Setari Cookie-uri

As avea nevoie de un sfat(sau chiar mai multe)...

Am o relatie de ceva vreme, in curand s-ar face 3 ani, si nu stiu ce sa mai fac.
Totul era frumos eu cu 5 ani mai mica decat el(am 20 de ani) fara vreo experienta serioasa cu barbatii l-am intalnit si in ciuda faptului ca primul an si jumatate practic nu a fost relatie, ci o legatura amicala, am ajuns sa iubesc( pentru prima data eu si pentru a 2a oara el).M-am tinut de le ca un scai am primit respingeri si asa mai departe pana cand mi-a zis k ma iubeste nu am crezut initial, insa i-am vazut schimbarea comportamentala.
Nu m-a inselat, cel putin nu stiu eu, desi au fost cateva episoade sub semnul intrebarii dar au trecut.Si totusi lucrurile nu merg bine.Am raman in orasul natal, oarecum pentru el, am incercat sa fac lucrurile cat mai bine din dragoste dar...El,la varsa care o are(25 ani) nu face nimic a inceput de cateva ori facultatea(mai bine zis cate o facultate in fiecare an) dar s-a lasat, loc de munca nu are nu se straduieste sa obtina unul insa emite pretentii pe tema asta.
Problema vine din urmatorul lucru: parintii mei nu stiu de el...pur si simplu ar fi dezamagiti, am fost crescuta altfel am avut note bune mi'am gasit si cate un job part-time...El in schimb, nu vrea sa faca nimic traieste oarecum izolat in mintea sa, se considera superior celorlalti crede ca are mereu dreptate.Nu vreau sa pierd anii langa el ca mai apoi sa-mi spuna k nu vrea nimic serios.Nu are planuri de viitor, nu are un vis, nu vrea sa se casatoreasca din contra critica tot ceea ce inseamna casatorie.Sincer sufar foarte mult de pe urma atitudinii sale..chiar azi pe seara am zis pt a nu stiu cata oara ca ne despartim...in lultima luna cuvantul acesta s-a auzit foarte des...
Il iubesc si el la randul lui ma iubeste dar nu voi putea sa stau toata viata langa unul car nu face nimic..
Eeah
Postat pe 10 Iunie 2011 23:34
Nu cred ca ai nevoie de sfaturi. Ti-ai raspuns singura la intrebarile care te framanta si astepti o confirmare (sau mai multe). Totusi daca stii clar ca nu poti sa stai langa un om care nu face nimic ce mai cauti langa el?
kitty_na
Postat pe 10 Iunie 2011 23:56
Sincera sa fiu nici eu nu stiu ce caut...Dar pot sa spun sigur ca obisnuinta joaca un rol foarte important.Pe de-o parte imi e greu sa fiu si singura dar imi e teama si sa incep o relatie,fie ea si amicala, cu altcineva.Celorlalti le vad defectele si nu pot continua,lui nu i le mai vad ci i le accept...
As vrea sa ma detasez cat mai usor de aceasta problema insa imi e greu,de multe ori am zis gata nu se mai poate insa peste 1-2 saptamani am luat-o de la capat.Cred ca proverbul"E rau cu rau, dar mai rau e fara rau" mi se potriveste perfect.
Eeah
Postat pe 11 Iunie 2011 13:24
De la: Eeah, la data 2011-06-11 13:24:53Sincera sa fiu nici eu nu stiu ce caut...Dar pot sa spun sigur ca obisnuinta joaca un rol foarte important.Pe de-o parte imi e greu sa fiu si singura dar imi e teama si sa incep o relatie,fie ea si amicala, cu altcineva.Celorlalti le vad defectele si nu pot continua,lui nu i le mai vad ci i le accept...
As vrea sa ma detasez cat mai usor de aceasta problema insa imi e greu,de multe ori am zis gata nu se mai poate insa peste 1-2 saptamani am luat-o de la capat.Cred ca proverbul"E rau cu rau, dar mai rau e fara rau" mi se potriveste perfect.



In general nu dau sfaturi din astea , dar pe asta mai bine lasa-l , e un neterminat si te va trage si pe tine in jos cu el.... din cele scrise de tine se vede clar ca meriti mai mult.......o sa fie greu o perioada (cam toate despartirile sunt dureroase) dar treci si peste asta
The_Exile
Postat pe 11 Iunie 2011 13:33
De la: Eeah, la data 2011-06-10 23:34:27Am o relatie de ceva vreme, in curand s-ar face 3 ani, si nu stiu ce sa mai fac.
Totul era frumos eu cu 5 ani mai mica decat el(am 20 de ani) fara vreo experienta serioasa cu barbatii l-am intalnit si in ciuda faptului ca primul an si jumatate practic nu a fost relatie, ci o legatura amicala, am ajuns sa iubesc( pentru prima data eu si pentru a 2a oara el).M-am tinut de le ca un scai am primit respingeri si asa mai departe pana cand mi-a zis k ma iubeste nu am crezut initial, insa i-am vazut schimbarea comportamentala.
Nu m-a inselat, cel putin nu stiu eu, desi au fost cateva episoade sub semnul intrebarii dar au trecut.Si totusi lucrurile nu merg bine.Am raman in orasul natal, oarecum pentru el, am incercat sa fac lucrurile cat mai bine din dragoste dar...El,la varsa care o are(25 ani) nu face nimic a inceput de cateva ori facultatea(mai bine zis cate o facultate in fiecare an) dar s-a lasat, loc de munca nu are nu se straduieste sa obtina unul insa emite pretentii pe tema asta.
Problema vine din urmatorul lucru: parintii mei nu stiu de el...pur si simplu ar fi dezamagiti, am fost crescuta altfel am avut note bune mi'am gasit si cate un job part-time...El in schimb, nu vrea sa faca nimic traieste oarecum izolat in mintea sa, se considera superior celorlalti crede ca are mereu dreptate.Nu vreau sa pierd anii langa el ca mai apoi sa-mi spuna k nu vrea nimic serios.Nu are planuri de viitor, nu are un vis, nu vrea sa se casatoreasca din contra critica tot ceea ce inseamna casatorie.Sincer sufar foarte mult de pe urma atitudinii sale..chiar azi pe seara am zis pt a nu stiu cata oara ca ne despartim...in lultima luna cuvantul acesta s-a auzit foarte des...
Il iubesc si el la randul lui ma iubeste dar nu voi putea sa stau toata viata langa unul car nu face nimic..







... lasa taranul si mergi mai departe ... prosti din astia care traiesc de pe azi pe miine asteptind sa dea vreo tzeapa si sa se umple de bani se gasesc pe toate drumurile ... astia sint prea prosti ca sa lupte cu viata si prefera sa refuze orice responsabilitate decit sa isi scurteze ''copilaria'' ... in ziua de azi, dar si cea de ieri dar si in cea de miine, o carutza nu se trage doar cu ''iubire'' ... daca vrei inca un copil in familie, pe linga cei pe care o sa ii ai, atunci e alegerea ta ... unii se nasc sa faca umbra pamintului degeaba ...

marco918
Postat pe 11 Iunie 2011 13:41
De la: marco918, la data 2011-06-11 13:41:53
De la: Eeah, la data 2011-06-10 23:34:27Am o relatie de ceva vreme, in curand s-ar face 3 ani, si nu stiu ce sa mai fac.
Totul era frumos eu cu 5 ani mai mica decat el(am 20 de ani) fara vreo experienta serioasa cu barbatii l-am intalnit si in ciuda faptului ca primul an si jumatate practic nu a fost relatie, ci o legatura amicala, am ajuns sa iubesc( pentru prima data eu si pentru a 2a oara el).M-am tinut de le ca un scai am primit respingeri si asa mai departe pana cand mi-a zis k ma iubeste nu am crezut initial, insa i-am vazut schimbarea comportamentala.
Nu m-a inselat, cel putin nu stiu eu, desi au fost cateva episoade sub semnul intrebarii dar au trecut.Si totusi lucrurile nu merg bine.Am raman in orasul natal, oarecum pentru el, am incercat sa fac lucrurile cat mai bine din dragoste dar...El,la varsa care o are(25 ani) nu face nimic a inceput de cateva ori facultatea(mai bine zis cate o facultate in fiecare an) dar s-a lasat, loc de munca nu are nu se straduieste sa obtina unul insa emite pretentii pe tema asta.
Problema vine din urmatorul lucru: parintii mei nu stiu de el...pur si simplu ar fi dezamagiti, am fost crescuta altfel am avut note bune mi'am gasit si cate un job part-time...El in schimb, nu vrea sa faca nimic traieste oarecum izolat in mintea sa, se considera superior celorlalti crede ca are mereu dreptate.Nu vreau sa pierd anii langa el ca mai apoi sa-mi spuna k nu vrea nimic serios.Nu are planuri de viitor, nu are un vis, nu vrea sa se casatoreasca din contra critica tot ceea ce inseamna casatorie.Sincer sufar foarte mult de pe urma atitudinii sale..chiar azi pe seara am zis pt a nu stiu cata oara ca ne despartim...in lultima luna cuvantul acesta s-a auzit foarte des...
Il iubesc si el la randul lui ma iubeste dar nu voi putea sa stau toata viata langa unul car nu face nimic..







... lasa taranul si mergi mai departe ... prosti din astia care traiesc de pe azi pe miine asteptind sa dea vreo tzeapa si sa se umple de bani se gasesc pe toate drumurile ... astia sint prea prosti ca sa lupte cu viata si prefera sa refuze orice responsabilitate decit sa isi scurteze ''copilaria'' ... in ziua de azi, dar si cea de ieri dar si in cea de miine, o carutza nu se trage doar cu ''iubire'' ... daca vrei inca un copil in familie, pe linga cei pe care o sa ii ai, atunci e alegerea ta ... unii se nasc sa faca umbra pamintului degeaba ...


asculta un om batran... daca nu ai un batran sa-l cumperi..stii..proverbul
Fulg-de-nea
Postat pe 11 Iunie 2011 13:46
Va multumesc frumos pentru sfaturi.Nu este prima oara cand mi se spune ca nu ma merita si chiar asa este.Si eu m-am saturat sa fiu barbatul in relatie si am avut n discutii pe tema asta.I-am reprosat de nenumarate ori ca face umbra pamantului si asa ma departe,insa cuvintele astea nu prea au priza la el(cred k niciunele nu au).Gresala mea a fost ca am incercat sa-l schiimb desi el era acela care trebuia sa se schimbe. Am vorbit calm,am plans,am urlat,m-am stresat si am pierdut timpul,degeaba...nimic nu a functionat.
Eeah
Postat pe 11 Iunie 2011 14:06
De la: Eeah, la data 2011-06-11 14:06:08Va multumesc frumos pentru sfaturi.Nu este prima oara cand mi se spune ca nu ma merita si chiar asa este.Si eu m-am saturat sa fiu barbatul in relatie si am avut n discutii pe tema asta.I-am reprosat de nenumarate ori ca face umbra pamantului si asa ma departe,insa cuvintele astea nu prea au priza la el(cred k niciunele nu au).Gresala mea a fost ca am incercat sa-l schiimb desi el era acela care trebuia sa se schimbe. Am vorbit calm,am plans,am urlat,m-am stresat si am pierdut timpul,degeaba...nimic nu a functionat.

poti spune ca n-ai avut noroc
pickard
Postat pe 11 Iunie 2011 14:13
De la: Eeah, la data 2011-06-11 14:06:08Va multumesc frumos pentru sfaturi.Nu este prima oara cand mi se spune ca nu ma merita si chiar asa este.Si eu m-am saturat sa fiu barbatul in relatie si am avut n discutii pe tema asta.I-am reprosat de nenumarate ori ca face umbra pamantului si asa ma departe,insa cuvintele astea nu prea au priza la el(cred k niciunele nu au).Gresala mea a fost ca am incercat sa-l schiimb desi el era acela care trebuia sa se schimbe. Am vorbit calm,am plans,am urlat,m-am stresat si am pierdut timpul,degeaba...nimic nu a functionat.

Paraseste-l..intr-un cuvant...nu iti strica viata din cauza lui..capul sus..si mergi inainte...astfel de barbati..gasesti usor...care nu stie ce vrea de la viata...sa nu regreti o clipa ca o faci...pina nu e prea tarziu si inca ceva...nu lupta cu fantasmele..nu ai cum sa il schimbi tu..tipul are sfera lui si e undeva inluntrul ei..in lumea lui...fugi..cat de repede poti..de astfel de oameni...succes!
Fulg-de-nea
Postat pe 11 Iunie 2011 14:21
Incerc sa uit sa,trec peste dar e greu...si mai greu e sa ma abtin sa nu-l sun...
Va multumesc mult pentru sfaturi si incurajari sper sa trec cu bine peste
Eeah
Postat pe 12 Iunie 2011 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diverse.... 10 De la: cristiana_cris 12 Noiembrie 2009 12:17
Sunt Disperata... 32 De la: 3liza 7 Mai 2011 12:01
El s-au parintii mei:( 30 De la: steffy91 11 Decembrie 2011 18:06
a doua sansa 8 De la: kind_er 6 Octombrie 2013 21:29
Minciuna si Nesiguranya pot ucide o relatie??? 37 De la: sadora 27 August 2009 21:00