Setari Cookie-uri

parinti contra copii

Acu' vreo sapte sute si ceva de ani ... era o vorba : "Vai de parintii care nu-si asculta copiii".
alegro6543
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:46
tu alin,alinnnn, alinnnnnn
kudika mai schimba si tu poza!
kiss_my_ass
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:02
De la: alyn27, la data 2012-01-10 16:41:40sa spun un lucru pe care nu l-am crezut k il aud in 29 de ani vreodata de la parintii mei
parinti mei sau divortat dupa 25 de ani din cauza unor ne intelegeri financiare
tata n-ea lasat balta ........stiam de mult k odata o sa faca lucru asta,dar nu tocmai atunci,cand aveam nevoie mai multa
mama nea ajutat in ultimi 5ani cum a putut
parinti mei nu sunt in tara,in strainatate au divortat de 5ani.
acu problema;
dupa o relatie de 8luni cu o fata ,cu care eram si colegi de facultate de 2ani
parinti mei nau vrut sa vorbeasca cu fata aceeasta si nici cu parintii ei de 5luni
eu cu parinti ei ma inteleg de minune ,ne vedem aproape zilnic ,mancam impreuna ,ne plimbam ,muncim ,in toate relatiile care leam avut pana acu nu am crezut k pot intalni o familie asa.
dar de ai mei ,mam rugat mereu macar sa le dea un telefon odata pe luna macar
mereu gaseau motive
cu mine vb la telefon mereu ,dar cand venea vb de fata si parinti ei ..................
noi doi ne intelegeam perfecte,numai k apareau momente cand venea vb de ai mei ,si ma simnteam prost,ce era sa le spun......
si sa aund acu cand mam-despartit de fata aceasta(au fost o cearta prosteasca cu multe vb urate,si vina mea si a ei )imi pare rau.....eram sigur k se termina cu nunta ..nu cu cearta relatia
k defapt mama n-a vrut sa vb cu ei niciodata ,pt k daca ea sa maritat cu tata tot din satu asta si a lasato dupa 25 de ani.........patesc k ea!
credeam k doar tata e nesimtitu
in urma cu 2 ani cand a venit sora mea cu un baiat acasa ,tata zice "NEPOATE sa nu te pacalesti k mine"dar a vb in sensul prost!!!
cum pot unii oameni sa compare geselile lor cu viata noastra
abia acu dupa 30 de ani am aflat k defapt se potrivesc perfect 100%amandoi(tata+mama)
sau motivu a fost averea, k e saraca fata.........vezi doamne
aveam tot viitorul inainte ,facultate-servici ne descurcam noi.
catalogati si voi parinti de ce se baga in viata copiilor cand nu trebuie



Parintii vostri nu sunt implicati in problemele ce au dus la despartire,deci ar trebui sa privesti dintr-un alt punct de vedere involutia legaturii voastre!!In momentul in care doi tineri se indragostesc,devin un tot unitar si parintii de ambele parti trec in subsidiar!!Deci,detaseaza-te de parintii tai si disfunctia casniciei lor si cauta sa vezi ce a declansat mecanismul de separare ,in viata voastra de cuplu!!!La voi este problema ,nu la parintii tai!!Ceea ce este intre ei doi,a trecut de mult timp in alt registru familial!Este adevarat ca in momentul in care parintii intervin negativ intr-o relatie,nu se poate sa nu apara neplaceri cauzate de natura interventiei!!Parintii au rolul lor bine determinat in viata copiilor ,dar nu vad nicio legatura intre ei si comportamentul lor si viata voastra in comun!!Nu aici este problema,ci aceasta a fost in voi doi si creata de voi doi,cu firile voastre complexe si complicate!!!Va puteati intelege si fara acordul parintilor ,mai ales ca acestia sunt despartiti!!!Nu parintii conduc un cuplu,ei sunt doar simpli spectatori la spectacolului vietii voastre!
RAINBOWLADY
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:18
Din ceea ce am citit eu si din cate stiu pot sa-ti zic doar un lucru : parinti tai ti-au vrut binele asa credeau ei ca este de cuviinta pt tine sa gasesti o fata din inalta societate pentru a-ti merge tie bine in viata daca lor lea esuat relatia asta ia determinat sa creada ca se va intampla si in cazul tau ...de asemenea eu cred ca tu trebuia sa te lasi vazut asa cum esti si cand venea vorba de parintii tai sa spui doar atat - miemi place ea nu parinti ...pana la urma langa ea ti ai fi petrecut viata nu langa parinti tai. Chiar daca parinti nu ne vreau raul de multe ori implicanduse in viata noastra crezand ca fac bine pot provoca rau relatiei ,...consider ca un parinte trebuie sa dea un sfat iar daca copilul nu-l intelege daca este major n-are decat sa-si asume responsabilitatea faptelor...
kudika_nikole
Postat pe 10 Ianuarie 2012 19:26
nu mam referit k ei sunt vinovati k noi ne-am despartit
doar k ei se baga cand nu treb
sincer sa fiu am mai patit odata in urma cu multi ani
sau bagat sa ne desparta ,dar nu eram atat de credul sa ma insor la 17ani
neam despartit de problmele noastre alte au fost motivu
ce ma deranjat compararea casniciei lor cu viata mea,
nici nu hotarasem nunta era o relatie de proba
daca relatia dura panan vara si lucrurile mergeau bine ma hotaram si poate faceam si nunta
nu sunt stilu de pers sa ma arunc.....consider k o relatie trebuie sa dureze ceel putin un an si nici atunci nu esti sigur de alegere
am avut relatii care au durat 2 zile si altele 3ani
cunosc o fosta prietena care a fost obligata de parinti sa se marite cu cine n-a vrut
nu stiu cum se inteleg acu dar stiu k ea nu la placut
alyn27
Postat pe 10 Ianuarie 2012 20:12
Bre, da eu nu inteleg nimic Pana la urma care-i problema? Ai flo*ci la cu*r de acum..ce mai conteaza ce zic parintii? De ce ii acuzi pe ei de esecurile tale?
ilumax_76
Postat pe 10 Ianuarie 2012 20:22
De la: ilumax_76, la data 2012-01-10 20:22:21Bre, da eu nu inteleg nimic Pana la urma care-i problema? Ai flo*ci la cu*r de acum..ce mai conteaza ce zic parintii? De ce ii acuzi pe ei de esecurile tale?


trebuie sa dea vina si el pe cineva! asa le trebuie daca nu i-au tuns la timp flo cii!
kiss_my_ass
Postat pe 10 Ianuarie 2012 20:25
De la: alyn27, la data 2012-01-10 20:12:48nu mam referit k ei sunt vinovati k noi ne-am despartit
doar k ei se baga cand nu treb
sincer sa fiu am mai patit odata in urma cu multi ani
sau bagat sa ne desparta ,dar nu eram atat de credul sa ma insor la 17ani
neam despartit de problmele noastre alte au fost motivu
ce ma deranjat compararea casniciei lor cu viata mea,
nici nu hotarasem nunta era o relatie de proba
daca relatia dura panan vara si lucrurile mergeau bine ma hotaram si poate faceam si nunta
nu sunt stilu de pers sa ma arunc.....consider k o relatie trebuie sa dureze ceel putin un an si nici atunci nu esti sigur de alegere
am avut relatii care au durat 2 zile si altele 3ani
cunosc o fosta prietena care a fost obligata de parinti sa se marite cu cine n-a vrut
nu stiu cum se inteleg acu dar stiu k ea nu la placut


Esential este sa faci ceea ce consideri tu ca este bine atunci cand ai o relatie - incearca sa nu mai implici parinti...Ei au invatat din greselile lor si nu ar vrea ca prin aceleasi greseli sa treci si tu - asta au vrut sa te faca sa intelegi dar nu cred ca teau obligat sa faci ce zic ei - ai facut ceaii vrut. Si acum esti major poti sa faci ce vrei - tu esti raspunzator pentru faptele tale....
kudika_nikole
Postat pe 10 Ianuarie 2012 20:34
De la: alyn27, la data 2012-01-10 20:12:48nu mam referit k ei sunt vinovati k noi ne-am despartit
doar k ei se baga cand nu treb
sincer sa fiu am mai patit odata in urma cu multi ani
sau bagat sa ne desparta ,dar nu eram atat de credul sa ma insor la 17ani
neam despartit de problmele noastre alte au fost motivu
ce ma deranjat compararea casniciei lor cu viata mea,
nici nu hotarasem nunta era o relatie de proba
daca relatia dura panan vara si lucrurile mergeau bine ma hotaram si poate faceam si nunta
nu sunt stilu de pers sa ma arunc.....consider k o relatie trebuie sa dureze ceel putin un an si nici atunci nu esti sigur de alegere
am avut relatii care au durat 2 zile si altele 3ani
cunosc o fosta prietena care a fost obligata de parinti sa se marite cu cine n-a vrut
nu stiu cum se inteleg acu dar stiu k ea nu la placut


Parintii au partea lor de vina si asta din cauza lipsei comunicarii dintre tine si ei,chiar daca sunt despartiti!!!Cel putin teoretic,niciun parinte nu doreste raul copilului lui si de aceea afirm existenta lipsei de afectiune in familia ta!!Dar,revin,nu-i acuza de ruperea relatiei tale,poate ca au incercat sa intervina printr-o atitudine total nepotrivita cu cea potrivita unor parinti adevarati,dar aceste incercari nu ar fi avut sanse de reusita daca voi v-ati fi inteles reciproc!!!Oricum,raul este deja facut,incearca sa-ti faci un viitor,nelasand pe altcineva sa hotarasca in locul tau!!Parintii au importanta lor si voi,tinerii,pe a voastra!De multe ori,din cauza esecurilor personale,parintii gresesc in incercarea de a modela relatiile copiilor dupa dorintele domniilor lor,uitand ca aceia sunt majori si isi pot hotara singuri destinul!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 10 Ianuarie 2012 20:35
De la: alyn27, la data 2012-01-10 16:41:40
tata n-ea lasat balta ........
mama nea ajutat t
oate relatiile care leam avut p
mam rugat mereu
acu cand mam-despartit

eu refuz sa mai citesc postari agramate
MissDarine
Postat pe 10 Ianuarie 2012 20:44
De la: MissDarine, la data 2012-01-10 20:44:29
De la: alyn27, la data 2012-01-10 16:41:40
tata n-ea lasat balta ........
mama nea ajutat t
oate relatiile care leam avut p
mam rugat mereu
acu cand mam-despartit

eu refuz sa mai citesc postari agramate


Nu sunteti obligata sa le cititi
kudika_nikole
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:56
Mai bine invata sa scrii si lasa problemele astea existentiale si profunde ce te apasa.
Broscaru
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:00
De la: alegro6543, la data 2012-01-10 16:46:53Acu' vreo sapte sute si ceva de ani ... era o vorba : "Vai de parintii care nu-si asculta copiii".

Era invers : cine de parinti nasculta sufera durere multa....
kudika_nikole
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:19
De la: ilumax_76, la data 2012-01-10 20:22:21Bre, da eu nu inteleg nimic Pana la urma care-i problema? Ai flo*ci la cu*r de acum..ce mai conteaza ce zic parintii? De ce ii acuzi pe ei de esecurile tale?
yssa2010
Postat pe 15 Ianuarie 2012 19:53
De la: alegro6543, la data 2012-01-10 16:46:53Acu' vreo sapte sute si ceva de ani ... era o vorba : "Vai de parintii care nu-si asculta copiii".



Da, asa este... vai de cei surzi ...

Cpoiii, pina la varsta de 4 -5 ani, inca mai au legatura cu sursa energetica (d-zeu), legatura pe care, aprox. 90% din "parintzi" , le-o rupe prin "educatie" , si-i baga la progamul satanic ...

Dar poate ca si asta, e doar o vorba... cine are cochii deschisi , aude bine, iar cine nu vede, nici nu intelege...

Mai spunea cineva, ca D-zeu, atunci cand vrea sa ascunda un lucru, El pune acel lucru, exact in fatza ochilor nostri ... caci intr-o lume de mincinosi, cel mai greu lucru de crezut, este adevarul evident, ce se afla in fatza ochilor.

Am experimentat acest fenomen si rezultatul a fost 100%
Spunei sotiei tale sau sotului tau, ca ai fost la o partida de sex cu amantul si o sa creada ca glumesti...
Dar daca aude de la un vecin, ca te-a vazut cu cineva, chiar si daca nu este adevarat, va crede ca este adevarat


Asa functioneaza aprx 90% din populatia globala... Adevarul evident il ignora, iar pe minciuni isi intemeiaza legea dreptatzii.

Aberant, dar adevarat din pacate...

Cine nu crede sa faca o proba...
denis_3d25
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:12
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-10 23:56:00
De la: MissDarine, la data 2012-01-10 20:44:29
De la: alyn27, la data 2012-01-10 16:41:40
tata n-ea lasat balta ........
mama nea ajutat t
oate relatiile care leam avut p
mam rugat mereu
acu cand mam-despartit

eu refuz sa mai citesc postari agramate


Nu sunteti obligata sa le cititi


Vrem, nu vrem, le gasim destul de des pe forum...
franziska_eu
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:17
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-10 20:35:52
De la: alyn27, la data 2012-01-10 20:12:48nu mam referit k ei sunt vinovati k noi ne-am despartit
doar k ei se baga cand nu treb
sincer sa fiu am mai patit odata in urma cu multi ani
sau bagat sa ne desparta ,dar nu eram atat de credul sa ma insor la 17ani
neam despartit de problmele noastre alte au fost motivu
ce ma deranjat compararea casniciei lor cu viata mea,
nici nu hotarasem nunta era o relatie de proba
daca relatia dura panan vara si lucrurile mergeau bine ma hotaram si poate faceam si nunta
nu sunt stilu de pers sa ma arunc.....consider k o relatie trebuie sa dureze ceel putin un an si nici atunci nu esti sigur de alegere
am avut relatii care au durat 2 zile si altele 3ani
cunosc o fosta prietena care a fost obligata de parinti sa se marite cu cine n-a vrut
nu stiu cum se inteleg acu dar stiu k ea nu la placut


Parintii au partea lor de vina si asta din cauza lipsei comunicarii dintre tine si ei,chiar daca sunt despartiti!!!Cel putin teoretic,niciun parinte nu doreste raul copilului lui si de aceea afirm existenta lipsei de afectiune in familia ta!!Dar,revin,nu-i acuza de ruperea relatiei tale,poate ca au incercat sa intervina printr-o atitudine total nepotrivita cu cea potrivita unor parinti adevarati,dar aceste incercari nu ar fi avut sanse de reusita daca voi v-ati fi inteles reciproc!!!Oricum,raul este deja facut,incearca sa-ti faci un viitor,nelasand pe altcineva sa hotarasca in locul tau!!Parintii au importanta lor si voi,tinerii,pe a voastra!De multe ori,din cauza esecurilor personale,parintii gresesc in incercarea de a modela relatiile copiilor dupa dorintele domniilor lor,uitand ca aceia sunt majori si isi pot hotara singuri destinul!!!


Cata dreptate ai, draga Rainbowlady...
franziska_eu
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Facebook si fostele ''iubiri'' 9 De la: kudika_16855 29 Septembrie 2012 11:37
O ZI SPECIALA 8 De la: kitty_na 4 Septembrie 2010 23:18
Te vreau dar...nu te vreau... 32 De la: steffy91 17 Iunie 2011 11:41
asta a fost povestea mea 28 De la: cami_goanga10 25 Martie 2010 23:18
oare am gresit asa de mult???? 19 De la: stardancer 7 Noiembrie 2009 13:30