Setari Cookie-uri

Pareri diferite dupa 6 ani de relatie

Buna seara tuturor!

Sper sa nu mai fie acest gen de problema pe undeva pe forum, imi pare rau daca exista deja.

Am nevoie de parerile voastre daca se poate.Incerc sa descriu clar si concis:)

Relatie de 6 ani cu bune si destule rele, eu am licenta la vara, el e angajat de 6 luni. Familii total diferite, multe discutii si reprosuri de la el pe tema familiei mele (si bineinteles discutii intre el si parintii lui).Mama lui este o persoana dificila, cu ochiul critic de soacra.
Discutii despre ce facem cu noi - el vrea sa stam "momenta" la el, cu parintii, ca tot are casa; eu prefer sa platesc chirie si sa stau linistita, dar el nu, desi nu ar fi o problema plata chiriei.Stiu ca "momentul" ar dura etern pt ca se obisnuieste asa si nu e genul care sa plece.

In plus, uneori dramatizeaza lucruri marunte, imi da o stare negativa.
Nu e genul caruia ii place sa ofere cadouri [macar marunte, gestul conteaza].Eu chiar nu pun accent pe materialitate dar gesturi marunte conteaza.

Cu toate astea, e un barbat care se descurca in casa, face cumparaturi, isi baga la spalat, isi calca, face curatenie, ceea ce e de apreciat.

Mi-a spus ca ar vrea sa ne logodim la vara si sa ma mut la el. Vreau sa stau cu el doar ca nu cu ai lui.Si nu cu reprosuri despre trecut si aceleasi discutii vesnice...

Ce sfat imi dati?Multumesc anticipat!

Simona
simmy_mona
Postat pe 7 Ianuarie 2013 21:24
Un sfat nu am, dar iti spun parerea mea, asa la prima ,,citire'' : Nu il iubesti !! Ne povestesti ca isi spala singur, ca face cumparaturi.....dar ce simti TU cand esti langa EL, nu scrii nimic..... Nu ai nici un fior, esti mult prea practica in raport cu el, iar asta inseamna ... ca nu il iubesti. Parerea mea
GHEISA_
Postat pe 7 Ianuarie 2013 21:47
aici nu-i salon de psihiatrie...dar...se pare ca n-aveti nici o problema de fapt...de asta va plictisiti: n-aveti probleme sa va preocupati sa va treaca timpul si va certati intre voi.Bateti-va

Dr. House
EXCELENTUL
Postat pe 7 Ianuarie 2013 21:57
De la: simmy_mona, la data 2013-01-07 21:24:50Buna seara tuturor!

Sper sa nu mai fie acest gen de problema pe undeva pe forum, imi pare rau daca exista deja.

Am nevoie de parerile voastre daca se poate.Incerc sa descriu clar si concis:)

Relatie de 6 ani cu bune si destule rele, eu am licenta la vara, el e angajat de 6 luni. Familii total diferite, multe discutii si reprosuri de la el pe tema familiei mele (si bineinteles discutii intre el si parintii lui).Mama lui este o persoana dificila, cu ochiul critic de soacra.
Discutii despre ce facem cu noi - el vrea sa stam "momenta" la el, cu parintii, ca tot are casa; eu prefer sa platesc chirie si sa stau linistita, dar el nu, desi nu ar fi o problema plata chiriei.Stiu ca "momentul" ar dura etern pt ca se obisnuieste asa si nu e genul care sa plece.

In plus, uneori dramatizeaza lucruri marunte, imi da o stare negativa.
Nu e genul caruia ii place sa ofere cadouri [macar marunte, gestul conteaza].Eu chiar nu pun accent pe materialitate dar gesturi marunte conteaza.

Cu toate astea, e un barbat care se descurca in casa, face cumparaturi, isi baga la spalat, isi calca, face curatenie, ceea ce e de apreciat.

Mi-a spus ca ar vrea sa ne logodim la vara si sa ma mut la el. Vreau sa stau cu el doar ca nu cu ai lui.Si nu cu reprosuri despre trecut si aceleasi discutii vesnice...

Ce sfat imi dati?Multumesc anticipat!

Simona


Discuta cu el si spune-i tot ce ai pe suflet. Nu stiu de ce, dar pot sa pun pariu, ca tu nu prea ii spui ce te deranjeaza, dar si lasi foarte multe de la tine, desi nu-ti conving multe lucruri.

Nu te grabi cu aceasta casatorie, pana nu lamuriti tot ceea ce va deranjeaza si pana nu gasiti solutii care sa va convina amandurora.
Viorica_Franziska
Postat pe 8 Ianuarie 2013 11:59
*convin
Viorica_Franziska
Postat pe 8 Ianuarie 2013 11:59
De la: simmy_mona, la data 2013-01-07 21:24:50Buna seara tuturor!

Sper sa nu mai fie acest gen de problema pe undeva pe forum, imi pare rau daca exista deja.

.............................................



Nu il iubesti,deci raspunsul este "NU"!!!!

In ceea ce-l priveste pe iubitul tau,nu ar trebui sa-ti impuna sa locuiti cu parintii lui,daca aveti posibilitatea sa va intretineti singuri!!!Si,totodata,nu sunt recomandate discutiile in contradictoriu,si ,mai ales,cele legate de familiile de provenienta,atata timp cat acestea vor exista intre voi,coabitarea voastra va fi pusa sub semnul intrebarii!!!!Casniciile,care debuteaza cu certuri intre familii,se vor supune unei tracasari permanente!!Trebuie sa intelegeti ca,odata incheiata o casnicie,ea devine independenta de familiile participante!!!!Acest adevar trebuie constientizat si de catre parintii de ambele parti!!!In momentul in care intervine dependenta de una dintre familii,acea familie va esua mai devreme sau mai tarziu,daca s-a intemeiat sub rele auspicii!!!

Discuta cu iubitul tau si spune-i propunerea ta!!!Dar,repet,nu il iubesti,asta este clar.
kudika_15804
Postat pe 8 Ianuarie 2013 12:09
Multumesc, ati raspuns tare rapid:)

De discutat am discutat de suficiente ori, insa totul ramane la fel si se simte presat.

Intr-adevar, nu mai e acea "sclipire" de iubire ca la inceput, dar cred ca inca mai e iubire. A intervenit si obisnuinta dupa atata timp, dar nu stiu cat e de normal daca te gandesti ca stai cu un om toata viata.

Am spus faptul ca se descurca la treburi pentru a pune in balanta cu lucrurile negative:D

Eu nu ma grabesc cu casatoria in aceasta situatie. Simt doar ca daca l-as convinge sa stam separat totul ar decurge bine.

Va tin la curent cu ce se mai intampla, o zi frumoasa!:)
simmy_mona
Postat pe 8 Ianuarie 2013 14:59
De la: simmy_mona, la data 2013-01-08 14:59:54Multumesc, ati raspuns tare rapid:)

De discutat am discutat de suficiente ori, insa totul ramane la fel si se simte presat.

Intr-adevar, nu mai e acea "sclipire" de iubire ca la inceput, dar cred ca inca mai e iubire. A intervenit si obisnuinta dupa atata timp, dar nu stiu cat e de normal daca te gandesti ca stai cu un om toata viata.

Am spus faptul ca se descurca la treburi pentru a pune in balanta cu lucrurile negative:D

Eu nu ma grabesc cu casatoria in aceasta situatie. Simt doar ca daca l-as convinge sa stam separat totul ar decurge bine.

Va tin la curent cu ce se mai intampla, o zi frumoasa!:)



Nu grabi lucrurile si analizati-va sentimentele!!!!Asemenea!!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Ianuarie 2013 15:01
Buna din nou!

Am re-discutat problemele noastre de cuplu.
1. Mutatul cu parintii; argumentele lui:
- sa nu risipim banii de pomana cand avem unde sta
- trebuie sa ne ajute cineva la inceput pana ne obisnuim
- nu o sa avem confortul de acasa
-de ce vreau eu sa stiu cand ne mutam singuri, ca nu poate sa prezica

contra-argumentele mele:
- banii sunt suficienti, important e sa fim noi doi; nu ma pot simti bine in casa altuia, chiar dupa atatia ani
- daca nu suntem suficient de maturi ca sa ne descurcam singuri, nu facem niciun pas; singuri trebuie sa invatam si sa evoluam, daca ne intelegem reusim
- nu ma intereseaza luxul, ci armonia si linistea in casa
-nu vreau sa stiu ziua exacta, dar cu aproximatie am si eu nevoie sa stiu planul lui, dar nu exista asa ceva

Bineinteles ca tot fiecare cu parerea lui a ramas.

2.problema cu parintii, ca tot nu am descris nimic
- desi la varsta asta, nu ma pot confrunta cu tatal meu pt ca este o persoana foarte dificila si totul trebuie sa fie ca el- nu pot ramane peste noapte la prieten si el nu suporta acest lucru, insa consider ca daca a rezistat atat mai poate trece cu vederea pana cand se indreapta lucrurile

Am fost pe punctul de a pune stop relatiei pentru ca nu gasim o cale de mijloc. Dar nu am putut sa o spun, mi-a fost tare greu.
Daca astept pana la vara cand ma angajez simt ca iar o lalaim si nu ajungem nicaieri.
In adancul sufletului simt ca putem face multe impreuna...per ansamblu ne potrivim,dar totodata sunt destule lucruri importante de rezolvat.

Va pup, o seara linistita!
simmy_mona
Postat pe 12 Ianuarie 2013 21:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce nu ma cere in casatorie? 42 De la: tematoare 2 Iulie 2010 04:07
Mai exista barbati de calitate trecuti de 33 ani? 304 De la: Shuyin 14 Decembrie 2010 08:11
casnici nefericite 42 De la: Lucia38 23 Iulie 2009 16:13
PORUMBEI PENTRU NUNTA 3 De la: POrumbei_Nunta 10 Februarie 2011 08:42
Ce se intimpla cu parintii mei? Ajutor 21 De la: danaeu 15 Iunie 2010 22:26