Setari Cookie-uri

adelina

De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:31:32
piscoleato n-o lua in seama! numai sfaturi tampite da! si nu , nu-i rautate! pe mine m-a socat pe un topic al unei pustoaice ce spunea ca s-a indragostit de profesorul de limba romana! iar donsoara nicoleata ce crezi c-o sfatuia? sa mearga sa-i spuna profesorului ce simt!

kisulina io n-am nimic cu nicole ,dimpotriva ...dar nu pot sa nu intervin atunci cand sfatiueste cu atata credibilitate pe cineva...din pacate gresit.Eu nu obisnuiesc sa dau sfaturi decat atunci cand intra in aria mea de acoperire(adica atunci cand sunt sigura de ce vorbesc),si nici nu dau sfaturi medicale care ma depasesc din punct de vedere al specializarii.
Am depasit de prea mult timp perioada primului meu control ginecologic dar nu-s nici amnezica nici uituca.Nu doare asta in primul rand,se face tuseu vaginal ,speculul(instrument medical )se introduce in vagin pentru examinarea colului(este posibil si asta sa faca)dar nici asta nu doare .
Deci concluzia :examenul ginecologic nu este dureros este doar imperios necesar sa fie facut dupa primul contact sexual.
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 15:41
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 15:28:08
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-16 15:22:28Atat vorba deageaba si nici un raspuns concret pana in prezent. Adelina uite iti povestesc eu cum o sa fie. Pentru inceput o sa-ti spuna sa intri dupa o perdea si sa te dezbraci de la brau in jos - pe urma o sa ti se spuna sa te urci pe scaun, sa stai linistita si sa astepti. O sa inceapa prin a-ti lua secretie cu un betisor mic si daca este cazul (pentru ca nu mai esti virgina) o sa-ti introduca in vagin o spatula pentru a-ti putea lua secretia necesara pentru analiza prin care se depisteaza daca ai cancer sau alte infectii mai grave. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa fi relaxata si sa faci ceea ce-ti zice medicul. Stai linistita ca nu-ti introduce nimeni nici un termometru nici in vagin nici in fund - proastele alea au ras de tine. O sa te doara putin dar va trece...este foarte important sa gandesti pozitiv iar daca ti se face rau iesi afara la aier pe o banca si bea putina apa...

Totusi vreau sati transmit un mesaj ...daca ai fost o singura data cu un barbat si nu ai de gand sa mai fi curund nu este obligatoriu sa mergi la ginecolog decat daca ai alte probleme....daca nu ai probleme recomandarea mea ar fi sa mai astepti putin si sa mergi la ginecolog atunci dupa ce o faci de mai multe ori cu cineva...

Succes Ai grija de tine si de pasarica ta


Testul Babes Papanicolau nu se face decat la cerere sau la recomandare ...nu ti-l face la primul control ginecologic.
nu o speria ca nu o sa o doara nimic ,deci nu va fi necesar sa iasa afara pe banca la aer
nu-i spune ca nu-i obligatoriu sa mearga la medic...e obligatoriu sa-si faca controlul ginecologic daca si-a inceput viata sexuala


Nu cred ca ai vrea sa auzi o experienta de viata si pe urma sa-ti schimbi parerea ... vorbesc din cunostiintele pe care le am si cateva situatii prin care au trecut unele fete la ginecologie.... sa presupunem ca fata nu sa dezvirginat complet si este la inceput ... cu siguranta daca i se va face testul papanicolau o sa simta putina durere...deppinde si de cat este de curajoasa precum si de elasticitatea ei....

Da eu nu am zis sa nu mearga ...daca intretine relatii intime in mod constantt este obligatoriu sa mearga... eu m-am referit in cazul in care a facut-o o singura data cu un barbat si sa protejat....
kudika_nikole
Postat pe 16 Februarie 2012 15:43
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-16 15:43:56
Nu cred ca ai vrea sa auzi o experienta de viata si pe urma sa-ti schimbi parerea ... vorbesc din cunostiintele pe care le am si cateva situatii prin care au trecut unele fete la ginecologie.... sa presupunem ca fata nu sa dezvirginat complet si este la inceput ... cu siguranta daca i se va face testul papanicolau o sa simta putina durere...deppinde si de cat este de curajoasa precum si de elasticitatea ei....

Da eu nu am zis sa nu mearga ...daca intretine relatii intime in mod constantt este obligatoriu sa mearga... eu m-am referit in cazul in care a facut-o o singura data cu un barbat si sa protejat....

Nicole ...organismul unei femei in momentul in care isi incepe viata sexuala sufera niste modificari,,intelegi?Prin faptul ca eviti sa-ti faci controlul (indiferent ca ai facut-o o singura data sau de 10 ori)se poate ajunge la anumite problemute (nu am sa le enumar acum).Ciclul menstrual odata cu inceperea activitatii sexuale sufera anumite modificari(adica poate intarzia,poate tine mai mult decat pana la acel contact,poate tine mai putin),toti acesti factori pot influenta negativ intregul organism.
Concluzia:medicul nu trebuie evitat!
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 15:49
Testul Papa­nicolau im­plica re­coltarea unei probe de la nivelul colului uterin, cu ajutorul unei pe­riute speciale sau a unei spatule, recoltand astfel cateva celule de pe suprafata colului uterin.
Procedura este non-invaziva si ne­dureroasa.
criszoe
Postat pe 16 Februarie 2012 15:52
De la: larisika, la data 2012-02-16 15:52:31Testul Papa­nicolau im­plica re­coltarea unei probe de la nivelul colului uterin, cu ajutorul unei pe­riute speciale sau a unei spatule, recoltand astfel cateva celule de pe suprafata colului uterin.
Procedura este non-invaziva si ne­dureroasa.

sa sti ca sunt cazuri in care anumite doamne s-au plans de o mica jena la nivelul colului in momentul recoltarii.Nu durere ci jena .
Si da e adevarat ce ai spus mai sus
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 15:55
multumesc nikol dar o sa merg ca sa trec si de pragul asta sa sti ca alea sigur au ras de mine ca nu inteleg ptr ce ar fi trebuit sa faca asta cu termometrul in vagin si in fund oricum multumesc de sfat nu are nimik daca am ob-ul pot sal scot acolo sau sal scot de acasa mi sa terminat ciclul astazi
kudika_2008
Postat pe 16 Februarie 2012 15:55
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 15:55:33multumesc nikol dar o sa merg ca sa trec si de pragul asta sa sti ca alea sigur au ras de mine ca nu inteleg ptr ce ar fi trebuit sa faca asta cu termometrul in vagin si in fund oricum multumesc de sfat nu are nimik daca am ob-ul pot sal scot acolo sau sal scot de acasa mi sa terminat ciclul astazi


ce-ti mai place sa faci "misto"! alt topic de 2 bani! da las ca da sfaturi nicoleata!
kiss_my_ass
Postat pe 16 Februarie 2012 15:57
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 15:55:33multumesc nikol dar o sa merg ca sa trec si de pragul asta sa sti ca alea sigur au ras de mine ca nu inteleg ptr ce ar fi trebuit sa faca asta cu termometrul in vagin si in fund oricum multumesc de sfat nu are nimik daca am ob-ul pot sal scot acolo sau sal scot de acasa mi sa terminat ciclul astazi


In legatura cu asta vezi ca este bine sa mergi la ginecolog dupa ce nu mai ai menstruatie - trebuie sa treaca 2-3 zile... nu este bine sa-ti scoti absorbantul acolo intrucat nu trebuie sa ai menstruatie in momentul in care te prezinti la ginecolog.
kudika_nikole
Postat pe 16 Februarie 2012 16:00
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:57:34
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 15:55:33multumesc nikol dar o sa merg ca sa trec si de pragul asta sa sti ca alea sigur au ras de mine ca nu inteleg ptr ce ar fi trebuit sa faca asta cu termometrul in vagin si in fund oricum multumesc de sfat nu are nimik daca am ob-ul pot sal scot acolo sau sal scot de acasa mi sa terminat ciclul astazi


ce-ti mai place sa faci "misto"! alt topic de 2 bani! da las ca da sfaturi nicoleata!

am inceput si eu sa cred ca-i la misto ,zau asa
Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 16:04
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 15:55:32
De la: larisika, la data 2012-02-16 15:52:31Testul Papa­nicolau im­plica re­coltarea unei probe de la nivelul colului uterin, cu ajutorul unei pe­riute speciale sau a unei spatule, recoltand astfel cateva celule de pe suprafata colului uterin.
Procedura este non-invaziva si ne­dureroasa.

sa sti ca sunt cazuri in care anumite doamne s-au plans de o mica jena la nivelul colului in momentul recoltarii.Nu durere ci jena .
Si da e adevarat ce ai spus mai sus
Da este o mica jena ,dar nu este durere cum s-a exprimat domnisoara cu ''vaca'' si in plus in momentul cand ai inceput viata sexuala se recomanda un control din mai multe cauze si unul foarte important ar fii bolile cu transmitere sexuala care pot avea simptome precum:
secretie vaginala anormala - modificare a cantitatii, culorii, mirosului sau consistentei secretiei vaginale;
durere, arsura sau mancarime în zona genitala;
durere în timpul actului sexual;
durere în zona pelvina sau în zona abdominala inferioara;
umflaturi, iritatii sau negi în zona organelor genitale.
criszoe
Postat pe 16 Februarie 2012 16:05
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 16:04:21
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:57:34
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 15:55:33multumesc nikol dar o sa merg ca sa trec si de pragul asta sa sti ca alea sigur au ras de mine ca nu inteleg ptr ce ar fi trebuit sa faca asta cu termometrul in vagin si in fund oricum multumesc de sfat nu are nimik daca am ob-ul pot sal scot acolo sau sal scot de acasa mi sa terminat ciclul astazi


ce-ti mai place sa faci "misto"! alt topic de 2 bani! da las ca da sfaturi nicoleata!

am inceput si eu sa cred ca-i la misto ,zau asa


eu sunt sigura!
kiss_my_ass
Postat pe 16 Februarie 2012 16:07
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 16:04:21
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:57:34
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 15:55:33multumesc nikol dar o sa merg ca sa trec si de pragul asta sa sti ca alea sigur au ras de mine ca nu inteleg ptr ce ar fi trebuit sa faca asta cu termometrul in vagin si in fund oricum multumesc de sfat nu are nimik daca am ob-ul pot sal scot acolo sau sal scot de acasa mi sa terminat ciclul astazi


ce-ti mai place sa faci "misto"! alt topic de 2 bani! da las ca da sfaturi nicoleata!

am inceput si eu sa cred ca-i la misto ,zau asa
Si eu cand v-am zis ca este ''baietel'' nu m-ati bagat in seama.
criszoe
Postat pe 16 Februarie 2012 16:08
De la: larisika, la data 2012-02-16 16:08:47
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 16:04:21
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:57:34
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 15:55:33multumesc nikol dar o sa merg ca sa trec si de pragul asta sa sti ca alea sigur au ras de mine ca nu inteleg ptr ce ar fi trebuit sa faca asta cu termometrul in vagin si in fund oricum multumesc de sfat nu are nimik daca am ob-ul pot sal scot acolo sau sal scot de acasa mi sa terminat ciclul astazi


ce-ti mai place sa faci "misto"! alt topic de 2 bani! da las ca da sfaturi nicoleata!

am inceput si eu sa cred ca-i la misto ,zau asa
Si eu cand v-am zis ca este ''baietel'' nu m-ati bagat in seama.

Piscolinoo
Postat pe 16 Februarie 2012 16:11
De la: larisika, la data 2012-02-16 16:05:33
De la: Piscolinoo, la data 2012-02-16 15:55:32
De la: larisika, la data 2012-02-16 15:52:31Testul Papa­nicolau im­plica re­coltarea unei probe de la nivelul colului uterin, cu ajutorul unei pe­riute speciale sau a unei spatule, recoltand astfel cateva celule de pe suprafata colului uterin.
Procedura este non-invaziva si ne­dureroasa.

sa sti ca sunt cazuri in care anumite doamne s-au plans de o mica jena la nivelul colului in momentul recoltarii.Nu durere ci jena .
Si da e adevarat ce ai spus mai sus
Da este o mica jena ,dar nu este durere cum s-a exprimat domnisoara cu ''vaca'' si in plus in momentul cand ai inceput viata sexuala se recomanda un control din mai multe cauze si unul foarte important ar fii bolile cu transmitere sexuala care pot avea simptome precum:
secretie vaginala anormala - modificare a cantitatii, culorii, mirosului sau consistentei secretiei vaginale;
durere, arsura sau mancarime în zona genitala;
durere în timpul actului sexual;
durere în zona pelvina sau în zona abdominala inferioara;
umflaturi, iritatii sau negi în zona organelor genitale.


Imi cer scuze pentru modul in care m-am exprimat - am fost putin frustrata de batjocurile care se fac pe seama unor persoane iar cand zic asta nu ma refer la mine - pentru ca pe mine nu ma deranjeaza cu nimic. Recunosc...trebuia sa ma abtin. Imi cer scuze pentru felul in care m-am exprimat pana la urmaai dreptate tu nu ai avut treaba cu mine.
kudika_nikole
Postat pe 16 Februarie 2012 16:19
draga as vrea sa sti ca nu sunt baietel si daca asta intelegi tu prin a cere sfaturi nu ai decat sa intelegi ce vrei este treaba ta ce crezi daca eram baiat nu discutam treburi de femei stai linistita credca tu ai baieti in cap si nu inteleg dc ai raspuns daca faci misto
kudika_2008
Postat pe 16 Februarie 2012 16:41
stai linistita nikol nu are rost sa te superi ptr ca tu esti o femeie care ajuti si nu una care isi bate joc mai bine cele care isi bat joc sa se abtina de la comentari credca ele merg odata la 3 ani la un ginecolog
kudika_2008
Postat pe 16 Februarie 2012 16:47
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 16:41:46draga as vrea sa sti ca nu sunt baietel si daca asta intelegi tu prin a cere sfaturi nu ai decat sa intelegi ce vrei este treaba ta ce crezi daca eram baiat nu discutam treburi de femei stai linistita credca tu ai baieti in cap si nu inteleg dc ai raspuns daca faci misto
Te inseli pt ca eu nu am ''baieti in cap'',dar poate daca vrei si esti curios/a iti zic ca intr-adevar am sex in cap ca tot vine de la voi,baietii
Si auzi ''draga''cum poti tu pretinde ca,azi este ultima zi de menstruatie?Apropo...parca plecai la doctor hai ca nu te mai retin ...vajuuuu
criszoe
Postat pe 16 Februarie 2012 17:03
da larisa draga astazi trebuia sa merg la doctor dar trebuie sa stiu si eu cate ceva daca ma duceam acolo si radea lumea de mine cum era tu cand ai fost prima data parca stiai totul de aceea am intrebat crezi ca am chef de glume sau daca eram baiat ma interesa asa ceva stai linistita ca toate avem nevoie de cate un sfat indiferent de varsta
kudika_2008
Postat pe 16 Februarie 2012 17:13
De la: kudika_2008, la data 2012-02-16 17:13:44da larisa draga astazi trebuia sa merg la doctor dar trebuie sa stiu si eu cate ceva daca ma duceam acolo si radea lumea de mine cum era tu cand ai fost prima data parca stiai totul de aceea am intrebat crezi ca am chef de glume sau daca eram baiat ma interesa asa ceva stai linistita ca toate avem nevoie de cate un sfat indiferent de varsta
Tu nu trebuie sa faci nimic si doar sa stai cuminte ,sa ai o igena corespunzatoare si nimic in plus.
Eu cand am fost prima oara nu m-am interesat de nimic pt ca nu aveam de ce si oricum rau nu avea sa-mi faca,dar trebuie sa recunosc :)aveam cunostiintele necesare :) ce avea sa ma astepte acolo deoarece mami a avut grija sa imi ofere o educatie buna in a ma pregati in viata de femeie ce avea ea sa urmeze, de la prima menstra,primul control ginecolog,primul contact si etc.

Succes si sanatate!
criszoe
Postat pe 16 Februarie 2012 17:40
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:33:25
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 15:29:17
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:23:40
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 15:21:32[]
Normal...ca nu are de ce sa te doara ...ca doar stau pe "capra...si nu ai ce zgaria cu ele...


nu ma doare ci a obosit!!

Cine picerele sau degetele ? Te pomenesti ca trebuie sa le tii in sus ?
Ca sa fie cat mai bine sa le pui pe birou...


asta am si facut dar dupa ce m-am mutat in alt boriu singurica!!

Da ce e la tine acolo...e birauri goale...ca calau maria ta ?
serpico_
Postat pe 17 Februarie 2012 09:19
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:19:24
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:33:25
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 15:29:17
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:23:40
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 15:21:32[]
Normal...ca nu are de ce sa te doara ...ca doar stau pe "capra...si nu ai ce zgaria cu ele...


nu ma doare ci a obosit!!

Cine picerele sau degetele ? Te pomenesti ca trebuie sa le tii in sus ?
Ca sa fie cat mai bine sa le pui pe birou...


asta am si facut dar dupa ce m-am mutat in alt boriu singurica!!

Da ce e la tine acolo...e birauri goale...ca calau maria ta ?


nope, eu am un statut mai special! am doua birouri unul in care mi-s singura si unul in care am si colegi!
kiss_my_ass
Postat pe 17 Februarie 2012 09:37
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-17 09:37:14
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:19:24
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:33:25
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 15:29:17
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-16 15:23:40
De la: SERPICO, la data 2012-02-16 15:21:32[]
Normal...ca nu are de ce sa te doara ...ca doar stau pe "capra...si nu ai ce zgaria cu ele...


nu ma doare ci a obosit!!

Cine picerele sau degetele ? Te pomenesti ca trebuie sa le tii in sus ?
Ca sa fie cat mai bine sa le pui pe birou...


asta am si facut dar dupa ce m-am mutat in alt boriu singurica!!

Da ce e la tine acolo...e birauri goale...ca calau maria ta ?


nope, eu am un statut mai special! am doua birouri unul in care mi-s singura si unul in care am si colegi!

Ala unde esti singura...e pentru relaxare ?. Ala in care am fost eu ...de avea si canapea ?
serpico_
Postat pe 17 Februarie 2012 09:43
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:43:16]
Ala unde esti singura...e pentru relaxare ?. Ala in care am fost eu ...de avea si canapea ?


si eu care credeam ca nici n-ai observat canapeaua!
kiss_my_ass
Postat pe 17 Februarie 2012 09:46
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-17 09:46:44
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:43:16]
Ala unde esti singura...e pentru relaxare ?. Ala in care am fost eu ...de avea si canapea ?


si eu care credeam ca nici n-ai observat canapeaua!

Abia cand m-am ridicat ...am vazut ca de fapt era canapea...Pana atunci nu intelegeam de ce stam asa de inghesuiti...
serpico_
Postat pe 17 Februarie 2012 09:52
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:52:00
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-17 09:46:44
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:43:16]
Ala unde esti singura...e pentru relaxare ?. Ala in care am fost eu ...de avea si canapea ?


si eu care credeam ca nici n-ai observat canapeaua!

Abia cand m-am ridicat ...am vazut ca de fapt era canapea...Pana atunci nu intelegeam de ce stam asa de inghesuiti...


inghesuiti?! doar tu ai vrut sa vezi mai de aproape lantisorul ce-l purtam!bineeee, data viitoare te voi primi in cel oficial!
kiss_my_ass
Postat pe 17 Februarie 2012 09:56
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-17 09:56:41
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:52:00
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-17 09:46:44
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:43:16]
Ala unde esti singura...e pentru relaxare ?. Ala in care am fost eu ...de avea si canapea ?


si eu care credeam ca nici n-ai observat canapeaua!

Abia cand m-am ridicat ...am vazut ca de fapt era canapea...Pana atunci nu intelegeam de ce stam asa de inghesuiti...


inghesuiti?! doar tu ai vrut sa vezi mai de aproape lantisorul ce-l purtam!bineeee, data viitoare te voi primi in cel oficial!

Pai ce vrei daca tu m-ai pus sa-mi dau jos ochelarii si apoi sa privesc ...medalionul...Atrebuit sa vad daca e marcat...
Nuuuuuu nu la oficiu...nu vreau.
PS:am uitat...
Si am plecat la locul de tortura am neronului...
serpico_
Postat pe 17 Februarie 2012 10:01
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 10:01:47
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-17 09:56:41
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:52:00
De la: kiss_my_ass, la data 2012-02-17 09:46:44
De la: SERPICO, la data 2012-02-17 09:43:16]
Ala unde esti singura...e pentru relaxare ?. Ala in care am fost eu ...de avea si canapea ?


si eu care credeam ca nici n-ai observat canapeaua!

Abia cand m-am ridicat ...am vazut ca de fapt era canapea...Pana atunci nu intelegeam de ce stam asa de inghesuiti...


inghesuiti?! doar tu ai vrut sa vezi mai de aproape lantisorul ce-l purtam!bineeee, data viitoare te voi primi in cel oficial!

Pai ce vrei daca tu m-ai pus sa-mi dau jos ochelarii si apoi sa privesc ...medalionul...Atrebuit sa vad daca e marcat...
Nuuuuuu nu la oficiu...nu vreau.
PS:am uitat...
Si am plecat la locul de tortura am neronului...



tortura usoara mai ales ca-i vineri!
kiss_my_ass
Postat pe 17 Februarie 2012 10:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sanii 6 De la: camiflorea 18 Ianuarie 2010 14:57
Preventie 1 De la: monissica 7 Februarie 2012 17:17
Anticonceptionale ! 4 De la: kudika368134 14 Ianuarie 2013 17:21
Habar nu am ce sa fac 20 De la: BEL_AMY1 13 Ianuarie 2011 20:18
Aparatul epilator 26 De la: inimioara_magica 18 Noiembrie 2009 14:53