Setari Cookie-uri

Sarcina nedorita cu viitorul posibil fost?

De la: marco918, la data 2011-08-26 23:00:26
De la: stem_29, la data 2011-08-22 11:30:50
De la: parvati, la data 2011-08-18 17:33:38Poa' sa ma judece Marco, nu ma supar...tocmai asta era ideea mea ca NU vreau sa fac avort...dar in acelasi timp nu fac parte din categoria de femei care ramane si jap! sunt gravida, ia-ma...adica n-as vrea sa ramana cineva cu mine "din cauza" copilului...si parca mi-ar placea (si cred ca e un sentiment legitim) sa am si un tata la copil...
si da...nu mai sunt chiar sigura ca ma iubeste...l-am intrebat si acum zice..nu stiu daca te mai iubesc...
Eu inteleg ca e speriat si se teme ca isi va pierde libertatea de a iesi cu prietenii si restul de libertati care brusc au devenit f importante....dar de aici si pana la a reactiona la modul la care o face e cale lunga...
Cred ca e greu de "inghitit" situatia, pentru ca ma asteptam la alta reactie..dar se pare ca oamenii cand sunt pusi in fata dorintelor lor mai vechi implinite...se sperie si dau inapoi..



Am stat si am citit tot ce ai postat.
Nu-i treba mea insa sa -mi scriu parerea insa daca tot ai expus-o, risc:).....
In primul post, cel cu care ai deschis topicul ai expus problema ta...destul de binisor insa pe parcurs imi permit sa folosesc cuvantul " pierdut in amanunte".
Ba ca poti creste singura copilul si n-ai nevoie de el, ba ca vrei sa discuti in sf. de saptamana sa claricifi...ba ca copilul a venit pe nepregatite..in fine.

Pot sa-ti spun doar atat.
Un copil cu sau fara mers la popa atata timp cat nu te protejezi nu te-a luat pe nepregatite, exista si posibilitatea de a ramane insarcinata...deci?!
Chiar si cu mers la popa si nunta cu alai si intemeiat familie cu acte un copil vine cand il da Dumnezeu, nu-l programezi intr-o anumita luna/ zi.
Sa discuti cu el ce? ( tatal copilului) el parerea si-a spus-o, deci?.......nu inteleg ce ai vrea sa mai auzi de la el. Chiar daca el acum s-ar razgandi reprosurile despre care ai scris vor veni, si da, odata ce el si-a zis parerea e clar ca nu-si doreste copil.
Referitor la sarcini si avorturi......eu zic sa multumesti lui Dumnezeu ca ai mai ramas insarcinata ( avand in vedere ca te ' lauzi" cu avorturi si crezi ca singurul motiv pt. care le-ai facut si crezi ca a " mers" sa le faci a fost tineretea.
Oricum eu sa fiu in locul tau nici nu mi-as bate capu, as face copilul si pe el l-as lasa sa-si dea cu capul de cluburi si distractii, oricum astea nu tin la nesfarsit...
azi maine o sa-l intrebe fetele de pe la club daca nu cumva a venit dupa fii-su sau fiica'sa. nici nu l-as implica in ai purta numele copilul.....
pt. a-i da posibilitatea de a fi fecior holtei pana la 45 -50 de ani si a nu-mi reprosa vreodata ca el nu s-a putut insura pt. ca e om cu obligatii.

Succes.






... bai stem ... zau ... esti mai rau ca o babeta senila ... ai o pasarica cu ''protejatul'' ... asa iti inchipui ca salvezi femeile de suferintze si dezamagiri ... mai femeie, ''protejatul'' te ajuta sa devii o uscatura ... intelege asta ... atita timp cit timpesti gindindu-te numai la protejat barbatii nu dau doi bani pe tine ... devin tot mai iresponsabili si mai imaturi ... si nu vor realiza asta niciodata ... barbatii TREBUIE fortati sa isi aduca aminte cee promit ... nu poti sta ca idioata cu cineva care te iubeste doar pentru ca deschizi picioarele ... deja multe femei sint privite doar ca niste obiecte sexuale de care trebuie sa te desparti cind cer ca babrbatii sa le respecte si sa aiba grija de ele ... exemplul asta e elocvent ... ca si multe altele care nu apar niceieri si se termina cu un avort monstruos ...

... in rest ... apa de ploaie ...







... scuze, stem ... am imbatrinit !!! ... ... nu am fost atent la detalii ... inca odata scuze ...

marco918
Postat pe 26 August 2011 23:37
De la: parvati, la data 2011-08-18 15:58:38..............as face un avort si as lua- o de la capat cu altcineva, cu riscul s nu mai pot ramane niciodata.................








... sarcina ''nedorita'' cu viitorul posibil fost ?!!! ... pai ce mai astepti ... va ce ai facut si pina acum ... de fapt problema ta se pare ca este faptul ca maimutza cu care ai stat de placere pina acum ... e panicata ... si gata declari ... sarcina nedorita ... slabe sinteti ...
marco918
Postat pe 26 August 2011 23:41
eu cred ca 50%+1 din forumistii kudika sunt nascuti ptr ca pur si simplu asa s-a intimplat,nu au fost copii planificati,deci cei nascuti intre 1965-1989 nu au fost intotdeauna doriti,anticonceptionale nu erau,prezervative cind se aduceau la tutungerie,cit despre planificare familiala? o doamne! asta era doar in statisticile ministerului sanatatii,iar noi femeile mai coapte nu dam 2 bani metoda calendarului sau coit intrerupt
deci draga parvati dacca renunti la relatia cu EL si pastrezi copilul,domnul ''tata'' te va bintui sub diverse forme,de la ignoranta pina la sufocare,ceeea ce nu e bine nici ptr tine nici ptr copil
daca se simte obligat si te cere de nevasta o sa aiba mereu un ''cui'' impotriva ta si a copilului ca i-ati stricat viitorul etc,vei avea de crescut nu un copil ci doi caci e clar ca el inca mai copilareste
utad
Postat pe 27 August 2011 23:07
De la: utad, la data 2011-08-27 23:07:41eu cred ca 50%+1 din forumistii kudika sunt nascuti ptr ca pur si simplu asa s-a intimplat,nu au fost copii planificati,deci cei nascuti intre 1965-1989 nu au fost intotdeauna doriti,anticonceptionale nu erau,prezervative cind se aduceau la tutungerie,cit despre planificare familiala? o doamne! asta era doar in statisticile ministerului sanatatii,iar noi femeile mai coapte nu dam 2 bani metoda calendarului sau coit intrerupt
deci draga parvati dacca renunti la relatia cu EL si pastrezi copilul,domnul ''tata'' te va bintui sub diverse forme,de la ignoranta pina la sufocare,ceeea ce nu e bine nici ptr tine nici ptr copil
daca se simte obligat si te cere de nevasta o sa aiba mereu un ''cui'' impotriva ta si a copilului ca i-ati stricat viitorul etc,vei avea de crescut nu un copil ci doi caci e clar ca el inca mai copilareste








... chestia cu bintuitul e valabila pentru cine permite asa ceva ... in realitate, o bataie buna in prag de seara face orice idiot sa inteleaga ce trebuie ... si daca nu intelege se mai poate repeta ... cei care sint cu legea in mina mai bine ar reflecta putin ...

marco918
Postat pe 27 August 2011 23:15
De la: utad, la data 2011-08-27 23:07:41eu cred ca 50%+1 din forumistii kudika sunt nascuti ptr ca pur si simplu asa s-a intimplat,nu au fost copii planificati,deci cei nascuti intre 1965-1989 nu au fost intotdeauna doriti,anticonceptionale nu erau,prezervative cind se aduceau la tutungerie,cit despre planificare familiala? o doamne! asta era doar in statisticile ministerului sanatatii,iar noi femeile mai coapte nu dam 2 bani metoda calendarului sau coit intrerupt
deci draga parvati dacca renunti la relatia cu EL si pastrezi copilul,domnul ''tata'' te va bintui sub diverse forme,de la ignoranta pina la sufocare,ceeea ce nu e bine nici ptr tine nici ptr copil
daca se simte obligat si te cere de nevasta o sa aiba mereu un ''cui'' impotriva ta si a copilului ca i-ati stricat viitorul etc,vei avea de crescut nu un copil ci doi caci e clar ca el inca mai copilareste



Sa intzeleg k dak tatal e iresponsabil copilului i se ia dreptul de viatza?
''
,iar noi femeile mai coapte nu dam 2 bani metoda calendarului sau coit intrerupt''-dar punetzi mare pretz pe avort din kte bag de seama...sn fereasca Dumnezeu de asemenea conceptzii...
Arutzu28
Postat pe 28 August 2011 05:11
De la: utad, la data 2011-08-27 23:07:41eu cred ca 50%+1 din forumistii kudika sunt nascuti ptr ca pur si simplu asa s-a intimplat,nu au fost copii planificati,deci cei nascuti intre 1965-1989 nu au fost intotdeauna doriti,anticonceptionale nu erau,prezervative cind se aduceau la tutungerie,cit despre planificare familiala? o doamne! asta era doar in statisticile ministerului sanatatii,iar noi femeile mai coapte nu dam 2 bani metoda calendarului sau coit intrerupt
deci draga parvati dacca renunti la relatia cu EL si pastrezi copilul,domnul ''tata'' te va bintui sub diverse forme,de la ignoranta pina la sufocare,ceeea ce nu e bine nici ptr tine nici ptr copil
daca se simte obligat si te cere de nevasta o sa aiba mereu un ''cui'' impotriva ta si a copilului ca i-ati stricat viitorul etc,vei avea de crescut nu un copil ci doi caci e clar ca el inca mai copilareste


acum ce folos ca familiile programeaza cand sa faca un copil daca in cei 20-25 de ani ulteriori planurile nu mai corespund cu realitatea! un copil este pentru toata viata nu numai cand te lauzi la o bere cu prietenii.
e o mare raspundere acum sa faci un copil.pe timpul lui ceausescu viata era oarecum mai simpla ,numarul copiilor era mai mare,pretentiile erau mai mici,dar acum cand totul este raportat la bani, moda, mentalitati deviante
PUIA_40
Postat pe 28 August 2011 06:52
urasc barbatii care fug de responsabilitati si se fac ca ploua.acest om nu va merita!daca crezi ca material te poti descarca sa-ti cresti ingerasul,mai bine lasal .vei fi multumita mai tirziu ca-ti va aduce cineva o cana de apa la pat cind vei fi batrina.CIND VREI SA FACI COPII???NOTMAL CA ACUM!!! te pup si voi fi alaturi de tine.anuntama ce mai e cu tine. anituleseilina@yahoo.com adresa mea de internet.si eu am ramas cu o fetita,care acum imi va darui un nepotel,si credema....nus batrina!!!contacteazama,te rog!!!
Titanika
Postat pe 28 August 2011 09:11
urasc barbatii care fug de responsabilitati si se fac ca ploua.acest om nu va merita!daca crezi ca material te poti descarca sa-ti cresti ingerasul,mai bine lasal .vei fi multumita mai tirziu ca-ti va aduce cineva o cana de apa la pat cind vei fi batrina.CIND VREI SA FACI COPII???NOTMAL CA ACUM!!! te pup si voi fi alaturi de tine.anuntama ce mai e cu tine. anituleseilina@yahoo.com adresa mea de internet.si eu am ramas cu o fetita,care acum imi va darui un nepotel,si credema....nus batrina!!!contacteazama,te rog!!!
Titanika
Postat pe 28 August 2011 09:13
eu cred ca avem libertatea de a alege,sa-l pastram sau sa facem avort,nu trebuie sa ne facem procese de constiinta ca nu e moral ,biserica,etc sa nu uitam ca preotii sunt barbati si ei aplica niste dogme vechi de sute de ani ce nu mai corespund cu timpurile noastre
utad
Postat pe 28 August 2011 09:56
Imi pare rau sa spun asta, dar la 30+ ar fi trebuit sa stii s ate protejezi. Eu am 23 de ani si vad ca tu esti o femeie foarte naiva. Imi permit sa te judec putin, pentru ca eu consider avorturile o crima. E rusinos sa te justifici ca a vrut s ate simta. De pilule, diafragma, injectii, sterilet ai auzit? Femeie, emancipeaza-te. Orice act sexual neprotejat poate duce la o sarcina!! Aia cu simtitul suna a scuza de tarancuta de 15 ani, niciidecum a femeie de 30+ care vad ca are acces la internet.
Acum poate e o chestiue de gust, dar cred ca o femeie greseste daca sta cu un tip mai mic sperand la o relatie serioasa. El s-a aprins rpd, de aia te-a cerut de nevasta. Si tot de aia acum se sperie. Viata e o chestiune de alegeri. Eu care la 23 de ani nu am facut in viata mea sex neprotejat, imi cam permiit sa iti zic ca tu ai facut cam multe alegeri gresite. Si la relatie si la avorturi. Alegerile gresite pot duce, din pacate, la situatii de genul acesta.
Imi e greu sa ma pun in locul tau, eu niciodata nu as avorta, mi s epare ceva monstruos. Dar eu nu as sta cu un barbat mai mic si iresponsabil, mi se pare o prostie. Nu e nimic rusinos in a fi o mama singura, singur, nu e deziderabil, dar ti-ai cam facut-o cu mana ta. Pana la urma, desi ai facut atatea avorturi, asta pentru tine nu ar fi decat unul in plus. Gandeste-te ca daca vroiai o familie, nu asteptai dupa un pustiulica sa te ia de nasvata. Si nu ma refer pustiulica ca varsta, ci ca atitudine, poate la fel de bine sa fie doar cu 2 ani mai mic decat tine, dar e total imatur.
kudika370099
Postat pe 28 August 2011 10:08
De la: kudika370099, la data 2011-08-28 10:08:10Imi pare rau sa spun asta, dar la 30+ ar fi trebuit sa stii s ate protejezi. Eu am 23 de ani si vad ca tu esti o femeie foarte naiva. Imi permit sa te judec putin, pentru ca eu consider avorturile o crima. E rusinos sa te justifici ca a vrut s ate simta. De pilule, diafragma, injectii, sterilet ai auzit? Femeie, emancipeaza-te. Orice act sexual neprotejat poate duce la o sarcina!! Aia cu simtitul suna a scuza de tarancuta de 15 ani, niciidecum a femeie de 30+ care vad ca are acces la internet.
Acum poate e o chestiue de gust, dar cred ca o femeie greseste daca sta cu un tip mai mic sperand la o relatie serioasa. El s-a aprins rpd, de aia te-a cerut de nevasta. Si tot de aia acum se sperie. Viata e o chestiune de alegeri. Eu care la 23 de ani nu am facut in viata mea sex neprotejat, imi cam permiit sa iti zic ca tu ai facut cam multe alegeri gresite. Si la relatie si la avorturi. Alegerile gresite pot duce, din pacate, la situatii de genul acesta.
Imi e greu sa ma pun in locul tau, eu niciodata nu as avorta, mi s epare ceva monstruos. Dar eu nu as sta cu un barbat mai mic si iresponsabil, mi se pare o prostie. Nu e nimic rusinos in a fi o mama singura, singur, nu e deziderabil, dar ti-ai cam facut-o cu mana ta. Pana la urma, desi ai facut atatea avorturi, asta pentru tine nu ar fi decat unul in plus. Gandeste-te ca daca vroiai o familie, nu asteptai dupa un pustiulica sa te ia de nasvata. Si nu ma refer pustiulica ca varsta, ci ca atitudine, poate la fel de bine sa fie doar cu 2 ani mai mic decat tine, dar e total imatur.


eu zic ca nici tu nu esti departe de ea in privinta naivitatii sa o critici asa nu o spun cu rautate...ai 23 de ani si iti e usor sa gandesti asa, ai multa incredere in tine si nu ai trecut prin destule magarii care sa ti-o puna la indioala...stim toate cum e...dar ce te faci daca se intampla totusi sa ramai insarcinata (nici o metoda nu e 100% sigura si se poate intampla am vazut destule cazuri) si partenerul pe care erai sigura si care parea matur da totusi bir cu fugitii? (idem, destule cazuri si la case mai mari) ce faci atunci? nu te framanti si nu te intrebi etc....si inca ceva, crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca
DayC
Postat pe 28 August 2011 11:08
si ce sa faca? sa astepte ca "tinerelul" sa se maturizeze ca sa isi asume rolul de tata? raspunsul este simplu: vrei o casnicie cu unul doar pentru a avea copilul un tata fara sa se implice?! adica tot singura sa il cresti! copilul ti-l doresti pentru tine sau sa il ai pe "tinerel' langa tine? nu ti-ai mai pune intrebari daca ai fi hotarata sa pastrezi copilul! acest copil nu are nici o vina pentru ca sunteti doi aiuriti! unul care isi doreste sa isi traiasca viata in continuare iar tu care iti doresti sa fii mai tinara si sa il poti arunca la gunoi! de ce crezi ca varsta iti da dreptul la decizii de genul asta? adica daca faci 45 de ani te opresti din avorturi? ai limita de varsta? priveste pe youtube "Strigatul mut" si poate ai sa intelegi ce decizii inteligenete ai luat de-a lungul vietii! dar nu e treaba nimanui sa te condamne sau sa decida ce faci cu viata ta! nu stiu de ce ceri o parere intr-o decizie atat de importanta!?
jujulos13
Postat pe 28 August 2011 11:30
De la: parvati, la data 2011-08-18 15:58:38Buna,
Am o problema: sunt de mai multi ani cu cineva, care chiar m-a cerut acum vreo doi ani. Am amanat momentul din diverse motive (lipsa banilor, etc)...Din pacate se pare ca am ramas gravida...problema este ca am o varsta destul de inaintata, au mai fost avorturi si inainte si imi este teama ca daca mai fac inca unul nu voi mai putea avea copii....ce este insa cel mai dureros e faptul ca desi el era super indragostit de mine, acum cand a aflat mi-a spus ca nu este ceea ce isi doreste, ca nu este sigur de ce simte, ca lucrurile se fac intr- o ordine prestabilita si ca daca a fost "idiot" o sa isi asume probabil responsabilitatea...
Dezamagirea maxima vine din faptul ca pana acum el este cel care sustinea sus si tare ca isi doreste o familie, copii, etc..iar acum, ca s-a intamplat, practic el este cel care da inapoi (de parca eu as fi vrut sa se intample asta)..si nu atat ca da inapoi, cat modul cum priveste lucrurile. Eu sunt de acord cu faptul ca lucrurile se fac intr-o ordine prestabilita, insa acum daca s-a intamplat, what are we suppposed to do?
_vio_
Postat pe 28 August 2011 11:51
Nu mi-a luat kudila mesajul .
Iti spuneam ca este posibil ca el sa se fi speriat, mai ales daca nu te-a dezamagit pana acum. Oamenii reactioneaza diferit in situatii similare. Important este daca tu iti doresti acest copil... daca da, fa-l.
El ii va fi tata oricum. Putea la fel de bine sa te paraseasca dupa ce aveati un bebe si ajungeati tot in acest punct..
Pe mine una m-ai dezamagit ca vrei sa faci avort si sa incepi o relatie cu un altul...Dar ti-e teama ca nu mai ramai insarcinata. De aici inteleg ca esti egoista si vrei sa iesi nesifonata indiferent de situatie. Binele tau primeaza...
Pana la urma decizia este doar a ta, doar tu poti stii cat de capabila si pregatita esti pentru a aduce pe lume un copil.

_vio_
Postat pe 28 August 2011 12:00
De la: parvati, la data 2011-08-18 16:24:07in weekend trebuia sa plecam impreuna undeva...ma gandeam sa il provoc la o discutie in seara asta ca sa stiu daca e cazul sau nu sa mai mergem undeva "impreuna"...sa fie ceva de genul...ori ma vrei cu totul suta la suta si ramai cu mine pentru ca ma iubesti, ori daca esti incert si vrei sa copilaresti, e liber la program, tu iti vezi de viata ta, eu de a mea, fara regrete remuscari sau reprosuri...
adica chiar nu m-ar deranja sa plece, sa il las sa stea el sa rumege in tacere...ideea e ca nu imi plac jumatatile de masura si n as vrae sa ajung peste ani in situatia in care sa aud chestii de genul "am ramas cu tine ca ma simteam responsabil" sau "am ramas cu tine ca ma simteam vinovat" sau....sau...
ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc...acum insa sunt prea batrana si mi este teama de consecinte...



Vorbesti de avort cu o asa usurinta...(tu nu constientizezi ce inseamna un avort?)
parca ar fi o chestie ce ar salva lumea
"ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc..."

Bine spune un proverb:
Oameni nu fac aceeasi greseala de doua doi ,ci de neinnumarate ori !

Un singur lucru vreau sa iti spun:din pacate pentru tine, sa sti ca avorturile nu vor ramana fara consecinte !

ma gandesc ce o sa faci daca avortezi si acum si nu o sa m-ai poti avea copii doamne fereste!
O sa ajungi sa ai grija de nepotii, de copilul altuia cand tu nu ai fost in stare sa ai grija de proprii copii?
Daca pana acum ai fost si tu o fire copilaroasa atunci e timplul sa te maturizezi, totusi ai 30 de ani
Femeile se maturizeaza mai repede decat barbatii
Acum, in situatia ta ,si tu trebuie sa gandesti mai matur
iti place de barbatul acesta, fiind mai mic are alte obiceiuri si asta ti-a placut mai mult la el

Si in plus decat sa ajungi sa nu pastrezi un copil nu te-ai gandit tu si celelalte femei care faceti avort ca e o cale mult mai usoara de a te protreja de o sarcina pe care nu v-o doriti ????anticonceptionale si alte metode (daca as fi fost in situatia ta m-as fi documentat de atatia ani)

poate unele lucruri par ca ti le-am spus cu rautate sau ca te judec
nu imi sta in fire sa fiu rautacioasa ti-am spus doar ce gandesc
hocus_pocus
Postat pe 28 August 2011 13:10
De la: DayC, la data 2011-08-28 11:08:35
De la: kudika370099, la data 2011-08-28 10:08:10Imi pare rau sa spun asta, dar la 30+ ar fi trebuit sa stii s ate protejezi. Eu am 23 de ani si vad ca tu esti o femeie foarte naiva. Imi permit sa te judec putin, pentru ca eu consider avorturile o crima. E rusinos sa te justifici ca a vrut s ate simta. De pilule, diafragma, injectii, sterilet ai auzit? Femeie, emancipeaza-te. Orice act sexual neprotejat poate duce la o sarcina!! Aia cu simtitul suna a scuza de tarancuta de 15 ani, niciidecum a femeie de 30+ care vad ca are acces la internet.
Acum poate e o chestiue de gust, dar cred ca o femeie greseste daca sta cu un tip mai mic sperand la o relatie serioasa. El s-a aprins rpd, de aia te-a cerut de nevasta. Si tot de aia acum se sperie. Viata e o chestiune de alegeri. Eu care la 23 de ani nu am facut in viata mea sex neprotejat, imi cam permiit sa iti zic ca tu ai facut cam multe alegeri gresite. Si la relatie si la avorturi. Alegerile gresite pot duce, din pacate, la situatii de genul acesta.
Imi e greu sa ma pun in locul tau, eu niciodata nu as avorta, mi s epare ceva monstruos. Dar eu nu as sta cu un barbat mai mic si iresponsabil, mi se pare o prostie. Nu e nimic rusinos in a fi o mama singura, singur, nu e deziderabil, dar ti-ai cam facut-o cu mana ta. Pana la urma, desi ai facut atatea avorturi, asta pentru tine nu ar fi decat unul in plus. Gandeste-te ca daca vroiai o familie, nu asteptai dupa un pustiulica sa te ia de nasvata. Si nu ma refer pustiulica ca varsta, ci ca atitudine, poate la fel de bine sa fie doar cu 2 ani mai mic decat tine, dar e total imatur.


eu zic ca nici tu nu esti departe de ea in privinta naivitatii sa o critici asa nu o spun cu rautate...ai 23 de ani si iti e usor sa gandesti asa, ai multa incredere in tine si nu ai trecut prin destule magarii care sa ti-o puna la indioala...stim toate cum e...dar ce te faci daca se intampla totusi sa ramai insarcinata (nici o metoda nu e 100% sigura si se poate intampla am vazut destule cazuri) si partenerul pe care erai sigura si care parea matur da totusi bir cu fugitii? (idem, destule cazuri si la case mai mari) ce faci atunci? nu te framanti si nu te intrebi etc....si inca ceva, crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca




eu cred ca are o gandire sanatoasa la cei 23 de ani ai ei! si poate sa faca observatii celor de 30+, 40+...
"crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca"
asa si? nu poti avea demnitate daca iti cresti copilul singura? nu poti fi o femeie de succes cu un copil crescut doar de tine? si daca zboara timpul...? ce se intimpla? ce pierzi? barurile de noapte, saltelele altora? sau nici un barbat nu se implica intr-o relatie serioasa decat daca esti singura si nu ai un plod! la asta te gindesti? asta e deviza? sunt puse la zid cele care au o minune langa ele si incearca sa isi refaca viata?... interesant mod de gindire! chiar PUDIC!
jujulos13
Postat pe 28 August 2011 13:23
De la: jujulos13, la data 2011-08-28 13:23:44
De la: DayC, la data 2011-08-28 11:08:35
De la: kudika370099, la data 2011-08-28 10:08:10Imi pare rau sa spun asta, dar la 30+ ar fi trebuit sa stii s ate protejezi. Eu am 23 de ani si vad ca tu esti o femeie foarte naiva. Imi permit sa te judec putin, pentru ca eu consider avorturile o crima. E rusinos sa te justifici ca a vrut s ate simta. De pilule, diafragma, injectii, sterilet ai auzit? Femeie, emancipeaza-te. Orice act sexual neprotejat poate duce la o sarcina!! Aia cu simtitul suna a scuza de tarancuta de 15 ani, niciidecum a femeie de 30+ care vad ca are acces la internet.
Acum poate e o chestiue de gust, dar cred ca o femeie greseste daca sta cu un tip mai mic sperand la o relatie serioasa. El s-a aprins rpd, de aia te-a cerut de nevasta. Si tot de aia acum se sperie. Viata e o chestiune de alegeri. Eu care la 23 de ani nu am facut in viata mea sex neprotejat, imi cam permiit sa iti zic ca tu ai facut cam multe alegeri gresite. Si la relatie si la avorturi. Alegerile gresite pot duce, din pacate, la situatii de genul acesta.
Imi e greu sa ma pun in locul tau, eu niciodata nu as avorta, mi s epare ceva monstruos. Dar eu nu as sta cu un barbat mai mic si iresponsabil, mi se pare o prostie. Nu e nimic rusinos in a fi o mama singura, singur, nu e deziderabil, dar ti-ai cam facut-o cu mana ta. Pana la urma, desi ai facut atatea avorturi, asta pentru tine nu ar fi decat unul in plus. Gandeste-te ca daca vroiai o familie, nu asteptai dupa un pustiulica sa te ia de nasvata. Si nu ma refer pustiulica ca varsta, ci ca atitudine, poate la fel de bine sa fie doar cu 2 ani mai mic decat tine, dar e total imatur.


eu zic ca nici tu nu esti departe de ea in privinta naivitatii sa o critici asa nu o spun cu rautate...ai 23 de ani si iti e usor sa gandesti asa, ai multa incredere in tine si nu ai trecut prin destule magarii care sa ti-o puna la indioala...stim toate cum e...dar ce te faci daca se intampla totusi sa ramai insarcinata (nici o metoda nu e 100% sigura si se poate intampla am vazut destule cazuri) si partenerul pe care erai sigura si care parea matur da totusi bir cu fugitii? (idem, destule cazuri si la case mai mari) ce faci atunci? nu te framanti si nu te intrebi etc....si inca ceva, crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca




eu cred ca are o gandire sanatoasa la cei 23 de ani ai ei! si poate sa faca observatii celor de 30+, 40+...
"crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca"
asa si? nu poti avea demnitate daca iti cresti copilul singura? nu poti fi o femeie de succes cu un copil crescut doar de tine? si daca zboara timpul...? ce se intimpla? ce pierzi? barurile de noapte, saltelele altora? sau nici un barbat nu se implica intr-o relatie serioasa decat daca esti singura si nu ai un plod! la asta te gindesti? asta e deviza? sunt puse la zid cele care au o minune langa ele si incearca sa isi refaca viata?... interesant mod de gindire! chiar PUDIC!


Punct ochit.Punct lovit.
De kte ori se intampla sa planifici o sarcina langa o persoana responsabila pe care crezi k tzi-ai ales-o ptr tot restul vietzii,dar care in timp sa transforma in cu totul alta persoana,si fara sa vrei ajungi sa-tzi creshti copilul singura?
Care e varianta atunci?I-l strangi de gat k e o piedica in viitorul tau stralucit?
Arutzu28
Postat pe 28 August 2011 15:33
De la: Arutzu28, la data 2011-08-28 15:33:01
De la: jujulos13, la data 2011-08-28 13:23:44
De la: DayC, la data 2011-08-28 11:08:35
De la: kudika370099, la data 2011-08-28 10:08:10Imi pare rau sa spun asta, dar la 30+ ar fi trebuit sa stii s ate protejezi. Eu am 23 de ani si vad ca tu esti o femeie foarte naiva. Imi permit sa te judec putin, pentru ca eu consider avorturile o crima. E rusinos sa te justifici ca a vrut s ate simta. De pilule, diafragma, injectii, sterilet ai auzit? Femeie, emancipeaza-te. Orice act sexual neprotejat poate duce la o sarcina!! Aia cu simtitul suna a scuza de tarancuta de 15 ani, niciidecum a femeie de 30+ care vad ca are acces la internet.
Acum poate e o chestiue de gust, dar cred ca o femeie greseste daca sta cu un tip mai mic sperand la o relatie serioasa. El s-a aprins rpd, de aia te-a cerut de nevasta. Si tot de aia acum se sperie. Viata e o chestiune de alegeri. Eu care la 23 de ani nu am facut in viata mea sex neprotejat, imi cam permiit sa iti zic ca tu ai facut cam multe alegeri gresite. Si la relatie si la avorturi. Alegerile gresite pot duce, din pacate, la situatii de genul acesta.
Imi e greu sa ma pun in locul tau, eu niciodata nu as avorta, mi s epare ceva monstruos. Dar eu nu as sta cu un barbat mai mic si iresponsabil, mi se pare o prostie. Nu e nimic rusinos in a fi o mama singura, singur, nu e deziderabil, dar ti-ai cam facut-o cu mana ta. Pana la urma, desi ai facut atatea avorturi, asta pentru tine nu ar fi decat unul in plus. Gandeste-te ca daca vroiai o familie, nu asteptai dupa un pustiulica sa te ia de nasvata. Si nu ma refer pustiulica ca varsta, ci ca atitudine, poate la fel de bine sa fie doar cu 2 ani mai mic decat tine, dar e total imatur.


eu zic ca nici tu nu esti departe de ea in privinta naivitatii sa o critici asa nu o spun cu rautate...ai 23 de ani si iti e usor sa gandesti asa, ai multa incredere in tine si nu ai trecut prin destule magarii care sa ti-o puna la indioala...stim toate cum e...dar ce te faci daca se intampla totusi sa ramai insarcinata (nici o metoda nu e 100% sigura si se poate intampla am vazut destule cazuri) si partenerul pe care erai sigura si care parea matur da totusi bir cu fugitii? (idem, destule cazuri si la case mai mari) ce faci atunci? nu te framanti si nu te intrebi etc....si inca ceva, crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca




eu cred ca are o gandire sanatoasa la cei 23 de ani ai ei! si poate sa faca observatii celor de 30+, 40+...
"crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca"
asa si? nu poti avea demnitate daca iti cresti copilul singura? nu poti fi o femeie de succes cu un copil crescut doar de tine? si daca zboara timpul...? ce se intimpla? ce pierzi? barurile de noapte, saltelele altora? sau nici un barbat nu se implica intr-o relatie serioasa decat daca esti singura si nu ai un plod! la asta te gindesti? asta e deviza? sunt puse la zid cele care au o minune langa ele si incearca sa isi refaca viata?... interesant mod de gindire! chiar PUDIC!


Punct ochit.Punct lovit.
De kte ori se intampla sa planifici o sarcina langa o persoana responsabila pe care crezi k tzi-ai ales-o ptr tot restul vietzii,dar care in timp sa transforma in cu totul alta persoana,si fara sa vrei ajungi sa-tzi creshti copilul singura?
Care e varianta atunci?I-l strangi de gat k e o piedica in viitorul tau stralucit?


exact asta am zis si eu....nu poti sa te bati cu pumnul inpiept (la 23 ani...) ca tu nu te-ai putea trezi niciodata in situatia asta...si sa dai lectii la modul asta...trebuie sa gandesti ca se poate intampla cu toate precautiile si atunci tre sa fii tare si da te aduni si iti asumi responsabilitatea indiferent ce ai facut pana atunci...cand e un copil la mijloc nimic altceva nu e mai important...indiferent ce zic unii de barurile de noapte si alte chestii....nu are legatura cu ce am zis...
DayC
Postat pe 28 August 2011 16:26
De la: jujulos13, la data 2011-08-28 13:23:44
"crede-ma timpul zboara, nici nu iti dai seama si ca maine te poti foarte bine trezi ca ai 30 ani si ca nu s-a schimbat nimic in viata ta, si atunci pun pariu ca nu o sa mai fii asa categorica in privinta varstei barbatilor pe care ii intalnesti lucurile nu sunt in alb si negru si nu chiar tot ce zboara se si mananca"
asa si? nu poti avea demnitate daca iti cresti copilul singura? nu poti fi o femeie de succes cu un copil crescut doar de tine? si daca zboara timpul...? ce se intimpla? ce pierzi? barurile de noapte, saltelele altora? sau nici un barbat nu se implica intr-o relatie serioasa decat daca esti singura si nu ai un plod! la asta te gindesti? asta e deviza? sunt puse la zid cele care au o minune langa ele si incearca sa isi refaca viata?... interesant mod de gindire! chiar PUDIC!

de ce ma citezi pe mine? ce scrii tu aici nu are nici o legatura cu ce am scris eu, al cui e modul de gandire de care vorbesti ca eu nici pe departe nu am sugerat asa ceva....interesant mod de gandire intr-adevar
DayC
Postat pe 28 August 2011 16:40
Iresponsabil , tipic barbatilor in ziua de azi ... au vrajala in sange ... eu zic sa patrezi copilul si el mearga in cele 7 vanturi ... un copil iti aduce mult mai multa lumina in viata si satisfactie decat un barbat frustrat care nu stie ce vrea.Am si eu copil cu un apucat de asta dar nu regret nici 5 minute ca minunea am lasat-o sa se intample in viata mea ... mai bine sa mananci o paine linistita decat doua cu lacrimi!
Schatt
Postat pe 28 August 2011 19:40
sfatul meu: pastreaza sarcina si renunta la idiot. dk asta e parerea lui at duca-se in pustii. nu te merita si nu merita defel ce i se intampla. sa ai copii cu pers iubita e cel mai frumos lucru ever. aminteste-ti ca sunt mii de femei care vor copiii si nu au. nu da cu piciorul in asta. ai dat peste un dobityoc asta e! dk nu te paraseste acum...o va face in viitor mai ales ca se insoara din„obligatie". apropos ptr el...stie ca exista prezervative nu????
kudika021451
Postat pe 29 August 2011 02:49
De la: kudika370099, la data 2011-08-28 10:08:10Imi pare rau sa spun asta, dar la 30+ ar fi trebuit sa stii s ate protejezi. Eu am 23 de ani si vad ca tu esti o femeie foarte naiva. Imi permit sa te judec putin, pentru ca eu consider avorturile o crima. E rusinos sa te justifici ca a vrut s ate simta. De pilule, diafragma, injectii, sterilet ai auzit? Femeie, emancipeaza-te. Orice act sexual neprotejat poate duce la o sarcina!! Aia cu simtitul suna a scuza de tarancuta de 15 ani, niciidecum a femeie de 30+ care vad ca are acces la internet.
Acum poate e o chestiue de gust, dar cred ca o femeie greseste daca sta cu un tip mai mic sperand la o relatie serioasa. El s-a aprins rpd, de aia te-a cerut de nevasta. Si tot de aia acum se sperie. Viata e o chestiune de alegeri. Eu care la 23 de ani nu am facut in viata mea sex neprotejat, imi cam permiit sa iti zic ca tu ai facut cam multe alegeri gresite. Si la relatie si la avorturi. Alegerile gresite pot duce, din pacate, la situatii de genul acesta.
Imi e greu sa ma pun in locul tau, eu niciodata nu as avorta, mi s epare ceva monstruos. Dar eu nu as sta cu un barbat mai mic si iresponsabil, mi se pare o prostie. Nu e nimic rusinos in a fi o mama singura, singur, nu e deziderabil, dar ti-ai cam facut-o cu mana ta. Pana la urma, desi ai facut atatea avorturi, asta pentru tine nu ar fi decat unul in plus. Gandeste-te ca daca vroiai o familie, nu asteptai dupa un pustiulica sa te ia de nasvata. Si nu ma refer pustiulica ca varsta, ci ca atitudine, poate la fel de bine sa fie doar cu 2 ani mai mic decat tine, dar e total imatur.


Vad ca de cand nu am mai intrat s-au postat o multime de raspunsuri, fapt pentru care va multumesc, si o sa va raspund pe rand. Asadar, draga Kudika370099, diafragma si steriletul se folosesc doar daca ai nascut deja, pilulele nu se recomanda femeilor peste 30 de ani mai ales daca sunt si fumatoare si crede-ma ca indiferent ce modalitate de protectie folosesti, se pot intampla "accidente". Si btw, nu sunt nici tarancuta de 15 ani asa cum ma cataloghezi tu si vad ca esti foarte vehementa. Nu am sa iau in discutie chestia in care indirect imi sugerezi ca as fi vreo disperata in care n-am gasit altceva mai bun decat un barbat mai mic decat mine si in care pui pecetea automat pe relatiile in care exista diferente de varsta. La 29 de ani ma indoiesc ca el este mic si iresponsabil, mai ales in conditiile in care cum spuneam, m-a cerut de sotie acum doi ani si inca de doua ori si intr-un mod in care prea putini barbati o fac in ziua de astazi.
o sa mai fac o singura adaugire legata de scarba ta de avorturi...as vrea sa vad ce ai face in situatia in care ai fi cu un baiat de varsta ta (deci de 23 de ani) si s-ar intampla un accident (pilula uitata, prezervativ rupt) si el ti ar spune ca stii dar eu nu sunt pregatit si ar pleca..ai mai fi la fel de vehementa? Te=-ai gandit vreodata cum ar fi sa ai un copil (chiar daca iti permiti financiar) si sa vina Craciunul sau Revelionul si sa stai tu cu el singura cuc in casa si el sa te intrebe auzi mami da tati de ce nu vine sa stea cu noi? Si sa ti se rupa sufletul? E usor asa sa dai cu gura si cu parul in mine ca imi pun problema asta...Cat despre sex neprotejat niciodata..pai inseamna scuza ma ca iti spun ca nu ai simtit niciodata...ce ar trebui sa simti ca femeie..icnearca folosind metoda calendarului macar o data in viata ta sa simti fara sa te protejezi.
parvati
Postat pe 29 August 2011 16:15
Pentru DayC - mi-a placut modul in care pui problema si in care vezi lucrurile, multumesc de sustinere

Pentru jujulos13, hocus-pocus si vio : am expus pur si simplu faptele asa cum sunt si v-ati "impiedicat" intr-un detaliu, pe care v-ati apucat sa faceti broderii ulterior..si e valabil si pentru kudika370099..e o relatie care s-a intamplat sa fie la modul ca el e mai mic decat mine...asta nu ma face nici pe mine disperata dupa "tinerei" nici pe el obsedat de "babaciuni" si nici obsedata de casatorii, copii sau altele. Pur si simplu s-a intamplat un accident, pe care l-am expus aici pe forum, intre doi oameni, suparata fiind de atitudinea lui cand a aflat, pentru ca eram de cinci ani impreuna, existau niste planuri (pe care el le-a initiat si nu eu, eu fiind genul care nu are nevoie de un act)...apropo de ce a spus hocus pocus ca mi a placut de el ca era mai mic si avea alte obiceiuri...da..mi a placut de el ca avea alte obiceiuri..era familist...ceea ce eu nu sunt:)))
Pentru vio...a avorta si a incepe o noua relatie cu cineva e o optiune,,nu una placuta, dar o optiune....toata lumea spune unei femei singure da, pastreaza copilul..dar eu cunosc femei singure si nimeni nu va spune niciodata nicaieri pe forumuri cat de greu le este si ce frustrari indura cand vine copilul plangand de la gradinita ca iar au facut misto de el colegii ca n-are tata...si de ce as ramane cu cineva care atucni cand se vede in fata faptului implinit da bir cu fugitii?
Si revin...ca tot insistati cu protectia..se intampla si ACCIDENTE..dincolo de toata protectia....
Si ca sa va mai dau o tema de gandire eventual...ce ati spune unei mame care are deja 3-4 copii si se intampla un "accident" de genul asta? Ca vorbaia se intampla...sa nu faca avort? sa faca si al cincilea copil?
Si pentru Vio...da...si versiunea asta e perfect valabila, sa fie acum cu mine si sa ma paraseasca ulterior si tot cu copil sa raman...
Adica de fapt, concluzionand, nu putem controla ce se intampla in viata noastra (pe ceilalti) ci putem controla doar ce gandim noi, ce spunem noi si ce facem noi....si..ce decidem noi. A fost interesant sa va citesc pe fiecare dintre voi, cu pareri, acuze samd, eu am expus foarte pragmatic toate partile problemei...
Ca un fel de (aproape) happy end...in proportie de cam 90%, daca nu sunt complicatii de natura medicala majore sau interdictii, cred ca voi pastra acest pui si mai mult decat probabil, va avea si un tata.chiar cel biologic..care se indreapta spre noi cu pasi timizi si exact ca un melc, scoate ochisorii si "palpeaza" noua situatie, se obisnuieste cu ea....:)

parvati
Postat pe 29 August 2011 16:38
De la: utad, la data 2011-08-28 09:56:39eu cred ca avem libertatea de a alege,sa-l pastram sau sa facem avort,nu trebuie sa ne facem procese de constiinta ca nu e moral ,biserica,etc sa nu uitam ca preotii sunt barbati si ei aplica niste dogme vechi de sute de ani ce nu mai corespund cu timpurile noastre









... pentru raspusuri de genul asta urasc generatia comunista ... nu valoari, nu credintza, nu respect personal, nu spirit, nu caracter, nu educatie ... dar o sa vrei si tu pensie buna ... pe care sa o plateasca copii altora ... beah ...



marco918
Postat pe 29 August 2011 16:45
De la: parvati, la data 2011-08-29 16:38:56Pentru DayC - mi-a placut modul in care pui problema si in care vezi lucrurile, multumesc de sustinere

Pentru jujulos13, hocus-pocus si vio : am expus pur si simplu faptele asa cum sunt si v-ati "impiedicat" intr-un detaliu, pe care v-ati apucat sa faceti broderii ulterior..si e valabil si pentru kudika370099..e o relatie care s-a intamplat sa fie la modul ca el e mai mic decat mine...asta nu ma face nici pe mine disperata dupa "tinerei" nici pe el obsedat de "babaciuni" si nici obsedata de casatorii, copii sau altele. Pur si simplu s-a intamplat un accident, pe care l-am expus aici pe forum, intre doi oameni, suparata fiind de atitudinea lui cand a aflat, pentru ca eram de cinci ani impreuna, existau niste planuri (pe care el le-a initiat si nu eu, eu fiind genul care nu are nevoie de un act)...apropo de ce a spus hocus pocus ca mi a placut de el ca era mai mic si avea alte obiceiuri...da..mi a placut de el ca avea alte obiceiuri..era familist...ceea ce eu nu sunt:)))
Pentru vio...a avorta si a incepe o noua relatie cu cineva e o optiune,,nu una placuta, dar o optiune....toata lumea spune unei femei singure da, pastreaza copilul..dar eu cunosc femei singure si nimeni nu va spune niciodata nicaieri pe forumuri cat de greu le este si ce frustrari indura cand vine copilul plangand de la gradinita ca iar au facut misto de el colegii ca n-are tata...si de ce as ramane cu cineva care atucni cand se vede in fata faptului implinit da bir cu fugitii?
Si revin...ca tot insistati cu protectia..se intampla si ACCIDENTE..dincolo de toata protectia....
Si ca sa va mai dau o tema de gandire eventual...ce ati spune unei mame care are deja 3-4 copii si se intampla un "accident" de genul asta? Ca vorbaia se intampla...sa nu faca avort? sa faca si al cincilea copil?
Si pentru Vio...da...si versiunea asta e perfect valabila, sa fie acum cu mine si sa ma paraseasca ulterior si tot cu copil sa raman...
Adica de fapt, concluzionand, nu putem controla ce se intampla in viata noastra (pe ceilalti) ci putem controla doar ce gandim noi, ce spunem noi si ce facem noi....si..ce decidem noi. A fost interesant sa va citesc pe fiecare dintre voi, cu pareri, acuze samd, eu am expus foarte pragmatic toate partile problemei...
Ca un fel de (aproape) happy end...in proportie de cam 90%, daca nu sunt complicatii de natura medicala majore sau interdictii, cred ca voi pastra acest pui si mai mult decat probabil, va avea si un tata.chiar cel biologic..care se indreapta spre noi cu pasi timizi si exact ca un melc, scoate ochisorii si "palpeaza" noua situatie, se obisnuieste cu ea....:)









... realismul e bun cind e si optimist ... insiruirea de explicatii de mai sus nu arata deloc un caracter deosebit ... o mama cu 5 copii poate trai in saracie dar lucrurile se pot schimba odata cu cresterea copiilor ... saracii nu au ramas saraci iar bogatii nu au ramas bogati ... sa iti intre bine in cap ... chiar daca nu vrei sa intelegi ... cantitatea produce calitatea, niciodata invers ...

marco918
Postat pe 29 August 2011 16:50
cred ca daca vorbim de caractere deloc deosebite, tu ai putea fi unul
as fi tare curioasa cati copii ai si daca ii ai, cu ce ii intretii ...dar fiind din caracal (scuze, dar chiar nu ma pot abtine) probabil ii trimiti la curentat pesti prin dunare...
tu de aia faci copii, ca sa aiba cine sa iti plateasca pensia? in cazul in care nu stiai, un procent din salariul tau ti se opreste lunar tocmai pentru pensia respectiva, asa ca normal ar fi sa primesti o pensie la batranete dupa ce te ai chinuit atatia ani
eventual, fa tu cinci copii si trimite i la cersit ...sau te ajuta biserica, dupa gandire pari penticostal
parvati
Postat pe 29 August 2011 19:51
De la: parvati, la data 2011-08-29 16:15:18
De la: kudika370099, la data 2011-08-28 10:08:10Imi pare rau sa spun asta, dar la 30+ ar fi trebuit sa stii s ate protejezi. Eu am 23 de ani si vad ca tu esti o femeie foarte naiva. Imi permit sa te judec putin, pentru ca eu consider avorturile o crima. E rusinos sa te justifici ca a vrut s ate simta. De pilule, diafragma, injectii, sterilet ai auzit? Femeie, emancipeaza-te. Orice act sexual neprotejat poate duce la o sarcina!! Aia cu simtitul suna a scuza de tarancuta de 15 ani, niciidecum a femeie de 30+ care vad ca are acces la internet.
Acum poate e o chestiue de gust, dar cred ca o femeie greseste daca sta cu un tip mai mic sperand la o relatie serioasa. El s-a aprins rpd, de aia te-a cerut de nevasta. Si tot de aia acum se sperie. Viata e o chestiune de alegeri. Eu care la 23 de ani nu am facut in viata mea sex neprotejat, imi cam permiit sa iti zic ca tu ai facut cam multe alegeri gresite. Si la relatie si la avorturi. Alegerile gresite pot duce, din pacate, la situatii de genul acesta.
Imi e greu sa ma pun in locul tau, eu niciodata nu as avorta, mi s epare ceva monstruos. Dar eu nu as sta cu un barbat mai mic si iresponsabil, mi se pare o prostie. Nu e nimic rusinos in a fi o mama singura, singur, nu e deziderabil, dar ti-ai cam facut-o cu mana ta. Pana la urma, desi ai facut atatea avorturi, asta pentru tine nu ar fi decat unul in plus. Gandeste-te ca daca vroiai o familie, nu asteptai dupa un pustiulica sa te ia de nasvata. Si nu ma refer pustiulica ca varsta, ci ca atitudine, poate la fel de bine sa fie doar cu 2 ani mai mic decat tine, dar e total imatur.


Vad ca de cand nu am mai intrat s-au postat o multime de raspunsuri, fapt pentru care va multumesc, si o sa va raspund pe rand. Asadar, draga Kudika370099, diafragma si steriletul se folosesc doar daca ai nascut deja, pilulele nu se recomanda femeilor peste 30 de ani mai ales daca sunt si fumatoare si crede-ma ca indiferent ce modalitate de protectie folosesti, se pot intampla "accidente". Si btw, nu sunt nici tarancuta de 15 ani asa cum ma cataloghezi tu si vad ca esti foarte vehementa. Nu am sa iau in discutie chestia in care indirect imi sugerezi ca as fi vreo disperata in care n-am gasit altceva mai bun decat un barbat mai mic decat mine si in care pui pecetea automat pe relatiile in care exista diferente de varsta. La 29 de ani ma indoiesc ca el este mic si iresponsabil, mai ales in conditiile in care cum spuneam, m-a cerut de sotie acum doi ani si inca de doua ori si intr-un mod in care prea putini barbati o fac in ziua de astazi.
o sa mai fac o singura adaugire legata de scarba ta de avorturi...as vrea sa vad ce ai face in situatia in care ai fi cu un baiat de varsta ta (deci de 23 de ani) si s-ar intampla un accident (pilula uitata, prezervativ rupt) si el ti ar spune ca stii dar eu nu sunt pregatit si ar pleca..ai mai fi la fel de vehementa? Te=-ai gandit vreodata cum ar fi sa ai un copil (chiar daca iti permiti financiar) si sa vina Craciunul sau Revelionul si sa stai tu cu el singura cuc in casa si el sa te intrebe auzi mami da tati de ce nu vine sa stea cu noi? Si sa ti se rupa sufletul? E usor asa sa dai cu gura si cu parul in mine ca imi pun problema asta...Cat despre sex neprotejat niciodata..pai inseamna scuza ma ca iti spun ca nu ai simtit niciodata...ce ar trebui sa simti ca femeie..icnearca folosind metoda calendarului macar o data in viata ta sa simti fara sa te protejezi.


Ah bine, nu sunt recomandate dupa 30 de ani, dar pana la 30 de ani??? Ce bine era cand erai tanara si puteai face avorturi nu, Din punctul meu de vedere esti o femei lipsita de suflet. Pentru mine e socant cum vorbesti despre avorutir. Iar ca raspuns pentru oamenii "maturi" de mai sus, inclusiv tu, da, as pastra sarcina, pentru ca apoi nu m-as mai putea privi in oglinda. Sunt o persoana care iubeste foarte mult copii.
Si daca te protejezi, oricum sansele sunt foarte reduse. tu esti o mare iresponsabila. imi pare rau sa iti zic asta. E trist ca la vardta mea ma gandesc mult mai bine ca faptele mele pot avea CONSECINTE, comparativ cu oameni care ar trebui sa fie mai intelepti decat mine prin prisma varstei. Sincer, recitind ce scrii, te sfatuiesc sa avortezi. Nu cred ca ai fi o mama buna. Daca ai regreta ce ai facut in trecut, nu spuneai ce bine era cand erai tanara. Singura ta problema e ca ceasul biologic ticaie, ceea ce mi s epare o problema nascuta strict din egoism. Oricum dupa multe avoturi pot aparea complicatii la sarcina.
Iar da, la 29 e imatur nu din cauza varstei, ci din cauza reactiilor. Nu ti-am sugerat ca esti disperata, ci ca trebuia sa te gandesti la asta, mai ales ca faptul ca ia decizii contradictorii arata ca e imatur. Tu vad ca refuzi sa vezi asta. Trebuia sa te puna pe ganduri tot ce ai trait pana acum, vad ca nu prea ai tu stres din punctul asta de vedere. Nu vroiam sa te judec, dar din raspunsul tu se vede ca esti iresponsabila. Te jucam strict din convinegerea mea despre avort.
Ok, tu poate vroiai un copil cu el, chiar daca nu acum. Dar el nu il vrea. Ti se pare ok? Daca nu vroia, aveati mai multa grija, lasa-ma cu scuzele astea puerile cu simtitul, ca o sa ajunga sa va dea adolesentii lectii despre contraceptie, ceea ce e jenant. Sunt multi barbati care la 29 de ani nu sunt maturi, el e unul de pe lista. Daac nu ti-ai dat seama, inca nu e tarziu. Dar banuiesc ca nu te gandesti sa avortezi, sa ii faci pe plac, si dupa sa ramai cu el. Asta ar fi chiar trist.
kudika370099
Postat pe 30 August 2011 16:28
Iar la chestia cu simtutl, draga mea, am folosit si prezervativ si pilule. Nu am de gand sa folosesc metoda calendarului. am simtit foarte bine ce trebuie simtit. Tu cum te-ai simtit cand avortai? Remuscari ceva? Era anestezie, dar gandurile? Cunosc fete care folosesc doar prezervativul inttodeauna, nu am auzit sa aiba probleme de tipul asta, dar in cazul unui avort si le-ar pune. Se poate avea orgasm si cu prezervativ. Daca pentru tine e mai important sa simti sperma unui barbat decat sa nu ucizi un suflet care creste in interiorul tau, inseamna ca ai un caracter aproape de zero.
Iar daca pilule au complicatii, sa stii ca si avorturile au. Cresc de exemplul riscul de cancer de col uterin. Dar lasa, ca pe tine te-a salvat "simtitul". Mai bine iti scoate cineva un embrion din uter cu o chiureta, intr-adevar. Mega-senzatie. Problema ta e ca nu s-a intamplat o data, ai facut multe avorturi si nu ai invatat nimic din asta. Da, se mai intampla, dar sa persisit la 30+ intr-o asemenea greseala mi se pare o lipsa totala de resposanbilitate. Intreaba tu vreun medic daca si-ar sfatui fiica sa avorteze sau sa ia pilule, poate te mai informezi si tu, ca zau, chiar pari o femeie de la tara dupa raspunsul ala cu simtitul.
kudika370099
Postat pe 30 August 2011 16:38
De la: parvati, la data 2011-08-29 16:38:56Pentru DayC - mi-a placut modul in care pui problema si in care vezi lucrurile, multumesc de sustinere

Pentru jujulos13, hocus-pocus si vio : am expus pur si simplu faptele asa cum sunt si v-ati "impiedicat" intr-un detaliu, pe care v-ati apucat sa faceti broderii ulterior..si e valabil si pentru kudika370099..e o relatie care s-a intamplat sa fie la modul ca el e mai mic decat mine...asta nu ma face nici pe mine disperata dupa "tinerei" nici pe el obsedat de "babaciuni" si nici obsedata de casatorii, copii sau altele. Pur si simplu s-a intamplat un accident, pe care l-am expus aici pe forum, intre doi oameni, suparata fiind de atitudinea lui cand a aflat, pentru ca eram de cinci ani impreuna, existau niste planuri (pe care el le-a initiat si nu eu, eu fiind genul care nu are nevoie de un act)...apropo de ce a spus hocus pocus ca mi a placut de el ca era mai mic si avea alte obiceiuri...da..mi a placut de el ca avea alte obiceiuri..era familist...ceea ce eu nu sunt:)))
Pentru vio...a avorta si a incepe o noua relatie cu cineva e o optiune,,nu una placuta, dar o optiune....toata lumea spune unei femei singure da, pastreaza copilul..dar eu cunosc femei singure si nimeni nu va spune niciodata nicaieri pe forumuri cat de greu le este si ce frustrari indura cand vine copilul plangand de la gradinita ca iar au facut misto de el colegii ca n-are tata...si de ce as ramane cu cineva care atucni cand se vede in fata faptului implinit da bir cu fugitii?
Si revin...ca tot insistati cu protectia..se intampla si ACCIDENTE..dincolo de toata protectia....
Si ca sa va mai dau o tema de gandire eventual...ce ati spune unei mame care are deja 3-4 copii si se intampla un "accident" de genul asta? Ca vorbaia se intampla...sa nu faca avort? sa faca si al cincilea copil?
Si pentru Vio...da...si versiunea asta e perfect valabila, sa fie acum cu mine si sa ma paraseasca ulterior si tot cu copil sa raman...
Adica de fapt, concluzionand, nu putem controla ce se intampla in viata noastra (pe ceilalti) ci putem controla doar ce gandim noi, ce spunem noi si ce facem noi....si..ce decidem noi. A fost interesant sa va citesc pe fiecare dintre voi, cu pareri, acuze samd, eu am expus foarte pragmatic toate partile problemei...
Ca un fel de (aproape) happy end...in proportie de cam 90%, daca nu sunt complicatii de natura medicala majore sau interdictii, cred ca voi pastra acest pui si mai mult decat probabil, va avea si un tata.chiar cel biologic..care se indreapta spre noi cu pasi timizi si exact ca un melc, scoate ochisorii si "palpeaza" noua situatie, se obisnuieste cu ea....:)






eu nu te acuz ca ti-ai ales un partener mai mic decat tine ,din contra ma bucur ca exista oamenii care nu vad diferentele de varsta ca un impediment
si in legatura cu accidentele , chiar daca ar fi existat numarul avorturilor tot ar fi fost mult mai mic
imi pare rau sa ti-o spun, dar vorbesti cu o prea mare usurinta de un lucru prea grav ,ceea ce nu e in regula

insa mie imi place sa vad partea buna: "cred ca voi pastra acest pui si mai mult decat probabil, va avea si un tata.chiar cel biologic"
hocus_pocus
Postat pe 30 August 2011 17:53
marco tu gandesti ca un barbat caci asta esti,si care valori? si care credinta?arata-mi tu o valoare nascuta dupa 1989-,sa nu-mi dai nume de artisti-si daca vrei sa ma crezi si eu am fost in aceeasi situatie ca titulara,si stiu ce inseamna ca un barbat care pina mai ieri te iubea cu disperare,imi propusese chiar o casatorie rapida ca sa numai fac naveta,sa pot obtine un post in bucuresti,cind a aflat de sarcina a dat bir cu fugitii,s-a intors dupa vreo 4-5 luni ,,cu pasi de melc'' cerindu-si iertare,ne-am casatorit fulger caci bebe venea prematur,si? a fost vre-un happyy end? nu ca a venit blestematia asta de revolutie si s-a dus draku casnicia,a fugit cu una tocmai in australia ce avea pe ma-sa acolo,am divortat dupa vre-o 11 ani cind a strins bani sa vina in romania in rest ce naiba sa mai regret? bine ca am fost cu picioarele pe pamint si am avut un tata intelegator,un servici bun,si cred ca si un copil cuminte ,dar numai eu stiu noptile nedormite de frica restructurarii,de bolile celui mic,de economii duse pe medicamente etc
utad
Postat pe 30 August 2011 20:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prospan 9 De la: Kavasaki 28 Ianuarie 2011 08:23
adoptarea 10 De la: gabriela2008 11 Iunie 2010 13:38
HISTEROSAPLINGOGRAFIE 4 De la: Dianne_t8 13 Octombrie 2009 11:54
sarcina in adolescenta 24 De la: fericire 1 Martie 2010 14:13
fetita mea nu ia sirop 5 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 10:08