Setari Cookie-uri

Ajutorrrr!!! :(((

Nu stiu ce sa mai fac!!! Am 17 ani si niste parinti care nu ma lasa sa fac nimic!!!! Afara daca ies trebuie sa ies doar in fata curtii si doar cu fete.. Eu cu baieti nu am voie si daca cumva nu stau in fata curtii ma suna din 5 in 5 minute sa vada unde sunt, cu cine, ce fac...
Nu mai suport!!!
Vreau sa ii fac sa inteleaga ca am crescut, ca nu mai am 2 ani sa stau in fata curtii dar degeaba.. Daca ii spun ceva incepe sa tipe si sa zica k vai k daca ma lasa ma duc nu stiu unde si nush ce..
Va rog frumos:(( Orice sfat, idee e de folos :((
Multumesc :-< :*
Nikol3
Postat pe 12 August 2011 20:53
De la: Nikol3, la data 2011-08-12 20:53:10Nu stiu ce sa mai fac!!! Am 17 ani si niste parinti care nu ma lasa sa fac nimic!!!! Afara daca ies trebuie sa ies doar in fata curtii si doar cu fete.. Eu cu baieti nu am voie si daca cumva nu stau in fata curtii ma suna din 5 in 5 minute sa vada unde sunt, cu cine, ce fac...
Nu mai suport!!!
Vreau sa ii fac sa inteleaga ca am crescut, ca nu mai am 2 ani sa stau in fata curtii dar degeaba.. Daca ii spun ceva incepe sa tipe si sa zica k vai k daca ma lasa ma duc nu stiu unde si nush ce..
Va rog frumos:(( Orice sfat, idee e de folos :((
Multumesc :-< :*


Doar le pasa de tine, Niki! Ai crescut, dar nu suficient cat sa ai grija singura de tine.
ilumax_76
Postat pe 12 August 2011 20:59
ilumax_76 sunt de acord cu tine.. Dar crede.ma k ma simt penibil cand stiu ca din 5 in 5 minute ma suna mama..
Nikol3
Postat pe 12 August 2011 21:08
De la: Nikol3, la data 2011-08-12 21:08:54ilumax_76 sunt de acord cu tine.. Dar crede.ma k ma simt penibil cand stiu ca din 5 in 5 minute ma suna mama..


Niki, intelege-o. Ii este teama sa nu te indragostesti de vreun baiat si sa faci dragoste cu el. Ii e teama sa nu ramai insarcinata; ii e teama sa nu te agreseze cineva; sunt multe pericole care pandesc la colt si ii e teama ca nu e aproape sa te protejeze. Intrebarea mea e: tu de ce vrei libertate? Pt ce? Vrei sa ai un iubit, asa-i?
ilumax_76
Postat pe 12 August 2011 21:14
Inca ceva: eu nu m-as simti penibil ci m-as simti iubita, protejata. Am avut si eu varsta ta si, crede-ma ca mi-ar fi placut sa nu mi se acorde atat de multa libertate. Daca mama mea nu mi-ar fi acordat atat de multa libertate, m-ar fi scutit de multe neplaceri.
ilumax_76
Postat pe 12 August 2011 21:16
De la: ilumax_76, la data 2011-08-12 21:14:11
De la: Nikol3, la data 2011-08-12 21:08:54ilumax_76 sunt de acord cu tine.. Dar crede.ma k ma simt penibil cand stiu ca din 5 in 5 minute ma suna mama..


Niki, intelege-o. Ii este teama sa nu te indragostesti de vreun baiat si sa faci dragoste cu el. Ii e teama sa nu ramai insarcinata; ii e teama sa nu te agreseze cineva; sunt multe pericole care pandesc la colt si ii e teama ca nu e aproape sa te protejeze. Intrebarea mea e: tu de ce vrei libertate? Pt ce? Vrei sa ai un iubit, asa-i?


Unii parinti, cateodata, sunt PREA exagerati.
Degeaba o tine din scurt, mai rau face.Cand fata v-a gasi o ,,portita" deschisa, pe aia o sa fuga.
doi_ochi_caprui
Postat pe 12 August 2011 21:22
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-12 21:22:54
De la: ilumax_76, la data 2011-08-12 21:14:11
De la: Nikol3, la data 2011-08-12 21:08:54ilumax_76 sunt de acord cu tine.. Dar crede.ma k ma simt penibil cand stiu ca din 5 in 5 minute ma suna mama..


Niki, intelege-o. Ii este teama sa nu te indragostesti de vreun baiat si sa faci dragoste cu el. Ii e teama sa nu ramai insarcinata; ii e teama sa nu te agreseze cineva; sunt multe pericole care pandesc la colt si ii e teama ca nu e aproape sa te protejeze. Intrebarea mea e: tu de ce vrei libertate? Pt ce? Vrei sa ai un iubit, asa-i?


Unii parinti, cateodata, sunt PREA exagerati.
Degeaba o tine din scurt, mai rau face.Cand fata v-a gasi o ,,portita" deschisa, pe aia o sa fuga.


Sa fuga. Isi va face rau singura.
ilumax_76
Postat pe 12 August 2011 21:26
din pacate traim intr-o lume nebuna, nici nu stii de ce sa-ti feresti copilul mai intai...de droguri, de prostitutie,etc....din pacate nici atitutidinea extrema a parintilor nu e de bun augur
sfat: invita-ti prietenele si prietenii la tine acasa, ca sa-ti cunoasca mai bine anturajul, eventual sa se imprieteneasca si mama ta cu ei...in momentul in care va stii si va fi sigura ca sunt niste copii seriosi, sigur nu va mai comenta in momentul in care ve-ti dori sa iesiti in oras...sper din toata inima
miss_darine
Postat pe 12 August 2011 21:46
imi cunosc prietenele si degeaba ... Inteleg ca nu vrea sa mi se intample nimic dar deja sunt prea exagerati...
Ei cred k ce se intampla la stiri cu violuri si altele o sa mi se intample si mie de aia nu ma lasa...
eu ii inteleg dar totusi am si eu 17 ani am nevoie de o libertate nu asa:|
Nikol3
Postat pe 13 August 2011 18:20
De la: Nikol3, la data 2011-08-12 20:53:10Nu stiu ce sa mai fac!!! Am 17 ani si niste parinti care nu ma lasa sa fac nimic!!!! Afara daca ies trebuie sa ies doar in fata curtii si doar cu fete.. Eu cu baieti nu am voie si daca cumva nu stau in fata curtii ma suna din 5 in 5 minute sa vada unde sunt, cu cine, ce fac...
Nu mai suport!!!
Vreau sa ii fac sa inteleaga ca am crescut, ca nu mai am 2 ani sa stau in fata curtii dar degeaba.. Daca ii spun ceva incepe sa tipe si sa zica k vai k daca ma lasa ma duc nu stiu unde si nush ce..
Va rog frumos:(( Orice sfat, idee e de folos :((
Multumesc :-< :*


Buna seara!
Draga mea,tu esti inca, un pui ce asteapta sa-i creasca aripile pentru a putea zbura!Parintii tai ,nu fac decat gesturi normale de parinti!Te protejeaza asa cum face orice parinte responsabil aflat in acceasi situatie! Nu-i judeca prea aspru!O sa fii si tu parinte si o sa-ti tremure inima la fel pentru pruncul tau!Prin atitudinea lor,nu fac decat sa te apere de orice ce ti-ar putea face rau!Asculta-i,nu fi indaratnica!
kudika414141
Postat pe 13 August 2011 20:23
Ok... vor sa ma nu patesc nimic rau .. atunci cum se face ca daca stau o zi in camera daca nu zic eu ca mi.e foame nu ma intreaba nimeni nimic parca nici nu as exista..
Crede.ma k asta am testat-o :)
Dupa ce k zi, noapte cand sunt ei la munca stau singura in casa nici atunci cand ies 2 ore afara nici atunci nu ma pot bucura de putina libertate..
Asta deja e exagerare:)
Nikol3
Postat pe 13 August 2011 20:40
De la: Nikol3, la data 2011-08-13 20:40:42Ok... vor sa ma nu patesc nimic rau .. atunci cum se face ca daca stau o zi in camera daca nu zic eu ca mi.e foame nu ma intreaba nimeni nimic parca nici nu as exista..
Crede.ma k asta am testat-o :)
Dupa ce k zi, noapte cand sunt ei la munca stau singura in casa nici atunci cand ies 2 ore afara nici atunci nu ma pot bucura de putina libertate..
Asta deja e exagerare:)


Te-am intrebat mai sus si repet intrebarea: pt ce vrei tu libertate? Sa faci ce?
ilumax_76
Postat pe 13 August 2011 20:56
Nu neaparat ca sa fac eu ceva pur si simplu vreau sa simt si eu ca am crescut si ca nu mai am 2 ani sa ma controleze mama din 5 in 5 minute, sa ies cu fetele in oras nu sa stau in fata portii :)
Nikol3
Postat pe 13 August 2011 21:20
De la: Nikol3, la data 2011-08-13 21:20:05Nu neaparat ca sa fac eu ceva pur si simplu vreau sa simt si eu ca am crescut si ca nu mai am 2 ani sa ma controleze mama din 5 in 5 minute, sa ies cu fetele in oras nu sa stau in fata portii :)


Nikol, stai de vorba cu mama ta si spune-i ce iti doresti. Poarta o discutie normala fara reprosuri si exemple de genul "pe x o lasa parintii sa faca aia, pe mine de ce nu ma lasi? ". Spune-i sa sa iti acorde putina incredere si incearca sa nu dezamagesti. Cand ii spui ca te intorci la o anumita ora, respecta acea ora... incet, incet ii vei castiga increderea.
Ea incearca sa te protejeze, nu-ti vrea raul. Dar ai grija, dincolo de gardul curtii nu fug cainii cu covrigi in coada
_vio_
Postat pe 13 August 2011 21:43
De la: Nikol3, la data 2011-08-13 20:40:42Ok... vor sa ma nu patesc nimic rau .. atunci cum se face ca daca stau o zi in camera daca nu zic eu ca mi.e foame nu ma intreaba nimeni nimic parca nici nu as exista..
Crede.ma k asta am testat-o :)
Dupa ce k zi, noapte cand sunt ei la munca stau singura in casa nici atunci cand ies 2 ore afara nici atunci nu ma pot bucura de putina libertate..
Asta deja e exagerare:)



Lasand la o parte impresia de indiferenta a parintilor tai in ceea ce te priveste,tu ce varsta ai spus ca ai,domnisoara,parca 17 ani?Draga mea ,eu stiu ca, in perioada in care aveam aceeasi varsta cu a ta,daca imi era foame,imi puneam singura sa mananc!Lasand gluma la o parte,poate parintii tai sunt foarte ocupati,tu iesi din camera ta sa vezi ce fac dumnealor?Incerci si tu sa-i ajuti cu ceva?Te-ai gandit ca poate ii deranjeaza ca nu le acorzi ajutorul?Si cand sunt la servici,ei muncesc pentru binele familiei,inclusiv al tau!Nu fi rea!Vorbste cu mama ta,spune-i ce te deranjeaza,cred ca,este minunat cand poti sa discuti deschis cu mama ta!Fa-o,dragamea!Apropie-te de ea si spune-i dorintele tale!Nu pot sa o invat eu pe mama ta ce sa faca.Calitatea si profesia de mama se nasc odata cu pruncul ei,deci,nu sunt in masura sa-i spun mamei tale cum sa fie mama!Discuta cu ea,draga mea!Tatii sunt mai putin receptivi la nevoile fiicelor lor,decat mamele!Cu ea trebuie sa discuti!
kudika414141
Postat pe 13 August 2011 22:05
Maine o sa incerc si varianta cu vorbitu'.. o stiu pe mama destul de bine si nu stiu ce o sa iasa dar.. incerc...
Nu stiu :-?? toti spune-ti ca eu gresesc dar incercati sa va pune-ti in locul meu macar putin.. Imaginati-va ca in momentu' asta ave-ti 17 ani si niste parinti ca ai mei oare voi cum reactionati? Acceptati sa stati o zi intreaga in fata calculatorului? Si cand iesiti afara sa nu va pute-ti bucura de acele momente:)
Eu stau o zi intreaga in casa si afara am voie de la 17 pana la 19 si in astea 2 ore cred ca ma suna mama de vreo 6-7 ori deci.. care mai e placerea ca sunt afara?
In oras cu fetele nu am voie, la plaja nu am voie, sa plec din fata curtii nu am voie, daca ma suna cineva imediat incepe: cine te-a sunat? si ce vroia? si de ce te-a sunat?
Nikol3
Postat pe 13 August 2011 22:18
Nu au incredere ptr k poate nu le-ai cashtigat-o Spunea cnva mai sus despre o discutzie cu mama ta,o idee foarte buna din pnctul meu de vedere.Faci matalutza 2 cafelutze,le duci in sufragerie si o chemi pe mama ta la o discutzie deschisa si-i explici ''ce te doare''.
Arutzu28
Postat pe 14 August 2011 12:47
De la: Nikol3, la data 2011-08-13 22:18:14Maine o sa incerc si varianta cu vorbitu'.. o stiu pe mama destul de bine si nu stiu ce o sa iasa dar.. incerc...
Nu stiu :-?? toti spune-ti ca eu gresesc dar incercati sa va pune-ti in locul meu macar putin..


Eu nu spun ca gresesti, spun doar ca trebuie sa vorbesti cu mama ta asa cum ai facut-o aici. Incearca sa te protejeze si impinge la extrem treaba asta... Nu realizeaza ca ai crescut si ca ai nevoie de activitati specifice varstei. Trebuie doar sa stii cum sa vorbesti cu ea, sunt convinsa ca va intelege.
Iar mai apoi, incearca sa nu o dezamagesti...
_vio_
Postat pe 14 August 2011 13:14
Incercarea moarte n-are.. Si eu am incercat dar degeaba:) Pare foarte simplu dar e foarte complicat:|
Nu a vrut sa inteleaga si mi-a spus ca sunt prea mica ca sa am acea libertate:|
Am incercat asta e :-<
Daca imi aduc aminte de copilaria mea pana acum... Defapt nici nu am de ce sa imi aduc aminte.. care copilarie? Aia care nu am avut.o din cauza lu mama:-j
Oricum multumesc pentru sfaturi se pare k nu functioneaza si ca o sa continui sa stau in casa si sa imi doresc sa inceapa liceu k sa mai "evadez" putin din plictiseala asta:-
Nikol3
Postat pe 14 August 2011 18:41
De la: Nikol3, la data 2011-08-14 18:41:57Incercarea moarte n-are.. Si eu am incercat dar degeaba:) Pare foarte simplu dar e foarte complicat:|
Nu a vrut sa inteleaga si mi-a spus ca sunt prea mica ca sa am acea libertate:|
Am incercat asta e :-<
Daca imi aduc aminte de copilaria mea pana acum... Defapt nici nu am de ce sa imi aduc aminte.. care copilarie? Aia care nu am avut.o din cauza lu mama:-j
Oricum multumesc pentru sfaturi se pare k nu functioneaza si ca o sa continui sa stau in casa si sa imi doresc sa inceapa liceu k sa mai "evadez" putin din plictiseala asta:-
Pentru unii libertatea poate fi fatala !
De'aia tie nu cred ca-ti este permisa .
cristinxxx
Postat pe 14 August 2011 18:51
Dar oare voua v-ar place sa stati inchisi in casa asa cum stau eu?
Ca si asa eu "nu am voie " la libertate..
Oare voua chiar v-ar face placere sa stati o vara intreaga intre 4 pereti?
Nikol3
Postat pe 14 August 2011 22:07
De la: Nikol3, la data 2011-08-14 22:07:52
"Dar oare voua v-ar place sa stati inchisi in casa asa cum stau eu?
Ca si asa eu "nu am voie " la libertate..
Oare voua chiar v-ar face placere sa stati o vara intreaga intre 4 pereti?"

DOMNISOARA,RAMAN TOT LA IDEEA DIALOGULUI DESCHIS ,CU MAMA TA!

Se pare ca este mult restrictiva in ceea ce o priveste relatia cu tine!Are sau nu ,motive care sa-i justifice comportamentul,nu punem in discutie acest capitol,dar mama ta are tot dreptul sa te supravegheze.Stau si ma intreb;Oare de ce nu are incredere ,deloc ,in tine?Nu pot sa-i spun eu ,mamei tale ,cum sa se comporte cu copilul ei,dar vine liceul,ce o sa se intample atunci?Alt mediu,alta libertate,alte probleme.Insista si discuta cu ea.Este si va ramane,intotdeauna,mama ta!
kudika414141
Postat pe 14 August 2011 22:20
De la: Nikol3, la data 2011-08-14 22:07:52Dar oare voua v-ar place sa stati inchisi in casa asa cum stau eu?
Ca si asa eu "nu am voie " la libertate..
Oare voua chiar v-ar face placere sa stati o vara intreaga intre 4 pereti?
Poate c'asa-i mai bine pentru tine !!!
cristinxxx
Postat pe 14 August 2011 22:35
De la: Nikol3, la data 2011-08-14 18:41:57Incercarea moarte n-are.. Si eu am incercat dar degeaba:) Pare foarte simplu dar e foarte complicat:|
Nu a vrut sa inteleaga si mi-a spus ca sunt prea mica ca sa am acea libertate:|
Am incercat asta e :-<
Daca imi aduc aminte de copilaria mea pana acum... Defapt nici nu am de ce sa imi aduc aminte.. care copilarie? Aia care nu am avut.o din cauza lu mama:-j
Oricum multumesc pentru sfaturi se pare k nu functioneaza si ca o sa continui sa stau in casa si sa imi doresc sa inceapa liceu k sa mai "evadez" putin din plictiseala asta:-


Ceva nu este in regula. Nu pot sa spun eu ca greseste, fiecare isi creste si educa copilul asa cum crede ca este mai bine, dar asta se poate intoarce impotriva ei si a ta... Mai incearca sa stai de vorba cu ea, cand o prinzi in toane bune. Probabil ca acum "proceseaza" ce i-ai spus. Nu ai o matusa, o prietena a mamei pe care sa o rogi sa te ajute...? O iesire in parc sau la film nu este o cerere exagerata la 17 ani.
Mama ta are o viata sociala?
_vio_
Postat pe 15 August 2011 10:16
Nu pot spune ca mama are o viata sociala...
Nikol3
Postat pe 15 August 2011 10:29
Este de inteles de ce se comporta asa. Roag-o sa mearga cu tine in parc, la o terasa... banuiesc ca de strand nici nu poate fi vorba... Poate mai are vreo prietena cu care vrea sa mearga...
Si acesta poate fi un prilej sa mai stati de vorba.
Cunosc genul, si stiu ca iti va fi foarte greu. Iti vrea binele si incearca sa te protejeze, fara sa realizeze ca ai crescut si ca exagereaza...
Ii poti arata topicul, mi-am epuizat ideile
_vio_
Postat pe 15 August 2011 10:49
Cand credeam k mi.am pierdut timpu' aici k oricum nu ma intelege nimeni e in sfarsit cineva care are niste idei ok:X
o sa le incerc pe toate:-< sper sa mearge :-?? nu stiu ce sa mai fac :|
Nikol3
Postat pe 15 August 2011 11:41
bai deci sunteti fenomenale unele cu sfaturile voastre. Cum sa-i spuneti fetei ca-i bine ce face mama ei - ca doar ii e teama pentru ea? ganditi-va si voi doar cat o s-o tina pentru ea?cat o sa poata sa o fereasca?fata asta cand o sa mai aive ocazia sa greasca ca pe urma sa poata trage foloase din asta?cand o sa interactioneze cu lumea sa se pregateasca pentru ce urmeaza mai departe in viata?voi la asta nu va ganditi. ce daca o sa sufere pentru un baiat?macar asa o sa-si dea seama cum sunt baietii. doar nu v-asteptati ca la 20de ani viata s-o ia total nepregatita. trebuie sa se obisnuiasca,sa iasa,sa cunoasta. nu poate sta-nchisa-n casa.
adde18
Postat pe 15 August 2011 11:51
Ade... Asta am vrut si eu sa ii fac sa inteleaga dar degeaba... toata lumea crede k e ceva normal:| :-j
Nikol3
Postat pe 15 August 2011 13:16
nu ,nu-i normal sa se comporte asa acum ma intreb daca ai tu ceva antecedente la activ care sa ii determine sa te tine asa din scurt
deci?
Ame_ly
Postat pe 15 August 2011 13:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
menstruatia.. 32 De la: kudika374077 26 August 2011 20:12
despre tensiune 2 De la: kudika_957651 18 Aprilie 2014 17:39
credeti ca sunt insarcinata? 11 De la: kudika_4278 30 Ianuarie 2013 08:41
menopauza precoce 7 De la: rashela 11 Octombrie 2011 08:37
pernita de la ochelarii de vedere imi cam face probleme 16 De la: kudika028076 9 August 2010 11:21