Setari Cookie-uri

Imi pica parul

Nu stiu daca am postat unde trebuie...ma rog
Buna. Am o f mare problema. Am firul de par f f f subtire si se rupe usor. Am ajuns la disperare pt ca dupa fiecare baie imi cade cate o mana de par + ca fasesc prin toata casa numai parul meu, suvite intregi. Si nu exagerez pt ca am ramas sa mai am cateva fire in cap.
Metionez ca nu ma vopsesc, nu folosesc placa, ondulator si nici chiar feon iar varfurile mi le tund o data pe luna.
Pur si simplu-mi pica parul.
Am facut multe tratamente(gerovital, alpecin, chelstop, garnier, revalid, elseve etc) + chestii naturiste(ulei de ricin, de parafina, masti cu ou etc) + tratament intern(vitamina A, Fer etc)
Din tot ce am folosit doar Alpecinul m-a ajutat partial. Adica mi-l regenereaza. Dar ce ma fac eu?
Chiar daca se regenereaza continua sa-mi cada firele lungi si eu raman cu firele scurte ca un arici.
De 1 an jum de cand ma confrunt cu problema asta am aceeasi lungime a parului si acelasi aspect neplacut(multe fire mici regenerate si 2-3 fire lungi)
Ce ma fac?
simonetti3
Postat pe 30 Iulie 2011 00:17
asa eram si eu de fiecare data cand imi aspir in camera...adun-am de pe covor un ghem mare de par...dar anul trecut am incercat o solutie Chelstop o gasesti la farmacie sau la plafar...pe mine m-a ajutat...si nici acuma nu-mi mai cade atat de mult...incerca-l(incercarea moarte n-are)si nu este scump si plus ca aceasta solutie mi-a fost recomandata la salon de coafura de catre frizerita care si ea la incercat insa ea si la cumparat expirat dar tot a functionat dupa doua saptamani nu i-a mai cazut atata...
laviniacristescu
Postat pe 30 Iulie 2011 00:30
sa vezi cat par strang eu de prin covor...nici nu mai face fata aspirat...am scris mai sus ca am folosit chelstop ...dar degeaba
simonetti3
Postat pe 30 Iulie 2011 00:43
aaa chiar..scz nu am observat...poi vad ca ai folosit multe produse ...poate ar trebui sa apelezi la un doctor sa ceva oricum succes in cautarea unei solutii.
laviniacristescu
Postat pe 30 Iulie 2011 00:50
Cu nervii cum stai?
doi_ochi_caprui
Postat pe 30 Iulie 2011 01:27
sa stii ca am luat si asta in considerare....ma gandeam in timpul scolii ca din cauza stresului si nervilor imi cade parul (teste, teze, examene etc etc)
dar acum sunt f relaxata si calma in acelasi timp...nu are legatura
simonetti3
Postat pe 30 Iulie 2011 01:45
pai merci...dar nici nu stiu daca sa ma duc la salon sa imi faca vreun tratament...sau direct la doctor cu mine
simonetti3
Postat pe 30 Iulie 2011 01:49
eu ti-as recomanda doctorul deoarece este mai sigur...dar am si eu o curiozitate lotiunea cu petrol de la gerovital regenereaza parul?..findca vreau sa o incerc si nu stiu daca ii buna
laviniacristescu
Postat pe 30 Iulie 2011 02:02
De la: laviniacristescu, la data 2011-07-30 02:02:27eu ti-as recomanda doctorul deoarece este mai sigur...dar am si eu o curiozitate lotiunea cu petrol de la gerovital regenereaza parul?..findca vreau sa o incerc si nu stiu daca ii buna


Da este foarte buna, eu o folosesc de un an, regenereaza si da luciu parului si ajuta mult daca folosesti placa,eu o folosesc si de 2 ori pe zi si nu am parul ars..iti recomand si spray'ul termoprotector tot de la gerovital(te dai pe paru umed si mai protejeaza si asta ceva sa nu ti se arda asa tare chiar si de la feon)..:) sper ca te'am ajutat. Iti mai dau un sfat, daca iti vei face tratamentu cu lotiunea de la gerovital, poti sa o amestesteci si cu umpic de miere si un galbenus de ou:).Te pup
zzuzaaa
Postat pe 30 Iulie 2011 03:33
Sper sa te ajute...acum depinde si de parul tau:)
zzuzaaa
Postat pe 30 Iulie 2011 03:40
bine...mersi am sa incerc
laviniacristescu
Postat pe 30 Iulie 2011 12:08
cel mai bun regenerant si cel mai sigur este Alpecin cu cofeina...te asigur eu, care am incercat sute de produse de pe piata....costa in jur de 23 de lei, se gaseste sub forma de sampon iar dupa ce termin sticla(cam intr-o luna jum) o sa vezi firicele noi aparute.
simonetti3
Postat pe 30 Iulie 2011 23:51
Vand extensii din par 100 % natural si fibra tongable clip-on la cele mai bune preturi de pe piata la ora actuala. Disponibile in seturi de 12 piese ( 2x20 cm,2x15cm, 2x10 cm , 6 x 7 cm) sau de 15 piese ( 2x20 cm, 2x15 cm,2x10 cm , 9x7 cm) , lungimea 60 de cm. Seturile de 12 piese par natural costa acum numai 250 lei , cele de 15 piese 270 lei, iar cele din fibra tongable 120 lei respectiv 150 lei. Extensiile sunt disponibile intr-o gama larga de culori . Livrez in 24 de ore in toata tara prin curier rapid si prin Posta Romana. Pt detalii, poze si comenzi ma gasiti la id-ul de mess extensii4u sau la nr de telefon 0762834866
extensii4u
Postat pe 6 August 2011 13:37
cere parerea unui alt medic dermatolog...e o problema medicala
Addison
Postat pe 13 August 2011 17:35
cred ca nu ar strica sa iti faci niste analize endocrinologice.....
DayC
Postat pe 14 August 2011 10:16
De la: simonetti3, la data 2011-07-30 00:17:34Nu stiu daca am postat unde trebuie...ma rog
Buna. Am o f mare problema. Am firul de par f f f subtire si se rupe usor. Am ajuns la disperare pt ca dupa fiecare baie imi cade cate o mana de par + ca fasesc prin toata casa numai parul meu, suvite intregi. Si nu exagerez pt ca am ramas sa mai am cateva fire in cap.
Metionez ca nu ma vopsesc, nu folosesc placa, ondulator si nici chiar feon iar varfurile mi le tund o data pe luna.
Pur si simplu-mi pica parul.
Am facut multe tratamente(gerovital, alpecin, chelstop, garnier, revalid, elseve etc) + chestii naturiste(ulei de ricin, de parafina, masti cu ou etc) + tratament intern(vitamina A, Fer etc)
Din tot ce am folosit doar Alpecinul m-a ajutat partial. Adica mi-l regenereaza. Dar ce ma fac eu?
Chiar daca se regenereaza continua sa-mi cada firele lungi si eu raman cu firele scurte ca un arici.
De 1 an jum de cand ma confrunt cu problema asta am aceeasi lungime a parului si acelasi aspect neplacut(multe fire mici regenerate si 2-3 fire lungi)
Ce ma fac?


am aceeasi problema. cade parul in stil mare. firul subtire si pe langa asta, se ingrasa repede si e si rar. deci se poate si mai rau :P si eu am incercat tot ce se poate, pana la fiole cu aminexil de la kerastase (o caruta de bani) + tot tratamentul adiacent. cat l-am folosit nu mai pica fir de par, eram f fericita, deja cresteau fire noi (si cred ca am folosit fiolele 2 3 saptamani - cat mi-au ajuns) ... dupa ce s-a terminat, adio. pe mine problema m-a dus la depresie, puneam mana in par si scoteam suvite de par ... cu tot cu radacina. si acum cade, poate nu asa de mult sau poate m-am obisnuit eu cu problema. neaparat medic (la dermato o sa te puna sa dai o gramada de bani pe chestii scumpe si degeaba). incearca si alopexy eventual (e vreo 40 - 50 de lei si iti ajunge solutia o luna) - la mine nu a ajutat si nici nu m-am mai tinut de el cand am vazut ca dupa o luna nu e nici un rezultat.
am gasit in schimb cauza - absolut intamplator la ginecolog - ovare micropolichistice. deci grija mare, poate fi si problema hormonala.
thegirlnextdoor
Postat pe 14 August 2011 10:18
Salut...sunt relativ noua pe aici dar mi-am permis sa raspund pentru ca si eu ma confruntam cu aceiasi problema...de cateva saptamani insa am scapat de ea....cu ajutorul unei creme de par pe baza de petrol de la vivanatura formula lui Leonard Radutz...miroase groaznic dar e foarte buna la mine a avut rezultate de la prima utilizare...bine am si stat cu ea pe par 45 de minute (adica timpul maxim recomandat) nu stiu daca e tocmai un secret de reusita ...dar in timp ce aveam masca mi-am invelit parul intru-un prosop incalzit...am citit pe undeva ca ajuta si am incercat ...Crema o gasesti la farmacie (eu de acolo am cumparat-o) cred ca este si la plafar...costa 15 sau 16 lei (nu mai stiu exact) daca vrei sa incerci incearca...pana la urma incercarea moarte n-are.. iti doresc multa multa bafta.
kudika416922
Postat pe 14 August 2011 12:10
Salut...sunt relativ noua pe aici dar mi-am permis sa raspund pentru ca si eu ma confruntam cu aceiasi problema...de cateva saptamani insa am scapat de ea....cu ajutorul unei creme de par pe baza de petrol de la vivanatura formula lui Leonard Radutz...miroase groaznic dar e foarte buna la mine a avut rezultate de la prima utilizare...bine am si stat cu ea pe par 45 de minute (adica timpul maxim recomandat) nu stiu daca e tocmai un secret de reusita ...dar in timp ce aveam masca mi-am invelit parul intru-un prosop incalzit...am citit pe undeva ca ajuta si am incercat ...Crema o gasesti la farmacie (eu de acolo am cumparat-o) cred ca este si la plafar...costa 15 sau 16 lei (nu mai stiu exact) daca vrei sa incerci incearca...pana la urma incercarea moarte n-are.. iti doresc multa multa bafta.
kudika416922
Postat pe 14 August 2011 12:10
De la: kudika416922, la data 2011-08-14 12:10:21Salut...sunt relativ noua pe aici dar mi-am permis sa raspund pentru ca si eu ma confruntam cu aceiasi problema...de cateva saptamani insa am scapat de ea....cu ajutorul unei creme de par pe baza de petrol de la vivanatura formula lui Leonard Radutz...miroase groaznic dar e foarte buna la mine a avut rezultate de la prima utilizare...bine am si stat cu ea pe par 45 de minute (adica timpul maxim recomandat) nu stiu daca e tocmai un secret de reusita ...dar in timp ce aveam masca mi-am invelit parul intru-un prosop incalzit...am citit pe undeva ca ajuta si am incercat ...Crema o gasesti la farmacie (eu de acolo am cumparat-o) cred ca este si la plafar...costa 15 sau 16 lei (nu mai stiu exact) daca vrei sa incerci incearca...pana la urma incercarea moarte n-are.. iti doresc multa multa bafta.


am testat. la mine nu a mers. cum spune si autoarea topicului, nici la mine nu a mers nimic ...
thegirlnextdoor
Postat pe 14 August 2011 17:40
par picat?
yumy
Postat pe 15 August 2011 11:55
2 galbenusuri de ou+1lingurita ulei de ricin+1fiola vit A =>sigur iti intareste firul de par si-l regenereaza , in plus il lasa moale si catifelat.
poti sa folosesti cu incredere.
adde18
Postat pe 15 August 2011 11:58
Buna.
O mare problema ar putea fi alimentatia la tine.
Ar trebui in principal sa consulti un nutritionist, care daca stie ce face
iti va recomanda o detoxifiere de colon, caci degeaba iei tu vitamine
si minerale si tot ce vrei daca acestea nu se asimileaza.
In al doilea rand incearca sa nu mai folosesti produse cosmetice
cu parabeni, silicon, parafina si etc. in compozitie.
In al 3-lea rand, cata apa bei pe zi? Minimum 2 l, in conditii normale
adik fara sport, cand temp. e normala etc. Apa este foarte importanta.
Am avut si eu foarte multe problema cu caderea parului, si singurul
produs care m-a ajutat pana am aflat si eu de ceilalti factori(m-am
documentat) a fost de la Forever- Aloe First. (nu fac reclama
la firma si nici nu ma ocup cu distribuirea produselor etc.)
Desi problema pare sa fie doar in zona scalpului, ea este mai adanca venind
deseori de la o alimentatie necorespunzatoare.
kudika141652
Postat pe 15 August 2011 15:36
Am avut si eu aceeasi problema acum 3 ani, imi cadea atat de mult incat incepuse sa mi se vada pielea capului, am incercat tot felul de tratamente...am fost la vreo 3 medici si nimic pana cand am citit undeva pe un forum despre o metoda mai putin placuta dar care a dat rezultate 100% si anume: faci un mujdei de usturoi cu ulei de masline si fara sare dupa care cu ajutorul unei bucati de tifon tamponezi la radacina, acoperi parul cu un prosop, fes ceva si stai asa intre 3-5 ore dupa care te speli normal. Eu am aplicat metoda o data pe saptamana timp de un an...miroseam a friptura daca te apropiai de mine dar a meritat:))) pe langa faptul ca nu mai cade s-a si indesit, iar firul este mai gros si rezistent.
iuyka
Postat pe 15 August 2011 17:19
De la: adde18, la data 2011-08-15 11:58:082 galbenusuri de ou+1lingurita ulei de ricin+1fiola vit A =>sigur iti intareste firul de par si-l regenereaza , in plus il lasa moale si catifelat.
poti sa folosesti cu incredere.


Cel mai bun tratament..
Aaa,eu puneam si o linguritza de rom in amestecul ala...
Si sa nu uit,la limpezire mereu otzet diluat in apa...

Adee pe obraz sa nu creada lumea altcv
Arutzu28
Postat pe 15 August 2011 19:06
iti pica paru din lipsa da pu.la pune si tu o poza si daca esti marfa te scot eu in oras ..pop
animallover
Postat pe 15 August 2011 19:07
De la: animallover, la data 2011-08-15 19:07:39iti pica paru din lipsa da pu.la pune si tu o poza si daca esti marfa te scot eu in oras ..pop
thadoogback
Postat pe 15 August 2011 19:08
mie nu-mi pica parul de fapt nu-mi pica nimic
yumy
Postat pe 15 August 2011 19:14
De la: yumy, la data 2011-08-15 19:14:12mie nu-mi pica parul de fapt nu-mi pica nimic
tie ti pika creeru
thadoogback
Postat pe 15 August 2011 19:16
ha ha ha se pare ca nu pricepi ca nimic esit tare de neuron
yumy
Postat pe 15 August 2011 19:17
De la: yumy, la data 2011-08-15 19:17:36ha ha ha se pare ca nu pricepi ca nimic esit tare de neuron
ca nu pricep ca nimic,,aoleuu aoleuuuu,,se vd ca ai studiat canci
thadoogback
Postat pe 15 August 2011 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: kudika472186 20 Noiembrie 2011 18:43
remedii pitiriazis 5 De la: antonela_p07 2 Iunie 2009 18:29
Sondaj: Ce alegi?Parul lung sau scurt?De ce? 21 De la: balrog 14 Martie 2011 13:49
Care este cea mai buna masca-tratament de par? 41 De la: balrog 14 Martie 2011 12:38
Concurs CHI 1 De la: Amalia06 27 Februarie 2012 14:38