Setari Cookie-uri

Iubitul meu se drogheaza.

Sunt cu prietenul meu de cam 1 luna aproape 2. Am auzit de la prietenul lui ca ia heroina. Stiam ca consuma droguri.. gen doar iarba, dar cand am aflat ca nu numai iarba ci si, heroina,cocaina, extasy etc... am simtit ca innebunesc. Nu mai stiu ce sa mai fac.. il iubesc si nu o sa il las in starea asta, trebuie sa fac ceva am vorbit cu el si este de acord cu mine mi-a spus ceva de metadona dar sincer nu prea am incredere pentru ca poate avea efecte secundare urate.. si in plus pur si simplu nu am imcredere.. este la o varsta "frageda" are 17 ani.. a spus ca vrea sa se lase doar ca nu stie daca reuseste.. am vorbit cu prietenele mele si am cautat tot googlul ca sa pot gasi ceva si pana la urma mereu dau ori de metadona ori de clinica cea ce e exclus pentru ca nu vrea sa afle ai lui.. este doar vointa.. eu vreau sa cred ca se poate lasa dar.. nu prea cred ca va putea vreodata din moment ce are acest stil de viata de 3 ani.. cred ca ar trebui sa il fac sa gaseasca acea placere care o are cand se drogheaza in altceva.. asa ca daca aveti sfaturi de tratamente sau clinici sau metode, cum sa il fac sa se lase orice e bine venit.. nu am mai trecut niciodata prin asa ceva si o sa imi fie greu sa fac fata desii o sa fac tot posibilul.. eu sunt mult mai mica decat el am aproape 14 ani. multi care o sa citeasca mesajul o sa creada ca sunt imatura si ca nu ar trebui sa ma bag in astelf de situati. dar o sa ignor acel gen de comentarii pnetru ca nu imi pasa. eu o sa fac totul pentru el, o sa il ajut cat pot eu.. asa ca va multumesc dinainte daca o sa imi dati sfaturi repet orice: poate o sa il convig sa se duca la o clinica.. sau un tratament sau mai multe detalii despre metadona.. sunt sigura ca orice ar fii de folos. multumesc muuult daca v-ati facut timp sa cititi mesajul
kudika_27016
Postat pe 21 Ianuarie 2013 18:15
Daca e asa cum zici tu si la 17 ani ia chestiile alea tari de 3 ani de zile, o sa fie greu sa se lase si daca e internat in clinica.
Armain
Postat pe 21 Ianuarie 2013 18:20
Povesteste-le parintilor lui...ei vor putea sa-l interneze la dezintoxicare, facand un tratament impotriva dependentei de droguri, tu nu-l poti ajuta decat cu sfaturi de care el nu va tine cont, dependent fiind de heroina si el mai stie de care alt drog ... La 17 ani (minor fiind) trebuie internat si tratat cu forta de catre parintii lui, alta cale nu este!
rondina
Postat pe 21 Ianuarie 2013 18:24
stiu... si eu m-am gandit la asta dar dupa imi este frica de doua lucruri : 1.sa nu mai vrea sa vorbeasca cu mine... 2.sa faca ca un prieten de-al unei prietene adica dupa ce a iesit de la clinica a facut supradoza ca numai putea si a murit...
kudika_27016
Postat pe 21 Ianuarie 2013 18:39
da imi imaginez.. tentatia este prea mare.. sincer nu stiu ce sa fac..
kudika_27016
Postat pe 21 Ianuarie 2013 18:40
De la: kudika_27016, la data 2013-01-21 18:39:02stiu... si eu m-am gandit la asta dar dupa imi este frica de doua lucruri : 1.sa nu mai vrea sa vorbeasca cu mine... 2.sa faca ca un prieten de-al unei prietene adica dupa ce a iesit de la clinica a facut supradoza ca numai putea si a murit...

In ambele cazuri e posibil sa nu mai vrea sa vorbeasca cu tine.
1. pentru ca e suparat e tine
2. pentru ca e mort
Armain
Postat pe 21 Ianuarie 2013 18:47
da.. ai dreptate. ar fii singura solutie.. prefer sa nu mai vorbeasca cu mine si sa fie bine decat sa vorbeasca cu mine si sa fie mereu prajit sau chiar doamne fereste..mort.
kudika_27016
Postat pe 21 Ianuarie 2013 18:52
De la: kudika_27016, la data 2013-01-21 18:52:35da.. ai dreptate. ar fii singura solutie.. prefer sa nu mai vorbeasca cu mine si sa fie bine decat sa vorbeasca cu mine si sa fie mereu prajit sau chiar doamne fereste..mort.

Daca vrei sa-l salvezi de la o moarte sigura, fa-o indiferent de consecinte! Zici ca-l iubesti, ei bine, iubirea mai cere si sacrificii...dupa ce se va fi vindecat(sper) va realiza binele pe care i l-ai facut si se va intoarce singur la tine!
rondina
Postat pe 21 Ianuarie 2013 19:17
sper, oricum sanatatea lui e mai importanta decat o relatie..
kudika_27016
Postat pe 21 Ianuarie 2013 19:21
De la: kudika_27016, la data 2013-01-21 18:15:43Sunt cu prietenul meu de cam 1 luna aproape 2. Am auzit de la prietenul lui ca ia heroina. Stiam ca consuma droguri.. gen doar iarba, dar cand am aflat ca nu numai iarba ci si, heroina,cocaina, extasy etc... am simtit ca innebunesc. .......................................



Draga mea,sunteti doi minori si aceste lucruri trebuie rezolvate numai de catre parintii lu!!!Este dependent de narcotice,o situatie tragica,intrucat are vechime in domeniu si va renunta foarte greu la acest viciu!!!

Sfat--De luat legatura cu medicul de familie si internat la sectia de dezintoxicare!!Va fi o lupta cu propria dependenta!!!!!Parintii lui sunt singurii in masura sa ia decizii pentru fiul lor!!!Tu ii poti asigura un suport privind incurajarea si sustinerea lui morala!!!Medoicii il vor ajuta corespunzator si familia trebuie sa-i fie alaturi cu tot ceea ce ii trebuie pe perioada internarii in unitatea spitaliceasca!!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Ianuarie 2013 19:25
da.. o sa ii vorbesc sa ne punem comun de acord.. sigur o sa gasesc eu o modalitate inainte sa fie prea tarziu
kudika_27016
Postat pe 21 Ianuarie 2013 21:16
De la: kudika_27016, la data 2013-01-21 21:16:59da.. o sa ii vorbesc sa ne punem comun de acord.. sigur o sa gasesc eu o modalitate inainte sa fie prea tarziu

...vorbeste cu parintii lui, nu cu el, de cate ori vrei sa-ti repetam, sau esti si tu.....?!
rondina
Postat pe 21 Ianuarie 2013 21:19
De la: kudika_27016, la data 2013-01-21 21:16:59da.. o sa ii vorbesc sa ne punem comun de acord.. sigur o sa gasesc eu o modalitate inainte sa fie prea tarziu



Draga mea,poti vorbi cu el oricat de mult doresti,dar rolul tau se incheie la intrarea in locuinta parintilor lui,este problema lor!!!!!Domniile lor trebuie sa se ingrijeasca de copilul lor!!!!Esti inac minora,trebuie sa stai deoparte,caci situatia se rezolva numai prin asistenta medicala de specialitate!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Ianuarie 2013 21:26
da stiu ca suntem minori !! dar trebuie sa fie ceva cu care sa il pot ajuta!
kudika_27016
Postat pe 21 Ianuarie 2013 21:48
Draga mea,chestia cu metadona chiar functioneaza.Sunt asistenta medicala de profesie,si am activat in domeniul medical doar cu pacienti care se drogau,asa ca cunosc ce e aia metadona si ce poate sa ajute.Fii sigura ca cu metadona o sa se lase,doar ca mai trebuie si putina vointa.Si chestia cu faptul ca sunteti 2 minori......e adevarat,insa sa ajuti persoana pe care o iubesti nu necesita o anumita virsta.Pina la urma o ajuti cum poti,si daca nu te descurci,apelezi si la alte persoane,insa de vreme ce il iubesti si tii la el,unde mai pui ca si el vrea sa se lase,fa ce poti pentru el.Succese draga mea.
TeIubescIngeras
Postat pe 22 Ianuarie 2013 01:02
iti multumesc foarte mult, imi este totusi frica sa nu fie prea tarziu..
kudika_27016
Postat pe 22 Ianuarie 2013 01:20
De la: kudika_27016, la data 2013-01-22 01:20:53iti multumesc foarte mult, imi este totusi frica sa nu fie prea tarziu..


Nu este prea tarziu, insa aveti(are) nevoie de ajutor specializat. Am avut si eu un coleg care a fost in situatia lui... deci cam stiu despre ce vorbesc. Metadona ajuta, cum a spus si d-na de mai sus, insa practic este inlocuirea unui drog cu un altul si "afara" este cam greu sa se lase trebuie foarte, foarte multa vointa, pt ca dozele vor fii din ce in ce mai mici pana ajunge sa nu mai consume deloc, trebuie sa se limiteze la dozele prescrise de medic, cei mai multi nu reusesc si mai baga si altele pe langa, de aceea cel mai bine este sa fie internat intr-o clinica de dezintoxicare.
Daca nu vrea sa afle parinti(cu toate ca mai bine vorbeste cu ei inainte), sa mearga la o clinica privata si sa ceara ajutorul medicilor de acolo, macar ii vor spune ce are de facut.
kudika_25581
Postat pe 22 Ianuarie 2013 02:17
Doamne ......traiti pe nori ? Ala nu isi mai revine in veci. Terminat, distrus, praf, pa. De regula contacteaza o boala najpa de ex hepatita, HIV .... Boala pe care o vei contacta si tu fara sa vrei. Ala este o cauza pierduta pentru care nu merita sa lupti. Am avut un prieten in aceeasi situatie cu multi ani in urma. Ea are hepatita si el este in carucior. Cu metadona cu tot. Acelasi sfat am dat fetei atunci, sa isi vada de treaba ei. Zilele trecute plangea si imi spunea ca aveam dreptate. Ce folos ? E tardiv. Deja este o ratata si ea. Cred ca si ea isi baga in vena acum.
kind_er
Postat pe 22 Ianuarie 2013 06:30
Tot ce trebuie sa faci este de-a avea o discutie,cu el cat si cu parinti lui. de-a lu-a o decizie spre viitorul lui cat si despre sanatatea lui... In momentul de fata nu prea cred ca ve-i reusi sa-l convingi sa se lase de droguri... si eu am fost in situatia lui si inca mai sunt ... si eu pot sa-ti dau un sfat .. despre acceasta problema in care te afli tu cat si iubitul tau.. ( lasa-l sa-si traiasca viata.. nu face greseala de al parasi pentru ca dogurile il poate aduce in stare-a in care ar pute-a sa se sinucida.. fii aproape de el. Si iubestel asa cum este find ca nu ai ce sa mai faci in situatia de fata este prea tarziu pentru o schimbare .. in viata iubitului tau.. stai linistita si fii alaturi de elindiferent de cum este .. :) Iti spun din propria mea experienta.
kudika_968303
Postat pe 10 Iunie 2014 05:50
Stai linisita,este prea tarziu de-a face o schimbare in viata lui!!
kudika_968303
Postat pe 10 Iunie 2014 05:53
Sunt de-a cord cu tine !!
kudika_968303
Postat pe 10 Iunie 2014 05:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum pot sterge o anumita tema postata de mine 11 De la: alegro6543 26 Ianuarie 2011 20:54
Heiii 9 De la: kudika_960579 12 Aprilie 2014 13:23
Topicuri diverse... si indelung comentate!!! 12 De la: kyty_katy 29 August 2009 18:58
Iubire interzisa cu adevarat!!! 141 De la: camy_camy1987 5 Ianuarie 2012 16:48
care va fi finalul? 10 De la: Genty_ana 7 Iunie 2009 13:07