Setari Cookie-uri

CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA?

Eu nu stiu ce sfat ti as da...poate chiar nici nu sunt in masura sa ti dau deoarece si eu trec printr-o situatie de genul..sa aleg...dar noi am ales momentan cu mintea....mai trz cu inima....deocamdata vezi cum mai merge cu actualul si daca trece tmp si inima ta nu ti da pace..si simti ca el este ;alesul; alege cu inima! deocamdata este prea devreme,mai stai..implica te in actuala relatie..vezi ce iese
kudika_21232
Postat pe 27 Ianuarie 2013 23:13
De la: madalina321, la data 2013-01-08 23:42:16 Pare cliseu,DAR incerc sa trec peste o relatie lunga care mi-a marcat perioada a celor mai frumosi ani18-25.
Iar pentru a putea depasi suferinta, eu am ales acum 8 luni sa plec din tara.Sa las relatia de 6 ani de zile, sa las job, prieteni, tot... .
Acum 3 luni am intalnit un om care pare sa fie aproape minunat...DAR EU INCA MA "LUPT" PTR. A TRECE peste iubirea care o port pentru primul barbat din viata mea .Vorbim pe messenger,pe FB sau chiar la telefon.
Acum ma regreta dar imi spune ca nu mi zice sa ma intorc la el,ptr. ca stie ca imi este mai bine aici si ca sa-i dau o sansa barbatului care este acum in viata mea, poate o sa fiu mai fericita decat ma poate face el.
Ce pot sa inteleg cu asta?

Inima vrea sa se urce in primul avion sa-l intalneasca,Mintea insa stie ca nu poate avea un viitor cu el.
E un om minunat cand nu bea si cand nu-l influenteaza anturajul.

Zilele trecute mi-a zis "eu mi-am pierdut sansa de a mai fi fericit, sper ca tu sa fii fericita acolo".

Simt ca l-am lasat la greu cand avea mai multa nevoie de mine.


Dupa 6 ani si ceva de relatie eu visam la o familie ptr noi 2, casatorie, copii (eu 25, el 30)......

Suntem caractere diferite, el prefera cat mai multa libetate, eu vroiam non-stop sa fiu in preajma lui.El libertin eu posesiva si geloasa.

CU Ce sa aleg? cu Inima care zice fugi si saruta-l si iarta-l, il iubesti, mai dai o alta nu stiu a cata sansa,e un om bun, milos, sa nu zici ca nu ai mai incercat odata"!! Sau sa aleg cu Mintea-"sunte-ti caractere diferite, el vrea sa fie liber,tu vrei sa stii mereu ce face, cu cine , cand, unde, de ce, bea mult , nu o sa se lase acum de bautura;"

El in prezent nu a reusit sa si faca o relatie, spune ca se plictiseste in 2-3 zile de "ele", eu sunt cu cineva care acum pare a fi o persoana grozava, dar nu simt mai nimic ptr. el.


CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA?





Ai plesnit-o ca nuca in perete cu alegerea asta!
Ai gasit"poama"perfecta: si betiv si afemeiat!
Las-o naibii de iubire si lasa-l si pe el sa se duca!
Thais13
Postat pe 29 Ianuarie 2013 08:25
De la: kudika_26880, la data 2013-01-27 17:29:54
De la: Mr_6pack, la data 2013-01-26 17:43:33Lanturile obisnuintelor sunt prea usoare pentru a fi simtite, pana cand devin prea grele pentru a mai fi rupte.


Bravo, muschiulet! Nu stiam ca filozofii sunt si-n muschiulet... Frumos citat... Apreciez adincimea cuvintelor taele...

Nu-s cuvintele mele dar sunt fan infocat de-al lui Warren Buffet, pe zi ce trece devin mai fascinat de acest om si intentionez sa cumpar niscai carti despre viata lui.
Mr_6pack
Postat pe 30 Ianuarie 2013 23:46
Uite asa trece fericirea pe langa noi si nu o vedem. Ne cream o imagine in minte sau tanjim dupa trecut cand de fapt prezentul este cel important. Fericirea e ca si cum am avea un lant la gant si totusi il cautam. A iubi inseamna a fi inteligent, iar a fi inteligent inseamna a trai in prezent, a nu-ti face rau tie insusi si a fi tu asa cum esti. daca poti intelege ca il poti iubi pe fostul chiar daca nu mai esti cu el, ci pur si simplu de la distanta, crede-ma ca vei fi fericita si il vei vedea pe cel de langa tine....pana nu e prea tarziu, altfel vei pierde tot.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 1 Februarie 2013 18:42
sa nu faci prostia sa te mai intorci chiar daca te doare,si gandeste te poate el vrea sa te faca sa te simti vinovata in tot si mila.nu mai gandi asa este un barbat in toata firea nu se intampla nimic cu el ai va trece.nu merita inima trebuie ascultata cand sti ca merita acel cineva da asa pe el nu l vad sa merite sa ramana cu blonda( berea) lui.
annela_2230
Postat pe 17 Aprilie 2013 20:46
Folositiva inima pt stari sufletesti,niciodata in dragoste doar mintea este cea lucreaza cum trebuie!!!
Titanika
Postat pe 17 Aprilie 2013 20:54
De la: Titanika, la data 2013-04-17 20:54:36Folositiva inima pt stari sufletesti,niciodata in dragoste doar mintea este cea lucreaza cum trebuie!!!


Ei, lasa, ca ratiunea mai da si ea gres. De cate ori, fiecare dintre noi, nu a luat o hotarare gresita, bazandu-se pe ratiune?

Eu merg foarte mult pe intuitie si pe iubire, si mai putin pe ratiune.
kudika_32792
Postat pe 18 Aprilie 2013 10:52
De la: kudika109274, la data 2013-02-01 18:42:48Uite asa trece fericirea pe langa noi si nu o vedem. Ne cream o imagine in minte sau tanjim dupa trecut cand de fapt prezentul este cel important. Fericirea e ca si cum am avea un lant la gant si totusi il cautam. A iubi inseamna a fi inteligent, iar a fi inteligent inseamna a trai in prezent, a nu-ti face rau tie insusi si a fi tu asa cum esti. daca poti intelege ca il poti iubi pe fostul chiar daca nu mai esti cu el, ci pur si simplu de la distanta, crede-ma ca vei fi fericita si il vei vedea pe cel de langa tine....pana nu e prea tarziu, altfel vei pierde tot.
www.relatiidecuplu.com


Asta gandesc si eu, ca doar clipa prezenta conteaza si e palpabila. Trecutul nu-l mai poti indrepta, viitorul e incert, doar prezentul il putem influenta si schimba. Viata se petrece aici si acum, nu in trecut sau in viitor.
kudika_32792
Postat pe 18 Aprilie 2013 10:54
Alege cu mintea. Indiferent cat de mult il iubesti pe fostul sau poate tu crezi ca-l iubesti si de fapt e doar obisnuinta.E alcoolic deci e clar ca are probleme.Esti tanara,ai toata viata inainte.Construieste-ti viitorul si lasa-l pe fost.Nu merita.In 6 ani nu s-a schimbat si nu o sa inceapa sa se schimbe fix acum.
Tipul cu care esti acum poate fi un 'pansament'pt inima ta.Cu el poti invata sa iubesti un om bun,poti invata ce inseamna o relatie normala.Asa ca, din punctul meu de vedere, traiasca Sfanta Ratiune!! Bafta!
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 18 Aprilie 2013 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dar fata, domnisoara, femeia geaman?? 2 De la: sandrone 11 Iunie 2009 10:28
am nevoie de cateva sfaturi ..help!! 49 De la: Ralukutzza 27 August 2009 15:58
durerea a devenit tot mai intensa 10 De la: mimi_ca29 16 Februarie 2011 20:40
Despartire, impacare.. 10 De la: Anna_Maria_26 3 Aprilie 2015 21:31
Tacere sau marturisire??? 2 De la: ella_c 11 Martie 2009 16:14