Setari Cookie-uri

Buna! Am nevoie de un sfat!

Am 23 de ani! La varsta de 19 ani, in primul an de facultate, l-am cunoscut pe El... am avut o relatie de 3 ani cu impacari se certuri, am fost despartiti maxim o luna! Eu l-am iubit enorm, dar el s-a obisnuit sa stea si sa primeasca , iar eu sa ii ofer! El a gresit f mult in relatia noastra, m-a inselat si m-a mintit f mult! Eu am suferit enorm, nu stiu daca pot descrie sentimentul asa, nu manacam, nu dormeam, plangeam f mult, eram extrem de vulnerabila. Dupa 3 ani, am considerat ca nu se mai poate asa, si am mers pe premisa ca daca e sa fim impreuna, vom fi! El a asteptat, crezand ca ma voi intoarce, eu mi-am dat 3 zile in care o sa ma intorc....dar nu a fost asa, nu l-am mai cautat niciodata! A revenit El in Timisoara, unde eu eram studenta la master in ultimul an, si l-am gasit la usa mea, intr-o noapte. Am mers intr-un parc din apropiere si am vb. m-a cerut de nevasta, am plans impreuna, dar i-am spus ca e prea trz....Am zis "nu". Vedeam cum se schimbase roata...in uram cu un an eu plangeam si el statea inert, acum vedeam temerile si lacrimile in ochi lui, si vedeam cum iubirea mea se conservase, nu disparuse... am petrecut alea cateva zile impreuna, el s-a purtat minunat...am zis ca poate chiar s-a sch. In viata mea aparuse un baiat minunat la care am renuntat pt El...4 luni, El s-a tinut dupa mine sa ne asatorim, am ajuns la stadiul de a ne duce la bijutier sa imi i-a masura la deget si sa ne uitam .la inele de logodna. in timpul in care eu incepusem sa visez la lucrurile astea, in care dragostea mea era mai mare decat acum 5 ani cand ne-am cunoscut, el se purta frumos dar avea pe alta... Omul nu se schimbase absolut deloc...am plecat la mare cu niste prieteni, el a plecat cu ea in vacanta si nu am aflat de la ea ci am aflat de pe fb ca ea postasa pozele si l-a etichetat. Era aceeasi data in care el imi trm msg ca sunt cel mai bun lucru care i s-a intamplat in viata si ca daca vreau relatia asta o sa o duca el in spate si ca nu vrea sa ma piarda...Cate minciuni! Am suferit enorm cand am vazut pozele cu ea...l-am sunat si mi-a zis ca a cunoscut-o cand am fost eu la mare, dar mintea, o cunostea mai demult, mi-a zis ca tine la ea dar tot pe mine ma iubeste! A trecut mai bine de o luna de atunci, timp in care sunt doar trista si plang ca am fost atat de naiva si i-am permis inca o data sa intre cu picioarele in viata mea! de cand l-am cunoscut nu am mai putut a tin la nimeni...nu stiu ce sa fac! Pe de-o parte sa-l las sa plece odata din viata mea, pe de-alta parte mi-e frica ca nu o sa mai iubesc si nu o sa ma mai pot atasa de nimeni! L-am iubit mai mult decat m-am iubit pe mine! Si in continuare o fac...:((
picatura_de_ploaie1
Postat pe 23 Septembrie 2011 09:52
Intradevar, prima iubire adevarata nu se uita niciodata. Dar cum viata e plina de surprize, e mai bine sa lasi ochii sa straluceasca si sa traiesti viata. Nu te poti crampona intr-o relatie incheiata. Nu stii ce te poate astepta maine si e bine sa fi pregatita moral
anageo25
Postat pe 23 Septembrie 2011 10:38
De la: kudika435444, la data 2011-09-23 09:52:29Am 23 de ani! La varsta de 19 ani, in primul an de facultate, l-am cunoscut pe El... am avut o relatie de 3 ani cu impacari se certuri, am fost despartiti maxim o luna! Eu l-am iubit enorm, dar el s-a obisnuit sa stea si sa primeasca , iar eu sa ii ofer! El a gresit f mult in relatia noastra, m-a inselat si m-a mintit f mult! Eu am suferit enorm, nu stiu daca pot descrie sentimentul asa, nu manacam, nu dormeam, plangeam f mult, eram extrem de vulnerabila. Dupa 3 ani, am considerat ca nu se mai poate asa, si am mers pe premisa ca daca e sa fim impreuna, vom fi! El a asteptat, crezand ca ma voi intoarce, eu mi-am dat 3 zile in care o sa ma intorc....dar nu a fost asa, nu l-am mai cautat niciodata! A revenit El in Timisoara, unde eu eram studenta la master in ultimul an, si l-am gasit la usa mea, intr-o noapte. Am mers intr-un parc din apropiere si am vb. m-a cerut de nevasta, am plans impreuna, dar i-am spus ca e prea trz....Am zis "nu". Vedeam cum se schimbase roata...in uram cu un an eu plangeam si el statea inert, acum vedeam temerile si lacrimile in ochi lui, si vedeam cum iubirea mea se conservase, nu disparuse... am petrecut alea cateva zile impreuna, el s-a purtat minunat...am zis ca poate chiar s-a sch. In viata mea aparuse un baiat minunat la care am renuntat pt El...4 luni, El s-a tinut dupa mine sa ne asatorim, am ajuns la stadiul de a ne duce la bijutier sa imi i-a masura la deget si sa ne uitam .la inele de logodna. in timpul in care eu incepusem sa visez la lucrurile astea, in care dragostea mea era mai mare decat acum 5 ani cand ne-am cunoscut, el se purta frumos dar avea pe alta... Omul nu se schimbase absolut deloc...am plecat la mare cu niste prieteni, el a plecat cu ea in vacanta si nu am aflat de la ea ci am aflat de pe fb ca ea postasa pozele si l-a etichetat. Era aceeasi data in care el imi trm msg ca sunt cel mai bun lucru care i s-a intamplat in viata si ca daca vreau relatia asta o sa o duca el in spate si ca nu vrea sa ma piarda...Cate minciuni! Am suferit enorm cand am vazut pozele cu ea...l-am sunat si mi-a zis ca a cunoscut-o cand am fost eu la mare, dar mintea, o cunostea mai demult, mi-a zis ca tine la ea dar tot pe mine ma iubeste! A trecut mai bine de o luna de atunci, timp in care sunt doar trista si plang ca am fost atat de naiva si i-am permis inca o data sa intre cu picioarele in viata mea! de cand l-am cunoscut nu am mai putut a tin la nimeni...nu stiu ce sa fac! Pe de-o parte sa-l las sa plece odata din viata mea, pe de-alta parte mi-e frica ca nu o sa mai iubesc si nu o sa ma mai pot atasa de nimeni! L-am iubit mai mult decat m-am iubit pe mine! Si in continuare o fac...:((
Ai sa mai iubesti,stai linistita ,iar fiecare dragoste este in felul ei diferita de la o relatie la alta.In schimb ca sa iubesti din nou trebuie sa vrei tu insuti si sa spui adio unui trecut care iti face rau.Esti tinara,viata are cursul ei dar numai de tine depinde incotro te duci.Un alt lucru pe care nu il pot intelege este cum mai poti iubi pe cineva care te-a ranit si care te-a dezamagit in halul asta!
kudika1993
Postat pe 23 Septembrie 2011 10:48
incearca sa te mobilizezi daca te-a inselat o data,de doua ori in mod cert va continua asa.
Lasa-l in plata lui si tu incearca sa-ti vezi de viata,e greu daca l-ai iubit.Tu ai incercat,i-ai dat o a doua sansa de care el nu a stiut sa profite,e bine totusi ca nu s-a ajuns la casatorie si la copii.
Fi fata desteapta si bucura-te de fiecare zi in care nu esti cu el .Este o vorba care mi-o spunea mama mie cand eram tinerica ,"soarele va rasari si la geamul tau " ,asa ca fi tare ,in mod cert va aparea intr-un final si sufletul tau pereche.
piscolino
Postat pe 23 Septembrie 2011 10:54
De la: kudika435444, la data 2011-09-23 09:52:29Am 23 de ani! La varsta de 19 ani, in primul an de facultate, l-am cunoscut pe El... am avut o relatie de 3 ani cu impacari se certuri, am fost despartiti maxim o luna! Eu l-am iubit enorm, dar el s-a obisnuit sa stea si sa primeasca , iar eu sa ii ofer! El a gresit f mult in relatia noastra, m-a inselat si m-a mintit f mult! Eu am suferit enorm, nu stiu daca pot descrie sentimentul asa, nu manacam, nu dormeam, plangeam f mult, eram extrem de vulnerabila. Dupa 3 ani, am considerat ca nu se mai poate asa, si am mers pe premisa ca daca e sa fim impreuna, vom fi! El a asteptat, crezand ca ma voi intoarce, eu mi-am dat 3 zile in care o sa ma intorc....dar nu a fost asa, nu l-am mai cautat niciodata! A revenit El in Timisoara, unde eu eram studenta la master in ultimul an, si l-am gasit la usa mea, intr-o noapte. Am mers intr-un parc din apropiere si am vb. m-a cerut de nevasta, am plans impreuna, dar i-am spus ca e prea trz....Am zis "nu". Vedeam cum se schimbase roata...in uram cu un an eu plangeam si el statea inert, acum vedeam temerile si lacrimile in ochi lui, si vedeam cum iubirea mea se conservase, nu disparuse... am petrecut alea cateva zile impreuna, el s-a purtat minunat...am zis ca poate chiar s-a sch. In viata mea aparuse un baiat minunat la care am renuntat pt El...4 luni, El s-a tinut dupa mine sa ne asatorim, am ajuns la stadiul de a ne duce la bijutier sa imi i-a masura la deget si sa ne uitam .la inele de logodna. in timpul in care eu incepusem sa visez la lucrurile astea, in care dragostea mea era mai mare decat acum 5 ani cand ne-am cunoscut, el se purta frumos dar avea pe alta... Omul nu se schimbase absolut deloc...am plecat la mare cu niste prieteni, el a plecat cu ea in vacanta si nu am aflat de la ea ci am aflat de pe fb ca ea postasa pozele si l-a etichetat. Era aceeasi data in care el imi trm msg ca sunt cel mai bun lucru care i s-a intamplat in viata si ca daca vreau relatia asta o sa o duca el in spate si ca nu vrea sa ma piarda...Cate minciuni! Am suferit enorm cand am vazut pozele cu ea...l-am sunat si mi-a zis ca a cunoscut-o cand am fost eu la mare, dar mintea, o cunostea mai demult, mi-a zis ca tine la ea dar tot pe mine ma iubeste! A trecut mai bine de o luna de atunci, timp in care sunt doar trista si plang ca am fost atat de naiva si i-am permis inca o data sa intre cu picioarele in viata mea! de cand l-am cunoscut nu am mai putut a tin la nimeni...nu stiu ce sa fac! Pe de-o parte sa-l las sa plece odata din viata mea, pe de-alta parte mi-e frica ca nu o sa mai iubesc si nu o sa ma mai pot atasa de nimeni! L-am iubit mai mult decat m-am iubit pe mine! Si in continuare o fac...:((




Iti citesc randurile gandindu-ma,ca, uneori,este bine ca barbatii sa-si bata joc de femeile care desi au fost dezamagite o data de catre iubitii lor,accepta ca acestia sa recidiveze in acelasi comportament,poate asa ,doamnele respective se vor dezmetici si vor trata propriile relatii cu mai multa maturitate!In cazul tau,tu esti de plans si fostul-actualul-fostul iubit este de aplaudat pentru ca si-a jucat rolul de escroc sentimental cu mare arta si prefacatorie!
Iti inteleg sentimentul de dragoste pe care l-ai nutrit si dupa cum observ,inca il ai pentru acel barbat si inteleg si lipsa de iubire pe care o manifestai in cea de-a doua relatie,asa se intampla cand femeia iubeste din toata inima,ii este foarte greu sa se ataseze sentimental de o alta persoana si uneori,chiar nu reuseste,tocmai din motivul cramponarii sentimentale in vechea relatie!Pe de alta parte,nimic nu este imposibil,poti oricand sa te reinventezi ca femeie si sa purcezi pe alt drum,in sens opus celui deja parcurs,ce a fost plin de dureri si dezamagiri!
Iubitul tau,chiar daca a trecut ceva timp de la despartirea voastra,a revenit in viata ta cu aceleasi apucaturi,cu aceleasi minciuni,recurgand pentru a nu stiu cat oara ,la jocul seductiei cu alta femeie,deci,el nu s-a schimbat in nicio privinta vis-a-vis de tine si sentimentele tale ,in plus de asta,a venit si cu cererea in casatorie,printr-un act jucat meschin si patetic,dar vin si te intreb;De ce nu ati plecat impreuna la mare? Care a fost motivul pentru care ati plecat separati?Nu ti s-a parut anormal acest fapt?In ceea ce priveste femeia cu care a plecat la mare,nu ar trebui sa te intereseze prea mult persoana ei pentru ca este insignifianta,este doar una dintre femeile ,ce s-au perindat prin viata fostului tau iubit si vor mai fi si altele!
Esti foarte trista , usor debusolata si iti este teama ca nu mai poti iubi!!!!! Din punctul meu de vedere,este o stare caracteristica femeilor ,ce iubesc mai mult decat pe ele insele,ceea ce traiesti si tu in acest moment!Trebuie sa-ti impui sa treci peste aceste momente neplacute, sa ai multa rabdare cu tine si
sa lucrezi cu psihicul tau, astfel incat sa depasesti greul starii actuale!Nu trebuie sa te gandesti la o rereimpacare cu acel barbat,caci nu este cazul!Falsitatea de care a dat dovada ,ar trebui sa-ti fie impulsul de a renunta la el si la trecutul trait alaturi de el!Incertitudinea,ca nu mai poti iubi nu trebuie sa o iei in considerare in acest moment,trebuie sa treaca ceva timp pana cand o sa iti poti reconsidera sentimentele,esti o persoana sensibila si daca nu-ti impui autocontrolul ,nu o sa te redresezi!Revigoreaza-te printr-o altfel de atitudine,remonteaza-te fizic si psihic si mergi mai departe,caci,alta cale nu exista in acest moment!Parerea mea!
RAINBOWLADY
Postat pe 23 Septembrie 2011 11:00
Esti inca foarte tanara... Vei mai iubi cu siguranta... Ca sa dai o sansa altcuiva insa, trebuie sa pui capat relatiei in care esti si sa nu te mai uiti inapoi. Daca tot privesti in urma, nu vei putea sa te desprinzi niciodata de acest om care nu e decat un mincinos care si-a batut joc de tine. Esti foarte naiva, trebuie sa incerci sa cobori cu picioarele pe pamant si sa deschizi bine ochii. Nu mai crede toate gogosile ce ti se spun, fii mai precauta.
Micaell
Postat pe 23 Septembrie 2011 11:14
Pai lasa-l in pace. Si ``durerea`` ta, de fapt obsesia ta pentru el va ajunge la final, cu timpul. Nu poti iubi un om care iti face atata rau. Ai rabdare, timpul le rezolva pe toate.
Eva32
Postat pe 24 Septembrie 2011 22:56
Caz asemanator cu al meu ... Chiar cu vreo 3-4 luni a venit inapoi la mine. Si ghici ce? Avea prietena. Si imi zicea mincinosu' ca nu ma poate uita si povesti de genu :-j Pana cand l-am vazut cu prietena lui, ca dupa nu a mai zis nimic. Lasu'. Eu, am ajuns sa cred ca sunt ,,roata de rezerva", cand nu are pe nimeni, vine inapoi. Si eu am mers pe zicala asta: Daca ne e dat sa fim impreuna, o sa fim. Dar decat sa fii roata de rezerva, si sa suferi in continuare ... mai bine il lasi :( Doare, asta e. Timpul le vindeca pe toate. Oricum eu nu-l mai pot primii in viata mea dupa ce a facut. Eu simt ca nu trebuie sa fiu cu el, dar tu? Poate el chiar te iubeste daca a venit pana la usa ta plangand si cu gandul la casatorie ... Succes! :)
kudika226325
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:56
Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Am vrut sa aud si alte opinii, nu doar gandurile oamenilor care ma inconjoara! Are o importanta deosebita parerea voastra, pt ca nu ma cunoasteti si puteti sa fiti obiectivi! Si va multumesc din suflet ca a-ti renuntat la cateva minute din viata voastra pt a-mi da un sfat! Numai bine va doresc!>:D
picatura_de_ploaie1
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:19
De la: kudika421339, la data 2011-09-23 11:00:07
De la: kudika435444, la data 2011-09-23 09:52:29Am 23 de ani! La varsta de 19 ani, in primul an de facultate, l-am cunoscut pe El... am avut o relatie de 3 ani cu impacari se certuri, am fost despartiti maxim o luna! Eu l-am iubit enorm, dar el s-a obisnuit sa stea si sa primeasca , iar eu sa ii ofer! El a gresit f mult in relatia noastra, m-a inselat si m-a mintit f mult! Eu am suferit enorm, nu stiu daca pot descrie sentimentul asa, nu manacam, nu dormeam, plangeam f mult, eram extrem de vulnerabila. Dupa 3 ani, am considerat ca nu se mai poate asa, si am mers pe premisa ca daca e sa fim impreuna, vom fi! El a asteptat, crezand ca ma voi intoarce, eu mi-am dat 3 zile in care o sa ma intorc....dar nu a fost asa, nu l-am mai cautat niciodata! A revenit El in Timisoara, unde eu eram studenta la master in ultimul an, si l-am gasit la usa mea, intr-o noapte. Am mers intr-un parc din apropiere si am vb. m-a cerut de nevasta, am plans impreuna, dar i-am spus ca e prea trz....Am zis "nu". Vedeam cum se schimbase roata...in uram cu un an eu plangeam si el statea inert, acum vedeam temerile si lacrimile in ochi lui, si vedeam cum iubirea mea se conservase, nu disparuse... am petrecut alea cateva zile impreuna, el s-a purtat minunat...am zis ca poate chiar s-a sch. In viata mea aparuse un baiat minunat la care am renuntat pt El...4 luni, El s-a tinut dupa mine sa ne asatorim, am ajuns la stadiul de a ne duce la bijutier sa imi i-a masura la deget si sa ne uitam .la inele de logodna. in timpul in care eu incepusem sa visez la lucrurile astea, in care dragostea mea era mai mare decat acum 5 ani cand ne-am cunoscut, el se purta frumos dar avea pe alta... Omul nu se schimbase absolut deloc...am plecat la mare cu niste prieteni, el a plecat cu ea in vacanta si nu am aflat de la ea ci am aflat de pe fb ca ea postasa pozele si l-a etichetat. Era aceeasi data in care el imi trm msg ca sunt cel mai bun lucru care i s-a intamplat in viata si ca daca vreau relatia asta o sa o duca el in spate si ca nu vrea sa ma piarda...Cate minciuni! Am suferit enorm cand am vazut pozele cu ea...l-am sunat si mi-a zis ca a cunoscut-o cand am fost eu la mare, dar mintea, o cunostea mai demult, mi-a zis ca tine la ea dar tot pe mine ma iubeste! A trecut mai bine de o luna de atunci, timp in care sunt doar trista si plang ca am fost atat de naiva si i-am permis inca o data sa intre cu picioarele in viata mea! de cand l-am cunoscut nu am mai putut a tin la nimeni...nu stiu ce sa fac! Pe de-o parte sa-l las sa plece odata din viata mea, pe de-alta parte mi-e frica ca nu o sa mai iubesc si nu o sa ma mai pot atasa de nimeni! L-am iubit mai mult decat m-am iubit pe mine! Si in continuare o fac...:((




Iti citesc randurile gandindu-ma,ca, uneori,este bine ca barbatii sa-si bata joc de femeile care desi au fost dezamagite o data de catre iubitii lor,accepta ca acestia sa recidiveze in acelasi comportament,poate asa ,doamnele respective se vor dezmetici si vor trata propriile relatii cu mai multa maturitate!In cazul tau,tu esti de plans si fostul-actualul-fostul iubit este de aplaudat pentru ca si-a jucat rolul de escroc sentimental cu mare arta si prefacatorie!
Iti inteleg sentimentul de dragoste pe care l-ai nutrit si dupa cum observ,inca il ai pentru acel barbat si inteleg si lipsa de iubire pe care o manifestai in cea de-a doua relatie,asa se intampla cand femeia iubeste din toata inima,ii este foarte greu sa se ataseze sentimental de o alta persoana si uneori,chiar nu reuseste,tocmai din motivul cramponarii sentimentale in vechea relatie!Pe de alta parte,nimic nu este imposibil,poti oricand sa te reinventezi ca femeie si sa purcezi pe alt drum,in sens opus celui deja parcurs,ce a fost plin de dureri si dezamagiri!
Iubitul tau,chiar daca a trecut ceva timp de la despartirea voastra,a revenit in viata ta cu aceleasi apucaturi,cu aceleasi minciuni,recurgand pentru a nu stiu cat oara ,la jocul seductiei cu alta femeie,deci,el nu s-a schimbat in nicio privinta vis-a-vis de tine si sentimentele tale ,in plus de asta,a venit si cu cererea in casatorie,printr-un act jucat meschin si patetic,dar vin si te intreb;De ce nu ati plecat impreuna la mare? Care a fost motivul pentru care ati plecat separati?Nu ti s-a parut anormal acest fapt?In ceea ce priveste femeia cu care a plecat la mare,nu ar trebui sa te intereseze prea mult persoana ei pentru ca este insignifianta,este doar una dintre femeile ,ce s-au perindat prin viata fostului tau iubit si vor mai fi si altele!
Esti foarte trista , usor debusolata si iti este teama ca nu mai poti iubi!!!!! Din punctul meu de vedere,este o stare caracteristica femeilor ,ce iubesc mai mult decat pe ele insele,ceea ce traiesti si tu in acest moment!Trebuie sa-ti impui sa treci peste aceste momente neplacute, sa ai multa rabdare cu tine si
sa lucrezi cu psihicul tau, astfel incat sa depasesti greul starii actuale!Nu trebuie sa te gandesti la o rereimpacare cu acel barbat,caci nu este cazul!Falsitatea de care a dat dovada ,ar trebui sa-ti fie impulsul de a renunta la el si la trecutul trait alaturi de el!Incertitudinea,ca nu mai poti iubi nu trebuie sa o iei in considerare in acest moment,trebuie sa treaca ceva timp pana cand o sa iti poti reconsidera sentimentele,esti o persoana sensibila si daca nu-ti impui autocontrolul ,nu o sa te redresezi!Revigoreaza-te printr-o altfel de atitudine,remonteaza-te fizic si psihic si mergi mai departe,caci,alta cale nu exista in acest moment!Parerea mea!
picatura_de_ploaie1
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:21
De la: picatura_de_ploaie1, la data 2011-09-25 17:19:48Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Am vrut sa aud si alte opinii, nu doar gandurile oamenilor care ma inconjoara! Are o importanta deosebita parerea voastra, pt ca nu ma cunoasteti si puteti sa fiti obiectivi! Si va multumesc din suflet ca a-ti renuntat la cateva minute din viata voastra pt a-mi da un sfat! Numai bine va doresc!>:D


Daca vrei pe cineva sa te consoleze, un baiat virgin, dragut...lasa-mi un mesaj

Baiat_virgin
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:22
Am plecat separat la mare pentru ca eu nu stiam daca sunt sigura de faptul ca vreau sa ma reimpac cu el, mai ales ca se pune prob de o casatorie, plus ca am avut ceva divergente inainte cu vreo 2 zile sa plecam...asa ca am preferat sa merg cu fetele, asa cum planuisem cu cateva luni in urma! Consider ca nimic nu e intamplator! Puteam sa merg cu el la mare, sa ne impacam, sa retraiesc acele momente din timpul relatiei, in care stateam 24 din 24 de h impreuna, mi-ar fi revenit toate sentimentele si apoi cand as fi aflat ca iar umbla cu una, l-as fi iertat, asa cum am facut-o mereu! Prapastia s-a adancit intre noi, mult mai mult acum....si consider ca definitiv! ultima data cand am vorbit si mi-a zis ca e cu alta dar ca tot pe mine ma iubeste, i-am spus ca e timpul sa dam dovada de maturitate, ca avem o varsta ( el are 27 de ani) si e timpul sa ne vedem de drumurile noastre si i-am zis deasemenea ca ii doresc ca Ea, sa sparga tiparul " cum l-am iubit eu, nu-l va mai iubi nimeni" (asta imi zicea mereu El, ca nu-l va mai iubi nimeni cum l-am iubit eu). Acum sunt mai linistita, sunt hotarata sa-l las acolo unde ii este locul...in trecut! Nu o sa ii mai permit sa mai intre cu bocancii in viata mea niciodata! Din toata relatia asta, nu m-am ales decat cu cicatrici in suflet si cu vrajeli frumoase din partea lui( cum l-am iubit eu...., ca sunt unul din putinele lucruri bune din viata lui etc). Din pacate...aceste vorbe nu au sters lacrimile de pe obrajii mei! Faptul ca i-am iertat atatea, nu a fost datorita faptului ca am fost fericita cu el sau ca el m-a iubit enorm de mult, ci ceea ce m-a facut sa trag de relatia asta, au fost sentimentele mele! Faptul ca devenisem dependenta de el, desi niciodata nu am fost oarba...ca se zice ca dragostea e oarba! Nu! Am fost constienta de fiecare data de greseala , minciuna sau infidelitatea pe care i-am iertat-o, am fost tot timpul constienta ca nu se va schimba, dar am vrut sa sper! Astazi imi doresc un barbat care sa imi ofere ce ii ofer si eu, astazi imi doresc un barbat in bratele caruia sa plang de fericire, ceea ce nu am facut-o niciodata! Astazi imi doresc UN BARBAT!!! nU un Las care se crede barbat prin numarul femeilor pe care le enumera ca le-a avut!
picatura_de_ploaie1
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:36
De la: picatura_de_ploaie1, la data 2011-09-25 17:36:16Am plecat separat la mare pentru ca eu nu stiam daca sunt sigura de faptul ca vreau sa ma reimpac cu el, mai ales ca se pune prob de o casatorie, plus ca am avut ceva divergente inainte cu vreo 2 zile sa plecam...asa ca am preferat sa merg cu fetele, asa cum planuisem cu cateva luni in urma! Consider ca nimic nu e intamplator! Puteam sa merg cu el la mare, sa ne impacam, sa retraiesc acele momente din timpul relatiei, in care stateam 24 din 24 de h impreuna, mi-ar fi revenit toate sentimentele si apoi cand as fi aflat ca iar umbla cu una, l-as fi iertat, asa cum am facut-o mereu! Prapastia s-a adancit intre noi, mult mai mult acum....si consider ca definitiv! ultima data cand am vorbit si mi-a zis ca e cu alta dar ca tot pe mine ma iubeste, i-am spus ca e timpul sa dam dovada de maturitate, ca avem o varsta ( el are 27 de ani) si e timpul sa ne vedem de drumurile noastre si i-am zis deasemenea ca ii doresc ca Ea, sa sparga tiparul " cum l-am iubit eu, nu-l va mai iubi nimeni" (asta imi zicea mereu El, ca nu-l va mai iubi nimeni cum l-am iubit eu). Acum sunt mai linistita, sunt hotarata sa-l las acolo unde ii este locul...in trecut! Nu o sa ii mai permit sa mai intre cu bocancii in viata mea niciodata! Din toata relatia asta, nu m-am ales decat cu cicatrici in suflet si cu vrajeli frumoase din partea lui( cum l-am iubit eu...., ca sunt unul din putinele lucruri bune din viata lui etc). Din pacate...aceste vorbe nu au sters lacrimile de pe obrajii mei! Faptul ca i-am iertat atatea, nu a fost datorita faptului ca am fost fericita cu el sau ca el m-a iubit enorm de mult, ci ceea ce m-a facut sa trag de relatia asta, au fost sentimentele mele! Faptul ca devenisem dependenta de el, desi niciodata nu am fost oarba...ca se zice ca dragostea e oarba! Nu! Am fost constienta de fiecare data de greseala , minciuna sau infidelitatea pe care i-am iertat-o, am fost tot timpul constienta ca nu se va schimba, dar am vrut sa sper! Astazi imi doresc un barbat care sa imi ofere ce ii ofer si eu, astazi imi doresc un barbat in bratele caruia sa plang de fericire, ceea ce nu am facut-o niciodata! Astazi imi doresc UN BARBAT!!! nU un Las care se crede barbat prin numarul femeilor pe care le enumera ca le-a avut!




Da,ai mare dreptate cand spui ca nu este nimic intamplator in aceasta viata!Fiecare pas pe care il facem,chiar daca lasa urme de sange in inima noastra,se dovedeste in final ca fiind facut in favoarea evolutiei proprii si nu in defavoarea ei!Si esecurile ne pot cali,ne pot conduce pe alte cai,diferite de cele deja parcurse de catre noi!Tu ,dominata de propriile sentimente,refuzai sa accepti adevarata fata a iubitului tau si totusi,constienta fiind,ai continuat o relatie in virtutea tururor iesirilor si comportamentului neadecvat,ale iubitului tau!Si aceasta o faceai indemnata de iubirea ,ce i-o purtai!Lasa iubirea de o parte si incearca sa -l vezi cu ochii realitatii!Nu-i asa, ca are alta chip si anume acela al barbatului slab,incapabil sa -si stapaneasca instinctele animalice?Incearca sa inregistrezi toate trairile tale din trecut la capitolul ""pierderi" si invata sa traiesti cu adevarat,iubind un barbat adevarat,caci mai exista barbati care stiu sa iubeasca femeia si sa se daruiasca ei!Durerile proprii ,transforma-le in speranta vie!Sigur o sa mai poti iubi,dreptul de a iubi ne -a fost daruit o data cu suflul vietii,numai ca pentru a cunoaste victoria,trebuie sa gusti si din amareala infrangerii!
RAINBOWLADY
Postat pe 25 Septembrie 2011 19:23
Imi vine sa rad...si asta pentru ca am trait exact acelasi lucru....omul nu se schimba....lasa-l....lasa-l in lumea lui...gandste-te LA TINE!
Alexandra_Neagu_1
Postat pe 26 Septembrie 2011 16:02
offf, barbatii astia ar tb batuti pana isi revin la realitate....distrug tineerele asa, le iau toata inocenta si le lasa pustiite si in lacrimi.... draga, nu il mai lasa pe respectivul sa mai intre in viata ta, schimba tot ce ar putea sa il faca sa te mai deranjeze vreodata...nr de tel, adresa - dk e cazul - id de mess...totul ptr ca altfel nu vei reusi sa scapi.... si eu am patit la fel, slava domnului ca nu a durat atat! si tot asa, l-am iertat dupa o perioada si el era si cu alta....asta m-a ranit enorm, dar tb sa te pretuiesti pe tine acum, sa pui interesele tale sa primeze, sa nu il mai lasi sa te raneasca sa il alungi din viata si din inima ta ptr totdeauna ptr ca nu merita! si acum, ca esti asa sensibila eu iti sugerez sa iti iei liber de la relatii ptr o perioada ca sa te refaci si sa nu te mai lasi prostita asa de usor de barbati! esti tanara, te vei reface si iti vei gasi pe cel care sa te merite cu adevarat! asta tot din experienta iti zic, o zi buna, fruntea sus
kudika021451
Postat pe 26 Septembrie 2011 18:13
MA BUCUR CA TOTI AU FOST ALATURI DE TINE.STI CE AI DE FACUT
LASA-L SI TIMPUL VA REZOLVA TOATE.VEI MAI IUBI.SI-TI VEI DA SEAMA CUI TREBUIE SA-I DAI TOTUL.SINT SIGURA CA EL A RAMAS LA STADIUL DE ADOLESCENT IMATUR.MAI LASA-L PINAI VINE MINTE LA CAP SI TU VEZI-TI DE VIATA TA.INTR-UN CUVINT,EL NU TE MERITA!!!
Titanika
Postat pe 26 Septembrie 2011 18:49
Va multumesc din suflet pentru sfaturile si gandurile voastre bune! O seara placuta va doresc! :)
picatura_de_ploaie1
Postat pe 26 Septembrie 2011 20:51
viata= un castel cu multe camere neexplorate...fiecare usa deschisa, o lume noua de cucerit...fiecare usa inchisa, dorinta de a o deschide pe urmatoarea...pana vei gasi acea camera care te va face sa nu-ti mai doresti sa o explorezi pe urmatoarea
miss_darine
Postat pe 26 Septembrie 2011 21:01
De la: piscolino, la data 2011-09-23 10:54:16Este o vorba care mi-o spunea mama mie cand eram tinerica ,"soarele va rasari si la geamul tau " ,asa ca fi tare ,in mod cert va aparea intr-un final si sufletul tau pereche.

Si a rasarit?
Armain
Postat pe 26 Septembrie 2011 22:50
Nu, ca era miezul noptii
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 22:52
De la: picatura_de_ploaie1, la data 2011-09-23 09:52:29 Dupa 3 ani, am considerat ca nu se mai poate asa, si am mers pe premisa ca daca e sa fim impreuna, vom fi! El a asteptat, crezand ca ma voi intoarce, eu mi-am dat 3 zile in care o sa ma intorc....dar nu a fost asa, nu l-am mai cautat niciodata!

De fapt sfatul cel mai bun ti l-ai dat tu singura, acum 2 ani. Trebuia sa ai incredere in judecata si instinctul tau de atunci, s-au dovedit corecte.
Armain
Postat pe 26 Septembrie 2011 22:54
Pana la urma nu am inteles: Cine a pierdut si cine a castigat? Mai este deschisa lista cu pariuri?
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 22:59
Iti dai seama ce judecata extraordinara a avut daca i-au trebuit trei ani sa se dumireasca.Si un melc s-ar fi miscat mai repede.
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:01
De la: picatura_de_ploaie1, la data 2011-09-26 20:51:45Va multumesc din suflet pentru sfaturile si gandurile voastre bune! O seara placuta va doresc! :)
Esti o fata foarte educata,culta,cu bun simt si acest cioban nu merita sa-ti spele nici picioarele.Ai sa vezi ca o sa intilnesti pe cineva care o sa te merite,sa te respecte si sa te iubeasca!Intodeauna dupa ploaie vine soare,draga mea!
kudika1993
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:05
In mod normal fiecare isi spala picioarele singur.Suzuki avea un prieten caruia ii miroseau asa de tare picioarele, incat atunci cand nevasta-sa de buna credinta a vrut sa i le spele, a cazut cu sapun cu tot in lighean.
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:10
Omul acesta este un escroc sentimental, din pacate ai fost victima minciunilor sau a incapacitatii lui psihice de a face o alegere serioasa.Stiu ca te simti trista si tradata dar cel mai bun lucru care s-a intamplat a fost ca ai aflat ce a facut si ai realizat cat de parsiv e.Nu merita sa il ierti,daca te vei casatori cu el ai fi nevoita sa ii suporti aventurile extraconjugale iar daca vei avea copii va fi si mai dificil.Esti tanara si inteligenta vei cunoaste pe cineva care sa te iubesca si sa te aprecieze.Incearca momentan sa cauti compania prietenelor si a familiei si iti va fi mult mai usor sa depasesti aceasta perioada.Considera ca a fost doar un vis urat care a trecut,fii puternica.Capul sus!
kudika50ani
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:24
Ma surprinzi Porumbito. O femeie desteapta este pacalita de un prost.Nu se poate asa ceva.Este ca si cum ai spune ca o amsie a inghitit un delfin care umbla cu gura cascata prin Marea Neagra.
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:27
Tine capul sus dar nu neglija unde iti pui picioarele. De multe ori acestea reusesc sa rastalmaceasca cele mai bune rationamente luand locul capului
kudika023770
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fidelitate 16 De la: healthy017339 10 Februarie 2014 07:17
heeey :) o sugestie va rog? :D 11 De la: Flowers 16 Martie 2011 13:56
ce retete culinare mai stiti? 34 De la: denis_roxana 26 Februarie 2011 13:09
Ajutor cosuri pe fund 20 De la: glitzypinky69 13 Septembrie 2016 16:49
eu capricorn....el fecioara 3 De la: Elyaa 29 Aprilie 2011 11:47