Setari Cookie-uri

Schimbari dupa mutarea impreuna

sigur ca se poate de rezolvat,pur si simplu luativa in miini si lamuriti fiecare ceea ce va deranjeaza....si cu intelegere ve-ti trece peste tot...
renyka
Postat pe 17 Iulie 2011 20:28
se pare ca mai mereu cei doi parteneri considera ca sunt permanent unul la dispozitia celuilat in momentul in care se muta impreuna.dar nu e chiar asa.oamenii tind sa creada ca daca sunt permanent impreuna e de ajuns si au facut tot ceea ce au putut.ceea ce este destul de neplacut si foarte adevarat este faptul ca intr-o familie femeia e cea care repara toata situatia neplacuta.ea este liantul intre membrii familiei chiar daca familia este formata doar din doi oameni.dupa parerea mea ar trebui sa incerci sa vezi ce-l doare pe el,chiar daca si tu durerile tale.daca il pui pe el in prim plan el o sa se simta bine si atunci va incerca sa faca si el acelasi lucru.nu spun ca asta este usor.sau si mai simplu ar fi sa incerci sa vezi ceea ce te deranjeaza pe tine si mai ales de ce te deranjeaza.si sa accepti faptul ca ceea ce te deranjeaza pe tine vine de la o sesibilitate care face parte din tine.cand vei realiza care e motivul din spatele lucrurilor rele garantez ca vei gasi si o solutie foarte repede.mai mult de atat nu pot decat sa-ti urez bafta multa.
tess_deea
Postat pe 17 Iulie 2011 22:20
daca ati cumparat bunuri impreuna pe perioada concubinajului , case sau alte nunuri de valoare, va putem reprezenta noi in proces daca sunteti din Bucuresti.
av. Praporgescu intrati pe forum juridicenet si lasati un mesaj , acolo veti gasi si numarul de tel.
praporgescu
Postat pe 17 Iulie 2011 22:48
:) e normal....eu si iubitul meu am trecut printr-o perioada destul de dificila de acomodare...poate si acum ne mai ciondanim uneori...ceea ce este extrem de normal...niciodata nu va fi ca in basme...
totul se rezolva cu rabdare, iubire si comunicare..nu renunta asa usor..
anda1712
Postat pe 17 Iulie 2011 23:43
:) e normal....eu si iubitul meu am trecut printr-o perioada destul de dificila de acomodare...poate si acum ne mai ciondanim uneori...ceea ce este extrem de normal...niciodata nu va fi ca in basme...
totul se rezolva cu rabdare, iubire si comunicare..nu renunta asa usor..
anda1712
Postat pe 17 Iulie 2011 23:43
De la: ginnas, la data 2011-07-16 19:50:12DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."


Stii...depinde de fiecare...poate noi suntem puerile...dar poate ca asta ne dorim: Fericire in doi..si nu libertate intr-un apartament...obiceiurile din Germania? nu ne privesc...fiecare stie ce-si doreste...si daca ea nu dorea sa depaseasca momentul nu mai posta pe forum...iubirea nu e sufocare!
anda1712
Postat pe 17 Iulie 2011 23:48
De la: ginnas, la data 2011-07-16 19:50:12DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."


Stii...depinde de fiecare...poate noi suntem puerile...dar poate ca asta ne dorim: Fericire in doi..si nu libertate intr-un apartament...obiceiurile din Germania? nu ne privesc...fiecare stie ce-si doreste...si daca ea nu dorea sa depaseasca momentul nu mai posta pe forum...iubirea nu e sufocare!
anda1712
Postat pe 17 Iulie 2011 23:48
Și eu sunt in aceasi situatie ca tine. Nu stiu ce sa fac. Prietenul meu vrea sa ne mutam impreuna dar mi e greu sa ma despart de parinti chiar daca ma cearta toata ziua + mi-e frica daca nu o sa mearga mutatul impreuna...
kudika183045
Postat pe 18 Iulie 2011 10:31
De la: dana1712, la data 2011-07-16 10:42:21Fetelor si eu vreau sa ma mut cu el ,avem 5 ani si o luna dar e o relatie in care ne vedem mai rar(2 ,3 ori pe saptamna) deoarece nu ma lasa parintti sa ies mai de multe ori pe saptamna ma folosesc drept menajera(trebuie sa fac curatenie si mancare),ne cetam dein cauza asta ca nu ne vedem mai mult timp si ca parinti nu ma lasa sa dorm cu el sau sa ma duc la el(eu ii mai mint si ma duc la el ziua).El ma roaga sa ma mut cu el .Ce sa fac?Ziceti voi? sa plec de acasa?


Și eu sunt in aceasi situatie ca tine. Nu stiu ce sa fac. Prietenul meu vrea sa ne mutam impreuna dar mi e greu sa ma despart de parinti chiar daca ma cearta toata ziua + mi-e frica daca nu o sa mearga mutatul impreuna...
kudika183045
Postat pe 18 Iulie 2011 10:34
De la: kudika152789, la data 2011-07-16 11:02:48E ceva normal sa se schimbe tot, de exempu, la mine sa schimbat absolut tot, am cunoscut-o si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna , acum avem 2 ani de cand locuim impreuna !
La inceput , primele 4-5 luni au fost de groaza , ne certam din orice, nu o mai recunosteam si nici ea pe mine, de dimineata pana seara ne certam , ajunsesem in punctul de ai da papucii dar nu puteam pt ca o iubeam enorm, nu imi placea nimic din ce facea , nu imi placea cum vb cu mine , cum tipa la mine etc...
Eu stateam la tv sau pe net si ea la fel , ne petreceam timpul impreuna, in aceeasi camera dar parca nu ne cunosteam . Dupa vreo 3 luni de la mutare , ea sa saturat, plangea zi de zi , eu eram indiferent, parca nu o mai iubeam , uram tot ceea ce facea si sa hotarat sa plece acasa, eu eram bucuros ca in sfarsit scap de tot stresul si toata nebuneala.
A plecat acasa si eu am ramas singur cuc intr-un apart cu 3 camere , seara veneam acasa de la munca si era o liniste care imi dadea fiori , nu mai aveam cu cine sa ma cert...nu aveam pe cine sa iau in brate pe pat...nu aveam cu cine sa stau la masa sa mananc...etc...si brusc mi-am dat seama ca de fapt o iubesc pt tot ceea ce face , pt felul ei de a fi , pt faptul ca urla la mine la 12 noaptea , o iubesc pt ca lasa hainele pe pat , o iubesc pt ca se cearta cu mine si asta inseamna ca ii pasa si merita sa se certe cu mine, o iubesc pt ca ii singura persoana care ma facut sa o urasc , o iubesc pt ca ii nebuna , pt ca nu gandeste si pentru ca nu are dreptate, o iubesc pt ca nu ma asculta si face ce vrea ea , si o iubesc pt ca...o iubesc !
Am recucerit-o dupa 3 zile :) si pana in ziua de azi suntem cel mai fericit cuplu !
Cand te muti cu cineva este f greu , tu esti invatat sa fi independent dar trebuie sa inveti un joc nou , jocul vietii in 2 !
Si eu ieseam cu prietenii si o lasam singura in casa dar am facut un program, adica macar cateva ore pe zi sa il petrec cu ea si doar cu ea , sa ne plimbam , sa mancam sau sa ne uitam amandoi la tv, si sa petrec mai mult timp cu ea decat cu prietenii deoarece ea imi este si imi va fi alaturi toata viata, pe cand prietenii....
Eu iti zic sa nu continui tot asa ca relatia voastra este degeaba , fa o faza , si dute acasa, zi ca te-ai saturat si vrei sa te desparti si ca nu mai suporti, spune-i ca il iubesti enorm de mult dar va trebui sa il iubesti chiar daca nu mai esti cu el si...pleaca !
Daca o sa te caute , lasa-l un pic sa fiarba , sa te convinga ca te merita , si apoi impacati-va si stabiliti reguli si vorbiti deschis !
Dupa aia iti dau adresa unde sa trimiti naveta cu bere sau...sa imi zici unde face-ti nunta !
Daca nu te cauta in 2-3 zile deloc.... nu te merita si nu are rost sa te mai complici !
soufy
Postat pe 18 Iulie 2011 12:03
Nu stiu de ce la unii dintre voi inceputul relatiei a fost mai greu....va certati tot timpul si aveati impresia ca va sufocati unul pe altul... Si eu am avut o relatie de 2 ani dupa care am hotarit sa traim impreuna, un an de zile as putea spune ca a fost totul minunat, chiar nu ne certam de loc si se parea ca ne iubeam mai mult ca niciodata... apoi au inceput sa se vada schimbarile si incet-incet descopeream lucruri care incepeau sa ma deranjeze la el din ce in ce mai mult, nu ii reprosam nimic insa incercam sa-l fac sa inteleaga ceea ce ma deranjeaza insa pentru el era totul ok, nu aveam cui explica ceva (lucru care pe mine ma facea sa fiu din ce in ce mai dezamagita de el, de mine si de relatia noastra). Asa au trecut 4 ani de convietuire in care se ajunsese la probleme foarte mari si chiar la raceala...cu toate astea eram "obisnuiti" unul cu altul si nici unul nu putea face pasul spre despartire....asa ca am hotarit sa ne casatorim... sunt deja 8 ani de cind suntem impreuna, 2 de intilnire, 4 concubinaj si altii 2 de casatorie..iar el care parea ca uneori e rece cu mine, ca nu-mi da prea multa atentie sau chiar ca nu ma iubeste cu adevarat(si multe, multe altele)... acum nu isi doreste pentru nimic in lume sa ma piarda si ma iubeste foarte mult (sunt sigura de ceea ce spun).... Asa ca nu stiu daca face sa "risti" si sa il lasi pentru ceva timp ca sa vezi daca el te cauta dar nici nu stiu daca merita sa ramii cu el....aceasta o poti sti doar tu si o poti decide doar tu cunoscindu-l citusi de putin...ceea ce pot sa-ti spun eu e ca trebuie sa ai multa rabdare, foarte multa ca pe parcursul timpului sa decizi si sa vezi sigur ce hotarire poti lua, nu te pripi acordati inca o sansa relatie voastre (eu am acordat nu 1 dar cred ca 10 )... Mult succes!!!
soufy
Postat pe 18 Iulie 2011 12:31
eu consider ca ai facut un lucru foarte bun..cu ocazia asta trebuie sa-ti dai seama cat de mult a tinut la tine daca tu ai plecat si el nici macar nu si-a cerut iertare si nu a cautat sa se impace cu tine... consider ca nu te-a iubit...
FLORICIK83
Postat pe 18 Iulie 2011 14:36
De la: kudika152789, la data 2011-07-16 11:02:48E ceva normal sa se schimbe tot, de exempu, la mine sa schimbat absolut tot, am cunoscut-o si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna , acum avem 2 ani de cand locuim impreuna !
La inceput , primele 4-5 luni au fost de groaza , ne certam din orice, nu o mai recunosteam si nici ea pe mine, de dimineata pana seara ne certam , ajunsesem in punctul de ai da papucii dar nu puteam pt ca o iubeam enorm, nu imi placea nimic din ce facea , nu imi placea cum vb cu mine , cum tipa la mine etc...
Eu stateam la tv sau pe net si ea la fel , ne petreceam timpul impreuna, in aceeasi camera dar parca nu ne cunosteam . Dupa vreo 3 luni de la mutare , ea sa saturat, plangea zi de zi , eu eram indiferent, parca nu o mai iubeam , uram tot ceea ce facea si sa hotarat sa plece acasa, eu eram bucuros ca in sfarsit scap de tot stresul si toata nebuneala.
A plecat acasa si eu am ramas singur cuc intr-un apart cu 3 camere , seara veneam acasa de la munca si era o liniste care imi dadea fiori , nu mai aveam cu cine sa ma cert...nu aveam pe cine sa iau in brate pe pat...nu aveam cu cine sa stau la masa sa mananc...etc...si brusc mi-am dat seama ca de fapt o iubesc pt tot ceea ce face , pt felul ei de a fi , pt faptul ca urla la mine la 12 noaptea , o iubesc pt ca lasa hainele pe pat , o iubesc pt ca se cearta cu mine si asta inseamna ca ii pasa si merita sa se certe cu mine, o iubesc pt ca ii singura persoana care ma facut sa o urasc , o iubesc pt ca ii nebuna , pt ca nu gandeste si pentru ca nu are dreptate, o iubesc pt ca nu ma asculta si face ce vrea ea , si o iubesc pt ca...o iubesc !
Am recucerit-o dupa 3 zile :) si pana in ziua de azi suntem cel mai fericit cuplu !
Cand te muti cu cineva este f greu , tu esti invatat sa fi independent dar trebuie sa inveti un joc nou , jocul vietii in 2 !
Si eu ieseam cu prietenii si o lasam singura in casa dar am facut un program, adica macar cateva ore pe zi sa il petrec cu ea si doar cu ea , sa ne plimbam , sa mancam sau sa ne uitam amandoi la tv, si sa petrec mai mult timp cu ea decat cu prietenii deoarece ea imi este si imi va fi alaturi toata viata, pe cand prietenii....
Eu iti zic sa nu continui tot asa ca relatia voastra este degeaba , fa o faza , si dute acasa, zi ca te-ai saturat si vrei sa te desparti si ca nu mai suporti, spune-i ca il iubesti enorm de mult dar va trebui sa il iubesti chiar daca nu mai esti cu el si...pleaca !
Daca o sa te caute , lasa-l un pic sa fiarba , sa te convinga ca te merita , si apoi impacati-va si stabiliti reguli si vorbiti deschis !
Dupa aia iti dau adresa unde sa trimiti naveta cu bere sau...sa imi zici unde face-ti nunta !
Daca nu te cauta in 2-3 zile deloc.... nu te merita si nu are rost sa te mai complici !

Ce mult mi-a placut cum ti-ai descris sentimentele fata de iubita ta.. sa fiti fericiti paaana la adanci batraneti..
OhZZen
Postat pe 19 Iulie 2011 14:48
OH...daca sunteti de mentalitatea asta,ca parintii va tin sa le faceti menaju...ganditi-va daca el nu doreste sa schimbati doar casa si"STAPANU"..sa-i faceti lui menaju,adica.
CEL mai bine este sa va mutati singura,sa va purtati de grija,in felu asta veti avea si respectul parintilor si al partenerului...DACA tu nu ai respect ptr.tine si permiti altora sa te conduca,acum cand esti majora...nu astepta respect,DACA TU NU-L IMPUI...parintilor,partenerului,copiilor,colegilor..etc,nu-l vei obtine niciodata!!!!
ginnas
Postat pe 19 Iulie 2011 16:37
Draga mea un sfat nu cred ca pot sa-ti dau ,ni.meni nu detine secretul reusitei in viata dar pot da-mi dau cu parerea.Primul lucru e sa va oferiti un weelend impreuna in care sa stati la o dicutie sincera ,ca in vremurile bune,si sa va puneti pa tava toate frustrarile intervenite.O coala mare de hirtie cu trei coloane BUNE ;RELE;SENTIMENTE tece-ti acolo tot si analizati ce e de facut si apoi weekendul petrecut impreuna va arata daca mai sunt ceva fluturasi in stomac ,daca mai este dorinta,dar in nici un caz nu va complaceti in aceasta trista SINGURATATE IN DOI ,timpul trece si regretele vor fi ireversibile.
kudika091279
Postat pe 20 Iulie 2011 10:05
Ms mult s sfat...si eu as da timpul inapoi daca as putea....dar asta e...viata merge mai departe... :(
kudika343235
Postat pe 20 Iulie 2011 16:35
Ms mult s sfat...si eu as da timpul inapoi daca as putea....dar asta e...viata merge mai departe... :(
kudika343235
Postat pe 20 Iulie 2011 16:35
De la: kudika343235, la data 2011-07-20 16:35:42Ms mult s sfat...si eu as da timpul inapoi daca as putea....dar asta e...viata merge mai departe... :(

ai dreptate nu mereu este bine dar se mai remediaza cu timpul......
ad__83
Postat pe 20 Iulie 2011 16:56
Mutatul impreuna sau asa-zisa casatorie de proba este cheia viitoarei relatii. Poate sa mearga sau nu, dar cu certitudine va veti redescoperi si in cel mult 6 luni relatia se va consolida sau se va rupe definitiv. E natural si firesc. Curaj!
fantome
Postat pe 20 Iulie 2011 16:56
Ohhhh,"NU NE INTERESEAZA"..iar tipic romanesc,pe romani nu-i intereseaza nimic,de aceea au ajuns unde au ajuns,ptr.ca refuza sa invete si de l altii. CAND ESTI MATUR SI TRAIESTI O IUBIRE ADEVARATA...nu ajungi sa postezi pe forum,ca sa ceri parerile unor necunoscuti....iar daca faci asta,macar ai decenta si incearca sa gandesti si alte opinii despre viata,altfel decat stii tu de la bunica!!!!
Draga Anda...sa stii ca peste tot in lume femeia are respect de sine.AM cunoscut oamen in Spania,Norvegia,Franta Polonia...peste tot femeile nu depind nicide parinti nici de barbat.Iar cand fac copii nu-i arunca mamei sa-i creasca,asa cum inca mai ganditi voi ca este NORMAL!!!!!!!!!!!!
A nu accepta un cuplu de convenienta,si a sta singura in apartament,nu inseamna SINGURATATEA la care te gandesti tu.Daca ptr tine singuru tel in viata este sa mergi la bratu unui barbat(oricum ar fi el si facand compromisuri) atunci nu e de mirare ca ai timp sa te simti SINGURA,daca nu ai si "un barbat pe laga casa"
NO COMMENT!!!!!!!!!!!!!!
ginnas
Postat pe 20 Iulie 2011 17:28
De la: kaas, la data 2011-06-29 20:19:50Buna fetelor,

Dupa o relatie de 2 ani si jumatate cu prietenul meu, am decis sa ne mutam impreuna. Si inainte petreceam 99% din timp impreuna, dar eu aveam si casa mea, unde imi tineam o parte din lucruri, unde mai ramaneam uneori peste noapte, unde puteam pleca atunci cand lucrurile nu mergeau prea bine etc

Ei bine, de cand am facut acest pas, de 2 luni, mi se pare ca lucrurile s-au schimbat dramatic! Am senzatia ca il sufoc si uneori si eu ma simt sufocata de prezenta lui. Petrece tot mai mult timp cu amicii (ah, unde sunt vremurile de la inceputul relatiei, cand la orice invitatie raspundea cu "sa vorbesc mai intai cu prietena mea" :) ), am inceput sa ne petrecem weekendurile separat, iar seara, cand ne vedem acasa, vine ursuz, se aseaza la televizor si acolo ramane...Parca nici un moment nu e suficient de bun pentru a vorbi : dimineata e grabit sa ajunga la munca, dupa program vrea sa se relaxeze si eu il deranjez cu "agitatia mea" din casa, iar inainte de culcare "trebuie sa se odihneasca, si nu are chef de certuri la 12 noaptea".

Culmea este ca am vrut sa plec de cateva ori, si sa rup relatia, si nu m-a lasat. Tot el mi-a zis "hai sa ne rezolvam problemele, e o perioada mai dficila, nu e usor dar o sa trecem si peste asta". Perioada dificila se refera la niste probleme majore pe care le am eu la serviciu. Probabil ca si eu vin acasa cu stresul de afara..

Nu e asa usor sa renunt la 2 ani si jumatate. Si va rog sa ma credeti ca aveam o relatie foarte frumoasa inainte, eram cei mai buni prieteni, confidenti, nu faceam nimic unul celalalt, am vazut zeci de locuri frumoase din lume, impreuna. Ne respectam si avem incredere maxima unul in celalalt. Nu e un om rau, e sincer si deschis, a aparut in viata mea dupa un lung sir de tipi duplicitari, si asta m-a facut sa il apreciez.

As avea mare nevoie de cateva sfaturi din partea voastra. E normal sa ne racim asa? (presupun ca nu) E doar o faza, se poate depasi?







io dupa 3 ani d stat cu el in aceeasi casa m am mutat inapoi...din acelasi motiv ca u.....si vreau sa ti zic ca mi e mai bn asa.....isi face timp sa ne vdm sa iesim impreuna...etc etc..cand stateam cu el stia ca ne vdm acs dormim in acelasi pat si era bn pt el....sincer d cand am plecat d acolo...s a schimbat destul d mult in bn.....poate ar trebuii sa incerci si u sa pleci sa vada cum e fara tine
suzuka
Postat pe 21 Iulie 2011 16:07
De la: dana1712, la data 2011-07-16 10:42:26Fetelor si eu vreau sa ma mut cu el ,avem 5 ani si o luna dar e o relatie in care ne vedem mai rar(2 ,3 ori pe saptamna) deoarece nu ma lasa parintti sa ies mai de multe ori pe saptamna ma folosesc drept menajera(trebuie sa fac curatenie si mancare),ne cetam dein cauza asta ca nu ne vedem mai mult timp si ca parinti nu ma lasa sa dorm cu el sau sa ma duc la el(eu ii mai mint si ma duc la el ziua).El ma roaga sa ma mut cu el .Ce sa fac?Ziceti voi? sa plec de acasa?


In nici un caz nu trebuie sa te certi cu parintii pentru un baiat.
Pentru ca daca fugi de acasa si te certi cu parintii si peste catva timp te certi si cu baiatul ala, nu ai unde sa te mai duci. si e groaznic sa nu mai ai unde sa te duci si sa nu-ti dea niemni bani sau sa aiba grija de tine , iarna de exemplu.

Si daca parintii "nu te lasa "inseamna ca esti mica , si e mai bine sa asculti de ei inainte sa ti se inample un lucru neplacut ( sa ramai insarcinata , de exemplu sau sa iei vreo boala cu transmitere sexuala de la baiatul cu care te intalnesti).
kudika052198
Postat pe 21 Iulie 2011 16:16
Buna ziua,imi permit,cu acceptul tau,bineinteles,sa-ti explic cateva lucruri si anume:

Experienta-mi de viata mi-a demonstrat ca,in cele mai multe cazuri de concubinaj modern,se instaureaza dorinta partenerilor de a demonstra ca li se cuvine totul in conditiile in care au tot ceea ce si-au dorit,fara prea multe rugaminti ,totusi,la indemana,nu mai trebuie sa lupte pentru sentimentele celuilalt.Apare ,mai ales, la barbati,dorinta de stapanire absoluta si ei se plictisesc foarte repede de o mancare ce li se serveste zilnic si la orice ora doresc si drept urmare apare apatia,plictiseala,saturatia.Din punctul meu de vedere, nu am privit niciodata cu ochi buni acest aranjament dar,pe de alta parte,este bine sa cunosti cat mai mult partenerul de suflet,caci omul este precum un cameleon,isi schimba fata in functie de necesitatile personale.
Daca vrei sa primesti sfatul meu,este in regula,daca nu, la fel!Schimba-ti atitudinea,devin-o categorica si impune-ti punctele de vedere ,pe cale amiabila,discuta cu el,vezi ce-l deranjeaza,modifica ceea ce se poate modifica,recurge ,daca poti si la solutia radicala de a va separa,continuand,totusi,relatia voastra.I te-ai oferit prea repede,asa cred si barbatilor le place diversitatea si modernismul.Incita-l prin atitudine si comportament.Sunt sigura ca veti rezolva problemele!Si nu uita un lucru: barbati sunt destui,te-ai gandit ca,poate nu este el alesul?
Nu-ti cunosc varsta dar,niciodata nu este prea tarziu ca sa fii fericita!
kudika414141
Postat pe 21 Iulie 2011 16:28
Am o casnicie de 7 ani si cred ca pot sa-ti dau cat de cat un sfat. La inceput toate relatiile sunt la fel: fluturi in stomac.........dupa un timp, si cred ca e normal, apare monotonie, si asta datorita faptului ca partenerii se cunosc ft bine. Monotonie insotita poate si de certuri.....plictiseala..........Solutia perfecta este ca unul sau ambii parteneri sa aduca ceva nou in relatie, pt ca altfel, cu siguranta se vor distanta iar cel putin unul din ei va calca stramb. Si-atunci, nu mai este loc de salvare a relatiei.
kudika329556
Postat pe 21 Iulie 2011 21:13
De la: kaas, la data 2011-06-29 20:19:50Buna fetelor,

Dupa o relatie de 2 ani si jumatate cu prietenul meu, am decis sa ne mutam impreuna. Si inainte petreceam 99% din timp impreuna, dar eu aveam si casa mea, unde imi tineam o parte din lucruri, unde mai ramaneam uneori peste noapte, unde puteam pleca atunci cand lucrurile nu mergeau prea bine etc

Ei bine, de cand am facut acest pas, de 2 luni, mi se pare ca lucrurile s-au schimbat dramatic! Am senzatia ca il sufoc si uneori si eu ma simt sufocata de prezenta lui. Petrece tot mai mult timp cu amicii (ah, unde sunt vremurile de la inceputul relatiei, cand la orice invitatie raspundea cu "sa vorbesc mai intai cu prietena mea" :) ), am inceput sa ne petrecem weekendurile separat, iar seara, cand ne vedem acasa, vine ursuz, se aseaza la televizor si acolo ramane...Parca nici un moment nu e suficient de bun pentru a vorbi : dimineata e grabit sa ajunga la munca, dupa program vrea sa se relaxeze si eu il deranjez cu "agitatia mea" din casa, iar inainte de culcare "trebuie sa se odihneasca, si nu are chef de certuri la 12 noaptea".

Culmea este ca am vrut sa plec de cateva ori, si sa rup relatia, si nu m-a lasat. Tot el mi-a zis "hai sa ne rezolvam problemele, e o perioada mai dficila, nu e usor dar o sa trecem si peste asta". Perioada dificila se refera la niste probleme majore pe care le am eu la serviciu. Probabil ca si eu vin acasa cu stresul de afara..

Nu e asa usor sa renunt la 2 ani si jumatate. Si va rog sa ma credeti ca aveam o relatie foarte frumoasa inainte, eram cei mai buni prieteni, confidenti, nu faceam nimic unul celalalt, am vazut zeci de locuri frumoase din lume, impreuna. Ne respectam si avem incredere maxima unul in celalalt. Nu e un om rau, e sincer si deschis, a aparut in viata mea dupa un lung sir de tipi duplicitari, si asta m-a facut sa il apreciez.

As avea mare nevoie de cateva sfaturi din partea voastra. E normal sa ne racim asa? (presupun ca nu) E doar o faza, se poate depasi?



Rita_zapacita
Postat pe 24 Iulie 2011 12:26
Buna!
nu te descuraja, asa sunt baietii, mai fricosi, au initiative bune, dar iau fosrte greu deciyii importante pentru viata lor (imi vei da dreptate atunci cand tu te vei gandi seriosa la casatorie, iar el se va face "ca ploua", o sa ti se para si mai ciudata perioada aceea).
Sfatul meu este sa nu renunti, sa nu ii mai spui nimic de la serviciu, sa nu mai petreci asa de mult timp prin casa facand curatenie sau mancare si sa te asezi in pat, langa el atuci cand vezi ca vine de la serviciu , sa nu ii spui mare lucru, treci la somn (fara sa vrea te va lua in brate si te vei trezi in bratele lui).
Un alt sfat ar fi sa va jucati...cum?? poate te gandesti ca glumesc, ei bine cam asa: "salut, imi plac ochii tai, te invit sa bem o cafea impreuna" sau "te-am vazut cam dezorintat, cauti un resataurant, te duc el la unul care are mancare delicioasa" si tot asa, dar fara sa iesiti din "cuibusorul vosatru".
Sfat: intreaba-l din cand in cand "nu te mai duci cu baietii la bere sau la fotbal", prima data cand se va duce sa nu il suni, el va veni tarziu < mult mai tarziu ca de obicei> si putin mai mult baut, tu sa NU te superi, sa razi cu el, sa il alinti (cauta-i un "nume" pentru cand e baut) si sa glumesti cu alte ocazii.
iesi si tu in oras, suna-l si zi-i sa vina inantea ta dar nu insista!!! coboara inainte cu o statie si plimba-te lejer din magazin in magazin, daca te va intreba de ce ai intarziat spune-i ca "m-am plimbat pentru doi - as fi vrut sa fii alaturi de mine dar cum nu erai, m-am uitat prin magazine sa iti cumpar ceva".
Draga mea, singurul sfat este sa nu va ramoliti si sa presarati relatia cu glume si clipe frumoase, sa nu va mai impotmoliti in lucruri marunte ca nu are sens. sunteti tineri si aveti tot viitorul in fata!!

si eu m-am mutat cu prietenul meu, avem 3 ani de relatie si totul e ca in prima zi, de multe ori il vad mai atent decat mine la detalii. Subiectul tabu in casa noastra este casatoria. Nu ma gandesc ac nu ar vrea, pur si simplu se simte presat de ai lui si nu vrea sa faca asa cum vor ei. El mi-a zis foarte clar ca ma iubeste si ca o sa ne casatorim, dar sa il las pe el sa ia aceasta hotarare. eu sunt cu totul de acord, iubili meu mai vrea sa copilaresca.

va doresc numai bine si sa va iubiti mult,
barbatii sunt ca niste belelusi, trebuie sa ii iei cu binisorul, oricum iese cum vrei tu
Rita_zapacita
Postat pe 24 Iulie 2011 12:48
Buna dragii mei,

Nu mai intrasem de ceva vreme pe forum, dar m-am bucurat tare mult sa citesc mesajele voastre. As vrea sa multumesc fiecaruia in parte pentru gandurile frumoase si sfaturi.

Lucrurile au revenit la normal, intr-adevar, inceputul a fost mai greu, dar amandoi ne-am dorit foarte mult sa facem relatia sa mearga. Ne-am dat seama, mai bine zis ne-am amintit, cat de mult tinem unul la altul, si cat de important e faptul ca avem incredere unul in altul, ca zi de zi, ne-am impartasit fiecare detaliu, ne-am sfatuit, ne-am sustinut, si ne dorim sa o facem si in continuare.

Ca sa va dau mai multe detalii, si sa le raspund celor care comentau despre "mentalitatea romaneasca" si cea germana, eu nu am mai locuit in Romania de mai multi ani. Am inradacinate in minte toate ideile de "femeie independenta", care circula prin vestul Europei, pentru ca aici traiesc. Dar oricat de independent ai fi, daca te atasezi de cineva, tot te framanti cand lucrurile nu mai merg, si nu are legatura cu nici o mentalitate, e vorba de firea umana. Daca pleci din fiecare relatie, cand lucrurile merg greu, unde si cand te opresti? Nu ma refer la faze cu adevarat nasoale, gen duplicitate, minciuna etc.

Necazurile pe care le-am avut eu, in acelasi timp cand lucrurile nu mai mergeau in relatie, au fost legate de faptul ca nu am mai putut lucra cateva luni, datorita unor probleme cu permisul de munca in tara in care ma aflu. Nici macar nu stiam daca se vor rezolva sau nu! Va puteti imagina, eu nemaiputand lucra, stand singura si deprimata cand toata lumea era la munca, el venind seara obosit, eu cu chef de vorba, sau, mai rau, cu chef de a ma plange despre ghinionul meu. Asa ca nu era vorba de nevoia de a sta "bot in bot" cu el, ci de un moment dificil al vietii, cand intr-adevar, greseala mea a fost sa pun totul pe umerii celui din casa.

Acum sunt doar fericita ca am trecut cu bine peste toate :) Si da, vorbim de casatorie, copii, iar viitorul se discuta cu formula "noi".

kaas
Postat pe 25 Iulie 2011 23:54
ma bucur enorm pentru tine, iti doresc tot binele din lume :*
cnic
Postat pe 26 Iulie 2011 22:45
Multumesc mult, esti o draguta, te pup!!! :)
kaas
Postat pe 27 Iulie 2011 00:44
e cu adevarat o schimbare radicala.se schimba total modul tau de viata dar si al lui.in primul rand trebuie sa gasiti timp pt. a discuta,sa faceti o "lista"de prioritati,e important sa stabiliti unele"reguli"in aceasta relatie.comunicarea e ft. imp. sa poti spune lucruri care nu iti convin fara sa se supere ft. tare celalalt,daca nu reusiti sa discutati ce s-a schimbat si mai ales de ce s-a schimbat ceva in rel. .ce va doriti sa schimbati si cum va doriti sa fie relatia asta,totul se va duce de rapa. va veti indeparta enorm unul de altul si va veti desparti clar.e imp. sa-l faci pe el sa asculte,sa discutati civilizat despre nemultumiri nu sa va certati,daca nu vra sa discute ia o pauza,muta-te la tine nu te lasa condusa in maniera in care el isi doreste.succes.e grea acomodarea asta impreuna dar poate fi foarte frumoasa daca reusiti sa va cunoasteti mai bine si sa invatati sa va acceptati unul pe celalalt asa cum sunteti.vor fi scantei dar daca dragostea e puternica vor trece si va ramane acea relatie frumoasa profunda si matura care face viata mai dulce in 2.eu am trecut de acea faza grea iar acum totul e ft. frumos.
kudika340438
Postat pe 27 Iulie 2011 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salut!!! vreau si eu un sfat...rog urgent!!! 47 De la: puiut_77 17 Februarie 2011 13:00
Eu si iubitul meu 44 De la: doareaa 9 Septembrie 2013 06:38
mai exista femei serioase si intelepte? 99 De la: denis_3d25 10 Septembrie 2011 00:16
botez inainte de casatorie 41 De la: contesina 14 Iulie 2011 14:39
relatie fara sex 80 De la: floricikademare 14 Ianuarie 2011 13:02