Setari Cookie-uri

Dragoste sau cariera????

Buna dragele mele,intru in discutie cu voi pentru ca am o mare dilema. Sunt intr-o relatie de 3 ani de zile, nu pot sa spun ca relatie e perfecta, ca as minti..ideea sta in felul urmator..pana sa il cunosc am stat la oras,viata activa,multi prieteni etc., el sta la sat, bun, toate bune si frumoase..pana m-am mutat la tara pentru el, separat, nu stam impreuna, aici lucrez la gradinita, nu prea am multe optiuni, decat vanzatoare,invatataoare sau pe banda la fabrica si naveta in feicare dimineata.El are un job tot aici,dar fffff bine platit, aproape 30 de mil pe luna (salar fenomenal pt tara noastra).El este un om foarte responsabil,familist,dar cam gelos,nu prea am pe nici o prietena de cand sunt cu el,de vorbit cu baieti nici nu mai zic...am renuntat la foarte multe pt el, trebuia de 2 ori sa plec in tari starine 1 an de zile cu schimb de experienta,in New York si in Berlin, nu m-am dus pt ca asta ar fi pus capat relatiei...il iubesc dar nici aici la tara nu mai pot..nu am ce face, simt ca imi ies din minti de plictiseala,nu am un parc sa ma plimb seara,o cafenea,o sala de sport..nimic...de ceva timp mi sa propus sa plec in Canada,cu un contract de munca pe 2 ani foarte bine platit,el refuza total sa vina cu mine,nici nu vrea sa auda de asa ceva,tin sa mentionez ca si el ar avea unde sa lucreze acolo si sa aiba salar bun,ca si aici...nu stiu ce sa fac...o data am refuzat contractul,insa ei mi-au spus ca ma lasa pana pe la sfarsitul anului sa ma mai gandesc,pt ca au mare nevoie de mine si ma vor la ei cu orice pret...il iubesc atat de mult ca imi este frica sa iau o decizie...ma gandesc la faptul ca in ziua de azi unde mai gasesc un barbat familist,care are rabdare cu copii, care ma ajuta la curatenie si la mancare,responsabil,da tot pt familie,stiu ca o sa ne perimtem o data pe an concediu frumos,nu prea o sa imi lipseasca nimic pe plan material...dar pe partea cealalta ma gandesc ca ce fac aici la tara toata viata,nu am un parc de distractii unde sa imi duc copii,vara trebuie sa merg 40 de km sa ajung la strand,si viata la sat e cum e...pt zilele noastre e plictisatoare ca nu prea ai nici o opurtunitate,chiar daca ai bani,nu o sa te iei sa mergi 40 de km in oras sa manci o inghetata si te intorci inapoi,ca e absurd...iar sa stau 10 ani pana strangem bani de un apartament e foarte mult...prea mult...plus ca el nu prea are cum sa plece ca jobul lui e foarte solicitant si e mereu nevoie de el aici la sat...am renuntat la multe pt el...la foarte multe,insa el imi zice ca nu am renuntat la nimic,ca nu am plecat la New York sau la Berlin pt el nu e mare lucru,sau ca am renuntat la toate prietenle mele pt ca el ii gelos,prietena mea cea mai buna de 8 ani de zile ,acum nici nu ma mai suna ca stie ca ma cert cu el din cauza asta...dar nah..nimeni nu ii perfect..toti au cate ceva...dar acum is pusa intr-o situatie care de data asta imi decide viitorul..am vorbit cu el subiectu acesta de foarte multe ori si a zis sa nici nu il mai deschid in prezenta lui ca numai se enerveaza si ca el nu pleaca niciunde...zice ca numai la mine ma gandesc,sa imi fie numai mie bine,dar nu e asa...el mi-a zis cat se poate de clar ca nu vine cu mine,il doare ca vreau sa plec,ca vad asta...dar ce sa fac,sa stau aici pt el sau sa plec in canada?va rog fetelor,stiu ca decizia imi apartine, dar un sfat si o parere e mereu bine venita :*:*:*
kudika_6458
Postat pe 15 Iunie 2012 14:02
De la: kudika_6458, la data 2012-06-15 14:02:35Buna dragele mele,intru in discutie cu voi pentru ca am o mare dilema. Sunt intr-o relatie de 3 ani de zile, nu pot sa spun ca relatie e perfecta, ca as minti..ideea sta in felul urmator..pana sa il cunosc am stat la oras,viata activa,multi prieteni etc., el sta la sat, bun, toate bune si frumoase..pana m-am mutat la tara pentru el, separat, nu stam impreuna, aici lucrez la gradinita, nu prea am multe optiuni, decat vanzatoare,invatataoare sau pe banda la fabrica si naveta in feicare dimineata.El are un job tot aici,dar fffff bine platit, aproape 30 de mil pe luna (salar fenomenal pt tara noastra).El este un om foarte responsabil,familist,dar cam gelos,nu prea am pe nici o prietena de cand sunt cu el,de vorbit cu baieti nici nu mai zic...am renuntat la foarte multe pt el, trebuia de 2 ori sa plec in tari starine 1 an de zile cu schimb de experienta,in New York si in Berlin, nu m-am dus pt ca asta ar fi pus capat relatiei...il iubesc dar nici aici la tara nu mai pot..nu am ce face, simt ca imi ies din minti de plictiseala,nu am un parc sa ma plimb seara,o cafenea,o sala de sport..nimic...de ceva timp mi sa propus sa plec in Canada,cu un contract de munca pe 2 ani foarte bine platit,el refuza total sa vina cu mine,nici nu vrea sa auda de asa ceva,tin sa mentionez ca si el ar avea unde sa lucreze acolo si sa aiba salar bun,ca si aici...nu stiu ce sa fac...o data am refuzat contractul,insa ei mi-au spus ca ma lasa pana pe la sfarsitul anului sa ma mai gandesc,pt ca au mare nevoie de mine si ma vor la ei cu orice pret...il iubesc atat de mult ca imi este frica sa iau o decizie...ma gandesc la faptul ca in ziua de azi unde mai gasesc un barbat familist,care are rabdare cu copii, care ma ajuta la curatenie si la mancare,responsabil,da tot pt familie,stiu ca o sa ne perimtem o data pe an concediu frumos,nu prea o sa imi lipseasca nimic pe plan material...dar pe partea cealalta ma gandesc ca ce fac aici la tara toata viata,nu am un parc de distractii unde sa imi duc copii,vara trebuie sa merg 40 de km sa ajung la strand,si viata la sat e cum e...pt zilele noastre e plictisatoare ca nu prea ai nici o opurtunitate,chiar daca ai bani,nu o sa te iei sa mergi 40 de km in oras sa manci o inghetata si te intorci inapoi,ca e absurd...iar sa stau 10 ani pana strangem bani de un apartament e foarte mult...prea mult...plus ca el nu prea are cum sa plece ca jobul lui e foarte solicitant si e mereu nevoie de el aici la sat...am renuntat la multe pt el...la foarte multe,insa el imi zice ca nu am renuntat la nimic,ca nu am plecat la New York sau la Berlin pt el nu e mare lucru,sau ca am renuntat la toate prietenle mele pt ca el ii gelos,prietena mea cea mai buna de 8 ani de zile ,acum nici nu ma mai suna ca stie ca ma cert cu el din cauza asta...dar nah..nimeni nu ii perfect..toti au cate ceva...dar acum is pusa intr-o situatie care de data asta imi decide viitorul..am vorbit cu el subiectu acesta de foarte multe ori si a zis sa nici nu il mai deschid in prezenta lui ca numai se enerveaza si ca el nu pleaca niciunde...zice ca numai la mine ma gandesc,sa imi fie numai mie bine,dar nu e asa...el mi-a zis cat se poate de clar ca nu vine cu mine,il doare ca vreau sa plec,ca vad asta...dar ce sa fac,sa stau aici pt el sau sa plec in canada?va rog fetelor,stiu ca decizia imi apartine, dar un sfat si o parere e mereu bine venita :*:*:*

Mergi cu demnitate pe drumul tau.Daca acum nu iti faci viitorul...mai tarziu vei regreta,dar v-a fi prea tarziu.Eu nu as spune nimic lui...nici nu ar sti ca plec doar s-ar trezi ca lipsesc.Viitorul m,eu este mai important decat relatia care mai devreme sau mai tarziu tot v-a veni.
E doar parerea mea.Tu faci ce vrei.
serpico_
Postat pe 15 Iunie 2012 14:42
De la: kudika_6458, la data 2012-06-15 14:02:35


Buna dragele mele,intru in discutie cu voi pentru ca am o mare dilema. ....



Tu,oraseanca fiind,pentru care motiv te-ai mutat in mediul rural??????? Daca ai facut-o pentru iubitul tau,,lamentarile de acum,nu isi au rostul!!!pui ca il iubesti,,,nu ced asa ceva,nimic din cele tastate de tine,nu am conduce la concluzia,conform careia ai fi innebunita dupa partenerul tau,dimpotriva,te simt ca pe o femeie independenta,voluntara,careia ii place viata traita la oras,dar dependenta de un anumit confort material si careia ii place sa se simta in siguranta din toate punctele de vedere!!!Tu,,ce anume doresti in viata ta,caci nu le poti avea pe toate ,la parametri doriti de tine???Daca simti ca trebuie sa evoluezi din punct de vedere profesional,asta insemnand ,chiar si renuntarea la iubitul tau,,,fa-o,,caci daca vei renunta la acea oferta de munca,vei trai cu frustrarea legata de acel loc de munca ,si reprosurile nu vor intarzia sa apara!!!Iubitul tau nu vrea sa te insoteasca si este si gelos pe deasupra!!!Gelozia este o boala ,care "ucide" relatiile,daca nu se corecteaza,vei avea mari probleme in viitor!!!Legat de plecarea in strainatate,,nu il poti acuza foarte mult,caci,asa cum tie nu iti place la tara,tot asa nu ii place ,lui, sa parseasca locul de bastina,neavand incredere in ofertele de munca externe!!!Il iubesti,cica,dar nu esti fericita!!!Numai tu poti hotara in astfel de situatii,discutand cu iubitul tau si incercand sa ajungeti la un compromis!!!Iti doresti foarte mult acel job,nu???????Te cred!!Ai incercat sa inversezi rolurile??Cum ai reactiona in situatia inversa?????Ai incercat sa-ti intelegi partenerul?Iubirea inseamna si comunicare,transparenta in relatia respectiva!!!Sunt ,doar doua cai---pleci sau nu!!!Nu implica iubirea in cele doua posibilitati,,,foloseste ratiunea,caci este vorba numai si numai de viitorul tau!!!
MissRainbow
Postat pe 15 Iunie 2012 14:44
alege cariera in dragoste
kudika_9420
Postat pe 15 Iunie 2012 14:46
De la: kudika_9420, la data 2012-06-15 14:46:56alege cariera in dragoste

Afara sau aici ?
serpico_
Postat pe 15 Iunie 2012 14:49
peste tot
kudika_9420
Postat pe 15 Iunie 2012 14:54
De la: kudika_6458, la data 2012-06-15 14:02:35Buna dragele mele,intru in discutie cu voi pentru ca am o mare dilema. Sunt intr-o relatie de 3 ani de zile, nu pot sa spun ca relatie e perfecta, ca as minti..ideea sta in felul urmator..pana sa il cunosc am stat la oras,viata activa,multi prieteni etc., el sta la sat, bun, toate bune si frumoase..pana m-am mutat la tara pentru el, separat, nu stam impreuna, aici lucrez la gradinita, nu prea am multe optiuni, decat vanzatoare,invatataoare sau pe banda la fabrica si naveta in feicare dimineata.El are un job tot aici,dar fffff bine platit, aproape 30 de mil pe luna (salar fenomenal pt tara noastra).El este un om foarte responsabil,familist,dar cam gelos,nu prea am pe nici o prietena de cand sunt cu el,de vorbit cu baieti nici nu mai zic...am renuntat la foarte multe pt el, trebuia de 2 ori sa plec in tari starine 1 an de zile cu schimb de experienta,in New York si in Berlin, nu m-am dus pt ca asta ar fi pus capat relatiei...il iubesc dar nici aici la tara nu mai pot..nu am ce face, simt ca imi ies din minti de plictiseala,nu am un parc sa ma plimb seara,o cafenea,o sala de sport..nimic...de ceva timp mi sa propus sa plec in Canada,cu un contract de munca pe 2 ani foarte bine platit,el refuza total sa vina cu mine,nici nu vrea sa auda de asa ceva,tin sa mentionez ca si el ar avea unde sa lucreze acolo si sa aiba salar bun,ca si aici...nu stiu ce sa fac...o data am refuzat contractul,insa ei mi-au spus ca ma lasa pana pe la sfarsitul anului sa ma mai gandesc,pt ca au mare nevoie de mine si ma vor la ei cu orice pret...il iubesc atat de mult ca imi este frica sa iau o decizie...ma gandesc la faptul ca in ziua de azi unde mai gasesc un barbat familist,care are rabdare cu copii, care ma ajuta la curatenie si la mancare,responsabil,da tot pt familie,stiu ca o sa ne perimtem o data pe an concediu frumos,nu prea o sa imi lipseasca nimic pe plan material...dar pe partea cealalta ma gandesc ca ce fac aici la tara toata viata,nu am un parc de distractii unde sa imi duc copii,vara trebuie sa merg 40 de km sa ajung la strand,si viata la sat e cum e...pt zilele noastre e plictisatoare ca nu prea ai nici o opurtunitate,chiar daca ai bani,nu o sa te iei sa mergi 40 de km in oras sa manci o inghetata si te intorci inapoi,ca e absurd...iar sa stau 10 ani pana strangem bani de un apartament e foarte mult...prea mult...plus ca el nu prea are cum sa plece ca jobul lui e foarte solicitant si e mereu nevoie de el aici la sat...am renuntat la multe pt el...la foarte multe,insa el imi zice ca nu am renuntat la nimic,ca nu am plecat la New York sau la Berlin pt el nu e mare lucru,sau ca am renuntat la toate prietenle mele pt ca el ii gelos,prietena mea cea mai buna de 8 ani de zile ,acum nici nu ma mai suna ca stie ca ma cert cu el din cauza asta...dar nah..nimeni nu ii perfect..toti au cate ceva...dar acum is pusa intr-o situatie care de data asta imi decide viitorul..am vorbit cu el subiectu acesta de foarte multe ori si a zis sa nici nu il mai deschid in prezenta lui ca numai se enerveaza si ca el nu pleaca niciunde...zice ca numai la mine ma gandesc,sa imi fie numai mie bine,dar nu e asa...el mi-a zis cat se poate de clar ca nu vine cu mine,il doare ca vreau sa plec,ca vad asta...dar ce sa fac,sa stau aici pt el sau sa plec in canada?va rog fetelor,stiu ca decizia imi apartine, dar un sfat si o parere e mereu bine venita :*:*:*


De ce nu incerci o relatie la distanta pentru inceput?
kokeshi
Postat pe 15 Iunie 2012 17:35
Buna! imi pare rau ca esti intr-o situatie foarte grea:( nu cred ca asi putea sa-ti dau un sfat care sa fie corect pt tn:( si eu sunt intr-o situatie c-am grea:(( am o relatie de 2 ani el nu este roman dar il iubesc ffff mult. la craciun a venit mama lui la noi, de atunci sa racit relatia noastra, ma simtiam in plus pe langa ei si am reactionat foarte urat:( mama lui mi sa parut o doamna de treaba dar nu pot sa stiu ce gandeste despre mn pt ca nu pot vb cu ea, nu vorbim aceeasi limba, imi pare foarte rau de gesturile pe care l-am facut poate trebuia sa fiu mai intelegatoare cu el...in fine am trecut peste asta!! dupa cateva luni ne-am decis sa mergem la sora lui in vizita pt cateva zile. Cand am ajuns acolo acelasi lucru sa intampla ca si cu maikasa, nu ma mai baga in seama toata ziua statea numai de vorba cu sora lui,m-am simti groaznic, dupa 3 zile nu am mai suportat si am plecat la o verisoara de a mea:( El sa suparat foarte tare pe chestia asta, dar nu putea sa inteleaga ka ma simti-am aiurea, si de o luna de zile nu ne-am mai vazut am mai vb la tel dar numai reprosuri din ambele parti:( nustiu ce sa fac!!! tu ce parere ai?? sa trec si peste asta sau..??? daca e o sa se repete din nou, aceasi poveste???sunt foarte trista!!!nu pot sa dorm nu pot sa mananc nu pot face nimic pt ca imi lipseste fff mult??? sper sa gasesti o soluti care sa fie ceea mai corecta pe voi:*:*:
kudika513719
Postat pe 22 Iulie 2012 06:39
normal si normal tu faci ce vrei, dar gandestete el ce ar face fara tine daca te iubeste ar lasa totul pt tine
plus ca are o viata mult mai buna in Canada, gandeste pozitiv ,gandestete la amandoi ,ia in calcul ce ar face el, imposibil cand iubesti sa nu iti calci pe inima
dj_fyory
Postat pe 22 Iulie 2012 07:29
Dragostea trece, cariera ramane. Barbati se mai gasesc , totul e sa nu iti fie frica de singuratate.O relatie inseamna intelegere, trebuie sa te gandesti ca nici macar nu e in stare sa se gindeasca si sa recunoasca la cite ai renuntat pentru el si faptul ca nu mai ai prietene ridica un mare semn de intrebare. Prietenii tai ar fi trebuit sa devina prietenii vostri.As vrea sa nu ajungi sa regreti ca mine faptul ca pentru a fi linga barbatul ,,pe care il iubesti" ai renuntat la atat de multe si nu ai fost macar apreciata. Eu cred ca raspunsul il gasesti in strigatul tau (mie imi pare disperat) dupa un sfat. Ai trecut deja aici multe regrete. De ce credem noi ca trebuie intotdeauna sa cedam la atat de multe ocazii pe care ni le ofera viata? Daca intradevar te iubeste, va veni dupa tine si la capatul pamantului. Raspunsul la ca ai de facut il gasesti in sufletul tau si la ce iti doresti cu adevarat.Multa bafta!
kudika455015
Postat pe 22 Iulie 2012 07:30
Draga mea, ceea ce simte el pentru tine nu e iubire...sau cel putin eu asa nu vad iubirea. Nu e corect ca tu sa renunti la totul pentru el, sa nu mai poti avea o prietena pentru ca il deranjeaza si e gelos, nu poti avea o cariera pentru ca el considera ca nu e un lucru important. Nu e corect fata de tine!!! Deloc!!! Sfatul pe care l-ai primit mai devreme cu plecarea fara sa ii spui mi se pare cel mai bun. Eventual ii lasi un bilet in care il anunti ceea ce ai facut si posibilitatea pe care i-o oferi de a te urma daca te iubeste cu adevarat. In rest, ai grija de tine, cariera este un lucru important si un barbat familist care iubeste copiii o sa gasesti. Daca este jumatatea ta va veni dupa tine, daca nu iti vei gasi la un moment dat jumatatea si vei zambi si vei fi fericita din nou! Mult noroc si sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine!
adriiaana
Postat pe 22 Iulie 2012 07:54
pleaca! dragostea ne asteapta la tot pasul sub mai multe forme. cunoasterea e una din ele...
kudika321239
Postat pe 22 Iulie 2012 08:32
E frumos sa iubesti, dar sa si merite persoana de langa tine acest lucru. Din cate ai povestit, tu ai renuntat la multe ..... pentru el. Nicodata in viata nu poti spune : da ma sacrific si raman cu el pentru ca nu se stie niciodata cum se poate schimba persoana de langa tine.La randul lui si el trebuie sa inteleaga ca trebuie sa ai si tu putina libertate.Parerea mea este sa-ti faci ordine in ganduri si sa faci ceea ce simti ca este mai bine pentru tine.Eu in locul tau as fi plecat in tari straine sa-mi fac un rost in viata, in acest fel nu mai depinzi de nimeni doar de tine si de fortele tale si inteligenta ta si credema iti va fi mai bine. Dragostea astazi este maine nu mai este dupa un timp ea dispare.Iti doresc multa sanatate si noroc in viata.
honey_miri
Postat pe 22 Iulie 2012 08:39
Nu va grabiti cu sfaturile....Initiatoarea topicului a plecat de pe forum, nu mai asteapta parerile nimanui. Ceea ce e jenant e ca Kudika propune ca subiect de discutie duminica, un topic ....mort, din nastere. Jenant sau cum ar spune o colega de birou JENIBIL (adica ceva intre jenant si penibil )
GHEISA_
Postat pe 22 Iulie 2012 09:29
In locul tau as incerca sa invat nenorocita aia de limba, iar intre timp sa scap de teoria conspiratiei, ca nu merge intr-o relatie - oamenii aia vorbesc de ale lor, iar daca esti asa inchisa si dusmanoasa sigur or sa includa si asta in discutia lor.;) Cere-i sa fie pe post de traducator intre timp, tu sa te adresezi rudelor iar el sa fie langa tine sa explice ce spui. Fa-le complimente, fii sociabila si vei fi primita mai bine. Multa bafta!
kudika109914
Postat pe 22 Iulie 2012 11:09
O cariera cu dragoste.
PARTENERDEVIS
Postat pe 22 Iulie 2012 11:24
Scumpa mee, mie mi-se pare ca te-ai lasat prea mult, o relatie nu tb sa iti afecteze din nici un punct viata si cariera, iar persoana care nu accepta sa faci nimic pentru sufletul tau te trage in jos si nu se merita sa iti pierzi vremea cu el, barbati sunt multi si cu siguranta ai sa gasesti tu pe altcineva care sa iti ofere acest echilibru si multumire , nu iti rata ocazia pentru sunt multe femei care fac asa si dupa multi ani regreta ca persoana aia nu a fost asa cum parea,daca te iubeste intradevar cum spune, va veni dupa tine,daca nu inseamna ca este egoist si ca se gandeste numai la el si ca in mod normal el nu te-a iubit niciodata in general pentru persoana pe care o iubesti faci totul ca sa ii indeplinesti dorintele visurile...si daca ar fi sa plece undeva o urmezi si la capatul pamantului daca este nevoie...asa ca nu te lasa in afara de o viata banala in care timpul va trece si te vei trezi ca nu ai facut nimic cu viata ta dupa multi ani ...si probabil ca vei avea copii si cam atat ..ca viata la sat....nu prea prevad pentru tine.
Nu iti rata sansa...trenul vine odata ,de doua sau cel mult de trei ori in viata,daca il ratezi mai greu sa ajungi sa eie acelas tren si ajungi sa alergi sa cauti sa nu iti gasesti linistea sufleteasca si acel tren sa nu il mai prinzi...daca ai sansa urca-te in el si fi sigura ca vei gasi si iubirea adevarata...ceea ce vad eu in relatia ta...vad doar o relatie inchisa care mai devreme sau mai tarziu o sa te saturi si tot o sa va despartiti...el are o mentalitata inchisa si asta nu te ajuta,din contra te tine pe loc....nu iti rata viata este pacat!
chic_evelline
Postat pe 22 Iulie 2012 11:28
Eu in locul tau as alege cariera deoarece d.p.m.d.v si nu numai...barbatul acela pe care pretinzi ca-l iubesti va venii dupa tine. Daca nu , atunci nu stie ce pierde, parerea mea. Barbati gasesti la tot coltul dar ca sa te si pretuiasca... In fine important este sa realizezi ce anume te face fericita pentru ca daca vei reusii sa atingi acea stare de fericire atunci oamenii din jurul tau se vor simtii atrasi de energia ce o vei degaja. Fi intotdeauna proaspata,vesela,gaseste-ti hooby-uri,mergi la sala , la masaj,citeste o carte,priveste-te dimineata in oglinda si exclama:sunt frumoasa,desteapta,puternica ; vei vedea cu ochii schimbarile in bine din viata ta .e important de asemenea sa ai un giob care sa te satisfaca,sa-ti fie drag sa mergi la lucru dar si o locatie , undeva unde sa locuiesti fara sa te simti singura,incorsetata,plictisita... Pune piciorul in prag,vrei saajungi la capat de drum si uitandu-te in urma sa realizezi ca de fapt viata ce s-a scurs sub privirile tale si a celorlati defapt nu a fost viata ce ti-ai dorit-o?Sa-ti dai seama ca nu ai fost fericita desii piutea-i sa schimbi ceva?Totul sta in mana noastra... Dumnezeu ne-a cadorisit cu liberul arbitru si cu discernamant astfel incat sa putem hotara ce este bine pentru noi si pentru altii. Cat despre barbatul acela , nu te merita. Lasa-l sa-si gaseasca o tarancuta care sa-i stea toata ziulik la craticioara k in fond si la urma urmei el asta cauta. Sper ca am fost de ajutor.
kudika478244
Postat pe 22 Iulie 2012 11:39
Buna! Parerea mea e ca ti-ai dat singura raspunsul la tot. Din toata descrierea ta ii vezi exact punctele lipsa si din cate vad te constrange sa ramai la stilul actual, sa depinzi de el. Tocmai de aceea ii e frica sa te lase sa pleci sau sa devii independenta. Nu are incredere in el ca va mai gasi pe cineva pe care va putea manipula (poate e un pic cam mult spus dar am spus-o ca sa intelegi mai bine).
Parerea mea e sa analizezi foarte bine calitatile si defectele acestui om, sa le pui in balanta, poate chiar pe o foaie de hartie impartita in doua (calitati - defecte) si in functie de asta sa iei o hotarare. Si nu uita ca tu esti intotdeauna pe primul plan. Daca te iubeste va intelege. Numai bine!
Juliakiss
Postat pe 22 Iulie 2012 11:42
Sincer dupa parerea mea cred k ar trebui sa alegi cariera acum ai sansa cat timp esti tanara , in schimb sotul tau sau partenerul tau este cam posesiv atat timp cat tu nu ai cuvant ii relatie lui ii place sa fie "the master" si nu e corect in zilele astea cand avem drepturi egale , barbati familisti gasesc oriunde dak e vb asa cum ziceai dar el avanseaza si tu stagnezi gandeste-te bine vrei sa-ti sacrifici toata viata la tara langa o persoana care nu se gandeste la nevoiele persoanei iubite , vine cu reprofuri , gelos , etc ... Decizia iti apartine pune lucrurile in balanata si gandeste-te bine . Barbati sunt o gramada si fmilisti si mai buni ca acest domn, doar trebuie sa ii vezi !
marylobita
Postat pe 22 Iulie 2012 11:45
Parerea mea este sa-ti urmezi cariera, orice decizie are avantajele si dezavantajele ei, dar gandeste-te la visul si la planurile tale pe viitor, o relatie nu este niciodata sigura ca va merge pentru toata viata dar ceea ce vrei tu sa faci in cariera asta va ramane indiferent de circumstante. Daca prietenul tau te iubeste ar trebui sa te inteleaga si sa te sprijine, mai ales in aceasta situatie.Nu te limita in ceea ce poti realiza pentru viitorul tau, ai pierdut deja alte sanse, nu o pierde si pe asta ca poate va fi ultima!!
kudika380982
Postat pe 22 Iulie 2012 11:51
E grea decizia pe care trebuie s-o iei. Se spune ca daca iubesti o persoana trebuie s-o lasi sa plece. Daca el te iubeste atunci o sa se gandeasca la nevoile tale si o sa te inteleaga. Egoismul nu trebuie sa-si aiba rostul aici. Ar trebui sa te sfatuiasca el, in primul rand, sa pleci si sa te ocupi de cariera ta daca iti vrea binele. Trebuie sa incerci iar sa dicuti cu el in cel mai serrios mod si sa-l faci sa inteleaga.
Daca nu se poate in nici un fel, atunci nu are rost sa stai inchisa intr-o colivie pt. tot restul vietii.
Kiddo_
Postat pe 22 Iulie 2012 11:56
Urmeaza-ti visurile! Du-te in strainatate! Daca te iubeste cu adevarat te va urma si el cand iti va simti lipsa. Asa cum tu l-ai urmat candva pt ca il iubeai, asa va face si el. Iar daca nu o va face...insemna e egoist si nu te iubeste cu adevarat. Vei suferi o perioada dar nu-ti face griji. Toti am trecut prin asta. In plus un barbat atat de posesiv care te indeparteaza de lume, de prieteni , de viata sociala nu e un barbat cu care sa faci casa. Chiar daca vei ramane langa el , peste cativa ani tot se va rupe relatia. E doar o chestiune de timp. Daca nu-ti pasa de viitorul tau , gandeste-te macar la viitorul copiilor pe care ii vei avea. Daca observi toata lumea ti-a dat cam aceleasi sfaturi. Sper sa iei cea mai buna decizie. Bafta! Si repet: daca TE IUBESTE te vei trezi intr-o seara cu el l-a usa.
mihaila86
Postat pe 22 Iulie 2012 13:00
Dupa cum ai spus pana in prezent te-ai gandit mai mult la el si sa fie bine in relatie...ar trebui sa te gandesti si un pic la tine....la ce iti doresti...ce vrei de la viata...ce te face fericita si ce nu. El ce sacrifici a facut pt voi...la ce a renuntat? Gandestete bine ca astfel de ocazii nu o sa se iveasca tot timpul. :)
Agtres
Postat pe 22 Iulie 2012 13:22
Ai sa regreti toata viata draga mea ca nu ti-ai urmat visul. Te acuza de ceva dar nu se uita ca de fapt el este egoist. Daca te-ar iubi, nu ti-ar impune sa renunti la tot pentru el.
Camelia_manina_Chemer_1
Postat pe 22 Iulie 2012 14:09
Orice relatie cere compromisuri din partea AMBILOR parteneri, avand in vedere ca fiecare persoana din cuplu este unica. Tocmai aceasta unicitate aduce oamenii impreuna, ne face sa ne indragostim de calitatile si defectele celuilalt, dar mai ales ne face sa imbratisam alte valori/alte pareri/alte idei.
In cuplu, fiecare trebuie sa lase din individualismul/egoismul propriu si sa empatizeze cu partenerul.
O lista cu compromisurile pe care le-a facut fiecare poate sa schiteze o idee despre gradul de implicare al fiecaruia in relatie.
In orice caz, o relatie nu inseamna sa ne pierdem personalitatea, visurile si dorintele, prietenii si familia.
Orice partener trebuie sa il sprijine pe celalalt in implinirea dorintelor, in cariera e.t.c, chiar daca situatia nu ii este neaparat confortabila. Solutii exista fara a pune capat relatiei, daca exista altruism, respect, intelegere... intr-un cuvant dragoste.



raluca_costila
Postat pe 22 Iulie 2012 15:16
Dute pana ai ocazia ca nu stii ce i-ti rezerva viitorul, daca el te iubeste te v-a urma cu siguranta , daca nu o sa-ti refaci viata si tot bine i-ti v-a fii nu ezita dute !!!
kudika081088
Postat pe 22 Iulie 2012 16:01
In aceasta situatie se impune sa-i inveti limba lui sau sa va desprtiti asa nu v-a merge relatia.
kudika081088
Postat pe 22 Iulie 2012 16:12
Eu cred ca tu trebuie sa iei decizia singura, dar parerea mea e ca nu esti fericita asa cum explici tu ca iti petreci timpul.Nu e vorba de cariea sau barbat,poti fi fericita si sa faci si cariera,doar ca se vede de la o posta ca ceva nu merge.Prea multe restrictii ai sa ajungi o pusnica.Nu e bine cauta sa gasesti un barbat care sa te iubeasca si in acelasi timp sa te sustina si in cariera.Cu drag Camelia.
kudika_11422
Postat pe 22 Iulie 2012 16:39
De la: serpico_, la data 2012-06-15 14:42:02
De la: kudika_6458, la data 2012-06-15 14:02:35Buna dragele mele,intru in discutie cu voi pentru ca am o mare dilema. Sunt intr-o relatie de 3 ani de zile, nu pot sa spun ca relatie e perfecta, ca as minti..ideea sta in felul urmator..pana sa il cunosc am stat la oras,viata activa,multi prieteni etc., el sta la sat, bun, toate bune si frumoase..pana m-am mutat la tara pentru el, separat, nu stam impreuna, aici lucrez la gradinita, nu prea am multe optiuni, decat vanzatoare,invatataoare sau pe banda la fabrica si naveta in feicare dimineata.El are un job tot aici,dar fffff bine platit, aproape 30 de mil pe luna (salar fenomenal pt tara noastra).El este un om foarte responsabil,familist,dar cam gelos,nu prea am pe nici o prietena de cand sunt cu el,de vorbit cu baieti nici nu mai zic...am renuntat la foarte multe pt el, trebuia de 2 ori sa plec in tari starine 1 an de zile cu schimb de experienta,in New York si in Berlin, nu m-am dus pt ca asta ar fi pus capat relatiei...il iubesc dar nici aici la tara nu mai pot..nu am ce face, simt ca imi ies din minti de plictiseala,nu am un parc sa ma plimb seara,o cafenea,o sala de sport..nimic...de ceva timp mi sa propus sa plec in Canada,cu un contract de munca pe 2 ani foarte bine platit,el refuza total sa vina cu mine,nici nu vrea sa auda de asa ceva,tin sa mentionez ca si el ar avea unde sa lucreze acolo si sa aiba salar bun,ca si aici...nu stiu ce sa fac...o data am refuzat contractul,insa ei mi-au spus ca ma lasa pana pe la sfarsitul anului sa ma mai gandesc,pt ca au mare nevoie de mine si ma vor la ei cu orice pret...il iubesc atat de mult ca imi este frica sa iau o decizie...ma gandesc la faptul ca in ziua de azi unde mai gasesc un barbat familist,care are rabdare cu copii, care ma ajuta la curatenie si la mancare,responsabil,da tot pt familie,stiu ca o sa ne perimtem o data pe an concediu frumos,nu prea o sa imi lipseasca nimic pe plan material...dar pe partea cealalta ma gandesc ca ce fac aici la tara toata viata,nu am un parc de distractii unde sa imi duc copii,vara trebuie sa merg 40 de km sa ajung la strand,si viata la sat e cum e...pt zilele noastre e plictisatoare ca nu prea ai nici o opurtunitate,chiar daca ai bani,nu o sa te iei sa mergi 40 de km in oras sa manci o inghetata si te intorci inapoi,ca e absurd...iar sa stau 10 ani pana strangem bani de un apartament e foarte mult...prea mult...plus ca el nu prea are cum sa plece ca jobul lui e foarte solicitant si e mereu nevoie de el aici la sat...am renuntat la multe pt el...la foarte multe,insa el imi zice ca nu am renuntat la nimic,ca nu am plecat la New York sau la Berlin pt el nu e mare lucru,sau ca am renuntat la toate prietenle mele pt ca el ii gelos,prietena mea cea mai buna de 8 ani de zile ,acum nici nu ma mai suna ca stie ca ma cert cu el din cauza asta...dar nah..nimeni nu ii perfect..toti au cate ceva...dar acum is pusa intr-o situatie care de data asta imi decide viitorul..am vorbit cu el subiectu acesta de foarte multe ori si a zis sa nici nu il mai deschid in prezenta lui ca numai se enerveaza si ca el nu pleaca niciunde...zice ca numai la mine ma gandesc,sa imi fie numai mie bine,dar nu e asa...el mi-a zis cat se poate de clar ca nu vine cu mine,il doare ca vreau sa plec,ca vad asta...dar ce sa fac,sa stau aici pt el sau sa plec in canada?va rog fetelor,stiu ca decizia imi apartine, dar un sfat si o parere e mereu bine venita :*:*:*

Mergi cu demnitate pe drumul tau.Daca acum nu iti faci viitorul...mai tarziu vei regreta,dar v-a fi prea tarziu.Eu nu as spune nimic lui...nici nu ar sti ca plec doar s-ar trezi ca lipsesc.Viitorul m,eu este mai important decat relatia care mai devreme sau mai tarziu tot v-a veni.
E doar parerea mea.Tu faci ce vrei.

SSansa la un viitor mai bun poate fi pentru amandoi,daca nu intelege acest lucru va trebui sa mergi singura pe acest drum.Cariera se impleteste foarte bine cu dragostea,cu viata de familie,deci evolutie pentru amandoi.Acesta este sfatul meu.Alegerea iti apartine.
kudika312422
Postat pe 22 Iulie 2012 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cand un tata isi iubeste copilul? 21 De la: kudika428291 30 August 2011 14:33
nu ma lasa sa traiesc dar nici sa mor 24 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:50
Nu mai inteleg... 4 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:40
Buna! Diferenta de 10 ani intr-o relatie poate reprezenta o problema? Am nevoie de sfaturi! 14 De la: kudika_12925 21 Octombrie 2012 12:28
Un sfat mititel daca se poate. 9 De la: yumy 24 August 2010 10:27