Setari Cookie-uri

CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA?

Pare cliseu,DAR incerc sa trec peste o relatie lunga care mi-a marcat perioada a celor mai frumosi ani18-25.
Iar pentru a putea depasi suferinta, eu am ales acum 8 luni sa plec din tara.Sa las relatia de 6 ani de zile, sa las job, prieteni, tot... .
Acum 3 luni am intalnit un om care pare sa fie aproape minunat...DAR EU INCA MA "LUPT" PTR. A TRECE peste iubirea care o port pentru primul barbat din viata mea .Vorbim pe messenger,pe FB sau chiar la telefon.
Acum ma regreta dar imi spune ca nu mi zice sa ma intorc la el,ptr. ca stie ca imi este mai bine aici si ca sa-i dau o sansa barbatului care este acum in viata mea, poate o sa fiu mai fericita decat ma poate face el.
Ce pot sa inteleg cu asta?

Inima vrea sa se urce in primul avion sa-l intalneasca,Mintea insa stie ca nu poate avea un viitor cu el.
E un om minunat cand nu bea si cand nu-l influenteaza anturajul.

Zilele trecute mi-a zis "eu mi-am pierdut sansa de a mai fi fericit, sper ca tu sa fii fericita acolo".

Simt ca l-am lasat la greu cand avea mai multa nevoie de mine.


Dupa 6 ani si ceva de relatie eu visam la o familie ptr noi 2, casatorie, copii (eu 25, el 30)......

Suntem caractere diferite, el prefera cat mai multa libetate, eu vroiam non-stop sa fiu in preajma lui.El libertin eu posesiva si geloasa.

CU Ce sa aleg? cu Inima care zice fugi si saruta-l si iarta-l, il iubesti, mai dai o alta nu stiu a cata sansa,e un om bun, milos, sa nu zici ca nu ai mai incercat odata"!! Sau sa aleg cu Mintea-"sunte-ti caractere diferite, el vrea sa fie liber,tu vrei sa stii mereu ce face, cu cine , cand, unde, de ce, bea mult , nu o sa se lase acum de bautura;"

El in prezent nu a reusit sa si faca o relatie, spune ca se plictiseste in 2-3 zile de "ele", eu sunt cu cineva care acum pare a fi o persoana grozava, dar nu simt mai nimic ptr. el.


CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA?


madalina321
Postat pe 8 Ianuarie 2013 23:42
daca nu era si bautura in ecuatia asta, poate ca puteai alege sa te lasi influentata de inima.
asculta-ti ratiunea si inchide usa trecutului

un om care nu te valoreaza atunci cat te are, nu te va valora niciodata, oricate ar spune si oricate pareri de rau ar avea
muza_ta
Postat pe 9 Ianuarie 2013 00:24
De la: madalina321, la data 2013-01-08 23:42:16 Pare cliseu,DAR incerc sa trec peste o relatie lunga care mi-a marcat perioada a celor mai frumosi ani18-25.
Iar pentru a putea depasi suferinta, eu am ales acum 8 luni sa plec din tara.Sa las relatia de 6 ani de zile, sa las job, prieteni, tot... ..............................................


In cazul tau,,,RATIUNEA,caci de vei alege decizia inimii vei suferi in continuare,cu alcoolicii nu vei ajunge la un numitor comun!!Acolo unde exista consum excesiv de alcool,apare si un anturaj nepotrivit si ,totodata,consecinte dezastruoase in viata de cuplu!!!Iubirea nu se poate hrani cu alcool si nici sa doarma in aburii adusi de acesta!!Chiar daca suferi in acest moment,,,trebuie sa ai rabdare si sa astepti pacea si linistea interioara,nu vor intarzia sa apara!!!!Nu poti sterge ,din inima,anii pierduti cu acea relatie,stiu,dar nici nu poti sa cazi intr-o lamentare continua,te asigur ca nu merita sacrificiul tau!!!!Fii pozitiva!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Ianuarie 2013 08:39
..rațiunea a ales deja ptr tine și a ales bine!! ...inima...of!!!....pãstreazã-ți sentimentele ptr cine meritã...iți vor fi de folos!!
mia2123
Postat pe 9 Ianuarie 2013 10:59
Asculta de glasul ratiunii, asculta-ti "mintea"...lasa inima, p'aia o asculta un cardiolog! Cre'c-ai inteles.....
rondina
Postat pe 9 Ianuarie 2013 11:52
De la: madalina321, la data 2013-01-08 23:42:16 Pare cliseu,DAR incerc sa trec peste o relatie lunga care mi-a marcat perioada a celor mai frumosi ani18-25.
Iar pentru a putea depasi suferinta, eu am ales acum 8 luni sa plec din tara.Sa las relatia de 6 ani de zile, sa las job, prieteni, tot... .
Acum 3 luni am intalnit un om care pare sa fie aproape minunat...DAR EU INCA MA "LUPT" PTR. A TRECE peste iubirea care o port pentru primul barbat din viata mea .Vorbim pe messenger,pe FB sau chiar la telefon.
Acum ma regreta dar imi spune ca nu mi zice sa ma intorc la el,ptr. ca stie ca imi este mai bine aici si ca sa-i dau o sansa barbatului care este acum in viata mea, poate o sa fiu mai fericita decat ma poate face el.
Ce pot sa inteleg cu asta?

Inima vrea sa se urce in primul avion sa-l intalneasca,Mintea insa stie ca nu poate avea un viitor cu el.
E un om minunat cand nu bea si cand nu-l influenteaza anturajul.

Zilele trecute mi-a zis "eu mi-am pierdut sansa de a mai fi fericit, sper ca tu sa fii fericita acolo".

Simt ca l-am lasat la greu cand avea mai multa nevoie de mine.


Dupa 6 ani si ceva de relatie eu visam la o familie ptr noi 2, casatorie, copii (eu 25, el 30)......

Suntem caractere diferite, el prefera cat mai multa libetate, eu vroiam non-stop sa fiu in preajma lui.El libertin eu posesiva si geloasa.

CU Ce sa aleg? cu Inima care zice fugi si saruta-l si iarta-l, il iubesti, mai dai o alta nu stiu a cata sansa,e un om bun, milos, sa nu zici ca nu ai mai incercat odata"!! Sau sa aleg cu Mintea-"sunte-ti caractere diferite, el vrea sa fie liber,tu vrei sa stii mereu ce face, cu cine , cand, unde, de ce, bea mult , nu o sa se lase acum de bautura;"

El in prezent nu a reusit sa si faca o relatie, spune ca se plictiseste in 2-3 zile de "ele", eu sunt cu cineva care acum pare a fi o persoana grozava, dar nu simt mai nimic ptr. el.


CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA?




Incearca sa-ti convingi fostul iubit sa participe la un program de dezalcoolizare, iar daca reuseste sa nu mai bea deloc, voi doi mai aveti o sansa, sunt convinsa de asta.

Nu te sfatuiesc insa sa incerci sa-ti inchegi o relatie cu o persoana la care nu tii, pentru ca tot tu vei fi cea nemultumita si nefericita.
Viorica_Franziska
Postat pe 9 Ianuarie 2013 12:03
E si normal sa fii mai atasata de tipul cu care ai fost sase ani. In trei luni abia de cunosti omul cat de cat. Iar povestea cu dragostea la prima vedere, functioneaza la varsta adolescentei mai mult. La 25 de ani, ai deja o anumita maturitate si nu prea te mai indragostesti asa, de cai verzi pe pereti. Da-i o sansa tipului cu care te intalnesti... Poate iese ceva, cine stie...
Micaell
Postat pe 9 Ianuarie 2013 12:05
http://www.sfaturiindoi.ro/dragostea-pe-timpul-crizei/
gina_beton
Postat pe 22 Ianuarie 2013 13:48
De la: gina_beton, la data 2013-01-22 13:48:26http://www.sfaturiindoi.ro/dragostea-pe-timpul-crizei/
da frumos nume ai taica,,gina beton,astai nume de vita nobila
kudika_25225
Postat pe 22 Ianuarie 2013 13:58
un fel de gina pistol petarda,,auzi la ea gina beton
kudika_25225
Postat pe 22 Ianuarie 2013 14:11
Hei inima,tu n-ai minte deloc,vorba cantecului.Alege mintea.
kudika_22574
Postat pe 22 Ianuarie 2013 14:29
Fugi cat mai repede din calea lui ,un om care te iubeste nu-ti incurajeaza noua relatie . Daca te iubea asa cum crezi nu plecai de langa el . Ai sa mai ai iubiti ai sa mai iubesti ,culmea marea iubire inca nu a venit dar este certa !
kudika351629
Postat pe 22 Ianuarie 2013 17:47
Mai internautilor. Daca fata este adepta batailor va ofticati voi? Daca omu e betiv si o umileste muriti voi de ciuda ?
Mai fata!! De ca sa ai tu o viata normala acolo ? E prea frumos, prea banal, prea linistit.
Vino fata incoa, fa o nunta cu baiatu ala, fa si un copil. Ia sa vezi tu batai ca la moldova ulterior. Parca o vad la ora 17 la proteveu
Alcoolul iti ofera sanse maxime pentru un copil cu handicap la nastere.
kudika351629 o sa mai aiba iubiti dar daca nu este bataie nu are pic de zvic.

Am uitat sa o intreb pe autoarea topicului unde anume a locuit in Romania ?
kind_er
Postat pe 22 Ianuarie 2013 18:18
De ce femeile nu actioneaza pragmatic?! Barbatii sunt altfel.Nu-mi mai placi/nu te mai suport/nu corespunzi cu stas-ul,pa ,gagica! Nu se-ntreaba ce-o zice inima sau capatul.
Probabil ca ne vorbeste o fata sensibila,romantica,delicata,etc.Dar cata inima,flori si poezii poate sa inspire un betiv?!
Daca nu poti sa te hotarasti logic si esti hotarata sa te faci praf pe viata,e chiar treaba ta .Fa totusi un exercitiu de imaginatie.Incearca sa-ti vezi copilul tau,fetita,peste 10 ani.In ce casa/atmosfera traieste,cum e vazut de vecini si la scoala d-astea.Daca-ti place....
Si nu trisa.Nu zice ca-l rezolvi la dezalcoolizare si-l schimbi,ca asta nu prea se-ntampla.
nicossia
Postat pe 23 Ianuarie 2013 11:27
Sau sa se uite la proteveu la ora 17.
kind_er
Postat pe 25 Ianuarie 2013 06:31
Alege fata mintea, inima-i buna doar pt a pompa sange. Punct! ..si vezi ca are dreptate "578" cu bataile-alea... nu te joci cu alcoolul si nici sa nu crezi vreun alcolist in viata ta.
Roua_Deraway
Postat pe 25 Ianuarie 2013 06:39
kind_er
Postat pe 25 Ianuarie 2013 06:44
Oricat de buna va fi persoana cu care esti, nu vei sti sa o apreciezi. Asta pentru ca tu traiesti in trecut. Asta este si unul din motivele pentru care suferi asa de mult. imagineasa-ti ca te speli de trecut asa cum ploaia spala copacii de praf. Daca vei merge mai departe cu acest trecut, esti ca si un pescat cara isi cara cu el pestii. La un moment data vor incepe sa miroase. Mai mult, trecutul este asemeni unui sac de gunoi langa care stai. Ai putea sa te muti in dreapta sau stanga si nu ii vei mai simti mirosul.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 25 Ianuarie 2013 16:12
Nu pricep titlul topicului .....
CE sa aleg, inima sau mintea.
MIntea cui ?
kind_er
Postat pe 26 Ianuarie 2013 12:39
Lanturile obisnuintelor sunt prea usoare pentru a fi simtite, pana cand devin prea grele pentru a mai fi rupte.
Mr_6pack
Postat pe 26 Ianuarie 2013 17:43
De la: Mr_6pack, la data 2013-01-26 17:43:33Lanturile obisnuintelor sunt prea usoare pentru a fi simtite, pana cand devin prea grele pentru a mai fi rupte.



Adevarat!!
kudika_15804
Postat pe 26 Ianuarie 2013 17:48
unde este anturaj si alcool acolo nu este liniste,vezi de tine si lasa trecutul. ai un viitor in fata,esti tinara profita acum de anii pe care-i ai si refa-ti viata
kudika_16369
Postat pe 27 Ianuarie 2013 10:34
De la: kudika_25578, la data 2013-01-26 12:39:23Nu pricep titlul topicului .....
CE sa aleg, inima sau mintea.
MIntea cui ?

A ei,a autoarei.Ea se intreaba de cine sa asculte,de minte sau de inima.
kudika_22574
Postat pe 27 Ianuarie 2013 10:52
eu zic sa alegi mintea pentru ca dragostea nu iti da de mancare totul trece prin stomac
kudika_20845
Postat pe 27 Ianuarie 2013 16:02
De la: kudika_20845, la data 2013-01-27 16:02:49 eu zic sa alegi mintea pentru ca dragostea nu iti da de mancare totul trece prin stomac


Da da, gandeste-te la stomacul tau, e cel mai important. Si cand o sa ajungi sa te simti singura si sa-ti doresti tandrete si atentie tot la stomac gandeste-te si baga in tine poate asa o sa fii fericita.
Ca asta e boala romanului, sa nu cumva sa moara de foame.
Kiddo_
Postat pe 27 Ianuarie 2013 16:29
De la: madalina321, la data 2013-01-08 23:42:16 Pare cliseu,DAR incerc sa trec peste o relatie lunga care mi-a marcat perioada a celor mai frumosi ani18-25.
Iar pentru a putea depasi suferinta, eu am ales acum 8 luni sa plec din tara.Sa las relatia de 6 ani de zile, sa las job, prieteni, tot... .
Acum 3 luni am intalnit un om care pare sa fie aproape minunat...DAR EU INCA MA "LUPT" PTR. A TRECE peste iubirea care o port pentru primul barbat din viata mea .Vorbim pe messenger,pe FB sau chiar la telefon.
Acum ma regreta dar imi spune ca nu mi zice sa ma intorc la el,ptr. ca stie ca imi este mai bine aici si ca sa-i dau o sansa barbatului care este acum in viata mea, poate o sa fiu mai fericita decat ma poate face el.
Ce pot sa inteleg cu asta?

Inima vrea sa se urce in primul avion sa-l intalneasca,Mintea insa stie ca nu poate avea un viitor cu el.
E un om minunat cand nu bea si cand nu-l influenteaza anturajul.

Zilele trecute mi-a zis "eu mi-am pierdut sansa de a mai fi fericit, sper ca tu sa fii fericita acolo".

Simt ca l-am lasat la greu cand avea mai multa nevoie de mine.


Dupa 6 ani si ceva de relatie eu visam la o familie ptr noi 2, casatorie, copii (eu 25, el 30)......

Suntem caractere diferite, el prefera cat mai multa libetate, eu vroiam non-stop sa fiu in preajma lui.El libertin eu posesiva si geloasa.

CU Ce sa aleg? cu Inima care zice fugi si saruta-l si iarta-l, il iubesti, mai dai o alta nu stiu a cata sansa,e un om bun, milos, sa nu zici ca nu ai mai incercat odata"!! Sau sa aleg cu Mintea-"sunte-ti caractere diferite, el vrea sa fie liber,tu vrei sa stii mereu ce face, cu cine , cand, unde, de ce, bea mult , nu o sa se lase acum de bautura;"

El in prezent nu a reusit sa si faca o relatie, spune ca se plictiseste in 2-3 zile de "ele", eu sunt cu cineva care acum pare a fi o persoana grozava, dar nu simt mai nimic ptr. el.


CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA?




Scurt. In primul rind- daca nu simti nimic pentru cel cu care esti acuma... de ce stai cu el? N-are farmec oricum... Cu cel de dinainte, bea si tu esti de o gelozie de-a dreptul prostesca, din cite spuneai tu... si nu sti ce sa faci... Iti spun eu. -Un loc de munca acasa nu mai ai ca ai demisionat intentionat de a scapa de iubitul betiv. -Iubitul tau oricum nu te mai vrea, are el motivele lui foarte bine intemeiate... - Ai o sustinere sexuala si financiara, ca asta spuneai adineaori cind spuneai ca stai cu cineva la care nu ti dar de fapt faci sex cu el, ca dragoste nu este daca nu-l doresti... - Deci, te-ai asigurat: te tine unu, te si plimba prin cearceaf, te intretine, esti nefericita... "Bine ai venit in viata tuturor oamenilor care sunt disperati"... Pina acuma cred ca te-ai edificat... multe familii sunt destramate din cauza ca cite unii sau unele decid numai pentru ei si nu tin cont si de ceilalti membri din familie... Nu ai decit ce ti-ai dorit. Vezi-ti mai departe de noul job, asta daca ai unul, iar daca nu vezi-ti de cel cu care esti, fiindca cine a vazut si simtit strainatateaq, nu se mai intoarce curind... Si-ti mai zic un pont- ai sa-l parasesti si pe cel cu care esti acuma, oricum nu ti la el, vei gasi altul mai di hai, si binenteles, nu vei tine nici la ala... si asa mai departe, pina la o virsta cind nu o sa mai fi importanta si nu vei mai atrage atentia... Hai, te pupa tata, sa fi iubita de cine vrei tu!
kudika_26880
Postat pe 27 Ianuarie 2013 17:21
De la: Mr_6pack, la data 2013-01-26 17:43:33Lanturile obisnuintelor sunt prea usoare pentru a fi simtite, pana cand devin prea grele pentru a mai fi rupte.


Bravo, muschiulet! Nu stiam ca filozofii sunt si-n muschiulet... Frumos citat... Apreciez adincimea cuvintelor taele...
kudika_26880
Postat pe 27 Ianuarie 2013 17:29
Vorbesti despre iubirea(pe) care o porti pentru prima iubire. Indoiala din inima ta spune ca nu mai e vorba de iubire, chiar daca a fost , candva. Cand iubesti, nu-l placi pe celalalt,pentru frumuseta sa,pentru desteptaciunea sa. Habar nu ai de ce il placi! Ii vezi defectele si le ignori...Te gandesti zi si noapte la acea persoana, o alungi din inima si mereu te lovesti de ea. E dureros cand acea persoana doar s-a jucat cu tine. Te vei vindeca, desi s-ar putea sa fie vorba de cativa ani....Fii tu insati si discuta doar cu inima, fara a-ti ignora propria intelepciune...In dragoste nu ai nevoie decat de sfaturile ....tale....Fiecare relatie e altfel.
Titita4
Postat pe 27 Ianuarie 2013 17:50
De la: kudika_22574, la data 2013-01-27 10:52:05
De la: kudika_25578, la data 2013-01-26 12:39:23Nu pricep titlul topicului .....
CE sa aleg, inima sau mintea.
MIntea cui ?

A ei,a autoarei.Ea se intreaba de cine sa asculte,de minte sau de inima.


Pai cum sa aleaga ceva ce nu are ?
kind_er
Postat pe 27 Ianuarie 2013 21:18
Iubeste cu inima si alege cu mintea cel mai corect
kudika155098
Postat pe 27 Ianuarie 2013 22:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De cate ori poti incerca intr-o relatie? 20 De la: geo_xx 3 Ianuarie 2010 23:41
SERVICII DE PSIHOTERAPIE 3 De la: Costin_Sandu 13 August 2009 17:05
Despartire... 49 De la: Andrei21 7 Iulie 2015 07:03
despartire... impacare? 6 De la: geo_reincarcat_iara 11 August 2010 20:38
Help.... (inca un subiect banal) 30 De la: _dulcik_ 7 Martie 2009 16:52