Setari Cookie-uri

Prima iubire...

Prima iubire nu se va uita niciodata...iti va ramane mereu in suflet si in minte...Alaturi de acea pers am inv sa am toate sentim umane....toata lumea se intreaba acelasi lucruc as fi avut gandirea de akum atunci...poate k era mult mai bine...poate dc mai renuntam la orgoliu si mai lasam de la mine...poate daca nu eram o copila si o naiva reuseam sa fac mult mai multe...Insa asa a fost sa fie si trecutul nu-l mai poti schimba...Si din toata experienta de pana akum am inv ca pt o clipa de fericire tb sa lupti pt k altfel vei avea mai multe clipe de suferinta...Eu nu am stiut sa lupt si am pierdut...dar din greseli inveti...at cand poti sa lupti si merita sa faci lucrul asta nu mai sta pe ganduri...ce ai de pierdut? pt k apoi iti vei pune intrebarea DACA ai fi facut lucrul asta poate akum erai fericita si implinita sufleteste!Insa nu ai avut curajul si doar ai ast sa vina fericirea la tine...insa ea ti-a scapat printre degete pt k u nu ai fost atenta...Regreti k nu ai facut nik insa tb sa mergi mai departe, sa lasi trecutul unde ii e locul si sa-ti cont viata.
Oricum prima iub nu se uita niciodata pt k ai ai inv multe de la ea:cum e sa iub, cum e sa suferi, ce e gelozia,bucuria,tristetea, cum te bucuri de fiecare clipa petrecuta cu pers iubita, cum timpul ti se pare k trece mult mai repede cand esti cu el, cu acea pers iti da increderea in tine, te cosoleaza si te linisteste at cand ai vreo probl, cum uiti de tot cand esti in preajma ei...dar....toate aceste lucruri minunate s-au terminat si u tb sa o iei de la inceput...nu te ingrijora...fiecare rel din viata ta e frumoasa in felul ei...nu-ti fie frika sa iub...e cel mai frumos sentim ..ar fi pacat sa refuzi acest nobil sentim...o viata ai ..de ce sa o irosesti...in concluzie:TRECUTUL tb uitat PREZENTUL trait si VIITORUL nu tb grabit!!!

sweetadryana
Postat pe 22 Iulie 2008 10:18
De la: adryana22, la data 2008-07-22 10:18:58Prima iubire nu se va uita niciodata...iti va ramane mereu in suflet si in minte...Alaturi de acea pers am inv sa am toate sentim umane....toata lumea se intreaba acelasi lucruc as fi avut gandirea de akum atunci...poate k era mult mai bine...poate dc mai renuntam la orgoliu si mai lasam de la mine...poate daca nu eram o copila si o naiva reuseam sa fac mult mai multe...Insa asa a fost sa fie si trecutul nu-l mai poti schimba...Si din toata experienta de pana akum am inv ca pt o clipa de fericire tb sa lupti pt k altfel vei avea mai multe clipe de suferinta...Eu nu am stiut sa lupt si am pierdut...dar din greseli inveti...at cand poti sa lupti si merita sa faci lucrul asta nu mai sta pe ganduri...ce ai de pierdut? pt k apoi iti vei pune intrebarea DACA ai fi facut lucrul asta poate akum erai fericita si implinita sufleteste!Insa nu ai avut curajul si doar ai ast sa vina fericirea la tine...insa ea ti-a scapat printre degete pt k u nu ai fost atenta...Regreti k nu ai facut nik insa tb sa mergi mai departe, sa lasi trecutul unde ii e locul si sa-ti cont viata.
Oricum prima iub nu se uita niciodata pt k ai ai inv multe de la ea:cum e sa iub, cum e sa suferi, ce e gelozia,bucuria,tristetea, cum te bucuri de fiecare clipa petrecuta cu pers iubita, cum timpul ti se pare k trece mult mai repede cand esti cu el, cu acea pers iti da increderea in tine, te cosoleaza si te linisteste at cand ai vreo probl, cum uiti de tot cand esti in preajma ei...dar....toate aceste lucruri minunate s-au terminat si u tb sa o iei de la inceput...nu te ingrijora...fiecare rel din viata ta e frumoasa in felul ei...nu-ti fie frika sa iub...e cel mai frumos sentim ..ar fi pacat sa refuzi acest nobil sentim...o viata ai ..de ce sa o irosesti...in concluzie:TRECUTUL tb uitat PREZENTUL trait si VIITORUL nu tb grabit!!!

deeaLOVEcata
Postat pe 28 Iulie 2008 14:21
scz..nu am vrut sa iasa asa ;))..am vrut doar sa iti spun k ai dreptate.Prima iubire nu se uita niciodata..primul sarut,prima atingere,primul "te iubesc!"iti vor ramane infipte bine in suflet
deeaLOVEcata
Postat pe 28 Iulie 2008 14:23

Cind e chiar iubire,nu-ti ramine decit sa speri ca nu va muri.El!Ca iubirea oricum nu dispare"ea continua sa creasca in ciuda oricarei departari"Nu cred ca sunt o idealista.Romantica,poate...E minunat,n-ai cum sa uiti,dar nu ai cum sa traiesti in prezent decit daca lasi amintirile sa fie doar amintiri...frumoase, dar atit....Sa nu te mai implici emotional in trecut.Usor de spus,nu-i asa?Oare exista un "de la capat"?!Este posibila o a doua iubire?
vilake
Postat pe 28 Iulie 2008 23:51
una noua va exista..dar nu la fel de intensa..sau..cine stie?
ayda4ever
Postat pe 29 Iulie 2008 00:56
Au trecut 4 ani de cand am pierdut prima iubire.Chiar si asa a ramas ceva in sufletul meu care spera ca intr-o zi vom fi din nou impreuna. Nu sunt agatata de trecut, insa asta e in sufletul meu, aceste sentimente rasar atunci cand ma gandesc la el. Eram niste copii si nu am stiut sa ramanem impreuna, si s-a consumat fara ca dragostea sa se termine. A fost cel mai dureros lucru, dar am trecut peste. Nu l-am vazut demult, uneori ma cuprinde un dor nebun sa-l vad, sa vorbim! Si totusi... simt ca va exista o zi cand ne vom regasi, probabil peste multi ani! Cine stie?

Postat pe 29 Iulie 2008 20:52
Prima iubire e cea mai frumoasa, nu se compara cu marea iubire. De ce? Sa o luam asa: te indragostesti, te mariti cu el din dragoste (el la fel, desigur), apoi urmeaza rutina, trec anii si nu mai e ca inainte, dar nici alt inceput nu se mai poate. Prima iubire este altfel, este mai intensa decat marea iubire, mai puternica. Toate stim cat am suferit din cauza primei iubiri, si anume cel mai intens, pentru ca eram tinere, oarecum naive, credeam intr-o singura iubire, eram la varsta la care iubeam din tot sufletul.
alexandra_blonda
Postat pe 30 Iulie 2008 01:23
De ce nu uitam prima iubire? Pentru ca ea ne face sa ne simtim impliniti, desavarsiti, sa simtim ca alaturi de acea persoana, intr-adevar avem totul...Chiar daca se termina, chiar daca nu se implineste ramane in suflet, devenind idealul fiecaruia...
alexandra13
Postat pe 30 Iulie 2008 16:53
De la: alexios_13n, la data 2008-07-30 16:53:52De ce nu uitam prima iubire? Pentru ca ea ne face sa ne simtim impliniti, desavarsiti, sa simtim ca alaturi de acea persoana, intr-adevar avem totul...Chiar daca se termina, chiar daca nu se implineste ramane in suflet, devenind idealul fiecaruia...


Alexios! Ce frumos ai scris! Felicitari,este exact cum spui tu! Eu am trait cu idealul acesta ani de zile...am iubit tot timpul, toata viata mea...Sint aceeasi de atunci,timpul n-a avut nici o putere asupra mea...Am evoluat mereu,sperind,crezind ca inca ii mai plac,de acolo,din alta ...lume...Probabil nu se va termina niciodata.
vilake
Postat pe 30 Iulie 2008 23:56
Te inteleg.La fel simt si eu...Ca si cand il stiu dintotdeauna si a facut mereu parte din viata mea. Si, inca face: prin fiecare gand, fiecare dorinta, fiecare zi in care imi este dor de el...
alexandra13
Postat pe 31 Iulie 2008 16:13
Prima iubire...da, intr-adevar atunci suntem mai naive, ne daruim pt ca inca nu cunoastem viata...mie insa mi-a lasat un gust amar prima iubire, pt ca m-a facut fff mult sa sufar, si-a batut joc de sentimentele mele, cand eu il iubeam.Deci nu oricine ramane cu o amintire frumoasa, de uitat l-am uitat din ziua in care ne-am despartit.A murit totul.
DeeaCatalina
Postat pe 1 August 2008 17:05
Cuvinte..vom gasi intotdeauna..dar nu pe cele mai potrivite!!
ayda4ever
Postat pe 1 August 2008 21:46
ok..bun...prima iubirea a mea a avut la randu'i alata prima iubire...eu imi aduc aminte de el mereu...si eld e alta?? sau cum :)) mda..
andreees
Postat pe 3 August 2008 03:04
Prima iubire... Ramane cu tine mereu,e termen de comparatie,e parte din tine e...tot ceea ce s-a spus mai sus...nu cred ca trece vre-o data...Pana la urma sa citez din cartea mea preferata-"dragostea nu trece niciodata ci se transforma,iar viaþa nu se împlineºte prin uitarea suferinþei, ci prin zilnica transformare a mâhnirii în întelegere, a cruzimii în tandreþe ºi a amãrãciunii în dulceaþã.”

sweetpink
Postat pe 3 August 2008 03:17

Postat pe 3 August 2008 14:52
frumos spus sweetpink..eu tot cred k nu se uita,chiar daca andreees are si ea dreptate in felul ei.toti aveam o prima iubire..dak nimeni n`o uita..atunci toate iubirile sunt umbrite de una...prima.mai greu,am mai vazut si oameni fericiti care se iubesc intradevar.Oare aceia n`au avut o prima dragoste?sau ei au fost exceptia de la regula si au uitat acea mare iubire?Plus ca...dak intradevar ar fi o mare dragoste,nu ar avea de ce sa se sfarseasca.Din moment ce nu razbate,nu e atat de mare.Se bat cap in cap aceste teorii.Important este,ca atunci cand iubim,sa o facem din suflet,iar daca totusi se sfarseste sa mergem mai departe,sa stim cum si sa gasim putere de a continua.Asta e tot o teorie..Si eu incerc sa trec mai departe,dak voi reusi....voi afla:) Bafta si voua!!
ayda4ever
Postat pe 3 August 2008 21:11
maaii.. sentimentale mai sunteti.. pai normal ca nu se uita prima iubire!! Ar fi si culmea, doar e prima. La fel cum nu uiti prima data cand faci dragoste.. prima betie.. prima data cand mergi in tailanda sau prima data cand iei droguri . ( era o gluma, deh). Faptul ca nu o uiti nu inseamna ca ramai toata viata marcata si cu gandul in trecut. Iar faptul ca e prima nu o face cea mai speciala.. Prima mea iubire a durat 7 ani si am crezut ca ma inghite pamantul cand ne-am despartit.. Dar bine ca ne-am despartit! Altfel nu cunosteam urmatoarele 2 iubiri, la fel de frumoase si poate chiar mai intense.. Acuma sa nu-mi veniti cu texte de genul,, inseamna ca nu ai iubit cu adevarat, numai o data in viata iubesti, bla bla bla,,.. Eu am avut 3 relatii lungi si pe toti trei i-am iubit cu adevarat.. cine sustine ca iubeste doar o data in viata inseamna ca trebuie sa fie tare nefericit daca are ghinionul de a-si pierde ,,marea,, iubire.

Postat pe 3 August 2008 21:26

Oanna81,Este ok!Ma bucur pt tine!
vilake
Postat pe 3 August 2008 22:24
oanna81 nu avem cum sa spuneam k nu ai iubit cu adevarat.tu sti cum ai iubit.si ma bucur k tu esti fericita aqm.pana la urma..asta e important: sa fim fericiti.nu cred sa fie vreuna care sa`si doreasca altceva;diferenta este de la om la om,cum isi vede el fericirea.Cat despre cei care au iubit doar o data,probabil chiar au ramas ancorati in trecut..:)
ayda4ever
Postat pe 3 August 2008 22:32
prima iubire e prima iubire si gata. cum spunea si oana, e prima, cand vine vorba de "ceva". Dar trebuie sa stim sa pastram acele amintiri ca pe ceva ce ne apartin doar noua, chiar daca am trecut cu totii prin asta, pentru fiecare a fost diferit, cu totii suntm unici si poate de asta si povestile noastre, oricat ar parea de comune, sunt unice. Prima iubire o pastram in suflet, toata viata :)
ralukiss
Postat pe 4 August 2008 09:43
Ma bucur ca ati abordat acest subiect fetelor,pe mine ma seaca si acum prima iubire si nu stiu daca ma credeti dar o retraiesc dupa 10 ani de zile cu aceeasi persoana,Nu pot sa va descriu cat de minunat este,dar si cate conflicte sau iscat.Nu stiu ce o sa fac pe viitor si cum o sa decurga lucrurile,dar nu o sa regret niciodata ca am retrait povestea.Va pup.
camelia_27
Postat pe 4 August 2008 10:19
Eeeeee... multa bafta hapyness!

Postat pe 4 August 2008 10:44
Eram convinsa ca dragostea este un sentiment in totalitate controlabil si dozabil evident,de catre mine, pana m-a lovit in modul cel mai dureros. A fost cu atat mai crunt cu cat nu s-a intamplat in adolescenta ci acum cand sunt mai "coapta" (credeam eu :) ) si nici macar nu a fost prima relatie de durata. Inca imi ling ranile si sper doar sa nu ma mai doara in halul asta fiecare amintire. Momentan pare atat de indepartat momentul in care voi putea sa privesc cu detasare..stiu ca voi mai iubi insa va trebui sa ard multe amintiri si trairi pana atunci.
Bu-Maruta
Postat pe 4 August 2008 20:08
eu o traiesc si acum .norocul meu a fost ca prima iubire s-a transformat intr-o casnicie fericita..........de zece ani o traiesc in sufletul meu ca in prima zii.ma credeti sau nu ?astept pareri.
ramona_balanescu
Postat pe 4 August 2008 23:04
Trebuie sa fie mai mult decat frumos si mai mult decat bine sa fii alaturi si acum de prima iubire:) multa fericire
ralukiss
Postat pe 5 August 2008 08:51
NOROCOASO.
camelia_27
Postat pe 5 August 2008 16:07
apropo de ce spunea andrees..de prima iubire care are o alta prima iubire. asa am patit eu. relatia mea cu el a durat un an jumate, ne-am despartit de curand iar el s-a impacat dupa doar o saptamana cu prima lui iubire..si ce s-a intamplat apoi? dupa alte 2 saptamani s-au despartit pt ca si-au dat seama ca s-au schimbat ft mult din perioada in care erau niste copii ( 17 ani)..nu stiu daca acum, ca si-au dat seama ca nu mai merge intre ei, se vor uita...e ft durerors sa stii k persoana care pt tine a reprezentat mai mult decat oricine alticineva simte si ea acest lucru, dar pt o alta fata...
elizuc
Postat pe 6 August 2008 12:10
La fel si aici...numa' ca na,la ei sunt vreo 3 saptamani nu 1...si cred ca le e bine ceea ce ma face pe mine mai nefericita in fiecare zi. Well,c'est la vie :D
andreees
Postat pe 7 August 2008 06:58
toti avem ceva de spus...si avem dreptate in felul nostru...
un lucru am invatat de la fostul meu iubit (de care de altfel m-am si despartit)...''prima si ultima iubire''...prima crezi ca o sa fie si ultima si o sa dureze toata viata,dar ultima iti doresti sa dureze si mai mult,la nesfarsit...tot timpul ne agatam de prima si ultima iubire...dar nu uitati...toti iubim de mai multe ori intr-o viata si fiecare iubire este o experienta unica...:D
pissyk87
Postat pe 11 August 2008 22:24
ooffff, prima iubire, prima durere..cel putin asa am simtit o eu..chiar daca sunt baiat e foarte greu sa treci peste asta mai ales dupa ce stai o perioada..mai maricica..cam 9 ani..dar intotdeauna exista..un nou inceput in viata..asta e..mai vb
nesuferitu
Postat pe 12 August 2008 16:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o parere pls.. :-s 7 De la: ankris 15 Iunie 2010 17:52
Nu il pot uita 44 De la: ancacumintica 17 Aprilie 2013 17:35
Un sfat va rog 12 De la: iulia_stratulat 18 August 2011 08:30
Un sfat va rog 11 De la: marin88 7 Ianuarie 2011 00:27
Eu inca mai cred in iubirea adevarata 43 De la: rockk 9 Februarie 2011 19:16