Setari Cookie-uri

Decizie majora in doar 2 zile. Help :(

De obicei nu obisnuiesc sa imi spun povestile pe forumuri, dar am ajuns intr-o situatie in care chiar nu stiu ce sa mai fac.
Acum 2 zile prietenul meu de 2 ani s-a despartit de mine. Amandoi avem 20 ani. A fost si inca este un soc pentru ca nu ne-am certat, nu mi-a dat absolut niciun semn ca nu i-ar conveni ceva si n-au mai fost niciodata momente dinastea in relatia noastra. Pana lunea asta totul a fost absolut perfect, ieseam impreuna zilnic, povesteam absolut tot, ne iubeam unul pe altul. El are ceva probleme in familie (tatal sau l-a parasit acum cativa ani si sta doar cu mama lui) si imi zicea ca sunt singura cu care poate discuta. Cand avea o problema tot timpul venea la mine, imi multumea ca sunt acolo pentru el. Vineri ma implora sa mai stau cu el ca are nevoie de mine.
Luni dintr-o data nu mi-a mai raspuns la telefon, iar marti cand ne-am vazut era foarte distant. L-am intrebat atunci care e problema si mi-a zis ca s-a mai gandit si ca nu mai vrea sa fim impreuna. Pentru mine a fost un soc, mai ales pentru motivul care mi l-a zis: "Sunt prea apropiata de ai mei".
Nu ar fi prima relatie care se termina din motivul asta, iar eu pot sa spun ca am mai trecut prin despartiri, am mai parasit, am fost parasita, dar niciodata nu m-am simtit ca acum. Pur si simplu nu mai pot fi eu, nu mai pot sa rad, nu mai mananc, dorm cate 4 ore pe noapte si inca nu pot sa cred ca a facut asta asa dintr-o data.
L-am intrebat ce s-a schimbat asa brusc in 2 zile si mi-a zis doar ca s-a mai gandit la ce vrea el pe viitor si ca, desi ma iubeste, a ales cu mintea si nu cu inima si ca atunci cand o sa fim la casa noastra nu vrea sa ajunga acasa si cineva "sa ii dea ordine" (referitor la mama mea care e putin un control freak, dar nu s-a bagat niciodata in relatia noastra).
Ideea e ca aveam chiar planuri serioase, urma sa ne mutam impreuna, imi cunoscuse toata familia, a fost impreuna cu mine cavaler de onoare la nunta unchiului meu, am fost si eu la ai lui, toti ne intelegeam bine, ai mei il placeau pe el, ai lui ma placeau pe mine, totul era frumos.
L-am rugat sa se mai gandeasca si i-am zis ca voi fi tot timpul acolo pentru el in caz ca o face. L-am iubit si inca il iubesc prea mult ca sa renunt asa usor, mai ales ca nu mi-a gresit cu nimic si nici eu lui.
Scuzati post-ul lung, dar simt nevoia sa vorbesc cu cineva care nu o sa imi dea sfaturi gen "sunt si alti barbati", "are balta peste" etc. Pur si simplu nu ma simt pregatita sa renunt la el pentru ca era tot ce mi-am dorit vreodata. Tin sa precizez ca inca ne intelegem bine, maine am stabilit sa iesim la o cafea "ca intre prieteni", radem, glumim, impartasim experiente, ne intelegem bine. Dar fara tandreturi.
kudika_9329
Postat pe 7 Iunie 2012 11:48
nu cred o iota din motivul invocat de el
e mai comod sa-ti spuna ca motivul despartirii e ceva din comportamentul tau,e o tactica masculina
Ame_li
Postat pe 7 Iunie 2012 11:59
Pai si eu ce sa cred? Cand pana acum 2 zile facea orice pentru mine, era acolo pentru mine, ma ajuta, ma sustinea. Imi demonstrase ca tine la mine.
Am uitat sa precizez ceva important: el e pe jumatate sarb. Bunica lui nu m-a prea acceptat pe mine pentru ca eu nu sunt sarboaica, dar el niciodata nu si-a dorit o sarboaica. Luni dimineata si-a petrecut toata ziua cu ea, si tot luni a fost ziua cand nu mi-a mai raspuns la telefon. Am banuit ca ea e de vina. L-am intrebat daca ea e si mi-a zis ca a fost doar decizia lui, dar in fond, doar n-o sa zica: "Da bunicamea mi-a zis sa o fac" :))
kudika_9329
Postat pe 7 Iunie 2012 12:21
De la: kudika_9329, la data 2012-06-07 11:48:13

" Amandoi avem 20 ani."

Atat de tanara,dar cu experienta in esecuri sentimentale!!Si "mult prea apropiata de ai tai"!!!!!Motiv,ce a stat la baza si celorlalte despartiri!!!Sa stii ca ,privind din punctul de vedere al barbatilor,acest aspect,chiar este motiv de despartire ,intrucat ,domniilor lor,nu le place ingradirea,constrangerea,ci,dimpotriva,sunt adeptii libertatii depline si neconditionate!!!Deci,ca prima cale de atenuare a neintelegerii intervenite in relatia voastra,este rectificarea acestei dependente parentale,familiale!!!Aceasta este viabila si aplicabila pana la un punct,de la care ,independenta trebuie sa-si spuna cuvantul!!!

In al doilea rand,nu cred ca acel tanar a fost stabil in ceea ce te priveste,intrucat atunci cand vorbim de iubire,nu se renunta cu usurinta la partener,,imi pare,mai degraba,o retragere din fata unei alternative serioase, de convietuire in comun.Ai fost umarul,pe care,iubitul tau,si-a pus gandurile si neplacerile din viata lui de familie,in momentele de cumpana,,,s-a saturat si de aceste actiuni si fuge din viata ta!!A ales cu mintea,dar ce anume??????Ti-a dat detalii in ceea ce priveste lamurirea acestui aspect????Este foarte simplu sa spui "Nu",dar trebuie sa existe si suportul sustinator al negarii!!!Aveati palnuri de viitor,dar,sigur ,erau planuri de comun acord?Cred,mai degraba,ca erau unilaterale,tu, fiind implicata major in realizarea sperantelor!!!Mai putin el,,nu,nu pot sa cred ca a renuntat ,asa usor ,la tine,daca erai iubirea vietii lui,,nu se face asa ceva decat in conditii extreme si dupa o lunga experienta de viata si iubire,ceea ce nu este in cazul vostru!!!!!!Il iubesti???Te cred!!Ti-e greu sa renunti al el?Iar te cred,dar nu o vad ca pe o varianta imposibil de aplicat,,el o va face cu nonsalanta tanarului doritor de experiente in domeniu,,tu de ce nu ai putea sa o faci???Faptul ca ramaneti prieteni,nu va face decat sa-ti adanceasca rana existenta in suflet!!!De ce insisti pe aceasta latura a prieteniei???Ce anume speri de la el??????Intoarcerea????Nu te umili in fata lui,te denigrezi fara drept de apel!!!Respecta-i decizia,tot asa cum ai fi dorit sa-ti fie respectata ,daca te aflai in situatia inversa!!

"Vei fi,tot timpul,la dispozitia lui"!!!!!Nu ar fi corect ca el sa fie la dispozitia ta?????Sau sa fiti echidistanti??????

Sfat---Chiar daca nu iti convine,,,ia lucrurile asa cum au decurs si nu mai fi filantropa cu cei ,care nu te pretuiesc la adevarata valoare!!!Nu mai fi credula si .daca domnul s-a orientat in functie de ceea ce i-a dictat ratiunea,,,fa-o si tu,niciodata nu este tarziu sa fii cerebrala!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iunie 2012 12:25
Multumesc de sfaturi :D

Am doar 3 lucruri de comentat:
1. El a venit cu propunerea sa ne mutam impreuna, nu eu.

2. Tind sa cred ca sunt destul de cerebrala si tocmai de aceea ma simt asa acum. Ne completam unul pe altul, ce nu aveam eu, avea el si invers. Asta e problema, niciodata nu mi-am facut un ideal masculin in viata, si slava Domnului, am multi baieti in jurul meu pe care ii stiu destul de bine, dar vad in ce directie se indreapta societatea in ziua de azi, vad generatia mea cum a ajuns si nu imi place. De aceea spun ca un baiat ca el e foarte greu de gasit in zilele noastre. Evident ca avea si defecte, dar erau minore si eram dispusa sa traiesc cu ele.

3. Nu eu sunt cea care insista cu prietenia. A fost o decizie bilaterala, inca el e cel care ma cauta inca, imi cere sfaturi, etc. Adevarul e ca nu imi displace :D Si decat sa stiu ca nu mai e in viata mea deloc, mai bine il stiu ca pe un amic. Si nu ma luati cu "nu exista amicitie dupa iubire" pentru ca nu va cred, din proprie experienta.
kudika_9329
Postat pe 7 Iunie 2012 12:35
Nu forta lucrurile, lasa-le sa decurga pe fagasul pe care au intrat! Nu poti obliga pe nimeni la nimic, nimic cu "sila" nu se poate.... Probabil are nevoie de putin "spatiu"...de putin timp, pentru a-si pune ordine in viata (desi la 20 de ani, este atat de tanar..).
rondina
Postat pe 7 Iunie 2012 12:45
De la: kudika_9329, la data 2012-06-07 12:21:09Pai si eu ce sa cred? Cand pana acum 2 zile facea orice pentru mine, era acolo pentru mine, ma ajuta, ma sustinea. Imi demonstrase ca tine la mine.
Am uitat sa precizez ceva important: el e pe jumatate sarb. Bunica lui nu m-a prea acceptat pe mine pentru ca eu nu sunt sarboaica, dar el niciodata nu si-a dorit o sarboaica. Luni dimineata si-a petrecut toata ziua cu ea, si tot luni a fost ziua cand nu mi-a mai raspuns la telefon. Am banuit ca ea e de vina. L-am intrebat daca ea e si mi-a zis ca a fost doar decizia lui, dar in fond, doar n-o sa zica: "Da bunicamea mi-a zis sa o fac" :))



Hm,ar putea fi o explicatie,asta in conditiile in care iubitul tau este o persoana influentabila,dar,daca ar fi astfel,cu atat mai bine este daca ati rupt relatia!!!Nu te poti baza pe cei, care nu sunt sustinatorii propriilor convingeri!!!Aici ,trebuia sa clarifici situatia,nu sa o pierzi de sub control!!!Etniile conlocuitoare,sunt incisive privind apartenenta la etnia lor!!!Este un aspect!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iunie 2012 12:49
Povestea ta imi suna cunoscut Erai mereu acolo pentru el, iti cerea ajutorul... Mie imi pare o persoana care avea nevoie de o manta de vreme rea. Si poate ca asta a si vazut in tine: tipa aceea de treaba, care ma sfatuieste si ma ajuta. Ce fel de iubire se stinge asa de repede? E clar ca domnul nu a tinut la tine cu adevarat si acum, ca relatia a devenit serioasa, a inceput sa dea din colt in colt si sa se gandeasca ca poate gaseste una "mai buna". Atunci cand iubesti pe cineva, iti spun eu ca faci orice ca sa fii cu persoana respectiva. El in schimb are indoieli si ba te vrea, ba nu te vrea. Barbatii se pricep sa fie mierosi atunci cand au un interes... Si daca esti naiva, vei crede ca respectivul nu mai poate dupa tine. Eu cred ca el mai mult simte prietenie pentru tine si de-asta te tot invita sa iesiti impreuna. Viata m-a invatat ca e bine sa fii putin egoist. Ofera daca primesti,ca altfel s-ar putea sa te trezesti pe post de catelus. Iar cei ce ti-au dat sfatul cu "are balta peste" stiau ei ce spun, probabil din proprie experienta
Micaell
Postat pe 7 Iunie 2012 12:54
De la: Ame_li, la data 2012-06-07 11:59:58 nu cred o iota din motivul invocat de el
e mai comod sa-ti spuna ca motivul despartirii e ceva din comportamentul tau,e o tactica masculina


Ame din pacate exista astfel de barbati!! cunosc pe cineva care a renuntat la o relatie de cativa ani in care reusisera sa faca destule impreuna pentru simplu motiv ca ea era prea apropiata de familia ei!!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Iunie 2012 12:56
De la: kudika_9329, la data 2012-06-07 12:35:35Multumesc de sfaturi :D

Am doar 3 lucruri de comentat:
1. El a venit cu propunerea sa ne mutam impreuna, nu eu.

2. Tind sa cred ca sunt destul de cerebrala si tocmai de aceea ma simt asa acum. Ne completam unul pe altul, ce nu aveam eu, avea el si invers. Asta e problema, niciodata nu mi-am facut un ideal masculin in viata, si slava Domnului, am multi baieti in jurul meu pe care ii stiu destul de bine, dar vad in ce directie se indreapta societatea in ziua de azi, vad generatia mea cum a ajuns si nu imi place. De aceea spun ca un baiat ca el e foarte greu de gasit in zilele noastre. Evident ca avea si defecte, dar erau minore si eram dispusa sa traiesc cu ele.

3. Nu eu sunt cea care insista cu prietenia. A fost o decizie bilaterala, inca el e cel care ma cauta inca, imi cere sfaturi, etc. Adevarul e ca nu imi displace :D Si decat sa stiu ca nu mai e in viata mea deloc, mai bine il stiu ca pe un amic. Si nu ma luati cu "nu exista amicitie dupa iubire" pentru ca nu va cred, din proprie experienta.



1.Te-a indus in eroare,daca dorea cu adevarat coabitarea,,nu incheia relatia dintre voi doi!!!


2.Oi fi cerebrala,dar esti si infatuata,asa te percep in acest moment,nu crezi ca iti aloci mai multe calitati,decat ai in acest moment???Fara ofensa!!!Daca va completati reciproc,,ce rost are retragerea lui din competitie??????Este un anacronism intre ceea ce spui si intamplat in realitate!!!Undeva exista minciuna ,asta sa-ti fie clar!!Imi pari a fi dominatoare in relatii,ma insel cumva???Fisura este la mijlocul relatiei voastre,caut-o!!!!

3.El continua cu acelasi stil de cersit intelegere si suport emotional,ceea ce imi intareste convingerea ca acesta este motivul relatiei cu tine,,,la care s-a adaugat,bineinteles,si doza de romantism corespunzatoare!!!Nu-ti displace,este clar acest lucru,,,nu stii sa pierzi frumos,,te refugiezi intr-o prezenta periodica,dar nesubstantiala!!!Ai experienta in amicitii de dupa!!!!Este normal ,din punctul tau de vedere,repet,nu stii sa te rupi de trecut si nici nu suporti ideea esecului,dar iti palce sa stai in umbra lui!!!Este alegerea ta!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iunie 2012 13:01
Da, recunosc ca nu ma pot desprinde te trecut pentru ca nu vreau. Sincer? Eu asteptam un sfat despre cum sa il fac sa se intoarca la mine. Inca tind sa cred ca are doar nevoie de o pauza. Poate ma mint singura, dar speranta moare ultima. Si nu sunt genul care sa se dea batuta usor. Sunt de parere ca atunci cand ceva este stricat, incerci sa il repari mai intai si daca nici dupaia nu merge, abia atunci il arunci.
kudika_9329
Postat pe 7 Iunie 2012 13:05
De la: kudika_9329, la data 2012-06-07 12:35:35Multumesc de sfaturi :D

Am doar 3 lucruri de comentat:
1. El a venit cu propunerea sa ne mutam impreuna, nu eu.

2. Tind sa cred ca sunt destul de cerebrala si tocmai de aceea ma simt asa acum. Ne completam unul pe altul, ce nu aveam eu, avea el si invers. Asta e problema, niciodata nu mi-am facut un ideal masculin in viata, si slava Domnului, am multi baieti in jurul meu pe care ii stiu destul de bine, dar vad in ce directie se indreapta societatea in ziua de azi, vad generatia mea cum a ajuns si nu imi place. De aceea spun ca un baiat ca el e foarte greu de gasit in zilele noastre. Evident ca avea si defecte, dar erau minore si eram dispusa sa traiesc cu ele.

3. Nu eu sunt cea care insista cu prietenia. A fost o decizie bilaterala, inca el e cel care ma cauta inca, imi cere sfaturi, etc. Adevarul e ca nu imi displace :D Si decat sa stiu ca nu mai e in viata mea deloc, mai bine il stiu ca pe un amic. Si nu ma luati cu "nu exista amicitie dupa iubire" pentru ca nu va cred, din proprie experienta.



Nu te mai agata, ca vei suferi rau. Prietenia asta cu el, nu face decat sa prelungeasca agonia. Mai sunt si alti baieti buni pe lume; totul e sa-i cauti si sa nu renunti la speranta. Iti spun din ceea ce am trait pana acum; daca e nehotarat, n-o sa fii fericita cu el niciodata, pt ca n-o sa ai nici o clipa siguranta ca nu te va parasi in secunda urmatoare...iar asta nu-i viata. Asa iti doresti sa traiesti? Intr-un stres permanent? E un consum psihic mult prea mare, care in timp te va macina pe dinauntru. Nu ar fi mai bine sa cauti un baiat serios, care sa fie langa tine in permanenta? Daca azi iti spune una si maine se razgandeste, e clar ca nu e un om pe care sa te poti baza. Sigur, tu faci cum crezi... Nu poate nimeni sa te oblige... Ti-am spus concluziile pe care eu le-am tras dupa ce am facut aceleasi greseli ca si tine. Si-s putin mai mare ca tine cu aproape noua ani
Micaell
Postat pe 7 Iunie 2012 13:07
De la: kudika_9329, la data 2012-06-07 13:05:39Da, recunosc ca nu ma pot desprinde te trecut pentru ca nu vreau. Sincer? Eu asteptam un sfat despre cum sa il fac sa se intoarca la mine. Inca tind sa cred ca are doar nevoie de o pauza. Poate ma mint singura, dar speranta moare ultima. Si nu sunt genul care sa se dea batuta usor. Sunt de parere ca atunci cand ceva este stricat, incerci sa il repari mai intai si daca nici dupaia nu merge, abia atunci il arunci.



Draga mea,,doresti sfaturi in baza carora sa-ti aduci iubitul inapoi!!!!!!!Offfffff!!!El trebuie sa faca pasul,nu tu!!!Este o diferenta ,usor sesizabila,intre cele doua cai!!Tu doresti ceva,ce el nu mai vrea!!!Consideri ca o pauza s-ar impune in atare conditii?Perfect,acordai-o,,dar daca nu mai exista cale de intoarcere,,ce anume vei mai face????Vei suferi mai mult decat o faci in acest moment!!!!Draga mea,din experienta proprie,ori de cate ori am reparat ceva stricat,s-a deteriorat mai rau,provocand reactii ca atare,,nu este o solutie,decat ,poate,de moment!!!Am aruncat tot ce a fost stricat si am "cumparat" lucruri noi!!!Asa trebuie as procedezi si tu!!Vechiul,reconditionatele au locul lor,,in arhiva sau anticariat!!!!Noul,viul,,aici isi au locul,in viata noastra!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Iunie 2012 13:22
Bine ,nu vreau sa par o rea dar probabil oaiatul ala s-a speriat ca urmeaza sa se lege de tot de cineva ,sa se casatoreasca cu cineva ,sa aiba coppii cu acea persoana si nu se simtea pir si simplu pregatit de asta ,asa ca a facut de frica stanga imprejur .Motivul ca ati fi devenit prea apropiati e doar un oretext ,conta pe tine ca il ajutai cand ii era greu dar nu cred ca vroia ceva serios ....ori poate ma insel
Ana_Cosmina_Br__ila_1
Postat pe 25 Iunie 2012 13:55
Pentru kudika_9329: daca te-a parasit subit si atat de rapid, inseamna ca iubirea si compatibilitatea dintre voi nu era atat de mare precum credeai.
kokeshi
Postat pe 25 Iunie 2012 14:32
1. reparatul unei relatii "stricate" se face de catre
ambii parteneri, ca e relatia Voastra , nu a TA.
Se pare ca el nu doreste sa repare nimic. Atunci ?

2.Amicitia nu-ti va aduce niciun avantaj, doar sperante desarte si timp irosit. Anii tineretii trec asa repede !!!
3. Intalnirea pt " clarificarea sentimentelor" nu-si are rostul.
Daca el a hotarat ceva, nu prea ai cum sa-l convingi / obligi sa te iubeasca, oricat discuti si clarifici.

Cred ca nu te-a iubit prea mult de fapt si venea la tine doar pr sfaturi si consolare cand era in necaz. Acum s-a 'mai maturizat si vrea pe cineva pt o relatie mai serioasa.
O regula de baza in relatii e sa nu joci rolul " infirmierei " sau "terapeutului" sau " sfatuitorului" pt mult timp pt ca te va vedea doar in rolul asta, mai degraba decat ca iubita.
Bafta cu urmatorul!


kudika052198
Postat pe 25 Iunie 2012 15:31
Draga mea, sunt de parerea lui Kudica052198, este trist dar foarte adevarat. Persoana care oscileaza in gandire nu este de incredere, nu face copii cu un astfel de om ca ajungi sa-i cresti singura si va fii foarte dureros pentru ei... Va lua o pauza... Succes la urmatorul!
kudika442744
Postat pe 25 Iunie 2012 16:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 28 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 12 Septembrie 2010 19:27
Imi e greu cu el dar mai greu imi e fara el 21 De la: cryspys 13 Ianuarie 2014 19:30
Am avut un vis 33 De la: Cristinell_Snickers_1 23 Aprilie 2013 14:19
te-ai mai intalni cu fostul doar de dragul unei relatii strict sexuale???? 58 De la: Rafinata 15 Iunie 2009 15:08
ne-am despartit, si totusi ? 31 De la: steffy91 12 Decembrie 2011 19:22