Setari Cookie-uri

Finalul a 5 ani...

Poate ca toti am avut un moment in care am crezut ca daca nu mai suntem cu persoana iubita se sfarseste lumea...va impartasesc cateva din cele mai grele momente care le-am trait...inainte,in timpul si dupa o despartire...


Cand inca mai exista o speranta...


Era atat de usor sa fie bine…daca i-ar fi pasat macar putin si de ceea ce imi doresc eu…daca nu s-ar fi pus mereu el pe primul plan…daca m-ar fi ascultat si pe mine macar odata…. Cand ii spuneam ca vreau sa fiu fericita…daca ar fi inteles ca el e singurul om care ma poate ridica acum si nimicii in urmatoarea secunda,ca daca mi-ar fi dat putina incredere in mine as fi putut face multe….ca e cel care putea sa ma ajute doar moral sa pot realiza lucruri materiale,ca e singurul om de care sunt dependenta ca de aer…ca e singurul pe care l-am iubit infinit,nemarginit,neinchipuit de mult,e cel caruia i-am iertat tot,cel caruia i-am oferit tot,cel pe care l-am ajutat cu tot ce am putut,la orice ora,in orice moment,fara sa cer nimic in schimb,fara sa-l refuz vreodata…e barbatul caruia i-am iubit si trupul si sufletul…dar degeaba...

Si inca incerc sa-mi explic…de ce atata timp … certuri,impacari,jigniri,plans…moment frumoase,care dor acum cel mai mult….pentru ce?! Nu inteleg…de ce ai stat 5 ani?? Pentru ce ?? Cand tu acum poti sa spui ca m-ai iubit PUTIN??!?!

Si am incercat de atatea ori sa fug,sa termin tot,sa plec…m-am hotarat si cand eram pe punctul de a pleca,parca simteai…si incepeai sa ma faci sa ma razgandesc,inconstient,nu stiai ce am eu in minte…doar ca ….incepeam sa fiu altfel…si atunci puteai sa-mi spui ca ma iubesti??puteai sa-mi spui sa-ti promit ca o sa fiu doar a ta??de ce as fi a unui om care nu ma vrea?.... Si totusi plecam…incercam alta viata fara tine,la fel cum ai facut si tu de atatea ori…dar mi-era frica…cum mi-a fost mereu…degeaba incercau prietenii sa ma scoata din starea aia,pana la urma tot inapoi m-am intors …si tot am sperat de fiecare data ca va fi bine… Si chiar am incercat…crede-ma!

Stii cum sunt copii carora parintii nu le dau atentie? Asa am fost si eu in relatia asta,am incercat tot felul de lucuri numai sa-ti atrag atentia…am incercat sa te fac sa intelegi ca daca vom iesi mai des o sa se schimbe relatia…,n-ai vrut sa incerci…am incercat sa-ti demonstrez ca sunt langa tine cand ai nevoie…,n-ai apreciat…,ti-am aratat ca iti ofer tot ce ai nevoie…,tu n-ai vrut sa-mi oferi ceea ce ma face fericita….,am vazut ca nu merge asa…am incercat altfel…

ti-am aratat ca pot sa nu fiu acolo cand ai nevoie de mine si ca imi vad de drumul meu daca tu nu vrei sa vii,in speranta ca poate atunci o sa-ti dai seama ca ma pierzi si o sa faci ceva…..,dar...mi-ai aratat ca nu-ti pasa…. Ti-am aratat ca pot si eu sa nu te caut,sperand ca ma vei cauta…,dar mi-ai aratat nu numai ca,daca nu te caut eu,tu nici atat,ci ti-ai facut si pe altcineva in timpul asta…. Si acum spune-mi tu,cum as putea sa mai incerc sa te fac sa intelegi ca am nevoie de atentia ta?? Ca atunci cand tu ma suni,eu raspund imediat,cand sun eu tu dai ocupat….cand vrei sa ne intalnim,eu vin imediat,cand vreau eu tu nu ai timp,sau chef….,cand eu iti spun ca te iubesc,tu imi spui ca stiai….cand eu iti spun sa ne mutam impreuna,tu imi spui ca vrei sa-ti traiesti viata…. Si atunci spune-mi pentru ce nici nu ma lasi,nici nu ma iei?? Ce vrei sa mai fac?? Cat o sa o mai tinem asa? Pana cand vei intalni tu pe cineva si atunci v-a fi definitiv? Vrei sa te asiguri ca imi distrugi toata viata? Ce ai de castigat daca ma faci mereu sa sufar? Sau poate nu intelegi,eu nu ma joc….

Si din toate despartirile,asta o simt…cea mai dureroasa…. Esti aici….te vad….te aud….te simt….dar…nu mai esti al meu….numai vrei sa fi…si ma lasi in stand by…poate doar pentru ca mai am un mic locsor in amintirile tale,dar esti constient ca numai fac parte din prezentul tau….ci doar din trecut si cu siguranta nu vrei sa fac parte din viitor….

Poate ca intr-o zi o sa realizez ca nu am fost compatibili,ca asa a fost sa fie,ca toate lucrurile care s-au intamplat sunt pentru ca asa trebuia sa se intample….ca a fost o incercare….ca a fost o lectie…dar stiu ca niciodata nu o sa pot sa uit cat te am iubit si inca te iubesc…

Si ce e cel mai dureros…ca de data asta chiar simt ca te-a pierdut definitiv….se vede in modul in care te comporti,cum vorbesti…cum actionezi….e prima oara cand o simt cu adevarat….si doare….

Cand ma gandesc cum v-a fi fara tine pentru totdeauna…alea cateva secunde cat dureaza gandul,uit sa respir…cand ma gandesc ca iti vei face viata cu altcineva…simt ca am un gol de aer in stomac…care nu ma lasa sa respir….

Poate cand te vei maturiza,vei reusi sa intelegi si poate in amintirile tale vei aprecia un suflet care te-a iubit cu atata putere…cum nu stiu cati mai pot iubi…..

Nu regret decat…ca ar fi fost atat de usor sa fim fericiti….atat de usor……

Dar totusi nu uita....ca „Niciodata nu e prea tarziu...”


Cand am obosit sa mai lupt...


Am obosit….m-au lasat puterile…nu mai am energie sa lupt,nici nu stiu pentru ce mai lupt….cred ca e de ajuns…m-ai secatuit de puteri….ai stors din mine si ultima picatura de speranta…am terminat aici…te las sa iti faci viata,asa cum vrei tu…poate ca intradevar pare mai buna o viata bazata pe a face bani,a roii femeile in jurul tau,a te respecta toti ca fiind “de neatins” ca fiind “cel mai bun”….abia acum ai deschis ochii pe o viata noua si plina de riscuri,te simti stapan pe tot ce faci,crezi ca nu ai nevoie de nimeni,iti doresti libertate… dar ai sa vezi cand banii vor disparea,vor disparea toate…si femeile si “prietenii cei noi”….si oamenii care te “respectau”doar pentru ca erai ceva la un moment dat….si vei ramane cu gustul amar de a nu fi apreciat ceea ce ai avut cu adevarat…abia atunci o sa incepi sa te simti singur ….si sper sa nu te mai intorci atunci cand iti va fi greu…pentru ca eu nu voi mai fi aici pentru tine… si sper sa nu ma mai cauti cand vei avea nevoie…caci nu-ti voi mai raspunde…si sper sa nu ne mai vedem caci nu te voi privi….si sper sa nu ma mai strigi caci eu nu te voi auzi…….si sper sa nu iti amintesti ca ma iubesti caci eu atunci nu te voi mai iubi…. M-ai lasat la pamant,poate ca nu ma ridic acum,dar si atunci cand ma voi ridica,n-am sa mai cad niciodata la picioarele tale…. …m-am umilit destul… imi voi aduce aminte de tine ca find omul care m-a nimicit,care mi-a calcat orgoliul si demnitatea de femeie in picioare….omul care m-a facut cel mai mult sa sufar….raman cu o rana in suflet care sper cu timpul sa o vindece altcineva. Plec acum cat inca mai am o farama de demnitate iti doresc sa fi fericit si mi-as dori sa uit ca ai existat candva in viata mea…..


Dupa ce s-a terminat totul...


Numar zilele cum trec…si m-am cufundat intr-o asteptare continua…astept sa te uit…si tot astept…si simt ca astept degeaba,mi-e atat de greu fara tine…atat de greu! Uneori nici nu stiu cand mai am timp sa ma gandesc la tine…incerc sa fiu tot timpul ocupata,dar degeaba…imi lipsesti de peste tot…si pe unde as merge…imi aduc aminte de tine…nu e loc pe unde sa trec si sa nu imi apari in ganduri…nu e melodie care sa o ascult si sa nu imi aduc iar aminte…nu e nimic in viata mea,in care tu sa nu fii…. Mi-ai marcat sufletul…trupul si toata existenta … Dar ce mai pot face…cum as putea sa te mai caut…sa incerc sa iti vorbesc…ce sa iti mai cer…ce sa mai vreau de la omul care mi-a spus “nu te mai iubesc”…cuvintele astea imi macina sufletul si imi rasuna in cap de cate ori ma gandesc la tine….cum pot sa te mai iubesc dupa cate mi-ai spus…care alta in locul meu ar face asta? Si totusi nu e noapte sa nu cedez si sa nu adorm cu gandul la tine…Totul imi spune ca s-a terminat definitiv …numai o parte din mine inca mai spera…ca intr-o zi ne vom reintalnii si vom fi impreuna pentru totdeauna…imi rasuna in minte cuvintele care ti-le spuneam..”niciodata nu e prea tarziu”….dar la un moment dat va fi… Stiu ca desi mor in interior,la exterior n-am sa iti mai arat vreodata…si stiu ca daca te-as vedea as trece pe langa tine ca si cand nu te-as fi cunoscut vreodata,daca te vei pune pe scaunul din fata mea,m-as uita pe geam nepasatoare…daca ai vorbii cu mine nici macar n-as auzi…asta pentru ca am promis…ca de pe 1 se termina si asa ai vrut tu… Ce-ai facut din mine? Nu-mi gasesc locul…nu mai stiu nici cine sunt,nici ce imi place sau ce mi-as dori,am fost prea ocupata atatia ani sa stiu ce-ti doresti tu,sa stiu ce-ti place tie,sa lupt pentru ceea ce-ti doresti tu,ca sa poti obtine…si ai obtinut ce ti-ai dorit...sau mai bine zis…am obtinut eu..pentru tine..te bucuri de ceea ce ti-a lipsit cel mai mult…si ai uitat cine si-a dat si sufletul pentru tine…nu pot sa te inteleg si poate nici 1000 de ani daca as traii…nu as reusi sa iti inteleg gandirea…oare chiar n-ai pic de inima in tine? Cum poti sa nimicesti omul care te-a ridicat? Cum poti sa uiti cine a fost langa tine cand ti-a fost cel mai greu? Cum poti sa stergi tot binele care ti l-am facut ?..... ce specie esti tu? Ma doare sufletul…ca am pierdut cei mai frumosi ani,cautand sa-ti fie tie bine…si m-am lasat pe mine pe ultimul loc,ma doare ca nu reusesc sa-mi revin odata sa o iau de la capat fara sa mai fiu bantuita de amintirea ta… M-am saturat…eu sa ma gandesc in fiecare secunda la tine si tu..poate ca ai uitat ca mai exist,sau ca am existat vreodata….si totusi…inca mai astept momentul in care o sa te intorci…si sper din tot sufletul ca atunci sa-ti pot intoarce “palma” care mi-ai dat-o,chiar si pentru o secunda sa stiu ca te doare si pe tine….
deea_zih
Postat pe 3 Iulie 2011 02:26
Cine crezi ca are rabdare sa citeasca atata poveste? in 15-20 randuri nu poti?
anutzzaa
Postat pe 3 Iulie 2011 19:17
"Povestea" e muult prea lunga si cu detalii pefecte de exprimare ...ceea ce ma face sa suspectez un "copy-paste" de pe undeva...maybe.

Vizitiul_tm.
vizitiul_tm
Postat pe 4 Iulie 2011 16:07
am citi eu ca n-aveam ocupatie si momentan fur wireless de la vecini pana imi pune mie netu..nu cred ca e copy paste pentru ca scrie nu mai (in sensul de nu doar ) 'numai'..in rest e destul de curatel, dar desi a pus 'capitolele' alea 'in timpul relatiei, in timpul despartiri, dupa despartire...bla' mie se pare aceelasi lucru adica aceeiasi poveste fara imbunatatiri sau alte chestii, in fine... daca chiar i pe bune faza asculta-ma pe mine TRECE...si inca cum trece trebe doar sa ai putina vointa si eu imi plangeam de mila acum cateva saptamani pe forum, dar crede-ma pe cuvant TRECE
andrea_m
Postat pe 6 Iulie 2011 22:04
io nu fur net...deci pas de deux
miss_darine
Postat pe 6 Iulie 2011 22:10
Ce zici de un rezumat?
Elyaa
Postat pe 8 Iulie 2011 10:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Praf... 48 De la: yumalai 25 Septembrie 2009 07:13
Am o problema.... 30 De la: kudika142629 11 Martie 2010 22:19
cum fac sa iau decizia buna.... 20 De la: bea79 28 Ianuarie 2012 10:07
ce se intampla knd intervin parintii 4 De la: EuBebelusa 26 August 2008 15:32
Incertitudine... Sfat! Relatie de dragul copilului sau NU. 13 De la: Angel13 18 Iunie 2014 20:06