Setari Cookie-uri

Situatie confuza....

Buna " kudicelor ". Am si eu nevoie de un sfat. As dori sa il primesc doar de la persoanele care a amabiltatea de a raspunde. Sunt intr-o relatie de un an si 3 luni cu un baiat. Acest baiat sustine ca ma iubeste, si uneori simt si eu asta din partea lui ....dar din partea mea ....s-a cam dus acel elan al iubirii....Adica mi-as dori sa il iubesc ca la inceput dar cred ca nu mai pot ....au fost multe certuri..am mai vrut sa ma despart de el si de fiecare data am sfarsit prin a ne impaca....mi se pare ciudat ca eu am fost singura care a vrut sa incheie relatia mereu, el nu .....si cu toate astea a mai aparut ceva...sau mai zis cineva . Prima mea iubire, baiatul de care am fost indragostita nebuneste in urma cu 5 ani.....si pentru ca tot suntem la ani nu l-am mai vazut de 3 ani... .....El a fost cel care m-a abordat sa zicem asa, urand-umi la multi ani de ziua mea ....dupa care a urmat o lunga conversatie din care am aflat ca si el se afla intr-o relatie mult mai veche decat a mea ....dar ce este si mai dureros ....faptul ca mi-a spus ca in multe zile s-a gandit la mine in lco sa se gandeasca la persoana de langa el . Dupa cele auzite am inceput sa ma gandesc la el din ce in ce mai mult, ba chiar am hotarat sa ne intalnim ca si amici ....desi tot el m-a avertizat ca uneori la astfel de intalniri poate invia dragostea aia ....dar inca nu ne-am intalnit pentru ca am fost aglomerati amandoi....Si acum urmeaza dilema in care ma aflu sa incerc sa o transform in intrebare ...ce sa fac , sa ma mai gandesc la aceasta prima iubire. sa ii acordam o sansa daca in momentil intalnirii vorm realiza ca mai sunt sentimente ? sau sa raman cu actuala iubire chiar daca nu ma simt fericita pe deplin? va multumesc tuturor care iau in serios aceasta situatie !
kudikagirl05
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:15
sal! sa te intorci la prima dragoste sa vezi dk mai exista ceva scantei...........ca oricum nu esti fericita in actuala relatie,merita sa incerci
kudika150174
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:24
Ecam complicat.Doar inima ta iti poate raspunde la aceasta intrebare.Da sentimentele tale ptr. actualul s-au stins din cauza certurilor avute.E u cred ca el te iubeste mult.Si ca n-ar trebui sal abandonezi , vezi tu in fiecare relatie si casnicie exizsta certuri, si nemultumiri, trebue sa le toleram pina la o limita.Cit priveste prima iubire, ar trebui sa aveti o discutie si sa vezi ce sentimente nutreste ptr. actuala..Daca o iubeste mult, at fi bine sai lasi in pace.Dar doar cele 2 inimi ale voastre stiu mai bine ce simpt si cit.
kudika098645
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:27
Eu doar mi-am exprimat o parere si un sfat , decizia finala doar tu o poti lua.
kudika098645
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:29
De la: kudika098645, la data 2010-04-07 10:29:44Eu doar mi-am exprimat o parere si un sfat , decizia finala doar tu o poti lua.
ajutooor mi-am reintalnit fosta iubire, de fapt prima iubire , nu au fost aceleasi emotzii din vremea adolescentzei dar oricum a fost o stare un pic cam euforica ....adica daca facea o gluma indiferent daca era buna sau nu imi venea sa rad la acea gluma...in timp ce stiam ca urmeaza sa ma intorc la iubitul meu actual si el la fel simteam ca vreau sa stau si in bratele primei iubiri....de fapt chiar m-a tinut in brate si ma simteam in siguranta...bineinteles ca nu am puterea sa il tradez pe iubitul actual dar acest gand parca nu imi da pace ...pentru ca imi doresc sa il revad si nici nu vreau sa imi bat joc de actualul iubit....voi ce credeti are rost sa continui intalnirile cu prima iubire sau toate vor duce a dezamagire si amagire totodata desi simt ca si lui ii place sa stea in compania mea stiu ca si lui ii este greu sa puna capat actualei relatii la fel cum imi este si mie ...va mai tin la curent....dar mai spuneti-mi si voi pareri pls pls pls pupici .
kudikagirl05
Postat pe 7 Aprilie 2010 23:55
Inima ta ce spune? ai avut o discutie cu el cum ti-am cerut eri? E prima iubire si nu o poti uita nicicind.Daca simtiti amindoi dorinta arzatoare de a ramine impreuna, atunci va trebui sa renuntati amindoi la partenerii actuali.Desi nar fi corect.Trebue neaparat sa aiva loc acea discutie intr-e voi., unde sa va clarificati situatia.Si in caz ca hotariti sa ramineti impreuna, atunci discutati fiecare cu partenerii vostri explicindu- le situatia.Nu are rost sa-ti bati joc de cineva care te iubeste mintindul.Ma refer aici la actualul tau prieten.
kudika098645
Postat pe 8 Aprilie 2010 09:50
si care dintre cei doi este cel bolnav :fostul sau actualul?
Dontyyy
Postat pe 8 Aprilie 2010 09:55
E bine sa existe sinceritate in toate cazurile.Spunind adevarul, chiar daca doare la inceput, partenerul te va aprecia ptr. ca ai fost sincera si corecta.
kudika098645
Postat pe 8 Aprilie 2010 09:55
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 09:55:36 si care dintre cei doi este cel bolnav :fostul sau actualul?


Fostul
kudikagirl05
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:25
De la: kudikagirl05, la data 2010-04-08 11:25:11
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 09:55:36 si care dintre cei doi este cel bolnav :fostul sau actualul?


Fostul


aha,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,deci actualul iese din ecuatzie?
Dontyyy
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:27
fa un lucru pe care o sa-l regreti...decat sa ramai cu regretul ca nu l-ai facut!
roz5blue6lila7
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:28
De la: kudika098645, la data 2010-04-08 09:50:05Inima ta ce spune? ai avut o discutie cu el cum ti-am cerut eri? E prima iubire si nu o poti uita nicicind.Daca simtiti amindoi dorinta arzatoare de a ramine impreuna, atunci va trebui sa renuntati amindoi la partenerii actuali.Desi nar fi corect.Trebue neaparat sa aiva loc acea discutie intr-e voi., unde sa va clarificati situatia.Si in caz ca hotariti sa ramineti impreuna, atunci discutati fiecare cu partenerii vostri explicindu- le situatia.Nu are rost sa-ti bati joc de cineva care te iubeste mintindul.Ma refer aici la actualul tau prieten.


Da am avut si momentan nici unull din noi nu poate renunta brusc la actuala relatie pentru ca el este cu fata respectiva de vreo 3 ani ....eu am pe jumatate aproape...poate ca la amandoi ne este frica de esec sau mai bine zis ne este frica sa nu dam cu piciorul si sa ramanem fara nimic...in acelasi timp nici nu vrem sa ranim persoanele din jur.....dar ce sa facem....a ramas ca ne vom mai intalni desi simt ca incet, incet se infiripa ceva pentru ca la plecare cand am dat sa il pup pe obraz intr-un mod amical .... mi-a furat un mic sarut ....si uite asa asteptam sa vedem ...doar ca in ceea ce ma priveste pe mine cam astept cu nerabdare .....offff fetelooor o sa va tin la curent oricum va puuup dulce si va multumesc mult pt tot ....ca sunteti alaturi de mine pentru ca nu pot vorbi cu oricine nu multi au puterea de a intelege asa situatie
kudikagirl05
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:32
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 11:27:11
De la: kudikagirl05, la data 2010-04-08 11:25:11
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 09:55:36 si care dintre cei doi este cel bolnav :fostul sau actualul?


Fostul


aha,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,deci actualul iese din ecuatzie?


Da, sa zicem ca este atat de sanataos ca ma innebuneste pe mine nu o zic din rautate pt ca stiu ca ma iubeste dar ii place si cearta si e prieten cu gelozia
kudikagirl05
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:34
eu cred ca ar trebui sa te intalnesti cu fostul....in acest fel vei afla multe lucruri si implicit ce doreste inima ta...dar ai mare grija sa nu dai vrabia din mana pt cioara de pe gard
Barbie39
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:37
nu pot spune decat ca pe mine m-ai bagat in ceatza total atunci despre cine-i vorba in postarea asta pentru ca nu pare a fi nici fostul nici actualul
"si daca as spune ca eu sunt cea care nutreste sentimente adevarate pentru un barbat bolnav? poate ca as fi considerata o copila fara minte ! si cu riscul de a fi catalogata asa pot spune doar atat ca am fost constienta din prima clipa in ce ma bag, si nu am dat nici o clipa inapoi ....dar ....ca in fiecare caz exista acest " dar " [ bata-l vina pe cine l-o fi inventat ] ....nu eu sunt persoana care se teme ...ci tocmai cel bolnav se teme de o respingere si poate si ceilalti din jur au contribuit la aceasta teama....tocmai din aceasta cauza mi-am propus sa strang si pareri diferite ! "
Dontyyy
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:49
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 11:49:58 nu pot spune decat ca pe mine m-ai bagat in ceatza total atunci despre cine-i vorba in postarea asta pentru ca nu pare a fi nici fostul nici actualul
"si daca as spune ca eu sunt cea care nutreste sentimente adevarate pentru un barbat bolnav? poate ca as fi considerata o copila fara minte ! si cu riscul de a fi catalogata asa pot spune doar atat ca am fost constienta din prima clipa in ce ma bag, si nu am dat nici o clipa inapoi ....dar ....ca in fiecare caz exista acest " dar " [ bata-l vina pe cine l-o fi inventat ] ....nu eu sunt persoana care se teme ...ci tocmai cel bolnav se teme de o respingere si poate si ceilalti din jur au contribuit la aceasta teama....tocmai din aceasta cauza mi-am propus sa strang si pareri diferite ! "

Dupa cum am mai spus este vorba despre fostul. despre acea prima iubire care cum toata lumea stie nu prea se uita....si cum a fost prima iubire bineinteles ca la momentul respectiv a existat o relatie intre mine si el ....dar eu eram mai mica de varsta...el cu vreo 5 ani mai mare si bineinteles ca a crezut ca odata ce voi creste , voi incepe sa il resping si din aceasta cauza s-a indepartat de mine si si-a facut o alta relatie cea in care este si el acum.....intortocheate mai sunt caile vietii.....
kudikagirl05
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:54
De la: kudikagirl05, la data 2010-04-08 11:54:14
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 11:49:58 nu pot spune decat ca pe mine m-ai bagat in ceatza total atunci despre cine-i vorba in postarea asta pentru ca nu pare a fi nici fostul nici actualul
"si daca as spune ca eu sunt cea care nutreste sentimente adevarate pentru un barbat bolnav? poate ca as fi considerata o copila fara minte ! si cu riscul de a fi catalogata asa pot spune doar atat ca am fost constienta din prima clipa in ce ma bag, si nu am dat nici o clipa inapoi ....dar ....ca in fiecare caz exista acest " dar " [ bata-l vina pe cine l-o fi inventat ] ....nu eu sunt persoana care se teme ...ci tocmai cel bolnav se teme de o respingere si poate si ceilalti din jur au contribuit la aceasta teama....tocmai din aceasta cauza mi-am propus sa strang si pareri diferite ! "

Dupa cum am mai spus este vorba despre fostul. despre acea prima iubire care cum toata lumea stie nu prea se uita....si cum a fost prima iubire bineinteles ca la momentul respectiv a existat o relatie intre mine si el ....dar eu eram mai mica de varsta...el cu vreo 5 ani mai mare si bineinteles ca a crezut ca odata ce voi creste , voi incepe sa il resping si din aceasta cauza s-a indepartat de mine si si-a facut o alta relatie cea in care este si el acum.....intortocheate mai sunt caile vietii.....


scuza-ma ca tzi-o spun dar am vaga impresie ca intortocheata nu-i decat mintea ta te rog sa revezi topicul pe care l-ai deschis tot ieri in care ceri sfaturi daca potzi iubi o persoana bolnava si nu-i vorba despre o boala "psihica"(cum subtil vrei sa sugerezi in postarea de mai sus) ci este vorba despre o boala fizica,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,de ce am facut aceasta "mica ancheta" pentru ca vezi bine si tu exista persoane care chiar vor sa-tzi dea un sfat ,,,,,,,,,,,,,,daca ai prea mult timp ocupa-tzi-l cu altceva nu cu povesti inchipuite pe kudika,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,bafta in continuare
Dontyyy
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:25
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 12:25:22
De la: kudikagirl05, la data 2010-04-08 11:54:14
De la: Dontyyy, la data 2010-04-08 11:49:58 nu pot spune decat ca pe mine m-ai bagat in ceatza total atunci despre cine-i vorba in postarea asta pentru ca nu pare a fi nici fostul nici actualul
"si daca as spune ca eu sunt cea care nutreste sentimente adevarate pentru un barbat bolnav? poate ca as fi considerata o copila fara minte ! si cu riscul de a fi catalogata asa pot spune doar atat ca am fost constienta din prima clipa in ce ma bag, si nu am dat nici o clipa inapoi ....dar ....ca in fiecare caz exista acest " dar " [ bata-l vina pe cine l-o fi inventat ] ....nu eu sunt persoana care se teme ...ci tocmai cel bolnav se teme de o respingere si poate si ceilalti din jur au contribuit la aceasta teama....tocmai din aceasta cauza mi-am propus sa strang si pareri diferite ! "

Dupa cum am mai spus este vorba despre fostul. despre acea prima iubire care cum toata lumea stie nu prea se uita....si cum a fost prima iubire bineinteles ca la momentul respectiv a existat o relatie intre mine si el ....dar eu eram mai mica de varsta...el cu vreo 5 ani mai mare si bineinteles ca a crezut ca odata ce voi creste , voi incepe sa il resping si din aceasta cauza s-a indepartat de mine si si-a facut o alta relatie cea in care este si el acum.....intortocheate mai sunt caile vietii.....


scuza-ma ca tzi-o spun dar am vaga impresie ca intortocheata nu-i decat mintea ta te rog sa revezi topicul pe care l-ai deschis tot ieri in care ceri sfaturi daca potzi iubi o persoana bolnava si nu-i vorba despre o boala "psihica"(cum subtil vrei sa sugerezi in postarea de mai sus) ci este vorba despre o boala fizica,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,de ce am facut aceasta "mica ancheta" pentru ca vezi bine si tu exista persoane care chiar vor sa-tzi dea un sfat ,,,,,,,,,,,,,,daca ai prea mult timp ocupa-tzi-l cu altceva nu cu povesti inchipuite pe kudika,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,bafta in continuare


nu este vorba despre nici o poveste inchipuita....nu am o imaginatie atat de bogata si chiar nu am crezut ca va trebui sa conving pe cineva de relativitatea celor povestite,,,,in celalalt topic am intrebat , nu daca poti iubi o persoana bolnava ....ci daca iubirea este cea care poate convinge o persoana bolnava ca ii vei fi alaturi indiferent de ceea ce se va intampla....si de evolutia unei boli ....si am explicat destul de clar faptul ca acum am o relatie cu un om sanatos din punct de vedere fizic ....doar ca uneori mi se pare obsesiv ....iar in topicul celalalt este vorba despre prima mea iubire ....un barbat bolnav din punct de vedere fizic ....intrebarea de pe acell topic se refera strict la prima iubire , strict la el, la fostul , nu are legatura cu actualul, in timp ce intrebarea de pe acest topic se refera intr-o oarecare masura la aman2 si la dilema in care ma aflu eu ....deoarece sunt intr-o relatie cu un om sanatos, a reaparut aceasta prima iubire cu care m-am intalnit pest 3 ani ....si totodata am constatat ca relatia noastra acum 4 ani s-a intrerupt din cauza ca lui i-a fost frica ca il voi respinge atunci cand ma voi maturiza ....tocmai de asta am deschis doua topicuri cu subiecte diferite pentru a nu se face confuzie intre dragostea din trecut care se poate transforma intr-o dragoste viitoare si dragostea prezenta care este doar prezenta....poate nu am stiut eu sa ma exprim atat de bine si imi cer scuze daca am lasat sa se inteleaga altceva ....eu chiar am nevoie de sfaturi si de oameni capabili sa inteleaga , ca desi sunt intr-o relatie nu m-am desprins complet de trecut ....sau poate m-am desprins doar pana mi-a batut la usa.....si acum sunt usor confuza dar acesta este singurul adevar...fiecare este liber sa creada ce vrea ...
kudikagirl05
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:02
Da intre voi va reinvia acea dintii dragoste, dar cu timpul .Tu esti nerabdatoare, el contribue la asta.Cum am mai spus, cele 2 inimi ale voastre vor decide si ar fi bine sa le ascultati.
kudika098645
Postat pe 8 Aprilie 2010 16:24
Numai pune la inima toate aberatiile altora.Eu te cred pe cuvint.Stiu ce inseamna prima dragoste.
kudika098645
Postat pe 8 Aprilie 2010 18:53
Prima dragoste e sfinta, si no poti uita nici cind.Orcit ai vrea, si ce ai face si minunat si deosebit este cine se casatoreste din iubire si dragoste adevarata.Toata casnicia le va fi o infinita fericire.
kudika098645
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:04
Nu inteleg un lucru. Si nu ma refer doar la povestea ta, ci la toate care incep asa. De ce incepeti si de ce acordati atat de multa importanta anilor de cand aveti o relatie?
Spui intr-un post: "ne temem de un esec, sa nu dam cu piciorul la ce avem". Din moment ce gandul tau zboara deja catre o despartire sau catre un alt baiat, poti avea si 20 de ani in spate. Care-i semnificatia lor?
Tot ce am inteles eu este ca nu-ti mai iubesti partenerul. Atunci termina aceasta relatie. Asta e una!
Dincolo, exista un cuplu pe care nu tu il vei desparti ci, asemeni tie, doar el poate pune capat daca vrea si daca e un om de calitate. Asta e a doua.
Cand veti fi amandoi liberi, va vedeti de o mie de ori si cautati fluturasii sau o solutie intre voi.
De ce trebuie sa va complicati acum cand nici macar nu ati rezolvat ceea ce aveti "acasa" langa voi?

rashela
Postat pe 9 Aprilie 2010 17:50
buna sincer parerea me este ca oricum prima iubire nu se uita niciodata dar te-ai gindit ca poate el o iubeste pe cealalta si cu tine se intilneste in amintirea vremurilor bune care au fost?si focul o sa se aprinda sigur ca mai este scinteia aceia pe care nu o so uiti niciodata iti spun din propria experienta si sar putea sa iti faci rau daca te intilnesti cu el si dupa o perioada te lasa iar ca a mai facuto acum 5 ani dupa cite am inteles eu si s-ar putea sa ramai singura vb cu actualul tau partener fa ceva sa fie ca la inceput plecati la munte faceti ce faceati la inceput si poate merge daca tu crezi ca nu mai merge nu sta cu el cauta o alta persoana asta este sfatul meu te poop si tine-ma la curent ce ai facut te rog pupici
erosita
Postat pe 9 Aprilie 2010 23:44
Spre deosebire de femei , barbatii nu renunta asa usor la o relatie precum ne-ar place sa credem. Daca primul tau prieten are o relatie de 3 ani , din punctul meu de vedere, nu va iesi nimic bun din relatia ta cu el. Daca mergi mai departe cu el te asteapta 1 an greu - cam atat le trebuie cu reintoarceri, reimpacari probail renuntarea celeilalte la bataie de cap cu el.
Doar atunci il vei avea cand il va lasa cealalta.

Sau poate fi un tip mai hotarat Dar asta se vede din felul lui de a se comporta cu tine.

La un moment dat ai zis ca" ti-a furat un sarut cand ai dat sa il pupi pe obraz". Deci tu faci primii pasi asa ca reiese ca tu initiezi relatia cu el. Ai grija!

Probabil ca esti nemultumita de relatia actuala dar rascolirea trecutului nu iti face mai bine.

Lasa lucruruile acolo unde sunt si mai degraba cauta ceva nou, daca tot vrei sa incerci.
Noul te va face sa te descoperi pe tine si iti va aduce si acea relatie care te va implini.

NU TRECUTUL!!!

Sa fii iubita!

motzko
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea sau datoria fata de parinti 27 De la: kudika025037 13 Mai 2009 08:30
Violenta parintilor asupra copiilor 9 De la: Barbie30_ 1 Aprilie 2011 12:01
un raspuns va rog... 10 De la: anaraoul 16 Noiembrie 2009 10:51
ceva imposibil? :(( 31 De la: crysa_tm 8 Septembrie 2010 10:59
ref.sagetator cu taur 6 De la: angelsss 23 Februarie 2011 17:05