Setari Cookie-uri

Povestea mea!!!

Anul trecut, prin septembrie m-am certat cu prietenul apoi ne-am impacat, asa dulce a fost impacarea ca nu am folosit nimic ca sa ne protejam, timpul trecea, eu park simteam ca cv nu este in regula, m-am fost gandit si la o posibila sarcina, el bineinteles mi-a sp k sunt paranoica. El a trebuit sa plece din tara la lucru, eu la facultate, timpul trecea iar ciclul nu-mi venea, asa ca mi-am luat inima in dinti si m-am dus la ginecolog, acesta din urma mi-a spus ca nu ii sarcina ci un chist, mia dat dupaston (sau cum se scrie), acesta trebuia sa elimine chistul sau cv de genu si nu afecta sarcina dak era sa fie. Era sarcina bineinteles, avea 5 sapt si 3 zile si era posibil sa fie si sarcina extrauterina, cand am auzit am crezut k mor. Doctorul mi-a sp ca o intrerupere de sarcina la o clinica privata m-ar costa in jur de 1200lei, cu internare si toate cele. Nici eu nu stiu cum am ajuns acasa, plangeam, imi era fff frica, nu aveam cu cine sa vb despre asa cv, eram singura, prietenul fiind plecat nu puteam vb cu el, dekt seara. Oricum pentru el sigura optiune era avortul, cik nu era pregatit sa fie tata si in plus situatia financiara nu ne permitea deoarece ne tineau parintii.
A doua zi m-am dus la spitalul unde ginecologul lucra, mi-a completat o gramada de hartii, m-au pus sa astept pe coridor credk mai bine de 2 ore, dezbrakta, adik aveam un halat deasupra, a venit doctorul, m-a dus undeva sus si m-a bagat intr-un salon unde mai erau 2 femei care aveau sa faca intrerupere de sarcina, erau bucuroase, n-aveau treaba femeile, ink nici nu erau la primul avort, in schimb eu muream de frica, m-au intrebat dak sunt pt intrerupere, le-am sp ca da, si imi spuneau sa nu-mi fie frik ca nu doare si ca o sa scap fff rpd. Dupa vreo 10 min a venit o asistenta (fff draguta) si m-a luat de acolo si m-a bagat in alt salon singura, am asteptat si acolo vreo 15 min, ma rugam ( va dati seama) la doamne doamne sa nu fie sarcina extrauterina si sa scap cat mai rpd, sincer nu a fost sarcina extrauterina, ma bagat intr.o sala, unde pe jos erau borcane ( dealea in care se pun muraturi), era asistenta cu ginecologu, aman2 au incerkt sa ma calmeze, mi-au facut 2 injectii in uter, apoi a inceput sa lucreze ginecologul, nu simteam nimic, apoi am auzit un zgomot ( park era tractor) si un furtun, in 10 min a fost totul gata, knd mam dat jos dp masa aceea si am vz un borcan plin d sange ( de fapt m-am uitat in fuga, imi era frica de ce aveam sa vad) numa ca nu am fugit de acolo, sincer dureri fizice nu am avut, dar psihice, si in ziua de azi plang si ma gandeam cum era de nu avortam, de un an de zile aproape imi pun intrebarea, ce era? ( fetita, baiat).
El, nu-l doare nici in c.., n-are greturi omu, ne.am despartit, iar cea care sufera tot eu sunt, mi-a sp k mereu va fi langa mn si ca aman2 o sa trecem peste asta, ceea ce bineinteles nu s.a intamplat!!
Stiu ca multe ma judecati, si eu ma judec in fiekre zi.
Asta e povestea mea, asa ca fetelor aveti grija!!!
Daca vreti sa vb cu mn sau sa aflati mai multe sau ati trecut prin asa cv, dati.mi add vanesa.ariana@yahoo.com
kudika427927
Postat pe 29 August 2011 21:32
nah, vreau si eu sa-mi vad de ale mele ca omu' (baie,somnic, alea alea)...s'acu ma gandesc in ce sa pun muraturile la toamna...ca dupa ce am citit povestea, eu renunt la borcane
miss_darine
Postat pe 29 August 2011 21:43
nu de judecata oamenilor sa iti fie teama, ci a celui de sus!
pana una alta mergi la biserica,cauta iertare, si lasa trecutul, nu te mai gandi, este tardiv!
bemm
Postat pe 29 August 2011 21:43
Intradevar, este foarte trista povestea ta !Sper sa te refaci pe toate planurile si cat de curand sa intalnesti Fericirea!
rondina
Postat pe 29 August 2011 21:50
... Muierea asta mi-a posomorat toata ziua...
Nici Biserica nu iarta ce a facut ea, vreo 20 de ani nici sa ia Sfanta Impartasanie nu o sa aibe voie...
Copilul ala a murit in mai mult timp de cat a trait.
Sangele din borcanul ala o sa curga pe tine cat traiesti, pentru ca ai luat puiului tau dreptul de a se naste. :(
Darkmagic
Postat pe 29 August 2011 22:05
De la: miss_darine, la data 2011-08-29 21:43:07 nah, vreau si eu sa-mi vad de ale mele ca omu' (baie,somnic, alea alea)...s'acu ma gandesc in ce sa pun muraturile la toamna...ca dupa ce am citit povestea, eu renunt la borcane
Hai ca-ti dau eu pungi sau vrei butoi?
lilu_67
Postat pe 29 August 2011 22:16
imi pare tare rau sa aud asa povesti . si cred ca ar trebui sa fii puternica sa treci peste asta sa incerci sa te gandesti ca nu esti singura care a procedat asa si ca dumnezeu ne iarta daca ne dam seama de greseli si nu le mai repetam .
roxanyca
Postat pe 29 August 2011 22:39
uite ce trebuie sa stie toate tipele ce avorteaza! Sufletele trebuiesc iertate pt ca s-au grabit la intrupare intr-un moment cand mamele nu erau pregatite sa ii primeasca, apoi se cere lor iertare pt ca nu au fost lasati sa ia trup.Spovada este absolut necesara cu real regret (cainta).Trebuie sa se faca ceva pt acel suflet, el sufera de frig si foame acolo unde sant dupa avort dar, mai ales le lipseste iubirea.Si el plateste astfel vina grabei sale.Dar asta nu ajuta pe nimeni cu nimic.El trebuie expediat sus la cer cu liturghii pe care putini preoti au inteles ca trebuiesc facute.Pozitia oficiala a bisericii e alta.Poate un saman.Pana atunci, pomana unui copil, un botez pt a da inapoi un suflet lui Dumnezeu si ruga fierbinte pt iertare.Trairea sincera a rugaciunii de iertare adesata lui Dzeu poate compensa anii aceia 20 prevazuti in pravila.imi pare rau ca incompetenta medicilor te-a pus in situatia de a alege mental intre o sarcina extrauterina si un avort fara complicatii pt sanatatea ta. E si aici perfidia fortelor ce ne urasc pe noi oamenii.sa fii vigilenta si sa nu mai cazi in capcane.ai inteles cum foloseste raul oamenii ce ii fac jocul lui, cu iubire si impacare dulce.Capul pe umeri.da si tu o mica pomana unui copil, si de la mana a doua si putin laptic.Dar rosteste iertarea cu voce tare.cu forta sufletului tau.si la fel vorbeste cand ceri si tu iertare.aveti amandoi nevoie de ea.eu am primit sfatul acesta de la dna radiestezist de grad 9.stie ce verbeste.
kudika422828
Postat pe 29 August 2011 22:50
... offf ... cind te gindesti ca mii de borcane din alea se umplu zilnic in romania iti dai seama ce inseamna valorile, morala, caracterul pentru unii ... totushi o persoana care sufera pentru grozavia facuta este o persoana care merita o sansa ... si cred ca o va primi ... poate cind se va astepta cel mai putin ... mare pacat ...
marco918
Postat pe 29 August 2011 22:54
De la: kudika422828, la data 2011-08-29 22:50:34...............imi pare rau ca incompetenta medicilor te-a pus in situatia de a alege mental intre o sarcina extrauterina si un avort fara complicatii pt sanatatea ta.................








... ''medici'' ? ... scuze ... sint niste ZOMBI ... sint ca niste canibali gata sa faca orice pentru bani ... intre ei si juramintul lui Hipocrate nu mai este demult nici o legatura ... inventeaza orice pentru a le curge un ban in buzunar ... poate de asta sint incompetenti cind e vorba de o boala reala ... e usor sa inventezi sarcini extrauterine pentru bani, e usor sa inventezi boli pentru a face o cezariana ... trecind peste etica, morala, profesionalism ei cauta disperati ... banul ...

... cred ca nu exista femei, mai ales cele care sint mai in virsta. care nu pot povesti o tragedie vazuta cu ochii lor ... si ''explicata'' cu ''sarmul'' specific ginecologilor (si nu numai) ... eu stiu citeva ... groaznice ... de ce atita indiferentza ? ...

marco918
Postat pe 29 August 2011 23:02
Acuma asta e, ce poti sa mai faci? Pe viitor foloseste anticonceptionale sau prezervativ.
Armain
Postat pe 29 August 2011 23:06
De la: Armain, la data 2011-08-29 23:06:13Acuma asta e, ce poti sa mai faci? Pe viitor foloseste anticonceptionale sau prezervativ.






... asta e un paleativ ... cam pervers ... ceva trebuie schimbat fundamental in modul romanesc de gindire ... realism, valori, caracter sint lucrurile care trebuiesc ... RECUPERATE ...

marco918
Postat pe 29 August 2011 23:12
Ma cutremurat povestea ta si o zic cu sinceritate. Imi doresc doar ca Domnul sa te ajute sa treci peste aceasta trauma. Insa trebuie sa te autoajuti si tu - sa te gandestio ca ai fost nepriceputa si ai gresit insa poti sa ai si o viata frumoasa. Sfatul meu este sa incerci sa gandesti optimist tot timpul - sa ti cauti un barbat care sa-ti fie adevarat sprijin langa tine si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa obti un alt copil iar daca nu incearca doar sa te linistesti si sa traiesti o viata curata de acum inainte ....o sa-ti fie bine daca faci asa te asigur eu suta la suta de asta.

Draga mea sa ai mare mare grija de tine. Pup
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 20:57
De la: kudika427927, la data 2011-08-29 21:32:45Anul trecut, prin septembrie m-am certat cu prietenul apoi ne-am impacat, asa dulce a fost impacarea ca nu am folosit nimic ca sa ne protejam, timpul trecea, eu park simteam ca cv nu este in regula, m-am fost gandit si la o posibila sarcina, el bineinteles mi-a sp k sunt paranoica. El a trebuit sa plece din tara la lucru, eu la facultate, timpul trecea iar ciclul nu-mi venea, asa ca mi-am luat inima in dinti si m-am dus la ginecolog, acesta din urma mi-a spus ca nu ii sarcina ci un chist, mia dat dupaston (sau cum se scrie), acesta trebuia sa elimine chistul sau cv de genu si nu afecta sarcina dak era sa fie. Era sarcina bineinteles, avea 5 sapt si 3 zile si era posibil sa fie si sarcina extrauterina, cand am auzit am crezut k mor. Doctorul mi-a sp ca o intrerupere de sarcina la o clinica privata m-ar costa in jur de 1200lei, cu internare si toate cele. Nici eu nu stiu cum am ajuns acasa, plangeam, imi era fff frica, nu aveam cu cine sa vb despre asa cv, eram singura, prietenul fiind plecat nu puteam vb cu el, dekt seara. Oricum pentru el sigura optiune era avortul, cik nu era pregatit sa fie tata si in plus situatia financiara nu ne permitea deoarece ne tineau parintii.
A doua zi m-am dus la spitalul unde ginecologul lucra, mi-a completat o gramada de hartii, m-au pus sa astept pe coridor credk mai bine de 2 ore, dezbrakta, adik aveam un halat deasupra, a venit doctorul, m-a dus undeva sus si m-a bagat intr-un salon unde mai erau 2 femei care aveau sa faca intrerupere de sarcina, erau bucuroase, n-aveau treaba femeile, ink nici nu erau la primul avort, in schimb eu muream de frica, m-au intrebat dak sunt pt intrerupere, le-am sp ca da, si imi spuneau sa nu-mi fie frik ca nu doare si ca o sa scap fff rpd. Dupa vreo 10 min a venit o asistenta (fff draguta) si m-a luat de acolo si m-a bagat in alt salon singura, am asteptat si acolo vreo 15 min, ma rugam ( va dati seama) la doamne doamne sa nu fie sarcina extrauterina si sa scap cat mai rpd, sincer nu a fost sarcina extrauterina, ma bagat intr.o sala, unde pe jos erau borcane ( dealea in care se pun muraturi), era asistenta cu ginecologu, aman2 au incerkt sa ma calmeze, mi-au facut 2 injectii in uter, apoi a inceput sa lucreze ginecologul, nu simteam nimic, apoi am auzit un zgomot ( park era tractor) si un furtun, in 10 min a fost totul gata, knd mam dat jos dp masa aceea si am vz un borcan plin d sange ( de fapt m-am uitat in fuga, imi era frica de ce aveam sa vad) numa ca nu am fugit de acolo, sincer dureri fizice nu am avut, dar psihice, si in ziua de azi plang si ma gandeam cum era de nu avortam, de un an de zile aproape imi pun intrebarea, ce era? ( fetita, baiat).
El, nu-l doare nici in c.., n-are greturi omu, ne.am despartit, iar cea care sufera tot eu sunt, mi-a sp k mereu va fi langa mn si ca aman2 o sa trecem peste asta, ceea ce bineinteles nu s.a intamplat!!
Stiu ca multe ma judecati, si eu ma judec in fiekre zi.
Asta e povestea mea, asa ca fetelor aveti grija!!!
Daca vreti sa vb cu mn sau sa aflati mai multe sau ati trecut prin asa cv, dati.mi add vanesa.ariana@yahoo.com


I-as castra pe nenorocitii de barbati care "gandesc" precum iubitul tau. Eu nu stiu cum de mai poti sta cu egoistul asta langa tine...
franziska_eu
Postat pe 16 Ianuarie 2012 04:30
De la: Darkmagic, la data 2011-08-29 22:05:47... Muierea asta mi-a posomorat toata ziua...
Nici Biserica nu iarta ce a facut ea, vreo 20 de ani nici sa ia Sfanta Impartasanie nu o sa aibe voie...
Copilul ala a murit in mai mult timp de cat a trait.
Sangele din borcanul ala o sa curga pe tine cat traiesti, pentru ca ai luat puiului tau dreptul de a se naste. :(


Si nesimtitul ala cu care a conceput copilul si care a convins-o sa faca avortul si se comporta ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic, ala are suflet?

Bine ca o judecati doar pe ea, dar pe el nu.
franziska_eu
Postat pe 16 Ianuarie 2012 04:34
De la: kudika422828, la data 2011-08-29 22:50:34uite ce trebuie sa stie toate tipele ce avorteaza! Sufletele trebuiesc iertate pt ca s-au grabit la intrupare intr-un moment cand mamele nu erau pregatite sa ii primeasca, apoi se cere lor iertare pt ca nu au fost lasati sa ia trup.Spovada este absolut necesara cu real regret (cainta).Trebuie sa se faca ceva pt acel suflet, el sufera de frig si foame acolo unde sant dupa avort dar, mai ales le lipseste iubirea.Si el plateste astfel vina grabei sale.Dar asta nu ajuta pe nimeni cu nimic.El trebuie expediat sus la cer cu liturghii pe care putini preoti au inteles ca trebuiesc facute.Pozitia oficiala a bisericii e alta.Poate un saman.Pana atunci, pomana unui copil, un botez pt a da inapoi un suflet lui Dumnezeu si ruga fierbinte pt iertare.Trairea sincera a rugaciunii de iertare adesata lui Dzeu poate compensa anii aceia 20 prevazuti in pravila.imi pare rau ca incompetenta medicilor te-a pus in situatia de a alege mental intre o sarcina extrauterina si un avort fara complicatii pt sanatatea ta. E si aici perfidia fortelor ce ne urasc pe noi oamenii.sa fii vigilenta si sa nu mai cazi in capcane.ai inteles cum foloseste raul oamenii ce ii fac jocul lui, cu iubire si impacare dulce.Capul pe umeri.da si tu o mica pomana unui copil, si de la mana a doua si putin laptic.Dar rosteste iertarea cu voce tare.cu forta sufletului tau.si la fel vorbeste cand ceri si tu iertare.aveti amandoi nevoie de ea.eu am primit sfatul acesta de la dna radiestezist de grad 9.stie ce verbeste.

Mihaela_Mona_1
Postat pe 11 Mai 2013 03:55
Dar de ce a gresit acel suflet? El a venit , la porunca lui Dumnezeu! Daca ar fi sa judecam asa, cum ai spus tu, ar insemna ca Dumnezeu ar trebui sa-si ceara iertare, pentru ca a trimis un suflet, cand mama lui era nepregatita. Nu?
Mihaela_Mona_1
Postat pe 11 Mai 2013 03:58
Nu de mult timp iti dadeam un sfat pe care draga mea si eu l-am incalcat, din fericire la mine nu a fost vorba de sarcina (cel putina sa cred) - am fost pus ain situatia de a ma gandi la o posibila sarcina, imi spunea baiatul ca va fi aproape de mine dar ca el ma vrea langa el doar in concubinaj pe motivul ca desi vorbim de aproape 2 ani ne-am intalnit de 2 ori si nu ne cunoastem prea bine dar ca el ma iubeste (l-ar fi incantat si ideea unui avort ceea ce eu am exclus din start, nu stiu ce s-r fi intamplat daca as fi fost insarcinata- ins a fost cu siguranta si pentru mine o ectie tot ceea ce sa intamplat, deci acuma stau si ma inreb doar un lucru ...oare el ma iubeste sau nu ???. Parerea me aeste ca de fiecare data inainte de a face ceva trebuie sa gandim de 2 ori cel putin. Sper ca ai reusit sa te refaci! Pupic!
kudika_nikole
Postat pe 15 Mai 2013 14:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre avort, " SILENT SCREAM" 111 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
AVEM DI'TÃTI-CAFENEAUA LUI PIKARD 3 De la: geo_revitalizat 5 Aprilie 2012 15:13
cum pot infrunta o asemenea tagedie??? 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:24
Consecintele avortului 3 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:26
offf 8 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:36