Setari Cookie-uri

Doresc un sfat!

Sunt destul de matura, am doi copii majori, sunt vaduva de ceva timp si acum 7 luni am intalnit un om de care m-am atasat.Distanta dintre locuintele noastre fiind destul de mare (800 km) in momentul in care ne-am hotarat sa incepem relatia eu m-am mutat la el. Am locuit 6 luni in orasul lui dar ma presau problemele de acasa, asa ca a trebuit sa-l conving sa vina cu mine. Lamurirea s-a facut destul de greu, el fiind o persoana care este legata de tinutul natal si nu este obisnuit sa traiasca in casa cu mai multe persoane. In final am venit la mine, unde locuiesc si copii mei cu jumatatile lor si desi s-au purtat in modul cel mai prietenos cu el, totusi nu a putut sa se acomodeze in final plecand acasa la el dupa numai o luna si insistand sa vin cu el.
Nu pot sa fac asta pentru ca mai am de rezolvat diverse probleme in orasul meu si fata mea mai are 2 ani de facultate, timp in care imi cere sa fiu langa ea, asa ca minim 2 ani nu pot sa fac nimic in acest sens iar el nu vrea sa se mai intoarca in orasul meu, insista sa vin cu el sau sa fac naveta intre el si copii. Eu nu vreau sa renunt la el pentru ca este un om cu suflet deosebit, dar in acelasi timp si f. incapatanat.
Poate cineva dintre dvs.a trecut prin astfel de lucruri, va rog daca puteti dati-mi un sfat! Multumesc.
kudika442733
Postat pe 16 Iulie 2012 18:58
Foarte greu,unul din voi v-a trebui sa cedeze si aceea urmeaza sa fi tu,pt ca el ca barbat are demnitatea si orgolul sau.
Titanika
Postat pe 16 Iulie 2012 19:03
De la: kudika442733, la data 2012-07-16 18:58:25Sunt destul de matura, am doi copii majori, sunt vaduva de ceva timp si acum 7 luni am intalnit un om de care m-am atasat.Distanta dintre locuintele noastre fiind destul de mare (800 km) in momentul in care ne-am hotarat sa incepem relatia eu m-am mutat la el. Am locuit 6 luni in orasul lui dar ma presau problemele de acasa, asa ca a trebuit sa-l conving sa vina cu mine. Lamurirea s-a facut destul de greu, el fiind o persoana care este legata de tinutul natal si nu este obisnuit sa traiasca in casa cu mai multe persoane. In final am venit la mine, unde locuiesc si copii mei cu jumatatile lor si desi s-au purtat in modul cel mai prietenos cu el, totusi nu a putut sa se acomodeze in final plecand acasa la el dupa numai o luna si insistand sa vin cu el.
Nu pot sa fac asta pentru ca mai am de rezolvat diverse probleme in orasul meu si fata mea mai are 2 ani de facultate, timp in care imi cere sa fiu langa ea, asa ca minim 2 ani nu pot sa fac nimic in acest sens iar el nu vrea sa se mai intoarca in orasul meu, insista sa vin cu el sau sa fac naveta intre el si copii. Eu nu vreau sa renunt la el pentru ca este un om cu suflet deosebit, dar in acelasi timp si f. incapatanat.
Poate cineva dintre dvs.a trecut prin astfel de lucruri, va rog daca puteti dati-mi un sfat! Multumesc.



Aveti stiluri de viata si habitaturi diferite,este normal ca el sa nu se simta in largul sau,,intr-o casa in care se afla mai multe persoane.Pe de alta parte,,,ar trebui sa fie intelegator in ceea ce priveste nevoile fiicei tale,mai ales in aceasta perioada!!!Pesemne nu are copii,si nefiind parinte,nu realizeaza importanta calitatii de parinte!!Daca va iubiti,,trebuie sa faceti un compromis acceptabil,in sensul reorganizarii timpului petrecut impreuna,ca este la domiciliul lui sau al tau,nu are importanta ordinea!!!Daca va respectati libertatile si mediul familial propriu,pana se vor aseza lucrurile,,o sa reusiti sa va acomodati unul cu celalalt!!Trebuie sa discuti cu domnia sa,,,va stabiliti un program de comun acord,,el nu trebuie sa fie incapatanat,dimpotriva,,se impune,intr-o astfel de conjunctura,o colaborare stransa intre voi doi,asta in cazul in care va iubiti!!Daca copiii il accepta,,acest fapt este de bun augur in relatia voastra!!Puneti-va doleantele in discutie si incercati sa ajungeti la un numitor comun,,este greu,atat pentru el,care este inradacinat in locul natal,cat si pentru tine,ca femeie,caci nu este usor sa faci naveta periodic!!!Daca el nu are copii,ar putea sa fie mai maleabil in ceea ce te priveste si sa procedeze cu mai multa delicatete,decat a facut-o pana acum!!!Situatia este destul de grea intrucat nu mai sunteti tineri si fiecare dintre voi,vine in relatie cu anumite obiceiuri si tabieturi,lucru destul de neplacut,caci va trebui sa renuntati la multe dintre ele,pentru a ajunge la o coabitare armonioasa.
MissRainbow
Postat pe 16 Iulie 2012 19:14
e destul de greu
desi e incapatanat inteleg ca are o multime de calitati si tu ai fii dispusa sa mergi sa locuiesti la el
el saracu a incercat de dragul tau dar zici ca nu s-a acomodat
singura problema e fata ta pe care o consider egoista si rasfatata
ar trebui sa se bucure pt tine sa te lase sa traiesti, sa iubesti si sa fii iubita
de ce sa te mai tina langa ea, 2 ani?
ca sa-i gatesti si sa-i faci menajul?
e clar ca in sufletul tau e mult zbucium incercand sa te imparti intre copil ( care e de fapt, adult) si o viata noua
daca ai fii mama mea mi-ar placea sa te stiu fericita
m-as bucura pt tine, fara mofturi
daca ti-ai reface viata nu insemna ca o abandonezi si ca nu o mai iubesti
ce usoare si frumoase ar fii toate, daca am fii mai putin egoisti si ne-am bucura de bucuria celor dragi
maria-ioana
Postat pe 16 Iulie 2012 19:17
Imi este greu sa vad functionand relatia voastra! Cum putem vorbi de continuitatea si stabilitatea relatiei, tu intr-o parte...iar el in alta si fiecare cu familia lui?!
Este greu ca, la aceasta varsta sa se dezobisnuiasca de vechia lui viata, atata timp cat obisnuinta este a doua natura si ma refer la casa lui, familia lui, prietenii...etc !
Nu vad nici o solutie si nici cale de mijloc, scuza-mi franchetea!
rondina
Postat pe 16 Iulie 2012 19:18
De la: kudika442733, la data 2012-07-16 18:58:25Sunt destul de matura, am doi copii majori, sunt vaduva de ceva timp si acum 7 luni am intalnit un om de care m-am atasat.Distanta dintre locuintele noastre fiind destul de mare (800 km) in momentul in care ne-am hotarat sa incepem relatia eu m-am mutat la el. Am locuit 6 luni in orasul lui dar ma presau problemele de acasa, asa ca a trebuit sa-l conving sa vina cu mine. Lamurirea s-a facut destul de greu, el fiind o persoana care este legata de tinutul natal si nu este obisnuit sa traiasca in casa cu mai multe persoane. In final am venit la mine, unde locuiesc si copii mei cu jumatatile lor si desi s-au purtat in modul cel mai prietenos cu el, totusi nu a putut sa se acomodeze in final plecand acasa la el dupa numai o luna si insistand sa vin cu el.
Nu pot sa fac asta pentru ca mai am de rezolvat diverse probleme in orasul meu si fata mea mai are 2 ani de facultate, timp in care imi cere sa fiu langa ea, asa ca minim 2 ani nu pot sa fac nimic in acest sens iar el nu vrea sa se mai intoarca in orasul meu, insista sa vin cu el sau sa fac naveta intre el si copii. Eu nu vreau sa renunt la el pentru ca este un om cu suflet deosebit, dar in acelasi timp si f. incapatanat.
Poate cineva dintre dvs.a trecut prin astfel de lucruri, va rog daca puteti dati-mi un sfat! Multumesc.


Fata Dumneavoastra e majora si vaccinata, ar trebui sa se descurce si fara ajutorul mamicii. Nu inteleg de ce nu va traiti acum viata, departe de toate obligatiile de familie?

Lasati-va copiii, adulti acum, sa se descurce si singuri. De asemeni, nu le mai permiteti copiilor sa va organizeze viata.
kudika_10817
Postat pe 16 Iulie 2012 22:09
De la: caisa, la data 2012-07-16 19:17:37e destul de greu
desi e incapatanat inteleg ca are o multime de calitati si tu ai fii dispusa sa mergi sa locuiesti la el
el saracu a incercat de dragul tau dar zici ca nu s-a acomodat
singura problema e fata ta pe care o consider egoista si rasfatata
ar trebui sa se bucure pt tine sa te lase sa traiesti, sa iubesti si sa fii iubita
de ce sa te mai tina langa ea, 2 ani?
ca sa-i gatesti si sa-i faci menajul?
e clar ca in sufletul tau e mult zbucium incercand sa te imparti intre copil ( care e de fapt, adult) si o viata noua
daca ai fii mama mea mi-ar placea sa te stiu fericita
m-as bucura pt tine, fara mofturi
daca ti-ai reface viata nu insemna ca o abandonezi si ca nu o mai iubesti
ce usoare si frumoase ar fii toate, daca am fii mai putin egoisti si ne-am bucura de bucuria celor dragi


Foarte frumos si realist mesajul tau, Caisa!
kudika_10817
Postat pe 16 Iulie 2012 22:10
De la: kudika_10817, la data 2012-07-16 22:10:37
De la: caisa, la data 2012-07-16 19:17:37e destul de greu
desi e incapatanat inteleg ca are o multime de calitati si tu ai fii dispusa sa mergi sa locuiesti la el
el saracu a incercat de dragul tau dar zici ca nu s-a acomodat
singura problema e fata ta pe care o consider egoista si rasfatata
ar trebui sa se bucure pt tine sa te lase sa traiesti, sa iubesti si sa fii iubita
de ce sa te mai tina langa ea, 2 ani?
ca sa-i gatesti si sa-i faci menajul?
e clar ca in sufletul tau e mult zbucium incercand sa te imparti intre copil ( care e de fapt, adult) si o viata noua
daca ai fii mama mea mi-ar placea sa te stiu fericita
m-as bucura pt tine, fara mofturi
daca ti-ai reface viata nu insemna ca o abandonezi si ca nu o mai iubesti
ce usoare si frumoase ar fii toate, daca am fii mai putin egoisti si ne-am bucura de bucuria celor dragi


Foarte frumos si realist mesajul tau, Caisa!

asa vad eu lucrurile
oricum e greu ca-s 2 adulti cu tabieturi, veniti din zone diferite
e greu sa-ti gasesti locul intr-o alta locuinta
dupa toate asta, mai apare si o fata neintarcata care ii refuza mamai bucuria de a iubii si de a avea un suflet langa ea
mama ii iubeste pe amandoi si se zbuciuma
fate e egoista si nu-i pasa de toate framantarile mamei
pacat
maria-ioana
Postat pe 16 Iulie 2012 22:25
De la: kudika442733, la data 2012-07-16 18:58:25Sunt destul de matura, am doi copii majori, sunt vaduva de ceva timp si acum 7 luni am intalnit un om de care m-am atasat.Distanta dintre locuintele noastre fiind destul de mare (800 km) in momentul in care ne-am hotarat sa incepem relatia eu m-am mutat la el. Am locuit 6 luni in orasul lui dar ma presau problemele de acasa, asa ca a trebuit sa-l conving sa vina cu mine. Lamurirea s-a facut destul de greu, el fiind o persoana care este legata de tinutul natal si nu este obisnuit sa traiasca in casa cu mai multe persoane. In final am venit la mine, unde locuiesc si copii mei cu jumatatile lor si desi s-au purtat in modul cel mai prietenos cu el, totusi nu a putut sa se acomodeze in final plecand acasa la el dupa numai o luna si insistand sa vin cu el.
Nu pot sa fac asta pentru ca mai am de rezolvat diverse probleme in orasul meu si fata mea mai are 2 ani de facultate, timp in care imi cere sa fiu langa ea, asa ca minim 2 ani nu pot sa fac nimic in acest sens iar el nu vrea sa se mai intoarca in orasul meu, insista sa vin cu el sau sa fac naveta intre el si copii. Eu nu vreau sa renunt la el pentru ca este un om cu suflet deosebit, dar in acelasi timp si f. incapatanat.
Poate cineva dintre dvs.a trecut prin astfel de lucruri, va rog daca puteti dati-mi un sfat! Multumesc.


Iti inteleg framantarile si nu te aprob in indecizia ta.
Si eu sunt mama de copil major, chiar un pic mamos, dar...eu as tine cont de pretentia fiicei doar daca este casatorita si are copil mic, iar eu m-am angajat sa o ajut pana isi termina facultatea. Altfel, ma surprinde cererea ei si-mi pare un rasfat care te costa mai mult decat face.
Pe de alta parte, incapatanatul partener ar putea fi mai maleabil, daca esti bunica, si sa accepte sa-ti ajuti fata luand copilul la voi, in casa lui, lungi perioade de timp. Sa faci naveta 800 de km presupun ca-i o gluma.
Ar trebui sa fii sprijinita de toata familia in sansa ta ... iar daca tu esti ferm convinsa ca acest barbat poate fi cel alaturi de care sa iti duci in viitor batranetea, eu iti spun iar sa fii putin egoista si sa cauti solutii impreuna cu fiica ta careia i-ai promis sprijin inca doi ani. Nu renunta la incapatanatul domn, caci nu stii daca astfel nu alegi sa ramai singura de acum inainte. Fata ta ar avea nevoi te ajutorul tau inca doi ani, tu ai nevoie de acest barbat toata viata.
Solutii se gasesc, daca este bunavointa si mai putin egoism din partea celor care te pun sa alegi prin excludere.
Desi ma bucur pentru tine, imi pare rau ca esti santajata sentimental, chiar si in unitati inegale.
In locul tau, as fi si eu ca ei, putin egoista si as fi mai ferma in alegerea mea pe termen lung... Este corect ca mama sa se puna pe ea dupa copii, dar asta cand ei sunt mici si au nevoie de suport sa devina adulti. Este corect sa iti ajuti copiii, dar nu poti cere unui barbat cu care ai un trecut de 8 luni sa faca sacrificii majore, el poate fi doar tolerant si respectuos cu familia ta, din respect pentru tine.
Daca insa nu esti convinsa ca e barbatul cu care poti fi fericita... nu iti retrage promisiunea facuta fiicei tale, ramai cu familia ta.
maybe
Postat pe 18 Iulie 2012 05:45
multumesc pt.sfat, am incercat sa-i propun un program care sa ne avantajeze pe amandoi, dar el nu vrea sa se intoarca in casa mea nici macar pt.scurt timp
kudika442733
Postat pe 18 Iulie 2012 16:22
De la: kudika442733, la data 2012-07-18 16:22:04multumesc pt.sfat, am incercat sa-i propun un program care sa ne avantajeze pe amandoi, dar el nu vrea sa se intoarca in casa mea nici macar pt.scurt timp

el a incercat si zici ca nu s-a acomodat
tine doar de voi 2
pate trebuie sa faci tu, ceva
el simte exclus probabil datorita fiicei tale
poate doreste o dovada ca il vrei in viata ta
maria-ioana
Postat pe 18 Iulie 2012 16:29
De la: kudika442733, la data 2012-07-18 16:22:04multumesc pt.sfat, am incercat sa-i propun un program care sa ne avantajeze pe amandoi, dar el nu vrea sa se intoarca in casa mea nici macar pt.scurt timp



In acest caz,probabil,nu s-a simtit confortabil ,pe perioada de timp,in care a locuit cu tine si familia ta,ceva l-a nemultumit sau s-a simtit incorsetat de atmosfera existenta in mediul tau!!Rediscuta cu el alternativele de convietuire,fiica ta este suficient de mare si responsabila,incat sa se poata descurca si singura!!!
MissRainbow
Postat pe 18 Iulie 2012 18:45
De la: kudika442733, la data 2012-07-18 16:22:04multumesc pt.sfat, am incercat sa-i propun un program care sa ne avantajeze pe amandoi, dar el nu vrea sa se intoarca in casa mea nici macar pt.scurt timp


Daca iubitul Dumneavoastra a remarcat ca va puneti copiii adulti mai presus decat el, s-o fi simtit ranit si dat la o parte, mai ales daca si copiii l-au intampinat cu ostilitate, nu ma mir ca acum nu mai vrea sa calce pragul casei Dumneavoastra.

Raman la parerea mea ca ai Dumneavoastra copii sunt majori si vaccinati si trebuie sa invete sa se descurce singuri, iar Dumneavoastra aveti tot dreptul la fericire alaturi de un om care va iubeste si el.
kudika_10817
Postat pe 18 Iulie 2012 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ma fac? vreau si eu un sfat! 101 De la: stefancelmic 12 August 2008 12:04
fecioara-scorpion 2 De la: ruby4you 6 Ianuarie 2011 21:15
buna... 10 De la: cristi_nne 30 Aprilie 2009 08:45
din amanta am dvenit prietena inselata.... 79 De la: maimai_no1 15 Octombrie 2011 18:20
Ce sa fac? 44 De la: Titanika 12 Ianuarie 2012 23:21