Setari Cookie-uri

Sarcina nedorita cu viitorul posibil fost?

De la: Schatt, la data 2011-09-04 12:35:05
De la: dianna26272001, la data 2011-09-04 12:14:19Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!


WELCOME TO THE CLUB!!! iti intaresc spusele !!! nici daca ''minunatu donator de l " i se rupe nimik nu se compara cu iubirea puiului de om ... un copil iti da mai multe satisfactii sufletesti care nu se compara cu un '' mutant'' de asta care habar nu are ce vrea !!!! ca norocu' ca noi femeile nu ne ''speriem'' in halul asta sa fugim, sa inselam.Nu-i usor financiar dar todeauna se gaseste o solutie iar de singura nu ramai sant barbati care prefera o mamica cu copil pentru ca e mult mai stabila din toate punctele de vedere. Succes !!!







... sper sa va EDUCATI copii in asa fel incit sa nu devina si ei ''mutanti'' si sa stea cocotzati pe spinarea altuia/alteia ... mult sanatate ...

marco918
Postat pe 4 Septembrie 2011 14:12
De la: dianna26272001, la data 2011-09-04 12:14:19Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!


Diana, cand citesc postarea ta, imi creste inima, simt ca ai scris-o din suflet, ai pus tot ce simti in ea....cred ca ai un copil tare frumusel...apropo de ce am spus cu a fi batrana dupa 30, nu ma refer la batranete in sine, ma refer ca e o varsta destul de inaintata pentru a face un bebe, deoarece daca ar fi sa o luam pur fizic, multe femei la varsta asta arata poate mai bine decat la 20...
O sa iti dau mai multe detalii pe privat oricum.
Pentru Schatt.... imi place cum le zici tu cateodata unora de aici, care in mod sigur dau cu parul da' sunt total pe dinafara:)
parvati
Postat pe 4 Septembrie 2011 18:34
De la: parvati, la data 2011-09-04 18:34:47
De la: dianna26272001, la data 2011-09-04 12:14:19Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!


Diana, cand citesc postarea ta, imi creste inima, simt ca ai scris-o din suflet, ai pus tot ce simti in ea....cred ca ai un copil tare frumusel...apropo de ce am spus cu a fi batrana dupa 30, nu ma refer la batranete in sine, ma refer ca e o varsta destul de inaintata pentru a face un bebe, deoarece daca ar fi sa o luam pur fizic, multe femei la varsta asta arata poate mai bine decat la 20...
O sa iti dau mai multe detalii pe privat oricum.
Pentru Schatt.... imi place cum le zici tu cateodata unora de aici, care in mod sigur dau cu parul da' sunt total pe dinafara:)


E usor sa critici, sa dai sfaturi, sa faci pe moralistul sau pe a-toate-stiutorul cand esti pus doar ipotetic in situatia prezentata; chiar si atunci cand propria experienta pare ca te indreptateste la o opinie "avizata", parca tot e imprudent sa spui cum sa faca persoana in cauza...
Eu am sa-ti spun ca inainte de casatorie am facut avort, caci societatea era mult mai putin permisiva cu o femeie necasatorita; am facut avort si dupa casatorie, caci deja aveam un copil pe care ma straduiam sa-l cresc cat puteam mai bine, sa suplinesc lipsa de implicare a tatalui. Pentru el copilul era "dovada" oferita in exterior ca e familist si cam atat... In primii ani am fost slaba, am sperat ca pot sa il ajut sa devina parinte. Dar cand am constatat ca efortul este inutil ba, chiar, devine un permanent exemplu negativ pentru copil, l-am eliberat pe "tati" de aceasta "povara". Fianciar a fost "la zi", dar cand a vrut sa primeasca recunostintza fiului, acesta a fost cel mai aspru judecator al lui. Astazi este un om matur. Isi respecta tatal, il sustine material daca este nevoie, dar ii ofera afectiunea pe care a primit-o cand era copil... Ca femeie am facut greseli, alegeri neinspirate... am fost iubita si am iubit deplin si devotat, chiar crezand ca este iubirea de o viatza. Viata are insa surprizele ei... Ma consider o femeie norocoasa, caci sunt iubita ca atunci cand eram foarte tanara. Ca mama nu am nici o ezitare in a spune ca mi-am dat masura de om: copilul meu este mandria mea constanta, de cand l-am conceput si pana astazi, cand, repet, este un om matur si fara complexe. Cred ca fiul meu ar avea replici dure la adresa lui Marco (sau cum l-o fi chemand pe domnul din "Caracal" care are asa o judecata "super-superioara" vis-a-vis de femeile romance...) daca ar avea pasiunea ori timpul acestuia de a se expune pe forumuri de socializare...

Dupa rigoarea cu care raspunzi celor ale caror critici sau sfaturi consideri ca sunt de luat in considerare, am impresia ca esti o femeie matura, organizata, pragmatica si "vizualizezi" chiar bine aspecte importante ale situatiei in care te afli... decizia ta va tine cont de aceste detalii, sunt aproape convinsa.
maimai_no1
Postat pe 5 Septembrie 2011 03:13
SA FACA BINE FRAIERUL CARE ZICE CA TE IUBESTE SA SUPORTE SI CONSECINTELE FAPTULUI CA TRAITI IMPREUMA PENTRU CA Daca nu o face NU PREA DA MULTE PARALE PE TINE. ACEL COPIL NU ARE NICI O VINA PENTRU CA VOI NU STITI SA VA ASUMATI RASPUNDEREA. SI DACA TOTUSI VEI MAI FACE UN avort doar chipurile pentru a ramane cu cineva care nu merita, la un moment dat IN VIATA VA VENI SI ZIUA SCADENTEI CAND VEI PLANGE AMARNIC PENTRU FIECARE COPIL AL TAU NENASCUT. NICI UN BARBAT NU MERITA ASA CEVA.
kudika190114
Postat pe 5 Septembrie 2011 04:32
Pentru Maimai_no1: O sa le iau pe rand...domnul despre care tot vorbim posteaza ca sa se afle in treaba...si daca stam sa analizam asa un pic in profunzime, insusi faptul ca inclusiv datele trecute le are false denota ipocrizia si falsitatea personajului. Daca ar fi fost asa de multumit in casnicia-i (ca am citit mai multe postari ale personajului de curiozitate, ca sa pot sa am o imagine mai completa) nu stiu de ce ar fi stat pe forumuri sa dea in cap femeilor din Romania...probabil vreo frustrare nedepasita....dar nu e treaba noastra...
Inteleg prin ce ai trecut, pentru ca un pic din conditionarile astea "de moda veche" le am si eu...si indiferent de ce vedem pe la TV, cred ca mentalitatea romanului a ramas totusi conservatoare la anumite capitole, desi intr-adevar acum sunt mai multe cazuri in care femeile nasc in afara casniciei sau in concubinaj...dar cu toate astea, comentariile rautacioase pe tema asta inca exista, pentru ca mentalitatile se schimba greu....si chiar daca mai putin, tot exista riscul de a fi judecata si copilul luat in ras ca nu are tata. Adica mi-ar placea sa am copilul, dar trebuie sa recunosc ca totusi mi se strange inima la gandul ca o sa ajung acasa seara cu burta la gura si o sa vad "tzatzele de la bloc", batranele si restul cum se uita si ma susotesc..uite saraca, a ramas gravida si a parasit-o....
Din ce scrii tu...pana la urma, indiferent ce ai face, ca il ai pe copilas inainte/dupa/ in timpul casatoriei, ca nu il ai deloc, nu poti controla ce simte partenerul tau si ce face...orice ai face....cum nu poti controla gradul de implicare in viata de "familie" si asa mai departe...
Multumesc pentru aprecieri, senzatia mea e ca sunt un pic pierduta...sunt poate ca tine la inceput cand inca sper ca se mai poate face ceva...desi la momentul prezent nu ii mai raspund la nimic...a intrecut niste limite care nu se trec.
parvati
Postat pe 5 Septembrie 2011 16:37
De la: kudika190114, la data 2011-09-05 04:32:02SA FACA BINE FRAIERUL CARE ZICE CA TE IUBESTE SA SUPORTE SI CONSECINTELE FAPTULUI CA TRAITI IMPREUMA PENTRU CA Daca nu o face NU PREA DA MULTE PARALE PE TINE. ACEL COPIL NU ARE NICI O VINA PENTRU CA VOI NU STITI SA VA ASUMATI RASPUNDEREA. SI DACA TOTUSI VEI MAI FACE UN avort doar chipurile pentru a ramane cu cineva care nu merita, la un moment dat IN VIATA VA VENI SI ZIUA SCADENTEI CAND VEI PLANGE AMARNIC PENTRU FIECARE COPIL AL TAU NENASCUT. NICI UN BARBAT NU MERITA ASA CEVA.


Cred ca ce suporta el si ce nu e in final alegerea lui, nu trebuie sa stau eu dupa el cu facaletul sa il responsabilizez daca el nu simte nevoia sa fie responsabilizat. In final singura decizie pe care va trebui sa o iau, dincolo de orice "fraier", imi apartine....realizez ca mama este cea care are puterea absoluta de decizie in situatia asta..si de puterea si taria ei depinde ce se va intampla cu cel nenascut> Pe de alta parte, sa ai mereu sub ochi un copil care mai si seamana fraierului, inseamna sa iti asumi o chestie destul de...dificila....
Si timpul trece tic tac tic tac....
parvati
Postat pe 5 Septembrie 2011 16:42
Te intereseaza f mult ceea ce vor zice tzatzele din fatza blocului cand vei fii cu burta la gura,sau k pruncul tau va semana mai mult cu fostul...dar dc nu te opreshti putzin si asupa idei k in curand vei avea o vietate in bratze?(aia in cazul in care o sa acceptzi sa fak parte din viatza ta).
Dc nu te gandeshti k el va fii luminitza care-tzi va incalzii noptzile pline de singuratate...barbatzii vin si pleaca,copiii raman definitiv si chiar dak nu crezi acm,perioada asta prenatala va nashte in tn sentimente minunate nebanuite si te va transforma intr-o persoana cu adevarat fericita...bucura-te de aceaste clipe ptr k odata cu ele vei traii momentele cele mai speciale din viatza unei femei..
Arutzu28
Postat pe 5 Septembrie 2011 18:40
De la: parvati, la data 2011-09-04 18:34:47
De la: dianna26272001, la data 2011-09-04 12:14:19Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!


Diana, cand citesc postarea ta, imi creste inima, simt ca ai scris-o din suflet, ai pus tot ce simti in ea....cred ca ai un copil tare frumusel...apropo de ce am spus cu a fi batrana dupa 30, nu ma refer la batranete in sine, ma refer ca e o varsta destul de inaintata pentru a face un bebe, deoarece daca ar fi sa o luam pur fizic, multe femei la varsta asta arata poate mai bine decat la 20...
O sa iti dau mai multe detalii pe privat oricum.
Pentru Schatt.... imi place cum le zici tu cateodata unora de aici, care in mod sigur dau cu parul da' sunt total pe dinafara:)


dhaaa ca vad ca mister Marco de paralel cu realitatea ... da cu bata in balta da il iert de data asta ca ne-a dorit sanatate !!! poate nu e asa de martalog precum pare da are gura MAAAAAAAAAAAAAAAAAAREEEEEEEEEEEEE!!!!
Schatt
Postat pe 5 Septembrie 2011 22:50
De la: parvati, la data 2011-09-05 16:42:22
De la: kudika190114, la data 2011-09-05 04:32:02SA FACA BINE FRAIERUL CARE ZICE CA TE IUBESTE SA SUPORTE SI CONSECINTELE FAPTULUI CA TRAITI IMPREUMA PENTRU CA Daca nu o face NU PREA DA MULTE PARALE PE TINE. ACEL COPIL NU ARE NICI O VINA PENTRU CA VOI NU STITI SA VA ASUMATI RASPUNDEREA. SI DACA TOTUSI VEI MAI FACE UN avort doar chipurile pentru a ramane cu cineva care nu merita, la un moment dat IN VIATA VA VENI SI ZIUA SCADENTEI CAND VEI PLANGE AMARNIC PENTRU FIECARE COPIL AL TAU NENASCUT. NICI UN BARBAT NU MERITA ASA CEVA.


Cred ca ce suporta el si ce nu e in final alegerea lui, nu trebuie sa stau eu dupa el cu facaletul sa il responsabilizez daca el nu simte nevoia sa fie responsabilizat. In final singura decizie pe care va trebui sa o iau, dincolo de orice "fraier", imi apartine....realizez ca mama este cea care are puterea absoluta de decizie in situatia asta..si de puterea si taria ei depinde ce se va intampla cu cel nenascut> Pe de alta parte, sa ai mereu sub ochi un copil care mai si seamana fraierului, inseamna sa iti asumi o chestie destul de...dificila....
Si timpul trece tic tac tic tac....


Aleluia , noah in sfarsit ai zis-o pe aia dreapta ... cat despre semanat ... iti trece ... ' mutantu' nu e prin zona pe bune daca mai ai resentimente ... iti trec ... sigur
Schatt
Postat pe 5 Septembrie 2011 23:04
De la: Arutzu28, la data 2011-09-05 18:40:49Te intereseaza f mult ceea ce vor zice tzatzele din fatza blocului cand vei fii cu burta la gura,sau k pruncul tau va semana mai mult cu fostul...dar dc nu te opreshti putzin si asupa idei k in curand vei avea o vietate in bratze?(aia in cazul in care o sa acceptzi sa fak parte din viatza ta).
Dc nu te gandeshti k el va fii luminitza care-tzi va incalzii noptzile pline de singuratate...barbatzii vin si pleaca,copiii raman definitiv si chiar dak nu crezi acm,perioada asta prenatala va nashte in tn sentimente minunate nebanuite si te va transforma intr-o persoana cu adevarat fericita...bucura-te de aceaste clipe ptr k odata cu ele vei traii momentele cele mai speciale din viatza unei femei..


Am avut si eu lesinate de astea care bubuiau de desteptaciune si faceau scenarii care mai de care da D-zeu nu bate cu bata ( acum sa nu intelegeti ca ma bucur de necazu altuia ) da una a ajuns la spital cu capul si alta retine apa in corp de vai si amar de capul ei. Eu mi-am vazut de viata mea si copilul meu chit ca stiam ca sant vorbita in bloc mai ales de madamele in cauza . O viata e un dar minunat sa-l pretuim !
Schatt
Postat pe 5 Septembrie 2011 23:13
De la: Schatt, la data 2011-09-05 22:50:36
De la: parvati, la data 2011-09-04 18:34:47
De la: dianna26272001, la data 2011-09-04 12:14:19Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!


Diana, cand citesc postarea ta, imi creste inima, simt ca ai scris-o din suflet, ai pus tot ce simti in ea....cred ca ai un copil tare frumusel...apropo de ce am spus cu a fi batrana dupa 30, nu ma refer la batranete in sine, ma refer ca e o varsta destul de inaintata pentru a face un bebe, deoarece daca ar fi sa o luam pur fizic, multe femei la varsta asta arata poate mai bine decat la 20...
O sa iti dau mai multe detalii pe privat oricum.
Pentru Schatt.... imi place cum le zici tu cateodata unora de aici, care in mod sigur dau cu parul da' sunt total pe dinafara:)


dhaaa ca vad ca mister Marco de paralel cu realitatea ... da cu bata in balta da il iert de data asta ca ne-a dorit sanatate !!! poate nu e asa de martalog precum pare da are gura MAAAAAAAAAAAAAAAAAAREEEEEEEEEEEEE!!!!







... mamitzo ... mister marco nu e paralel ... problema voastra e ca generalizati totul din prisma propriei voastre experientze si a ''filozofiei'' care fi se pare ca v-a adus succes ... sint un tip atent si incerc sa fiu cit se poate de obiectiv ... e bine in viata sa fii echilibrat nu nesimtit ... capsunaresc de multi ani si discutind cu oamenii am avut ocazia sa vad mentalitati diferite, situatii diferite ... nu ma mai mira multe lucruri si pot aproxima o situatie din citeva detalii ...

... martalog nu stiu daca sint dar ti-as putea oferi sansa sa afli ... doar daca promiti sa ma mai cauti ... dupa ...

... foarte multa sanatate ... doresc la toata lumea ... ca in rest belele curg ...
marco918
Postat pe 6 Septembrie 2011 01:27
... miii de scuze ... citeste - ''doar daca promiti sa NU ma mai cauti'' ... ... nu de alta dar ma jupoaie nevasta ... tot ... dupa ...
marco918
Postat pe 6 Septembrie 2011 01:30
De la: marco918, la data 2011-09-06 01:27:39
De la: Schatt, la data 2011-09-05 22:50:36
De la: parvati, la data 2011-09-04 18:34:47
De la: dianna26272001, la data 2011-09-04 12:14:19Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!


Diana, cand citesc postarea ta, imi creste inima, simt ca ai scris-o din suflet, ai pus tot ce simti in ea....cred ca ai un copil tare frumusel...apropo de ce am spus cu a fi batrana dupa 30, nu ma refer la batranete in sine, ma refer ca e o varsta destul de inaintata pentru a face un bebe, deoarece daca ar fi sa o luam pur fizic, multe femei la varsta asta arata poate mai bine decat la 20...
O sa iti dau mai multe detalii pe privat oricum.
Pentru Schatt.... imi place cum le zici tu cateodata unora de aici, care in mod sigur dau cu parul da' sunt total pe dinafara:)


dhaaa ca vad ca mister Marco de paralel cu realitatea ... da cu bata in balta da il iert de data asta ca ne-a dorit sanatate !!! poate nu e asa de martalog precum pare da are gura MAAAAAAAAAAAAAAAAAAREEEEEEEEEEEEE!!!!







... mamitzo ... mister marco nu e paralel ... problema voastra e ca generalizati totul din prisma propriei voastre experientze si a ''filozofiei'' care fi se pare ca v-a adus succes ... sint un tip atent si incerc sa fiu cit se poate de obiectiv ... e bine in viata sa fii echilibrat nu nesimtit ... capsunaresc de multi ani si discutind cu oamenii am avut ocazia sa vad mentalitati diferite, situatii diferite ... nu ma mai mira multe lucruri si pot aproxima o situatie din citeva detalii ...

... martalog nu stiu daca sint dar ti-as putea oferi sansa sa afli ... doar daca promiti sa ma mai cauti ... dupa ...

... foarte multa sanatate ... doresc la toata lumea ... ca in rest belele curg ...


Spor la capsunareala ... dar comenturile care le ai nu au cunva un iz mosogin? si cand afirmi ceva nu afirmi din proprie experienta? Gugaleste "mame singure" sa vezi ... te ingrozesti ... oare toate sant duse cu pluta ? Eu nu contest ca in tagma mea nu sant '' sonate '' dar nici cu partea celalata nu ma laud ... oricum procentul e mai mare la barbati isi a parasi partenera cu copilul nenascut sau nascut.Uita-te la un caz extra mediatizat - borcea... tu crezi ca aia 10000 de euroi compenseaza tatal ??... sau copii aia crezi ca sant fericiti ca tatal lor care penduleaza pe unde poate cu fatza in extaz?? Stai linisti de cautat nu te caut ... traiasca nietu si forumul Kudika inca o bila alba ca ne doresti sanatate!!!
Schatt
Postat pe 6 Septembrie 2011 05:00
De la: marco918, la data 2011-09-06 01:30:58... miii de scuze ... citeste - ''doar daca promiti sa NU ma mai cauti'' ... ... nu de alta dar ma jupoaie nevasta ... tot ... dupa ...


iui esti insurat ?? ... lasa incet ca spune tot
Schatt
Postat pe 6 Septembrie 2011 05:03
De la: parvati, la data 2011-09-02 15:33:03apropo de analize, stiu ca se fac cu trimitere,dar sunt o parte pe care le-am facut si care au fost cu bani (adica exact cele mai ...concludente ca sa zic asa)...si la acelea ma refeream ca te cam usuca...


Testul de sindrom Down l-am platit( aici a costat 150 ron ) , restul le-am facut cu trimitere: generale de la medicul de familie,celelalte de la specialist.
Schatt
Postat pe 6 Septembrie 2011 05:18
De la: Schatt, la data 2011-09-06 05:00:59
Spor la capsunareala ... dar comenturile care le ai nu au cunva un iz mosogin? si cand afirmi ceva nu afirmi din proprie experienta? Gugaleste "mame singure" sa vezi ... te ingrozesti ... oare toate sant duse cu pluta ? Eu nu contest ca in tagma mea nu sant '' sonate '' dar nici cu partea celalata nu ma laud ... oricum procentul e mai mare la barbati isi a parasi partenera cu copilul nenascut sau nascut.Uita-te la un caz extra mediatizat - borcea... tu crezi ca aia 10000 de euroi compenseaza tatal ??... sau copii aia crezi ca sant fericiti ca tatal lor care penduleaza pe unde poate cu fatza in extaz?? Stai linisti de cautat nu te caut ... traiasca nietu si forumul Kudika inca o bila alba ca ne doresti sanatate!!!








... auzi ... nu stiu de unde ''deduci'' atitea lucruri ... se vede ca esti divortata ... cu toata parerea de rau fatza de imbecilitatile produse de niste handicapati am vrut sa va aduc aminte ... voua MAMELOR ... sa va educati copii sa aiba VALORI, CARACTER, MORALA ... babuinii care v-au parasit cu copil mic sint niste imbecili ... NEEDUCATI ... de proprii parinti ... atit ...


marco918
Postat pe 6 Septembrie 2011 10:10
De la: Schatt, la data 2011-09-06 05:03:50
De la: marco918, la data 2011-09-06 01:30:58... miii de scuze ... citeste - ''doar daca promiti sa NU ma mai cauti'' ... ... nu de alta dar ma jupoaie nevasta ... tot ... dupa ...


iui esti insurat ?? ... lasa incet ca spune tot







... iui ... si sint de foarte mult timp ... si am si o echipa de puradei ... all sizes ... e multumita sheloc home-ul din tine ? ...
marco918
Postat pe 6 Septembrie 2011 10:14
hihihi, rechinul capsunar din caracal:))) marcoooooo :))
parvati
Postat pe 6 Septembrie 2011 16:13
De la: marco918, la data 2011-09-06 10:10:19
De la: Schatt, la data 2011-09-06 05:00:59
Spor la capsunareala ... dar comenturile care le ai nu au cunva un iz mosogin? si cand afirmi ceva nu afirmi din proprie experienta? Gugaleste "mame singure" sa vezi ... te ingrozesti ... oare toate sant duse cu pluta ? Eu nu contest ca in tagma mea nu sant '' sonate '' dar nici cu partea celalata nu ma laud ... oricum procentul e mai mare la barbati isi a parasi partenera cu copilul nenascut sau nascut.Uita-te la un caz extra mediatizat - borcea... tu crezi ca aia 10000 de euroi compenseaza tatal ??... sau copii aia crezi ca sant fericiti ca tatal lor care penduleaza pe unde poate cu fatza in extaz?? Stai linisti de cautat nu te caut ... traiasca nietu si forumul Kudika inca o bila alba ca ne doresti sanatate!!!








... auzi ... nu stiu de unde ''deduci'' atitea lucruri ... se vede ca esti divortata ... cu toata parerea de rau fatza de imbecilitatile produse de niste handicapati am vrut sa va aduc aminte ... voua MAMELOR ... sa va educati copii sa aiba VALORI, CARACTER, MORALA ... babuinii care v-au parasit cu copil mic sint niste imbecili ... NEEDUCATI ... de proprii parinti ... atit ...




Te tot legi de educatzia pe care parintzii ar trebui sa o dea acestor ''babuini'',dar de unde stii matale ca babuinii nu shi-au primit educatzia cuvenita cu varf si indesat?
Tot arunci in bietzii parintzi de parca matale eshti singurul parinte din univers care a shtiut sa-shi educe corect copiii sa aiba VALORI,CARACTER,MORALA..
Incep sa cred k gandeshti intr-un cerc limitat cu nishte conceptzii f invechite...
In afara de a beshteli femeile si parintzii care n-au fost in stare sa-shi educe progeniturile,,,altcv mai stii?


Arutzu28
Postat pe 6 Septembrie 2011 16:35
hey girls,stiti ce cred eu? K Marco asta de care tot vb voi,si despre care din curiozitate m-am apucat sa citesc si eu(mai sus,... inteleptele lui vorbe),este defapt o tipa (undercover)
,sau doar un tip simplu dar frustrat (cu sau fara sotie de pe alte meleaguri)....
printre noi cele kre am raspuns...sincer...sint convinsa ca sintem mai mult decit 2 : kre am trait prin strainatate,poate chiar am copilaarit si am fost educate pe "afara" ,si deci chestia pe care o zice el....ca se bucura ca sotia lui nu e din ROMANIKA,si a fost educata "altfel"......e defapt aiurea

asta pentru k educatia o primesti (de cele mai multe ori) de la parinti,iar caracterul ti-l formezi singur...de-a lungul timpului,si de-a lungul 'tamponarilor" cu diferite persoane sau conjuncturi....deci faptul k ai trait afara sau in Romania,zau k nu are vreo importanta.
A insela,sau a iubi...sincer....sint THE SAME sh.....it ALL OVER THE WORLD.....si har Domnului,am clatorit destul.Totusi,fetelor,trebuie sa apreciem,k dl.Marco....este undeva,deep inside...interesat de ceea ce ar putea spune "femeile din Romania",din moment ce posteaza pe un site...majoritar in sexul frumos,si mai ales la asa un subiect!!!!SOOOOO.... ,il felicit....si zau k nu am scris nimic aici,k sa-l provoc in vreun fel....ci doar sa-i spun ca unele intimplari din viata ies prost....oricit de mult am fi vrut noi sa iasa bine.Spun asta k femeie,k mama,si k ex-copil.....
Iar tu....viitoare mamica....dak asa vei hotari....citeste,rumega,razi,dar nu te enerva,nu pune la suflet,stai "spectator"la show-ul replicilor,si do what you gotta do!!!!!!!!!GO GIRL
dianasan
Postat pe 7 Septembrie 2011 01:08
De la: parvati, la data 2011-09-06 16:13:04hihihi, rechinul capsunar din caracal:))) marcoooooo :))







... e vreo problema mamitzo sa fii capsunar ? ... sau sa fii din Caracal ? ... tu cu ce te lauzi ? ... uimeste-ne ... cap de musca ...
marco918
Postat pe 7 Septembrie 2011 02:37
De la: Arutzu28, la data 2011-09-06 16:35:40
De la: marco918, la data 2011-09-06 10:10:19
De la: Schatt, la data 2011-09-06 05:00:59
Spor la capsunareala ... dar comenturile care le ai nu au cunva un iz mosogin? si cand afirmi ceva nu afirmi din proprie experienta? Gugaleste "mame singure" sa vezi ... te ingrozesti ... oare toate sant duse cu pluta ? Eu nu contest ca in tagma mea nu sant '' sonate '' dar nici cu partea celalata nu ma laud ... oricum procentul e mai mare la barbati isi a parasi partenera cu copilul nenascut sau nascut.Uita-te la un caz extra mediatizat - borcea... tu crezi ca aia 10000 de euroi compenseaza tatal ??... sau copii aia crezi ca sant fericiti ca tatal lor care penduleaza pe unde poate cu fatza in extaz?? Stai linisti de cautat nu te caut ... traiasca nietu si forumul Kudika inca o bila alba ca ne doresti sanatate!!!








... auzi ... nu stiu de unde ''deduci'' atitea lucruri ... se vede ca esti divortata ... cu toata parerea de rau fatza de imbecilitatile produse de niste handicapati am vrut sa va aduc aminte ... voua MAMELOR ... sa va educati copii sa aiba VALORI, CARACTER, MORALA ... babuinii care v-au parasit cu copil mic sint niste imbecili ... NEEDUCATI ... de proprii parinti ... atit ...




Te tot legi de educatzia pe care parintzii ar trebui sa o dea acestor ''babuini'',dar de unde stii matale ca babuinii nu shi-au primit educatzia cuvenita cu varf si indesat?
Tot arunci in bietzii parintzi de parca matale eshti singurul parinte din univers care a shtiut sa-shi educe corect copiii sa aiba VALORI,CARACTER,MORALA..
Incep sa cred k gandeshti intr-un cerc limitat cu nishte conceptzii f invechite...
In afara de a beshteli femeile si parintzii care n-au fost in stare sa-shi educe progeniturile,,,altcv mai stii?












... mami ... nu ignora ceea ce VEZI ... TOTUL pleaca de acasa ... nimeni nu se naste cu caracter ... ... poate cu o predispozitie ... spre ceva ... dar sa nu imi spui ca parintii NU VAD cind copii lor lipsesc de acasa (la diverse petreceri si intilniri) ... cind isi fac prieten/a (citi vor sa stie ce hram poarta prietenul/a) ... cind se duc la scoala (citi intreaba macar ce note au si ce invata) ... ce fac in casa (cit stau pe internet si chat-uiesc) ... uita-te in jurul tau ... copii de azi sint SINGURI ... multi sint crescuti ca niste trofee ... auzi numai - vai copilul meu ... se multumesc doar sa ii ia apararea indiferent ce ar face si ... ATIT ...

... strict referitor la ''relatii'', parintii sint cei care ii imping in bratzele confuziei si frustrarilor ... putini parinti insista sa cunoasca prietenul/a copilului lor ... putini vor sa impuna ''relatiilor'' acestota niste reguli de bun simt inainte ca lucrurile sa se denatureze ... cu toate ca majoritatea parintilor STIU cit e de importanta prima dragoste ei isi bat joc de copii lor impingindu-i sa cistige ''experientza'' ... spunindu-e ca totul e o prostie atita timp cit nu au facut nu's cite facultati si masterate ... atita timp cit nu au servici si o cariera ... dar lasindu-i fara reguli ... dar cu un sac de ''sfaturi'' ... chiar ei le spun - traieste-ti viata, mergi mai departe ... e plina lumea de barbati/femei ... pe prea putini ii auzi urechindu-si copilul pentru ca s-a comportat urit fatza de prietenul/prietena lui ... noooo ... lasa lucrurile sa degenereze urit si apoi ''isi ajuta unicul'' lor copil batindu-se cu oricine deschide gura ... ti se par exagerari ? ... uita-te cite ''relatii'' se termina urit ... procentul divorturilor a ajuns la 20% dar procentul ''relatiilor'' care se termina urit este de 800% ... adica pe intelesul cel mai putin familiarizati ... astazi ... inainte de a forma o familie, tinerii au parte de cel putin 5-6 ''relatii'' nereusite (sa ii spunem doar atit) ... totul pentru ca parintii sint mai interesati sa isi ''traiasca viata'' decit sa isi ajute progenitura sa aiba cit mai putine rateuri ... ar fi atit de multe de spus ... sociologic e un dezastru ... copii invata SINGURI pe pielea lor ce inseamna respectul de sine si fatza de altul ... multi nu vor invata asta niciodata ... pentru ca nu sint capabili ...
marco918
Postat pe 7 Septembrie 2011 03:17
De la: dianasan, la data 2011-09-07 01:08:58hey girls,stiti ce cred eu? K Marco asta de care tot vb voi,si despre care din curiozitate m-am apucat sa citesc si eu(mai sus,... inteleptele lui vorbe),este defapt o tipa (undercover)
,sau doar un tip simplu dar frustrat (cu sau fara sotie de pe alte meleaguri)....
printre noi cele kre am raspuns...sincer...sint convinsa ca sintem mai mult decit 2 : kre am trait prin strainatate,poate chiar am copilaarit si am fost educate pe "afara" ,si deci chestia pe care o zice el....ca se bucura ca sotia lui nu e din ROMANIKA,si a fost educata "altfel"......e defapt aiurea

asta pentru k educatia o primesti (de cele mai multe ori) de la parinti,iar caracterul ti-l formezi singur...de-a lungul timpului,si de-a lungul 'tamponarilor" cu diferite persoane sau conjuncturi....deci faptul k ai trait afara sau in Romania,zau k nu are vreo importanta.
A insela,sau a iubi...sincer....sint THE SAME sh.....it ALL OVER THE WORLD.....si har Domnului,am clatorit destul.Totusi,fetelor,trebuie sa apreciem,k dl.Marco....este undeva,deep inside...interesat de ceea ce ar putea spune "femeile din Romania",din moment ce posteaza pe un site...majoritar in sexul frumos,si mai ales la asa un subiect!!!!SOOOOO.... ,il felicit....si zau k nu am scris nimic aici,k sa-l provoc in vreun fel....ci doar sa-i spun ca unele intimplari din viata ies prost....oricit de mult am fi vrut noi sa iasa bine.Spun asta k femeie,k mama,si k ex-copil.....
Iar tu....viitoare mamica....dak asa vei hotari....citeste,rumega,razi,dar nu te enerva,nu pune la suflet,stai "spectator"la show-ul replicilor,si do what you gotta do!!!!!!!!!GO GIRL








... mami ... GO GIRL GO !!! ... este exact ceea ce spuneam mai sus ... DO WHAT YOU GOTTA DO !!! ... scuza-ma dar se vede ca esti romaninca ... numai aici auzi astfel de imbecilitati ... cu iz de filozofie profunda si transcedentala ... imbecilitate de misandra romanca ... unde GO ? ... ce GOTTA DO ? ... curca oparita ... fata asta cauta un sfat IMPORTANT care sa o ajute intr-o hotarirea de care depinde VIATA COPILULUI EI ... si tu faci pe ''englezoiaca'' emancipata aruncind cu indemnuri ''incurajatoare'' imbecile ... unde sa se GO ? ... ce sa DO ? ...

... imi pare rau ... dar revin la valorile, morala, responsabilitate ... care VA LIPSESC CU DESAVIRSIRE ... GO GIRL ... GO ... de bani, de probleme, de barbati va plingeti tot timpul dar de minte ... niciodata ... acum ma abtin sa mai rid ... as putea sa pling de fapt ...


marco918
Postat pe 7 Septembrie 2011 03:34
De la: marco918, la data 2011-09-07 03:34:54
De la: dianasan, la data 2011-09-07 01:08:58hey girls,stiti ce cred eu? K Marco asta de care tot vb voi,si despre care din curiozitate m-am apucat sa citesc si eu(mai sus,... inteleptele lui vorbe),este defapt o tipa (undercover)
,sau doar un tip simplu dar frustrat (cu sau fara sotie de pe alte meleaguri)....
printre noi cele kre am raspuns...sincer...sint convinsa ca sintem mai mult decit 2 : kre am trait prin strainatate,poate chiar am copilaarit si am fost educate pe "afara" ,si deci chestia pe care o zice el....ca se bucura ca sotia lui nu e din ROMANIKA,si a fost educata "altfel"......e defapt aiurea

asta pentru k educatia o primesti (de cele mai multe ori) de la parinti,iar caracterul ti-l formezi singur...de-a lungul timpului,si de-a lungul 'tamponarilor" cu diferite persoane sau conjuncturi....deci faptul k ai trait afara sau in Romania,zau k nu are vreo importanta.
A insela,sau a iubi...sincer....sint THE SAME sh.....it ALL OVER THE WORLD.....si har Domnului,am clatorit destul.Totusi,fetelor,trebuie sa apreciem,k dl.Marco....este undeva,deep inside...interesat de ceea ce ar putea spune "femeile din Romania",din moment ce posteaza pe un site...majoritar in sexul frumos,si mai ales la asa un subiect!!!!SOOOOO.... ,il felicit....si zau k nu am scris nimic aici,k sa-l provoc in vreun fel....ci doar sa-i spun ca unele intimplari din viata ies prost....oricit de mult am fi vrut noi sa iasa bine.Spun asta k femeie,k mama,si k ex-copil.....
Iar tu....viitoare mamica....dak asa vei hotari....citeste,rumega,razi,dar nu te enerva,nu pune la suflet,stai "spectator"la show-ul replicilor,si do what you gotta do!!!!!!!!!GO GIRL








... mami ... GO GIRL GO !!! ... este exact ceea ce spuneam mai sus ... DO WHAT YOU GOTTA DO !!! ... scuza-ma dar se vede ca esti romaninca ... numai aici auzi astfel de imbecilitati ... cu iz de filozofie profunda si transcedentala ... imbecilitate de misandra romanca ... unde GO ? ... ce GOTTA DO ? ... curca oparita ... fata asta cauta un sfat IMPORTANT care sa o ajute intr-o hotarirea de care depinde VIATA COPILULUI EI ... si tu faci pe ''englezoiaca'' emancipata aruncind cu indemnuri ''incurajatoare'' imbecile ... unde sa se GO ? ... ce sa DO ? ...

... imi pare rau ... dar revin la valorile, morala, responsabilitate ... care VA LIPSESC CU DESAVIRSIRE ... GO GIRL ... GO ... de bani, de probleme, de barbati va plingeti tot timpul dar de minte ... niciodata ... acum ma abtin sa mai rid ... as putea sa pling de fapt ...











... apropo ... macar invata sa scrii ... ANALFABETO ... sint eu un capsunar amarit, incult si oricit as fi de ''educat afara'' dar niciodata nu as scrie in halul asta ...
marco918
Postat pe 7 Septembrie 2011 03:45
De la: marco918, la data 2011-09-07 03:17:54
De la: Arutzu28, la data 2011-09-06 16:35:40
De la: marco918, la data 2011-09-06 10:10:19
De la: Schatt, la data 2011-09-06 05:00:59
Spor la capsunareala ... dar comenturile care le ai nu au cunva un iz mosogin? si cand afirmi ceva nu afirmi din proprie experienta? Gugaleste "mame singure" sa vezi ... te ingrozesti ... oare toate sant duse cu pluta ? Eu nu contest ca in tagma mea nu sant '' sonate '' dar nici cu partea celalata nu ma laud ... oricum procentul e mai mare la barbati isi a parasi partenera cu copilul nenascut sau nascut.Uita-te la un caz extra mediatizat - borcea... tu crezi ca aia 10000 de euroi compenseaza tatal ??... sau copii aia crezi ca sant fericiti ca tatal lor care penduleaza pe unde poate cu fatza in extaz?? Stai linisti de cautat nu te caut ... traiasca nietu si forumul Kudika inca o bila alba ca ne doresti sanatate!!!








... auzi ... nu stiu de unde ''deduci'' atitea lucruri ... se vede ca esti divortata ... cu toata parerea de rau fatza de imbecilitatile produse de niste handicapati am vrut sa va aduc aminte ... voua MAMELOR ... sa va educati copii sa aiba VALORI, CARACTER, MORALA ... babuinii care v-au parasit cu copil mic sint niste imbecili ... NEEDUCATI ... de proprii parinti ... atit ...




Te tot legi de educatzia pe care parintzii ar trebui sa o dea acestor ''babuini'',dar de unde stii matale ca babuinii nu shi-au primit educatzia cuvenita cu varf si indesat?
Tot arunci in bietzii parintzi de parca matale eshti singurul parinte din univers care a shtiut sa-shi educe corect copiii sa aiba VALORI,CARACTER,MORALA..
Incep sa cred k gandeshti intr-un cerc limitat cu nishte conceptzii f invechite...
In afara de a beshteli femeile si parintzii care n-au fost in stare sa-shi educe progeniturile,,,altcv mai stii?












... mami ... nu ignora ceea ce VEZI ... TOTUL pleaca de acasa ... nimeni nu se naste cu caracter ... ... poate cu o predispozitie ... spre ceva ... dar sa nu imi spui ca parintii NU VAD cind copii lor lipsesc de acasa (la diverse petreceri si intilniri) ... cind isi fac prieten/a (citi vor sa stie ce hram poarta prietenul/a) ... cind se duc la scoala (citi intreaba macar ce note au si ce invata) ... ce fac in casa (cit stau pe internet si chat-uiesc) ... uita-te in jurul tau ... copii de azi sint SINGURI ... multi sint crescuti ca niste trofee ... auzi numai - vai copilul meu ... se multumesc doar sa ii ia apararea indiferent ce ar face si ... ATIT ...

... strict referitor la ''relatii'', parintii sint cei care ii imping in bratzele confuziei si frustrarilor ... putini parinti insista sa cunoasca prietenul/a copilului lor ... putini vor sa impuna ''relatiilor'' acestota niste reguli de bun simt inainte ca lucrurile sa se denatureze ... cu toate ca majoritatea parintilor STIU cit e de importanta prima dragoste ei isi bat joc de copii lor impingindu-i sa cistige ''experientza'' ... spunindu-e ca totul e o prostie atita timp cit nu au facut nu's cite facultati si masterate ... atita timp cit nu au servici si o cariera ... dar lasindu-i fara reguli ... dar cu un sac de ''sfaturi'' ... chiar ei le spun - traieste-ti viata, mergi mai departe ... e plina lumea de barbati/femei ... pe prea putini ii auzi urechindu-si copilul pentru ca s-a comportat urit fatza de prietenul/prietena lui ... noooo ... lasa lucrurile sa degenereze urit si apoi ''isi ajuta unicul'' lor copil batindu-se cu oricine deschide gura ... ti se par exagerari ? ... uita-te cite ''relatii'' se termina urit ... procentul divorturilor a ajuns la 20% dar procentul ''relatiilor'' care se termina urit este de 800% ... adica pe intelesul cel mai putin familiarizati ... astazi ... inainte de a forma o familie, tinerii au parte de cel putin 5-6 ''relatii'' nereusite (sa ii spunem doar atit) ... totul pentru ca parintii sint mai interesati sa isi ''traiasca viata'' decit sa isi ajute progenitura sa aiba cit mai putine rateuri ... ar fi atit de multe de spus ... sociologic e un dezastru ... copii invata SINGURI pe pielea lor ce inseamna respectul de sine si fatza de altul ... multi nu vor invata asta niciodata ... pentru ca nu sint capabili ...



Itzi place sa scotzi in evidentza numai o parte a unei situatzii dar pune si problema in care in parintzii sunt atat de ocupatzi cu munk sa-i ofere copilului tot ce are nevoie inkt copilul e obligat sa-shi modeleze propriul caracter,propria personalitate singur.
Parintele te educa pana la o anumita varsta dak ii sta in putere,apoi eshti obligat sa-tzi faci viatza dupa bunul plac...Nush dc tot subliniezi k traieshti in afara Romaniei(cel putzin asta am intzeles eu,poate ma inshel,si dak ma inshel imi cer scuze) dar traiul din afara nu te face mai intzelept si nu itzi da dreptul sa judeci vietzile altora...

Arutzu28
Postat pe 7 Septembrie 2011 05:02
eu cred ca problema de moment,e falsa.....daca te iubeste cu adevarat,sigur isi doreste o familie si acest copil este singurul ingredient ce lipseste...in acest moment.subconstientul sau,ii induce o pseudosenzatie de anxietate,desi sigur si el isi doreste un copil cu tine.....isi va reveni f. repede cred,intrucat nu ar risca sa te piarda.....daca cu adevarat te iubeste..
deci sfatul meu..e sa fii mai matura in gandire decat el si sa pastrezi copilul cu atat mai mult cu cat ai povestit antecedentele tale ...
mult noroc si fericire in viata..
kudika432337
Postat pe 7 Septembrie 2011 09:10
e bine ca sia det arama pe fata acum si nu mai tarziu iar despre copil in general copii trebuie sa vine intro fam fericita ir la voi nu e cazul deci tu decizi dar cu el nu se marita sa mai ramai tiar fi mai bine singura
kudika427839
Postat pe 7 Septembrie 2011 20:56
De la: marco918, la data 2011-09-06 10:14:33
De la: Schatt, la data 2011-09-06 05:03:50
De la: marco918, la data 2011-09-06 01:30:58... miii de scuze ... citeste - ''doar daca promiti sa NU ma mai cauti'' ... ... nu de alta dar ma jupoaie nevasta ... tot ... dupa ...


iui esti insurat ?? ... lasa incet ca spune tot







... iui ... si sint de foarte mult timp ... si am si o echipa de puradei ... all sizes ... e multumita sheloc home-ul din tine ? ...


SA FITI SANATOSI !!!
Schatt
Postat pe 7 Septembrie 2011 21:42
LOL.pai....s-o luam incet....
Mi-am propus sa nu vb cu acest domn Marco,personal,ci sa vb cu voi fetele despre subiectele asternute aici din suflet.Si zau k o perioada chiar am reusit sa-l ignor pe 'mister".... ,doar ca eu ne "atacind'.,..atunci cind "ma ataca"cineva ,trebuie(musai) sa raspund.
1.nu sint romanca 100%(iar daca as fi,as fi mandra,sa stii)
2.nu sint crescuta in Romania,si deci e normal sa mai "adaug"citeva cuvinte din limba pe care zilnic o vorbesc
3.nu te-am jignit!!!!,si nu vad de ce o faci tu,si aici citez:" imbecilitate de misandra romanca ... unde GO ? ... ce GOTTA DO ? ... curca oparita ...",si ink una:"si tu faci pe ''englezoiaca'' emancipata aruncind cu indemnuri ''incurajatoare'' imbecile "...GATA,am icheiat citatele.Pe tine nu te-au invatzat parintii tai k dak nu stii sa spui o vb buna mai bine sa taci?Rau destul
4.de unde stii tu k eu m-am plins de vreun barbat,k sa ai "dreptul"sa arunci in mine?
5.si ultima chestiune: sfaturi sintem liberi sa dam cu totii,dak fata le-a cerut,iar ea e libera sa faca ce vrea si cum vrea.....chiar daca asta lezeaza in vreun fel "crezul"cuiva despre orice morala sau etica in viata.
Pe linga asta...as aprecia dak pe viitor te-ai abtine de la remarci rautacioase sau misogine(sa nu mai spun chiar vulgare)la adresa oricarei femei care nu te ataca in mod personal.Nu de alta dar,asa ar face un tip crescut bine de parinti,cum pretinzi tu k esti,si eu chiar asta fac.INCERC sa-l educ cit pot eu bine pe fiul meu,sa nu trebuiasca vreodata sa existe o "disputa"de acest gen intre el si o femeie....
Iar de acum inainte,te rog sa ma ignori total.....multumesc!!!

Catre tine viitoare mamik,iarta-ne egoismul de a discuta alte probleme,pe postarea ta,dar vezi si tu cite polemici ridica acest caz.Sper totusi ca tu vei face ceea ce crrezi k e bine,tinind cont de faptul k e foarte adevarat....o viata e nepretuita!!!AAAAAAAAAAAA,si ignora aceste postari negative atit cit poti...
dianasan
Postat pe 8 Septembrie 2011 01:40
[quote name='Arutzu28' date='2011-09-07 05:02:33'
Itzi place sa scotzi in evidentza numai o parte a unei situatzii dar pune si problema in care in parintzii sunt atat de ocupatzi cu munk sa-i ofere copilului tot ce are nevoie inkt copilul e obligat sa-shi modeleze propriul caracter,propria personalitate singur.
Parintele te educa pana la o anumita varsta dak ii sta in putere,apoi eshti obligat sa-tzi faci viatza dupa bunul plac...Nush dc tot subliniezi k traieshti in afara Romaniei(cel putzin asta am intzeles eu,poate ma inshel,si dak ma inshel imi cer scuze) dar traiul din afara nu te face mai intzelept si nu itzi da dreptul sa judeci vietzile altora...

[/quote]








... auzi ... ma plictisesti cu ''filozofia'' ta de trei lei ... te contrazici singura, nu ai logica si simtul realitatii ... sper sa ai copii vreodata si sa intelegi ce vorbesti ... ca deocamdata esti cu pluta ...
marco918
Postat pe 8 Septembrie 2011 04:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
refacerea celulei renale!!! 14 De la: healthy010963 3 Octombrie 2015 23:51
Doctor???????? Marginean Lucian Nova Vita Targu Mures 9 De la: kudika_1042517 27 Septembrie 2021 09:12
Am facut avort. Sunt o criminala 29 De la: kudika408410 10 Martie 2012 11:28
anticonceptionale 1 De la: kudika_24917 2 Iulie 2013 13:07
sarcina 20 De la: alfredodecurtofreco 18 Noiembrie 2010 14:19