Setari Cookie-uri

atat de greu...

Povesti diferite..oameni diferiti si totusi aceeasi durere la final…de-a lungu timpului am citit destule carti, am vazut destule filme si am vorbit cu diferite persoane si mi-am jurat ca atunci cand si daca mi se va intampla nu ma voi lasa doborata…eram buna la dat sfaturi: trebuie sa fii puternic/a, sa nu te lasi calcat in picioare..etc…dar nu am stiut niciodata pana acum cum e sa ai sufletul sfasiat..nu conteaza a cui e vina..ci doar ca s-a terminat…daca as putea macar sa fac acea lista de defecte care sa ma ajute sa merg mai departe, sa=mi demonstrez mie ca nu era pentru mine..dar nu am cum…fac lista si totusi toate acele parti negative sunt acoperite de calitati…da, nu e perfect, a gresit..dar cine nu a facut=o vreodata…culmea e ca=l iubesc cu toate astea…nu mi-am inchipuit ca poate sa doara atat de tare..sa stai intr=o stare latenta uitandu=te in jurul tau si doar observand ca se scurg zilele, noptile, ca somnul nu mai vine si cand reusesti totusi sa adormi il visezi tot pe el si te trezesti transpirata si cu lacrimi in ochi, sa te uiti pasiva la tv sau la un film si o expresie sau un simplu cuvant sa trezeasca o reactie in tine si sa trezesti ca incep sa curga lacrimile, sa te doara atat de tare sufletul si inima incat sa ti se faca greata…stiti ce e ciudat…am citit intr-o carte de curand o replica care m-a rascolit: “atunci cand ne moare un om important din viata noastra reusim sa trecem peste, sa acceptam si sa ne continuam viata…de cee insa e atat de greu sa acceptam despartirea de o persoana pe care o iubim..pana la urma e in viata si oricand o putem revedea…se intalneste munte cu munte, d-apai om cu om..”… ce simplu e teoretic, dar practic…stiu ca s=ar putea sa nu fiu coerenta..:)..cine stie..va scriu cuvintele astea plangand…nu stiu..totul in jurul meu e intr=o ceata de lacrimi si sincer, ma gandesc ca incet, incet innebunesc..:)…
forioana
Postat pe 21 Februarie 2013 02:29


Iti apreciez inclinatia spre naratiune!!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Februarie 2013 07:27
.....o sa treaca, iar peste ani, o sa zici ca si noi ,,am experienta, am trecut si prin asta''. Sufletul se vindeca, greu.... dar se vindeca. Vei uita toata durerea cand vei iubi din nou. Rabdare, iubirea e dupa colt !
GHEISA_
Postat pe 21 Februarie 2013 07:31
Ce bine ar fi daca ar fi doar o idee pe care as vrea sa o narez!
forioana
Postat pe 21 Februarie 2013 19:30
De la: GHEISA_, la data 2013-02-21 07:31:56.....o sa treaca, iar peste ani, o sa zici ca si noi ,,am experienta, am trecut si prin asta''. Sufletul se vindeca, greu.... dar se vindeca. Vei uita toata durerea cand vei iubi din nou. Rabdare, iubirea e dupa colt !



Chir daca ai dreptate, nu stiu daca mai am curajul de a lua-o de la capat..
forioana
Postat pe 21 Februarie 2013 19:33
De la: forioana, la data 2013-02-21 19:33:05
De la: GHEISA_, la data 2013-02-21 07:31:56.....o sa treaca, iar peste ani, o sa zici ca si noi ,,am experienta, am trecut si prin asta''. Sufletul se vindeca, greu.... dar se vindeca. Vei uita toata durerea cand vei iubi din nou. Rabdare, iubirea e dupa colt !



Chir daca ai dreptate, nu stiu daca mai am curajul de a lua-o de la capat..

Doar timpul vindeca...lasa-l sa curga peste ranile tale si, peste ani nu vei recunoaste "persoana" care a deschis acest topic!
rondina
Postat pe 21 Februarie 2013 19:55
De la: forioana, la data 2013-02-21 02:29:05Povesti diferite..oameni diferiti si totusi aceeasi durere la final…de-a lungu timpului am citit destule carti, am vazut destule filme si am vorbit cu diferite persoane si mi-am jurat ca atunci cand si daca mi se va intampla nu ma voi lasa doborata…eram buna la dat sfaturi: trebuie sa fii puternic/a, sa nu te lasi calcat in picioare..etc…dar nu am stiut niciodata pana acum cum e sa ai sufletul sfasiat..nu conteaza a cui e vina..ci doar ca s-a terminat…daca as putea macar sa fac acea lista de defecte care sa ma ajute sa merg mai departe, sa=mi demonstrez mie ca nu era pentru mine..dar nu am cum…fac lista si totusi toate acele parti negative sunt acoperite de calitati…da, nu e perfect, a gresit..dar cine nu a facut=o vreodata…culmea e ca=l iubesc cu toate astea…nu mi-am inchipuit ca poate sa doara atat de tare..sa stai intr=o stare latenta uitandu=te in jurul tau si doar observand ca se scurg zilele, noptile, ca somnul nu mai vine si cand reusesti totusi sa adormi il visezi tot pe el si te trezesti transpirata si cu lacrimi in ochi, sa te uiti pasiva la tv sau la un film si o expresie sau un simplu cuvant sa trezeasca o reactie in tine si sa trezesti ca incep sa curga lacrimile, sa te doara atat de tare sufletul si inima incat sa ti se faca greata…stiti ce e ciudat…am citit intr-o carte de curand o replica care m-a rascolit: “atunci cand ne moare un om important din viata noastra reusim sa trecem peste, sa acceptam si sa ne continuam viata…de cee insa e atat de greu sa acceptam despartirea de o persoana pe care o iubim..pana la urma e in viata si oricand o putem revedea…se intalneste munte cu munte, d-apai om cu om..”… ce simplu e teoretic, dar practic…stiu ca s=ar putea sa nu fiu coerenta..:)..cine stie..va scriu cuvintele astea plangand…nu stiu..totul in jurul meu e intr=o ceata de lacrimi si sincer, ma gandesc ca incet, incet innebunesc..:)…
pentru ca s mai multi morti decat bii,,ratiunea,,ca asa esti facut,,iti spune ca omul ala sa dus la mai bn ,,in rai,,,tu lasa prostiile astea ,,ia zi ,,ce nr ai
miezuu
Postat pe 21 Februarie 2013 20:00
Cum e viata alaturi de un misogin?
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala/122-cum-e-viaa-alturi-de-un-misogin
kudika109274
Postat pe 25 Februarie 2013 11:32
Cum e viata alaturi de un misogin?
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala/122-cum-e-viaa-alturi-de-un-misogin
kudika109274
Postat pe 25 Februarie 2013 11:33
E viata ta.Jeleste si acuza cat vrei,dar candva trebuie sa te ridici.Greu de spus ce vine din viitor.Dar daca esti la podea,n-are cum sa vina mare lucru.O depresie si o raceala,poate.
Trateaza-te.Uite cu asta !
nicossia
Postat pe 26 Februarie 2013 09:30
Draga mea,e ste normal sa fie asa. Este o pierdere, persoana care pleaca lasa un gol in sufletul, mintea, si inima noastra. Gol pe care simtim nevoia sa il umplem cu ceva. De fapt ce doare este golul. Cauta sa iti aduci aminte ce faceai inainte sa fii cu el, umple-ti timpul cu activitati centrate pe sine. Vei vedea ca totul va trece de la sine. Nu forta lucurile, poti tu forta sa se faca zi? poti forta tu norii sa plece? Pleaca de la sine, trebuie doar sa stii sa astepti si sa ai rabdare.
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala
kudika109274
Postat pe 26 Februarie 2013 21:06
Of, Doamne,crezi ca asta e singura problema?! Si la anii astia te stresezi atat de mult?!I-ti zic din experienta ca toate acestea sunt trecatoare, cu siguranta i-ti vei aduce aminte de ele si vei gandii cat ai putut sa duci.Mie mi-au murit patru copii la varste diferite, am trecut printr-un divort ,insa nu ma plang.Nimeni nu-mi rezolva problemele, ci doar eu, si D-zeu care i-ti da cat poti duce.Numai sufletul meu stie cat am suferit insa, merg mai departe mai am de dus.Asa ,ca ridica-te, nu mai calcula nimic, mergi mai departe, e greu, insa, incet, incet vei reusi.I-ti doresc bunavointa si noroc!
kudika467548
Postat pe 26 Februarie 2013 21:36
Primeste orice stare pe care o ai cu bucurie, nu o nega si nu incerca sa scapi de ea. NU te ajuta sa iti alungi suferinta. Cu cat vei face asta mai tare cu atat va veni mai tare spre tine. Bucura-te ca esti intreaga si crede-ma vor veni zile cand te vei bucura ca ai suferit din dragoste.
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala
kudika109274
Postat pe 26 Februarie 2013 22:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce faci cand el te inseala si simti ca nu mai merge? 50 De la: BEL_AMY1 21 Aprilie 2011 09:14
Sper sa citeasca cineva 33 De la: piscolino 19 August 2011 10:39
Jucator sau Jucarie? 9 De la: geo_x 30 August 2009 22:47
ADIO, DAR RAMAI... 212 De la: rodica83 15 Iulie 2011 00:13
stiu ca ma iubeste... dar nu mai vrea sa fim impreuna:( 22 De la: mayta 2 Martie 2012 23:21