Setari Cookie-uri

Sarcina nedorita cu viitorul posibil fost?

De la: stem_29, la data 2011-08-22 12:10:35
De la: parvati, la data 2011-08-22 11:50:28Buna Stem,
Ai dreptate cu ce ai scris...sexul neprotejat s-a intamplat pentru ca si-a dorit sa ma simta putin..desi i-am spus de la inceput, vezi ca nu e perioada ok...
Si da, un copil e neplanificat..insa in viziunea lui, totul se face intr-o ordine...adica am senzatia ca incepe sa caute motive, pentru ca s-a speriat...sau el stie de ce...
Si imi e foarte frica...pragmatic vorbind, financiar imi permit sa il cresc singura...dar mi as fi dorit un tata...
Ce se intampla acum oricum pentru mine e un dus rece, care imi arata de fapt calitatea relatiei pe care am avut-o...ce credeam eu ca este si ce este de fapt..si e o mare discrepanta
Ce mi se pare penibil e ca in loc sa fie langa mine, el este cel care se autovictimizeaza ...cred ca am deschis topicul pentru ca sunt profund dezamagita..iar cu privire la celelalte avorturi, crede-ma ca nu mi am dorit o secunda sa le fac nici pe alea...insa se pare ca nici atunci n am gasit persoana potrivita...
Si mi-a fost frica sa fiu o mama singura...
Multumesc pentru raspunsul tau.



Fii serioasa, nu peste tine tre' sa treaca transpiratii reci ci pe el.
Asa o sa-l ia, moamaaa...curand cand o sa se nasca copilul si nu o sa fie pe numele lui:D
Da, sigur ca ti-a fost, e normal cand si cat esti foarte tanara.
Acum nu e cazul ( acum na, nu ca ai fii batrana, doamne fereste!) dar asculta la mine, nu-ti mai bate capul nu te incurca in a fost, nu a fost..capul sus, inainte cu bebelu'..ai sa vezi ca n-ai sa regreti nimic!
Schatt
Postat pe 30 August 2011 21:59
aici iti dau dreptate ... mai mare satisfactie in viata iti da un copil decat un barbat nebun care nu stie ce vrea ... " Mai bine manaci o paine linistita decat doua cu lacrimi ! " atata timp cat isi permite sa o ia razna fara a se gandii la consecinte lasa-l in durerea lui ... nu merita sa-ti consumi energia cu cineva care zice: '' nu stiu daca te mai iubesc " pt ca vezi D-ne nu stie sa isi asume responsabilitati, pe noi cine ne intreaba? Fii barbata Mitzo !!!
Schatt
Postat pe 30 August 2011 22:08
De la: parvati, la data 2011-08-25 13:40:18multumesc tuturor pentru sfaturi....el in continuare isi mentine pozitia ....ca "nu era planificat iar in viata totul se planifica"....cred ca am sa i returnez inelul cu care m-a cerut ca sa isi poata planifica viata in continuare cu cine vrea el


Draga vinde inelu, amaneteaza-l .... vrei sa faca ca Virinel? sa se laude la urmatoarea ce "cado" frumos ia luat cu promisunea luarii de brat in fata altarului ... fi serioasa!!! ia-ti banii si cumparai la bebe trusou de nastere !!! Succes!!!
Schatt
Postat pe 30 August 2011 22:17
De la: kudika370099, la data 2011-08-30 16:38:43Iar la chestia cu simtutl, draga mea, am folosit si prezervativ si pilule. Nu am de gand sa folosesc metoda calendarului. am simtit foarte bine ce trebuie simtit. Tu cum te-ai simtit cand avortai? Remuscari ceva? Era anestezie, dar gandurile? Cunosc fete care folosesc doar prezervativul inttodeauna, nu am auzit sa aiba probleme de tipul asta, dar in cazul unui avort si le-ar pune. Se poate avea orgasm si cu prezervativ. Daca pentru tine e mai important sa simti sperma unui barbat decat sa nu ucizi un suflet care creste in interiorul tau, inseamna ca ai un caracter aproape de zero.
Iar daca pilule au complicatii, sa stii ca si avorturile au. Cresc de exemplul riscul de cancer de col uterin. Dar lasa, ca pe tine te-a salvat "simtitul". Mai bine iti scoate cineva un embrion din uter cu o chiureta, intr-adevar. Mega-senzatie. Problema ta e ca nu s-a intamplat o data, ai facut multe avorturi si nu ai invatat nimic din asta. Da, se mai intampla, dar sa persisit la 30+ intr-o asemenea greseala mi se pare o lipsa totala de resposanbilitate. Intreaba tu vreun medic daca si-ar sfatui fiica sa avorteze sau sa ia pilule, poate te mai informezi si tu, ca zau, chiar pari o femeie de la tara dupa raspunsul ala cu simtitul.


incep sa imi doresc efectiv sa ai si tu un "accident" si sa vezi atunci ce bine te simti cand esti judecata de una ca tine...si btw, stii tu exact cate avorturi am facut? Ce te face sa afirmi ca am facut pe banda rulanta? Am spus ca am mai facut avort si stiu ce inseamna asta.
e foarte simplu sa dai cu parul...ceea ce arata calitatea ta ca om..nu am nevoie de cineva sa imi dea in cap acum ci de cineva sa imi dea un sfat, fara sa imi spuna ca sunt taranca (btw, o "doamna" cand da sfaturi le da fara sa jigneasca)...cat despre pilule, mai vedem noi daca esti haiduc daca la o analiza ti se spune ca daca le mai iei, ai risc foarte mare de accident vascular cerebral si iti apar vinisoare sparte pe toata suprafata pielii...si in caz ca nu stiai, sunt si alte metode contraceptive care pot fi folosite si nu ma refer nici la calendar, nici la pilule sau diafragme.
Si da, mai bine imi scoate cineva un embrion decat sa am un copil caruia sa nu am posibilitatea sa ii ofer o familie. Punct.
parvati
Postat pe 31 August 2011 16:28
De la: kudika370099, la data 2011-08-30 16:38:43Iar la chestia cu simtutl, draga mea, am folosit si prezervativ si pilule. Nu am de gand sa folosesc metoda calendarului. am simtit foarte bine ce trebuie simtit. Tu cum te-ai simtit cand avortai? Remuscari ceva? Era anestezie, dar gandurile? Cunosc fete care folosesc doar prezervativul inttodeauna, nu am auzit sa aiba probleme de tipul asta, dar in cazul unui avort si le-ar pune. Se poate avea orgasm si cu prezervativ. Daca pentru tine e mai important sa simti sperma unui barbat decat sa nu ucizi un suflet care creste in interiorul tau, inseamna ca ai un caracter aproape de zero.
Iar daca pilule au complicatii, sa stii ca si avorturile au. Cresc de exemplul riscul de cancer de col uterin. Dar lasa, ca pe tine te-a salvat "simtitul". Mai bine iti scoate cineva un embrion din uter cu o chiureta, intr-adevar. Mega-senzatie. Problema ta e ca nu s-a intamplat o data, ai facut multe avorturi si nu ai invatat nimic din asta. Da, se mai intampla, dar sa persisit la 30+ intr-o asemenea greseala mi se pare o lipsa totala de resposanbilitate. Intreaba tu vreun medic daca si-ar sfatui fiica sa avorteze sau sa ia pilule, poate te mai informezi si tu, ca zau, chiar pari o femeie de la tara dupa raspunsul ala cu simtitul.


incep sa imi doresc efectiv sa ai si tu un "accident" si sa vezi atunci ce bine te simti cand esti judecata de una ca tine...si btw, stii tu exact cate avorturi am facut? Ce te face sa afirmi ca am facut pe banda rulanta? Am spus ca am mai facut avort si stiu ce inseamna asta.
e foarte simplu sa dai cu parul...ceea ce arata calitatea ta ca om..nu am nevoie de cineva sa imi dea in cap acum ci de cineva sa imi dea un sfat, fara sa imi spuna ca sunt taranca (btw, o "doamna" cand da sfaturi le da fara sa jigneasca)...cat despre pilule, mai vedem noi daca esti haiduc daca la o analiza ti se spune ca daca le mai iei, ai risc foarte mare de accident vascular cerebral si iti apar vinisoare sparte pe toata suprafata pielii...si in caz ca nu stiai, sunt si alte metode contraceptive care pot fi folosite si nu ma refer nici la calendar, nici la pilule sau diafragme.
Si da, mai bine imi scoate cineva un embrion decat sa am un copil caruia sa nu am posibilitatea sa ii ofer o familie. Punct.
parvati
Postat pe 31 August 2011 16:28
Pentru Utad: tu ai intuit cel mai bine situatia asa cum este ea si regret ca a trebuit sa treci prin experienta asta
parvati
Postat pe 31 August 2011 16:33
Pentru Utad: tu ai intuit cel mai bine situatia asa cum este ea si regret ca a trebuit sa treci prin experienta asta
parvati
Postat pe 31 August 2011 16:33
Pentru Schatt: buna idee, vand inelul si iau trusou...sau platesc analizele:))) Deja am inceput sa le fac si te cam usuca:)
parvati
Postat pe 31 August 2011 16:35
am o intrebare pentru voi si in special pentru kudika 370099:
De ce cand o femeie avorteaza se considera ca e un pacat capital, dar cand o femeie pierde sarcina sau copilul se naste mort, biserica refuza sa il ingroape crestineste si sa ii faca o slujba minima pentru ca e "nebotezat" ? mie mi se pare ca se incadreaza in aceeasi categorie de pacat....nu?
Ce vina are ca s-a nascut mort si e nebotezat? nu e la fel de mare pacatul? Adica o femeie cand avorteaza, embrionul inca nu are suflet (se spuen ca sufletul intra in corp la 3 luni), dar cand copilul moare, el e deja un suflet caruia i se refuza o slujba civilizata elementara si ingroparea cu cruce...de ce? Asta asa apropo de cat de ipocriti suntem..sau dogmatici.
parvati
Postat pe 31 August 2011 16:40
buna!cred ca te inteleg perfect,pt ca am fost in situatia ta acum 3luni.acum am 6luni de sarcina si am divortat acum 2luni si am plecat la 3luni de sarcina de la el.am fost cu el 2ani.a insisistat sa ne casatorim.am facut doar cununie civila din motive financiare si m-am mutat la el acasa(casa soacrei... )din noiembrie mi-a spus ca isi doreste fff.mult un copil si sa las pastilele.facea planuri cu ce o sa fie,daca va fi fata,daca va fi baiat etc..sincer am cam fugit vreo 3luni in perioda ovulatiei ca sa vad daca e sigur de ceea ce isi doreste.am vazut ca tot se intreaba de ce nu raman odata insarcinata si tot pupa burtica si zicea ca de abia asteapta sa vina ingerasul nostru...etcin martie am hotarat sa il daruiesc si s-a implinit faptul---2sarcini :una -ectopica de care a trebuit sa ma operez laparoscopic si una in uter---care nu era in evolutie inca(aproape 2saptam)si dr.nu i-au dat nici o sansa si la o saptam.dupa operatie a inceput sa-i bata inima.am auzit-o amandoi la ecograf.el-era atat de socat ca eu nu mai intelegeam daca se bucura sau nu.de fapt era speriat,socat si nu zicea nimic si timpul trecea...(in timpul asta eu nu aveam voie sa fac dragoste sa ma enervez sau sa fac vreun efort...imaginati-va un barbat sa reziste vreo 2luni...)a inceput sa iasa seara si sa vina tot mai tarziu acasa:12,dupa1,dupa 2noaptea...fara un tel sau un sms...cauta cearta fara motiv intemeiat...si imi spune bomba cand aveam aproape 3luni ca ar fi mai bine sa fac avort...ca nu suntem pregatiti financiar,cariera,etc.,e criza...sun t curioasa cum ar fi sa-i trimitem pe barbati la avort?????!!!!!!si la un termen atat de inaintat!!!sunt curioasa ce ar spune acum pustoaica de 23ani:ca nu m-am protejat??!!!am plecat de la el si stau singura cu chirie si nu mi-e usor deloc si psihic si fizic.daca m-as intoarce in timp as fi facut avortul,chiar daca era termenul mare. ma bucur mult ca pt tine se aranjeaza lucrurile.sanatate!
helena31
Postat pe 31 August 2011 20:20
si apropo de copii nascuti morti----am nascut si eu un baietel mort de 7luni si 2,5kg in Italia si l-am adus in Romania si l-am inmormantat ca acolo dupa 2ani il arunca la groapa comuna;si preotul de la cimitir a vazut ca are o singura data trecuta pe piatra funerara si la slujba de inmormantare vroia 250euro!!!!s-a suparat foc si para ca i-am dat doar 3mil. pt 5min ...ca stia ca il aduc din Italia....am vrut sa-i fac pomana de 40zile si mi-a zis ca nu are voie ca nu e botezat...
helena31
Postat pe 31 August 2011 20:55
RELIGIE= IPOCRIZIE
La adapostul religiei se ascunde, de fapt, foarte multa spurcaciune.....
darksukkubus69
Postat pe 31 August 2011 21:49
buna Helena31....ce situatie......ajung la concluzia ca ei nu sunt niciodata pregatiti si in fata acestui fapt implinit se comporta ca niste.....ca niste....
nici la mine inca nu e batut in cuie, am avut parte de replici de genul "nu am chef sa renunt la stilul meu de viata ca sa cumpar scutece la copii", "mai bine platesc pensie alimentara decat sa imi dau toti banii pentru asta"....
sa speram ca se aranjeaza lucrurile ca discutam discutam si in final o luam iar de la capat
dar la tine chiar nu inteleg...erati casatoriti, isi dorea copilul....probabil ca atunci cand se trezesc in fata faptului implinit si incep sa vada ca se produc modificari fizice, ca apetitul sexual nu mai e acelasi...etc....se sperie...de parca ei l ar purta in pantec, ei l-ar naste si ei l-ar alapta sau creste...eu in locul tau ii spuneam, pisi pune ti pofta in cui, trebuia sa te gandesti la avort pana in trei luni, acum sa fii sanatos....
pe tine nu cred ca te ar judeca pustoaica, ti ar spune ca foarte bine ai facut ce ai facut, ideea esentiala e ca nu l-ai avortat:) ce conteaza ca n-are tata, ce conteaza ca n-ai bani ca etc....
cred ca cel mai mare soc si dezamagire este atunci cand afli ca cel care afirma sus si tare ca e langa tine...cand se intampla ceva de genul asta da bir cu fugitii
parvati
Postat pe 1 Septembrie 2011 17:14
buna Helena31....ce situatie......ajung la concluzia ca ei nu sunt niciodata pregatiti si in fata acestui fapt implinit se comporta ca niste.....ca niste....
nici la mine inca nu e batut in cuie, am avut parte de replici de genul "nu am chef sa renunt la stilul meu de viata ca sa cumpar scutece la copii", "mai bine platesc pensie alimentara decat sa imi dau toti banii pentru asta"....
sa speram ca se aranjeaza lucrurile ca discutam discutam si in final o luam iar de la capat
dar la tine chiar nu inteleg...erati casatoriti, isi dorea copilul....probabil ca atunci cand se trezesc in fata faptului implinit si incep sa vada ca se produc modificari fizice, ca apetitul sexual nu mai e acelasi...etc....se sperie...de parca ei l ar purta in pantec, ei l-ar naste si ei l-ar alapta sau creste...eu in locul tau ii spuneam, pisi pune ti pofta in cui, trebuia sa te gandesti la avort pana in trei luni, acum sa fii sanatos....
pe tine nu cred ca te ar judeca pustoaica, ti ar spune ca foarte bine ai facut ce ai facut, ideea esentiala e ca nu l-ai avortat:) ce conteaza ca n-are tata, ce conteaza ca n-ai bani ca etc....
cred ca cel mai mare soc si dezamagire este atunci cand afli ca cel care afirma sus si tare ca e langa tine...cand se intampla ceva de genul asta da bir cu fugitii
parvati
Postat pe 1 Septembrie 2011 17:14
buna Helena31....ce situatie......ajung la concluzia ca ei nu sunt niciodata pregatiti si in fata acestui fapt implinit se comporta ca niste.....ca niste....
nici la mine inca nu e batut in cuie, am avut parte de replici de genul "nu am chef sa renunt la stilul meu de viata ca sa cumpar scutece la copii", "mai bine platesc pensie alimentara decat sa imi dau toti banii pentru asta"....
sa speram ca se aranjeaza lucrurile ca discutam discutam si in final o luam iar de la capat
dar la tine chiar nu inteleg...erati casatoriti, isi dorea copilul....probabil ca atunci cand se trezesc in fata faptului implinit si incep sa vada ca se produc modificari fizice, ca apetitul sexual nu mai e acelasi...etc....se sperie...de parca ei l ar purta in pantec, ei l-ar naste si ei l-ar alapta sau creste...eu in locul tau ii spuneam, pisi pune ti pofta in cui, trebuia sa te gandesti la avort pana in trei luni, acum sa fii sanatos....
pe tine nu cred ca te ar judeca pustoaica, ti ar spune ca foarte bine ai facut ce ai facut, ideea esentiala e ca nu l-ai avortat:) ce conteaza ca n-are tata, ce conteaza ca n-ai bani ca etc....
cred ca cel mai mare soc si dezamagire este atunci cand afli ca cel care afirma sus si tare ca e langa tine...cand se intampla ceva de genul asta da bir cu fugitii
parvati
Postat pe 1 Septembrie 2011 17:14
am avut si eu o relatie ciudata cu o viitoare posibila prietena a unei foste prietene cu prietena careia ma nteleg f bine acum.
rockk
Postat pe 1 Septembrie 2011 17:21
De la: parvati, la data 2011-08-31 16:35:11Pentru Schatt: buna idee, vand inelul si iau trusou...sau platesc analizele:))) Deja am inceput sa le fac si te cam usuca:)


Daca mergi cu trimitere te costa mai putin , daca nu iti da medicul de familie, schimba-l !e inceput de luna si poti da faci mutarea linistita , macar nu plateti consultatia si eco 4 d nu te stresa sa-l faci cu 400 ron pt ca sant medici buni care vad cu cu 2d care costa 70 ron, nu apleca urechea la toti ' sfatuitorii' care te panicheaza ca tre sa faci aia sau aia( analizele si 4 eco pe toata sarcina sant ok- in sensul ca santeti sanatosi amandoi ) Bafta ... fi barbata !!!
Schatt
Postat pe 1 Septembrie 2011 20:41
De la: parvati, la data 2011-08-31 16:40:47am o intrebare pentru voi si in special pentru kudika 370099:
De ce cand o femeie avorteaza se considera ca e un pacat capital, dar cand o femeie pierde sarcina sau copilul se naste mort, biserica refuza sa il ingroape crestineste si sa ii faca o slujba minima pentru ca e "nebotezat" ? mie mi se pare ca se incadreaza in aceeasi categorie de pacat....nu?
Ce vina are ca s-a nascut mort si e nebotezat? nu e la fel de mare pacatul? Adica o femeie cand avorteaza, embrionul inca nu are suflet (se spuen ca sufletul intra in corp la 3 luni), dar cand copilul moare, el e deja un suflet caruia i se refuza o slujba civilizata elementara si ingroparea cu cruce...de ce? Asta asa apropo de cat de ipocriti suntem..sau dogmatici.


Religia omoara pe multi ... credinta te salveaza... din pacate traim intr-o societate plina de obiceiuri , dogme , prejudecati ... nu vrea popa sa-l ingroape megi la urmatorul dc nu se face din oficiul ... cat despre intratul sufletului la 3 luni eu nu am auzit si nici dovezi nu am gasit pana acum ( asta e o parere personala ) treaba e cand un spermatoziod fecundeaza un ovul se petrece o minune, explodeaza VIATA - sa o respectam!!!
Schatt
Postat pe 1 Septembrie 2011 20:48
De la: parvati, la data 2011-09-01 17:14:18buna Helena31....ce situatie......ajung la concluzia ca ei nu sunt niciodata pregatiti si in fata acestui fapt implinit se comporta ca niste.....ca niste....
nici la mine inca nu e batut in cuie, am avut parte de replici de genul "nu am chef sa renunt la stilul meu de viata ca sa cumpar scutece la copii", "mai bine platesc pensie alimentara decat sa imi dau toti banii pentru asta"....
sa speram ca se aranjeaza lucrurile ca discutam discutam si in final o luam iar de la capat
dar la tine chiar nu inteleg...erati casatoriti, isi dorea copilul....probabil ca atunci cand se trezesc in fata faptului implinit si incep sa vada ca se produc modificari fizice, ca apetitul sexual nu mai e acelasi...etc....se sperie...de parca ei l ar purta in pantec, ei l-ar naste si ei l-ar alapta sau creste...eu in locul tau ii spuneam, pisi pune ti pofta in cui, trebuia sa te gandesti la avort pana in trei luni, acum sa fii sanatos....
pe tine nu cred ca te ar judeca pustoaica, ti ar spune ca foarte bine ai facut ce ai facut, ideea esentiala e ca nu l-ai avortat:) ce conteaza ca n-are tata, ce conteaza ca n-ai bani ca etc....
cred ca cel mai mare soc si dezamagire este atunci cand afli ca cel care afirma sus si tare ca e langa tine...cand se intampla ceva de genul asta da bir cu fugitii


ooo si inca cati sant care dau bir cu fugitii... daca cauti pe net mame singure te crucesti ... un caz mediatizat mister borcea ... oare aia 10000 de euro compeseaza prezenta unui tata ? sau cum s-au simtit copii aia cand vad cum se penduleaza tatal lor pe posturi cu mandra lesinata de indragosteala ? dar sa nu intram in amanuntele cazului ... in general ( si e un fenomen ) barbatii lasa si pleca ... ce ar trebui facut ?

Schatt
Postat pe 1 Septembrie 2011 21:29
apropo de analize, stiu ca se fac cu trimitere,dar sunt o parte pe care le-am facut si care au fost cu bani (adica exact cele mai ...concludente ca sa zic asa)...si la acelea ma refeream ca te cam usuca...
parvati
Postat pe 2 Septembrie 2011 15:33
De la: parvati, la data 2011-08-29 19:51:18cred ca daca vorbim de caractere deloc deosebite, tu ai putea fi unul
as fi tare curioasa cati copii ai si daca ii ai, cu ce ii intretii ...dar fiind din caracal (scuze, dar chiar nu ma pot abtine) probabil ii trimiti la curentat pesti prin dunare...
tu de aia faci copii, ca sa aiba cine sa iti plateasca pensia? in cazul in care nu stiai, un procent din salariul tau ti se opreste lunar tocmai pentru pensia respectiva, asa ca normal ar fi sa primesti o pensie la batranete dupa ce te ai chinuit atatia ani
eventual, fa tu cinci copii si trimite i la cersit ...sau te ajuta biserica, dupa gandire pari penticostal







... citeva detalii ... nu sint din Caracal ... orasul e trecut acolo doar pentru a da apa la moara ''jmecherilor'' si ''jmecherelor'' din romanika sa isi arunce insultele de gradinitza ... am mai multi copii decit numara toata familia ta si nu merg deloc la curentat pestii din dunare ... copii, indirect iti platesc, pensia ... daca nu intelegi asta inseamna ca esti dusa rau cu pluta ... a face un copil maxim doi doar de dragul aparentelor sociale e cea mai mare IPOCRIZIE ... ca apoi sa tabariti cu gura pe ei si sa le interziceti orice doar pentru a nu pleca de linga voi ... o sa ii tineti ca pe slugi ''pe aproape'' si o sa ii ghidati continuu in viata spunindu-le povesti tragice ca sa ii ingroziti sa nu cumva sa faca vreo prostie ... voi insiva ati crescut asa ... si tu imi spui mie cit esti de ''moderna'' ... esti jalnica ... prefer sa las copii in viata si sa ISI ALEAGA ce vor ... ii las sa gindeasca, sa incerce ... nu ma indoiesc ca si eu voi fi ajutat dar nu datorita presiunilor asa cum le faceti voi ...

... din cauza unor mamashe ca voi si parintii vostri e o cocina romania ... faceti cite un copil sa nu va deranjeze confortul si cind creste il indobitociti cu propriile voastre obsesii ... ii educati sa devina cinici, egoisti, pentru ca sint ''unicii'' vostri copii ... ii educati sa isi dea cu piciorul la sentimente, la morala pentru oportunitati dubioase ... va mirati ca sinteti tratate aiurea si ca barbatii sint iresponsabili ... iar fetele oportuniste ... sint asa cum au fost EDUCATI ...

... ati inversat naturalul ... dintr-o gramada de persoane multe sint incapabile de mai mult ... daca in urma ''selectiilor'' i-ati ales intimplator chiar pe acestea nu vreti sa intelegeti ca atit pot ei si poate tocmai geniului i-ati refuzat dreptul la viata ... pentru ca nu ati vrut sa ''profitati'' de pe urma lui ... ma faceti sa rid ...

... ma bucur ca sotia nu este romanca si nu a fost ''educata'' in paranoia asta ...
marco918
Postat pe 2 Septembrie 2011 15:56
De la: Schatt, la data 2011-09-01 21:29:43
De la: parvati, la data 2011-09-01 17:14:18buna Helena31....ce situatie......ajung la concluzia ca ei nu sunt niciodata pregatiti si in fata acestui fapt implinit se comporta ca niste.....ca niste....
nici la mine inca nu e batut in cuie, am avut parte de replici de genul "nu am chef sa renunt la stilul meu de viata ca sa cumpar scutece la copii", "mai bine platesc pensie alimentara decat sa imi dau toti banii pentru asta"....
sa speram ca se aranjeaza lucrurile ca discutam discutam si in final o luam iar de la capat
dar la tine chiar nu inteleg...erati casatoriti, isi dorea copilul....probabil ca atunci cand se trezesc in fata faptului implinit si incep sa vada ca se produc modificari fizice, ca apetitul sexual nu mai e acelasi...etc....se sperie...de parca ei l ar purta in pantec, ei l-ar naste si ei l-ar alapta sau creste...eu in locul tau ii spuneam, pisi pune ti pofta in cui, trebuia sa te gandesti la avort pana in trei luni, acum sa fii sanatos....
pe tine nu cred ca te ar judeca pustoaica, ti ar spune ca foarte bine ai facut ce ai facut, ideea esentiala e ca nu l-ai avortat:) ce conteaza ca n-are tata, ce conteaza ca n-ai bani ca etc....
cred ca cel mai mare soc si dezamagire este atunci cand afli ca cel care afirma sus si tare ca e langa tine...cand se intampla ceva de genul asta da bir cu fugitii


ooo si inca cati sant care dau bir cu fugitii... daca cauti pe net mame singure te crucesti ... un caz mediatizat mister borcea ... oare aia 10000 de euro compeseaza prezenta unui tata ? sau cum s-au simtit copii aia cand vad cum se penduleaza tatal lor pe posturi cu mandra lesinata de indragosteala ? dar sa nu intram in amanuntele cazului ... in general ( si e un fenomen ) barbatii lasa si pleca ... ce ar trebui facut ?












... copii ''selectionati'' asa fac ... in ei nu mai au loc sentimente pentru altii din cauza propriului EU ... ce va mirati ... femeile i-au ''educat'' ... sa nu ''sufere'' ... saracii ... ce se naste din pisica tot soareci maninca ...

marco918
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:01
De la: parvati, la data 2011-08-31 16:40:47am o intrebare pentru voi si in special pentru kudika 370099:
De ce cand o femeie avorteaza se considera ca e un pacat capital, dar cand o femeie pierde sarcina sau copilul se naste mort, biserica refuza sa il ingroape crestineste si sa ii faca o slujba minima pentru ca e "nebotezat" ? mie mi se pare ca se incadreaza in aceeasi categorie de pacat....nu?
Ce vina are ca s-a nascut mort si e nebotezat? nu e la fel de mare pacatul? Adica o femeie cand avorteaza, embrionul inca nu are suflet (se spuen ca sufletul intra in corp la 3 luni), dar cand copilul moare, el e deja un suflet caruia i se refuza o slujba civilizata elementara si ingroparea cu cruce...de ce? Asta asa apropo de cat de ipocriti suntem..sau dogmatici.



Gresheshti...astfel de teorii''Adica o femeie cand avorteaza, embrionul inca nu are suflet (se spuen ca sufletul intra in corp la 3 luni)'' sunt eliberate de societate,de femei care ishi cauta o scuza ptr a nu avea mustrari de conshtiintza atunci cand ia o viatza prin avort.Ne luam mereu dupa ce se spune,dar niciodata nu cautam adevarul prin propriile noastre mijloace...k st ajut eu sa intzelegi treaba asta itzi dau un mic fragment din cartea Parintelui Cleopa-despre avort.
''- Prea Cuvioase, copiii care sunt avortati au suflet?

- Au! Cum sã nu aibã?

- Dintr-a câta zi au ei suflet?

- Din clipa zãmislirii. Cãci spune proorocul Ieremia: Doamne, Tu zidesti duhul omului întru zãmislire.

- Pãi, înseamnã cã sunt numai suflet, pãrinte.

- Sãmânta bãrbatului si a femeii este vie. Si atunci, în clipa împreunãrii, s-a zidit si sufletul si trupul.

- Prea Cuvioase, ce se zideste întâi la om?

- Intâi si întâi se zideste sufletul si apoi trupul. Trupul ia forma dupã suflet.''


Arutzu28
Postat pe 2 Septembrie 2011 19:35
De la: marco918, la data 2011-09-02 16:01:16
De la: Schatt, la data 2011-09-01 21:29:43
De la: parvati, la data 2011-09-01 17:14:18buna Helena31....ce situatie......ajung la concluzia ca ei nu sunt niciodata pregatiti si in fata acestui fapt implinit se comporta ca niste.....ca niste....
nici la mine inca nu e batut in cuie, am avut parte de replici de genul "nu am chef sa renunt la stilul meu de viata ca sa cumpar scutece la copii", "mai bine platesc pensie alimentara decat sa imi dau toti banii pentru asta"....
sa speram ca se aranjeaza lucrurile ca discutam discutam si in final o luam iar de la capat
dar la tine chiar nu inteleg...erati casatoriti, isi dorea copilul....probabil ca atunci cand se trezesc in fata faptului implinit si incep sa vada ca se produc modificari fizice, ca apetitul sexual nu mai e acelasi...etc....se sperie...de parca ei l ar purta in pantec, ei l-ar naste si ei l-ar alapta sau creste...eu in locul tau ii spuneam, pisi pune ti pofta in cui, trebuia sa te gandesti la avort pana in trei luni, acum sa fii sanatos....
pe tine nu cred ca te ar judeca pustoaica, ti ar spune ca foarte bine ai facut ce ai facut, ideea esentiala e ca nu l-ai avortat:) ce conteaza ca n-are tata, ce conteaza ca n-ai bani ca etc....
cred ca cel mai mare soc si dezamagire este atunci cand afli ca cel care afirma sus si tare ca e langa tine...cand se intampla ceva de genul asta da bir cu fugitii


ooo si inca cati sant care dau bir cu fugitii... daca cauti pe net mame singure te crucesti ... un caz mediatizat mister borcea ... oare aia 10000 de euro compeseaza prezenta unui tata ? sau cum s-au simtit copii aia cand vad cum se penduleaza tatal lor pe posturi cu mandra lesinata de indragosteala ? dar sa nu intram in amanuntele cazului ... in general ( si e un fenomen ) barbatii lasa si pleca ... ce ar trebui facut ?












... copii ''selectionati'' asa fac ... in ei nu mai au loc sentimente pentru altii din cauza propriului EU ... ce va mirati ... femeile i-au ''educat'' ... sa nu ''sufere'' ... saracii ... ce se naste din pisica tot soareci maninca ...


Mai taci 'perfectiune intruchipata" mata te-o invatzat cand apare copilul tau pe lume sa dai bir cu fugitii !!! sau la cati ani ai tat mata te tine de mana ? ha ? hai sa o spunem pa aia dreapta ...' normal' ca pentru domnul care si-a lasat samanta in ex iubita e mai usor sa plece in lumea larga sa hoinareasa ( in paranteza fie spus sa puna vina pa masa ca vezi D-ne asa a fost educat, ca boul nu e instare dupa 20 de ani de stat pe capul lu' masa sa se educe !!!!) dacat sa-si asume o responsabilitate care dureaza ani de zile ... daca esti asa destept, ai crescut copii ? asa ca nu mai baga liatmotiv ca lesinati de astia sant grupa mare care habar nu au ce insemna sa cresti un copil.Terorie exista da practica va omoara !!!!! V-as ameneta pe toti si nu m-ati prinde!
Schatt
Postat pe 3 Septembrie 2011 17:10
De la: marco918, la data 2011-08-26 23:41:16
De la: parvati, la data 2011-08-18 15:58:38..............as face un avort si as lua- o de la capat cu altcineva, cu riscul s nu mai pot ramane niciodata.................








... sarcina ''nedorita'' cu viitorul posibil fost ?!!! ... pai ce mai astepti ... va ce ai facut si pina acum ... de fapt problema ta se pare ca este faptul ca maimutza cu care ai stat de placere pina acum ... e panicata ... si gata declari ... sarcina nedorita ... slabe sinteti ...


dhaaa mah la facut cu morcovuuu'' ca acuma se poate !!!!!
Schatt
Postat pe 3 Septembrie 2011 17:12
la varsta ta trebuia sa fii deja mama , adica ia placut sa faca dragoste iar acum? dc da inapoi? se sperie? nu cred . nu vrea sa fie legat pe viata probabil sfatul meu devino mama chiar daca el se va retrage din viata voastra un copil e o minune ai pt ce traii , eu am 2 fete le cresc singura , e greu dar privindu le zambetul am puterea sa merg inainte
kriss01
Postat pe 4 Septembrie 2011 10:41
De la: kriss01, la data 2011-09-04 10:41:29la varsta ta trebuia sa fii deja mama , adica ia placut sa faca dragoste iar acum? dc da inapoi? se sperie? nu cred . nu vrea sa fie legat pe viata probabil sfatul meu devino mama chiar daca el se va retrage din viata voastra un copil e o minune ai pt ce traii , eu am 2 fete le cresc singura , e greu dar privindu le zambetul am puterea sa merg inainte







... esti prea ''moderna'' mamico ... cind nu trebuie ... sa vezi ce usor ti-le strica altii ... din pacate ...
marco918
Postat pe 4 Septembrie 2011 10:53
Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!
dianasan
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:14
De la: dianna26272001, la data 2011-09-04 12:14:19Buna,

Sint o mamica "singura"dak vrei sa ma numesti asa.E adevarat ca te confrunti cu o confuzie intre a avea un copil si a avea o familie,dar....draga mea...nimic in lumea asta nu te pregateste pt a deveni parinte.E MINUNAT.Sint ups and downs,dar crede-ma...e uimitor.Am fost si eu in situatia ta,dar eu am plecat,pt k simtindu-se "stins la perete"a inceput sa ma insele,si deci asta nu am supportat.
Cred tot ce ti-au scris ceilalti pe site:ca e speriat,ca ar trebui facute lucrurile intr-o anumita ordine,ca un copil ar trebui ssa fie crescut si iuubit de ambii parinti,dar.....DAR,cine spune care e neaparat prdinea?unde anume exosta un manual care sa impuna reguli?si cine spune ca tu nu poti singura?(nu maa refer financiar).Va fi greu,vei fi de multe ori cu capul pe genunchi plingind,vei fi pusa in situatii limita cind vei primi intrebari despre tati(care nu exista sau e doar uneori prezent),si nu vei sti cum sa raspunzi "corect"sa nu-ti ranesti propriul odor,dar daraga mea,viata nu e roz(si sint convinsa ca tu deja stii asta).luam un sut in fund,mergem 2 pasi in fata....k asta e viata.Lupti nu doar k sa cistigi,ci k sa traiesti.Si dak....renunti la el(iubitul),si ramai singura,nu inseamna ca e o lege sa ramai singura si sa nu te "ia cineva cu un copil"...Uite,eu am stat singura pina a implinit fiul meu(mulatru)6 nani,iar acum sint casatorita cu acel tip cu care as mai face un copil chiar daca acum am 38,si ssint batrina(cum spui tu),si chiar daca atunci cind cind l-am avut pe primul copil,am crezut din suflet ca sint batrina.Oricum ar fi,ar trebui sa nu mai "discuti'cu el despre asta,ci sa te hotarastii si sa te desparti.Abia acel "dus rece"il va trezi sau nu la realitate.Iar chestia cu "tee-am luat de nevasta k erai gravida"....oricum o va zice...k sa te raneasaca,nu pt k e adevarat.Odata in viata la o cearta,sigur ti-o va arunca,k undeva in ei barbatii au gramul acela de misoginism...
Si atunci ma intreb nu mai bine,esti si cresti copilul cu altcineva,care nu o va zice?Pt k deja sstia k ai un copil cind te-a luat?
Nu spun ca e usor sa fii mama singura,nu spun ca e usor nici macar financiar,dar WOW,credema,nimic nu se compara,cu un ghem dde om,care se pune pup te imbratiseaza si-ti spune ca te iubeste,chiar daca nu are habar in ce consta,si e totusi sincer.Sa nu mai vb despre tot ce simti cind creste in burtica ta....not ever,as renunta la asa ceva Doar pt k "tatal"si-a "scapat"un mai "antrenat"nu-l face tata in adevaratul sens al cuvintului.I-ati lucrurile,spune-i ca pleci si ca vei avea un copil.nu preciza nimic de viitor,dak v-a putea sa-l vada,dak il vrei sau nu in viata voastra.Doar spune-i ce ai hotarit TU,si gata.Dak e adevarat si ai pasa,dar e speriat,isi revine.Dak nu....va fi mai usor pt amindoi.Hey....si...enjoy tot ce-ti ofera sarcina...e amazing!!!!!Sa auzim de bine si sa aflam ce nume ai dai la bebe!!!


WELCOME TO THE CLUB!!! iti intaresc spusele !!! nici daca ''minunatu donator de l " i se rupe nimik nu se compara cu iubirea puiului de om ... un copil iti da mai multe satisfactii sufletesti care nu se compara cu un '' mutant'' de asta care habar nu are ce vrea !!!! ca norocu' ca noi femeile nu ne ''speriem'' in halul asta sa fugim, sa inselam.Nu-i usor financiar dar todeauna se gaseste o solutie iar de singura nu ramai sant barbati care prefera o mamica cu copil pentru ca e mult mai stabila din toate punctele de vedere. Succes !!!
Schatt
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:35
lasa bebe , nu mai amana!!!!! daca te iubeste te va cauta,de la urma su pan la coada barbati mai gasesti dar copii.......
yssa2010
Postat pe 4 Septembrie 2011 13:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am facut avort. Sunt o criminala 29 De la: kudika408410 10 Martie 2012 11:28
Copilasi 22 De la: kudika418821 19 Iulie 2012 20:32
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 2 De la: healthy008368 21 Decembrie 2009 12:07
posibila sarcina? 19 De la: oanyca15 5 Martie 2013 12:14
de noi 5 De la: thadoogback 5 Decembrie 2011 19:26