Setari Cookie-uri

Open the mind

Nu ma asteptam sa ma simt nevoita sa cer sfaturi, insa o fac. Recent mi s-a spus ca trebuie sa fiu mai comunicativa, sa gasesc subiecte de discutii mai ample, pentru ca asta conteaza mult intr-o relatie, comunicarea. Sunt constienta de acest lucru, insa am multe, foarte multe momente cand as vrea doar sa fiu tinuta in brate si iubita. Fara cuvinte. Sa adorm in tacere, simtind caldura sa. Si mi s-a mai spus acest lucru, insa pur si simplu simt ceva care ma impiedica sa vorbesc deschis. Poate pentru ca rareori imi amintesc de evenimentele placute, si deseori de raul care mi-a fost facut, mai mult sau mai putin. Si nu as vrea sa ii ofer detalii "triste" din viata mea, pentru ca stiu ca nu trebuie sa imi deschid sufletul extraordinar de mult in fata lui. Ce as putea face in acest sens?
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 00:28
Eu cred ca "a comunica" are nevoie alaturi de "a avea incredere".
Comunic doar cu cel in care am incredere deplina. Vreau sa fiu sigura ca cel care incepe sa ma asculte, ma si intelege, judeca lucrurile asa cum trebuie si da sfaturile potrivite. Oricand, la orice ora.

Daca intr-un anume moment mi s-ar reprosa: "De ce nu mi-ai spus?" sau "De ce nu-mi spui?" cred ca as raspunde: "Pentru ca nu am incredere in tine."
Repet, nu e vorba de increderea ca totul sa nu se transforme intr-o barfa ci de increderea ca acel om INTELEGE ceea ce simt eu cu adevarat.
Mai cred ca asta necesita timp in a cunoaste omul de langa tine. Reciproc insa. Iar daca partenerul meu nu are timp pentru asta, nu ajuta deloc relatia.

Nu stiu exact despre ce e vorba la tine, dar primul pas pe care l-as face in orice situatie de genul asta ar fi sa spun lucrurilor pe nume: "ai rabdare! da-NE timp!"
rashela
Postat pe 14 August 2011 00:45
Ideea e ca nu am foarte mare incredere in barbati, in general.
In cazul de fata, suntem pe la inceput, prima jumatate de an. Asta dupa ce cam un an am dorit din tot sufletul sa il am, iar aceasta dorinta s-a implinit.
Celelalte aspecte sunt ok, cel putin din punctul meu de vedere (asta pana mai procesez eu), insa doreste sa initiez eu discutii... si imi e cam greu. Sunt ceva mai interiorizata si mi-e cam greu sa ma exprim. Desi asta nu inseamna neaparat sa imi expun toata viata in fata lui, ca pe o carte, ca apoi sa simta ca stie totul despre mine si sa dispara interesul. Si nu stiu cum sa fac. Sunt constienta ca greutatea in exprimare imi av afecta comunicarea pe viitor, nu doar in relatie, ci si in posibilul job. ....
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 00:59
Nu e nimic in neregula ca esti interiorizata. Asa sunt unii oameni.

Insa nu inteleg de ce lumea crede ca, comunicarea intr-o relatie inseamna sa vorbesti vorbe. Nu, inseamna mult mai mult, inseamna sa spui ce te deranjeaza si ce-ti place, sa stii sa negociezi sa ajungi la un punct comun si mare parte a ei este non-verbala.

Nu stiu ce sa faci tu, dar eu i-as spune sa-si scoata gargaunii din cap si daca vrea sa vorbim despre ceva, sa vina el cu idei daca e asa musai sa vorbim vorbe. Desi, cineva care nu poate sta in tacere cu cineva poate avea probleme cu intimitatea.
kudika_pudika
Postat pe 14 August 2011 02:38
Da, si eu sunt de aceeasi parere. Dar azi, dupa cateva ore, realizez ca are dreptate... nu poti lasa sa se asterne linistea atunci cand se "epuizeaza " un subiect. Ca sa mai vorbesc despre mine sau despre ce simt sau sa il intreb ce simte... inseamna sa intru, oarecum, cu forta in mintea lui, sufletul lui si nu vreau sa se simta presat.. sau ca vreau sa ii aflu trairile profunde .. sau gresesc gandind asa?
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 09:50
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08Da, si eu sunt de aceeasi parere. Dar azi, dupa cateva ore, realizez ca are dreptate... nu poti lasa sa se asterne linistea atunci cand se "epuizeaza " un subiect. Ca sa mai vorbesc despre mine sau despre ce simt sau sa il intreb ce simte... inseamna sa intru, oarecum, cu forta in mintea lui, sufletul lui si nu vreau sa se simta presat.. sau ca vreau sa ii aflu trairile profunde .. sau gresesc gandind asa?


o sa obosesti incercan sa intri in mintea lui si pana la urma o sa apara unu mai lejer care o sa spuna tot fara sa-l intrebi
pickard
Postat pe 14 August 2011 09:53
De la: pickard, la data 2011-08-14 09:53:27
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08 Pana acum nu am incercat sa intru in mintea lui, pt ca stiu ca fiecare persoana are felul sau de a fi , nici mie nu imi place ca cineva sa incerce asta. Tocmai de aceea am incercat sa ii arat afectiune, cat de bine ma simt alaturi de el, indiferent de cat de obosita sunt. Poate ca are dreptate si ar trebui sa vorbim mai mult ... dar e asa de bine in bratele sale, ca nu mai am nevoie de conversatie ...
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 10:35
bitch nu mai sta neingrijita ca daia nu te ma fu.te sau tuneazate
animallover
Postat pe 14 August 2011 19:07
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08Da, si eu sunt de aceeasi parere. Dar azi, dupa cateva ore, realizez ca are dreptate... nu poti lasa sa se asterne linistea atunci cand se "epuizeaza " un subiect. Ca sa mai vorbesc despre mine sau despre ce simt sau sa il intreb ce simte... inseamna sa intru, oarecum, cu forta in mintea lui, sufletul lui si nu vreau sa se simta presat.. sau ca vreau sa ii aflu trairile profunde .. sau gresesc gandind asa?

Daca asta isi doreste domnul, asta da-i.
Sunt sigura ca daca il intrebi intr-una "ce gandesti?" "cum te simti?" etc te va implora sa taci
kudika_pudika
Postat pe 14 August 2011 19:40
De la: animallover, la data 2011-08-14 19:07:27bitch nu mai sta neingrijita ca daia nu te ma fu.te sau tuneazate


Auzi, nu am chef de porcariile tale. Nu e mereu vorba de sex obsedatule. Daca nu esti capabil sa dai un sfat inteligent, abtine-te de la comentarii.
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 21:00
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-14 19:40:38
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08Da, si eu sunt de aceeasi parere. Dar azi, dupa cateva ore, realizez ca are dreptate... nu poti lasa sa se asterne linistea atunci cand se "epuizeaza " un subiect. Ca sa mai vorbesc despre mine sau despre ce simt sau sa il intreb ce simte... inseamna sa intru, oarecum, cu forta in mintea lui, sufletul lui si nu vreau sa se simta presat.. sau ca vreau sa ii aflu trairile profunde .. sau gresesc gandind asa?

Daca asta isi doreste domnul, asta da-i.
Sunt sigura ca daca il intrebi intr-una "ce gandesti?" "cum te simti?" etc te va implora sa taci


Ms frumos. Cred ca asta voi face, am tot intors subiectul pe toate partile si am ajuns la aceeasi concluzie. Insa voi incerca sa nu sufoc, dar nici sa raman la cealalta extrema, sa ii dau multa libertate. Poate astfel va crede ca nu sunt foarte interesata de persoana sa...
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 21:01
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 00:59:18 Sunt constienta ca greutatea in exprimare imi av afecta comunicarea pe viitor, nu doar in relatie, ci si in posibilul job. ....

s-o crezi tu...eu am una bucata cumnatica, care-l bate de-a dreptul pe mutulica...a terminat biochimia si cand a zis ca se angajeaza ca sales manager intr-o companie de medicamente, toti i-am zis sa-si ia gandul...n-a dat inapoi si acu' are cele mai mari comisioane...deci, nu zice niciodata NU se poate
miss_darine
Postat pe 14 August 2011 21:06
ps. pe cat de mutulica e ea, pe atat de vorbaret e frate-miu
miss_darine
Postat pe 14 August 2011 21:07
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 00:28:31" Sunt constienta de acest lucru, insa am multe, foarte multe momente cand as vrea doar sa fiu tinuta in brate si iubita. Fara cuvinte. Sa adorm in tacere, simtind caldura sa. "

Buna seara!

DA,ESTE ADEVARAT,IUBIREA ARE NEVOIE,DE MULTE ORI,DOAR DE LINISTE!CAND SUNTETI DOAR VOI DOI CU EA,FARA SCHEME SOFISTICATE DE AMOR,FARA PREAMBULURI ,DE MULTE ORI ,PLICTISITOARE!DAR PENTRU ASTA ,TREBUIE CA SI EL SA ASCULTE TACEREA SI SA LASE IUBIREA SA LUCREZE!
kudika414141
Postat pe 14 August 2011 21:14
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 10:35:43
De la: pickard, la data 2011-08-14 09:53:27
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08 Pana acum nu am incercat sa intru in mintea lui, pt ca stiu ca fiecare persoana are felul sau de a fi , nici mie nu imi place ca cineva sa incerce asta. Tocmai de aceea am incercat sa ii arat afectiune, cat de bine ma simt alaturi de el, indiferent de cat de obosita sunt. Poate ca are dreptate si ar trebui sa vorbim mai mult ... dar e asa de bine in bratele sale, ca nu mai am nevoie de conversatie ...

eu unu nu o sa uit o conversatie cu cineva in care doar ne-am tinut in brate o ora sau mai mult fara sa spunem nimic doar ne simteam inimile batand si respiratiile linistite.fara sarut, fara se x, fara sa miscam
pickard
Postat pe 14 August 2011 21:24
bitch please ai grija cum vorbesti cu mine scoate pozele cu martalogu ala cati strici imaginea tu esti bunaciune de ce pui poze cu ala
animallover
Postat pe 14 August 2011 21:28
[quote name='pickard' date='2011-08-14 21:24:11
" eu unu nu o sa uit o conversatie cu cineva in care doar ne-am tinut in brate o ora sau mai mult fara sa spunem nimic : doar ne simteam inimile batand si respiratiile linistite.fara sarut, fara sa miscam"


Si cred ca au fost cele mai placute momente la timpul respectiv.se poate iubi tacand si se poate lasa iubirii tacerea!
kudika414141
Postat pe 14 August 2011 21:30
bitch ce bulane ai la 53 de ani
animallover
Postat pe 14 August 2011 21:34
De la: animallover, la data 2011-08-14 21:34:19bitch ce bulane ai la 53 de ani


te enervezi ca are bulane mai bune ca cele de 20?
pickard
Postat pe 14 August 2011 21:46
lol
veverita_ta
Postat pe 14 August 2011 22:04
Multumesc mult pentru suport. Voi incerca sa ma apropii de el, sa discut cu el. Daca e ceea ce a realizat eu, atunci inseamna ca sunt o fata norocoasa. Si sfaturile persoanelor bine intentionate m-au ajutat sa inteleg mai multe lucruri.
Bine ca i-am avut si pe ai mei parinti alaturi, fiecare a avut modul sau de a ma sprijini si de a ma face sa imi revin din aceasta "ravaseala" care pur si simplu m-a lasat fara forte.

Voi vedea in viitorul apropiat cum decurg lucrurile. Se pare ca nu "sufar" singura, ci ca am totusi persoane , cunoscute sau nu, dispuse sa imi ridice moralul si sa ma invete cate ceva. Pentru bunele intentii.

Daca e sa mai am nelamuriri sau nevoie sa imi deschida ochii, voi mai apela la limpezimea mintii voastre.
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 22:20
*** sa imi deschida cineva ochii
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 22:21
De la: pickard, la data 2011-08-14 09:53:27
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08
o sa obosesti incercan sa intri in mintea lui si pana la urma o sa apara unu mai lejer care o sa spuna tot fara sa-l intrebi


Stii cum sta treaba in legatura cu cei care isi deschid sufletul fara probleme? Imi dispare rapid interesul si dorinta de a crea ecva frumos. Ador misterul, insa imi place sa il parcurg usor, incet. Iar prietenul actual e invaluit in acel mister. Care, ce-i drept, imi da mari batai de cap
BabeLove4U
Postat pe 14 August 2011 22:53
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 22:53:28
De la: pickard, la data 2011-08-14 09:53:27
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08
o sa obosesti incercan sa intri in mintea lui si pana la urma o sa apara unu mai lejer care o sa spuna tot fara sa-l intrebi


Stii cum sta treaba in legatura cu cei care isi deschid sufletul fara probleme? Imi dispare rapid interesul si dorinta de a crea ecva frumos. Ador misterul, insa imi place sa il parcurg usor, incet. Iar prietenul actual e invaluit in acel mister. Care, ce-i drept, imi da mari batai de cap


Schimba-ti prietenul. Ceea ce acum iti reproseaza, mai tarziu va devenii calcaiul lui ahile.
anageo25
Postat pe 15 August 2011 00:06
De la: anageo25, la data 2011-08-15 00:06:49
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 22:53:28
De la: pickard, la data 2011-08-14 09:53:27
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08
Schimba-ti prietenul. Ceea ce acum iti reproseaza, mai tarziu va devenii calcaiul lui ahile.


Deci, sa vad daca am inteles bine... ori de cate ori un prieten imi reproseaza ceva, fiecare in modul sau, eu trebuie sa zic pas si sa tot schimb partenerii? Pai atunci... unde mai e "convietuirea", efortul ala de a mentine o relatie? De ce mai exista relatii bazate si pe altceva in afara de relatii intime?
BabeLove4U
Postat pe 15 August 2011 00:11
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-15 00:11:40
De la: anageo25, la data 2011-08-15 00:06:49
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 22:53:28
De la: pickard, la data 2011-08-14 09:53:27
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-14 09:50:08
Schimba-ti prietenul. Ceea ce acum iti reproseaza, mai tarziu va devenii calcaiul lui ahile.


Deci, sa vad daca am inteles bine... ori de cate ori un prieten imi reproseaza ceva, fiecare in modul sau, eu trebuie sa zic pas si sa tot schimb partenerii? Pai atunci... unde mai e "convietuirea", efortul ala de a mentine o relatie? De ce mai exista relatii bazate si pe altceva in afara de relatii intime?


Intrun mesaj ai scris "prietenul actual". Este undeva la cel mult o luna, iar daca dupa o luna a inceput sa-ti faca reprosuri despre comunicatie, inseamna ca sexul dintre voi este slabut. Va veti desparti peste o luna.
anageo25
Postat pe 15 August 2011 00:15
Am precizat ca suntem la inceput, de o jumatate de an. Cred ca nu este ceva superficial, atat timp cat am avut timp de gandire pt aprofundarea relatiei, el a tinut mortis sa fiu cunoscuta de tatal sau, apoi m-am simtit si eu,intr-o oarecare masura, pregatita sa il prezint alor mei. Asta ca sa nu uit sa mentionez ca am petrecut o saptamana in doi la munte. si ca ne-am fost alaturi unul de celalalt in momente importante din viata noastra si am cautat compania reciproca in acele momente.
Si ceva important... prima "data" a fost exact cum mi-am dorit. Fara graba, cu multa, foarte multa tandrete. Lucruri cu care nu am fost obisnuita niciodata pana acum.

Asa ca nu am de gand sa las o problema sa distruga tot. Dupa cum am mai spus, stiu ca eu nu comunic usor prin cuvinte, desi sunt constienta ca e nevoie de ele. Am detaliat mai sus la ce anume ma refer.
BabeLove4U
Postat pe 15 August 2011 00:31
bitch ce stai cu martalogu ala la poza daca cauti pu.la pa net
animallover
Postat pe 15 August 2011 16:34
De la: animallover, la data 2011-08-15 16:34:57bitch ce stai cu martalogu ala la poza daca cauti pu.la pa net


Pana acum ti-am vorbit frumos, in speranta ca nu meriti efortul. Nu caut tipi pe net, doar socializare cu toata lumea. Dar ai un creier prea obosit ca sa pricepi chiar si atat. Si nu am nevoie de permisiunea nimanui sa expun poza cu prietenul meu. Get lost
BabeLove4U
Postat pe 15 August 2011 17:43
o iau ca barbie sa ma sinucida careva, oamenii au ajuns rau, daca au prea multa atentie si sunt inconjurati cu iubire ca vai e prea multa se sufoca, daca nu au nu stiu cum sa ajunga sa aiba parte de aceste gesturi
Doamne iarta-ma suntem oameni, fiinte rationale si cu suflet ar trebui sa stim asta mai mult ca orice
yumy
Postat pe 15 August 2011 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce este fericirea 19 De la: freedom123 11 Aprilie 2010 17:40
waaaau iREALITATEA.n e t EXISTA! 8 De la: verraa 23 Aprilie 2011 23:08
Ce ar trebui sa fak ca sa nu ma indragostesk uºor 46 De la: dana_mv 28 Martie 2009 11:05
Pentru refulatele care isi fac veacul pe kudika 152 De la: moneycaprice 12 Iunie 2010 14:44
declaratiii d dragoste....:x:x:x 38 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 21:58