Setari Cookie-uri

Cum sa procedeze prietena mea ?

Prietena mea a cunoscut un tip cu ceva timp in urma. Amandoi au trecut anterior in viata prin experiente nu prea placute. Astazi se iubesc foarte mult si vor sa-si intemeieze o familie. El este un tip, pot spune mai special, avand principii „invechite”. Pentru el familia este funamentata pe iubire, sinceritate totala si incredere. Tocmai din acest motiv a aparut o problema, in sensul ca dac el considera ca inainte de a face acest pas trebuie sa fie „o carte deschisa” in fata ei, ea nu este dispusa sa procedeze la fel . Se pare ca acesta este singurul motiv care-i poate duce la o ruptura nedorita de nici unul dintre ei. In timp ce el considera ca este necesar, la plecarea pe un astfel de drum, ca oamenii sa-si spuna totul, ea considera ca este un alt moment „0” din viata si trebuie luat ca atare, si sa se plece de aici. Desigur, pozitia ei este justificata, prin faptul ca exista posibilitatea ca „deschizand cartea trecutului” el sa-si schimbe optica fata de ea. Ce ne sfatuiti ?. Cum sa procedam ?

Postat pe 29 Martie 2012 11:01
De la: , la data 2012-03-29 11:01:11Prietena mea a cunoscut un tip cu ceva timp in urma. Amandoi au trecut anterior in viata prin experiente nu prea placute. Astazi se iubesc foarte mult si vor sa-si intemeieze o familie. El este un tip, pot spune mai special, avand principii „invechite”. Pentru el familia este funamentata pe iubire, sinceritate totala si incredere. Tocmai din acest motiv a aparut o problema, in sensul ca dac el considera ca inainte de a face acest pas trebuie sa fie „o carte deschisa” in fata ei, ea nu este dispusa sa procedeze la fel . Se pare ca acesta este singurul motiv care-i poate duce la o ruptura nedorita de nici unul dintre ei. In timp ce el considera ca este necesar, la plecarea pe un astfel de drum, ca oamenii sa-si spuna totul, ea considera ca este un alt moment „0” din viata si trebuie luat ca atare, si sa se plece de aici. Desigur, pozitia ei este justificata, prin faptul ca exista posibilitatea ca „deschizand cartea trecutului” el sa-si schimbe optica fata de ea. Ce ne sfatuiti ?. Cum sa procedam ?


Din punctul meu de vedere,dreptatea este la mijloc!!!
Faptul ca el este si vrea sa -si dovedeasca sinceritatea in relatia cu prietena ta,nu poate decat sa -i acorde cateva bile albe ,din punct de vedere al caracterului,dar vin si intreb ,cine garanteaza pentru veridicitatea si totalitatea declaratiilor lui???????Pe de alta parte,,in momentul in care vrei sa primesti ceva,indiferent de natura acelui "ceva",trebuie sa stii sa si oferi pe masura primirii!!!
Prietena ta are dreptate ,in ceea ce priveste optiunea ei de a pastra discretia cuvenita ,asupra trecutului ei amoros si nu numai,dar,pe de alta parte,daca il iubeste foarte mult si vede ca venind din partea lui,sin-ceritate,devotament,,poate sa renunte la reticenta afisata si sa-i povesteasca,macar fragmente din viata personala,nu este nimic rau sau grav in acest lucru!!Ce este atat de denigrator in viata ei,incat nu se poate destainui iubitului????????Daca exista,totusi,ceva urat,sa-si asume responsabilitatea acelui aspect si sa fie cinstita cu el,nu o pot povatui sa recurga la minciuna,ascunzisuri fata de partener!!

Si ca un ultim aspect,,in toate relatiile sentimentale,,nu conteaza trecutul partenerilor,ci,doar ceea ce isi doresc sa cladeasca impreuna si iubirea lor,,bine,asta in cazul in care acel trecut nu consta in fapte aflate sub incidenta legilor sau oamenilor!!Practic,prietena ta ,trebuie sa discute cu iubitul ei,sa fie cinstita fata de acesta si sa iubeasca in continuare,daca exista dragoste adevarata, intre ei doi!!
MissRainbow
Postat pe 29 Martie 2012 12:14
Prin multitudinea de pareri ale mele se regaseste si aceasta, dar astept sa vad si alte opinii.
Cristian_Popescu_1
Postat pe 4 Aprilie 2012 18:07
De la: , la data 2012-03-29 11:01:11Prietena mea a cunoscut un tip cu ceva timp in urma. Amandoi au trecut anterior in viata prin experiente nu prea placute. Astazi se iubesc foarte mult si vor sa-si intemeieze o familie. El este un tip, pot spune mai special, avand principii „invechite”. Pentru el familia este funamentata pe iubire, sinceritate totala si incredere. Tocmai din acest motiv a aparut o problema, in sensul ca dac el considera ca inainte de a face acest pas trebuie sa fie „o carte deschisa” in fata ei, ea nu este dispusa sa procedeze la fel . Se pare ca acesta este singurul motiv care-i poate duce la o ruptura nedorita de nici unul dintre ei. In timp ce el considera ca este necesar, la plecarea pe un astfel de drum, ca oamenii sa-si spuna totul, ea considera ca este un alt moment „0” din viata si trebuie luat ca atare, si sa se plece de aici. Desigur, pozitia ei este justificata, prin faptul ca exista posibilitatea ca „deschizand cartea trecutului” el sa-si schimbe optica fata de ea. Ce ne sfatuiti ?. Cum sa procedam ?


O vorba batraneasca spune ca barbatul trebuie sa te cunoasca doar de la brau in jos.
Daca trectul ei este urat poate ar trebui sa se impace cu aceste aspecte si sa priveasca doar inainte.
Thais13
Postat pe 4 Aprilie 2012 18:18
De la: , la data 2012-03-29 11:01:11Prietena mea a cunoscut un tip cu ceva timp in urma. Amandoi au trecut anterior in viata prin experiente nu prea placute. Astazi se iubesc foarte mult si vor sa-si intemeieze o familie. El este un tip, pot spune mai special, avand principii „invechite”. Pentru el familia este funamentata pe iubire, sinceritate totala si incredere. Tocmai din acest motiv a aparut o problema, in sensul ca dac el considera ca inainte de a face acest pas trebuie sa fie „o carte deschisa” in fata ei, ea nu este dispusa sa procedeze la fel . Se pare ca acesta este singurul motiv care-i poate duce la o ruptura nedorita de nici unul dintre ei. In timp ce el considera ca este necesar, la plecarea pe un astfel de drum, ca oamenii sa-si spuna totul, ea considera ca este un alt moment „0” din viata si trebuie luat ca atare, si sa se plece de aici. Desigur, pozitia ei este justificata, prin faptul ca exista posibilitatea ca „deschizand cartea trecutului” el sa-si schimbe optica fata de ea. Ce ne sfatuiti ?. Cum sa procedam ?


Nu conteaza ce a fost inainte, conteaza ceea ce este acum intre ei si ce va fi de acum incolo!
kokeshi
Postat pe 4 Aprilie 2012 18:22
Pt ce te intereseaza trecutul Ce?Tu ai fost usa de biserica?Important este viitorul vostru sa vi-l construiti si sa va bazati pe incredere,sinceritate si iubire!
Jucam la nunta???
Titanika
Postat pe 6 Aprilie 2012 23:06
am o prietena care are o situatie asemanatoare, ei isi stiu trecutul, au hotarat sa mearga de la zero si sau casatorit, dragoste mare, sinceritate, el a inselato timp de 6 luni pe motiv ca ea era departe si el nu a putut sta singur fara sex. ea aflat si toata increderea in el sa destramat, dar a avut taria sa mearga mai departe, il iubeste, el spune ca o iubeste hotarat fiind sa faca casnicia sa mearga. si sunt din nou la inceput de drum cu trecutul stiut de fiecare.
asta este o poveste de viata adevarata, intrebare, cati dintre noi ar avea puterea si taria sa mai creada? eu una in nici un caz!!! Voi?
dani_lo
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nunta 46 De la: MissMe2 22 Aprilie 2009 17:04
Ai fi dispusa? 33 De la: Iulian-Iulian 10 Iunie 2014 19:42
Agentii matrimoniale 3 De la: rebecca123 25 Septembrie 2014 13:36
cum sa intru in gratiile familiei iubitului meu??? 14 De la: eva1909 25 August 2011 21:45
dupa casatorie 10 De la: kudika_5715 23 Aprilie 2012 20:50