Setari Cookie-uri

Schimbari dupa mutarea impreuna

Este normal sa fiti un pic stresati la inceput,deoarece inainte nu imparteati chiar totul cu toate ca va petreceati majoritatea timpului impreuna...Aceste probleme apar la majoritatea cuplurilor atunci iau decizia de a convietui sub acelasi acoperis...Aceste probleme sunt trecatoare.Va trebui sa inveti sa mai lasi si tu de la tine,sa purtati o discutie sa vedeti care sunt asteptarile fiecaruia de la aceasta relatie.Si treptat sa incepeti sa oferiti ceea ce va doriti fiecare...Sa-i oferi libertatea dorita iar la el randul lui sa iti ofere tie libertatea pe care o doresti,sa incercati sa nu va sufocati unul pe celalalt.Sa va oferiti mici suprize...Sotul meu inca imi mai face mici suprize,cine romantice dupa 3 ani de casnicie...Incercam sa facem lucruri noi impreuna sa nu apara monotonia...Acest lucru ar trebui sa-l incercati si voi.Va doresc mult succes...Nu e greu,trebuie doar sa iti doresti cu adevarat ca aceasta relatie sa aiba un viitor.
anrya
Postat pe 16 Iulie 2011 17:10
sincer inteleg prin ce treci.....prin asta trec shi eu cu prietenul mew dupa ce ne-am mutat impreuna dupa o relatie de 5 ani de zile(stam impreuna de 9 luni) dar eu sincer am renuntzat sa mai sper ca ceva se va schimba in relatie pt ca el nushi da interesul si mam saturat sa lupt de una singura....momentan el este plecat dincolo la lucru dar mam decis ca desi il iubesc mai bine rup relatia....pt ca niciodata nu se va schimba deshi mia promis de nenumarate ori.....de cate ori mia spus nu te desparti ca ma schimb era bine 2 saptamani dupa care o luam de la capat. deci sfatul care ti las putea da e sa te gandesti de 10 ori daca vrei sa mearga asha in continuare sau daca vrei sa fi happy sau fara stres
fionna19
Postat pe 16 Iulie 2011 17:28
Unde dragoste nu e, nimic nu e... Cu iubire, cu rabdare si incredere, veti fi fericiti. Va doresc numai bine!
marianatrifan
Postat pe 16 Iulie 2011 18:13
De la: kaas, la data 2011-06-29 20:19:50Buna fetelor,

Dupa o relatie de 2 ani si jumatate cu prietenul meu, am decis sa ne mutam impreuna. Si inainte petreceam 99% din timp impreuna, dar eu aveam si casa mea, unde imi tineam o parte din lucruri, unde mai ramaneam uneori peste noapte, unde puteam pleca atunci cand lucrurile nu mergeau prea bine etc

Ei bine, de cand am facut acest pas, de 2 luni, mi se pare ca lucrurile s-au schimbat dramatic! Am senzatia ca il sufoc si uneori si eu ma simt sufocata de prezenta lui. Petrece tot mai mult timp cu amicii (ah, unde sunt vremurile de la inceputul relatiei, cand la orice invitatie raspundea cu "sa vorbesc mai intai cu prietena mea" :) ), am inceput sa ne petrecem weekendurile separat, iar seara, cand ne vedem acasa, vine ursuz, se aseaza la televizor si acolo ramane...Parca nici un moment nu e suficient de bun pentru a vorbi : dimineata e grabit sa ajunga la munca, dupa program vrea sa se relaxeze si eu il deranjez cu "agitatia mea" din casa, iar inainte de culcare "trebuie sa se odihneasca, si nu are chef de certuri la 12 noaptea".

Culmea este ca am vrut sa plec de cateva ori, si sa rup relatia, si nu m-a lasat. Tot el mi-a zis "hai sa ne rezolvam problemele, e o perioada mai dficila, nu e usor dar o sa trecem si peste asta". Perioada dificila se refera la niste probleme majore pe care le am eu la serviciu. Probabil ca si eu vin acasa cu stresul de afara..

Nu e asa usor sa renunt la 2 ani si jumatate. Si va rog sa ma credeti ca aveam o relatie foarte frumoasa inainte, eram cei mai buni prieteni, confidenti, nu faceam nimic unul celalalt, am vazut zeci de locuri frumoase din lume, impreuna. Ne respectam si avem incredere maxima unul in celalalt. Nu e un om rau, e sincer si deschis, a aparut in viata mea dupa un lung sir de tipi duplicitari, si asta m-a facut sa il apreciez.

As avea mare nevoie de cateva sfaturi din partea voastra. E normal sa ne racim asa? (presupun ca nu) E doar o faza, se poate depasi?



kudika411508
Postat pe 16 Iulie 2011 18:42
am trecut si eu prin aceeasi experienta..dar mai tarziu totul a revenit la normal. aceasta perioada e fff grea

kudika411508
Postat pe 16 Iulie 2011 18:44
raspunsul il gasesti la tine... incearca sa faci lucruri simple de care sa va bucurati amandoi; sigur e doar o etapa si cu siguranta dupa ce o sa treaca o sa constati ca a avut rolul ei, ca de fapt sudeaza relatia dintre voi; gandeste pozitiv, umple casa de flori, pregatiti impreuna cina, lasa-i biletele in care sa ii spui ce simti, COMUNICATI!!! nu exista o reteta, de aceea spun ca raspunsul il gasesti la tine... si pana la urma, daca ai dificultati in a intelege unde e de fapt problema, poti apela la un psiholog, terapia de cuplu este eficienta si va invata exact cum trebuie sa gestionati problema! cu mult calm si rabdare o sa reusiti! nu iti imagina ca in celelalte relatii totul e lapte si miere chiar daca din afara asa pare! mult succes!!!
lorrya
Postat pe 16 Iulie 2011 19:14
sincer, e dificil cu mutatul impreuna mai ales pentru cei care sunt obisnuiti sa fie independenti sau nu (fie fete, fie baieti). trebuie sa discutati calm despre problemele pe care le aveti. daca el iti va arata in continuare indiferenta si se va comporta la fel, e momentul sa luati o pauza. tu mergi la tine si il lasi pe el singur, pentru a-si pune in ordine gandurile, sa vada cum e singur si care ipostaza ii place mai mult (cu tine sau fara tine). poate are pe altcineva, POATE TE IUBESTE, DAR NU E SIGUR DE ASTA, nu poti sti, dar vei afla! iei o pauza. daca in 3 sau 5 zile nu te cauta inseamna ca nu mai are rost. important, foarte important!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - nu pui mana pe telefon sa il suni tu NICI SA CRAPE LUMEA ASTA TOATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( CEL MAI DIFICIL, TERIBIL DE DIFICIL, ENORM DE DIFICIL PENTRU CA AI FOST OBISNUITA SA FII APROAPE DE EL TOT TIMPUL 2 ANI JUMATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) , nu te plimbi pe unde ar putea sa te vada EL doar cunostinte de ale lui, dispari din peisaj cateva zile. DACA IESI IN ORAS ESTI ZAMBITOARE, INDIFERENTA.indiferent daca te suna in intervalul de mai sus, nu ii raspunzi macar o saptamana, ca sa se oxigeneze, sa isi ia gura de aer de care are nevoie. daca te cauta dupa 3- 5 zile inseamna ca te va mai cauta si e pregatit sa lupte. zic sa nu raspunzi pentru a nu demonstra ca esti nerabdatoare pentru a va impaca. o sa ai acest rastimp ca si tu sa iti pui gandurile in ordine. poate ca si tu dupa acest timp vei gandi lucrurile la rece si vei fi pregatita pentru o decizie. daca nu te cauta si e indiferent, eu iti spun din suflet, sa pui capat relatiei. daca se hotaraste sa fiti din nou impreuna, va intalniti, DISCUTATI. mai aveti dupa aceea cateva intalniri in care veti lamuri lucrurile, nu cum vine ai si zburat din nou la el sa stati impreuna. nu! doar asa vei descoperi daca el chiar te iubeste! nu va fi usor! va fi ffff grea acea perioada, dar e bine , pentru ca veti lamuri lucrurile. nu da detalii cunostintelor despre ce se intampla cu voi. pastreaza tacerea. vorbele tale pot fi interpretate si transmise eronat mai departe!!!!!!!!!!!!!! si nu cred ca vrei asta! daca nu te poti abtine discuta cu mama ta despre asta - e cea mai buna prietena si cel mai bun confident si asa va ramane. sa speram ca ai o mama care te incurajeaza si nu iti face morala ca nu de asta ai nevoie acum! sper sa ne dai vesti bune! te pup!
kudika069591
Postat pe 16 Iulie 2011 19:34
DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."
ginnas
Postat pe 16 Iulie 2011 19:50
De la: ginnas, la data 2011-07-16 19:50:12DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."

asa e
pickard
Postat pe 16 Iulie 2011 19:54
Salutare fetelor,

Am patit si eu de curand exact opusul, adica dupa 7 luni de stat impreuna el s-a mutat inapoi cu parintii lui iar eu am ajuns sa stau in chirie din nou. Am facut facultatea in Cluj, mi-am gasit un job aici si am decis sa nu ma mai intorc in orasul meu natal. El e clujean. Ne-am cunoscut anul trecut, fiind colegi de servici. La inceput am fost doar colegi, ne salutam si atat. Am avut tot timpul o simpatie fata de el pt ca se vedea pe el ca e un baiat bun si linistit, iar eu de asa ceva aveam nevoie. Am facut primul pas, pt ca era putin mai timid si pana la urma am ajuns sa fim impreuna :) Dupa o luna de zile m-a intrebat daca nu imi doresc sa ne mutam impreuna pt ca asa ne-ar fi mult mai bine, am putea petrece mai mult timp pt noi, am avea intimitatea noastra (eu stateam tot in chirie, cu colegi de apartament). Am acceptat pt ca incepusem sa tin la el enorm de mult si ne completam unul pe altul atat de bine. Am stat impreuna pana luna trecuta cand m-am trezit intr-o zi ca imi spune ca vrea sa se mute inapoi cu ai lui. Motivele au fost ca ii este foarte dor de casa, de ai lui, ca vrea sa petreaca mai mult timp cu ei, ca nu mai vrea sa dea banii aiurea pe chirie, ca vrea sa aiba momentele lui in care vrea sa stea singur. Am ramas pur si simplu socata, mai ales ca el a inceput cu discutii de genul sa ne luam un apartament impreuna pt ca ne-ar fi mult mai bine asa, ne-am gandit inclusiv si la nunta, iar acum imi spune ca nu vrea sa isi asume asemenea responsabilitati de pe-acuma. Eu nu am insistat niciodata nici cu apartamentul nici cu nunta si nu l-am grabit. Evident ca imi facea placere sa vorbim despre viitorul nostru, mai ales ca el a avut aceasta initiativa. Vreau sa spun ca de cand s-a mutat s-a schimbat enorm de mult. S-a distantat mult de noi, e mai rece si desi am stat de atatea ori de vorba foarte deschis cu el nu am vazut nicio schimbare. Imi spune ca momentan vrea sa stea acasa dar nu vrea nici sa ne despartim. Problema cea mai mare e atitudinea lui pt ca oricat as vrea nu ma pot obisnui asa cum e acum :( Mi-a ranit foarte tare sentimentele si cateodata chiar simt ca nu mai pot. Nu-l mai recunosc. Fiind obisnuita sa stam sub acelasi acoperis mi se pare atat de ciudat sa nu-l simt aproape langa mine noaptea sau sa nu mai mancam impreuna sau pur si simplu sa nu-l mai vad in fiecare zi. Nu stiu ce sa fac, stiu doar ca asa nu mai pot continua desi il iubesc enorm de mult :(
albinutza99
Postat pe 16 Iulie 2011 20:02
De la: ginnas, la data 2011-07-16 19:50:12DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."


Aveam un amic plecat de cativa ani afara. Se intampla demult asta. Si cand vorbea despre.. hai sa-i spunem comportamentul romanilor, o facea in termeni nu tocmai frumosi.
In fine, cand ii spuneam ca nu-i chiar asa cum spune el imi raspundea ceva de genul: "iesi afara din tara, stai printre alte natii cativa ani (desigur cele cu o treapta mai sus ca noi) si doar asa vei smti diferenta."
Asa a fost! De multe ori imi spun ca, de-am pleca cu totii din RO pentru o perioada, cand ne-am intoarce acasa am sti ce sa facem si cum sa facem ca lucrurile sa fie mai bune pentru noi.

De fapt, vroiam sa-ti spun ca ai mare dreptate. :)
rashela
Postat pe 16 Iulie 2011 20:02
De la: rashela, la data 2011-07-16 20:02:26
De la: ginnas, la data 2011-07-16 19:50:12DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."


Aveam un amic plecat de cativa ani afara. Se intampla demult asta. Si cand vorbea despre.. hai sa-i spunem comportamentul romanilor, o facea in termeni nu tocmai frumosi.
In fine, cand ii spuneam ca nu-i chiar asa cum spune el imi raspundea ceva de genul: "iesi afara din tara, stai printre alte natii cativa ani (desigur cele cu o treapta mai sus ca noi) si doar asa vei smti diferenta."
Asa a fost! De multe ori imi spun ca, de-am pleca cu totii din RO pentru o perioada, cand ne-am intoarce acasa am sti ce sa facem si cum sa facem ca lucrurile sa fie mai bune pentru noi.

De fapt, vroiam sa-ti spun ca ai mare dreptate. :)

mentalitatea ramane cred,sau am lua-o razna de tot
pickard
Postat pe 16 Iulie 2011 20:09
De la: cnic, la data 2011-07-16 12:19:43:( Buna! Imi pare foarte rau de ceea ce ti se intampla......din pacate am fost in aceeasi situatie........2 ani si jumatate de relatie 99% din timp impreuna, totul perfect, nici macar o cearta............din prima luna in care ne-am mutat impreuna au inceput schimbarile din partea lui, nu comunica, sta numai la tv sau la pc.......langa mine era numai noaptea cand dormea, am incercat sa-l fac sa realizeze schimbarea lui si ca nu e normal ceea ce face, dar in zadar.....dupa multe zile de suferinta incercand din toate puterile sa-l fac sa fie din nou barbatul pe care l-am cunoscut, barbatul pe care il iubeam din tot sufletul si alaturi de care alesesem sa-mi petrec toata viata...absolut totul fara nici un rezultat....l-am anuntat ca m-am hotarat sa plec pentru a-l speria mi-a spus ca pot sa plec daca nu sunt fericita langa el in prima faza , apoi mi-a spus ca totul se va rezolva si o sa fie din nou la fel ca inainte, dar nu s-a intamplat asa si timp de o saptamana a continuat sa ma raneasca facand lucruri fara sa tina cont de mine , de parerile mele si am zis ca daca nu l-a speriat ca doar am spus ca ma pierde si pierdem impreuna tot ce am trait, toate visele si sperantele atunci o si fac, am ales sa plec cu gandul ca ori nu o sa ma lase sa plec ori ca daca plec in maxim 2 zile sunt inapoi si totul o sa fie bine...............Am ales sa plec si plecata am fost pentru ca mandria si orgoliul lui au fost mai puternice decat iubirea noastra si nu a putut sa treaca peste gestul pe care l-am facut eu, un gest prin care am sperat ca-mi voi recupera persoana iubita si imi voi salva casnicia care a tinut numai 4 luni :(( !!!! Ti-am povestit asta ca sa intelegi ca daca vei pleca nu vei rezolva nimic incearca din toate puterile si fa ceva langa el nu plecarea e o solutie, eu daca as putea sa dau timpul inapoi nu as mai face prostia asta, dar fapta e consumata si acum sufar ingozitor de mult!!! Te pup si iti doresc mult succes!



iubita, omul asta nu te-a iubit cu adevarat. daca te iubea trecea peste orgoliul lui. crede-ma! e bine ca ai plecat! e cel mai bun lucru pe care l-ai facut! te rog sa nu mai suferi, nu merita, ai si tu orgoliul tau. e greu, dar timpul le va rezolva, vei vedea. vei fi bucuroasa si fff multumita cand vei gasi persoana potrivita pentru tine, care sa te iubeasca si care sa poata sa treaca peste orgoliile personale pentru persoana iubita. nu mi-o lua in nume de rau! e bine ca s-a intamplat asa si ca nu e un copil la mijloc pentru ca suferinta ar fi fost mult mai mare. judeca la rece! tu esti cea care ai tras de relatie sa mearga! el ce a facut? iti arata indiferenta? crezi ca merita sa stai cu un om care nu iti ofera atentie? care nu iti demonstreaza, arata ca te iubeste de fapt? crezi ca ai fi rezistat o viata intreaga langa un astfel de om? sincer, nu cred! ceva e cu el! ori are pe cineva si i-a fost greu sa iti spuna ori si-a dat seama ca nu esti persoana potrivita ( vei afla care a fost buba) si te-a tratat asa cu indiferenta ca sa ajungi tu la limita, sa pleci singura, sa nu iti dea explicatii, sa nu aiba discutii interminabile cu tine si te-a lasat pe tine sa pleci! pentru el a fost mai simplu asa!

tu esti cea care iubeste! nu el! inverseaza rolurile! sa zicem ca tu ai fi fost indiferenta si el care trage de relatie. el se hotaraste sa plece. tu ce faci daca il iubesti? il suni, discuti, incerci sa te schimbi ca sa ramaneti impreuna. sau nu? nu ti se pare normal sa fie asa? simplu

daca a trecut mult timp de cand nu te-a cautat , da-i pace si nu regreta!(max 2 sapt./ normal daca te iubeste trebuia sa reactioneze in primele 3, 4, 5 zile) cu siguranta cand vei gasi dragostea adevarata iti vei aduce aminte de ce ti-am scris aici si o sa vezi ca ca e asa.

incearca sa iesi cu fetele ca sa uiti de probleme, fa-ti de lucru, nu sta si pierde vremea ca sa te gandesti la el, ca sa nu disperi pana il uiti.

te pup! sper sa iti fie de folos
kudika069591
Postat pe 16 Iulie 2011 20:16
De la: pickard, la data 2011-07-16 20:09:54
De la: rashela, la data 2011-07-16 20:02:26
De la: ginnas, la data 2011-07-16 19:50:12DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."


Aveam un amic plecat de cativa ani afara. Se intampla demult asta. Si cand vorbea despre.. hai sa-i spunem comportamentul romanilor, o facea in termeni nu tocmai frumosi.
In fine, cand ii spuneam ca nu-i chiar asa cum spune el imi raspundea ceva de genul: "iesi afara din tara, stai printre alte natii cativa ani (desigur cele cu o treapta mai sus ca noi) si doar asa vei smti diferenta."
Asa a fost! De multe ori imi spun ca, de-am pleca cu totii din RO pentru o perioada, cand ne-am intoarce acasa am sti ce sa facem si cum sa facem ca lucrurile sa fie mai bune pentru noi.

De fapt, vroiam sa-ti spun ca ai mare dreptate. :)

mentalitatea ramane cred,sau am lua-o razna de tot


Nu m-am referit la mentalitate. Am folosit termenul "comportament". Nici nu cred ca romanul are o ANUME mentalitate. Mai degraba functioneaza precum o turma; are un leader de opinie (nu conteaza prea mult cine-i ala) si da din cap, atata tot.
Oricum, nu spun mai multe ca nu-i topicul potrivit.
rashela
Postat pe 16 Iulie 2011 20:18
Nu m-am referit la mentalitate. Am folosit termenul "comportament". Nici nu cred ca romanul are o ANUME mentalitate. Mai degraba functioneaza precum o turma; are un leader de opinie (nu conteaza prea mult cine-i ala) si da din cap, atata tot.
Oricum, nu spun mai multe ca nu-i topicul potrivit

nici eu nu zic dar am observat ca oamenii chiar daca au un comportament oarecum normal si omenesc,din cauza mentalitatii si preceptelor familiilor doar de imagine isi reprima unele satisfactii..in fine aici suntem doar sa glumim si sa facem pe fraierii pentru amuzament
pickard
Postat pe 16 Iulie 2011 20:24
Buna. Eu am 44 ani, un divort, cateva tatonari si o relatie in sfarsit, care m-a invatat sa inteleg ce inseamna o adevarata convietuire.
Este adevarat, poate va sufocati unul pe celalalt, este aproape de neinteles de ce doar faptul ca nu aveti unde merge - pentru a va retrage, din cand in cand, sa va distruga relatia.
Totusi, poate fi, la fel de bine un semnal ca de fapt nu sunteti facuti sa mergeti inainte.
Imi pare rau daca - ceea ce eu simt, prin propriul filtru, nu va fi in acord cu propria ta parere si conceptie de viata. Personal, imi educ fetele sa nu se marite. In repetate discutii le-am spus acest lucru si le pregatesc sa-si traiasca relatia de iubire in libertate - fara teama ca un contract le va aduce doar ponoase.
Chiar astazi o dadaceam pe fiica mea cea mare si ii spuneam - indiferent daca va locui cu iubitul ei la ea sau la el, ea va trebui mereu sa aiba locsorul ei. Apoi, in definitiv, un loc sub soare se gaseste mereu si pana la urma important este sa ne fie noua bine.
Concret: fara sa rupi relatia, poti sa te muti iarasi in spatiul tau. Ori, cazi la o invoiala cu el (ca in sex in the city) - ca fiecare sa aiba orele lui in care sa-si creeze impresia de intimitate cu sine, de libertate.
Poate nu sunteti cu adevarat pregatiti pentru o convietuire sau poate pur si simplu nu sunteti facuti pentru asta - ori unul dintre voi, ori amandoi.
Dar nu vad care este problema. De ce sa nu va creati relatia sa incat aceasta sa mearga cat mai bine.
Va place sa impartasiti experiente? Ok, faceti-o dar cine va obliga sa urmati niste tipare. Sunteti creatorii proriei vieti, deci luati-o de la capat in mod contructiv. Cu siguranta, este pacat sa dai cu piciorul unei legaturi care va uneste - si aici nu are importanta timpul. Important este cat de intens si cata valoare ati pus in clipele traite impreuna.De ce sa pierdeti totul, doar pentru ca inca nu va armonizati o convietuire de 100%.
Bucurati-va de iubirea voastra, de disponibilitatea de a trai multe clipe frumoase si importante pentru voi - pe care sa le impartasiti, dar in modul in care va regasiti si va simtiti cel mai bine.

Suntem fiinte libere. Este pacat sa suferim din teama de a nu pierde - este adevarat ca de ce ti-e teama, nu scapi. In plus, iti mai faci si viata un calvar din cauza ingrijorarilor.

Gata, va doresc multa bafta. Fiti un pic nebuni si iesiti din tipare, sau mai bine zis, construiti-va cuibusorul, asa cum va place - chiar si cu doua locatii.
marinelad
Postat pe 16 Iulie 2011 20:26
De la: kudika152789, la data 2011-07-16 11:02:48E ceva normal sa se schimbe tot, de exempu, la mine sa schimbat absolut tot, am cunoscut-o si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna , acum avem 2 ani de cand locuim impreuna !
La inceput , primele 4-5 luni au fost de groaza , ne certam din orice, nu o mai recunosteam si nici ea pe mine, de dimineata pana seara ne certam , ajunsesem in punctul de ai da papucii dar nu puteam pt ca o iubeam enorm, nu imi placea nimic din ce facea , nu imi placea cum vb cu mine , cum tipa la mine etc...
Eu stateam la tv sau pe net si ea la fel , ne petreceam timpul impreuna, in aceeasi camera dar parca nu ne cunosteam . Dupa vreo 3 luni de la mutare , ea sa saturat, plangea zi de zi , eu eram indiferent, parca nu o mai iubeam , uram tot ceea ce facea si sa hotarat sa plece acasa, eu eram bucuros ca in sfarsit scap de tot stresul si toata nebuneala.
A plecat acasa si eu am ramas singur cuc intr-un apart cu 3 camere , seara veneam acasa de la munca si era o liniste care imi dadea fiori , nu mai aveam cu cine sa ma cert...nu aveam pe cine sa iau in brate pe pat...nu aveam cu cine sa stau la masa sa mananc...etc...si brusc mi-am dat seama ca de fapt o iubesc pt tot ceea ce face , pt felul ei de a fi , pt faptul ca urla la mine la 12 noaptea , o iubesc pt ca lasa hainele pe pat , o iubesc pt ca se cearta cu mine si asta inseamna ca ii pasa si merita sa se certe cu mine, o iubesc pt ca ii singura persoana care ma facut sa o urasc , o iubesc pt ca ii nebuna , pt ca nu gandeste si pentru ca nu are dreptate, o iubesc pt ca nu ma asculta si face ce vrea ea , si o iubesc pt ca...o iubesc !
Am recucerit-o dupa 3 zile :) si pana in ziua de azi suntem cel mai fericit cuplu !
Cand te muti cu cineva este f greu , tu esti invatat sa fi independent dar trebuie sa inveti un joc nou , jocul vietii in 2 !
Si eu ieseam cu prietenii si o lasam singura in casa dar am facut un program, adica macar cateva ore pe zi sa il petrec cu ea si doar cu ea , sa ne plimbam , sa mancam sau sa ne uitam amandoi la tv, si sa petrec mai mult timp cu ea decat cu prietenii deoarece ea imi este si imi va fi alaturi toata viata, pe cand prietenii....
Eu iti zic sa nu continui tot asa ca relatia voastra este degeaba , fa o faza , si dute acasa, zi ca te-ai saturat si vrei sa te desparti si ca nu mai suporti, spune-i ca il iubesti enorm de mult dar va trebui sa il iubesti chiar daca nu mai esti cu el si...pleaca !
Daca o sa te caute , lasa-l un pic sa fiarba , sa te convinga ca te merita , si apoi impacati-va si stabiliti reguli si vorbiti deschis !
Dupa aia iti dau adresa unde sa trimiti naveta cu bere sau...sa imi zici unde face-ti nunta !
Daca nu te cauta in 2-3 zile deloc.... nu te merita si nu are rost sa te mai complici !


uite un sfat f bun de la un BARBAT care a trecut prin aceeasi problema!
kudika069591
Postat pe 16 Iulie 2011 20:30
De la: rashela, la data 2011-07-16 20:02:26
De la: ginnas, la data 2011-07-16 19:50:12DA,tipic romanesc...am zambit si m-am intrebat cati ani aveti,toti cei care postati?
NU stiu de ce fetele considera ca 2ani sunt un capat de lume,vai sunt de 2ani impreuna...SI?
Traiesc in Germania,aici cuplurile nu se sufoca reciproc ,cum inca gandesc o relatie tinerii din Rom.
DA,fiecare are tabieturile lui...nu trebuie sa renuntam la ele pentru nimeni,pentru ca nu suntem proprietate nimanui.Femeile au zile cand se intalnesc cu amicele,fie ca sunt singure sau au copii,nu reunta la intalnirile care le relaxeaza,ptr.nici un motiv.La fel barbatii.Trebuie sa recunoasteti ca una este o discutie cu 2prietene,si alta cand stai"bot in bot"doar cu el.ASTA mai este valabil ptr.pustoaice de 17ani,nu ptr.femeile trecute de 25-30 ani.Fiecare are jobu ei,nu depinde cu nimic de parinti sau barbat.E timpul ca si voi,romancele,sa invatati sa va respectati si sa va hotarati singure programul zilnic ,VIATA.
SA nu mai bociti atat dupa barbati,si sa acceptati ca"O SINGURATATE IN DOI,e mult mai tragica decat daca locuiesti singura,doar tu intr-un ap."


Aveam un amic plecat de cativa ani afara. Se intampla demult asta. Si cand vorbea despre.. hai sa-i spunem comportamentul romanilor, o facea in termeni nu tocmai frumosi.
In fine, cand ii spuneam ca nu-i chiar asa cum spune el imi raspundea ceva de genul: "iesi afara din tara, stai printre alte natii cativa ani (desigur cele cu o treapta mai sus ca noi) si doar asa vei smti diferenta."
Asa a fost! De multe ori imi spun ca, de-am pleca cu totii din RO pentru o perioada, cand ne-am intoarce acasa am sti ce sa facem si cum sa facem ca lucrurile sa fie mai bune pentru noi.

De fapt, vroiam sa-ti spun ca ai mare dreptate. :)
Da asa-i, dar noi inca mai santem copii de...MAMA,pe cand acea lume ce-o adulati voi este'a puilor de c-va nascuti din ....libertine !!!!
..ce'si doresc tampitele s'apoi se mira de ce nu dai doi bani pe ele
cristinxxx
Postat pe 16 Iulie 2011 20:34
De la: kudika152789, la data 2011-07-16 11:02:48E ceva normal sa se schimbe tot, de exempu, la mine sa schimbat absolut tot, am cunoscut-o si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna , acum avem 2 ani de cand locuim impreuna !
La inceput , primele 4-5 luni au fost de groaza , ne certam din orice, nu o mai recunosteam si nici ea pe mine, de dimineata pana seara ne certam , ajunsesem in punctul de ai da papucii dar nu puteam pt ca o iubeam enorm, nu imi placea nimic din ce facea , nu imi placea cum vb cu mine , cum tipa la mine etc...
Eu stateam la tv sau pe net si ea la fel , ne petreceam timpul impreuna, in aceeasi camera dar parca nu ne cunosteam . Dupa vreo 3 luni de la mutare , ea sa saturat, plangea zi de zi , eu eram indiferent, parca nu o mai iubeam , uram tot ceea ce facea si sa hotarat sa plece acasa, eu eram bucuros ca in sfarsit scap de tot stresul si toata nebuneala.
A plecat acasa si eu am ramas singur cuc intr-un apart cu 3 camere , seara veneam acasa de la munca si era o liniste care imi dadea fiori , nu mai aveam cu cine sa ma cert...nu aveam pe cine sa iau in brate pe pat...nu aveam cu cine sa stau la masa sa mananc...etc...si brusc mi-am dat seama ca de fapt o iubesc pt tot ceea ce face , pt felul ei de a fi , pt faptul ca urla la mine la 12 noaptea , o iubesc pt ca lasa hainele pe pat , o iubesc pt ca se cearta cu mine si asta inseamna ca ii pasa si merita sa se certe cu mine, o iubesc pt ca ii singura persoana care ma facut sa o urasc , o iubesc pt ca ii nebuna , pt ca nu gandeste si pentru ca nu are dreptate, o iubesc pt ca nu ma asculta si face ce vrea ea , si o iubesc pt ca...o iubesc !
Am recucerit-o dupa 3 zile :) si pana in ziua de azi suntem cel mai fericit cuplu !
Cand te muti cu cineva este f greu , tu esti invatat sa fi independent dar trebuie sa inveti un joc nou , jocul vietii in 2 !
Si eu ieseam cu prietenii si o lasam singura in casa dar am facut un program, adica macar cateva ore pe zi sa il petrec cu ea si doar cu ea , sa ne plimbam , sa mancam sau sa ne uitam amandoi la tv, si sa petrec mai mult timp cu ea decat cu prietenii deoarece ea imi este si imi va fi alaturi toata viata, pe cand prietenii....
Eu iti zic sa nu continui tot asa ca relatia voastra este degeaba , fa o faza , si dute acasa, zi ca te-ai saturat si vrei sa te desparti si ca nu mai suporti, spune-i ca il iubesti enorm de mult dar va trebui sa il iubesti chiar daca nu mai esti cu el si...pleaca !
Daca o sa te caute , lasa-l un pic sa fiarba , sa te convinga ca te merita , si apoi impacati-va si stabiliti reguli si vorbiti deschis !
Dupa aia iti dau adresa unde sa trimiti naveta cu bere sau...sa imi zici unde face-ti nunta !
Daca nu te cauta in 2-3 zile deloc.... nu te merita si nu are rost sa te mai complici !



UITE UN SFAT FOARTE BUN DE LA UN BARBAT ADEVARAT CARE A TRECUT PRIN ASTA! IA AMINTE!
kudika069591
Postat pe 16 Iulie 2011 20:35
De la: kudika343235, la data 2011-07-16 12:03:46Buna fetelor

Am si eu o curiozitate daca pot sa ii spun asa ....am avut un prieten 3 luni d zile...din prima saptamana ma chemat sa ma mut la el,,,nush parca a fost dreagoste la prima vedere,mi-a placut m-a placut,eram foarte apropiati unul d altu,petrecema tot timpul impreuna,mergeam peste tot cu el,venea seara dupa mine de la servicu,era frumos pana cand a venit un prieten de-a lui din Spania sitotul s-a naruit,tot timpul era cu el,il sun am imi vb urat,ma cauta doar cand is aducea aminte,in timpul ala m-am mutat cateva zile aksa ptr ca se mutase prietenul lui la el...ne-am despartit intr-un final.....tineam ft mult la el....il iubeam chiar daca am fost putin timp impreuna....acuma in martie a trecut un an d cand ne-am desparit si nu am mai vb deloc,si acuma dupa un an d zile ma cautat sa ne vedem la o poveste ca si cum nik nu s-ar fi intamplat,dar.....intre timp am aflat d la mama lui ca a facut starea civila ...si el neaga in continuare ca a facut doar logodna....m-am int cu el 2 d ori....spuneti-mi si mie ce mai vrea de la mine?ca nu mai intelegnimic


VREA SEX

AR FI O CHESTIE SA II DAI INTALNIRE, SA IL SARUTI SI SA IL PIPAI CUM NU AI FACUT-O PANA ACUM, SA FIE UN NUMAR DE NEUITAT, SA DAI TOT CE E MAI BUN DIN TINE, SA RAMANETI IMPREUNA SI PESTE NOAPTE DAR SA NU FACETI SEX ( pentru ca el are deja pe altcineva cu care urmeaza sa se casatoreasca , iar tu nu faci din astea, chiar daca il iubesti din tot sufletul tau! ). DACA TE TINE! DACA TU CREZI CA TE-AR PUTEA LUA VALU' MAI BINE LASA-TE DE MESERIE SI NU TE INTALNI CU EL! SAU FA ASTA CAND ESTI LA CICLU SI STII SIGUR CA NU SE VA INTAMPLA........

kudika069591
Postat pe 16 Iulie 2011 20:54
Da este normal sa aveti senzatia ca va sufocati unul pe celalat...inainte cand aveai casa ta era perioada de relax in relatie, cand ai ramas sa dormi la tine...dar este normal...nu dispera...va trebuie timp de acomodare. rabdare sa aveti...si veti trece si peste asta ...oricum mai rau de atat nu se poate...oricum cand se face un pas de caesta ...de a va muta impreuna apar mai multe responsabilitati pe care treptat va trebui sa le asumati...e foarte grea perioada de acomodare...o sa vezi ca trece...dar daca este influentata de stresul din afara e mai rau...obisnuiestete sa nu aduci acasa problemele de la servici, invata sa te detasezi....
MonicaH
Postat pe 16 Iulie 2011 21:03
De la: kaas, la data 2011-06-29 20:19:50Buna fetelor,

Dupa o relatie de 2 ani si jumatate cu prietenul meu, am decis sa ne mutam impreuna. Si inainte petreceam 99% din timp impreuna, dar eu aveam si casa mea, unde imi tineam o parte din lucruri, unde mai ramaneam uneori peste noapte, unde puteam pleca atunci cand lucrurile nu mergeau prea bine etc

Ei bine, de cand am facut acest pas, de 2 luni, mi se pare ca lucrurile s-au schimbat dramatic! Am senzatia ca il sufoc si uneori si eu ma simt sufocata de prezenta lui. Petrece tot mai mult timp cu amicii (ah, unde sunt vremurile de la inceputul relatiei, cand la orice invitatie raspundea cu "sa vorbesc mai intai cu prietena mea" :) ), am inceput sa ne petrecem weekendurile separat, iar seara, cand ne vedem acasa, vine ursuz, se aseaza la televizor si acolo ramane...Parca nici un moment nu e suficient de bun pentru a vorbi : dimineata e grabit sa ajunga la munca, dupa program vrea sa se relaxeze si eu il deranjez cu "agitatia mea" din casa, iar inainte de culcare "trebuie sa se odihneasca, si nu are chef de certuri la 12 noaptea".

Culmea este ca am vrut sa plec de cateva ori, si sa rup relatia, si nu m-a lasat. Tot el mi-a zis "hai sa ne rezolvam problemele, e o perioada mai dficila, nu e usor dar o sa trecem si peste asta". Perioada dificila se refera la niste probleme majore pe care le am eu la serviciu. Probabil ca si eu vin acasa cu stresul de afara..

Nu e asa usor sa renunt la 2 ani si jumatate. Si va rog sa ma credeti ca aveam o relatie foarte frumoasa inainte, eram cei mai buni prieteni, confidenti, nu faceam nimic unul celalalt, am vazut zeci de locuri frumoase din lume, impreuna. Ne respectam si avem incredere maxima unul in celalalt. Nu e un om rau, e sincer si deschis, a aparut in viata mea dupa un lung sir de tipi duplicitari, si asta m-a facut sa il apreciez.

As avea mare nevoie de cateva sfaturi din partea voastra. E normal sa ne racim asa? (presupun ca nu) E doar o faza, se poate depasi?



Flavia_
Postat pe 16 Iulie 2011 22:15
DA CU SIGURANTA,SE POATE REZOLVA DAR TREBUIE SA DORITI AMANDOI ACEST LUCRU.IESITI INTR-UN FIN DE SEMANA DOAR VOI DOI IN AER LIBER ,LA UN PIKNIK SI SACURATI ACESTE MOMENTE,DIALOGATI DESPRE PROBLEMA VOASTRA SI DACA VA MAI IUBITI CU ACEEASI INTENSITATE AR TREBUI SA DEPASITI MOMENTELE ACESTEA DIFICILE.VA DORESC TOT BINELE DIN LUME SI MULTA IUBIRE!
mimishor957
Postat pe 16 Iulie 2011 22:21
Buna draga mea ! Si eu sunt de parere ca este un lucru absolut normal , deoarce il intalnesti la fiecare pas pe care il faci in casa si asta e ceva . Si mie mi-a povestit o prietena , ca dupa casatorie , prietena ei cea mai buna ajunsese sa nu isi mai suporte sotul .Fiecare gest pe care il facea o dispera , si cand inghitea cafeaua sau vedea sosetele aruncate , orice ,chiar zicea ca daca vor trece 2-3 luni si nu se despart o sa fie un miracol. Efectiv ajunsese sa o enerveze si cand auzea ca vine de la munca ,deci iti dai seama ca abia mai suporta tot ce era in jurul ei si uite ca acuma lucrurile au revenit cat de cat la normal si s-au mai linistit apele. Fi increzatoare si daca vezi ca lucrurile sunt la fel nu le forta , poate asa trebuie sa fie ! Multa intelegere si fericire sa ai !
Flavia_
Postat pe 16 Iulie 2011 22:22
sincer,si eu trec prin chestia asta si totmai sper sa reinvie trecutul,relatia frumoasa de la inceput.suntem de 5 ani impreuna,locuim in aceeasi casa de 4 si trec prin ce treci si tu
kudika397195
Postat pe 17 Iulie 2011 00:46
mai datii dracului si nu le mai cautati scuze,asa or sa fie pana la adanci batraneti,cand ceva nu merge ,adio
belami
Postat pe 17 Iulie 2011 09:47
daca pina sa va mutati impreuna a-ti reusit sa va intelegeti si sa va acceptati toate chichitele de ce nu incercati si dupa sa faceti acelasi lucru?
nu cumva credeti ca dupa mutare.casatorie puteti sa va impuneti in fata lui ei ...sa incercat sa schimbati ce nu va convine ?
trebuie sa va acceptati cu bune si cu rele , numai asa ve-ti reusi o relatie frumoasa si de lunga durata.
PRALEA_
Postat pe 17 Iulie 2011 10:10
De la: kaas, la data 2011-06-29 20:19:50Buna fetelor,
As avea mare nevoie de cateva sfaturi din partea voastra. E normal sa ne racim asa? (presupun ca nu) E doar o faza, se poate depasi?


Nu este normal, poate ca ati fost amandoi obisnuiti sa aveti o oarecare "libertate". Din pacate nu exista o reteta pentru reusita traiului in doi, trebuie sa va adaptati din mers... Cu toate ca in majoritatea cazurilor inceputul este frumos .Daca sentimentele sunt puternice de ambele parti veti trece peste aceasta etapa.
_vio_
Postat pe 17 Iulie 2011 11:30
Buna, vreau sa spun ca si eu am facu acest pas dar dupa doar o jumatate de an de relatie, dar acum imi pare fff rau....inainte eram libera, eu cu gandurile si problemele mele si acum totul e nasol, cum spuneai si u o fata are treburi care le face in casa pt k trebuie dar pe baieti ii cam deranjeaza asta . Eu si prietenul meu stam de 1 an si jumatate impreuna si nu mai rezist, imi vreau intimitatea inapoi si am dorit de nenumarate ori despartirea dar el mereu spunea k se va rezolva totul si k vom fi iar k la inceput apoi...era frumos 2-3 zile si iar incep discutii si certuri din orice. Precizez k el nu lucreaza , iar eu lucrez de dimineata pana seara si cand ajung acasa el in loc sa stea cu mine sta cu prietenii lui cu care petrece tot timpul zilei....de ce? pentru ca si ei sunt fara servici. Ma deranjeaza mult acest lucru.
Sper ca pentru tine sa nu fie la fel. Toate cele bune!
nebunatk18
Postat pe 17 Iulie 2011 11:48
Eu am locuit cu prietenul meu 6 luni de zile, toate bune credeam eu, pana s-a hotarat sa plece, sa se mute inapoi la el, sa nu mai stam 24/24 bot in bot cat am stat cand locuiam impreuna, si inainte sa locuim impreuna.
Acum ne vedem mai rar, iar totul merge bine. zic eu.

Daca n-o sa mearga locuitul impreuna, nu inseamna ca relatie este gata, doar nu era momentul potrivit pentru pasul respectiv
kudika383478
Postat pe 17 Iulie 2011 13:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rog o parere si un sfat 15 De la: Max2 3 Decembrie 2011 15:39
Un sfat va rog 17 De la: kudika403137 28 Iulie 2013 11:20
divortata la 32 ani 133 De la: biancawave 21 Septembrie 2016 22:51
pro sau contra casatoriei 129 De la: roxana_8708 20 August 2009 02:30
nu mai stiu ce sa fac :( 43 De la: lov3ubaby 11 Februarie 2013 17:18