Setari Cookie-uri

De ce esti singur?! Cati ani ai? De ce nu esti casatorit?

De la: kudika_32792, la data 2013-05-17 08:48:12Kiddo, nu doar la romani exista vorba aceea ca dragostea trece prin stomac, ci si la nemti: "Liebe geht durch den Magen.".

Iar acest proverb de care aminteai, nu are intelesul pe care i l-ai dat tu, ci are intelesul ca o mancare buna iti poate oferi un sentiment placut, te poti simti inteles si protejat atunci cand persoana draga iti pregateste ceva bun de papa, asa precum te simteai cand erai acasa, iar mama iti gatea mancarurile preferate.

Iar in ceea ce priveste tot ceea ce ai scris referitor la tineretul roman, nu sunt de acord cu acele afirmatii ce-ti apartin, dar am obosit sa tot explic ca nu ar trebui sa generalizati, ca nu ar trebui sa reduceti totul la experientele negative intalnite, nu ar trebui sa bateti apa in piua pe tema baniilor si a prieteniilor sau a materialismului tuturor romanilor. Am obosit, pur si simplu.


Imi place ca vezi partea plina a paharului, esti mai optimista decat mine.
Sensul pe care mi-l dai tu suna bine, sa stii ca nu m-am gandit la el pana acum, insa majoritatea percep vorba respectiva in alt fel, crede-ma.
Ai obosit sau nu, nu ai cum sa ma convingi, realitatile din tara noastra mirifica arata altceva. Nu generalizez, nu-mi sta in fire sa fac asta, am uitat doar sa scriu "majoritatea".
kidd_o
Postat pe 23 Mai 2013 19:54
@kudika_31836,

Apreciez raspunsul tau: este unul onest si "responsabil".
Poate ca acele intrebari aparent superficiale releva acea intentie de a fi evaluat, insa mi se par, totusi, prea directe. Prefer o "evaluare" mai inteligenta, pas-cu-pas, in urma unor discutii de principiu, ideatice, oricum, mai complexe si mai putin personale.

Nu arat deloc a infractor, chiar daca apreciezi ca multi infractori sunt...singuri. Eu stiam ca, de regula, infractorii actioneaza in grup. Dimpotriva, m-am gandit ca fiind singur si abordand, fara rezerve, un grup de fete, as reprezenta, teoretic, un potential pericol mult mai redus decat daca as fi fost cu 2-3 prieteni.

Car despre sindromul Down, nu cunosc foarte multe, dar nu cumva exista probabilitatea mai mare ca acesta sa apara la copii nascuti de mame trecute de 40 de ani? Sau si tatii trecuti de aceasta varsta sunt in "pericol"? Eu stiam ca daca tatal este in jurul acestei varste dar mama este ceva mai tanara sunt sanse (evident, daca genele sunt "ok") ca un eventual copil sa aiba o inteligenta peste medie (poate stiti exemplul lui DAN PURIC - intre tatal lui si mama lui exista o diferenta de varsta de peste 10-15 de ani, nu mai stiu exact).
kudika_35022
Postat pe 24 Mai 2013 04:57
Intrebarile acestea pot parea prea "directe" pentru ca in mod probabil le-am atribuit o intentie de evaluare cu rezultate si concluzii pe care acum le putem aprecia ca fiind foarte "precise". In realitate aceste "evaluari" pe care le fac fetele pot fi foarte diferite, in functie de "datele", adica de impresiile pe care si le poate face o persoana la prima vedere despre tine. Eu de exemplu intreb un baiat ce varsta are pentru ca nu ma simt comfortabil sa discut cu un baiat care e mult mai tanar decat mine. Daca vrei sa spargi acele, sa le spunem "prejudecati" (pe care toti le avem, nu e cazul sa critici pe cineva ca are diferite impresii despre o persoana la prima vedere) solutia este sa continui comunicarea cu persoana respectiva, nu retragerea. Fiecare are dreptul sa aiba propriile sale criterii care depind in mare masura de educatia sa.

Legat de infractori, au fost si mai sunt o gramada de cazuri in care persoane sunt in gradul cel mai ridicat nesociabile si singuratice.
kudika_31836
Postat pe 24 Mai 2013 19:47
De la: kudika_31836, la data 2013-05-24 19:47:15Intrebarile acestea pot parea prea "directe" pentru ca in mod probabil le-am atribuit o intentie de evaluare cu rezultate si concluzii pe care acum le putem aprecia ca fiind foarte "precise". In realitate aceste "evaluari" pe care le fac fetele pot fi foarte diferite, in functie de "datele", adica de impresiile pe care si le poate face o persoana la prima vedere despre tine. Eu de exemplu intreb un baiat ce varsta are pentru ca nu ma simt comfortabil sa discut cu un baiat care e mult mai tanar decat mine. Daca vrei sa spargi acele, sa le spunem "prejudecati" (pe care toti le avem, nu e cazul sa critici pe cineva ca are diferite impresii despre o persoana la prima vedere) solutia este sa continui comunicarea cu persoana respectiva, nu retragerea. Fiecare are dreptul sa aiba propriile sale criterii care depind in mare masura de educatia sa.

Legat de infractori, au fost si mai sunt o gramada de cazuri in care persoane sunt in gradul cel mai ridicat nesociabile si singuratice.


In cazul meu, este imposibil sa fiu "mult mai tanar" decat grupul de fete pe care il abordez, dimpotriva, de fiecare data voi fi, cel mult, "consistent" mai in varsta decat ele; oricum, uneori le invit sa-mi estimeze varsta; niciodata nu estimeaza o varsta apropiata de cea pe care o am : de cele mai multe ori mi se "da" cu 6-9 ani mai putin, alteori cu 10 ani sub varsta mea reala. Din acest motiv sunt pus in dificultate, pentru ca nu imi place sa mint: ori le spun adevarul (varsta reala) ori evit total raspunsul.

N-as vrea sa discut despre infractori, pentru ca nu poate fi nici o legatura intre mine si ei, intre subiectul acesta si ei.

In schimb, pot spune ca singuratatea pasagera, uneori prelungita, poate genera alte probleme de comportament...Si, practic, cine este "vinovat" ca o persoana sau, din ce in ce mai multe, este/sunt singur(e)? Ei/ele insisi/insele sau societatea(societatea in ansamblul ei, pentru ca nu o intereseaza viata sociala a persoanelor singure, nu creaza locuri pentru oamenii singuri, etc.)?
Partea de "vina" a societatii o reprezinta si microgrupurile de prieteni, care sunt, in general,grupuri foarte "ermetice"; eu sunt un tip, in esenta, sociabil, dar depinde foarte mult de starea mea de spirit; am momente in care sunt rezervat, "serios" si "inabordabil". Mi s-a intamplat de foarte multe ori ca "grupul protector" de prieteni al unor fete sa-mi puna foarte mari obstacole in a ma apropia de o fata nou-cunscuta (piedice povestite chiar de fetele in cauza, mergand pana la axcluderea acestei in cercul lor de prieteni daca se vor vedea mai des cu mine decat cu ei, ceea ce mi se pare o anomalie).

Tinand cont de cele relatate, tu ce ma sfatuiesti? Cum, unde si cum sa abordeze persoane noi (evident, exclusiv fete)?
kudika_35022
Postat pe 24 Mai 2013 20:32
Nu am prea inteles intrebarea ta ? Cum sa te abordeze fetele pe tine sau tu pe ele ? Sincer, tu nu vei putea schimba modul in care esti abordat, poti doar sa faci comentarii pe tema aceasta sau sa-i atragi atentia interlocutorului tau ca criteriile acestuia sunt nerelevante. Poti sa schimbi doar modul in care vrei sa abordezi tu fetele.
kudika_31836
Postat pe 25 Mai 2013 07:54
De la: kudika_35022, la data 2013-05-24 20:32:34[quote name='
In cazul meu, este imposibil sa fiu "mult mai tanar" decat grupul de fete pe care il abordez, dimpotriva, de fiecare data voi fi, cel mult, "consistent" mai in varsta decat ele; oricum, uneori le invit sa-mi estimeze varsta; niciodata nu estimeaza o varsta apropiata de cea pe care o am : de cele mai multe ori mi se "da" cu 6-9 ani mai putin, alteori cu 10 ani sub varsta mea reala. Din acest motiv sunt pus in dificultate, pentru ca nu imi place sa mint: ori le spun adevarul (varsta reala) ori evit total raspunsul.

N-as vrea sa discut despre infractori, pentru ca nu poate fi nici o legatura intre mine si ei, intre subiectul acesta si ei.

In schimb, pot spune ca singuratatea pasagera, uneori prelungita, poate genera alte probleme de comportament...Si, practic, cine este "vinovat" ca o persoana sau, din ce in ce mai multe, este/sunt singur(e)? Ei/ele insisi/insele sau societatea(societatea in ansamblul ei, pentru ca nu o intereseaza viata sociala a persoanelor singure, nu creaza locuri pentru oamenii singuri, etc.)?
Partea de "vina" a societatii o reprezinta si microgrupurile de prieteni, care sunt, in general,grupuri foarte "ermetice"; eu sunt un tip, in esenta, sociabil, dar depinde foarte mult de starea mea de spirit; am momente in care sunt rezervat, "serios" si "inabordabil". Mi s-a intamplat de foarte multe ori ca "grupul protector" de prieteni al unor fete sa-mi puna foarte mari obstacole in a ma apropia de o fata nou-cunscuta (piedice povestite chiar de fetele in cauza, mergand pana la axcluderea acestei in cercul lor de prieteni daca se vor vedea mai des cu mine decat cu ei, ceea ce mi se pare o anomalie).

Tinand cont de cele relatate, tu ce ma sfatuiesti? Cum, unde si cum sa abordeze persoane noi (evident, exclusiv fete)?



Depinde numai de tine modul cum vei putea aborda persoanele de interes,de mediul in care circuli si de capacitatile tale de socializare!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Mai 2013 09:00
De la: kudika_31836, la data 2013-05-25 07:54:33Nu am prea inteles intrebarea ta ? Cum sa te abordeze fetele pe tine sau tu pe ele ? Sincer, tu nu vei putea schimba modul in care esti abordat, poti doar sa faci comentarii pe tema aceasta sau sa-i atragi atentia interlocutorului tau ca criteriile acestuia sunt nerelevante. Poti sa schimbi doar modul in care vrei sa abordezi tu fetele.


Recitand intrebarea mea din final, mi-am dat seama ca nu este doar neclara dar si gresita ortografic, datorita grabei.

As fi vrut sa te intreb, de fapt, ce alternative de a cunoaste persoane noi au barbatii singuri din Romania (alternative in sens de locatie adecvata, modalitate de abordare, posibilitati de a evita intrebari de genul celor din titlul subiectului sau posibilitati de evitarea eleganta a unor raspunsuri certe...)

kudika_35022
Postat pe 25 Mai 2013 09:30
De la: MissDarine, la data 2013-05-16 09:05:28
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 08:52:24 Uneori ma gandesc ca ar fi mai usor sa ma intrebe, direct, cati bani castig intr-o luna, asa stiu ceva clar de la inceput...

o intrebare si mai directa ar fi...da' casa ai?
.... ....la ,aceasta intrebare nu ai raspuns..... ....in ce relatie...esti cu "banicile"din Romania?...care sunt.......etc,etc,....
Lora16
Postat pe 26 Mai 2013 19:30
De la: Lora16, la data 2013-05-26 19:30:33
De la: MissDarine, la data 2013-05-16 09:05:28
De la: kudika_35022, la data 2013-05-16 08:52:24 Uneori ma gandesc ca ar fi mai usor sa ma intrebe, direct, cati bani castig intr-o luna, asa stiu ceva clar de la inceput...

o intrebare si mai directa ar fi...da' casa ai?
.... ....la ,aceasta intrebare nu ai raspuns..... ....in ce relatie...esti cu "banicile"din Romania?...care sunt.......etc,etc,....

FLORARIASO ESTI LA FEL DI PROASTA SI DI MUISTA INDIFRENT DIN CE CONT AI SCRIE
kudika_34927
Postat pe 26 Mai 2013 19:55
De la: kudika_35022, la data 2013-05-25 09:30:01
De la: kudika_31836, la data 2013-05-25 07:54:33Nu am prea inteles intrebarea ta ? Cum sa te abordeze fetele pe tine sau tu pe ele ? Sincer, tu nu vei putea schimba modul in care esti abordat, poti doar sa faci comentarii pe tema aceasta sau sa-i atragi atentia interlocutorului tau ca criteriile acestuia sunt nerelevante. Poti sa schimbi doar modul in care vrei sa abordezi tu fetele.


Recitand intrebarea mea din final, mi-am dat seama ca nu este doar neclara dar si gresita ortografic, datorita grabei.

As fi vrut sa te intreb, de fapt, ce alternative de a cunoaste persoane noi au barbatii singuri din Romania (alternative in sens de locatie adecvata, modalitate de abordare, posibilitati de a evita intrebari de genul celor din titlul subiectului sau posibilitati de evitarea eleganta a unor raspunsuri certe...)



Eu am facut facultatea de psihologie si iti raspund "din carti" ca sa zic asa. In realitate eu sunt o fata grasuta care nu a avut niciodata iubit, din cauza ca sunt grasuta. Dar am un baiat prieten foarte bun care tine la mine. Cred ca sansele in ziua de astazi de a gasi jumatatea potrivita cresc in functie de statusul tau social, ce job ai, esti implicat in politica (?), in functie de datele fizice personale, in functie de educatie etc. Eu cred ca daca o fata grasuta ca mine si-a putut gasi un prieten atat de bun cum am gasit eu, din punct de vedere probabilistic totul este posibil. Depinde ce doresti. Daca iti doresti o cunostinta cu o fata pasionata in primul rand de cultura poti aborda o fata (despre care trebuie sa ai certitudinea ca este singura) la biblioteca, la scoala, la un film de arta, in cadrul unor cursuri despre Egiptul antic, de exemplu. Daca vrei doar distractii te duci la strand, in baruri, in cluburi, in discoteci, la tot felul de petreceri. Depinde de tema unei petreceri, daca tema este una intelectualista poti intalni acolo si fete inteligente, pasionate sa dezbata diverse teme.
Trebuie sa stii foarte exact ceea ce cauti pentru a fi sigur ca vei gasi . Modul in care abordezi o fata este determinant in cel mai mare grad pentru a intalni fata cu personalitatea pe care ti-o doresti. Daca ii ceri parerea despre o chestiune de cultura generala si ea nu stie sa-ti raspunda s-ar putea ca in mod real ceea ce poate sa-ti ofere ea tie sunt doar niste fese frumoase.

In ceea ce priveste eludarea unor raspunsuri certe uneori ele sunt necesare, aceasta este parerea mea.S-ar putea sa intalnesti o persoana totusi care sa nu aiba niciodata nevoie de certitudini de la tine, dar cred ca asemenea persoane sunt rare. Oamenii au nevoie de certitudini, e o chestiune care tine de normalitatea vietii psihice.
kudika_31836
Postat pe 27 Mai 2013 08:57
De la: kudika_31836, la data 2013-05-27 08:57:09[quote name=
Eu am facut facultatea de psihologie si iti raspund "din carti" ca sa zic asa. In realitate eu sunt o fata grasuta care nu a avut niciodata iubit, din cauza ca sunt grasuta. Dar am un baiat prieten foarte bun care tine la mine. Cred ca sansele in ziua de astazi de a gasi jumatatea potrivita cresc in functie de statusul tau social, ce job ai, esti implicat in politica (?), in functie de datele fizice personale, in functie de educatie etc. Eu cred ca daca o fata grasuta ca mine si-a putut gasi un prieten atat de bun cum am gasit eu, din punct de vedere probabilistic totul este posibil. Depinde ce doresti. Daca iti doresti o cunostinta cu o fata pasionata in primul rand de cultura poti aborda o fata (despre care trebuie sa ai certitudinea ca este singura) la biblioteca, la scoala, la un film de arta, in cadrul unor cursuri despre Egiptul antic, de exemplu. Daca vrei doar distractii te duci la strand, in baruri, in cluburi, in discoteci, la tot felul de petreceri.........................................


Corect,bine punctat,chiar daca este un punct de vedere prelucrat datorita profesiei !!!Ceea ce ai tastat este regula de viata,sau cel putin asa ar trebui sa fie!!!Este dificil,insa,cu aplicarea ei!!!!De ce???Sa ne raspunda cei ,care nu au depasit pragul constientizarii ei!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Mai 2013 09:29
Buna,

Eu am 23 de ani si mi se intampla acelasi lucru. Am prietene care se casatoresc, fac copii si asa mai departe. De ce trebuie sa fac si eu ca ele?
Doar fiindca societatea ma indeamna?
Nu am intalnit persoana potrivita, nu ma simt pregatita pentru asa ceva.. De ce sa ma marit si sa fiu nefericita? si mai rau.. sa mai fac si o a doua persoana nefericita..pentru ca nu m-as putea preface la nesfarsit.

Nici eu nu inteleg de unde intrebarile/curiozitatile astea.. tu cand te mariti? de ce nu ai pe nimeni? etc etc...

Nu e vb ca mi-e frica de maritis. Si eu imi doresc sa intalnesc pe cineva si sa fac acest pas ulterior si sa imi intemeiez o familie.. dar nu vreau sa o fac doar ca sa le inchid gura curiosilor.

Deci nu esti singur..asa sunt mentalitatile in romania.. daca esti necasatorit/a inseamna ca e ceva in neregula cu tine.. Cum se poate sa nu ai pe nimeni??
kudika_36208
Postat pe 7 Iunie 2013 15:29
De regula, cel mai greu se casatoresc cei fie iresponsabili fie cei...excesiv de responsabili. Fac parte din a doua categorie. Nu as vrea sa ma casatoresc decat o data in viata, fara sa trec printr-un divort. Daca nu se va intampla niciodata sa intalnesc persoana de care am nevoie, asta e, sunt pregatit pentru orice forma de destin. Nu as vrea sa ma "ratez", "ratand" solidar, cel putin, altele doua vieti: a unei sotii pe care am ales-o "imprudent" si viata unui posibil copil nevinovat.
kudika_35022
Postat pe 17 Iunie 2013 00:08
Citind rândurile tale ... Înțeleg ca-ți dorești sa nu mai fii singur deși nu vrei neaparat o cãsãtorie.poate de aceea"bantui" pe aici? cat despre varsta pe care nu vrei sa o dezvalui...sper sa nu- ti fie jena poate ai o varsta mai inaintata . toti suntem tineri la inceputul vietii, dupa care imbatranim...
Si pentru ca se da cu pãrerea pe aici , ma bag si eu in seama spunând/tastand cu privire la faptul ca inaintand in vârsta pretentiile cresc si este tot mai greu sa gãsește persoana pe care o dorești (asta dacã știi ce-ți dorești) nu înțelege greșit... Insa uneori singuratatea ajunge sa te determine sa devii confuz sa nu mai știi ce vrei sau dacã vrei ... Este destul de greu si din ce in ce mai greu sa-ți gãsește perechea. Insa dacã aceasta exista cu siguranțã va ve- ți cunoaște într-o zi. Trebuie doar sa ai rãbdare.
Eu i-ți doresc succes in ceea ce dorești sa ai ... SUCCES...
kudika_931639
Postat pe 22 August 2013 02:29
Buna! Vad ca subiectul este deja inchias insa daca mai citesti, s/ar putea sa te uimeasca raspunsul meu.
Ti/e frica de lucruri noi. Ceea ce ai pana in acest moment iti confera stabilitate, iar lucrurile noi iti provoaca o stare de nesiguranta. Insa daca nu risti nu castigi, este exact ca si la loto, trebuie sa cumperi bilet ca sa participi la tombola, pentru a putea fi unul din castigatori..,Nu ai curaj interior, desi in viata de zi cu zi ai tinut piept multor greutati ale vietii, examene, sercii, masici, case, afaceri, etc...S/ar putea sa ti se traga din adolescenta, ai avut curaj, dar te/a refuzat o fata si l/ai pierdut. De fapt il ai dar tie frica sa/l mai folosesti. Altadata Ai intalnit dragostea adevarata, dar ai refuzat sa recunosti fata de tine ca poti fi sclavul dragostei si ai mers mai departe, iar timpul a trecut. Problema este la tine, cand ai sa realizezi care este vei gasi cheia probleme, singuratatea. Trebuie sa lasi de la tine mult, esti prea mandru sa recunosti ca ai o problema...Crede/ma nu ai ramas singur pana acum ca asa s/a intamplat, ci asa ai ales, esti prea protector cu tine insuti. Nu trebuie sa/ti fie fric[ sa iubesti, sa incerci, sa te daruiesti...Iubirea iti da putere sa ai putere sa treci peste emotii, trebuie doar sa/ti depasesti fiinta. Uneori oamenii simpli pot ascunde cele mai scumpe comori, si nu ma refer la aspect fizic sau atractiii...Si aleasa nu este o singura persoana, aleasa pot fi mai multe persoane, insa tu trebuie sa o faci sa fie aleasa in inima ta. Si daca ai iubit candva, prima iubire, nu ai sa o uiti niciodata,treci mai departe...Cauta o alta aleasa, unica, nu una asemanatoare cu prima, ci una noua, cu noi aspecte care iti pot trezi cele mai adanci sentimente.
Ai un etalon pe care nu/l poti cobori, invata sa lasi de la tine, te va ajuta mult in viata, nu numai in dragoste.
Multa iubire iti doresc!
kudika_981278
Postat pe 13 Februarie 2015 18:05
De la: kudika_35022, la data 2013-06-17 00:08:53De regula, cel mai greu se casatoresc cei fie iresponsabili fie cei...excesiv de responsabili. Fac parte din a doua categorie. Nu as vrea sa ma casatoresc decat o data in viata, fara sa trec printr-un divort. Daca nu se va intampla niciodata sa intalnesc persoana de care am nevoie, asta e, sunt pregatit pentru orice forma de destin. Nu as vrea sa ma "ratez", "ratand" solidar, cel putin, altele doua vieti: a unei sotii pe care am ales-o "imprudent" si viata unui posibil copil nevinovat.


De acelasi principiu sunt si eu, "odata si bine", dar viata ne incearca si am face bine sa incercam si noi odata cu ea pentru ca mai multe sanse au cei care incearca decat cei care se hazardeaza doar pe ceva strict.
Only_One
Postat pe 13 Februarie 2015 23:12
Trebuie sa intelegi ca acele fete au mentalitate tipic romaneasca. Din pacate daca atingi pragul varstei de 30 de ani si nu esti casatorit esti automat judecat- direct sau indirect.

Nu toti suntem facuti pentru casatorie si/sau daca suntem, atunci nu toti simtim sa facem pasul la aceeiasi varsta.

Ca barbat este mai bine sa atingi o anumita vartsa si sa cunosti cat mai multe femei inainte de a te casatori. Astfel atunci cand te vei decide sa faci pasul ( asta doar daca vei simti) vei avea maturitatea si intelepciunea necesara pentru a sti ce vrei de la o femeie.
I_love-art
Postat pe 30 Martie 2015 15:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O întâmplare de viațã, dragelor, dragilor..! Fostul meu iubit o suna pe prietena mea cea mai buna. 144 De la: Jennifer1105 5 Iulie 2014 23:43
nu-l inteleg:( 6 De la: anastasia_m 24 Aprilie 2010 18:36
Vara asta dansam pe ritmurile [b]MADONNEI[/b]. 2 De la: PARTENERDEVIS 6 Iulie 2012 13:51
Am si eu mare nevoie de ajutor:( 3 De la: toCSic 18 Iulie 2009 22:35
Alunitze 13 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:32