Setari Cookie-uri

sa il dau in judecata pe fostul sot?

cat timp ai fost casatorita legal cu el?
mirajdan
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:10
NU MAI AM NICI UN CONTACT CU EL DIN ZIUA DIVORTULUI(LOGIC),NICI MACAR TELEFONIC,DAR MA DISPERA SOACRA CU TEL DE NUMERE NECUNOSCUTE,CU DIFERITE ACUZATII,URLETE,ETC....DE CE???EI STIU FFF.BINE CA NU AM VOIE SA MA SUPAR CA AS PUTEA PIERDE SARCINA SI CUM EU SUNT O PERSOANA CARE PUN TOTUL LA SUFLET...CRED CA VOR IN FELUL ASTA SA SCAPE DE RESPONSABILITATI.DE IMPACAT-----------CATEGORIC NU POATE FI VORBA!!!NU SUNT GENUL CARE SA ACCEPTE MACAR O INJURIE,DAR SA MAI RIDICE MANA LA MINE!!!
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:12
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:12:44NU MAI AM NICI UN CONTACT CU EL DIN ZIUA DIVORTULUI(LOGIC),NICI MACAR TELEFONIC,DAR MA DISPERA SOACRA CU TEL DE NUMERE NECUNOSCUTE,CU DIFERITE ACUZATII,URLETE,ETC....DE CE???EI STIU FFF.BINE CA NU AM VOIE SA MA SUPAR CA AS PUTEA PIERDE SARCINA SI CUM EU SUNT O PERSOANA CARE PUN TOTUL LA SUFLET...CRED CA VOR IN FELUL ASTA SA SCAPE DE RESPONSABILITATI.DE IMPACAT-----------CATEGORIC NU POATE FI VORBA!!!NU SUNT GENUL CARE SA ACCEPTE MACAR O INJURIE,DAR SA MAI RIDICE MANA LA MINE!!!

Schimba-ti nr de telefon si inca foarte repede!!!!
rondina
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:14
1AN SI 2LUNI CASATORIE,CARE TOT EL A INSISTAT SI 11LUNI DE CONCUBINAJ
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:15
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:15:201AN SI 2LUNI CASATORIE,CARE TOT EL A INSISTAT SI 11LUNI DE CONCUBINAJ


si ati divortat la starea civila?
mirajdan
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:16
DA.LA STAREA CIVILA
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:22
MI-E GREU PSIHIC.IL VISEZ NOAPTEA(FRUMOS),CA SUNTEM O FAMILIE ASA CUM MI-A DESCRIS-O EL CAND VROIA SA RAMAN INSARCINATA...DAR------------REZIST CU MULTA GREUTATE SI NU IL CONTACTEZ.CRED CA SUNT DE VINA HORMONII ASTIA CARE MA ATRAG SPRE EL...IN GENERAL-SUNT O PERSOANA F.PUTERNICA,ACUM MA STRADUIESC DIN RASPUTERI SA FIU...SI IMI CURG LACRIMI SIROAIE IN TIMP CE SCRIU...
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:31
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:22:52DA.LA STAREA CIVILA


Helena, pentru a se putea pronunta un divort la starea civila trebuie indeplinite anumite conditii, nu le voi enumera pe toate, dar voi sublinia 2 dintre ele:
1. Casatoria sa se fi incheiat cu pana la 1AN in urma; -tu ai 1 an si doua luni de casatorie
2. Sa nu existe copii minori (nascuti sau nenascuti);-tu erai insarcinata in 3-4 luni
Spui ca ai div pe motive de rele tratamente-nu-i adevarat- cel putin nu la starea civila. Daca vrei sa fi ajutata, spune exact cum stau lucrurile, altfel nu putem
mirajdan
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:34
NU M-AM ARATAT NICI IN FATA FAMILIEI,NICI A PRIETENILOR CU VREO LACRIMA.ACUM NU MA VEDE NIMENI------E BINE
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:34
?????????????????????????DE UNDE SCOTI TU ASTEA???!!!LUCREZI LA STAREA CIVILA???SAU EU SUNT NEBUNA??!!!DACA TACEAI----------FILOZOF RAMANEAI!!!INFORMEAZA-TE INAINTE SA VORBESTI!!!IN PRIMUL RAND------------E ADEVARUL CURAT CE AM DECLARAT PANA ACUM!!!NU AM CHEF DE MINCIUNI.LA STAREA CIVILA NU TE INTREABA MOTIVELE DIVORTULUI!!!SE DIVORTEAZA DE COMUN ACORD.TREBUIE SA FIE AMBII PREZENTI SA SEMNEZE SI LA DEPUNEREA CERERII SI LA PRONUNTAREA HOTARARARII PESTE 30ZILE!!!SI BURTICA DE 4LUNI----------POATE NU MI-A VAZUT-O AIA DE LA GHISEU(CA ERA CAM INALT)
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:40
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:40:51?????????????????????????DE UNDE SCOTI TU ASTEA???!!!LUCREZI LA STAREA CIVILA???SAU EU SUNT NEBUNA??!!!DACA TACEAI----------FILOZOF RAMANEAI!!!INFORMEAZA-TE INAINTE SA VORBESTI!!!IN PRIMUL RAND------------E ADEVARUL CURAT CE AM DECLARAT PANA ACUM!!!NU AM CHEF DE MINCIUNI.LA STAREA CIVILA NU TE INTREABA MOTIVELE DIVORTULUI!!!SE DIVORTEAZA DE COMUN ACORD.TREBUIE SA FIE AMBII PREZENTI SA SEMNEZE SI LA DEPUNEREA CERERII SI LA PRONUNTAREA HOTARARARII PESTE 30ZILE!!!SI BURTICA DE 4LUNI----------POATE NU MI-A VAZUT-O AIA DE LA GHISEU(CA ERA CAM INALT)


Da, sunt ofiter de stare civila, si tu minti. Si nu este ghiseu, ca e ilegal, este birou. Daca vrei doar sa fi compatimita ca esti o viitoare mama singura, e ok. Ca ti-e dor de fostul sot, e ceva normal.Daca te hartuiesc rudele fostului sot, fa o plangere la pol si chiar daca te suna cu nr ascuns, politia este organ de cercetare si stie cum sa descopere si sa demonstreze ca te hartuieste si sa ia masuri.
mirajdan
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:48
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:12:44NU MAI AM NICI UN CONTACT CU EL DIN ZIUA DIVORTULUI(LOGIC),NICI MACAR TELEFONIC,DAR MA DISPERA SOACRA CU TEL DE NUMERE NECUNOSCUTE,CU DIFERITE ACUZATII,URLETE,ETC....DE CE???EI STIU FFF.BINE CA NU AM VOIE SA MA SUPAR CA AS PUTEA PIERDE SARCINA SI CUM EU SUNT O PERSOANA CARE PUN TOTUL LA SUFLET...CRED CA VOR IN FELUL ASTA SA SCAPE DE RESPONSABILITATI.DE IMPACAT-----------CATEGORIC NU POATE FI VORBA!!!NU SUNT GENUL CARE SA ACCEPTE MACAR O INJURIE,DAR SA MAI RIDICE MANA LA MINE!!!




Nu mai tasta cu "Caps lock" pentru ca nu mai reusesc sa ma concentrez la ceea ce scrii,te rog!
Ti-a spus si Rondina,iti spun si eu;schimba-ti numarul de telefon!

Starea de disperare pe care o prezinti acum este accentuata de problemele medicale pe care le ai in acest moment,la care se adauga singuratatea si neputinta de a-ti gasi si alte preocupari,care sa te determine as depasesti situatia prezenta!
Daca te tot gandesti la fostul sot,nu ai sa rezolvi nimic!Oricum,copilul iti va aduce aminte de el toata viata,deci,acum, scoate-l din memorie!Este foarte greu sa depasesti acest prag al dezamagirii,dar nu este imposibil!Inceteaza orice contact cu acel individ pana dupa nasterea copilului,tu ai auzit de "hartuire psihica"?Cea mai buna solutie este sa consulti un avocat,sa-i spui despre modul cum te deranjeaza familia fostului sot si el va fi in masura sa te indrume, astfel incat sa poti sta linistita si sa vezi de sanatatea ta si cea a copilului nenascut!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:51
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:40:51?????????????????????????DE UNDE SCOTI TU ASTEA???!!!LUCREZI LA STAREA CIVILA???SAU EU SUNT NEBUNA??!!!DACA TACEAI----------FILOZOF RAMANEAI!!!INFORMEAZA-TE INAINTE SA VORBESTI!!!IN PRIMUL RAND------------E ADEVARUL CURAT CE AM DECLARAT PANA ACUM!!!NU AM CHEF DE MINCIUNI.LA STAREA CIVILA NU TE INTREABA MOTIVELE DIVORTULUI!!!SE DIVORTEAZA DE COMUN ACORD.TREBUIE SA FIE AMBII PREZENTI SA SEMNEZE SI LA DEPUNEREA CERERII SI LA PRONUNTAREA HOTARARARII PESTE 30ZILE!!!SI BURTICA DE 4LUNI----------POATE NU MI-A VAZUT-O AIA DE LA GHISEU(CA ERA CAM INALT)



Divortul la Oficiul de stare civila se hotaraste daca nu ai copii si mai exista si alte conditii de indeplinit ,pentru a fi solutionat pe loc,de comun acord.
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:55
MERGI LA ORICE BIROU NOTARIAL CA NU TE COSTA NIMIC SI SPUNE-I CA ESTI CASATORITA DE 1AN SI 2LUNI,NU AI DE IMPARTIT NIMIC SI NU AI COPII MINORI SI VEZI CE ITI SPUNE.COSTA CAM 800RON(DIN CATE IMI AMINTESC-- LA NOTARIAT SI VREO 5 RON LA STAREA CIVILA).SI DUPA--------------POTI SA VORBESTI.ATAT DE MULT IMI PLAC OAMENII CARE CONTRAZIC FARA CUNOSTINTA DE CAUZA...
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 15:57
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:57:08MERGI LA ORICE BIROU NOTARIAL CA NU TE COSTA NIMIC SI SPUNE-I CA ESTI CASATORITA DE 1AN SI 2LUNI,NU AI DE IMPARTIT NIMIC SI NU AI COPII MINORI SI VEZI CE ITI SPUNE.COSTA CAM 800RON(DIN CATE IMI AMINTESC-- LA NOTARIAT SI VREO 5 RON LA STAREA CIVILA).SI DUPA--------------POTI SA VORBESTI.ATAT DE MULT IMI PLAC OAMENII CARE CONTRAZIC FARA CUNOSTINTA DE CAUZA...

Mai fata, tu chiar nu intelegi ca nu ai divortat la starea civila? Nu te mai da in stamba atata ca ma si enervezi. Te invat eu pe tine cum se face contabilitate? Si inca ceva. Cand nasti , ia decizia de divort cu tine ca iti trece la tata numele fostului sot,fara acordul lui macar. Apoi te poate da in judecata si se va stabili paternitatea pe cheltuiala lui binenteles.
mirajdan
Postat pe 1 Septembrie 2011 16:03
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:57:08MERGI LA ORICE BIROU NOTARIAL CA NU TE COSTA NIMIC SI SPUNE-I CA ESTI CASATORITA DE 1AN SI 2LUNI,NU AI DE IMPARTIT NIMIC SI NU AI COPII MINORI SI VEZI CE ITI SPUNE.COSTA CAM 800RON(DIN CATE IMI AMINTESC-- LA NOTARIAT SI VREO 5 RON LA STAREA CIVILA).SI DUPA--------------POTI SA VORBESTI.ATAT DE MULT IMI PLAC OAMENII CARE CONTRAZIC FARA CUNOSTINTA DE CAUZA...


Te rog sa nu reactonezi in acest fel,toti dorim sa te ajutam intr-un fel sau altul!Tu stii mai bine situatia in care te afli,ramane sa culegi din toate spusele noastre, numai ce este folositor pentru tine si mergi mai departe!Important este ca tu sa-ti gasesti linistea si sa ai grija de tine si copilul tau.Atat!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Septembrie 2011 16:04
da-mi un nr de fax pe privat si-ti trimit toata documentatia necesara
mirajdan
Postat pe 1 Septembrie 2011 16:05
A fost de comun acord divortul.si nu scriu aici acum pt compatimire...se mai descarca omul...pt cine nu intelege--sper sa nu ajunga vreodata in situatia asta.din pacate familia mi-e cam departe si nu pot sa ii impovarez cu tristetile mele ca fiecare le are pe ale lor
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 16:06
pai,cum sa reactionez cand am scris adevarul trait pe pielea mea si imi spune ca mint.la starea civila am fost amandoi si am semnat cererea de divort si erau 2 ghisee inalte alaturate si inalte ca ne vedeau doar fetele.la semnarea deciziei de divort iarasi am fost amandoi peste 30 de zile-----------asta a fost.p.s.:multumesc pt raspunsuri si sfaturi.inca ma mai gandesc si la avocati,judecata sau daca sa ii trec numele pe certificatul copilului(nu merita)
helena31
Postat pe 1 Septembrie 2011 16:19
De la: helena31, la data 2011-09-01 16:06:33A fost de comun acord divortul.si nu scriu aici acum pt compatimire...se mai descarca omul...pt cine nu intelege--sper sa nu ajunga vreodata in situatia asta.din pacate familia mi-e cam departe si nu pot sa ii impovarez cu tristetile mele ca fiecare le are pe ale lor



Ok!Acum te linistesti?Intra pe privat(mesaje private) cu Mirajdan si o sa te ajute mai mult decat noi toti!Fii intelegatoare si in mod expres calma!Nu esti singura femeie care se confrunta cu astfel de greutati si trebuie sa inveti sa depasesti toate greutatile cu fata senina,mai ales ca porti un bebe in burtica!Bafdta si ia aminte la ce te-am sfatuit toti!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Septembrie 2011 16:20
De la: helena31, la data 2011-09-01 16:06:33A fost de comun acord divortul.si nu scriu aici acum pt compatimire...se mai descarca omul...pt cine nu intelege--sper sa nu ajunga vreodata in situatia asta.din pacate familia mi-e cam departe si nu pot sa ii impovarez cu tristetile mele ca fiecare le are pe ale lor


Draga mea, sa fi compatimit nu este un lucru tocmai rau. Situatia ta e delicata si sunt alaturi de tine si bebe cu un gand bun. Cat despre fostul tau sot, va plange mai tarziu. Esti tanara, si viata merge inainte, oricum ar fi. si nu mai fi suparata ca-i face rau lui bebe
mirajdan
Postat pe 1 Septembrie 2011 16:21
Fata, ce situatie timpita...Nu mi vine sa cred la ce s-a ajuns la voi doi...sa dea cu piciorul in tine ca sa iti provoace avort??? dupa ce si-a dorit copilul??? Tu chiar esti sigura ca il vrei in acte tata? Adica doar din dorinta de razbunare pe el si frustrarea ca nu e omul pe care ti l ai dorit, vrei sa ramai o viata legata de el si de ce ti-a facut si sa incerci sa scoti bani de la el sau e mai bine sa mergi mai departe si sa il uiti complet si de tot?
Chiar crezi ca pentru cateva milioane amarate pe care si pe alea daca ti le va da le vei obtine dupa procesul de paternitate (valoarea in bani a unui test ADN este mult mai mare decat salariul tau lunar)...adica chiar crezi ca merita sa investesti atata timp si bani in toata chestia asta doar ca sa te razbuni? Nu mai bine iti vezi tu de sarcina ta si lasa l pe el in plata Domnului, ca isi va primi ce merita din alta parte...incercand sa te lupti cu el, nu faci decat sa te mentii in starea asta...vezi mai bine de copil si uita-l...asa, cu procese si restul, vei continua sa iti otravesti viata...Go on...Asta e sfatul meu
parvati
Postat pe 1 Septembrie 2011 17:24
De la: mirajdan, la data 2011-09-01 16:03:28
De la: helena31, la data 2011-09-01 15:57:08MERGI LA ORICE BIROU NOTARIAL CA NU TE COSTA NIMIC SI SPUNE-I CA ESTI CASATORITA DE 1AN SI 2LUNI,NU AI DE IMPARTIT NIMIC SI NU AI COPII MINORI SI VEZI CE ITI SPUNE.COSTA CAM 800RON(DIN CATE IMI AMINTESC-- LA NOTARIAT SI VREO 5 RON LA STAREA CIVILA).SI DUPA--------------POTI SA VORBESTI.ATAT DE MULT IMI PLAC OAMENII CARE CONTRAZIC FARA CUNOSTINTA DE CAUZA...

Mai fata, tu chiar nu intelegi ca nu ai divortat la starea civila? Nu te mai da in stamba atata ca ma si enervezi. Te invat eu pe tine cum se face contabilitate? Si inca ceva. Cand nasti , ia decizia de divort cu tine ca iti trece la tata numele fostului sot,fara acordul lui macar. Apoi te poate da in judecata si se va stabili paternitatea pe cheltuiala lui binenteles.






... alooo ... doamna ''judecator'' ... nu va mai agatati de mici detalii poate incorect explicate si nu mai faceti pe politista din spatele blocului ... ramineti la cele mai importante aspecte ... FEMEIE ... INSARCINATA ... DIVORTATA (in timpul sarcinii) ... AGRESATA ... EA si COPILUL (psihic si fizic din timpul sarcinii) ... si e suficient ... inca nu s-a nascut acea masochista care sa inventeze toate detaliile astea ... daca minte si in ce proportie ... e doar treaba ei si va plati pentru asta ...

... cunosc o alta femeie care a luat bataie la greu si a fost data afara din casa insarcinata pentru ca si-a dorit si al doilea copil ... o fata ... si-a indurat sotul pina au facut fetele 18 ani si de abia atunci a divortat ... cu ajutorul unor straini pentru ca ''prietenii'' nu intelegeau ce are cu sotul ... o pramatie cameleonica care poza in barbat responsabil in societate dar, in afara de bataile si scandalurile regulate, a instrainat toata averea parintilor sotiei facind pe omul de afaceri ... dar si in conditiile astea femeia a dorit linistea sperata de o viata ...

marco918
Postat pe 1 Septembrie 2011 22:39
De la: kudika421339, la data 2011-09-01 14:59:47
De la: helena31, la data 2011-09-01 14:38:39MAI MULT MI-E CIUDA CA MINTE CU NERUSINARE CA NU E COPILUL LUI SI CA DE FAPT EL M-A LASAT,CA ERAM...DAR AL CUI E COPILUL------------AL SFANTULUI DUH??!!OI FI SF.ELENA SI EU NU STIAM!!! CA NU AM IESIT NICI MACAR DUPA O PAINE FARA EL.SI STIE F.BINE ASTA.NU A SCOS UN LEUT DIN BUZUNAR DE LA INCEPUTUL SARCINII SI SE MAI SI LAUDA CA ARE SERVICI DE 3000RON!!!FRUMOS,NU??!DAR,CRED CA AM INTELES CARE E MOTIVUL---------DIN CAUZA CA NU AVEAM VOIE SA INTRETINEM RELATII INTIME,DUPA 2LUNI SI-A GASIT VREO...SARITOARE IN AJUTOR



DUPA NASTERE ,VA TREBUI SA DECLARI NUMELE TATALUI COPILULUI TAU.DACA FOSTUL SOT NU VA DORI SA RECUNOASCA COPILUL,TU VA TREBUI SA DESCHIZI PROCES PENTRU STABILIREA PATERNITATII,ACEASTA IMPLICA BANI,CHIAR FOARTE MULTI,PLUS CHELTUIELI AVOCATESTI!Sfatul meu;vezi-ti de viata linistita,nu mai comunica cu nimeni din familia fostului,caci traumatizarea psihica,mai ales in cazul tau,este un factor de stres si dupa nasterea copilului,incearca sa discuti omeneste,cu fostul sot,in vederea recunoasterii copilului sau.Eu cred ca o va face pana la urma pentru ca daca tu deschizi proces pentru stabilirea paternitatii si il vei castiga,el va trebui sa-ti plateasca toate cheltuielile de judecata pe care le-ai facut si nu cred ca ii va conveni acest lucru!Barbatii sunt asa cum sunt,dar nu dispera si nu te mai incarca cu ganduri negative pentru ca tot ceea ce simti acum,se transmite fatului!


Copilul conceput in timpul casatoriei si nascut viu, va purta numele sotului, caci se prezuma (adica se presupune) prin lege ca el este tatal. Daca fostul sot are INDOIELI asupra paternitatii sale, el trebuie sa deschida actiune de stabilire(negare) a paternitatii... Imediat dupa nastere, mama va deschide actiune pentru stabilirea pensiei de intretinere a copilului si cuantumul acestei pensii! Cu acest prilej poate sa ceara ca data de la care sa inceapa calculul sumei retroactive sa cuprinda si perioada de sarcina petrecuta dupa parasirea domiciliului conjugal.
La actiunea de stabilire a pensiei de intretinere va depune actul de nastere a copilului, copia dupa sentintza de divortz ramasa definitiva si dovezi despre veniturile fostului sot. Aceste dovezi ar fi bine sa fie obtinute din timp, pentru a evita atat de des utilizatele diminuari artificiale de venituri...
maimai_no1
Postat pe 10 Septembrie 2011 14:11
exista pe net avocati care ofera consultatii juridice si iti estimeaza costurile,daca pierzi un proces poti sa platesti si 100 mil. avocatul sotului...
Pudika416607
Postat pe 10 Septembrie 2011 14:15
De la: parvati, la data 2011-09-01 17:24:16Fata, ce situatie timpita...Nu mi vine sa cred la ce s-a ajuns la voi doi...sa dea cu piciorul in tine ca sa iti provoace avort??? dupa ce si-a dorit copilul??? Tu chiar esti sigura ca il vrei in acte tata? Adica doar din dorinta de razbunare pe el si frustrarea ca nu e omul pe care ti l ai dorit, vrei sa ramai o viata legata de el si de ce ti-a facut si sa incerci sa scoti bani de la el sau e mai bine sa mergi mai departe si sa il uiti complet si de tot?
Chiar crezi ca pentru cateva milioane amarate pe care si pe alea daca ti le va da le vei obtine dupa procesul de paternitate (valoarea in bani a unui test ADN este mult mai mare decat salariul tau lunar)...adica chiar crezi ca merita sa investesti atata timp si bani in toata chestia asta doar ca sa te razbuni? Nu mai bine iti vezi tu de sarcina ta si lasa l pe el in plata Domnului, ca isi va primi ce merita din alta parte...incercand sa te lupti cu el, nu faci decat sa te mentii in starea asta...vezi mai bine de copil si uita-l...asa, cu procese si restul, vei continua sa iti otravesti viata...Go on...Asta e sfatul meu


As vrea sa completez, imi cer scuze ca nu am citit antepostarile ...
Certificatul de nastere a copilului, actul lui de identitate, se obtine de la starea civila a primariei de la domiciliul mamei, pe baza documentului constatator al nasterii emis de spitalul maternitate si a hotararii de divort ramase definitiva. Declararea identitatii copilului nascut viu este obligatia nu dreptul parintilor. Oricare parinte poate face aceste demersuri, deci, in acest caz mama va declara numele copilului : adica numele de familie al fostului sot plus numele de botez, cum ar vrea ea sa il cheme: Andrei, Dan, Victoria whatever... Pe baza datei celor doua acte, DATA la care se constata nasterea copilului si DATA la care s-a pronuntat definitiv divortul, se stabileste de catre ofiterul de stare civila daca acel copil are dreptul sa poarte numele de familie al fostului sot al mamei. Daca hotararea de divort nu este definitiva, ofiterul de stare civila este obligat sa inscrie in certificatul de nastere a copilului atat numele de familie al copilului ca fiind cel al fostului sot, cat si numele tatalui: fostul sot! Este treaba lui daca ULTERIOR va dori sa deschida el actiune de divort de stabilire a paternitatii copilului, daca neaga ca el e tatal. El plateste toate spesele unui astfel de proces... iar numele copilului se va schimba numai daca decizia judecatoreasca de anulare a paternitatii prezumate va spune ca nu el este tatal biologic. Asa stau lucrurile in cazul acesta si asa trebuie actionat in interesului copilului ce va veni pe lume. Restul... manifestarile de simpatie, opiniile despre una sau alta... sigur,trebuie sa ne spriijinim, sa fim solidare in apararea demnitatii noastre.
Copilul are dreptul la identitate si toate drepturile civile patrimoniale inca de la data conceperii lui, cu conditia sa se nasca viu. Asadar, cei doi fosti soti nu mai pot opta daca si ce declara - legea decide pentru copil, cand parintii lui sunt in dezacord sau nu locuiesc impreuna. Acest copil are dreptul nu numai la numele de familie al tatalui sau, are dreptul legal sa fie crescut, ingrijit, ocrotit si educat de parintii lui, are dreptul legal sa ii mosteneasca! Cu o singura conditie: sa se nasca viu!
maimai_no1
Postat pe 10 Septembrie 2011 15:08
of! neatentia!... este treaba lui daca ulterior va dori sa deschida actiune (nu de divort!! caci este pronuntzat deja!!) de anulare a paternitatii!
maimai_no1
Postat pe 10 Septembrie 2011 15:27
De la: mirajdan, la data 2011-09-01 16:05:34da-mi un nr de fax pe privat si-ti trimit toata documentatia necesara


Mirajdan, daca citesti asta, sa stii ca nu ti se poate da mesaj pe privat...cand dau click pe id ul tau zice ca pagina nu exista. Daca poti sa imi dai tu mesaj, ti as fi extrem de recunoscatoare....Multumesc,
parvati
Postat pe 19 Septembrie 2011 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacantaaaa 2 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 13:11
Concert Mozart Rock la Sala Palatului Exceptional! 1 De la: deliapetrescu@yahoo.com 9 Iunie 2009 18:27
Viitoare mamica cu posibilitati financiare modeste 14 De la: Stefana_Alexandra_Aflacailor_Pop_1 13 Mai 2014 09:16
Intarziere menstruatie .... 4 De la: Ioana0295 27 Ianuarie 2014 10:37
CE AJUTA LA INFERTILITATE??? 11 De la: healthy005533 10 Decembrie 2009 21:45