Setari Cookie-uri

Mi-e imposibil de greu si nu stiu ce sa fac

In sine,povestea este foarte lunga,eu 27,el 39,suntem impreuna de 1an si jumatate,dupa 6 luni,(in timp ce stateam la el,iar el era in spital),am aflat ca nu este divortat,si ca nevasta-sa lucreaza in america,am trecut peste,caci il vedeam ca ma iubeste,asa simteam,apoi,am aflat ca asistenta lui de la lucru,fusese amanta/iubita lui inaintea mea,si "nu era bine ca ea sa afle despre mine)ë manager la o firma si mai pleaca uneori in alt oras,cand lucrez,nu merg cu el,dar in week-enduri mergeam des acolo impreuna,pe asistenta de acolo am cunoscut-o.In fine,vara trecuta a venit nevasta acasa,eu m-am mutat de la el,intr-o garsoniera(cand ne-am cunoscut,eu stateam in alt oras,am venit aici "pentru el",am stat impreuna in apartamentul lui,acum lucrez aici de 1 an de zile).Cand a fost sotia acasa,el mai mergea si acasa si dormea,ca sa nu creeze discutii spunea el,ca ea nu vrea sa ii dea divortul,ca poate daca nu afla de mine,o imbuneaza si divorteaza mai repede,ca daca o sa afle ea despre mine,el nu o sa ramana cu nimic dupa partaj...etc.Am inghitit si toate astea,isi petrecea toate week-endurile cu mine,imi facea si imi face toate poftele,ne plimbam,anul trecut de craciun mi-a luat cadou un bichon,din decembrie(cand spune el,a plecat nevasta),pana acum(mai),a stat cu mine aproape in fiecare noapte(exceptand momentele cand trebuia sa plece in celalat oras unde avea de lucru:max 1 zi pe saptamana).Mi-a facut buletin pe adresa lui ,se poarta foarte bine cu mine...dar are parca prea multe secrete.ai lui sunt in varsta,locuiesc departe de noi,din cate am fost si eu martora la discutiile telefonice,stiu de mine,i-am cunoscut prietenii,dar mai sunt persoane de care "ma tine ascunsa"...si ultima "bomba",m-a zis de vreo luna ca va trebui sa plece in interes de lucru in rusia si nu se stie cand,vinerea trecuta(6 mai),s-a intepenit de spate,intamplator sau nu,lucrez in domeniu,i-am facut injectii,am mers la doctor,l-am tratat si ingrijit la pat cateva zile,pana cand marti(nu isi revenise complet) ma anunta ca joi trebuie sa plece in rusia,ca va pleca miercuri la bucuresti,sa doarma acolo,fiindca avionul peaca la 7 dimineata...Bun,m-am agitat,m-am ingrijorat,caci era bolnav,i-am dat medicamente,injectii,si-a luat cartela din Rom de orange,sa-si activeze roaming,caci pe tel de la lucru nu se putea,e prea scump...SI pleaca...Si bagacioasa cum sunt din fire,i-am vazut parola de la mailul de lucru,cu ceva tp in urma si chiar cand a plecat la BUc,i-am intrat in mail...era o cerer de concediu de odihna intre 12-23 mai,exact cand este plecat si o cerere de avans salariu(toate astea avand in vedere ca al nostru concediu e planificat in august)....Si m-a lovit!!!Nici acum nu imi vine sa cred,IL iubesc enorm,il iubesc ca o nebuna...Deci tot ce a fost pana acum au fost numai si numai minciuni?eu nu mai inteleg nimic,decat ca ma doare enorm,ma simt atat de tradata si de umilita si mintita si totusi il iubesc atat si atat de mult...nu stiu ce sa fac...de cand a plecat nu am mancat nimic,plang intr-una si ma simt distrusa...luminati-ma voi daca al meu creier nu mai functioneaza,mi-e imposibil de greu...eu aici sunt sigura din pacaate,nu am prieteni...numai jobu-l,catelul si el..
unreal17
Postat pe 15 Mai 2011 20:40
Pai, si tu ce sperai??? Sa te ia de nevasta si sa-ti fie fidel pana la moarte???? Daca te-ai incurcat cu asemenea personaj, acum trebuie sa suporti consecintele. Poate parea banal sfatul meu dar, daca nu renunti ACUM si nu spui STOP, viata ta va fi distrusa. De tine depinde viitorul.
mimi_ca29
Postat pe 15 Mai 2011 20:52
ma mai gandesc uneori sa iau legatura cu asistenta asta a lui(ii stiu nr de tel) si poate as reusi sa stau de vorba cu ea ca intre 2 femei,sau sa iau legatura cu nevasta-sa(ii stiu adresa de mail,asta daca nu si-a schimbat-o),dar imi e teama ca DACA cumva,el imi ascunde multe(ca sa nu ma faca sa sufar asa cum zice el),si vrea pe de-o parte sa termine cu toate si sa fie cu mine si sunt eu paranoia de 1 an de zile cand lipseste de acasa...
ce ziceti?
unreal17
Postat pe 16 Mai 2011 00:04
De la: unreal17, la data 2011-05-16 00:04:02ma mai gandesc uneori sa iau legatura cu asistenta asta a lui(ii stiu nr de tel) si poate as reusi sa stau de vorba cu ea ca intre 2 femei,sau sa iau legatura cu nevasta-sa(ii stiu adresa de mail,asta daca nu si-a schimbat-o),dar imi e teama ca DACA cumva,el imi ascunde multe(ca sa nu ma faca sa sufar asa cum zice el),si vrea pe de-o parte sa termine cu toate si sa fie cu mine si sunt eu paranoia de 1 an de zile cand lipseste de acasa...
ce ziceti?


Eu zic asa (punandu-ma in locul lui): am cateva bube mai vechi in cap si ma feresc sa le afle iubita mea. Trebuie si vreau sa le rezolv, apoi ii spun tot si vom trai fericiti pana la adanci batraneti.
sau...
sunt un nemernic, nu sunt nici primul, nici ultimul, daca ma prinde cu minciuna, fac pe suparatul, dau vina pe ea ca a stricat toata povestea noastra de iubire si ies pe usa cu capul sus.

Draga mea, ce sa zic? O fi iubirea importanta intr-o relatie, dar daca-i bazata pe minciuni, atunci se alege praful de tot. Probelme ai cu el de cand ati nceput relatia. Te minte din prima zi in care l-ai cunoscut. Era insurat si totusi nu ti-a spus. La ce-ti mai trebuie alte dovezi? La ce-ti mai trebuie sa intri sa scormonesti in trecutul lui? Ori ii spui pa acum, multumindu-te cu cat ai aflat, ori inchizi din nou ochii si mai suferi o vreme pana cand, cu sau fara voia lui, vor iesi la iveala si alte mizerii si va iesi pe usa fara nicio explicatie.
Stiu ca doare, dar fiecare zi in plus va creste suferinta. Si nu uita un lucru. In cazul in care te decizi sa pui capat relatiei orice iti va spune va fi o minciuna. Inclusiv: te iubesc!
Nimeni nu-ti poate hotari soarta. Dar daca iti doresti ceva bun de la viata pe plan sentimental, atunci cred ca ai realizat deja ca nu el iti va oferi ceea ce ai nevoie.
rashela
Postat pe 16 Mai 2011 04:00
Buna,

Cand am citit titlul topicului mi-a venit in minte prima data zicala cu{ ''omului nu ii este dat sa ''traga'' mai mult decat poate sa ''duca'' "}. Asadar toate lucrurile ce ti se intampla tie sunt cu un scop, fie sa-ti arate ca ce faci tu nu e bine fie ai facut si tu nefacute la viata ta si acum se intorc, ca deh, legea compensatiei, bat-o vina!
Eu nu stiu ce sfat sa-ti dau, Rashela ti-a dat si variante, ceea ce e bine, ai de unde alege, cand construiesti o relatie cu caramizi mincinoase nu are cum sa reziste ''castelul din povesti'', minciuna nu e buna nici negru sub unghie si nu vorbesc de minciunelele nevinovate sau ''ce nu stii nu te omoara''...sa ascunzi o nevasta sau o amanta, si ce a mai facut el cu concediul si delegatiile ...alea is semne clare de dementza si mitomanie si om fara scrupule ...nu zic ca trebuie omorat cu pietre, o avea el si calitati ca doar nu il iubeai degeaba....insa trebuie sa pui in balanta bunele si relele, tragi o linie si vezi finalul, esti foarte sincera cu tine si vezi ce vrei cu adevarat, o iubire patimasa sau un om cu care sa ai mult dorita familie, totul consta in alegerea ta personala.
Curaj si bafta la ''succesuri''!


___LL___
Postat pe 16 Mai 2011 05:28
Individul te minte pe fata si tu te intrebi ce se intampla??? Se intampla ca ala e un idiot ce-ti vinde in fiecare zi gogosi iar tu esti o fraiera care a cazut in plasa lui. Cand ai aflat ca e casatorit nu ti-ai pus unele semne de intrebare? Ce fel de om ii ascunde iubitei ca e insurat? Si marea intrebare, cum naiba poti sa mai iubesti un astfel de tip, care isi bate joc de tine.
Micaell
Postat pe 19 Mai 2011 20:52
In primul rand,vreau sa va multumesc frumos pentru sfaturi si ”privirea de ansamblu aruncata din afara”,au trecut cateva zile in care am plans,sa ma descarc,am fost furioasa,iar acum ma simt foarte bine,si imi este cat se poate de clar,ca eu nu pot sta langa un om care pretinde ca ma iubeste si ma minte.O fi el genul care ”se intoarce tot acasa”,dar eu nu am nevoie de asa ceva,poate asa stie el sa iubeasca(si-a inselat si nevasta,din cate mi-a povestit el,cand lucrurile erau roz intre ei,si-o inseala cu mine),de schimbat nu vreau sa schimb pe nimeni,si in nici un caz nu o sa il schimb pe el,e greu,e adevarat,dar daca eu ma mint singura,de ce nu ar face-o si cei dinjur.Am incercat sa cred in el,sa sper ca isi va da seama de ce se intampla,poate are si prea multa incredere inmine,ca il iubesc prea mult si nu l-as putea parasi,poate se gandeste ca depind emotional de el,nu-mi pasa.Il astept sa se intoarca,ma voi comporta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat,cu siguranta o sa imi bag nasul in telefon ,laptop,etc,ma voi rasconvinge,daca pot spune asa,ca m-a mintit cu nesimtire,si voi gasi puterea sa ii spun Pa.Da,acum cateva zile era teribil,dar zilele astea fara el,m-au facut sa imi reamintesc faptul ca la fel de bine pot trai si singura si ma gandesc,ca mai bine doar eu ,decat singuratate in 2 si minciuna.Nu as putea sa ma prefac toata viata ca nu stiu nimic si sa ma intreb zilnic,OARE UNDE E SI CU CINE:Pentru ce?N-am lucruri mai bune cu care sa-mi storc creierii?Plus ca vreau sa fiu iubita cu adevarat,respecatata,tratata ca o femeie si nu ca ”o alta”.O sa va anunt curand ce s-a mai intamplat,pana atunci,nu imi mai strica cateva pareri in plus.Multumesc!
unreal17
Postat pe 19 Mai 2011 23:59
De la: unreal17, la data 2011-05-16 00:04:02ma mai gandesc uneori sa iau legatura cu asistenta asta a lui(ii stiu nr de tel) si poate as reusi sa stau de vorba cu ea ca intre 2 femei,sau sa iau legatura cu nevasta-sa(ii stiu adresa de mail,asta daca nu si-a schimbat-o),dar imi e teama ca DACA cumva,el imi ascunde multe(ca sa nu ma faca sa sufar asa cum zice el),si vrea pe de-o parte sa termine cu toate si sa fie cu mine si sunt eu paranoia de 1 an de zile cand lipseste de acasa...
ce ziceti?


Daca iei legatura cu asistenta lui, poate dai chiar de el.

Sfatul meu este sa nu incerci sa iei legatura cu niciuna, este posibil sa ca fiecare sa iti spuna o varianta "personalizata", subiectiva... Si din cate am inteles ai acceptat sa te muti pe perioada cand a venit nevasta-sa. Deci ai acceptat si situatia lui ... Daca ai vreo problema, cu el trebuie sa o lamuresti.
Daca relatia pe care o ai cu el nu te multumeste, iesi din ea! Vorbeste cu el cand se intoarce, spune-i ca ai aflat ca a fost plecat in concediu si nu in interes de serviciu.
Spune-i tot ce te nemultumeste, si daca nu schimba situatia... sa ramana incurcat in combinatiile lui ...cu secretele aferente! Mai bine sa te stie afurisita, decat proasta.
Te minte, merge cu tine "la prosteala",te foloseste si te manipuleaza. De ce... numai el poate sa-ti spuna.
Poate ca "nu vrea sa suferi"...cum spune el.
_vio_
Postat pe 20 Mai 2011 13:40
Buna . Da incurcate sunt caile Domnului . Vorbesti de parca nu ar mai fi barbati pe fata pamantului . Din cate am inteles toata viata lui e plina de minciuni , si merge din minciuna in minciuna . Tu crezi ca o sa ai un viitor cu el ? Nu fi naiva . Iubirea trece chiar daca e dureroasa , ( si doare sufletul mai rau ca o rana trupeasca ) dar nu merita sa suferi . Stai si gandeste ,el casatorit , tu numai umplutura .Iti place sa fi pe po de umplutura toata viata ?Revinoti in fire . Daca tinea la tine asa cum zici tu ca tine , In rusia sau unde ai zis ca a plecat erai cu el . Care este viata ta , unde este personalitatea ta de femeie . Fata lasal , gaseste pe cineva care sa-ti faci un viitor impreuna cu el . Nu unu care are deja un viitor . El are viitorul lui , tu ce viitor ai / Ca-ti da tot ce doresti ,,,,,,,,,, egal cu zero . Sentimente , iubire adevarata , incredere , devotament , unde sunt . Cred ca undeva in fundul mari . Gandestete ca timpul trece , de fapt nu timpul tu treci . inaintezi in varsta si nu ai nimic sigur . Iubirea trece greu dar trece , poate fi inlocuitade o iubire adevarata . In momentul cand o sa descoperi iubirea adevarata o sa rereti ca ai asteptat atat . Succes si pune-ti capul pe umeri ,nul mai lasa la pastrat sa gandesca alcineva pentru tine . Bafta multa .
kudika173794
Postat pe 21 Mai 2011 08:22
Nu fi naiva.nu te iubeste,se iubeste pe el,vrea sa-i fie lui bine,sa aiba cine-l ingriji,cine-l doftorici.daca te vroia alaturi ti-ar fi spus de la inceput ce probleme are si le-ati fi rezolvat impreuna.nu mai incerca sa descoperi nimic ca vei suferi degeaba.nu cauta sa iei legatura cu nevasta sau fosta amanta ca vei suferi de ce-ti vor spune,apoi el se va folosi de toate astea si te va scoate vinovata spunandu-ti ca el ar fi rezolvat problema dar tu ai stricat tot si iar vei suferi.vei ajunge sa crezi ca are dreptate si ca doar tu esti de vina ca s-a dus relatia cu el.in final va iesi triumfator iar tu iti vei musca mainile si te vei intreba mereu:eu am gresit?nu,el a gresit fata de tine si va continua pana isi rezolva adevaratele probleme in favoarea lui.sa nu faci prostia sa-l imbogatesti cu vreun copil ca atunci sa vezi ce repede se supara si dispare.ce a inceput cu minciuna se termina tot cu minciuna dar tu vei fi scoasa vinovata.inarmeaza-te cu tarie de caracter,curaj,ca la urma urmei vrei sa-ti fie bine si cand se va intoarce, intoarce-i spatele.nu se merita sa-l accepti,te amagesti singura,n-are caracter-el se distreaza si tu plangi!
kudika402953
Postat pe 21 Mai 2011 15:31
De la: unreal17, la data 2011-05-15 20:40:24In sine,povestea este foarte lunga,eu 27,el 39,suntem impreuna de 1an si jumatate,dupa 6 luni,(in timp ce stateam la el,iar el era in spital),am aflat ca nu este divortat,si ca nevasta-sa lucreaza in america,am trecut peste,caci il vedeam ca ma iubeste,asa simteam,apoi,am aflat ca asistenta lui de la lucru,fusese amanta/iubita lui inaintea mea,si "nu era bine ca ea sa afle despre mine)ë manager la o firma si mai pleaca uneori in alt oras,cand lucrez,nu merg cu el,dar in week-enduri mergeam des acolo impreuna,pe asistenta de acolo am cunoscut-o.In fine,vara trecuta a venit nevasta acasa,eu m-am mutat de la el,intr-o garsoniera(cand ne-am cunoscut,eu stateam in alt oras,am venit aici "pentru el",am stat impreuna in apartamentul lui,acum lucrez aici de 1 an de zile).Cand a fost sotia acasa,el mai mergea si acasa si dormea,ca sa nu creeze discutii spunea el,ca ea nu vrea sa ii dea divortul,ca poate daca nu afla de mine,o imbuneaza si divorteaza mai repede,ca daca o sa afle ea despre mine,el nu o sa ramana cu nimic dupa partaj...etc.Am inghitit si toate astea,isi petrecea toate week-endurile cu mine,imi facea si imi face toate poftele,ne plimbam,anul trecut de craciun mi-a luat cadou un bichon,din decembrie(cand spune el,a plecat nevasta),pana acum(mai),a stat cu mine aproape in fiecare noapte(exceptand momentele cand trebuia sa plece in celalat oras unde avea de lucru:max 1 zi pe saptamana).Mi-a facut buletin pe adresa lui ,se poarta foarte bine cu mine...dar are parca prea multe secrete.ai lui sunt in varsta,locuiesc departe de noi,din cate am fost si eu martora la discutiile telefonice,stiu de mine,i-am cunoscut prietenii,dar mai sunt persoane de care "ma tine ascunsa"...si ultima "bomba",m-a zis de vreo luna ca va trebui sa plece in interes de lucru in rusia si nu se stie cand,vinerea trecuta(6 mai),s-a intepenit de spate,intamplator sau nu,lucrez in domeniu,i-am facut injectii,am mers la doctor,l-am tratat si ingrijit la pat cateva zile,pana cand marti(nu isi revenise complet) ma anunta ca joi trebuie sa plece in rusia,ca va pleca miercuri la bucuresti,sa doarma acolo,fiindca avionul peaca la 7 dimineata...Bun,m-am agitat,m-am ingrijorat,caci era bolnav,i-am dat medicamente,injectii,si-a luat cartela din Rom de orange,sa-si activeze roaming,caci pe tel de la lucru nu se putea,e prea scump...SI pleaca...Si bagacioasa cum sunt din fire,i-am vazut parola de la mailul de lucru,cu ceva tp in urma si chiar cand a plecat la BUc,i-am intrat in mail...era o cerer de concediu de odihna intre 12-23 mai,exact cand este plecat si o cerere de avans salariu(toate astea avand in vedere ca al nostru concediu e planificat in august)....Si m-a lovit!!!Nici acum nu imi vine sa cred,IL iubesc enorm,il iubesc ca o nebuna...Deci tot ce a fost pana acum au fost numai si numai minciuni?eu nu mai inteleg nimic,decat ca ma doare enorm,ma simt atat de tradata si de umilita si mintita si totusi il iubesc atat si atat de mult...nu stiu ce sa fac...de cand a plecat nu am mancat nimic,plang intr-una si ma simt distrusa...luminati-ma voi daca al meu creier nu mai functioneaza,mi-e imposibil de greu...eu aici sunt sigura din pacaate,nu am prieteni...numai jobu-l,catelul si el..



Acolo ai, si nu doar acolo: sanatate, o varsta nu inaintata, esti sanatoasa, in concluzie ai tot ce-ti trebuie pt. a pune punct aceste relatii care-i in mare rahat si ai inca timp sa o iei de la cap.
Asta-i parerea mea si punct.
N-ai cum sa-l mai crezi pe un astfel de om!
Apropo, nu-i da divortul?! stiind ca e cu tine?! RAD, in nicio tara din lumeeeee nu exista lege care sa te tina langa un om daca nu vrei!
Partaj?!
Sa se linga pe bot, imparte doar ceea ce a realizat impreuna cu sotia, daca viseaza la banii amaratei aleia care-si rupe carca muncind la mii de km pt. un nemernic ca el, viseaza!
Poate ar trebui sa-l ajuti ca sa zic asa un pic;) ...dar asta asa, la vreo 6-7 luni dupa ce te desparti de el...sa-i trimiti un mail nevestei lui sa stie pe cine " alinta"!
Unul anonim
stem_29
Postat pe 21 Mai 2011 15:55
..sa fiu in locul tau...nu as plange,m-as impaca cu mine...dar nu si cu el
si in acest timp i-as parasi domiciliul,locul tau nu mai este acolo,trezeste-te...si intra mereu in inboxul lui...sa vezi mai multe,sa te dumiresti singura....si sa mergi, multumind domnului ca ti l-a descoperit ...ai avut o experienta si atat...vezi-ti de drum...si o sa-ti treaca,toate trec si nu merita sa te mai mintesti singura
kudika045103
Postat pe 21 Mai 2011 17:28
viata iti ofera avantaje si dezavantaje,esti tanara si ai viata inainte,e clar k ai fost mintita in multe privinte stai de vb cu el,multumeste-i pt tot ce a fost frumos,ramaneti prieteni si vezi de viata tamdak vei incerca sa-l schimbi nu vei reusi asa k mai bine incearca sa-l intelegi si nu fa pe crizata si el te va aprecia mai mult,acum e cazul sa gandesti k un barbat,bafta-
salvina
Postat pe 21 Mai 2011 21:54
viata iti ofera avantaje si dezavantaje,esti tanara si ai viata inainte,e clar k ai fost mintita in multe privinte stai de vb cu el,multumeste-i pt tot ce a fost frumos,ramaneti prieteni si vezi de viata tamdak vei incerca sa-l schimbi nu vei reusi asa k mai bine incearca sa-l intelegi si nu fa pe crizata si el te va aprecia mai mult,acum e cazul sa gandesti k un barbat,bafta-
salvina
Postat pe 21 Mai 2011 21:55
Barbatul pe care-l iubesti tu face parte din categoria barbatilor CARE NU STIU CE VOR si un astfel de barbat nici nu va sta (sa aiba o relatie serioasaaaa!) langa o femeie care-l iarta, care-l intelege si lasa de la ea. Clar! Din compartamentul lui reiese foarte clar ca nu te respecta nici pe tine ca femeie si nici pe celelalte(sotie, asistenta, etc). In primul rand, iti insulta intelectul(in sensul ca minte si nu recunoaste), comportandu-se chipurile asa incat tu sa nu ai de suferit(in traducere: abureli specifice tipului de barbat slab si iresponsabil, pentru ca asa a fost obisnuit tocmai de....femei).

Barbatul, prin natura lui este un vanator/cuceritor, cauta, cauta si incearca la orice femeie care trasmite semnale ca este disponibila. Se va opri si va iubi sincer si cu adevarat femeia care se va lasa greu cucerita!!
In nici un caz, nu este indicat sa-ti mai lungesti suferinta(sa mai cauti indicii sau alte adevaruri).
Muta-te (dk ai posibilitatea intr-un alt ap) fara sa-l mai pui pe el in tema de aceasta schimbare.
Adu-ti aminte ca viata este frumoasa, interesanta si merita traita de tine insati asa cum iti doresti tu.
Adu-ti aminte lucrurile care te faceau sa zambesti/ sa te simti fericita inainte de a-l intalni pe el.

Fiecare experienta de viata, fie ea si negativa, trebuie sa o analizezi ca fiind constructiva, ca ai ceva bun de invatat din ea. Primim/ trecem, uneori de mai multe ori, prin aceeasi experienta pana ne dam seama de "lectia" pe care trebuie sa ne-o insusim.

Si cel mai important este sa nu uiti nici un moment ceea ce iti doresti tu cu adevarat de la un barbat - sa fii iubita, dorita si implinita ca femeie! Lupta pentru ceea ce-ti doresti de la un barbat si arata asta clar! Cine nu se conformeaza, este liber sa caute unde vrea el! (mi-am expus o parere personala)

“just knowing the truth means nothing, learning how to accept it is the key!”

kudika395165
Postat pe 22 Mai 2011 00:26
fata draga ..ridica ti capul si mergi mai departe ca omul asta nu te merita niki cat negru sub unghie....meriti mai mult de la viata jur....desteapta te acum cat nu iti e prea tarziu...sau prea greu....bine ca nu ti a turnat si vreun copil...sunt si barbati care merita iubiti din plin dar si gunoaie ca asta al tau ;acum u alegi pe cine iubesti si pt cine alegi sa iti pui sufletul pe tava.bafta si sa fi iubita..
3liza
Postat pe 22 Mai 2011 10:24
e foarte usor ca fiecare sa ne dam cu parerea,dar doar u stii ce simti cu adevarat...gaseste putere in tine sa treci peste asta si sa vezi realitatea,ptr ca atunci cand iubim suntem "orbiti"si cautam mereu o speranta de care sa ne agatam in speranta ca va fi bine si ca nu este chiar atat de vinovat precum pare....dar surpriza....uneori poate fi mai rau de cat te astepti ,tocmai din pricina faptului ca tu ii vezi doar partea buna.
oana_lulus
Postat pe 22 Mai 2011 13:04
buna.... din pacate e nasol pentru tine...
pentru ca tu ai trait o iubire... si inca o mai traiesti.. o iubire care nu te merita... o iubire fara viitor...
si e aiurea... nevasta-amanta-tu-poate altele.. si i ti dai seama... cum ai fost tu iubirea lui inafara de nevasta lui.. asa poate fi si alta inafara de tine... gandeste te doar ca in serile cand tu poate plangi.. el e peste alta... sau ii mangaiie sanii si o musca de ureche... te va ajuta sa ti dai seama ca nu ai nevoie sa te mai atinga...;)
treci tu... dar doar singura
mai ai timp.. nu lasa sa se termine aici asteptarile tele..
ai niste parinti si prieteni probabil surori care nu e bine sa i dezamagesti.,.. si mai ales sa te dezamagesti pe tine....
intreaba te daca totusi merita... sa te ratezi tu... doar sa fi una din cele...multe
dorudru
Postat pe 23 Mai 2011 18:12
Buna! Mi-am aruncat si eu putin ochii pe mesajele/raspunsurile/discutiile pe acest subiect ! Cred ca cel mai trist este sa iubesti un om care nu te respecta si cred ca aceast caz se afla in aceasta situatie ! Cand am citit " problema/ durerea " m-am dus cu gandul la urmatoarea intrebare :" ce face sotia in America ? raspunsul este evident, nu? MUNCESTE ! PTR cine munceste? Ptr familia lor, nu? ¨Probabil ptr un viitor copil....etc ! Este greu de crezut( dar nu imposibil ) ca cei doi soti sa se desparta si din povstea ta tind sa cred ca EL chiar nu isi doreste aceasta despartire ci isi doreste partea materiala care ar trebui sa vina odata cu intoarcerea sotiei lui . Ceea ce nu este imposibil ( ptr ca viata iti ofera multe surprize ) ar fi ca aceasta sotie sa nu se mai intoarca si atunci el intr-adevar sa ramana "liber", insa asta nu inseamna neaparat ca va ramane si cu tine.
Sunt multe necunoscute si ....este o ipoteza ca oamenii se schimba. Barbatul care si-a inselat nevasta isi va insela si amanta cu alta amanta si tot asa....cel care minte va minte si in multe alte situatii cu foarte multa usurinta . Chiar daca oamenii isi mai schimba comportamentul, baza ramane aceeasi si in acest caz este evident ca i-au mers minciunie si ca va continua sa minta ptr ca i s-a permis.
O relatie sanatoasa are nevoie in primul rand de incredere si respect ptr ca iubirea se transforma intr-o astfel de relatie in ceva mult mai serios altfel iubirea se transforma in frustari , amaraciune .....tristete ...durere...complexe....si foarte multe intrebari fara raspuns.
NU este usor sa iesi dintr-o relatie in care iubesti cu toata fiinta si partea proasta este ca daca nu iesi cat mai repede posibil ajungi sa te imbomnavesti, sa devii depresiva si te ridici mai greu. Poate ca.....a socializa si a iesi cu oameni ( femei / barbati ) ar ajuta , ceea ce mai ajuta sunt cartile .....plimbatul.........si mai ales activitatile sportive. In primul rand increderea in tine .....si puterea de a spune NU suferintei si minciunilor va ajuta iesirea din aceasta relatie bolnava. Vei simti ca ti se frange sufletul si ca nu poti sa mai traiesti / ca nu vrei sa mai traiesti, insa toate aceste ....lucruri vor trece si dupa un timp vor deveni parte a trecutului si vei invata sa zambesti , mai ales ca ai avut puterea de a trece peste suferinta unei relatii terminate si a unei iubiri bolnave.
Un lucru este evident si anume ca este un barbat "bigam". El are nevoie de mai multe femei ca sa traiasca si are nevoie de toate aceste minciuni ca sa traiasca . Asa cum au spus si celelalte fete/ ceilalti oameni cel mai sanatos , desigur daca vrei sa nu mai suferi este sa iesi definitiv din aceasta relatie, insa nu vei iesi niciodata daca mai pastrezi legatura cu el , daca ii pastrezi numarul de telefon sau daca ii raspunzi la vreun mesaj.
Aceasta este parerea mea . Bafta !

Ela_Kudika
Postat pe 23 Mai 2011 18:43
De la: _vio_, la data 2011-05-20 13:40:40
De la: unreal17, la data 2011-05-16 00:04:02ma mai gandesc uneori sa iau legatura cu asistenta asta a lui(ii stiu nr de tel) si poate as reusi sa stau de vorba cu ea ca intre 2 femei,sau sa iau legatura cu nevasta-sa(ii stiu adresa de mail,asta daca nu si-a schimbat-o),dar imi e teama ca DACA cumva,el imi ascunde multe(ca sa nu ma faca sa sufar asa cum zice el),si vrea pe de-o parte sa termine cu toate si sa fie cu mine


...este posibil sa ca fiecare sa iti spuna o varianta "personalizata", subiectiva...


Exact! Daca iei legatura cu ele, fiecare o sa-ti spuna varianta personalizata...
Sotia (cu care nu e in divort si care, pana la urma se va dovedi ca nu e asa o ´´bitch´´ cum o descrie el) o sa-ti spuna ce declaratii de iubire inflacarata ii face cand vine de la contract, cum ii pupa mainile si picioarele si cu ce pasiune rupe chilotii de pe ea, ba chiar i-a declarat ca mai vrea un copil cu ea...
Asistenta managera o sa ramana surprinsa ´´cum, pai nu esti sora lui, ca asa mi-a spus?´´, dupa care o sa-ti spuna ce mult o iubeste si cum descleiaza birourile pe la firma, iar dupa ce divorteaza i-a promis ca o ia de nevasta...
Si, uite asa va tine pe toate in stand-by, ca din trei, cu una tot ii iese schema!
mika76
Postat pe 23 Mai 2011 18:49
ti-a placut sa mananci peste.....acu" leagana si creste
simbio
Postat pe 24 Mai 2011 15:09
De la: simbio, la data 2011-05-24 15:09:11ti-a placut sa mananci peste.....acu" leagana si creste
da ce bine le stii tu spune...
lilu_67
Postat pe 25 Mai 2011 14:46
De la: simbio, la data 2011-05-24 15:09:11ti-a placut sa mananci peste.....acu" leagana si creste


caras cu barba?
battleofwits
Postat pe 25 Mai 2011 15:26
De la: battleofwits, la data 2011-05-25 15:26:04
De la: simbio, la data 2011-05-24 15:09:11ti-a placut sa mananci peste.....acu" leagana si creste


caras cu barba?
de unde stii tu...poate era un somn pitic.
lilu_67
Postat pe 26 Mai 2011 12:20
Eu cred k nu vei avea nici un viitor cu acest om, a stiut doar sa se joace. Tu te-ai indragostit mult prea mult si de aia nu ti-ai dat seama de multe, sau pur si simplu ai vrut sa crezi ce spune el, dar trebuie sa te trezesti si sa gandesti la rece si numai asa vei vedea realitatea. Nu te gandi k nu vei putea trece peste asta, ba din contra vei putea,intradevar e greu, foarte greu, dar vei putea trece peste. Eu dak as fi in situatia ta m-as intoarce aksa ptr k dak ramai acolo e mult mai tentant, si in plus aksa ii ai pe toti cei dragi tie si probabil mai ai inca prieteni acolo kre te vor ajuta sa uiti, va trebui sa iesi cat mai mult, sa-ti ocupi tot timpul. Va fi greu dar nu imposibil.
Si eu trec printr-o despartire, n-am patit ce ai patit tu, este total alta situatie, dar stiu cat de greu este. Nu trebuie neaparat sa ma asculti, dar gandeste-te foarte bine. Nu cred k isi va lasa vreodata sotia, mai ales in situatia de fata. Nu ma cred cine stie cine sa spun ce am spus, dar asta este parerea mea. Bafta
new_army
Postat pe 1 Iunie 2011 23:59
De la: unreal17, la data 2011-05-16 00:04:02ma mai gandesc uneori sa iau legatura cu asistenta asta a lui(ii stiu nr de tel) si poate as reusi sa stau de vorba cu ea ca intre 2 femei,sau sa iau legatura cu nevasta-sa(ii stiu adresa de mail,asta daca nu si-a schimbat-o),dar imi e teama ca DACA cumva,el imi ascunde multe(ca sa nu ma faca sa sufar asa cum zice el),si vrea pe de-o parte sa termine cu toate si sa fie cu mine si sunt eu paranoia de 1 an de zile cand lipseste de acasa...
ce ziceti?
Nu te mai mintii, trebuie sa te trezesti odata si sa vezi realitatea, sunt doar minciuni. Nu are rost sa mai iei legatura cu vre-una din ele, decat dak vrei sa te trezesti intradevar la realitate si trebuie sa fi tare k nu te asteapta ceva bun. parerea mea
new_army
Postat pe 2 Iunie 2011 00:04
Parerea mea este ca sotia lui nu stie nimic de tine sau de cele cu care a mai fost si nici nu i-a vorbit vreodata de divort. Daca parintii lui stiu de tine asta nu inseamna nimic! Ei sunt de partea baiatului, care saracul este singurel si trebuie sa aiba si el o femeie langa el pana vine ea, deci sa nu iti faci iluzii ca te iubeste doar pentru ca ai lui stiu de tine.
El nu va divorta de ea si nici nu ii va pomeni vreodata de divort si tind sa cred ca profita de pe urma ei, pentru ca eu sunt sigura ca ii trimite bani, ca altfel nu pleca acolo sa munceasca, s-a dus pentru ei si tu nu faci parte din acest plan!
Imi pare rau pentru tine, imi pare rau ca sunt din ce in ce mai multe femei care sunt mintite si cand afla ca sunt insurati sunt deja prea indragostite si se complac intr-o relatie care nu le poate face decat rau!
Eu zic ca acum este momentul sa iti faci viata mai frumoasa, gandeste-te la tine si fa ce este mai bine pentru tine pe viitor, focalizeaza-te numai pe ceea ce iti doresti tu si rasfata-te. Lasa totul sa vina de la sine (o alta relatie) si vei vedea ca nu ai pierdut nimic si ca viata este frumoasa si tu esti inca tanara. Bucura-te cat mai poti. Pup
verraa
Postat pe 2 Iunie 2011 17:08
am realizat ca nu mi pasa deloc de oameni.
rockk
Postat pe 2 Iunie 2011 17:09
De la: rockk, la data 2011-06-02 17:09:55am realizat ca nu mi pasa deloc de oameni.
aha stai linistit ca nici lor de tine trist ..nu?
lilu_67
Postat pe 2 Iunie 2011 21:20
De la: verraa, la data 2011-06-02 17:08:44Parerea mea este ca sotia lui nu stie nimic de tine sau de cele cu care a mai fost si nici nu i-a vorbit vreodata de divort. Daca parintii lui stiu de tine asta nu inseamna nimic! Ei sunt de partea baiatului, care saracul este singurel si trebuie sa aiba si el o femeie langa el pana vine ea, deci sa nu iti faci iluzii ca te iubeste doar pentru ca ai lui stiu de tine.
El nu va divorta de ea si nici nu ii va pomeni vreodata de divort si tind sa cred ca profita de pe urma ei, pentru ca eu sunt sigura ca ii trimite bani, ca altfel nu pleca acolo sa munceasca, s-a dus pentru ei si tu nu faci parte din acest plan!
Imi pare rau pentru tine, imi pare rau ca sunt din ce in ce mai multe femei care sunt mintite si cand afla ca sunt insurati sunt deja prea indragostite si se complac intr-o relatie care nu le poate face decat rau!
Eu zic ca acum este momentul sa iti faci viata mai frumoasa, gandeste-te la tine si fa ce este mai bine pentru tine pe viitor, focalizeaza-te numai pe ceea ce iti doresti tu si rasfata-te. Lasa totul sa vina de la sine (o alta relatie) si vei vedea ca nu ai pierdut nimic si ca viata este frumoasa si tu esti inca tanara. Bucura-te cat mai poti. Pup
lilu_67
Postat pe 2 Iunie 2011 21:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu balanta el fecioara...help 2 De la: dragon_fly88 10 Septembrie 2010 12:41
m-am indragostit de amantul meu 118 De la: flory_blonda 21 Octombrie 2010 20:41
va rog din suflet am nevoie de sfaturile voastre. 100 De la: scorpio67 12 Martie 2011 11:36
dragoste 12 De la: Barbie30_ 10 Noiembrie 2010 16:40
Eu sunt sagetator iar el este capricorn.... 4 De la: brunetaa 8 Septembrie 2009 01:34