Setari Cookie-uri

Despartire cu motive inventate

Pe scurt, am avut o relatie de Xani, din care in ultimii 5 ani, cu o pauza, am stat impreuna.
In trecut m-a inselat cu un coleg de serviciu, am aflat din alte surse, a fost o despartire galagioasa fiecare plecand pe drumul lui.
La cateva luni, ea m-a cautat disperata sa ne impacam. Venise cu discursul bine pus la punct,cu promisiuni si planuri de viitor. Dupa o perioada in care ne-am gandit amandoi, am ajuns la concluzia ca ne dorim aceleasi lucruri si ca o sa luptam pentru asta.
Totul decurgea normal in relatia noastra, din punctul meu de vedere si al ei.

Recent s-a iscat o cearta,ea profitand de aceasta a incercat sa se desparta de mine folosindu-se de niste motive puerile.
Am adus argumente solide in discutie, dar simteam ca ma lupt cu morile de vant. Orice as fi spus era in zadar, ea luase deja decizia de a ne desparti si mi-a zis sa o respect chiar daca nu o inteleg.
Brusc si-a schimbat perspectiva asupra vietii, are senzatia ca nu a trait viata asa cum trebuia si ca ar trebui sa inceapa acum.

Cum dragoste cu sila nu se poate, mi-am facut bagajele si m-am mutat. Dupa ce m-am mutat,in aceeasi zi ea m-a cautat sa discutam.Mi-a spus ca ma iubeste si sa ma intorc, ca isi doreste sa fim impreuna si sa ducem relatia asta mai departe. Dupa lungi discutii, m-am intors in aceeasi zi in care am plecat.

In urmatoarea zi, mi-a spus ceva ce a facut sa-mi cada cerul in cap. Cu o detasare si o seninatate necaracteristica a marturisit ca are o relatie cu un coleg de serviciu, relatie bazata pe sex. A destanuit tot ce faceau fara ca eu sa intreb ceva.
In acelasi timp spunea ca ma iubeste, ce paradox, dar vrea sa ne despartim.

Buun, acum partea interesanta. Se pare ca relatia cu colegul de serviciu nu exista si e doar un scenariu inventat, menit sa ma indeparteze.

In conditiile actuale, nu pot sa inteleg de ce a apelat la o asemenea metoda. Sunt un barbat rational, cu principii si un caracter bine definit.Cel mai mare defect este faptul ca o iubesc enorm.
Astfel, as fi inteles daca imi spunea "Nu te mai vreau in viata mea, nu te mai iubesc!". Nu imi sta in caracter sa reactionez violent nici macar verbal.


Am inteles ca trebuie sa merg mai departe, viata nu se opreste aici si nici nu o sa fac o drama. O iau ca pe o experienta din care am invatat multe.

Singurul lucru pe care nu pot sa-l inteleg, este de ce ai face asa ceva. De ce ai inventa astfel de motive,care stii ca pot provoca traume in viata celuilalt ?
NeverSayNever
Postat pe 16 Mai 2011 08:57
unii chiar nu au ce face sau se plictisesc rau de tot
yumy
Postat pe 16 Mai 2011 09:01
"Sunt un barbat rational, cu principii si un caracter bine definit"- esti sigur? parerea mea este alta!! oricum desteapta fata stie sa stearga pe jos cu tine!
vitamina_c
Postat pe 16 Mai 2011 09:03
Parerea ta e alta pentru ca am iertat-o prima data si se cam bat cap in cap , nu ?
Impartaseste-te parerea ta, ca doar de asta am postat pe un forum public.
NeverSayNever
Postat pe 16 Mai 2011 09:08
De la: NeverSayNever, la data 2011-05-16 09:08:26Parerea ta e alta pentru ca am iertat-o prima data si se cam bat cap in cap , nu ?
Impartaseste-te parerea ta, ca doar de asta am postat pe un forum public.


pentru ca ai iertat-o meriti felicitari, mai rar barbati sa treaca peste astfel de "scapari"! pe mine ma nedumereste lipsa ta de "coloana vertebrala" iti spune pleaca, pleci! iti spune vino desigur ca tu esti extrem de ascultator si revii ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat! si totusi voi numiti asta relatie!

vitamina_c
Postat pe 16 Mai 2011 09:19
Am omis sa spun ca intre pleaca-vino, au fost foarte multe discutii in care i-am cerut sa se gandeasca atat timp cat e nevoie, daca nu e sigura de deciziile luate.
M-a asigurat ca asta e ceea ce-si doreste si ca nu a fost niciodata mai sigura,neavand nevoie de un ragaz pentru a-si pune ordine in ganduri.

Cu siguranta am gresit ca m-am grabit. Asta s-a intamplat din simplul fapt ca stiu ce vreau de la viata,implicit de la relatia noastra.
NeverSayNever
Postat pe 16 Mai 2011 09:28
Pareri impartite,fetele cu ea,baietii cu el,eu CU DREPTATEA

...fratimiu,nici eu nu inteleg de ce face asta,cert este ca se joaca cu tine rau,rau de tot.
pleaca ,vino,dispari..intoarce-te... tu,ori o iubesti atat de mult incat ai accepta sa fiti 3 intr-o relatie (al 3lea sa fie un el pt ea) ,ori iti place sa te joace exact sub ochii tai... . Ia arata-i ca nu esti cum crede ea,pleaca si nu o mai cauta,nu ii mai rasounde,daca vrea discutii,refuza etc etc..cauta alta..

succes!
Brunette_25
Postat pe 16 Mai 2011 10:47
Te fenteaza cum vrea ea pentru ca tu esti prea slab sa te rupi.Asta e.....unora le ia mai mult timp sa proceseze
Barbie30_
Postat pe 16 Mai 2011 12:54
Ori este o femeie diabolic de rea, ori are probleme la tartacuta. Cum pana mea o zi nu te vrea, peste cateva ore te vrea, peste inca o zi iar nu te vrea?!? E ceva in neregula cu ea.
kudika_pudika
Postat pe 16 Mai 2011 14:45
Cu siguranta nu sunt slab pentru ca nu m-am rupt.
Cum as fi putut sa ma rup de aceasta relatie in care eram fericit, care-mi oferea tot ceea ce am nevoie ?!
A fost o relatie in care pana de curand au existat planuri de viitor.

Poate am tras eu de ea si era o relatie ok doar in viziunea. Poate ea mi-a alimentat visele si planurile cu minciuni. Se pare ca nu voi afla niciodata.
NeverSayNever
Postat pe 16 Mai 2011 19:35
De la: NeverSayNever, la data 2011-05-16 19:35:15Cu siguranta nu sunt slab pentru ca nu m-am rupt.
Cum as fi putut sa ma rup de aceasta relatie in care eram fericit, care-mi oferea tot ceea ce am nevoie ?!
A fost o relatie in care pana de curand au existat planuri de viitor.

Poate am tras eu de ea si era o relatie ok doar in viziunea. Poate ea mi-a alimentat visele si planurile cu minciuni. Se pare ca nu voi afla niciodata.


Mie greu sa cred ca pana acum ceva timp si ea a fost fericita si brusc ti-a pus papuceii la usa.Te ajuta cu ceva daca descoperi adevarul?N-ar fi mai bine sa privesti inainte decat sa descoperi ceva ce a fost?Poate mi-a scapat mie dar de unde stii ca relatia cu colegul a fost o inventie?
Barbie30_
Postat pe 16 Mai 2011 20:21
Sigur ca ma ajuta daca descoper adevarul, pentru a evita pe viitor acele greseli.
Nu ma ajuta cu nimic daca relatia cu colegul este adevarata/inventata.

Practic veridicitatea relatiei cu colegul nu este nici confirmata nici infirmata. Momentan sunt 2 variante, cea relatata de ea (cum ca asta s-a intamplat) si cea relatata de sotul celei mai bune prietene a ei (cea inventata).
In orice caz, doare la fel de tare si tind sa inclin spre varianta adevarata deoarece au existat destule semne in ultima vreme.

Insa,pana sa ajungem aici motivele despartirii erau altele, absolut puerile si inventate, care nu nasc semne de intrebare nici intr-o "relatie" de 1 saptamana.
Eu am fost crescut intr-o alta maniera si vad altfel lucrurile.Imi asum responsabilitatea pentru deciziile si actiunile mele. Nu ma ascund dupa visin, chiar daca adevarul doare. Aleg sa spun ce am de spus, preferand sa nu acumulez "bagaje".

Relatia se baza, prin altele, pe sinceritate deplina si comunicare. Asta ofeream si asta asteptam la randul meu sa primesc.

NeverSayNever
Postat pe 16 Mai 2011 21:05
De la: NeverSayNever, la data 2011-05-16 21:05:50Sigur ca ma ajuta daca descoper adevarul, pentru a evita pe viitor acele greseli.
Nu ma ajuta cu nimic daca relatia cu colegul este adevarata/inventata.

Practic veridicitatea relatiei cu colegul nu este nici confirmata nici infirmata. Momentan sunt 2 variante, cea relatata de ea (cum ca asta s-a intamplat) si cea relatata de sotul celei mai bune prietene a ei (cea inventata).
In orice caz, doare la fel de tare si tind sa inclin spre varianta adevarata deoarece au existat destule semne in ultima vreme.

Insa,pana sa ajungem aici motivele despartirii erau altele, absolut puerile si inventate, care nu nasc semne de intrebare nici intr-o "relatie" de 1 saptamana.
Eu am fost crescut intr-o alta maniera si vad altfel lucrurile.Imi asum responsabilitatea pentru deciziile si actiunile mele. Nu ma ascund dupa visin, chiar daca adevarul doare. Aleg sa spun ce am de spus, preferand sa nu acumulez "bagaje".

Relatia se baza, prin altele, pe sinceritate deplina si comunicare. Asta ofeream si asta asteptam la randul meu sa primesc.


socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ sinceritate deplina nu este ceva de gasit la femei si comunicare cu atat mai putin
pickard
Postat pe 16 Mai 2011 21:12
si acum..care e situatia actuala? ai reusit sa depasesti relatia in cauza?
crissvlad23
Postat pe 9 Iunie 2013 18:00
De la: pickard, la data 2011-05-16 21:12:17
De la: NeverSayNever, la data 2011-05-16 21:05:50Sigur ca ma ajuta daca descoper adevarul, pentru a evita pe viitor acele greseli.
Nu ma ajuta cu nimic daca relatia cu colegul este adevarata/inventata.

Practic veridicitatea relatiei cu colegul nu este nici confirmata nici infirmata. Momentan sunt 2 variante, cea relatata de ea (cum ca asta s-a intamplat) si cea relatata de sotul celei mai bune prietene a ei (cea inventata).
In orice caz, doare la fel de tare si tind sa inclin spre varianta adevarata deoarece au existat destule semne in ultima vreme.

Insa,pana sa ajungem aici motivele despartirii erau altele, absolut puerile si inventate, care nu nasc semne de intrebare nici intr-o "relatie" de 1 saptamana.
Eu am fost crescut intr-o alta maniera si vad altfel lucrurile.Imi asum responsabilitatea pentru deciziile si actiunile mele. Nu ma ascund dupa visin, chiar daca adevarul doare. Aleg sa spun ce am de spus, preferand sa nu acumulez "bagaje".

Relatia se baza, prin altele, pe sinceritate deplina si comunicare. Asta ofeream si asta asteptam la randul meu sa primesc.


socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ sinceritate deplina nu este ceva de gasit la femei si comunicare cu atat mai putin


Te contrazic: mai degraba noi, femeile, aratam cu mult mai des si mai deschis ceea ce simtim si gandim decat o faceti voi, barbatii, iar lucrul asta se datoreaza faptului ca noi, femeile, uram situatiile ambigue si situatiile cu potential de conflict. Noua ne place atat armonia, cat si siguranta.

Iar de comunicat, categoric comunicam mai bine si mai des decat voi, barbatii, pentru ca noi, femeile, ne folosim ambele emisfere cerebrale, nu doar una preponderent, dupa cum faceti voi, barbatii, in general.
kudika_32792
Postat pe 10 Iunie 2013 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma iubeste dar nu mai are rabdare... 10 De la: Kudika228 25 Iulie 2009 19:28
durere... 9 De la: paullina 19 Iulie 2010 05:17
M-a parasit...ce s-ar fi putut intampla? 32 De la: cuddles 23 August 2009 23:58
ce sunt blestemele si daca ele au putere asupre noastra 10 De la: Cristina_Aldea_2 13 Ianuarie 2014 19:31
Ne-am despartit si o vreau inapoi 73 De la: blackmagic84 7 Mai 2011 20:14