Setari Cookie-uri

va rog ajutati-ma...m-am saturat de dragostea asta....

Buna ziua tuturor!!! Numele meu este Khadijha, sunt araboiaca am 14 ani si de 2 ani traiesc o poveste de dragoste imposibila. Poate ca veti spune ca e prea devreme pentru dragoste, dar aceste sentiment nu vine cand vrem noi...De 2 ani sunt indragostita de un arab de varsta mea. Suntem in aceeasi scoala, iar clasele noastre sunt una langa cealalta. La inceput l-am iubit in secret, apoi afland colegii mei, dupa ceva timp a aflat si el. Acum un an mi-a spus ca parerea lui este ca nu ne potrivim, ca nu vrea sa ma faca sa sufar, dar nu e singurul arab asa ca sfatul sau e sa ma reindragostesc. Am incercat, dar nu am reusit...Ma gandesc in fiecare secunda la el...Si cel mai tare ma doare ca in loc sa se comporte ca un arab, a preluat caracterul occidental....se uita dupa fete care isi arata formele, cu parul desfacut, machiate, nu ca mine care respect religia noastra si port hainele islamice pentru a-mi pastra castitatea si puritatea si pt a mi arata corpul doar in fata viitorului sot...AJUTATI-MA VA ROG, dati-mi sfaturi pentru a il uita......Mie frica ca nu ma voi putea casatorii niciodata din cauza faptului ca e mereu in gandurile si mintea mea.


Multumesc anticipat, ( Sukran jazilan)
khadijha97
Postat pe 6 Noiembrie 2011 19:47
intai lasa-ma sa ma minunez...pt 14 ani scrii prea cursiv si prea corect
on topic: stai linistita ca toate am trecut prin iubiri adolescentine....cat de curand, il vei uita si va aparea un alt baiat la orizont
miss_darine
Postat pe 6 Noiembrie 2011 19:55
Hmmm, cred ca am vazut filmul asta.
alegro6543
Postat pe 6 Noiembrie 2011 19:56
De la: alegro6543, la data 2011-11-06 19:56:21Hmmm, cred ca am vazut filmul asta.



ilumax_76
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:07
Vrajeala...
ilumax_76
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:09
De la: miss_darine, la data 2011-11-06 19:55:52 intai lasa-ma sa ma minunez...pt 14 ani scrii prea cursiv si prea corect
on topic: stai linistita ca toate am trecut prin iubiri adolescentine....cat de curand, il vei uita si va aparea un alt baiat la orizont


tu esti prea occidentala! ar putea muri fata daca aude cate iubiri ai avut pana la 40 de ani
PICCKARD
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:09
De la: miss_darine, la data 2011-11-06 19:55:52 intai lasa-ma sa ma minunez...pt 14 ani scrii prea cursiv si prea corect
on topic: stai linistita ca toate am trecut prin iubiri adolescentine....cat de curand, il vei uita si va aparea un alt baiat la orizont


pai daca la 14 ani nu scri cursiv si inteligent, atunci cand? n-auzi ca e araboaica si sigur stie si limba araba si engleza la perfectie
astia nu si-o trag cu profesorii ca coardele romance
PICCKARD
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:12
De la: PICCKARD, la data 2011-11-06 20:09:59
tu esti prea occidentala! ar putea muri fata daca aude cate iubiri ai avut pana la 40 de ani

ia zi tu tata omidu'...cate iubiri am avut eu?
miss_darine
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:13
De la: alegro6543, la data 2011-11-06 19:56:21Hmmm, cred ca am vazut filmul asta.

are cumva si o continuare?...undeva in jurul varstei de 20 ani?
miss_darine
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:15
De la: alegro6543, la data 2011-11-06 19:56:21Hmmm, cred ca am vazut filmul asta.

zi-ne si noua finalul
steffy91
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:32
De la: khadijha97, la data 2011-11-06 19:47:31Buna ziua tuturor!!! Numele meu este Khadijha, sunt araboiaca am 14 ani si de 2 ani traiesc o poveste de dragoste imposibila. Poate ca veti spune ca e prea devreme pentru dragoste, dar aceste sentiment nu vine cand vrem noi...De 2 ani sunt indragostita de un arab de varsta mea. Suntem in aceeasi scoala, iar clasele noastre sunt una langa cealalta. La inceput l-am iubit in secret, apoi afland colegii mei, dupa ceva timp a aflat si el. Acum un an mi-a spus ca parerea lui este ca nu ne potrivim, ca nu vrea sa ma faca sa sufar, dar nu e singurul arab asa ca sfatul sau e sa ma reindragostesc. Am incercat, dar nu am reusit...Ma gandesc in fiecare secunda la el...Si cel mai tare ma doare ca in loc sa se comporte ca un arab, a preluat caracterul occidental....se uita dupa fete care isi arata formele, cu parul desfacut, machiate, nu ca mine care respect religia noastra si port hainele islamice pentru a-mi pastra castitatea si puritatea si pt a mi arata corpul doar in fata viitorului sot...AJUTATI-MA VA ROG, dati-mi sfaturi pentru a il uita......Mie frica ca nu ma voi putea casatorii niciodata din cauza faptului ca e mereu in gandurile si mintea mea.


Multumesc anticipat, ( Sukran jazilan)


Asa si?Ori civilizatia autohtona a avut un impact mai mult decat pozitiv,asupra evolutiei tale profesionale,ori ne minti in ceea ce priveste varsta ,de ingheata apele!Totusi ,exista si cateva inadvertente in ceea ce priveste propria-ti exprimare in scris!Una peste alta,esti indragostita ,dar problema arzatoare nu este reciproca!Ce poti sa faci acum?Regulile in amor neimpartasit,sunt aceleasi,indiferent carei natii apartii si caror culturi si reguli de ordine interioara,ar trebui sa te supui!Daca el nu te iubeste,ia-o ca atare,dragoste cu sila nu se pote face,decat prin impunerea fortei,ceea ce in cazul tau nu se aplica!Esti o copila,in tara ta sunt alte obiceiuri si traditii,dar iubirea este aceeasi,teoretic,ea trebuie sa fie bilaterala si impartasita reciproc!Scoateti-l din minte,mai exista si alti baieti arabi,nu este obligatoriu sa ramai cu gandul dus la ceva irealizabil!
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Noiembrie 2011 20:50
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va spun sincer wallahi nu mint. Am 14 ani si la 12 mam indragositi pentru prima data de acest baiat. Stiu ca sunt mica, dar timpul va trece si cam peste 4 ani ma voi casatorii. Inca odata va multumesc tuturor :X
khadijha97
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:43
De la: khadijha97, la data 2011-11-07 14:43:29 Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va spun sincer wallahi nu mint. Am 14 ani si la 12 mam indragositi pentru prima data de acest baiat. Stiu ca sunt mica, dar timpul va trece si cam peste 4 ani ma voi casatorii. Inca odata va multumesc tuturor :X



Este obligatoriu sa faci acest pas?Stiu,asa va dicteaza obiceiurile,cultura,dogma religioasa,dar pana si lumea voastra s-a emancipat,exista o deschidere spre lumea occidentala,ati evoluat,sincer,mi se pare ca fiind o prostie incheierea ,deseori fortata, casatoriei la varste fragede!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:55
Draga mea,
Daca doresti sa-mi asculti sfatul, vei avea numai de castigat. Dupa cate stiu voi, arabii, aveti niste legi scrise si nescrise destul de aspre. Spre binele tau, ai rabdare sa mai cresti si ascultati parintii. Stiu ca iubirea doare, focul dragostei te mistuie si nu te mai poti concentra decat la EL. Incearca si pondereaza-ti sentimentele. Ai tot timpul inainte. Mai mult, toti barbatii sunt la fel. Nu exista dragoste curata! Concentreaza-te asupra studiului si fa-ti o cariera, ca sa poti trai pe picioarele tale. Gandeste pozitiv! Viata e frumoasa si nu se merita sa suferi din dragoste. Eu am trecut prin ce treci tu. Acum am o varsta si iti vorbesc din propria-mi experienta. Te pupa, Paula si ai grija de tine.
annhel
Postat pe 21 Noiembrie 2011 10:39
stai doar linistita ca toate am trecut prin asta incearca sa te gandesti la lucrurile urate pe care le face si ai sa vezi ca o sa il uiti




kudika411600
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:31
nu iti va fi usor dar o sa iti treaca sunt doar fluturasi aceea colorati care iti trec acum prin stomac dar o sa zboare ai sa vezi doar fii optimista si ai incredere in tine






kudika411600
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:33
Ce cauta o araboaica pe un site romanesc , si cum de vb. asa bine corect , si cursiv ramaneste.Nu foloseste nici macar "k"-urile care le folosesc copii de varsta ei sau chiar mai mari
The_Exile
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:38
De la: Yharr, la data 2011-11-23 19:38:26Ce cauta o araboaica pe un site romanesc , si cum de vb. asa bine corect , si cursiv ramaneste.Nu foloseste nici macar "k"-urile care le folosesc copii de varsta ei sau chiar mai mari

te cauta pe tine...
steffy91
Postat pe 23 Noiembrie 2011 20:07
De la: khadijha97, la data 2011-11-06 19:47:31Buna ziua tuturor!!! Numele meu este Khadijha, sunt araboiaca am 14 ani si de 2 ani traiesc o poveste de dragoste imposibila. Poate ca veti spune ca e prea devreme pentru dragoste, dar aceste sentiment nu vine cand vrem noi...De 2 ani sunt indragostita de un arab de varsta mea. Suntem in aceeasi scoala, iar clasele noastre sunt una langa cealalta. La inceput l-am iubit in secret, apoi afland colegii mei, dupa ceva timp a aflat si el. Acum un an mi-a spus ca parerea lui este ca nu ne potrivim, ca nu vrea sa ma faca sa sufar, dar nu e singurul arab asa ca sfatul sau e sa ma reindragostesc. Am incercat, dar nu am reusit...Ma gandesc in fiecare secunda la el...Si cel mai tare ma doare ca in loc sa se comporte ca un arab, a preluat caracterul occidental....se uita dupa fete care isi arata formele, cu parul desfacut, machiate, nu ca mine care respect religia noastra si port hainele islamice pentru a-mi pastra castitatea si puritatea si pt a mi arata corpul doar in fata viitorului sot...AJUTATI-MA VA ROG, dati-mi sfaturi pentru a il uita......Mie frica ca nu ma voi putea casatorii niciodata din cauza faptului ca e mereu in gandurile si mintea mea.


Multumesc anticipat, ( Sukran jazilan)



Araboaica,coran,dragoste de la 12 ani......

Nu sint adepta casatoriei minorilor......dar-mite din alta religie de unde constat ca nu cunosc regulile islamice .FETITA mai esti la scoala?Daca da,atunci continuo,poate viitorul iti rezerva o viata mai buna plina de realizari.Iar prietenul ce-l ai, il poti uita......incet....in timp.
Titanika
Postat pe 25 Noiembrie 2011 10:24
De la: khadijha97, la data 2011-11-07 14:43:29 Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va spun sincer wallahi nu mint. Am 14 ani si la 12 mam indragositi pentru prima data de acest baiat. Stiu ca sunt mica, dar timpul va trece si cam peste 4 ani ma voi casatorii. Inca odata va multumesc tuturor :X



Esti obligata sa te casatoresti?-de parinti sau de religie?Tu vrei cu adevarat?
Titanika
Postat pe 25 Noiembrie 2011 10:28
De la: steffy91, la data 2011-11-23 20:07:59
De la: Yharr, la data 2011-11-23 19:38:26Ce cauta o araboaica pe un site romanesc , si cum de vb. asa bine corect , si cursiv ramaneste.Nu foloseste nici macar "k"-urile care le folosesc copii de varsta ei sau chiar mai mari

te cauta pe tine...


Moaaaaaaaaa ce idee mi-ai dat ma fac arab ... si-mi iau 7 neveste
The_Exile
Postat pe 25 Noiembrie 2011 10:29
De la: Yharr, la data 2011-11-25 10:29:27
De la: steffy91, la data 2011-11-23 20:07:59
De la: Yharr, la data 2011-11-23 19:38:26Ce cauta o araboaica pe un site romanesc , si cum de vb. asa bine corect , si cursiv ramaneste.Nu foloseste nici macar "k"-urile care le folosesc copii de varsta ei sau chiar mai mari

te cauta pe tine...


Moaaaaaaaaa ce idee mi-ai dat ma fac arab ... si-mi iau 7 neveste

apoi a fi vai de capu si jebu tau de sa duc alea la sopinguiala deodata
piscolino
Postat pe 25 Noiembrie 2011 10:35
La 12 ani deja te-ai indragostit de acel baiat? Esti sigura ca nu confunzi simpatia cu iubirea? Inca nu esti suficient de matura incat sa vorbesti de iubire.
Si nici nu ma mir ca el nu simte la fel, fiindca majoritatea baietilor se maturizeaza cu aproximativ doi ani mai tarziu decat fetele.
Eu zic sa nu pui asa accent pe sentimente de pe acum, sa-ti vezi de studii si oricum ai tot timpul din lume sa gasesti pe cineva care sa iti impartaseasca asteptarile.
emilia85
Postat pe 25 Noiembrie 2011 10:46
Buna dragalasa!eu te inteleg ca vrei sa-ti respecti religia dar daca el deja a gustat din placerile vietii occidentale si nu vrea sa fie cu tine,de aceea nu vea,ca sa nu te faca sa suferi,probabil i-ar placea sa traiasca altfel decat iti doresti tu...si nu ai ce sa-i faci..asa ca tanara cum esti ai o viata in fata sa gasesti al baiat care sa vrea sa traiti o poveste de dragoste asa cum iti doresti tu...nu dispera ca lumea nu a inceput si nu se termina cu el...bafta dragalasa...!
mimishor957
Postat pe 30 Noiembrie 2011 09:51
La profilul fetei scrie : BUCURESTI. Poate fata provine dintr-o familie unde mama e romanca iar tatal arab. Scrie corect ceea ce e de admirat ..sau de necrezut.Prea corect pentru varsta ei .
Spune ca acel baiat este arab , dar nu mentioneaza unde se petrece actiunea.Studiezi la o scoala arabeasca sau e scoala normala de cartier?
Poate intra in calcul si varianta ca persoana care a postat acest topic sa fie studenta la o facultate cu profil sociologic/psihologie si cauta sa faca diverse studii in ceea ce priveste relatiile diverselor culturi .Si cum vad cei din afara acest tip de relatie.Sau poate vrea sa scrie o carte.
Dece nu scrie cineva ceva in araba , dar nici atunci nu poate fi o solutie pentru ca oricand exista traducatori.
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 10:21
De la: khadijha97, la data 2011-11-06 19:47:31Buna ziua tuturor!!! Numele meu este Khadijha, sunt araboiaca am 14 ani si de 2 ani traiesc o poveste de dragoste imposibila. Poate ca veti spune ca e prea devreme pentru dragoste, dar aceste sentiment nu vine cand vrem noi...De 2 ani sunt indragostita de un arab de varsta mea. Suntem in aceeasi scoala, iar clasele noastre sunt una langa cealalta. La inceput l-am iubit in secret, apoi afland colegii mei, dupa ceva timp a aflat si el. Acum un an mi-a spus ca parerea lui este ca nu ne potrivim, ca nu vrea sa ma faca sa sufar, dar nu e singurul arab asa ca sfatul sau e sa ma reindragostesc. Am incercat, dar nu am reusit...Ma gandesc in fiecare secunda la el...Si cel mai tare ma doare ca in loc sa se comporte ca un arab, a preluat caracterul occidental....se uita dupa fete care isi arata formele, cu parul desfacut, machiate, nu ca mine care respect religia noastra si port hainele islamice pentru a-mi pastra castitatea si puritatea si pt a mi arata corpul doar in fata viitorului sot...AJUTATI-MA VA ROG, dati-mi sfaturi pentru a il uita......Mie frica ca nu ma voi putea casatorii niciodata din cauza faptului ca e mereu in gandurile si mintea mea.


Multumesc anticipat, ( Sukran jazilan)


Parerea mea este sa stai linistita si sa nu te gandesti ink aa maritat. Inceara sa-l uiti pe baiatul de care ai zis. Eential in viata este sa gasesti un barbat care sa te respecte si nu te grabi...ai putea de asemenea sa renunti la traditia arabeasca...insa nu te indemn prea tare am si eu alta religie si stiu ce inseamna sa-ti incalci principile. Eu daca as fi in locul tau as face ce as crede ca e mai bine pentru mine. Asadar fa ceea ce te indeamna sufletul sa-ti fie bine....Astept vesti de la tine...
kudika_nikole
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:15
مرحبا بالجميع! اسمي أنا Khadijha هي العربية 14 و 2 سنة تعيش قصة حب مستحيلة. ربما تقولون انه من المبكر جدا للصداقة ، ولكن هذا الشعور لا يأتي عندما نريد... وسنتين في حالة حب مع سني العربية. ونحن في نفس المدرسة وفصول لدينا هي جنبا إلى جنب. في البداية كنت أحب في الخفاء، ومعرفة زملائي، وبعد حين انه المستفادة. وقبل عام قال لي ان رأيه هو أننا لا تتطابق، وقال انه لا يريد ان يجعل لي يعانون، ولكن ليس ذلك فقط العربية هي نصيحته للسقوط في الحب. حاولت ولكنها فشلت... أنا أعتقد أن كل ثانية منه... والرجل الذي يصب بدلا من التصرف كعربي، تولى الطابع الغربي.... الفتيات الذين اعتنوا أشكال العرض ، مع الشعر خففت، بالمكياج، وليس مثلي الذين يحترمون ديننا الإسلامي وارتداء الملابس للحفاظ على العفة والطهارة ، وبلدي للجسم فقط لاظهار زوج المستقبل... ساعدني من فضلك، وإعطاء أنصح لك أن ننسى الخوف...... الأربعاء انني لن تكون قادرة على الإطلاق على الزواج لانها دائما في
أفكاري والعقل .

يرجع الفضل في ذلك مسبقا ، (Sukran jazilan)

GODZILA
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:26
De la: GODZILA, la data 2011-11-30 11:26:00مرحبا بالجميع! اسمي أنا Khadijha هي العربية 14 و 2 سنة تعيش قصة حب مستحيلة. ربما تقولون انه من المبكر جدا للصداقة ، ولكن هذا الشعور لا يأتي عندما نريد... وسنتين في حالة حب مع سني العربية. ونحن في نفس المدرسة وفصول لدينا هي جنبا إلى جنب. في البداية كنت أحب في الخفاء، ومعرفة زملائي، وبعد حين انه المستفادة. وقبل عام قال لي ان رأيه هو أننا لا تتطابق، وقال انه لا يريد ان يجعل لي يعانون، ولكن ليس ذلك فقط العربية هي نصيحته للسقوط في الحب. حاولت ولكنها فشلت... أنا أعتقد أن كل ثانية منه... والرجل الذي يصب بدلا من التصرف كعربي، تولى الطابع الغربي.... الفتيات الذين اعتنوا أشكال العرض ، مع الشعر خففت، بالمكياج، وليس مثلي الذين يحترمون ديننا الإسلامي وارتداء الملابس للحفاظ على العفة والطهارة ، وبلدي للجسم فقط لاظهار زوج المستقبل... ساعدني من فضلك، وإعطاء أنصح لك أن ننسى الخوف...... الأربعاء انني لن تكون قادرة على الإطلاق على الزواج لانها دائما في
أفكاري والعقل .

يرجع الفضل في ذلك مسبقا ، (Sukran jazilan)



Draga Godzila , mi se pare mie sau asta e un text tradus cu Google?
Nu cumva e chiar prima postare a ei , tradusa cu serviciul google translate
Mayyyyana
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:31
nu,eu m-am chinuit sa traduc...nu cred ca google stie sa traduca asa perfect...
GODZILA
Postat pe 30 Noiembrie 2011 11:35
De la: miss_darine, la data 2011-11-06 20:15:51
De la: alegro6543, la data 2011-11-06 19:56:21Hmmm, cred ca am vazut filmul asta.

are cumva si o continuare?...undeva in jurul varstei de 20 ani?

Mi-am adus aminte de un serial (telenovela) care mi-a placut in principal pentru amestecul asta de occident cu traditii necunoscute (mie cel putin) si anume "Clona". Si acum imi rasuna in minte melodia din film. Superba ! (parerea mea). Drept urmare am cazut in butoiul cu melanocolie
luchianramona
Postat pe 30 Noiembrie 2011 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
well despre barbatii in functie de zodie...fideli sau infideli? 54 De la: ubita_mea2003 13 Martie 2012 17:26
eu balanta.....el taur 3 De la: kudika086825 17 Septembrie 2011 09:50
Eu balanta el Feciora 16 De la: kristinaristea 16 August 2009 23:34
femeia-pesti si barbatul-sagetator 4 De la: kudika071053 26 Septembrie 2009 19:35
Eu taur,el balanta 3 De la: kudika098923 27 Iulie 2010 02:38