-as impune sa faca anumite sacrificii pt mine... doar sa aiba intentii
veronikky
Postat pe 15 Aprilie 2011 15:11
De la: Micaell, la data 2011-04-14 20:33:04Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.


Si cat a durat relatia?
Pur si simplu noi dorim fte tare sa fim impreuna... vreau sa reusim sa depasim aceasta perioada cat suntem departe..
veronikky
Postat pe 15 Aprilie 2011 15:14
De la: veronikky, la data 2011-04-15 15:14:20
De la: Micaell, la data 2011-04-14 20:33:04Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.


Si cat a durat relatia?
Pur si simplu noi dorim fte tare sa fim impreuna... vreau sa reusim sa depasim aceasta perioada cat suntem departe..

Nu cred ca e nevoie sa iei o atitudine extrema de acum. Ai rabdare insa pregateste-te psihic de orice eventulitate. BAFTA!
pufis
Postat pe 15 Aprilie 2011 15:17
De la: veronikky, la data 2011-04-15 15:14:20

Pur si simplu noi dorim fte tare sa fim impreuna... vreau sa reusim sa depasim aceasta perioada cat suntem departe..


ITI doresti sa fii impreuna cu el; e o mare diferenta. Pun pariu ca relatia voastra nu o sa aiba viitor
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 15:42
Eu cred ca el vrea sa ramana prin una din tarile alea si cauta solutii sa te ia si pe tine.... si sa vada daca esti dispusa sa faci o asemenea schimbare in viata ta.
kudika_pudika
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:13
De la: veronikky, la data 2011-04-15 15:14:20
De la: Micaell, la data 2011-04-14 20:33:04Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.


Si cat a durat relatia?
Pur si simplu noi dorim fte tare sa fim impreuna... vreau sa reusim sa depasim aceasta perioada cat suntem departe..


Tu faci cum crezi dar mie nu mi se pare ca tipul ala e prea entuziasmat de relatia asta din mom ce vrea sa plece in Canada. Daca el ramane pe acolo tu ce-o sa faci? O sa ai nevoie de viza ca sa te muti la el si asta costa. Plus ca o sa trebuiasca sa iti gasesti de lucru iar asta nu-i un lucru chiar asa usor. Printre straini este destul de greu. Nu o sa ai la cine sa apelezi in caz ca ai o problema, nu ai rude acolo, nu ai pe nimeni. Mirajul strainatatii e mare dar nu stii care e realitatea. In afara de asta, una este sa discuti cu cineva pe internet, alta e sa locuiesti cu persoana si sa o vezi asa cum e, si cu bune si cu rele. Daca te trezesti ca nu va intelegeti ce vei face? Vei descoperi ca ai pierdut timpul aiurea, cu o relatie virtuala. Esti sigura ca tipul ala chiar tine la tine? Eu am avut un prieten care locuia in Canada si iti spun ca viata nu e chiar asa roz.
Micaell
Postat pe 15 Aprilie 2011 17:39
Eu te cred ca iti doresti sa fi cu el , " adica ca" il iubesti , dar cred ca sentimentul vs nu e reciproc , lasa omu sa-si realizeze visu ca daca vine in Romania dupa tine , o sa te blesteme toata viata
Adelyna84
Postat pe 15 Aprilie 2011 17:49
De la: pickard, la data 2011-04-14 20:39:25
De la: Micaell, la data 2011-04-14 20:33:04Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.

adica sa-l ia pe vecinul de la bloc?
are mai multa carne si mai multe oase decat un om de la distanta? gresita mentalitate!


Nu am zis sa se repeada la primul venit, ai inteles gresit. E bine insa sa fie mai precauta. Nu ai cum sa cunosti o persoana cu adevarat, doar vorbind cu ea pe internet. Iar tipul respectiv e din alta tara din cate am inteles... Pentru ca sa fie cu el, ar trebui sa lase tot ce are aici (rude, prieteni etc.). E o schimbare majora... Dar... fiecare face cum crede...
Micaell
Postat pe 15 Aprilie 2011 17:50
De la: pufis, la data 2011-04-15 15:17:19
De la: veronikky, la data 2011-04-15 15:14:20
De la: Micaell, la data 2011-04-14 20:33:04Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.


Si cat a durat relatia?
Pur si simplu noi dorim fte tare sa fim impreuna... vreau sa reusim sa depasim aceasta perioada cat suntem departe..

Nu cred ca e nevoie sa iei o atitudine extrema de acum. Ai rabdare insa pregateste-te psihic de orice eventulitate. BAFTA!


Mc frumos! Apreciez mult sfatul ;)
veronikky
Postat pe 15 Aprilie 2011 19:46
De la: Micaell, la data 2011-04-15 17:39:55
De la: veronikky, la data 2011-04-15 15:14:20
De la: Micaell, la data 2011-04-14 20:33:04Din proprie experienta iti spun ca relatiile la distanta nu tin. Sunt pierdere de vreme pt ca in general nu se transforma in ceva real. Si e destul de rau, ca te autoiluzionezi. Lasa-l pe tipul ala si cauta-ti pe cineva in carne si oase.


Si cat a durat relatia?
Pur si simplu noi dorim fte tare sa fim impreuna... vreau sa reusim sa depasim aceasta perioada cat suntem departe..


Tu faci cum crezi dar mie nu mi se pare ca tipul ala e prea entuziasmat de relatia asta din mom ce vrea sa plece in Canada. Daca el ramane pe acolo tu ce-o sa faci? O sa ai nevoie de viza ca sa te muti la el si asta costa. Plus ca o sa trebuiasca sa iti gasesti de lucru iar asta nu-i un lucru chiar asa usor. Printre straini este destul de greu. Nu o sa ai la cine sa apelezi in caz ca ai o problema, nu ai rude acolo, nu ai pe nimeni. Mirajul strainatatii e mare dar nu stii care e realitatea. In afara de asta, una este sa discuti cu cineva pe internet, alta e sa locuiesti cu persoana si sa o vezi asa cum e, si cu bune si cu rele. Daca te trezesti ca nu va intelegeti ce vei face? Vei descoperi ca ai pierdut timpul aiurea, cu o relatie virtuala. Esti sigura ca tipul ala chiar tine la tine? Eu am avut un prieten care locuia in Canada si iti spun ca viata nu e chiar asa roz.



Nu cunosc aceasta persoana de pe internet..Am facut acelasi liceu...
Am locuit cu el ceva timp.. ce-i drept ca putin...dar am reusit asa sa ne cunoastem si mai bine...am vazut si bune si rele si totusi ne iubim in continuare la fel de mult... Sunt sigura ca tine la mine!
Nu vrea neaparat sa se stabileasca acolo...doar sa fac primul an de master...asa mi-a spus de curind...
veronikky
Postat pe 15 Aprilie 2011 19:52
De la: Adelyna84, la data 2011-04-15 17:49:58Eu te cred ca iti doresti sa fi cu el , " adica ca" il iubesti , dar cred ca sentimentul vs nu e reciproc , lasa omu sa-si realizeze visu ca daca vine in Romania dupa tine , o sa te blesteme toata viata


Eu consider ca sentimentul e reciproc!!! Si as merge eu la el, dupa ce imi termin studiile sau chiar in timpul lor ca sa le continui acolo, doar ca nu am mari posibilitati... si as avea nevoie si sa cunosc limba franceza...pe care nu am facut-o deloc.... (((((((
veronikky
Postat pe 15 Aprilie 2011 19:55
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-15 16:13:44Eu cred ca el vrea sa ramana prin una din tarile alea si cauta solutii sa te ia si pe tine.... si sa vada daca esti dispusa sa faci o asemenea schimbare in viata ta.


Sunt dispusa sa fac o asemenea schimbare pentru noi, doar ca exista anumite probleme care ma impiedica sa fac asta acum... si mi-ar trebui un document de limba straina pentru studii sau munca... ceea ce eu nu am (((
veronikky
Postat pe 15 Aprilie 2011 19:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Se merita ca "din iubire" sa te culci cu EL 70 De la: Trixibell 9 August 2009 16:11
o sansa pentru el sau pentru mine? 33 De la: alice25 13 Iunie 2012 23:03
buna 2 De la: Tharr 9 Mai 2011 09:18
ce ar trebui sa fac ... ??? 37 De la: ina85 10 Iulie 2011 15:48
cum pot face sa fie bn pt amandoi 7 De la: Annoula_Timofte_1 1 Aprilie 2015 12:02