Setari Cookie-uri

Eu si iubitul meu

Andreea , ai incercat sa discuti cu tatal tau ?
Spune -I si lui ce I-ai spus mamei tale ....vezi ce zice si compara judeca ...
Noi iti dam sfaturi ca la carte , dar tu ai experienta ta , mult diferita de a majoritatii copiilor de varsta ta .
Apoi mai vezi ...
maybe
Postat pe 2 Iunie 2013 19:14
Recomand acest curs pe tematia relatiilor de cuplu

http://evoluamimpreuna.ro/evenimente/vindeca-ti-relatiile-vindeca-ti-viata/
kudika_35940
Postat pe 2 Iunie 2013 23:50
Recomand acest curs complex pe tematica relatiilor de cuplu.

http://evoluamimpreuna.ro/evenimente/vindeca-ti-relatiile-vindeca-ti-viata/
kudika_35940
Postat pe 2 Iunie 2013 23:51
De la: doareaa, la data 2013-05-26 16:14:36Buna. Eu sunt Andrea, am 16 ani si sunt din Timisoara..am un iubit de un an si jumatate,el are 27 de ani dar in ciuda diferentei de varsta ne intelegem foarte bine. El a fost cu o fata acum cativa ani,din relatia lor rezultand un baietel,acum in varsta de 5 anisori. Mama si bunicii mei (la care am ramas pt k tata a plecat in Franta) nici nu vor sa auda de acest baiat,dar nici macar nu au incercat sa il cunoasca. Il privesc ca pe un intrus in viata mea, desi de cand sunt cu el am inceput sa invat mai bine la scoala. Nu stiu cum sa procedez acum.. Ce sfaturi imi dati? Ce as putea sa fac? Am uitat sa mentionez faptul ca am incercat sa vorbesc doar eu cu mami,nu am reusit sa o fac sa inteleaga ca e aiurea ce face, am vorbit eu si prietenul meu cu ea, la fel,nu am reusit sa fie de acord cu noi. Sunt intr-o situatie dificila :(

Maritata o sa fi toata viata.Simte copilaria,pt ca,cu ea nu sa te mai intalnesti niciodata!!!
Cauta sa-ti faci un viitor,ceea ce inseamna sa te pregatesti pt viata,adica scoala,meserie si chiar o facultate.Viitorul tau iti sta in fata,nu te pripi sa te mariti si sa iei de tanara problemele grele care te vor intampina.Incearca sa intelegi aceste lucruri si iti va fi mai bine pe viitor!
Ca mama,asa mi-am invatat si eu copii mei!!!
Titanika
Postat pe 3 Iunie 2013 00:51
Ma uit cum o persoana, care se considera internauta necinica fara solutii la toate, nu numai ca se contrazice pe sine si ofera solutii, ci sprijina si relatia dintre un minor si un adult.

Te-ai uitat, utilizatoare necinica si care nu oferi solutii, la profilul acelei fete, sa vezi ce varsta are? 15 ani, asta e varsta Andreei.

Dumneata, daca ai avea un copil cu aceasta varsta, l-ai sprijini in a avea o relatie cu o persoana care are spre 30 de ani?
kudika_32792
Postat pe 3 Iunie 2013 10:14
De la: kudika_32792, la data 2013-06-03 10:14:19Ma uit cum o persoana, care se considera internauta necinica fara solutii la toate, nu numai ca se contrazice pe sine si ofera solutii, ci sprijina si relatia dintre un minor si un adult.

Te-ai uitat, utilizatoare necinica si care nu oferi solutii, la profilul acelei fete, sa vezi ce varsta are? 15 ani, asta e varsta Andreei.

Dumneata, daca ai avea un copil cu aceasta varsta, l-ai sprijini in a avea o relatie cu o persoana care are spre 30 de ani?


Cred ca mie imi este adresat comentariul acesta, de aceea revin...

Am trimis-o sa se confeseze tatalui ei din mai multe motive, pe care nu le explic, dar principalul motiv este acela ca ar purta discutia in familie, cu parintii... Tatal este important, cu conditia sa nu o fi abandonat-o cand a plecat de acasa.
Am incercat sa o indrept spre o solutie, fara sa apelez la sfaturi si reprosuri moraliste, pe care cu siguranta le-a auzit pana la saturatie...Tocmai pentru ca este vorba de o adolescenta in impas m-am adresat ei cu blandete, da, de parinte.
Sper sa ma fi facut inteleasa acum...
maybe
Postat pe 3 Iunie 2013 23:28
Asa, si daca propria ei mama nu e de acord cu aceasta relatie, tu crezi ca tatal ei va fi de acord? Tu ai fi de acord, daca ai avea un copil de 15 ani, sa aiba o relatie cu un barbat de 27 de ani?

Aici e vorba de binele unui copil, nu de sfaturi sau lectii moraliste, dupa cum incerci sa sugerezi.

kudika_32792
Postat pe 4 Iunie 2013 06:23
De la: maybe, la data 2013-06-03 23:28:39
De la: kudika_32792, la data 2013-06-03 10:14:19Ma uit cum o persoana, care se considera internauta necinica fara solutii la toate, nu numai ca se contrazice pe sine si ofera solutii, ci sprijina si relatia dintre un minor si un adult.

Te-ai uitat, utilizatoare necinica si care nu oferi solutii, la profilul acelei fete, sa vezi ce varsta are? 15 ani, asta e varsta Andreei.

Dumneata, daca ai avea un copil cu aceasta varsta, l-ai sprijini in a avea o relatie cu o persoana care are spre 30 de ani?


Cred ca mie imi este adresat comentariul acesta, de aceea revin...

Am trimis-o sa se confeseze tatalui ei din mai multe motive, pe care nu le explic, dar principalul motiv este acela ca ar purta discutia in familie, cu parintii... Tatal este important, cu conditia sa nu o fi abandonat-o cand a plecat de acasa.
Am incercat sa o indrept spre o solutie, fara sa apelez la sfaturi si reprosuri moraliste, pe care cu siguranta le-a auzit pana la saturatie...Tocmai pentru ca este vorba de o adolescenta in impas m-am adresat ei cu blandete, da, de parinte.
Sper sa ma fi facut inteleasa acum...



Maybe,rolul parintilor devine total si complet atunci cand cei doi parinti comunica interparental si participa la cresterea si educatia copiilor!!Insa,ceva imi spune ca ,in acea familie ,o astfel de colaborare parentala prezinta lacune in desfasurarea ei!!!Este mare pacat,caci aici se face referire la minori !!!
kudika_15804
Postat pe 4 Iunie 2013 08:31
De la: kudika_32792, la data 2013-06-04 06:23:43Asa, si daca propria ei mama nu e de acord cu aceasta relatie, tu crezi ca tatal ei va fi de acord? Tu ai fi de acord, daca ai avea un copil de 15 ani, sa aiba o relatie cu un barbat de 27 de ani?

Aici e vorba de binele unui copil, nu de sfaturi sau lectii moraliste, dupa cum incerci sa sugerezi.



Draga Kudika_32792, nu ai inteles esenta mesajului meu ,nici a celui adresat Andreei , nici a celui adresat tie .
Am sa motivez de ce I-am sugerat sa se sfatuiasca si cu tatal ei ... In primul rand pentru xa este posibil ca rebela adolescenta sa pretuiasca si sa respecte opinia tatalui , mai mult decat pe cea a femeilor care au crescut -o. In al doilea rand , pentru ca ea simte nevoia sa vorbeasca si cut tatal ei , altfel nu ar fi strecurat informatia ca tatal a plecat de acasa si locuieste in Franta . Tu crezi ca eu m-am indoit vreo clipa de reactia si buna intentie a parintilor ei ?!?!
Aici nu atitudinea parintilor este nefireasca ci refuzul copilului lor de a accepta ca adultii care au adus-o pe lume si au crescut-o sunt singurii care ii vor binele si o iubesc neconditionat ! Ea crede ca este suficient de matura sa ia decizii pentru viata ei si incearca sa isi impuna deciziile si celor maturi cu adevarat .
Pentru numele lui Dumnezeu , vorbim de UN copil adolescent in stadiu nihilist.
In fond , parintii au inca mijloace sa fie mai fermi ..te rog .nu-mi cere sa le explic , ne indepartam de subiect si de cea care l-a generat .
Nu face procese de intentie numai pentru ca inter-o
maybe
Postat pe 4 Iunie 2013 16:49
De la: maybe, la data 2013-06-04 16:49:23
De la: kudika_32792, la data 2013-06-04 06:23:43Asa, si daca propria ei mama nu e de acord cu aceasta relatie, tu crezi ca tatal ei va fi de acord? Tu ai fi de acord, daca ai avea un copil de 15 ani, sa aiba o relatie cu un barbat de 27 de ani?

Aici e vorba de binele unui copil, nu de sfaturi sau lectii moraliste, dupa cum incerci sa sugerezi.



Draga Kudika_32792, nu ai inteles esenta mesajului meu ,nici a celui adresat Andreei , nici a celui adresat tie .
Am sa motivez de ce I-am sugerat sa se sfatuiasca si cu tatal ei ... In primul rand pentru xa este posibil ca rebela adolescenta sa pretuiasca si sa respecte opinia tatalui , mai mult decat pe cea a femeilor care au crescut -o. In al doilea rand , pentru ca ea simte nevoia sa vorbeasca si cut tatal ei , altfel nu ar fi strecurat informatia ca tatal a plecat de acasa si locuieste in Franta . Tu crezi ca eu m-am indoit vreo clipa de reactia si buna intentie a parintilor ei ?!?!
Aici nu atitudinea parintilor este nefireasca ci refuzul copilului lor de a accepta ca adultii care au adus-o pe lume si au crescut-o sunt singurii care ii vor binele si o iubesc neconditionat ! Ea crede ca este suficient de matura sa ia decizii pentru viata ei si incearca sa isi impuna deciziile si celor maturi cu adevarat .
Pentru numele lui Dumnezeu , vorbim de UN copil adolescent in stadiu nihilist.
In fond , parintii au inca mijloace sa fie mai fermi ..te rog .nu-mi cere sa le explic , ne indepartam de subiect si de cea care l-a generat .
Nu face procese de intentie numai pentru ca inter-o


Ba ti-am inteles foarte bine atat mesajul adresat Andreei, cat si primul mesaj pe care mi l-ai adresat. Una ai afirmat in acele mesaje, alta afirmi in mesajul acesta, la care tocmai iti raspund.

kudika_32792
Postat pe 5 Iunie 2013 08:47
La 16 ani viata pare extraordinara, ti-ai gasit ALESUL si totul e numai lapte si miere. Un barbat de 27 de ani nu e compatibil sub nici o forma cu o fata de 16 ani care inca i se adreseaza celei care i-a dat viata cu "mami":) Barbatii care doresc o relatie serioasa vor cauta instinctiv partenere pe masura lor, atat la ani, cat si la cultura( prin asta incerc sa inglobez tot conceptul de dezvoltare personala) pe care acestea trebuie sa o aibe intr-o proportie mai mare sau mai mica. In timpul liber, pentru distractie si din lipsa de altceva mai bun, acesti barbati cauta partenere asemeni tie, usor de pacalit, pentru SEX. Startul in viata fecarui om se da din momentul in care are discernamant si in functie de cum e luat, omul poate atinge pante ascendente, sau descendente, fara a reusi a mai ajunge la final in conditii frumoase, care sa-l implineasca. Acum draga fata, tu esti responsabila de STARTUL tau. Si nu uita, ca asa cum incepi viata, asa o vei si continua.:) Timpul nu sta in loc ,iar tu ar fi bine sa incerci sa evoluezi in acest timp care-l ai la dispozitie, pentru ca atunci cand vei deveni femeie, sa fii una frumoasa, educata, sigura pe tine, inteligenta si NU folosita si obosita de un barbat care te-a vrut doar pentru sex.) Judeca cu Creierul, nu cu organele inferioare acestuia!
Joana0791
Postat pe 9 Iunie 2013 20:28
si nenea asta mai are si o data de 5 anisori..de educatie ii da
yumy
Postat pe 9 Iunie 2013 21:15
De la: yumy, la data 2013-06-09 21:15:00si nenea asta mai are si o fata de 5 anisori..de educatie ii da
yumy
Postat pe 9 Iunie 2013 21:15
Hai sa-ti arat ce i-as face eu individului
kudika_930959
Postat pe 9 Septembrie 2013 06:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu vrea sa se casatoreasca? 21 De la: ksishy0805 5 Martie 2016 23:52
Cum e casnicia de fapt? 18 De la: i_deiutsa 31 Iulie 2011 18:02
ideei de cadou pt.nasii!! 3 De la: ghelase_any 19 Iulie 2012 13:04
dupa casatorie 10 De la: kudika_5715 23 Aprilie 2012 20:50
suntem de 7 ani si nu ma cerut de sotie..http://img.kudika.ro/comunitate/img/topic_icons/icon3.gif 86 De la: kudika_29036 9 Martie 2013 16:57