Setari Cookie-uri

Ce sa fac ???

Ne cunoastem de cateva luni , am devenit cei mai buni prieteni , desi am simtit din prima o atractie care ne sufoca .
Am evitat-o , am negat-o , am incercat sa ne prefacem ca nu se intampla nimic , am incercat sa rup legatura cu el , dar din pacate sau fericire mediul ne tine legati vrem nu vrem.

Am cazut la un moment dat amandoi in ceea ce nu vroiam nici unul desi ne doream f mult. Ne-am pierdut unul in bratele celuilalt si desi a avut ocazia nu a mers foarte departe si il apreciez enorm pt asta. Pt ca era posibil sa fi regretat ( eu .. )

Am reusit sa rup legatura cu el o perioada scurta , dar el continua sa ma caute. Si cum poti uita o persoana care nu vrea sa te lase s-o uiti ?!


Nu e ceea ce am auzit la altii , nu e vorba de sex , nici de avantaje de pe urma asta , nu e distractie si atat , e altceva.
Si singurul lui pacat este ca a jurat credinta alteia in urma cu 6 ani si singurul meu pacat este ca am fost omul care s-a bagat in ceea ce se spune " si omul sa nu desparta..."


Singurul nostru regret este ca ne-am cunoscut prea tarziu si singura intrebare este daca va fi vreodata al meu fara ca lucrul asta sa ma faca sa ma simt vinovata .


Si sunt sigura ca el e persoana potrivita pt mine si daca maine m-ar intreba cineva ce cred despre sufletul meu pereche , i-as spune ca l-am cunoscut si pierdut deja .
art77
Postat pe 1 Decembrie 2011 11:52
De la: art77, la data 2011-12-01 11:52:04Ne cunoastem de cateva luni , am devenit cei mai buni prieteni , desi am simtit din prima o atractie care ne sufoca .
Am evitat-o , am negat-o , am incercat sa ne prefacem ca nu se intampla nimic , am incercat sa rup legatura cu el , dar din pacate sau fericire mediul ne tine legati vrem nu vrem.

Am cazut la un moment dat amandoi in ceea ce nu vroiam nici unul desi ne doream f mult. Ne-am pierdut unul in bratele celuilalt si desi a avut ocazia nu a mers foarte departe si il apreciez enorm pt asta. Pt ca era posibil sa fi regretat ( eu .. )

Am reusit sa rup legatura cu el o perioada scurta , dar el continua sa ma caute. Si cum poti uita o persoana care nu vrea sa te lase s-o uiti ?!


Nu e ceea ce am auzit la altii , nu e vorba de sex , nici de avantaje de pe urma asta , nu e distractie si atat , e altceva.
Si singurul lui pacat este ca a jurat credinta alteia in urma cu 6 ani si singurul meu pacat este ca am fost omul care s-a bagat in ceea ce se spune " si omul sa nu desparta..."


Singurul nostru regret este ca ne-am cunoscut prea tarziu si singura intrebare este daca va fi vreodata al meu fara ca lucrul asta sa ma faca sa ma simt vinovata .


Si sunt sigura ca el e persoana potrivita pt mine si daca maine m-ar intreba cineva ce cred despre sufletul meu pereche , i-as spune ca l-am cunoscut si pierdut deja .



Deci sa inteleg ca te-ai indragostit de un barbat casatorit!!!!Daca detii constiinta,culpabilitatea te va urmari tot timpul de acum incolo!Femeia va ramane,intotdeauna,singura care va regreta si va suferi in urma a astfel de complicatii!Draga mea,eu nu am incredere in barbatii casatoriti ,care isi insala partenerele ,carora le-a jurat asa zisa credinta!Sa lasam de o parte romantismul,erotismul,relatiei tale,caci,acestea vor fi mereu umbrite de faptul ca mai exista cineva ,pe care iubitul tau il imparte cu tine,asta daca se mentine la jocul duplicitar!Declari existenta sufletului pereche,in persoana acelui barbat,dar vin si te intreb;cum te poti alatura unui om care insala,minte si insista asupra unei legaturi anormale spun eu!Da,eu una,nu agreez tradarea in cuplu si nici nu vreau sa incerc sa inteleg persoanele care aleg o astfel de cale!Daca tu crezi ca vei putea trece peste mustrarile de constiinta,aduse de faptul ca acel barbat este casatorit,si vei continua pe acest drum,intervenind radical in casnicia lui,despartindu-l ,atunci nu vei suferi prea mult sau,chiar deloc!Daca am putea pune intr-o balanta,partile de vina ,ale fiecaruia dintre voi,cred ca cea a acelui individ ar reiesi in evidenta si acest lucru il anticipez ,intrucat el este deja angrenat intr-o casnicie si ar trebui sa fie mai demn in ceea ce-l priveste si in ceea ce o priveste pe sotia lui,si referitor la casnicie in general!El este unul dintre miile de barbati de asemenea factura!Tu?Tu esti, doar o femeie care a facut greseala de a se indragosti de un barbat insurat!Mai departe,decizi singura!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:15
Precizez ca nu am avut relatii sexuale , daca mica scapare de a ajunge la preludiu se poate numi altfel.

Planul lui este sa divorteze . Cu sotia nu se mai intelege de ceva timp , dar il tine pe loc teama ca se va simti vinovat daca isi abandoneaza copilul si faptul ca mama lui il va monta impotriva lui .


Nu eu sunt motivul pt care el doreste sa renunte la familie . Prin mine poate doar a realizat ca acasa nu are ce-si doreste si ca relatia lui s-a bazat in ultimii ani pe compromis din partea lui.


Si tin sa precizez ca nu el e primul care a calcat stramb..la un moment dat chiar s-a pus problema unui test de paternitate din cauza ca sotia lui n-a fost chiar usa de biserica,


Eu il inteleg ...desi e ciudat . Eu probabil as fi facut la fel si multi altii . S-a casatorit la 23 ani , si-a luat prea multe responsabilitati prea devreme si la un moment dat a rabufnit si acum nimic nu mai e ok .


art77
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:25
Nu ne-ai spus care-i situatia lui... De ce nu divorteaza daca nu se mai intelege cu sotia? Sta cu ea doar asa, ca-i leaga un act? Nu stiu ce sa zic... Ori umbla dupa aventuri (nefiind adeptul unei vieti conjugale armonioase), ori e un om slab (din moment ce nu divorteaza si prefera sa stea intr-o relatie ce nu-l satisface). S-ar putea sa fie si putin imatur si prin urmare, instabil emotional. Daca tii la el, propune-i varianta cu divortul si vezi ce zice... Daca se fofileaza, inseamna ca nu e serios. Oricum ar fi insa, parerea mea este ca-ti complici viata inutil, cand sunt atatia barbati singuri... Povestea cu sufletul pereche... Eu am intalnit deja doua
Micaell
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:31
Aceeasi poveste, aceleasi scuze, motive...... O sa spun acelasi lucru ca si la celelalte topice de gen: un nesimtit, un om de nimic si tu o alta naiva care se crede salvatoarea su*lii.
ilumax_76
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:34
De la: art77, la data 2011-12-01 12:25:03Precizez ca nu am avut relatii sexuale , daca mica scapare de a ajunge la preludiu se poate numi altfel.

Planul lui este sa divorteze . Cu sotia nu se mai intelege de ceva timp , dar il tine pe loc teama ca se va simti vinovat daca isi abandoneaza copilul si faptul ca mama lui il va monta impotriva lui .


Nu eu sunt motivul pt care el doreste sa renunte la familie . Prin mine poate doar a realizat ca acasa nu are ce-si doreste si ca relatia lui s-a bazat in ultimii ani pe compromis din partea lui.


Si tin sa precizez ca nu el e primul care a calcat stramb..la un moment dat chiar s-a pus problema unui test de paternitate din cauza ca sotia lui n-a fost chiar usa de biserica,


Eu il inteleg ...desi e ciudat . Eu probabil as fi facut la fel si multi altii . S-a casatorit la 23 ani , si-a luat prea multe responsabilitati prea devreme si la un moment dat a rabufnit si acum nimic nu mai e ok .





N-am vazut raspunsul tau... Asteapta mai intai sa divorteze si pe urma...mai discutati.... Nu te-as sfatui sa te arunci intr-o relatie cu el, casatorit fiind...
Micaell
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:38
Nu este bine sa divorteze de sotia lui. Da cine l-a pus sa se casatoreasca cu aia la 23 de ani ? Trebuia sa mai aiba rabdare sa se convinga cu adevarat ca acea fata e iubirea vietii lui si ca poate sta cu ea pentru tot restul vietii.
Tu nu ai voie sa te mai intalnesti cu el, e casatorit, n-are decat sa treiasca cu cea pe care si-a ales-o !
Baiat_virgin
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:42
Pana nu vine la usa cu certificatul de divort nici sa nu te uiti la el. Numai asa afli daca e chiar adevarat ca relatia lui nu merge sau e doar abureala tipica (toti barbatii casatoriti care isi inseala nevestele baga placa asta amantelor).
kudika_pudika
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:43
De la: art77, la data 2011-12-01 12:25:03Precizez ca nu am avut relatii sexuale , daca mica scapare de a ajunge la preludiu se poate numi altfel.

Planul lui este sa divorteze . Cu sotia nu se mai intelege de ceva timp , dar il tine pe loc teama ca se va simti vinovat daca isi abandoneaza copilul si faptul ca mama lui il va monta impotriva lui .


Nu eu sunt motivul pt care el doreste sa renunte la familie . Prin mine poate doar a realizat ca acasa nu are ce-si doreste si ca relatia lui s-a bazat in ultimii ani pe compromis din partea lui.


Si tin sa precizez ca nu el e primul care a calcat stramb..la un moment dat chiar s-a pus problema unui test de paternitate din cauza ca sotia lui n-a fost chiar usa de biserica,


Eu il inteleg ...desi e ciudat . Eu probabil as fi facut la fel si multi altii . S-a casatorit la 23 ani , si-a luat prea multe responsabilitati prea devreme si la un moment dat a rabufnit si acum nimic nu mai e ok .





Deci are si un copil!!!!!! Destul de neplacut!Motivele invocate de el ,referitoare la aparitia nemultumirilor lui,legate de viata de familie ,traite in propria-i casnicie,nu ar trebui sa te intereseze decat ca fapt informational si nimic mai mult!Daca tu nu ai nicio contributie la racirea relatiilor lui,ramai in spatele lucrurilor,cu rezerva corespunzatoare!Toti barbatii,ajunsi in astfel de situatii extraconjugale,prezinta aceleasi justificari in pledarea cauzei lor,acelea de de barbati neintelesi si care au fost total imaturi,in momentul in care s-a angajat intr-o casatorie!Daca intre voi nu s-a savarsit un act sexual,asta nu are nicio importanta,nu diminueaza cu nimic inselaciunea lui si a ta,ca participanta tacita!Nu aveti nicio justificare in favoarea voastra!Bun,tu esti, doar ocazia lui de a vedea ca ceva nu merge, asa cum ar fi trebuit sa functioneze,in casnicia lui!Exista si un copil la mijloc!Il vei accepta in viata ta,presupunand ca veti merge mai departe!?Un copil nu este un ruj ,pe care sa-l folosesti la ocazie,este o fiinta care va fi prezenta in viata iubitului tau,deci,indirect, si in a ta!Si daca sotia lui "nu a fost usa de biserica",care este problema ta?Sau incerci sa-i gasesti scuze iubitului tau!El este usa de biserica,crezi ca razbunarea isi are locul in viata voastra?El poate spune orice doreste despre sotia lui,tu nu le percepe doar ca adevaruri,caci pot fi si erori de calificare a sotiei!Tu ce varsta ai?Ramai in asteptare,lasa-l sa-si rezolve problemele ,pe care le are cu sotia lui,indiferent daca solutia este divortul sau alta cale de solutionare!Nu te implica mai mult decat este cazul,el,singur,trebuie sa afle ce isi doreste pe viitor!Si mai departe,vei vedea cum veti evolua,daca da sau nu!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 12:47
Parerea mea personala este ca tu ar trebui sa fi foarte atenta - daca-l iubesti trebuie sa faci sacrifici. In primul rand nu trebuie sa-l influentezi cu nimik lasa-l sa faca ce crede el de cuviinta ca pe urm asa nu ajunga sa-ti scoata ochii ca tu l-ai determinat sa faca ceva sau vreun pas gresit. Daca e adevarat si nu se mai intelege cu sotia atunci cu siguranta v-a trebui sa se hotarasca el cu privire la divort. In momentul in care v-a lua aceasta hotarare si te cauta sunt de acord cu tine intradevar te iubeste pana atunci nu pot sa zic nimik. Nu-mi convine faptul ca tu te-ai lasat asa usor intretinand relatii intime desi stiai ca el este casatorit - asta este curvie si din partea lui si din partea ta - iubirea adevarata este dragoste pura si se face dupa anumite legi morale - exemplu in cazul tau daca el ar fi fost divortat nu s-ar fii pus problema. Totusi ce-a fost a trecut dar ca tu trebuie sa te gandesti ce v-a fi de-acum inainte - si ai grija ce fel de om e - poti sa stai o viata langa un om si sa nu ajungi sa-l cunosti suficient de bine - asa ca ai grija ca pana la urma sa nu te dovedesti a fii jucaria lui de plus. Daca te iubeste cu adevarat cu siguranta v-a divorta isi va reface viata cu tine -asa ar fi normal - si inc aceva care merita atentie maxima este copilul - aveti grija de el el este cel mai putin vinovat in toata treaba. Nu poti sa stai doi laolalta doar de dragul copilului dar este clar faptul ca amandoi laolalta trebuie sa fie responsabili pentru copil ...asa ca indiferent de cum vor decurge lucrurile gandeste - te si la copil el este nevinovat in toata treaba ... Imii doresc ca totul sa fie bine pana la urma. Si mai astept raspunsul tau pe viitor cu privire l asituatia ta si la cum decurg lucrurile pe parcurs...desigur daca esti disponibila sa impartasesti aceasta experiente de viata si cu altii...P:

kudika_nikole
kudika_nikole
Postat pe 1 Decembrie 2011 13:08
De la: Baiat_virgin, la data 2011-12-01 12:42:33Nu este bine sa divorteze de sotia lui. Da cine l-a pus sa se casatoreasca cu aia la 23 de ani ? Trebuia sa mai aiba rabdare sa se convinga cu adevarat ca acea fata e iubirea vietii lui si ca poate sta cu ea pentru tot restul vietii.
Tu nu ai voie sa te mai intalnesti cu el, e casatorit, n-are decat sa treiasca cu cea pe care si-a ales-o !



Cand am spus ca ai ceva in "cutiuta",nu m-ai crezut si ai devenit curios!!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 13:18
De la: ilumax_76, la data 2011-12-01 12:34:28Aceeasi poveste, aceleasi scuze, motive...... O sa spun acelasi lucru ca si la celelalte topice de gen: un nesimtit, un om de nimic si tu o alta naiva care se crede salvatoarea su*lii.



Maya_T
Postat pe 1 Decembrie 2011 14:48
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 13:08:08Parerea mea personala este ca tu ar trebui sa fi foarte atenta - daca-l iubesti trebuie sa faci sacrifici. In primul rand nu trebuie sa-l influentezi cu nimik lasa-l sa faca ce crede el de cuviinta ca pe urm asa nu ajunga sa-ti scoata ochii ca tu l-ai determinat sa faca ceva sau vreun pas gresit. Daca e adevarat si nu se mai intelege cu sotia atunci cu siguranta v-a trebui sa se hotarasca el cu privire la divort. In momentul in care v-a lua aceasta hotarare si te cauta sunt de acord cu tine intradevar te iubeste pana atunci nu pot sa zic nimik. Nu-mi convine faptul ca tu te-ai lasat asa usor intretinand relatii intime desi stiai ca el este casatorit - asta este curvie si din partea lui si din partea ta - iubirea adevarata este dragoste pura si se face dupa anumite legi morale - exemplu in cazul tau daca el ar fi fost divortat nu s-ar fii pus problema. Totusi ce-a fost a trecut dar ca tu trebuie sa te gandesti ce v-a fi de-acum inainte - si ai grija ce fel de om e - poti sa stai o viata langa un om si sa nu ajungi sa-l cunosti suficient de bine - asa ca ai grija ca pana la urma sa nu te dovedesti a fii jucaria lui de plus. Daca te iubeste cu adevarat cu siguranta v-a divorta isi va reface viata cu tine -asa ar fi normal - si inc aceva care merita atentie maxima este copilul - aveti grija de el el este cel mai putin vinovat in toata treaba. Nu poti sa stai doi laolalta doar de dragul copilului dar este clar faptul ca amandoi laolalta trebuie sa fie responsabili pentru copil ...asa ca indiferent de cum vor decurge lucrurile gandeste - te si la copil el este nevinovat in toata treaba ... Imii doresc ca totul sa fie bine pana la urma. Si mai astept raspunsul tau pe viitor cu privire l asituatia ta si la cum decurg lucrurile pe parcurs...desigur daca esti disponibila sa impartasesti aceasta experiente de viata si cu altii...P:

kudika_nikole







Nu am facut sex . Am avut un moment in care ne-a luat valul dar ne-am oprit la timp . El s-a oprit pt ca nu a vrut sa distruga ceea ce exista si se temea ca nu sunt sigura ca asta vreau si ca ma voi simti vinovata . Am avut tentativa de a renunta dupa faza asta ..dar nu am reusit . Si eu si el ne cautam , nu putem sa nu o facem.
Nu o judec pe sotia lui . Nu o cunosc personal si nu imi permit sa fac asta . Cu siguranta cand e vorba de probleme asa mari e vina amandurora .
Nu minte in legatura cu situatia cu sotia lui . Particip zilnic la discutiile lor la telefon si stiu deja cum sta treaba .

El vrea sa divorteze , asta e si planul lui ,dar cauta o modalitate sa o faca si s-ar bucura enorm sa isi gaseasca ea pe altcineva nu sa o lase el . Si vrea sa-i faciliteze intalnirea cu un altul . Nu e corecct poate, dar ea l-a mai amenintat ca se sinucide acumm ceva timp cat el i-a spus ca vrea sa divorteze.


Copilul e nevinovat . Nu am nimic cu copila lui . E bebelus inca ! As fi dispusa sa o primesc ca parte a noastra. As fi de acord si sa o creasca el nu mama ei .
Nu o cunosc inca pe micuta , dar o sa vina cu ea la mine sa ne cunoastem.


Probabil nu-i corect, nu-i moral, nu-i sanatos . Am si eu o parte din vina ca il vreau tocmai pe el , dar sunt sigura ca nu e un moft . Pt un moft nu as interveni in familia cuiva. Si nu vreau sub nici o forma sa divorteze din cauza mea si nu-l sfatuiesc niciodata sa o faca . Ii spun sa faca ce e mai bine pt el .


Dar el deja s-a hotarat ...
Varsta noastra : eu 24 el 31.
art77
Postat pe 1 Decembrie 2011 15:42
De la: art77, la data 2011-12-01 15:42:27

"Nu am facut sex . Am avut un moment in care ne-a luat valul dar ne-am oprit la timp . El s-a oprit pt ca nu a vrut sa distruga ceea ce exista si se temea ca nu sunt sigura ca asta vreau si ca ma voi simti vinovata . Am avut tentativa de a renunta dupa faza asta ..dar nu am reusit . Si eu si el ne cautam , nu putem sa nu o facem.
Nu o judec pe sotia lui . Nu o cunosc personal si nu imi permit sa fac asta . Cu siguranta cand e vorba de probleme asa mari e vina amandurora .
Nu minte in legatura cu situatia cu sotia lui . Particip zilnic la discutiile lor la telefon si stiu deja cum sta treaba .

El vrea sa divorteze , asta e si planul lui ,dar cauta o modalitate sa o faca si s-ar bucura enorm sa isi gaseasca ea pe altcineva nu sa o lase el . Si vrea sa-i faciliteze intalnirea cu un altul . Nu e corecct poate, dar ea l-a mai amenintat ca se sinucide acumm ceva timp cat el i-a spus ca vrea sa divorteze.


Copilul e nevinovat . Nu am nimic cu copila lui . E bebelus inca ! As fi dispusa sa o primesc ca parte a noastra. As fi de acord si sa o creasca el nu mama ei .
Nu o cunosc inca pe micuta , dar o sa vina cu ea la mine sa ne cunoastem.


Probabil nu-i corect, nu-i moral, nu-i sanatos . Am si eu o parte din vina ca il vreau tocmai pe el , dar sunt sigura ca nu e un moft . Pt un moft nu as interveni in familia cuiva. Si nu vreau sub nici o forma sa divorteze din cauza mea si nu-l sfatuiesc niciodata sa o faca . Ii spun sa faca ce e mai bine pt el .


Dar el deja s-a hotarat ...
Varsta noastra : eu 24 el 31.



Varsta pe care o ai,iti da dreptul de a judeca astfel situatia!Draga mea,in familia lui sunt probleme reale,lasa-i sa si le rezolve singuri!Tu ,daca ai fi in locul sotiei lui,avand si un bebe,cum ai proceda?Eu l-as intreba pe iubitul tau,daca nu se mai intelegea cu sotia lui,de ce nu a protejat-o ,astfel incat sa nu o puna pe aceasta si pe copilul lor,in situatia, ingrata,de a se prezenta pe la tribunal?De ce s-a hazardat in a procrea un copil,cand ,este clar acest lucru,sa nu incerci sa ma convingi ca nu este asa,caci nu iti dau castig de cauza,ca nu si l-a dorit?Candun barbat doreste un prunc,intai,face dovada ca o respecta si iubeste pe viitoarea mama,ceea ce nu cred ca s-a intamplat in cazul iubitului tau!Draga mea,tu,in raport cu varsta lui,esti inca neexperimentata,dar poti invata multe lucruri,facand pasi mici si in acest sens, incepand sa ai rabdare!Daca el s-a hotarat sa se desparta de sotie,sa o faca decent ,sa tina cont de faptul ca exista un copil la mijloc ,si ,tu,lasa-l in pace pana se vor clarifica treburile!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 15:55
Nu te supara dar...prietenul tau e cam iresponsabil. Vede ca nu se intelege cu sotia, si ii mai face si-un copil?! Cum vine asta?
Micaell
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:40
Dragostea e o chestiune complexa. Daca ar fi asa simpla... ne-am indragosti in fiecare zi. Da' uite, eu spre exemplu... nu m-am mai indragostit de-o saptamana deja...
Dar... sa redevenim seriosi. Povestioara noastra e si ea complexa, iar cum deja se stie ca subsemnatu' e expert in complexitati de-astea... ... nu puteam sa nu intervin. Se spune ca sunt doua tipuri de decizii : cele bazate pe ratiune si cele bazate pe sentimente. Frumos ar fi ca fiecare decizie sa le includa pe amandiua, dar... apar momente cand sentimentele si taiunea se bat cap in cap. Cu siguranta fiecare decizie ar trebui sa aiba la baza raiunea, dar ... nu le putem condamna pe cele legate de sentimente. Bineinteles ca nimeniu nu trebuie sa incerce sa strice o familie. Dar... ce reprezinta o familie ? In nici un caz nu are la baza... doar un act notarial oficial. Nu stiu exact care-i definitia familiei, dar... cu siguranta e mai mult de atat.
Pe de alta parte... orice decizie ar trebui sa nu afecteze in mod negativ pe nimeni altcineva. Dar... se intampla asa in realitate ? Ca sa-mi fie mie bine... e musai ca altii vreo doi-trei sa o duca mai rau. Compensatia, actiunea-reactiunea, ... echilibrul. Iar dragostea e una din cele mai dezechilibrate chestiuni, dar... una din cele mai frumoase.
alegro6543
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:47
De emotie... am mai gresit cateva cuvinte, dar... e si ziua mea azi, e scuzabil...
alegro6543
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:48
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 17:47:07Dragostea e o chestiune complexa. Daca ar fi asa simpla... ne-am indragosti in fiecare zi. Da' uite, eu spre exemplu... nu m-am mai indragostit de-o saptamana deja...
Dar... sa redevenim seriosi. Povestioara noastra e si ea complexa, iar cum deja se stie ca subsemnatu' e expert in complexitati de-astea... ... nu puteam sa nu intervin. Se spune ca sunt doua tipuri de decizii : cele bazate pe ratiune si cele bazate pe sentimente. Frumos ar fi ca fiecare decizie sa le includa pe amandiua, dar... apar momente cand sentimentele si taiunea se bat cap in cap. Cu siguranta fiecare decizie ar trebui sa aiba la baza raiunea, dar ... nu le putem condamna pe cele legate de sentimente. Bineinteles ca nimeniu nu trebuie sa incerce sa strice o familie. Dar... ce reprezinta o familie ? In nici un caz nu are la baza... doar un act notarial oficial. Nu stiu exact care-i definitia familiei, dar... cu siguranta e mai mult de atat.
Pe de alta parte... orice decizie ar trebui sa nu afecteze in mod negativ pe nimeni altcineva. Dar... se intampla asa in realitate ? Ca sa-mi fie mie bine... e musai ca altii vreo doi-trei sa o duca mai rau. Compensatia, actiunea-reactiunea, ... echilibrul. Iar dragostea e una din cele mai dezechilibrate chestiuni, dar... una din cele mai frumoase.



Asa si?Ce vrei sa spui cu aceste randuri?Cate familii sunt mult mai putin decat ,chiar si un act intocmit si semnat la Oficiul de stare civila?Daca nu stii,iti spun eu;MULTE!Si acest lucru este confirmat de multitudinea proceselor de divort,derulate in izul vremelnicului si al grabei,al lipsei de constiinta si responsabilitate,in care se petrec lucrurile intre tinerii de astazi!Astept de la tine oarece explicatii,caci ceea ce ai scris ,pe mine una,nu ma satisface complet! Dragostea este una si implica doar actiunetrupeasca si sufleteasca,ambele in echilibru stabil,altfel nu s-ar numi dragoste,ci s-ar numi degringolada,specifica timpurilor de astazi!Unde este dezechilibrul despre care vorbesti din taste?
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 17:55
Stati doamna, nu dati... ca n-am omorat pe nimeni, pacatele mele. Am tastat si eu cateva randuri... nu e musai sa fie si inteligibile. Doamna ori don'soara care a deschis topicul ne expune faptu' ca... s-a indragostit de un barbat insurat, care are si un prunc. Sa-i traiasca pruncu' !
Cum adicatelea.... vreti sa spuneti ca in dragoste exista un echilibru stabil ??? Haideti doamna... ca prea e cusuta cu ata alba. Daca totul ar fi o armonie, un echilibru, o liniste, o pace sufleteasca... atunci Pamantu' ar fi un locusor unde nu s-ar intampla nimic. Ori... nu mai termina astia cu televiziunile si ziarele lor sa ne spuna... cate-'n luna si-'n stele. Pai... cum i-as fi cunoscut (si admirat) 'io pe zavoranca si pepe, iri si monica, truica si patricia... ?!? Dragostea e permisa si permisiva, chiar spuneau unii ... intr-o limba din aia straineza : meic lav not or.
alegro6543
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:07
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 18:07:46Stati doamna, nu dati... ca n-am omorat pe nimeni, pacatele mele. Am tastat si eu cateva randuri... nu e musai sa fie si inteligibile. Doamna ori don'soara care a deschis topicul ne expune faptu' ca... s-a indragostit de un barbat insurat, care are si un prunc. Sa-i traiasca pruncu' !
Cum adicatelea.... vreti sa spuneti ca in dragoste exista un echilibru stabil ??? Haideti doamna... ca prea e cusuta cu ata alba. Daca totul ar fi o armonie, un echilibru, o liniste, o pace sufleteasca... atunci Pamantu' ar fi un locusor unde nu s-ar intampla nimic. Ori... nu mai termina astia cu televiziunile si ziarele lor sa ne spuna... cate-'n luna si-'n stele. Pai... cum i-as fi cunoscut (si admirat) 'io pe zavoranca si pepe, iri si monica, truica si patricia... ?!? Dragostea e permisa si permisiva, chiar spuneau unii ... intr-o limba din aia straineza : meic lav not or.


Sa iti raspund sau nu?That is the question!
Da,dragostea adevarata quintesenta vietii si se desfasoara intr-un ritm alert ,dar constientizat si se afla intr-un echilibru stabil!Ceea ce se intampla in lume,in cazul nostru,nu este dragoste,ci nebunie patimasa!Dragostea construieste,nu distruge,asta sa fie clar!!!!!!!Si eu "nu cos cu ata alba",ci cos la masina,deci tivul este frumos tras si perfect liniar sau curbiliniu,dupa cum se cere croiala!ceea ce se intampla pe Pamant,are drept cauza,tocmai lipsa dragostei adevarate,cu toate directiile ei!Nimicnicia,prostia,egoismul,desfranarea oamenilor,s.sm.d.,toate,au dus la starea in care se petrec lucrurile!Dragostea inseamna adevar,dar,dupa cum constatam toti,minciuna este stapana omenirii!Cine ia drept reper de conduita,pe cei enumerati de tine si pe toti ceillati asemenea lor,dar neamplificati ,necontorizati,nu sunt departe de ei!Din fericire ,sunt si persoane care pun mai mlt pret pe ceea ce au in inima si mai putin pe ceea ce le furnizeaza toate formele de MEDIA,drept cai calauzitoare in viata privata!Dragostea este permisa tuturor,dar permisiva este doar celor carora le place jocul cu focul!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:31
Hopa ! M-ati cam luat la refec. Da' nu-i bai, caci mie mi se intampla zilnic lucru' asta, nu stiu cum se face ca... zic sau fac... numa' de-astea nefacute.
Din ce-mi spuneti dvs 'acilea... nu prea e ziua dvs astazi, imi pareti mai mult nemtoaica, ... nu aveti prea multe in comun cu natia asta de-si zice ... romani. "Totul e croit la masina de cusut, liniar ori curbiliniu, exista un echilibru in toate, ata e ori abla ori neagra..." Hmmm
Cum ramane atunci cu... patima latineasca, nabadaile amoroase, scandalurile care fac deliciul (uneori chiar sunt starnite)... presei/de presa ?!? Exista la noi romanasii o chestiune care nu prea e in regula : am vrea sa traim nemteste, dar sa simtim romaneste.
alegro6543
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:45
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 18:45:41Hopa ! M-ati cam luat la refec. Da' nu-i bai, caci mie mi se intampla zilnic lucru' asta, nu stiu cum se face ca... zic sau fac... numa' de-astea nefacute.
Din ce-mi spuneti dvs 'acilea... nu prea e ziua dvs astazi, imi pareti mai mult nemtoaica, ... nu aveti prea multe in comun cu natia asta de-si zice ... romani. "Totul e croit la masina de cusut, liniar ori curbiliniu, exista un echilibru in toate, ata e ori abla ori neagra..." Hmmm
Cum ramane atunci cu... patima latineasca, nabadaile amoroase, scandalurile care fac deliciul (uneori chiar sunt starnite)... presei/de presa ?!? Exista la noi romanasii o chestiune care nu prea e in regula : am vrea sa traim nemteste, dar sa simtim romaneste.

Fulg-de-nea
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:48
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 17:48:39De emotie... am mai gresit cateva cuvinte, dar... e si ziua mea azi, e scuzabil...


ai mai imbatranit un an sau e ziua ta de roman?
Ame_li
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:54
De la: Ame_li, la data 2011-12-01 18:54:35
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 17:48:39De emotie... am mai gresit cateva cuvinte, dar... e si ziua mea azi, e scuzabil...


ai mai imbatranit un an sau e ziua ta de roman?

Acuma'.... 'io am nume de italian, tu de frantuzoaica. Da' am vaga impresia ca ... amandoi am fi romani.
alegro6543
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:58
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 18:45:41Hopa ! M-ati cam luat la refec. Da' nu-i bai, caci mie mi se intampla zilnic lucru' asta, nu stiu cum se face ca... zic sau fac... numa' de-astea nefacute.
Din ce-mi spuneti dvs 'acilea... nu prea e ziua dvs astazi, imi pareti mai mult nemtoaica, ... nu aveti prea multe in comun cu natia asta de-si zice ... romani. "Totul e croit la masina de cusut, liniar ori curbiliniu, exista un echilibru in toate, ata e ori abla ori neagra..." Hmmm
Cum ramane atunci cu... patima latineasca, nabadaile amoroase, scandalurile care fac deliciul (uneori chiar sunt starnite)... presei/de presa ?!? Exista la noi romanasii o chestiune care nu prea e in regula : am vrea sa traim nemteste, dar sa simtim romaneste.



Pe mine una,nu ma intereseaza ceea ce se petrece in alcovul societatii si nici nu are un punct comun cu situatia descrisa de catre deschizatoarea noastra de topic,decat poate,in urmele firave ,de instabilitate emotionala! Hmmmmmmm,patima latineasca!!!!!!!!Aici ai dreptate,unul din motivele distrugerii Imperiului Roman,a fost ,chiar aceasta patima latineasca!Si marele Traian, s-a hranit tot din acest gen de patima si asa ne-am nascut noi,romanii!Dar,este interesanta opinia ta referitoare la cazul de fata si nicidecum la Media "underground"!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 19:02
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 18:58:09
De la: Ame_li, la data 2011-12-01 18:54:35
De la: alegro6543, la data 2011-12-01 17:48:39De emotie... am mai gresit cateva cuvinte, dar... e si ziua mea azi, e scuzabil...


ai mai imbatranit un an sau e ziua ta de roman?

Acuma'.... 'io am nume de italian, tu de frantuzoaica. Da' am vaga impresia ca ... amandoi am fi romani.


na,LA MULTI ANI !atunci ca vad ca nu vrei sa-mi spui
Ame_li
Postat pe 1 Decembrie 2011 19:06
De la: art77, la data 2011-12-01 15:42:27
Nu am facut sex . Am avut un moment in care ne-a luat valul dar ne-am oprit la timp .

daca erati pe titanic, sigur va lua valu'
miss_darine
Postat pe 1 Decembrie 2011 19:09
De la: art77, la data 2011-12-01 15:42:27
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 13:08:08Parerea mea personala este ca tu ar trebui sa fi foarte atenta - daca-l iubesti trebuie sa faci sacrifici. In primul rand nu trebuie sa-l influentezi cu nimik lasa-l sa faca ce crede el de cuviinta ca pe urm asa nu ajunga sa-ti scoata ochii ca tu l-ai determinat sa faca ceva sau vreun pas gresit. Daca e adevarat si nu se mai intelege cu sotia atunci cu siguranta v-a trebui sa se hotarasca el cu privire la divort. In momentul in care v-a lua aceasta hotarare si te cauta sunt de acord cu tine intradevar te iubeste pana atunci nu pot sa zic nimik. Nu-mi convine faptul ca tu te-ai lasat asa usor intretinand relatii intime desi stiai ca el este casatorit - asta este curvie si din partea lui si din partea ta - iubirea adevarata este dragoste pura si se face dupa anumite legi morale - exemplu in cazul tau daca el ar fi fost divortat nu s-ar fii pus problema. Totusi ce-a fost a trecut dar ca tu trebuie sa te gandesti ce v-a fi de-acum inainte - si ai grija ce fel de om e - poti sa stai o viata langa un om si sa nu ajungi sa-l cunosti suficient de bine - asa ca ai grija ca pana la urma sa nu te dovedesti a fii jucaria lui de plus. Daca te iubeste cu adevarat cu siguranta v-a divorta isi va reface viata cu tine -asa ar fi normal - si inc aceva care merita atentie maxima este copilul - aveti grija de el el este cel mai putin vinovat in toata treaba. Nu poti sa stai doi laolalta doar de dragul copilului dar este clar faptul ca amandoi laolalta trebuie sa fie responsabili pentru copil ...asa ca indiferent de cum vor decurge lucrurile gandeste - te si la copil el este nevinovat in toata treaba ... Imii doresc ca totul sa fie bine pana la urma. Si mai astept raspunsul tau pe viitor cu privire l asituatia ta si la cum decurg lucrurile pe parcurs...desigur daca esti disponibila sa impartasesti aceasta experiente de viata si cu altii...P:

kudika_nikole







Nu am facut sex . Am avut un moment in care ne-a luat valul dar ne-am oprit la timp . El s-a oprit pt ca nu a vrut sa distruga ceea ce exista si se temea ca nu sunt sigura ca asta vreau si ca ma voi simti vinovata . Am avut tentativa de a renunta dupa faza asta ..dar nu am reusit . Si eu si el ne cautam , nu putem sa nu o facem.
Nu o judec pe sotia lui . Nu o cunosc personal si nu imi permit sa fac asta . Cu siguranta cand e vorba de probleme asa mari e vina amandurora .
Nu minte in legatura cu situatia cu sotia lui . Particip zilnic la discutiile lor la telefon si stiu deja cum sta treaba .

El vrea sa divorteze , asta e si planul lui ,dar cauta o modalitate sa o faca si s-ar bucura enorm sa isi gaseasca ea pe altcineva nu sa o lase el . Si vrea sa-i faciliteze intalnirea cu un altul . Nu e corecct poate, dar ea l-a mai amenintat ca se sinucide acumm ceva timp cat el i-a spus ca vrea sa divorteze.


Copilul e nevinovat . Nu am nimic cu copila lui . E bebelus inca ! As fi dispusa sa o primesc ca parte a noastra. As fi de acord si sa o creasca el nu mama ei .
Nu o cunosc inca pe micuta , dar o sa vina cu ea la mine sa ne cunoastem.


Probabil nu-i corect, nu-i moral, nu-i sanatos . Am si eu o parte din vina ca il vreau tocmai pe el , dar sunt sigura ca nu e un moft . Pt un moft nu as interveni in familia cuiva. Si nu vreau sub nici o forma sa divorteze din cauza mea si nu-l sfatuiesc niciodata sa o faca . Ii spun sa faca ce e mai bine pt el .


Dar el deja s-a hotarat ...
Varsta noastra : eu 24 el 31.


Mda urmarind raspunsul tau doresc sa apreciez la voi toti faptul ca incercati ca totul sa se realizeze pe cale amiabila, insa nu mi se pare corect ca barbatul aflat in discutie sa-i caute sotiei de care divorteaza partener de viata- aceasta ar insemna lipsa de iresponsabilitate si de ce nu ar jigni-o pe ea. Pune-te un pik si tu in locul acelei femei ... cum ai reactiona ??? Eu nu zic nimik din rautate doar ca vreau sa te fac sa-ti dai seama de anumite lucruri. Cat despre relatia dintre tine si el raman la aceiasi parere pe care am expus-o mai sus...acuma depinde de tine ce vei alege sa faci...eu m-am pus in sitatia ta si am zis ceea ce as fi facut eu ... insa nu toate gandim la fel trebuie sa stim doar ca patul pe care ni-l asternem noi pe acela dormim - in viata...Draga mea imi doresc ca totul sa se lamureasca si sa fie lumina in problema ta astfel incat sa se clarifice totul...Multa bafta....

kudika_nikole...
kudika_nikole
Postat pe 2 Decembrie 2011 00:19
Cand ea a avut deja o tentativa de suicid , nu stii cum sa-i spui a doua oara ca vrei divort .
Eu il inteleg..desi pare ciudat. Pentru ca nici el nu a fost suficient de puternic sa puna punct daca nu mai era fericit pt ca era totusi ceva stabil si nici nu avea imboldul necesar si nici nu era optimist in legatura cu ce va fi dupa .
Avea nevoie de o flama pt a putea decide.

Nu vreau sa-i iau apararea . Nici ei nici lui . Dar eu am participat la niste conversatii de-a lor la telefon si mi-a fost de ajuns ca sa-mi fac o idee .


Nu stiu ce o sa fie . Sa decida el cum e mai bine pt el . Si daca o s-o faca in timp util , poate o sa fiu disponibila...daca nu , poate nu .
art77
Postat pe 2 Decembrie 2011 02:12
De la: art77, la data 2011-12-02 02:12:22Cand ea a avut deja o tentativa de suicid , nu stii cum sa-i spui a doua oara ca vrei divort .
Eu il inteleg..desi pare ciudat. Pentru ca nici el nu a fost suficient de puternic sa puna punct daca nu mai era fericit pt ca era totusi ceva stabil si nici nu avea imboldul necesar si nici nu era optimist in legatura cu ce va fi dupa .
Avea nevoie de o flama pt a putea decide.

Nu vreau sa-i iau apararea . Nici ei nici lui . Dar eu am participat la niste conversatii de-a lor la telefon si mi-a fost de ajuns ca sa-mi fac o idee .


Nu stiu ce o sa fie . Sa decida el cum e mai bine pt el . Si daca o s-o faca in timp util , poate o sa fiu disponibila...daca nu , poate nu .


Draga mea,acea "flama" despre despre care ne povestesti,poate produce si scurtcircuit daca nu esti atenta! Tu ,ii tot cauti scuze acelui domn, prezinti motive in sprijinul ratacirilor lui,stau si ma intreb daca,in situatia inversa,el ar fi fost tot atat de bun sustinator moral si spiritual!

Te-ai hotarat sa il lasi sa-si rezolve problemele!!!!!!!!!!!!!Foarte buna decizie!Cand totul va fi clarificat intre ei,da,atunci poti spune ca ai drepul la o relatie cu un barbat,dar de data aceasta,liber,fara angajament familial,dar cu povara responsabilitatii paterne pe viata!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Decembrie 2011 07:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Am luat totul in gluma dar tu esti totul pentru mine"...patetic 21 De la: anissya 21 Noiembrie 2009 12:03
si amantii sunt oameni.........ce parere aveti despre amanti........ati fost la randul vostru,cunoasteti cazuri? 198 De la: dindirel 24 Noiembrie 2009 13:59
Multa suferinta.... 41 De la: kudika318477 22 Decembrie 2010 01:01
asa sunt eu... 32 De la: caisa 15 Octombrie 2011 15:21
Am nevoie de ajutor! 4 De la: gina_alexa4u 24 Noiembrie 2010 14:18