Setari Cookie-uri

Facultatea de Arte (Am nevoie de un sfat, va rog!)

Buna! Sunt eleva in clasa a-12a la Colegiul National Costache Negri din Galati si imi doresc tare mult sa intru la Facultatea de Arte (arte plastice) dar imi este teama de examenul ce se da inainte de a fi admis. Stiu ca este un interviu despre istoria artei, iar eu cum nu vin de la un liceu de arta nu stiu teorie deloc... trebuie sa ai si un dosar cu minim 5 lucrari, din ce stiu eu cat mai realistice, si plus o proba de 6-7 ore maxim in care ti se da sa desenezi ceva. Eu ceva talent am la desen, mie imi place mai mult sa desenez si sa fac portrete doar in creion, de aceea as opta pe grafica. Dar vreau sa stiu concret daca este cineva aici care a absolvit aceasta facultatea(nu neaparat din Galati) sau care macar a dat aceste probe sau cunoaste despre ele. Vreau sa stiu cat de dificile sunt si daca este necesar sa fac un curs inainte. Totusi alta facultate nu imi place. Efectiv nu este macar una in afara de asta la care m-as putea duce. Va rog, chiar am nevoie de un sfat! Multumesc anticipat!
JoJo93G
Postat pe 12 Ianuarie 2012 22:00
Eu sa fi avut inclinatile tale m-as fi facut arhitecta
kudika_nikole
Postat pe 12 Ianuarie 2012 22:29
Da, dar nu detin foarte multe informatii despre asta, nu stiu exact in ce consta:|
JoJo93G
Postat pe 12 Ianuarie 2012 22:35
De la: JoJo93G, la data 2012-01-12 22:35:19Da, dar nu detin foarte multe informatii despre asta, nu stiu exact in ce consta:|


Ca sa fi arhitect trebuie sa sti sa schitezi bine diferite planuri de case de exemplu (constructi), si de asemenea sa faci proiecte ...este foarte interesant...si sa pictezi este ceva frumos insa nu stiu daca ar fi ceva de viitor - mai buna ar fi facultatea de arhitectura -asta este parerea mea ...nu stiu prea multe lucruri despre astea pentru ca eu am terminat la litere dar daca ar fi sa mai fac o facultate ar fi cea de arhitectura, drept sau jurnalism...Sant interesata de ceea ce vei alege pana la urma. Oricum sfatul meu este ca indiferent ce alegi sa faci din placere
kudika_nikole
Postat pe 12 Ianuarie 2012 23:04
Da, dar am inteles ca la arhitectura se face mult desen tehnic si trebuie sa ai o buna vizualizare in spatiu. Eu cred ca m-as descurca dar totusi imi suna dificil (si din alte pareri auzite). Dar de ce facultate tine arhitectura?pentru ca la mine in Gl avem doar Facultatea de arhitectura navala si banuiesc ca asta nu tine si de constructiii in general...
Cat despre litere ai putea sa-mi spui cateva avantaje si dezavantaje te rog? pt ca eu chiar m-am gandit la asta ca la o a doua alternativa in caz de nu reusesc sa intru la arte...alta facultate chiar nu ma atrage! Multumesc mult pentru raspunsuri:)
JoJo93G
Postat pe 15 Ianuarie 2012 19:25
De la: JoJo93G, la data 2012-01-15 19:25:50Da, dar am inteles ca la arhitectura se face mult desen tehnic si trebuie sa ai o buna vizualizare in spatiu. Eu cred ca m-as descurca dar totusi imi suna dificil (si din alte pareri auzite). Dar de ce facultate tine arhitectura?pentru ca la mine in Gl avem doar Facultatea de arhitectura navala si banuiesc ca asta nu tine si de constructiii in general...
Cat despre litere ai putea sa-mi spui cateva avantaje si dezavantaje te rog? pt ca eu chiar m-am gandit la asta ca la o a doua alternativa in caz de nu reusesc sa intru la arte...alta facultate chiar nu ma atrage! Multumesc mult pentru raspunsuri:)



Exista Universitatea de Arhitectura si Urbanism din Bucuresti,in cadrul careia poti urma cursurile uneia dintre cele trei facultati si anume;Facultatea de Arhitectura,Facultatea de urbanism si Facultatea de Arhitectura de interior!!!Una dintre cerintele principale si eliminatorii este aceea de a cunoaste desen plastic si desen tehnic!!!Pentru a da examen la aceasta Universitate,trebuie sa te pregatesti suplimentar,pentru ca examenele sunt foarte grele si numarul locurilor este limitat!!!Trebuie sa te pregatesti cu un arhitect!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Ianuarie 2012 19:37
Multumesc pentru raspuns dar nu vreau la Bucuresti si nici in alta parte. Doar Galati!:)
JoJo93G
Postat pe 16 Ianuarie 2012 20:28
In primul rand ca la oricare facultate si la Facultatea de Litere sunt mai multe specializari spre exemplu specializarile care erau cand m-am inscris eu la facultate : Romana- Engleza, Romana-Franceza, Engleza-Franceza si Limbi Moderne Aplicate. Eu am fost studenta la profilul Limbi Moderne Aplicate si trebuie sa recunosc faptul ca era foarte mult de invatat...adevarul este ca depinde foarte mult si nivelul de cunoastere a limbilor straine pe care il ai in momentul in care incepi sa studiezi la un astfel de profil insa dca iti place sa inveti si te atrage ceea ce alegi va fi foarte usor sa faci fata. La noi in grupa la inceput eram 29 de fete si un baiat iar pe parcurs uni dintre ei care nu aveau nici o tangenta cu ceea ce au ales - pe parcurs au renuntat sau alti nu au facut fata pentru ca nu-si dadeau interesul prea tare astfel ca in anul trei de facultate am mai ramas 20 de fete dintre care am sustinut si am obtinut diploma de licenta doar 11 fete urmand ca celelalte sa o sustina in toamna - moment in care au reusit sa promoveze si ele. Eu nu vreau sa te speri -iti spun cum s-au desfasurat lucrurile in cazul meu- asta nu inseamna ca peste tot este la fel ...adevarul este ca intre cele 11 fete si cele care au sustinut licenta in toamna era o diferenta. Primele mergeau la cursuri aproape in fiecare zi iar celelalte veneu mai mult pe la examene in sesiune - motiv pentru care sa intamplat sa nu promoveze in prima tura.

In ceea ce priveste cursurile - sunt foarte variate- idepinde foarte mult si de profilul pe care il alegi. Eu am avut ocazia sa vad ce invata cei de la Romana- Engleza cat si cei de la Romana - Franceza pentru ca multe dintre cursuri le tineam impreuna...daca te intereseaza mai multe lucruri legate de profilul la care am terminat cat si despre celelalte poti sa ma intrebi orice - in masura in care voi fi in stare iti voi raspunde...

Stiu si eu cumm am fost la inceput - eram ca si tine foarte dezorientata pentru ca initial am vrut sa urmez o facultate de jurnalism insa cum nu era acest profil la nici o facultate din oras am ales sa dau la litere...si sa sti ca nu regret deloc....

Iti urez multa bafta in continuare si daca mai ai unele intrebari nu ezita sa scri
kudika_nikole
Postat pe 18 Ianuarie 2012 01:21
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 01:21:58In primul rand ca la oricare facultate si la Facultatea de Litere sunt mai multe specializari spre exemplu specializarile care erau cand m-am inscris eu la facultate : Romana- Engleza, Romana-Franceza, Engleza-Franceza si Limbi Moderne Aplicate. Eu am fost studenta la profilul Limbi Moderne Aplicate si trebuie sa recunosc faptul ca era foarte mult de invatat...adevarul este ca depinde foarte mult si nivelul de cunoastere a limbilor straine pe care il ai in momentul in care incepi sa studiezi la un astfel de profil insa dca iti place sa inveti si te atrage ceea ce alegi va fi foarte usor sa faci fata. La noi in grupa la inceput eram 29 de fete si un baiat iar pe parcurs uni dintre ei care nu aveau nici o tangenta cu ceea ce au ales - pe parcurs au renuntat sau alti nu au facut fata pentru ca nu-si dadeau interesul prea tare astfel ca in anul trei de facultate am mai ramas 20 de fete dintre care am sustinut si am obtinut diploma de licenta doar 11 fete urmand ca celelalte sa o sustina in toamna - moment in care au reusit sa promoveze si ele. Eu nu vreau sa te speri -iti spun cum s-au desfasurat lucrurile in cazul meu- asta nu inseamna ca peste tot este la fel ...adevarul este ca intre cele 11 fete si cele care au sustinut licenta in toamna era o diferenta. Primele mergeau la cursuri aproape in fiecare zi iar celelalte veneu mai mult pe la examene in sesiune - motiv pentru care sa intamplat sa nu promoveze in prima tura.

In ceea ce priveste cursurile - sunt foarte variate- idepinde foarte mult si de profilul pe care il alegi. Eu am avut ocazia sa vad ce invata cei de la Romana- Engleza cat si cei de la Romana - Franceza pentru ca multe dintre cursuri le tineam impreuna...daca te intereseaza mai multe lucruri legate de profilul la care am terminat cat si despre celelalte poti sa ma intrebi orice - in masura in care voi fi in stare iti voi raspunde...

Stiu si eu cumm am fost la inceput - eram ca si tine foarte dezorientata pentru ca initial am vrut sa urmez o facultate de jurnalism insa cum nu era acest profil la nici o facultate din oras am ales sa dau la litere...si sa sti ca nu regret deloc....

Iti urez multa bafta in continuare si daca mai ai unele intrebari nu ezita sa scri
kudika172000
Postat pe 18 Ianuarie 2012 10:16
scuze.m ai scos din sarite cu facultatea ta de litere.tu nu stii sa scrii corect.sa le predai lb romana copiilor mei te
kudika172000
Postat pe 18 Ianuarie 2012 10:20
De la: kudika172000, la data 2012-01-18 10:20:09scuze.m ai scos din sarite cu facultatea ta de litere.tu nu stii sa scrii corect.sa le predai lb romana copiilor mei te


de acord cu tine.
franziska_eu
Postat pe 18 Ianuarie 2012 14:50
In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...
kudika_nikole
Postat pe 18 Ianuarie 2012 17:02
De la: JoJo93G, la data 2012-01-16 20:28:58Multumesc pentru raspuns dar nu vreau la Bucuresti si nici in alta parte. Doar Galati!:)

Mergi la facuta in Gl. si vezi ce specialitati au ...s-ar putea sa aiba si pentru arhitectura de interior...
serpico_
Postat pe 18 Ianuarie 2012 17:13
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?
Alvin
Postat pe 18 Ianuarie 2012 17:15
De la: justforfun84, la data 2012-01-18 17:15:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?


Stiu cum este si cu i'urile doar ca de multe ori nu acord atentie suficienta scrisului...oricum deja beau o bere dar mai am si pentru tine deci poti sa vi linistit - te astept
kudika_nikole
Postat pe 18 Ianuarie 2012 17:21
asta si cand se scuza greseste
kudika172000
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:12
De la: kudika172000, la data 2012-01-18 18:12:51asta si cand se scuza greseste


ilumax_76
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:47
De la: kudika172000, la data 2012-01-18 18:12:51asta si cand se scuza greseste



se grabeste sa se scuze . la fel cum se grabeste cand scrie, la fel cum se grabeste spre prima intalnire cu ...
guru_ion
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:51
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:21:24
De la: justforfun84, la data 2012-01-18 17:15:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?


Stiu cum este si cu i'urile doar ca de multe ori nu acord atentie suficienta scrisului...oricum deja beau o bere dar mai am si pentru tine deci poti sa vi linistit - te astept
nicoletoooo iar beii
zmeu
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:52
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:21:24
De la: justforfun84, la data 2012-01-18 17:15:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?


Stiu cum este si cu i'urile doar ca de multe ori nu acord atentie suficienta scrisului...oricum deja beau o bere dar mai am si pentru tine deci poti sa vi linistit - te astept


Ia demonstreaza-ne ca stii si corecteaza ultimele doua mesaje. Incet...asa...nu te grabi ca nu te fugareste nimeni cu aia sculata
ilumax_76
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:54
De la: ilumax_76, la data 2012-01-18 18:54:01
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:21:24
De la: justforfun84, la data 2012-01-18 17:15:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?


Stiu cum este si cu i'urile doar ca de multe ori nu acord atentie suficienta scrisului...oricum deja beau o bere dar mai am si pentru tine deci poti sa vi linistit - te astept


Ia demonstreaza-ne ca stii si corecteaza ultimele doua mesaje. Incet...asa...nu te grabi ca nu te fugareste nimeni cu aia sculata
lasa mi fata in pace derbedoaico
zmeu
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:55
macar de ar fugari-o! numa' sa nu se sperie
guru_ion
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:55
De la: zmeu, la data 2012-01-18 18:55:24
Ia demonstreaza-ne ca stii si corecteaza ultimele doua mesaje. Incet...asa...nu te grabi ca nu te fugareste nimeni cu aia sculata
lasa mi fata in pace derbedoaico[/quote]

Pai vad ca o cam neglijezi. Vezi daca nu o imbeti tu cu vorbe dulci, saraca se refugiaza in alcool
ilumax_76
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:57
De la: guru_ion, la data 2012-01-18 18:55:37macar de ar fugari-o! numa' sa nu se sperie


Ei ...se sperie. Numai cat isi imagineaza si-i chi*sata toata

P.S
ilumax_76
Postat pe 18 Ianuarie 2012 18:59
De la: ilumax_76, la data 2012-01-18 18:54:01
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:21:24
De la: justforfun84, la data 2012-01-18 17:15:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?


Stiu cum este si cu i'urile doar ca de multe ori nu acord atentie suficienta scrisului...oricum deja beau o bere dar mai am si pentru tine deci poti sa vi linistit - te astept


Ia demonstreaza-ne ca stii si corecteaza ultimele doua mesaje. Incet...asa...nu te grabi ca nu te fugareste nimeni cu aia sculata

N-auzi ca laptopul e de vina?
november13
Postat pe 18 Ianuarie 2012 19:00
De la: ilumax_76, la data 2012-01-18 18:59:09
De la: guru_ion, la data 2012-01-18 18:55:37macar de ar fugari-o! numa' sa nu se sperie


Ei ...se sperie. Numai cat isi imagineaza si-i chi*sata toata

P.S
sa ti fie rusine obrazniko lasa mi fata n pace ca eu o iubesc
zmeu
Postat pe 18 Ianuarie 2012 19:01
De la: november13, la data 2012-01-18 19:00:06
De la: ilumax_76, la data 2012-01-18 18:54:01
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:21:24
De la: justforfun84, la data 2012-01-18 17:15:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?


Stiu cum este si cu i'urile doar ca de multe ori nu acord atentie suficienta scrisului...oricum deja beau o bere dar mai am si pentru tine deci poti sa vi linistit - te astept


Ia demonstreaza-ne ca stii si corecteaza ultimele doua mesaje. Incet...asa...nu te grabi ca nu te fugareste nimeni cu aia sculata

N-auzi ca laptopul e de vina?
te bagi si tu,,vezi ti de drum
zmeu
Postat pe 18 Ianuarie 2012 19:01
De la: november13, la data 2012-01-18 19:00:06
N-auzi ca laptopul e de vina?


Aaaa...nu stiam!
ilumax_76
Postat pe 18 Ianuarie 2012 19:02
De la: zmeu, la data 2012-01-18 19:01:04
De la: ilumax_76, la data 2012-01-18 18:59:09
De la: guru_ion, la data 2012-01-18 18:55:37macar de ar fugari-o! numa' sa nu se sperie


Ei ...se sperie. Numai cat isi imagineaza si-i chi*sata toata

P.S
sa ti fie rusine obrazniko lasa mi fata n pace ca eu o iubesc


Nu stau eu in calea fericirii tale; fugi dupa ea si fu*te-i un plod
ilumax_76
Postat pe 18 Ianuarie 2012 19:03
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:21:24
De la: justforfun84, la data 2012-01-18 17:15:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 17:02:23In primul rand nu sunt profesoara de Lb.Romana - in al doilea rand faptul ca ma grabesc de multe ori atunci cand scriu pe kudika si mai ales faptul ca de multe ori scriu la ore tarzi ...sunt doar cateva din motivele pentru care fac greseli- si da recunosc lucrul acesta. A gresi este omeneste ...o sa incerc totusi sa fiu mai atenta...


hai mai... nu fi suparata...ia zi, dai o bere sa te invat cum e cu i`urile?


Stiu cum este si cu i'urile doar ca de multe ori nu acord atentie suficienta scrisului...oricum deja beau o bere dar mai am si pentru tine deci poti sa vi linistit - te astept

parca erai adventista! bei!?
jean_luc_picard
Postat pe 18 Ianuarie 2012 19:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor 51 De la: kudika421339 23 Noiembrie 2011 08:59
BARBATUL RAC !! 4 De la: Ana_Roberta 4 Februarie 2010 00:19
ATI FI DE ACORD DE CU EXAMENE PSIHOLOGICE DRASTICE ANUALE IN RANDUL MILITARILOR,JANDARMILOR ,POLITISTILOR S.A 5 De la: one_size 30 Martie 2010 20:48
Cum sa-mi uit sotul infidel dupa divort 76 De la: jasmine_94 12 Ianuarie 2012 22:35
imi da cineva un sfat .. 29 De la: marinca 17 August 2013 09:44